TRIUMPH BUITENLAND De Leidsche Bioscoop-Programma's ELKEN DAG PREFEREEREN DUIZENDEN NIEUWE ROOKERS DE BESTE IS SIGARET LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 22 Juli 1939 Algemeene Toestand Het gerucht om Danzig BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN SPREEKCEL Wij x.igarandeeren ivu voldoening C. F. MEERPOEL w- ALLEEN: Breestraat 171. Japansch-Engelsche regeling Dagbladreclame is niet te vervangen DE ZIEKENK.lS VAN DEN RAAD VAN ARBEID. Jaarverslag 1938. Uit het heden verschenen jaarverslag van de Ziektewet over het jaar 1938, voor wat betreft de Ziekenkas van den Raad van Arbeid, alhier, geven wij hieronder eenige gegevens in vergelijking met dezelfde gegevens over het jaar 1937. welke laatste tujschen haakjes geplaatst zijn. Het aantal aangesloten ondernemingen bedroeg op 31 December 3462 3529). het aantal overschrijvingen van den Raad van Arbeid naar Bedrljfsvereenigingen 257 214) en het aantal overschrijvingen van Be drijf svereenigingen naar den Raad van Ar beid 53 (1Q0). In 1344 (13671 gevallen werd ziektegeld aangevraagd Toekenning van ziekengeld volgde in 1126 (1133) gevallen, terwijl in 204 1230) gevallen ziekengeld ge weigerd moest worden. Aan ziekengeld werd uitgekeerd een bedrag groot f. 53162.83 (f. 45813.171 over 25651 (23292> ziektedagen. Een en ander gaf aanleiding tot 2696 11309) geneeskundige onderaoeken. Van Duitsche zijde wordt gemeld: Volgens uitlatingen in welingelichte po litieke kringen wenscht Hitler, die thans rust neemt in de Beiersche Alpen, nog steeds een vreedzame oplossing ran het vraagstuk-Danzig, zonder dat hij evenwel aan een compromis denkt. Men legt in nationaal-socialistische krin gen den nadruk op „vastbeslotenheid en vrede". De uitgebreide militaire toebereid selen. die openlijk zijn getroffen worden „natuurlijke voorzorgen" genoemd. In officleele kringen zeet men. dat Duitsch- land voor alle gebeurlijkheden gereed moet zijn, daar het duidelijk is. dat een oorlog tot de mogelijkheden behoort, hoewel hij niet de ju'ste en gewenschte oplossing wordt geacht. 3874 (Ingez. Med.) Geslaagd voor het toelatingsexamen der Middelbare Technische School te Haarlem <afd. Bouwkunde en Weg- en Waterbouwkunde theoretici) onze plaats genoot J. Koolhaas. Toegelaten tot het eerste studiejaar practici dezer school J. J Korswagen alhier. Toegelaten tot de afd. Weg- en Water bouwkunde dezer school (bijzondere cur sus) onze plaatsgenoot A van Katwijk en tot de afd.- Werktuigbouwkunde (bijzondere cursus) onze plaatsgenoot J. W. A. Scholte. onder welken vorm ook Duitschland ernaar zou streven Danzig in te lijven. Polen dit zou beschouwen als een schending van den i huidigen politieken toestand en op dien overeenkomstige wijze zou reageeren. Te- i vens herinnert men aan de recente verkla ring van maarschalk Smigly Rydz, die dui delijk gezegd heeft, dat Polen alle vreed zame methoden zal uitputten om de kwestie Danzig te regelen, doch dat, indien de Duitschers den Anschluss willen blijven verwezenlijken, Polen dan gedwongen zou zijn naar de wapenen te grijpen, wetende dat het zou strijden voor zijn onafhanke lijkheid. Ten slotte verklaart men, dat Po len niets eischt ten aanzien van Danzig, en dus geen concessies te doen heeft. De vredesoproepen moeten dientengevolge ge richt worden tot Berlijn en niet tot War schau. Het ..Journal" schrijft: De toestand is ongewijzigd en het is dui delijk. dat hij niet gewijzigd kan worden, zoolang de Duitschers niet bereid