LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 22 Juli 1939 Vierde Blad No. 24332 KERK- EN SCHOOLNIEUWS \ANGE SALTS Wijziging vestigingswet kleinbedrijf 80ste Jaargang GEMENGD NIEUWS Geen bezwaren tegen technische wijzigingen Vermoeide Branderige Voeten, Transpiratie en PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 23 JULI Leiden. Doopsgez. Gem.: Voorm. 10.30 uur. ds. Ten Cate. Egllse Wallonne: M. R. Blommaert, Middel burg, 10 h. 30. Evang. Luth. Gem.: Voorm. 9 uur, de heer C. F. A Stegenga voor ds. Bieger; 10.30 uur dr. J. ph. Makkink. Rem. Ger. Gem.: Voorm. 10.30 u.. ds. F. Kruyt Rozekruisers Genootschap: Geen dienst. Ver, van Vrijz. Hervormden: ds. J. ten Brug- gencate van Den Haag. Vrije Kath. Kerk. Vreewykstr. 19: Voorm. 10 10.30 uur. Gezongen Mis. Ger. Kerk (Hooigracht): Voorm. 10 uur. ds. Wiersinga; nam. 5 uur, ds. H. Knoop van Dclfs- haven. Ger. Kerk (in Herst. Verb.): Patrominum. Hoogl! Kerkgracht 148. nam. 5 uur. ds. K. H. Kroon. Ger. Kerk. Heerengracht: Voorm. 10 uur. ds. B. Hoiwerda van Amersfoort: nam. 5 uur. ds. F. de Kruis van den Haag-Oost. Gerei. Kerk. Oude Vest: voorm. 10 uur. ds. Wiersinga Doopsbediening) Ger. Kerk, Morschweg (Evangelisatiegeb.) voorm. half tien uur, ds. F. de Kruis; nam. o uur. ds. B. Hoiwerda. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk: Voorm .10 u.. ds. Y. Alkema H. A 6 u. dez. H. A. en dankz. Aalsmeer-Oost: Voorm. 10 u., ds. H. v. d. Linden H A 6 u. dez H. A. en dankz. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. J. Knoppersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur Preeklezen. Doopsgezinde Kerk: Voorm. 10 uur, d6. A. Broer van Hilversum. Oud-Kath. Kerk: Voorm. 9.30 u. H. Dienst. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf ds. Heemskerk van Ter Aar en nam. halfacht. ds. J. Th. v. Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. half acht. ds. Drenth van Wassenaar. Alphen aan den Rijn Ned. Herv. Kerk: I (Julianastraat)Voorm. 10 uur. ds. Koopmans van Leiderdorp en nam. halfzeven, de heer God t help. Hulpkerk Gouwsluis: Nam. hallzeven, ds. Johs. Stehouwer. Kinderkerk „Bethel":. Voorm. 10 uur, geen opgave. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg)Voor- 1 midd. halfelf. dr. J. P. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. 10 uur. en nam. halfzeven, de heer A. J. Dekker. Geref Kerk (.Hooftstraat): Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. J. Hartkamp. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 u. ds. Bosch en nam! 6 uur, de heer van den Bos van Leiden. Geref Kerk CDe Ruyterstraat)Voorm. 10 uur. de heer van den Bos van Leiden en nam. 6 uur, ds. Bosch. Chr. Geref. Kerk (V. Reedestraat)Voorm. 10 uur en nam. 6 uur de heer van Leeuwen I van Apeldoorn. Lokaal van MandersloostraatVoorm. half- tien en nam. 6 uur, leesdienst. Martha-Stichting: Voorm. 10 uur, de heer Offringa. Haarlemmermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. F. M. Oupwehand; nam. 6.30. ds. J. C. Salverda. A; lsmeerderweg: Voorm. 10 u., de heer P. v. d. J. Koudstaal. Lijnden: Voorm. 10 uur, de heer P. van den Berg. Vijf hulzen: Voorm. 10 uur en nam. 6.30 uur, de heer A. C. Broreus. Badhoevedorp: Voorm. 10 uur, ds. J. C. Sal verda. HUlegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. D. Veldkamp van Valkenburg tZ.H.) en nam. 5 uur. ds. Chr. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. A. K Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur. leesdienst. Katwijk/Zee Nieuwe Kerk: Voorm. 10 u., ds. Broeyer; nam. 6 uur, ds. Pras. Oude Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Pras: nam. 6 uur. ds. Broeyer. Zaal voor Prot. Belangen: Voorm. 10 uur, ds. Bieshaar, van Benthuizen. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 uur, ds. Van Beusekom van Aarlanderveen. Geref. Kerk: Voorm. 10.30 uur, leesdienst en nam. halfacht. ds. C. G. Bos, van Haarlemmer meer. Oostzijde. Lisse Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eerhardt van Hillegom. bed. H. Doop: nam. 5 uur. dr. Van Itterson van Den Haag. