LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 22 Juli 1939 Derde Blad No. 24332 Trots apathie ter beurze toch verbetering Harlfes Rftmeesterjl 80ste Jaargang buitenl. weekoverzicht het LIEp NIET HARD MET DE KLANTEN Onverminderde spanning Mctar toch nog koopers gevonden. Bedrijvigheid neemt toe VAN MIJN HARDT, Ct/& 1 - __^s>garert U De wereld blijft voortdurend in dezelfde spanningen ronddraaien. Men spreekt zoo gaarne in dit opzicht van een zenuwen oorlog. Doch bedenkt men wel volkomen de beteekenls van deze uitspraak? Met ze nuwen-oorlog wordt in doorsnee aangeno men, dat degene, die over voldoende zenu wen 'op langen duur beschikt, overwint over dengene, die tenslotte aan zenuw-overspan ning ten prooi valt. Het klinkt zoo eenvou dig, maar zoo eenvoudig is het in wezen toch niet! Wat toch, wanneer degene, die z.g. zijn zenuwen verliest, malle besluiten neemt, m.a.w. in politieke aangelegenheden fouten begaat en zoo tot oorlog drijft, al of niet bewust van hetgeen hij ontketent? Dan wordt de wereld gedompeld in een ramp, die niemand heeft gewild, zooals dan zal worden verklaard Het is een bijzonder gevaarlijk spel, dal momenteel in ons werelddeel wordt ge speeld. loopende langs den rand van den afgrond, die oorlog heet! In de eerste plaats blijft dit gelden voor het probleem van Danzig. Uit Berlijn en Rome kwamen begin van deze week be richten. die optimistische klanken verwek ten. Het leek er op, dat Berlijn, onder in vloed van Rome, bezadigd zou willen op treden, doch deze illusie is terstond ver stomd Polen wil van geen wijken weten, zelfs niet al zou het alleen komen te staan, gelijk de overigens zwijgzame maarschalk Smigly Rydz met de meeste kracht verze kerde. In Polen vindt deze uitspraak volkomen weerklank, dwars door alle gelederen heen. Zijn interview wordt begeleid door een commentaar, waarin werd gewezen op de eigenschappen van den maarschalk, „die een vijand ls van ijdele woorden en die vooral van daden houdt". In dit commen taar wordt gezegd: .Holen zal voor Darrzig strijden, gelijk de maarschalk duidelijk en openlijk heeft gezegd. Er is geen andere oplossing voor onze natie. Laat hen, die hopen Polen uit Danzig door manoeuvres te kunnen verwijderen, dit interview lezen en begrijpen. Engeland en Frankrijk heb ben in verklaringen van hun staatshoofd hun solidariteit in de kwestie van Danzig uitgesproken. Laat de mannen, die thans Duitschland regeeren. weten, dat het uit sluitend hun beslissing zal zijn, die zal uit maken of alle slagvelden van Europa be dekt moeten worden met millioenen doo- den en of de grootste steden tot ruïnes ge maakt zullen worden en door vlammen zul len worden verteerd. En dat om een Balti- sche provinciestad, die niemand belet Duitsch te zijn van geest, gewoonten, taal en cultuur. Deze brand is niet noodig, noch onvermijdelijk." Zal Duitschland ooren hebben naar de waarschuwingen, die het van alle kanten bereiken? Helaas, laat de gang van zaken nog niet de ruimte over, om zich daarover erg gerust te gevoelen. Weliswaar heeft de Fuehrer ettelijke malen verklaard een warm voorstander van den vrede te zijn, doch tevens heeft hij zijn aankondiging omtrent het een of ander nimmer ge wraakt. Via Goebebls heeft Hitier den terug keer van Danzig: tot het Derde Rijk voor het einde van dit jaar doen aankondigen. Beide partijen in Europa kunnen zich overigens niet op bepaald succes verheffen. De besprekingen te Moskou hebben nog niet tot een resultaat geleid. De sovjets houden blijkbaar voet bij stuk, maar het beslissende moment schijnt thans toch niet ver af meer te zijn. Londen en Parijs be ginnen de eerste teekenen te geven, dat met overvragen geen resultaat mogelijk zal zijn. En dan natuurlijk in de eerste plaats Londen, waar blijkbaar de geest nog altijd niet zoo gewillig is, zoodat in het land zelf opnieuw actie is ontstaan voor wijziging in de regeering. Over de nauwe verbinding tusschen En geland en Frankrijk kan overigens