zijn re kening te houden met het Poolsche stand- (Ingez. Med.) GEBOREN: Anna Johanna. D. van J. Th. Angevare en A. Warmenhoven Geertruida Maria. D. van J. Pijnacker en M. P. v. Kins Maria. D. van J. Wolvers en M. A. v. d. Berg Petrus Johannes Z. van Th. B. Langelaan en E. A. Melber Agnes Adrian?. Theresia. D. van W. J. Turn hout en M. P. Kapel Johannes Hendrik Her- manus, Z. van J. H. H. Schoof en J. Beij Wilhelmus. Z van W. Zitman en M. v. Atten Margaretha Hillegonda Maria, D. van A. Th. Bergers en C. D.Batenburg Antonie Dirkje. D. van S. Hamerling en A. D. Libochant Jo- han Antoon Bernard Alfons Franciscus. Z. van B. J. M Bonnet en A. M. W. Helmich Plèter, Z. van M. Beekman en H. C. Sjardijn. ONDERTROUWD J. Pon jm. 27 j en E. M. Kettenis jd. 21 j. H. W. Allers jm. 37 J. en M. E. Opacki Jd. 33 jaar. OVERLEDEN: A. Meijvogel. Dr. 3 weken. KLACHT OVER ELECTRICITEITS- TARIEVEN. Een abonné. winkelier, beklaagt zich. dat hoewel de raad destijds f. 30.000 voteerde voor verlaging der electriciteitstarieven ten bate der winkeliers, hij thans nog meer moet betalen dan voorheen en hy meent, dat er aan de ta rieven nog wel iets hapert. De zegsman van Reuter verklaarde, dat Hitier voor honderd procent besloten is, Danzig in zijn bezit te krijgen zonder eenige concessie, doch óók voor honderd procent wenscht hij het zonder oorlog te krijgen. Men geeft toe, dat het vraagstuk gelijkenis vertoont met den gordiaanschen knoop. In de eerstvolgende maanden zal blijken, of de knoop ontward kan worden dan wel met het zwaard moet worden door gehakt. Men hoopt, dat Polen een vreed zame oplossing op een basis van „quid pro quo", die zijn prestige zoo weinig mogelijk zou schaden, zal prefereeren. In nationaal-socialistische kringen ziet men twee mogelijkheden van de verdere ontwikkeling van den toestand: óf een overeenkomst met Rusland zal Engeland ln een automatisch stelsel van garanties ver warren. zoodat het geen vrijheid van han delen zal hebben en er dus bij Polen op zal aandringen, dat een conflict niet ver haast wordt, óf Engeland kan, indien er geen pact met Rusland komt. Polen geen doeltreffende hulp verleenen en zal Warschau in zijn eigen belang aanraden concessies te doen. Hooge ambtenaren achten het zeker, dat het „partijcongres van den vrede" in begin September doorgang zal hebben, omdat het volkomen in strijd met Hitler's karakter is. dat een dergelijk congres eerst zou worden aangekondigd en daarna afgezegd. De bovenvermelde verklaring is door een officieelen woordvoerder afgelegd tegen over de vertegenwoordigers der buiten- landsche nieuwsagentschappen op de da- gelijksche persconferentie. De woordvoer der antwoordde op de door de correspon denten gestelde vragen en zijn verklaring was niet te voren klaar gemaakt. De tot uitdrukking gebrachte opvattingen wer den niet voorgesteld als een nieuwe rich ting in de politiek, aangezien dezelfde ge voelens herhaaldelijk uitgesproken zijn den laatsten tijd door den nationaal- socialistischen woordvoerder en de Duit sche pers. Pooische politieke kringen herhalen, dat kan daartoe het initiatief nemen dan goed en wel, maar hierop moet de rest van de wereld blijven wachten. De „News Chronicle" sohrljft: De ver klaring brengt geen verandering in den toestand. De beloften der Britse he regee ring aan Polen zijn volkomen duidelijk. De Nazis deden daarom beter zich los te maken van het denkbeeld, dat Engeland een oog dicht zal houden bij de inneming van Danzig. De „Daily