LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 22 Juli 1939 YISSCHERIJ-BERICHTEN KIN/T [NUTUREN J. Mendes da Costa overleden LUCHTVAART Uit de Omstreken GEVRAAGD AANGEBODEN NESTOR DER NEDERLANDSCHE BEELDHOUWERS. Na gerulmen tijd reeds ziek te zijn ge weest is op ruim 75-jarigen leeftijd in zijn woning te Amsterdam overleden de nestor der Nederlandsche beeldhouwers, dr. Josef Mendes da Costa, tot op zeer hoogen leef tijd een der voornaamste figuren onder de beeldende kunstenaars in Nederland. Josef Mendes da Costa werd op 4 No vember 1863 te Amsterdam geboren en be zocht daar de Quellinusschool, waarna hij ging werken op de steenhouwerij van zijn vader. Het was geen kunstenaarswerk,, dat hij hier verrichtte, doch hier leerde hij de grondbeginselen van het ambacht, het han- teeren van het ruwe, weerbarstige mate riaal. Zijn eerste artistieke vorming kreeg hij op de kunstnijverheidschool in het Rijksmuseum te Amsterdam, waar hij de acte M.O. voor boetseeren haalde en leeraar werd op dezelfde school. Inmiddels vervaardigde hij verschillende werkstukken, waaruit een duidelijk verzet tegen het academische bleek en te zamen met Zijl, Nieuwenhuis, Dijsselhof en Zwollo richtte hij de kunstenaarsgroep „Lea" op, die den strijd tegen het academisme en impressionisme aanbond en zocht naar een klassieke wetmatigheid in de uitdrukkings vorming van de beledhouwkunst. Met Ziji heeft Mendes da Costa eenige Jaren sa mengewerkt. Na een periode, waarin hij vooral ge bruiksvoorwerpen van aardewerk ontwierp, had hij eenige jaren van voornamelijk klcinwerk, doch tal van groote beeldhouw werken, vaak in samenwerking met be kende architecten, wier bouwwerken door hem versierd werden, werden in de vol gende jaren door hem vervaardigd, bljbel- sche voorstellingen, straattypen, veel werk in brons. o.a. van Spinoza en Vincent van Gogh, zijn beeld „de verloren zoon", de groep „de liefde", beeldhouwwerk in de be stuurskamer van Berlage's beursgebouw te Amsterdam, in het gebouw der verzeke ringsmaatschappij „Utrecht" aan het Dam rak te Amsterdam en voor de Bazels ge bouw van de Nederlandsche Handelmaat schappij in de hoofdstad, het prachtige monument van generaal de Wet, temidden der heidevelden en bosschen van het land goed „De hooge Veluwe", eenige allegori sche figuren in het Kröller Mullermuseum aldaar, een borstbeeld van mr. P. J. Troel- stra voor het Troelstra-oord te Beekber gen. de kop van Herman Heycrmans te Amsterdam, eenige der eikenhouten figuren in de raadzaal te Amsterdam, de voorstel ling „vormend denken" eveneens in hout, ter gelegenheid van het jubileum van H. P Beriage en tal van andere werken. De teraardebestelling zal geschieden Maandagochtend a.s. om 10.30 uur op de Portugeesch-Israëlietlsche begraafplaats te Ouderkerk. NIEUW RECORD ZWEEFVLIEGEN. Op 3100 Meter gebracht. Het zweefvliegtuig De Arend" heeft gisteren het Nederlandsch hoogterecord voor twee persoons zweefvliegtuigen gebroken dopr een hoogte te bereiken van 3100 M. De maximum- stijgsnelheid van het toestel was 6 M p. sec Dit hoogterecord werd bereikt door de hee- ren Bruynzeel Sr. 'eigenaar van het zweef vliegtuig i en Ntenhuis. die van het vliegveld Ypenburg waren opgestegen en twee uur in de lucht bleven. „GOLDEN HIND" MAAKT GESLAAGDE PROEFVLUCHT. De ..Golden Hind", de grootste vliegboot ooit in Engeland gebouwd, die plaats biedt aan 150 pasagiers, heeft met succes haar eerste proefvlucht boven de Medway gemaakt. Het toestel, dat een kruissnelheid van 300 K.M. bereikt, is bestemd voor den Oceaandienst van de Imperial Airways. Deze maatschappij heeft echter besloten dit jaar geen transatlantischen passagiersdienst in te stellen en zich te be palen tot het vervoeren van post over den At- lantischen Oceaan. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij A. W. Bruna en Zoon Uitg. Mij.. Utrecht: ..De Nederlandsche Spoorwegen in Ca- ricatuur 1839-1939". Spotprenten, bijeengebracht en toegelicht door mr. dr. J. H. Jonckers Nieboer, oud-hoofdinspecteur bij de Ned. Spoorwegen, met een voorwoord van prof. dr. Ir. J. Goud- riaan. H. P. Leopold's Uitgevers Mij.. Den Haag: „Dooden dansen niet". Een nieuw spannend avontuur van Inspecteur Lund, door Willy Cor- sari. N.V. Drukkerij en Uitg. C. de Boer Jr.. den Helder: Uitgegeven voor de Marine Vereeniglng, ter herdenking van het derde eqpwfeest van de slag bij Dulns. 