moeilijk meer twijfel bestaan na de jongste vluchten van Engelsche vliegtuigen over Frankrijk die gevolgd zullen worden door Fransche over Engeland. Een en ander ls zuiver mili tair bedoeld en nergens zal dit kunnen worden mis verstaan! Het bezoek van ge neraal Ironside aan Warschau spreekt in dit opzicht verder boekdeelen, terwijl ook de nauwe verbintenis tusschen Engeland en Turkije wordt aangeduid door het bezoek van den Engelschen bevelhebber in de Mid- dellandsche Zee aan Istamboel. De spil heeft echter evenmin succes bij het pogen om zich nieuwe bondgenooten te verschaffen. De pogingen om Zuïd-Slavié te betrekken in de actie van Rome en Berlijn hebben gefaald, en evenzeer de pogin gen Spanje, dus generaal Franco, regel recht te brengen aan de zijde der autori taire staten. Franco vergeet niet de diensten, hem eens door Rome en Berlijn bewezen, doch zich volledig binden wil hij begrijpelijker wijs niet. Meer en meer neemt dan ook de waarschijnlijkheid van Spanje's neutrali teit bij een eventueele botsing toe. Ook de Vereenigde Staten doen officieel, alsof die neutraliteit nog is verzekerd. Zelfs heeft het Congres geweigerd in deze zitting de wijziging der neutraliteitswet te behan delen, tegen den met klem uitgesproken wensch van president Roosevelt en Hull In De dictatuur-landen zullen echter goed doen, om dit niet mis te verstaan! Amerika staat wat sympathie betreft wel zoodanig achter Engeland en Frankrijk, dat bij een oorlog de voordeelen van Amerika's leve rantie hun automatisch ten deel zullen val len, afgezien nog van het feit, dat in feite niemand twijfelt of de Vereenigde Staten zullen evenals in den vorigen oorlog, uit eindelijk aan de zijde der democratieën komen te staan en vechten. Waar dit zoo 15, mag worden betwijfeld of het wel ver standig is van Roosevelt en Huil om zoo duidelijk te doen uitkomen, dat bij een onveranderde houding agressieve staten voordeel zouden behalen. De Duitsche bin- uenlandsche propaganda weigert nu een maal niet om gebruik te maken van ar gumenten, gemakkelijk in de pen gegeven, zelfs al weet men, dat er tenslotte geen staat op is te maken. In het Verre Oosten schijnt eenige ont spanning, althans voorloopig, waarschijn- Jilk. Het Engelsche streven om zich niet te laten verleiden tot niet te herstellen da wn, doch liever zich gedragingen te laten (Van onzen financieelen medewerken. De haast volkomen apathie, welke reeds sinds maanden de effectenbeurzen in haar ban had gehouden, werd Maandag onder broken door een plotsehnge haussebeweging ter beurze van New York. Het schijnt dat geruchten ten aanzien van onderhandelin gen of bemiddeling inzake Danzig, grooten- deels voor dezen min of meer spasmodlsehen kooplust verantwoordelijk zijn geweest. De omzetten in New York stegen dien dag tot ongeveer het viervoud van hetgeen zij den laatsten tijd gemiddeld waren geweest en de koersen schoten sprongsgewijs omhoog. De Europeesche markten werden natuurlijk welgevallen, die feitelijk niet overeenstem men met de waardigheid van een land als Groot-Brittannië, schijnt uiteindelijk suc ces op te leveren. De strijd in Japan zelf tusschen militairen en gematigden schijnt ten gunste van laatstgenoemden te zullen worden beslist, tenminste voor dit oogen- blik. ook al mag men aannemen, dat En geland evenzeer eenige veren zal moeten laten. Zonder concessies zouden de gema tigden in Japan o i. het niet tot overwin ning der militairen hebben kunnen bren gen. die trouwens het hoofd nog wel niet in den schoot zullen leggen. Waaruit die concessies bestaan en hoever zij reiken, is nog onbekend. Wellicht zal heden bij voort zetting der besprekingen tusschen Arita en Craigie daaromtrent de beslissing vallen. wel door deze naar wispelturigheid zwe mende gril van haar machtige New York- sche zuster beïnvloed, doch zij legden toch wel heel wat meer zelfbeheersching aan den dag Voor haar waren die vage geruch ten en gissingen verre van voldoende, om