Herald": Indien de verklaring de dingen al niet beter maakt, het zou dwaas zijn te veronderstellen, dat zij ze slechter maakt. De meeste redevoeringen en verklaringen van Hitier laten de dingen zooals ze zijn. De wereld heeft ermee op gehouden eenlg vertrouwen te stellen in zijn woorden. De „Daily Mail": Hoewel woorden alleen geen wijziging in het gemoed kunnen aan- toonen, zal de Duitsche verklaring ertoe bijdragen de spanning te verminderen. De achtergrond van den toestand blijft, dat Hitler altijd nog den terugkeer van Danzig wil Polen antwoordt hierop met een on voorwaardelijk „neen". Maar geen enkel land wil oorlog over de vrije stad. Hiervan uitgaande, zal het den staatslieden moge lijk moeten zijn. een oplossing te vinden. Chodacki, de Poolsche commissaris-ge neraal te Danzig, heeft bij den Senaat krachtig geprotesteerd naar aanleiding van het grensincident, waarbij de Poolsche douane-beambte Boedziewlcz gedood is. In het protest wordt gezegd, dat de man op Poolschen grond werd neergeschoten, na dat hij drie Duitschers, die over de grens waren gekomen, gesommeerd had. zich terug te trekken. Een onderzoek en be straffing van den schuldige, die volgens het protest lid der stormtroepen moet zijn, worden geëischt. De Poolsche politie heeft den chef van (Ingez. Med.) punt. Zoolang men die zekerheid niet heeft moeten alle desbetreffende geruchten en verklaringen met de grootste voorzichtig heid beschouwd worden Overigens wordt voortgang gemaakt met de militaire voor bereidingen. Wij kunnen meedeelen, dat zij op 15 Augustus haar hoogtepunt zullen be reiken. De Figaro schrijft: min of meer officieuse Duitschers verspreiden in de hoofdsteden 't gerucht, dat de kwestie Danzig geregeld zal worden naar de wenschen van Duitschland. zonder gewapend conflict. Dit gerucht maakt deel uit van de actie, welke de Duit sche propaganda voert. Er bestaat geen kwestie Danzig. Dat in de eerste plaats Sedert twintig jaren bestaat er een toestand welke op eenigerlei punt niet gewijzigd kan worden, of Polen moet daarover volkomen overeenstemming bereikt hebben met Duitschland. Welnu. Polen zal zich leenen tot niets, dat zijn vitale belangen, zijn eco nomische onafhankelijkheid of zijn veilig heid raakt De Polen zijn in dit opzicht eensgezind en herhaald kan worden, dat Frankrijk en Engeland volkomen getrouw zijn en blijven aan de verplichtingen welke zij Jegens hen op zich hebben genomen. Ook de algemeene opinie der Engelsche bladen is, dat de verklaring van den woordvoerder der Duitsche regeering geen wijziging gebracht heeft in den toestand te Danzig. De „Daily Telegraph" schrijft: Het is te vroeg om beteekenis aan de verklaring te hechten. Indien Duitschland geen oorlog over Danzig wenscht, heeft niemand anders eenige reden om er een te wenschen of te verwachten. De redenen voor de verklaring van gisteren blijven duister. Indien zij be- teekent. dat Duitschland besloten heeft een begin te maken met de vermindering van de spanning en Duitschland alleen Onverschillig in welken prijs U zich een naaimachine denkt aan te schaffen, onze enorme ervaring stelt ons in staat U steeds tot tevreden heid te bedienen Daarom naar J942 Ungra. Med.) naar Seeds zouden worden gezonden, die hervatting der besprekingen te Moskou mo gelijk zouden maken. De instructies zouden worden verzonden in overeenstemming met de Fransche regeering. die haar ambassa deur een gelijke opdracht verleent. Zooals wij ln ons Weekoverzicht voor zagen, ls