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 uur, prof. dr. K. Schilder van Kampen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Ponstein. Geref. Gem: Voorm. halftien en nam. 4 uur, de heer Doresteyn, cand. te Rotterdam. Oud-Geref Gem.: Voorm. halftien en nam. haifdrie. leeskerk. Xoordwijk-Binnen Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur, ds. Knier van Bunnik. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur, prof. dr K. Dijk, van Kampen. Noordwjjk aan Zee Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur. ds. E, van Meer, van Utrecht; nam. 5 uur. ds. Jac. Poort van Den Haag. Ger. Kerk: Voorm. halfnegen en nam. 5 uur, ds. B. Bouma. Voorm. halfelf. ds. Reeskamp van Roden. Ger. Kerk (H.V.): Voorm. 10 uur, ds. K. H. Kroon. Opgslgeest Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eringa; nam. halfzes dezelfde. Oude-Wel ering Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 uur. ds. Geerling. Ger. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 5 uur, ds. d. Bos. Rem. Kerk: Voorm. 10.30 uur, ds. Heyn. Rijnzalcrwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, Voorber. H. Avondmaal, ds. De Vree. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 7 uur, leesdienst. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 voorm.. ds. Joh. Stehouwer van Alphen a. den Rijn; 5 uur nam., ds. Van Nifterik Kerkzaal: Voorm. halftien, ds. Van Niftrlk; 5 Uur nam. de heer De Hoop. Ger. Kerk «Rapenburg): Voorm. halftien, ds. E. H. Broekstra van Oegstgeest; nam. 6 uur, ds. Van der Loo. Ger. Kerk Voorhouterweg)Voorm. halftien, ds. Van der Loo; nam. 6 uur. ds. Broekstra. Chr. Ger. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 Uur, prof. Geels van Apeldoorn. Valkenburg Verbeterde opgave: Ned. Herv. Kerk- Voorm. 10 uur. dc heer M. Heymans, godsdienstonderwijzer te Leiden; nam. 64 uur. ds. Veldkamp. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 Uur, cis, Becrekamp van Dordrecht; nam. 5 uur, ds. H. p. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. P v. d. Spek van Den Haag; nam. 5 uur, ds. C. W. Keur van Schcvenlngen. Wassenaar Ned. Prot. Bond: ds. H. J.Mis- Peiblom Beyer van Leiden, voorm. 10.35 uur. Ger. Kerk «Hulpkerk): Voorm. 10 uur. ds. 'ennga en nam. 5 uur ds. G. v. 't Riet van Goor. Ger. Kerk Bloemcamplaan)Voorm. 10 uur, °s. G. v. 't Riet en nam. 5 uur. ds. Feringa. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Idaard. J. C. A. Nijen- Ockhuyzen te Sappemeer die bedankte voor GEREF. KERKEN, te Ooltgensplaat: H. C. A. v. d. Lln- c~nci' lc Amsterdam on W. Vreugdenhll, te Rotterdam-O. Als niets Uw rheumatische pijnen wil verdrijven en ze dus van hardnekkigeo aard zijn. neem dan dit extra krachtige middel Vange Salts, speciaal samengesteld ter bestrijding van koppige rheuma- tlek. Vange valt Uw kwaal aan van twee kanten tegelijk: de alkaliën maken overtollige zuren In Uw organisme onschadelijk en de minerale zouten voor komen. dat nieuwe pijnverwekkende zuren zich op- hoopen Vange brengt verlossing In tallooze geval len. ook daAr waar lijders aan hardnekkige rheu- matlck alle hoop reeds hadden opgegeven. Dat deed Vanges dubbele werking Dat zal ::c ook voor U doen! Probeer het! Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Prijs 85 ets., genoeg voor 'n flinke kuur DUIZEND MARKEN VOOR NIETS. Vangt Uw pijn 3872 rlngez. Mcd.) HET LAGER ONDERWIJS AAN SCHIPPERSKINDEREN. Van 11.050 leerplichtige kinderen, bezochten er 3420 regelmatig een school. In het weekblad ,,De B nnenvaart", het officiev 1 orgaan van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, is opgenomen het rapport betreffende het lager onderwijs aa', schipperskinderen over het jaar 1938, 20oals dat jaarlijks door den heer S. J. van Efferen, voor het Onderwijsfonds met medewerking van alle gemeente- en school besturen in ons land wordt samengesteld. Uit dit rapport blijkt, dat er in 1933 11.050 schipperskinderen van den leer plichtigen leeftijd waren. Hiervan heoben 3420 130 9 ,1 kinderen het geheele jaar een schooi bezocht. Van de overige kinderen zijn er 2684 24.3 "cj gedurende het geheele jaar niet op een school geweest. 