daarop een uitgesproken hausse te basee ren Zoo vond dus aan de Europeesche beur zen wel een stijging plaats, doch lang niet naar verhouding van die in New York, ter wijl er van een bijzondere uitbreiding der omzetten evenmin sprake was En toen het bleek, dat de geruchten niet meer dan proefballons waren geweest, gaven de Europeesche beurzen, die waarlijk na alle ondervindingen niet meer geneigd zijn, over één nacht ijs te gaan. den stoot tot een reactie en vervielen daarna weer in haar oude apathie Toch heeft ons deze kortstond ge hausse het een en ander geleerd. In de eerste plaats, hetgeen te dezer plaatse reeds meer is betoogd, dat de beurzen rijp zijn voor een opwaartsche beweging, mits op inter nationaal polit ek terrein een werkelijke ontspanning intreedt De aandeelen toonen reeds lang teekenen van uitverkocht te zijn en zijn dus m een technisch sterke positie: d w.z er is. tenzij oorlog mocht uitbreken, weinig kans meer op een verdere sterke inzinking van het koerspeil van aandeelen, terwijl anderzijd': een uitgesproken verbe tering in de politieke atmosfeer de koersen omhoog moet drijven, omdat deze op het huidige peil doorgaans veel te hoog rende ment geven. In de tweede plaats heeft ons deze van New York uitgegane hausse wedeiom op merkzaam gemaakt op de zeer belangrijke Bij apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 ct. doosje 6 st. 30 ct. Een woord van aanbeveling is niet meer noo dig. De Ritmees ter Ideaal is alom bekend als de ideale 8 ets. sigaar. (Lngez. Med.) 3879 (lngez. Mea.) conjunctuurverbetering, die zich sinds eenigen tijd in de Ver. Staten heeft baan gebroken en zonder welke de hausse niet nad plaats gevonden. Het zijn thans daar gelaten of deze verbetering al dan niet grootendeels kunstmatig is. de vraag zij evenmin gesteld, of zij van tijdelijk dan wel van meer durzaam karakter zal blijken te zijn. Laten wij ditmaal op den beganen grond blijven. Een bestudeer;ng van enkele vergelijkende Amerikaansche conjunctuur cijfers. die toch, afgescheiden van interna- tionaal-politieke factoren, van onmisken- oaren invloed moeten zijn op de wereld conjunctuur, leert, dat er in het zakenleven op.het oogenblik een aanzienlijk grootere bedrijvigheid heerscht dan een jaar gele- den. De omzetten der warenhuizen en mail- orderhuizen in Juni waren 310 hooger dan het vorig jaar; de seizoensdaling der automobielverkoopen in Juni was veel minder sterk dan die in 1938; het benzine verbruik vertoont een nieuw hoogterecord de bouwcontracten zijn scherp stijgend; de winsten der openbare nutsbedrijven voor het derde kwartaal worden op 1015 °/o hooger geraamd dan die van een jaar geleden; de productie van koper, chemi caliën, electrische apparaten beweegt zich in opwaartsche richt'ng; de textielindustrie .werkt op zeer hooge capaciteit; de spoor- wegontvangsten zijn gunstig; de wagon- I verladingen, ofschoon de laatste dagen iets dalend, vertoonen een aanzienlijke toene- Iming tegenover 1938; de vliegtuigindustrie maakt een hausseperiode door; de index cijfers der industneele productie, der werk gelegenheid in fabrieken en der loonlijsten toonen een aanzienlijke stijging; de schrootprijzen (belangrijke conjunctuur - j index) zijn stérk verhoogd. Voegt men hier aan toe, dat de productie der staalfabrieken deze week is gestegen tot 56.5 der capa citeit tegen 49 7 °/o de vorige week, dan kan niet wol den ontkend, dat in het Ameri kaansche bedrijfsleven zich een gunstige tendentie ontwikkelt en dat langzamerhand ook de kapitaalgoederen-industrieën in deze opleving worden betrokken, hetgeen natuurlijk de kracht van het herstel be langrijk vergroot. De jongste economische gebeurtenissen in de Ver. Staten zijn zóó interessant, dat Europa de verdere ontwik keling met arendsoogen dient te volgen. Ditzelfde dienen wij in Nederland ook speciaal te doen ten aanzien van de ge beurtenissen in Engeland, omdat de groote dingen, welke daar sinds eenigen tijd ge schieden