ln groote lijn een Engelsch-Japan- sche regeling bereikt tengevolge van het doen van concessies door Engeland. Nog is niet officieel bekend hoever deze conces- cies gaan, maar zoo Juist ls, hetgeen op de eerste pagina van dit blad wordt vermeld, is Engeland geheel en al teruggeweken en zou Japan zich voortaan als heer en mees ter ln het Verre Oosten kunnen gaan be schouwen en gedragen. Laat ons echter of- ficieele bevestiging nog afwachten. (Ingez. Med.) het douanehuis te Danzig, die op illegale wijze over de grens moet zijn gekomen, gearresteerd. De bladen melden voorts dat pater Ber- bardwiscki, vroeger Poolsch candidaat voor den ..Volkstag" te Danzlg, door de politie van Danzlg gearresteerd is. Verder zou een Poolsch spoorwegbeambte wegens antl- natlonaal-socialistische actie ln hechtenis zijn genomen. De Duitsche gepen, generaal von Tem- peihoff publiceert ln het militaire tijd schrift „Wissen und Wehr" een artikel over „oorlog met snelle beslissing". De schrijver schijnt niet te gelooven aan de mogelijk heid van een korten oorlog, gezien de te genwoordige omstandigheden. Hij herinnert er met name aan, dat „in den laatsten oorlog elk der oorlogvoeren den met de grootst mogelijke volharding urobeerde een snelle overwinning te beha len, echter vergeefs". Hij haalt Moltke aan. die zegt „wanneer een oorlog uitbreekt, kan men noch zijn duur. noch zijn einde voor uitzien." Tempelhoff besluit: dit is geen wartaal van een ouden man van negentig, doeh de wijze inzichten van een der mees ters van den snellen oorlog." NIEUWE INSTRUCTIES VOOR SEEDS. De diplomatieke redacteur van Reuter verneemt, dat gisteren nieuwe Instructies (Ingez. Med.) SPANJE. DE RADIO-GENERAAL ONTSLAGEN. „Wegens onvoorzichtige woorden." Generaal Quelpo de Llano. de bekende „radio-generaal", is blijkens een officleele mededeellng ontslagen als commandant van het tweede militaire district, wegens het uitspreken van „onvoorzichtige woor den" ln een rede, die hij onlangs heeft ge houden bij de herdenking van den opstand ln SeviQa. Het ontslag is medegedeeld in een offi cieel communiqué, dat tevens meldt, dat generaal Saliquest ln zijn plaats is be noemd. De Llano was nog pas kort geleden tot luitenant-generaal bevorderd. Casino-Theater. Als hoofdfilm wordt vertoond „Jongens in Uniform" met in de hoofdrollen Frank (Jr.) Coghlan. Florine McKinney en Edward Arnold Jr. Twee jon ge vrienden, in de groote stad op weg mis- dagigers te worden, vluchten voor de po litie en komen na een tijdje zwerven bij een werkkamp voor jongens, de C.C.C. Ten einde zich voor hun achtervolgers te ver bergen melden zij zich aan onder andere namen. Een van de twee komt direct al in borsing met zijn kampgenooten maar ten slotte leeren beiden dat eerlijkheid en or delijkheid overwinnen, zulks dank zij de medewerking van een meisje, de dochter ven den sheriff. Wanneer evenwel een ta melijk ontactische groepleider een ouden krankzinnigen man neerslaat, die meent heer en meester van de bosschen te zijn, trekt een der twee jongens partij voor den man. Zijn verwijten aan het adres van den lrffen kerel worden gehoord door een wat al te ljverigen detective en als de waan zinnige zijn aanvaller heeft doodgeschoten, wordt de jongen ten onrechte van moord verdacht. Het meisje verbergt hem in een baschhut, doch de fanatieke detective vindt hem. Toch is de knaap hem te vlug af. want als even later het meisje naar de hut komt vindt ze daar alleen een bewus- teioozen speurder, aan