188 11.7 hadden 1 tot 10 schooltijden, 257 (2.3 11 tot 25 schooltijden. 383 13 4 2650 schooltijden, 740 6.8 #/#l 51—100 schooltijden, 1500 (13.6 101—200 schooilijc'en, 1137 (10.3 °/o) 201—300 school tijden. 640 (5.8 "/o) 301400 schooltijden, 101 (0.9 %l 400 schooltijden en meer. Volgens het rapport is verbetering to constateeren. Het percentage van 0 school tijden daalde in 1938 van 26.2 tot 24.3 en dal van het geheele iaar één school steeg van 28.6 (1937) tot 30 9 in 1938. Zeven schipperskinderen bezochten in 1938 niet minder dan 13 of meer scholen. Van het onderwijs hebben ook nog ge profiteerd 457 kinderen geboren in 1932, die dus in 1938 nog niet den leerplichtigen leeftijd hadden bereikt. ALGEMEENE SÏNODE DER NED. HERV. KERK. III. In de zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft de vice-president ds. P. de Bi'uyn van Driebergen verslag uit gebracht van de registers van de ingeko men en uitgegane stukken, die resp. 1983 en 2419 bedragen. Alles werd in orde be vonden en de secretaris werd voor zijn be heer dank gebracht De vergadering stelde vervolgens de gros lijst vast voor de vacaturen die in de Al gemeene Synodale commissie zullen ont staan door het aftreden van de heeren ds. J. Barbas te Hengelo iO) en prof. dr. W. J. Aalders te Groningen. Nadat de quaestor-generaal, mr. Y. A. Schuller tot Peursum van Amsterdam ter vergadering door den president is verwel komd, werd een aanvang gemaakt met de behandeling van de tinancieele aangelegen heden. Het controle-systeem, waartoe de synodale commissie in de najaarszitting van 1938 besloot vindt thans bij 43 classi- cale quaestoren toepassing en voldoet uit nemend. De medewerking van de classicale besturen tot nazien van de rekening van den quaestor is in zeer gToote meerderheid verkregen. Een breede discussie ontspon zich over de motie-Francken. Zij is ge steld in handen van de commissie voor de stukken en komt dus straks opnieuw aan de orde. Hierna kwam aan de orde de aangelegen heden van het fonds voor noodlijdende kerken en personen. De opbrengst der col lecten is over 1938 verminderd Aangezien de voordrachten voor kleine toelagen f. 11.055 bedragen is voor groote toelagen een bedrag van f. 16.515 te voteeren. Ten aanzien van het fonds tot voorziening in de geestelijke behoeften der gemeenten waar eigen middelen ontbreken is een be drag beschikbaar van f. f.4785 Aangezien de voordrachten een totaal-bedrag beloo- pen van f.9400 werd besloten het tekort' van f.4614 aan te vullen uit de Generale kas. Het aantal deelgerechtigden van de Algemeene Weduwen- en Weezenbeurs steeg over 1938 van 401 op 407. Aan 396 weduwen werd het volle bedrag uitgekeerd, aan 3 weduwen een gedeeltelijke uitkeering ge daan en 4 uitkeeringen gedaan aan minder jarigen en eveneens 4 aan erven. Besloten werd de uitkeering vast te stellen op f. 205 met een beslag van f95. Wat het Fonds tot verbetering van de schraalste predikantstractementen betreft werd van het fonds Aanpakken een bedrag van f20.000 ontvangen, terwijl uit de baten van den Vervolgbundel f. 500 kon worden overgeschreven. Het minimum der laagste tractementen werd op f. 1700 bepaald en het maximum op f. 1900. Beschikbaar is een bedrag van f. 31.484. De voordrachten beloopen een totaal van f. 53-677, weshalve uit de Generale kas totaal f. 22.193 moet gesuppleerd. Hierna werd de vergadering verdaagd tot hedenmorgen. De vergadering heeft zich nadat dê secretaris ds. D den Breems. medegedeeld had dat hij met ingang van 1 April a.s. •wenscht af te treden, beziggehouden met de vraag of in de vac. zal worden voorzien door het oproepen van sollicitanten dan zal, waaruit zli dan een keuze doen zal. De