op allerlei gebied een vèrreiken- den invloed zullen blijken te hebben. De astronomische cijfers van het door de defensie-uitgaven opgeblazen budget, door Sir John Simon geopenbaard, zijn wel ge schikt om eenige bezorgdheid omtrent de Engelsche financiën te verwekken. De to tale uitgaven voor het loopende begroo- tingsjaar worden thans reeds 150 millioen pond sterling hooger geraamd op 1470 mil lioen pond. Hiervan zullen niet minder dan 500 millioen pond uit leeningen moeten worden verkregen en wel 150 millioen pond door uitgifte van schatkistwissels, de rest door een nieuwe groote defensieleening. De regeering is er zich wel bewust van, dat zij met deze begrooting een ongeëvenaarden last op de bevolking legt. zij is er aan de andere zijde trotsch op. dat de bevolking deze lasten zoo manmoedig weet te dragen. Zulks neemt niet weg, dat het vooruitzicht op een nieuwe groote leening reeds thans een sterken druk uitoefent op de koersen van Engelsche staatsfondsen. Het is te vreezen, dat ook het pond sterling binnen kort weer onder druk zal komen te staan. Wij naderen weer het seizoen, waarin het pond steeds een daling tegenover den dollar pleegt te vertoonen. Deze seizoensdruk zal ditmaal worden versterkt door ongekende eischen, die thans aan Engeland's finan- cieele draagkracht zullen worden gesteld door den inflationistischen inslag van En geland's defensie- en financieele-politiek. Ongetwijfeld zal het Britsch Egalisatie fonds eerlang de handen vol krijgen en zullen de eerstvolgende maanden een zware proef vormen voor de kracht en duurzaam heid van het monetair Drie-landen Accoord. Ten aanzien van de handhaving van den gulden heeft het Accoord in elk geval zijn doeltreffendheid wederom bewezen. Hoewel op het oogenblik dat wij dit schrijven, de kabinetscris's nog niet is opgelost, schijnt zooveel wel zeker te zijn, dat dr. Colijn zal slagen in de vorming van een ministerie, dat een gematigd-conservatieve financieele poliiek zal' voeren. De verwachting alleen reeds, dat geen financieele of monetaire experimenten op het program zullen komen te staan, was voldoende om een algeheelcn ommekeer in de positie van den gulden te weeg te brengen. Een plotselinge daling der buitenlandsche wisselkoersen heeft plaats gevonden, die even zelfs zoo hevig was. dat het Egalisatiefonds haar door verkoop van guldens moest remmen Merk waardigerwijze vertoonde zelfs de week staat der Nederlandsche Bank per 17 Juli geen verdere goudafgifte meer. Op de obli- gatiemarkt hield de daling op en ontwik kelde zich, overigens onder zeer geringe omzetten, een matig herstel. De geldmarkt viel. na een kortstondige aantrekking, weer op haar oude lage koerspeil terug. Zoo I schijnt ook deze episode van nervositeit rond den gulden weer tot het verleden te behooren. Er is. voorloopig althans ook geen enkele werkelijke aanleiding om Nederland's financieele positie op-körten- termijn met uitgesproken bezorgdheid te beschouwen. De cijfers der Rijksmiddelen over het eerste halfjaar zijn alleszins be vredigend te noemen. De ramingen zijn behoorlijk overschreden. Met name geldt zulks bijv. voor de invoerrechten, welker zeer aanzienlijke stijging deels een gevolg is van de jongste tarieven verhooging (die dus nog niet prohibitief heeft gewerkt), deels van voorraadvorming door industrie en verbruikers. Daar echter tegen den verhoogden invoer ook een verhoogde uitvoer staat, is de stij ging der invoerrechten niet alleen toe te schrijven aan kunstmatige of abnormale invloeden, doch ongetwijfeld ook aan een ietwat gunstiger conjunctuur. Hiervan ge ven vooral ook blijk de hoogere ontvangsten uit. hoofde van accijnzen, hetgeen immers op een toenemend verbruik <mede als ge volg der dalende werkloosheid wijst Aan de andere zijde bewijst de daling in de opbrengst der zegel- en ^egistTat'ereehten en der beur. ,elastin-\ dat het kapitaal verkeer nog blijft stok'.-en (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9