de krib geboeid lig gend. De jongen ontdekt inmiddels dat de oude krankzinnige het bosch in brand wil steken en tracht hem dit te verhinderen. De man schiet hem evenwel in den arm en sticht daarop een boschbrand, die met een angstaanjagende afmetingen aanneemt Toch gelukt het den jongen om met het meisje en den bewusteioozen detective uit het brandende bosch te komen, maar zijn vriend, die hen te hulp snelde, vindt den dood in de vlammen. In het hospitaal ver neemt hij hoe alles, ook wat zijn verleden betreft, in orde ls. Buiten wordt plechtig z'n moedige, overleden vriend herdacht. Voor de pauze draait de film „Hei Tiki" een film, gespeeld door bewoners van Nieuw Zeeland zonder schmink, decors enz. Een prachtige film die alleen al een bezoek aan het Casino waard is. Rex-Theater. Met films als „Vadertje Langbeen" en met actrices als Lily Bouw meester kan de Nederlandsche filmindustrie stellig voor den dag komen. Want de ver filming van het bekende boek van Jean Webster heeft een genoeglijke en frissche film opgeleverd, terwijl onze „filmster No. 1" weer in hooge mate verrast door de veelzijdigheid van haar talent. Zij is on deugend en speelsch en weet zich van werkvrouw, die geschiedenis en aardrijks kunde leert, te metamorphoseeren in een studente, die studiegenooten van hoogere afkomst dan zij, de vondelinge, opvoedt. Naast haar ls het ongetwijfeld Paul Storm in de rol van Vadertje Langbeen, die de aandacht gespannen houdt als de weldoe- ner-achter-de-schermen. Beiden treffen door hun natuurlijk en ongekunsteld spel in dit amusante verhaal, dat overigens vol doende bekendheid geniet. De film zelf be vat vele uitstekende momenten en het tikje sentimentaliteit past, zoo ooit. Juist in dit verhaal heel goed. Het arme wees kind, dat door .een barsche weesmoeder mishandeld en geterroriseerd wordt, is een dankbaar onderwerp en de weldoener, die in de persoon van Vadertje Langbeen haar beschermer wordt, brengt ons gevoel voor rechtvaardigheid weer tot normale propor ties terug. De regente van. het weeshuis tenslotte ls de fee, die alles ten goede weet te keeren op het oogenblik, dat de onder gang dreigt en een wakend oog op de ge beurtenissen houdt, tot de hoofdpersonen veilig in het huwelijksbootje zijn gestapt. Het is een voortreffelijke creatie van Emma Morel, doch ook de bazige weesmoeder van Gusta Chrlspijn—Mulder is een heel ver dienstelijke rol in dit aantrekkelijke en tot het einde boelende geheel Verschillende ar- tisten van naam spelen kleinere rollen en gezamenlijk vormen ze een goeden achter grond voor het sublieme spel van LUy Bouwmeester en Paul Storm Voor de pauze draait de Alexander Kor- da-film „Elephant Boy", waarin de sympa thieke knaap Sabu en zijn trouwe olifant Kala-Nag door hun spel de aandacht ge spannen houden. Lido-Theater. Deze week wordt een reeks van reeds vertoonde, doch zeer suc cesvolle films gedraaid. Als eerste twee Het Balboekje" met Harry Baur, Marie Bell, Pierre Blanchar e.a. en „Pépé le Moko" met Jean Gabln en Mireille Balln, die in den loop der week worden verwis seld voor .Mayerling" en „Angst". Men ziet het: vier namen van klinkende films, die een groote reputatie bezitten. Ve len zullen dan ook ongetwijfeld de gelegen heid niet willen verzuimen, deze films we derom te gaan zien of alsnog datgene te gaan bewonderen, waarover zij zoo gunstig hoorden spreken. De hoofdfilm van de eerste dagen „Het Balboekje", ls als een denken, waarin men- schen van ouderen leeftijd