meerderheid der vergadering sprak zich wel door dat de Synode een groslijst maken voor het laatste uit zoodat de vac. zal worden vervuld doordat een groslijst ter benoeming aan de Synode zal worden aan geboden. ZENDINGSDAG CHR. GER. KERK Het programma van den Zendingsdag. uitgaande van de classis 's Gravenhage der Chr. Geref. Kerk te houden op Woensdag 26 Juli a.s. op de buitenplaats Oud-Poel geest", luidt als volgt. Aanvang half elf v.m. Sprekers: ds. H. Velema van 's-Gra- venzande. openingswoord: ds. I. de Bruyne van Sassenheim over: ..Een bede uit verre landen"; ds. N. de Jong, den Haag. oYer: ..Gevouwen, opgeheven handen"; ds. E. du Marchie van Voorthuizen. Urk, over: ,.Een enkele zendingsreis en een zalige vrucht"; ds. J. A. Riekel van Delft over: ,,De inwo ners der Godsstad"; ds. L. Kleisen van Boskoop over ..De eerste Zendeling", waar na ds. H. Velema het slotwoord spreekt. Wisselaarster te Gennep gaf bankbiljet voor zakje waardeloos geld Gisteravond is mej. Spiegel, die te Gen nep een wisselkantoor heeft, benadeeld door een haar bekenden man, die haar ver zocht een biljet van 1000 R.M. te komen wisselen voor zilvergeld. Over den wissel koers was men het eens en mej. S. zond haar dochtertje naar het café. Het doch tertje deponeerde hier het biljet en ont ving daarvoor een zakje geld terug. Blijkbaar vertrouwde mej. S. de zaak vol komen. want zij pakte het zakje zonder het na te zien van haar dochtertje aan en nam het mee naar kantoor. Hier kwam aan het licht, dat het geld waardeloos was. Ter stond stelde zij de politie van de oplichting in kennis. Deze waarschuwde de grenskan- toren, omdat het vermoeden voor de hand lag, dat de wisselaar met het geld naar Duitschland was getrokken. Men bleek juist gezien te hebben, want na eenigen tijd kwam uit Goch bericht van de arrestatie van zekeren Sm., die langen tijd werkzaam was op een sigarenfabriek te Gennep, doch in Goch woonde. Het geld was echter niet meer in zijn bezit. Indien Sm. schuldig wordt bevonden is hij in Nederland strafbaar wegens oplich ting en in Duitschland wegens overtreding der deviezenbepalingen. VAN DRIE HOOG GEVALLEN. Door waschlijnen gered. Gistermiddag was een 47-jarige bewoner van een perceel in de Vrolikstraat te Am sterdam op drie hoog op zijn platje bezig een losse deur te schilderenOp een gege ven oogenblik verloor de man zijn even wicht en hij tuimelde met deur en al in de diepte. Hier werd zijn val gebroken door eenige waschlijnen. die hem opvingen, waarna hij in tweede instantie terecht kwam in den weeken grond van den tuin. Deze onge wone daling had den man slechts een lich te hoofdwonde bezorgd. Ter observatie is hij opgenomen in het O. L. Vrouwegasthuis. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Jongeman te Cuyk het slachtoffer. Gisteravond is te Cuyk de 20-jarige on gehuwde leerlooier J. Stoffels, wonende te Tegelen en te Cuyk in pension bij het zwemmen in de Maas verdronken. Twee uur lang heeft men kunstmatige ademhaling toegepast en met het zuurstof apparaat gewerkt, doch de levensgeesten keerdén niet weer. Critiek tegen een spertijd van anderhalf jaar. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijzi ging der vestigingswet kleinbedrijf 1937 is het volgende ontleena: Tegen de meeste der technische wijzigin gen in de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937, welke in dit wetsontwerp worden voorge steld, werden bij het afdeelingsonderzoek geen bezwaren, ingebracht. Met name kon men zich vereenigen met het voorstel tot het heffen van een vergoeding voor de be handeling van beroepen tegen beslissingen van de Kamers van Koophandel en voor het afgeven van bewijsstukken, op grond van het bezit waarvan de houder geacht wordt aan de vestigingseischen te voldoen. Kon men zich dus met deze financieele voorzieningen vereenigen, ernstig bezwaar werd van verschillende zijden gemaakt te gen het voorstel om den z.g. spertijd zoo noodig anderhalf jaar te kunnen