soms vervallen, een denken aan hun jeugd en aan de vrienden uit dien tijd en men peinst er dan over. wat van hen geworden is. Zoo ls het ook in deze door Julien Duvl- vier geregiseerde film: „Un carnet de Bal", die wel zeer verdiend op de Bienmale te Venetië bekroond is. Een jonge vrouw, rijk en schoon, is Juist weduwe geworden Bij het opruimen harer papieren vindt zij een oud balboekje van het eerste bal, waarop zij als 16-jarige „uitkwam" en waarop de namen staan, van alle jongemannen die haar toen ten dans vroegen Zij besluit deze danspart ners uit haar jeugd te gaan opzoeken, om te zien, wat van hen geworden is.En zij ontdekt, dat géén van hen, evenmin als zij. er in geslaagd is, de idealen en illusies der jeugd te verwezenlijken Nadat zij allen heeft bezocht, ontdekt zijdat de eenige, wiens naam niet van een adres was voorzien, jarenlang tegenover haar, aan de andere zijde van het meer heeft ge woond Zij gaat hem opzoeken, maar het blijkt, dat nog slechts zijn zoon in leven ls. Zij neemt den eenzamen Jongen ln haar huis op: slechts ln hèm kan zij nog de herinneringen aan haar ieugd oproepen. De wijze, waarop deze film is uitgewerkt, Ls reeds om haar zuiverheid en realiteit in vele toonaarden bezongen. Wij behoeven daaraan niets meer toe te voegen. Met spanning leeft men mee met de vele ont moetingen van deze vrouw, die voor haar even zoovele teleurstellingen beteekenen. men bewondert de sublieme regie en het buitengewone spel der acteurs en actrices, die deze film tot een uitzonderlijke hoogte weten op te voeren. Ook de andere film doet den regisseur Duvivier de noodlge eer ae"! Trianon-Theater. De hoofdschotel van het smakelijke menu. dat dit theater zijn bezoekers voorzet, ls „Fra Diavolo". be werkt naar de gelijknamige opéra-comlque ale Auber In 1830 componeerde. Wie ls Fra Diavolo? De alom gevreesde leider van een bende struikroovers, die eenzame reizigers in Noord-Italië berooft onder het motto: ,4e geld of Je leven". De hoofdman is een geslepen heer. die als Markies de San Marco in hooge kringen verkeert en op die manier weet uit te visschen wie geld heeft en.... waar het is verborgen. De twee on volprezen komieken Stan Laurel en Oliver Hardy, die het. bandietenvak als middel van bestaan willen „probeeren", raken in handen van Fra Diavolo. Bijna loopt het slecht met hen af. maar door een gelukkig toeval worden zij kamerdienaars van den pseudo-markies. Deze wil den rijken lord Rocburg berooven, maar diens geld is on der de persoonlijke hoede van zijn vrouw, zoodat het zaak is haar hart te veroveren. Dat Fra Diavolo er in slaagt de bankno ten te vinden, is waarlijk niet te danken aan zijn kamerdienaren, want deze twee munten uit door een ongeloofelijke onhan digheid. Met dat al weten zij op waarlijk geniale wijze de lachlust op te wekken! Als Fra Diavolo het geld heeft bemachtigd en tijdens de feesten vóór het huwelijk der lieftallige herbergiersdochter wil verdwij nen, verraadt „Ollo" in zijn onnoozelheld de ware Identiteit van zijn meester. Na een duel moet deze zich overleveren aan de troepen en het trio Fra Diavolo, Laurelio en Hardlo zal gefusilleerd worden. Geluk kig werkt op het beslissende moment een 100de zakdoek dusdanig op een stier, dat de executie wordt verijdeld. Inmiddels heeft de herbergiersdochter den man harer keuze kunnen trouwen, die de bélooning voor het anesteeren van Fra Diavolo ln ontvangst kon nemen. Dit ls, heel ln het kort. een beschrijving van den Inhoud dezer