laten duren. Sommige leden knoopten hun opmerkin gen over dit voorstel vast aan de mededee- lir.g in den aanhef van de memorie van toelichting, dat bij het in werking treden der wet nauwelijks te voorzien was, dat zij reeds zoo spoedig op zoo ruime schaal toe passing zou vinden. Deze leden waren van oordeel, dat de toepassing dezer wet niet onverdeeld gunstig kan worden geoordeeld. Verscheidene andere leden hadden tegen de voorgestelde verlenging van den maxi mum duur van den spertijd eveneens ern stig bezwaar. Terwijl de voorloopige slui ting van een bedrijf thans niet langer dan een jaar kan duren, zal de minister het voortaan in de hand hebben haar tot an derhalf jaar uit te breiden met alle daar aan voor de vrijheid van het bedrijfsleven verbonden bezwaren. Dit is een wijziging, welke, naar het oordeel van een aantal de zer leden, moeilijk als een zuiver techni sche kan worden aanvaard. Haar beteeke- nis voor het bedrijfsleven is daarvoor te groot. In stede van een verlenging van den spertijd voor te stellen, behoorde de minis ter er naar te streven de behandeling van verzoeken tot het stellen van vestigings eischen sneller te doen verloopen. Van de zijde dezer leden werd er nog de aandacht op gevestigd, dat-tot nu toe in verschillende gevallen met een spertijd van veel minder dan een jaars volstaan kan worden. Andere leden konden zich met de voor gestelde verlenging van den spertijd vol komen vereenigen. Weer andere leden verklaarden het hier boven weergegeven bezwaar tegen de snelle en uitgebreide toepassing der vestigingswet geenszins te deelen. Deze toepassing be schouwden zij slechts als een bewijs, dat inderdaad van een noodtoestand in het middenstandsbedrijf kan worden gespro ken. Eenige leden meenden, dat deze gelegen heid moet worden aangegrepen om enkele wijzigingen in de vestigingswet aan te brengen, waarnaar zij in het wetsontwerp vergeefs hadden gezocht. In de eerste plaats behoort huns inziens te worden vast gelegd, dat in kleine plaatsen, waar win kels. waarin allerlei uiteenloopende artike len verkocht worden, onmisbaar zijn, met minder vakbewaamheid voor de verschil lende in zulke winkels uitgeoefende bran ches kan worden volstaan Ook voor wat men zou kunnen noemen de seizoenbedrijven achtten deze leden de thans geldende regeling niet bevredigend. In het algemeen zouden zij een afwijking wenschen voor alle gevallen, waarin een bepaald bedrijf slechts als nevenbedrijf wordt uitgeoefend. Eindelijk drongen deze en eenige andere leden aan op het verleenen van vrijstelling van de vestigingseischen aan zoons, die hun vader in diens bedrijf willen opvolgen. Sommige leden drongen in verband met de voorgenomen principieele herziening van de vestigingswet, welke reeds een onder werp van vooronderzoek aan het departe ment van Economische Zaken uitmaakt,* opnieuw aan op het tot stand brengen van een bedrijfsregistratie. stukloopen. Purolpoeder houdt huid en voeten koel en droog, gezond en gaaf. Strooibus 60 c. 3049 (Ingez. Med.) Copyright P. t. B. Bot 6 Coponhogwt Heerlik brandde de kachel en het arme meisje strekte reeds haar bloote voetjes uit om deze ook te tatrmen. U, wat was datT Hè, wat jammer, juist op dat oogenblik verdween dc kachel. Het vlammetje doofde uit en Zij zat met een klein stompje van een afgebranden zwavelstok in haar handje. Nog één streek zij af. Höt btafi'ddè, lfè't lichtte èh waar BSt SchijnSêl "5p 'dêh "fliuur viel werd deze zoo doorzichtig als gaas. Zij kon door den muur heen in de kamer zien. Daar stond een met II appelen dampte in het midden. Maar 't allerheerlijkste was wel, een glanzend wit tafelkleed gedekte tafel, waarop zich het fijnste I dat de gans van tafel sprong en met een mes en een vork in zijn porcelein bevond. Een gebraden gans,- gevuld met pruimen en rug recht op haar af kwam. Helaas, toen doofde de zwavelstok ea ze zag niets anders dan den dikken, kouden muur.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13