verma kelijke film, waarbij we een uitbundige vroolljkheld hebben kunnen opmerken, die werd veroorzaakt door het spel van Dennis King als de gentleman-bandlet en de belde komieken Laurel en Hardy. Voor de pauze draait „De tuin der vreug de," een vlot filmwerk met aardigen zang en goed spel van o.a. John Payne en Mar garet Lindsay. Afzonderlijke aanbeveling verdient nog de „Beatrlx-fllm", eigen opnamen door Z K H Prins Bernhard. Wie nog niet de eerste schreden van ons Prinsesje op het witte doek aanschouwde, verzulme toch vooral niet te gaan zien, hoe Prins Bernhard zijn dochtertje ln haar huiselijke omgeving filmde. Alles bijeen een aanbevelenswaardig va- cantle-programma. Luxor-Theater. Er staat weer een Fransche film als hoofdnummer op het Luxor-program. Fransche films schijnen den laatsten tijd in ons land meer en meer ln omloop te worden gebracht en door het dikwijls voortreffelijke spel, zoowel als door de veelal prijzenswaardige regie, ver dienen zij ook de algemeene aandacht. Zoo ls het ook deze week, want achter den nletszeggenden titel „Een vrouw verloor. gaat een verhaal schuil, dat vele sterke momenten in zich draagt! Llse Delamare is de vrouw van een Fran.seh Ingenieur, die ergens ln de binnenlanden van Mongolië met inspanning van alle krachten tracht de hem verstrekte opdracht tot den aan leg van een nieuwen weg uit te voeren, maar daarbij stuit op den gerafflneerden tegenstand der Inheemsche bevolking, on der leiding van den sluwen prins Lee, wiens belangen door de nieuwe wegverbin ding in gevaar worden gebracht. De prins schijnt pas tot meer medewerking bereid als mevr. Moret. de echtgenoote van den Ingenieur, naar het kamp van haar man ls gekomen, maar dra wordt het duidelijk dat die gewijzigde houding uitsluitend het ge volg is van „belangstelling" voor de Fran sche dame, die spoedig diep bij hem ln de schuld zit en aldus aan zijn listen wordt overgeleverd .Er ontwikkelt zich dan een uiterst spannende geschiedenis, waarbij de ingenieur zijn werk ziet mislukken en ln een moordproces wordt gewikkeld, terwijl do prins aan zijn eigen dulvelachtlgheld ten offer valt. Dat alles gaat gepaard met vele sensationeele scènes, met sterk spel, waar in Llse Delamara. Victor Francen, Sessue Hayakawa e.a. uitblinken. Liefhebbers van ijshockey kunnen hun hart ophalen ln de film „De afgod der me nigte", een sportfilm bij uitnemendheid met John Wayne. Sheila Bromley en Charles Brokaw ln de voornaamste rollen. Een zeer bijzondere attractie van het Luxor-programma is verder natuurlijk de door Prins Bernhard opgenomen film „Ons Prinsesje loopt". Ongetwijfeld zullen reeds tallooze stadgenooten dit pretentielooze filmpje, dat wekenlang in de clneac's der groote steden heeft gedraaid, hebben aan schouwd, maar wij zijn er van overtuigd dat een nog veel grooter aantal deze week hier ter stede van de gelegenheid gebruik zal maken om te kijken naar dit „familie album", dat zoo vele belangwekkende en lieflijke opnamen geeft uit het kleine kin derleven van ons Prinsesje. Hoewel met de smalfllmcamera opgenomen, zijn deze beelden, waaraan elke ensceneering ont breekt, scherp en klaar en met warme sympathie en intense belangstelling keek men gisteravond naar de dribbelpasjes van de kleuter, naar het spel met de hondjes, naar het voedcen der eenden (waarbij het voor de dieven bestemde brood in het eigen mondje terecht komt) en naar het spel in de kinderkamer, 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2