21 October 1639: ..De strijd in het Engelsche Kanaal tusschen dc Spaansche en Hollandsche wapenen anno 1639", door Dom Francisco Manuel de Melo, uit het Portugeesch vertaald door dr. M. de Jong. Uitgevers Mij. Elsevier. Amsterdam: In de Bibliotheek der Nederl. Letteren, samengesteld door de Mij. der Nederl. Letterkunde te Leiden en de Kon. Vlaamsche Academie te Gent: Pros per van Langendonck, Gedichten en Starkadd, Drama van Alfr. Hegenscheidt, verzorgd door Maurióe Gilliams en dr. M. Rutten. VIER BRITSCHE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. „Press Association" meldt, dat gisteren een Britsch militair vliegtuig is neergestort op enkele kilometers van het vliegveld Leconfield in Yorkshire. De drie inzittenden werden ge dood. Een tweede toestel verongelukte bij Bridling ton. Het stortte in zee. Men neemt aan, dat de twee inzittenden zijn omgekomen. Naby het dorp Yilmanstone in Kent. zijn twee militaire vliegtuigen neergestort. De twee inzittenden van 't eene toestel en de inzittende van het andere werden gedood. PILOOT REDT SCHOLIER DOCH KOMT ZELF OM nET LEVEN. By Stamford 'in Engeland) botsten twee vliegtuigen tegen elkaar en een verloor 'n vleu gel en viel. De piloot riep een scholier die mede vloog voor ..lucht-ervaring". toe. met zyn val scherm uit het toestel te springen en toen deze niet durfde, wierp hij hem uit het toestel. Dank zij de parachute daalde de scholier on gedeerd. Voor den piloot zelf was het daardoor echter te laat geworden om zich te redden. Wel sprong hij nog uit het toestel, maar er was geen voldoende ruimte meer, dat. zijn parachute zich kon openen en hy viel te pletter. DE POSTVLUCHTEN. Dc ..Emoe" is vanmorgen van Tjililitan naar Nederland vertrokken met medeneming van 254 Kg. post, 4 Kg. pakketpost en 52 Kg. vracht Eén passagier vliegt mee tot Amster dam. terwyi voor tusschentrajecten 22 passa giers werden geboekt. Hoe bescherm ik mijn gezin tegen LUCHTAANVALLEN Leden van de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming vinden op die vraag het afdoend antwoord in tal van lezenswaardige geschriften, welke deze vereeniging uitgeeft. Vraagt inlichtingen of geeft U nog heden als lid op bij den heer D. C. KOK. Rapen burg 9, Tel. 24807 - Ieder bepaalt het be drag van zijn eigen contributie (mstimum 25 cents 's jaars). Zuid-Hollandsche Uitgevers My., den Haag: 100.000 K.M., Het Boek van Wielen en Wegen, samengesteld door H. Peppink (Hoofdred. „Auto kampioen"» en Piet Marée. Uitgevoerd in 13 kleuren met 150 groote illustraties en vele inte ressante bijlagen. In het boek komt een alleraar digste prijsvraag voor, waaraan vele pryzen zyn verbonden. DE HARINGVISSCIIERIJ. De aanvoeren waren de afgeloopen week zeer regelmatig. De toestand is echter nog steeds zoo, dat alle haring gejaagd wordt. De haring, die gevangen is. komt enkele dagen of hoogstens een week later aan de markt. Hierdoor wordt veel haring licht gezouten en z.g. groen aange bracht. Meestentijds wordt voor de groene ha ring een belangrijk hoogeren prys betaald, doch de afgeloopen week waren op sommige dagen de aanvoeren groene te groot voor de directe behoeften en brachten dezen niets meer op dan de andere harder gezouten soorten. De markt houdt zich bijzonder goed; voor de gewone Maatjes wordt betaald van f. 13 tot f. 16. Verschillende binnenlandsche han delaars beginnen reeds op deze basis te koopen voor opslag in de koelhuizen. De kwaliteit van de Maatjes is thans op haar best; binnenkort beginnen dc Maatjes meer een volleharingkarakter te krijgen. Thans worden reeds enkele kantjes volle haring aangebracht. Ook werden er reeds enkele partijtjes steurharing binnengebracht, doch dit is meest op order van het kantoor, daar de vangsten niet zoo groot zijn, dat het noodig Is te steuren. De visscherij blyft bijzonder schraal. Een enkele dag is er soms op een bepaalde plaats een goede visschery. doch den volgenden dag is het steeds weer voorbij. Van een regelmatige visschery is geen sprake. Het is thans een gelid:, dat de radio-telefonie bestaat, waardoor de schepen elkaar in kunnen lichten, waar de beste visscherij gemeld wordt. Bestond deze niet. dan zouden de resultaten zeer zeker nog belangryk slechter zyn. In de Hollandsche aanvoerstatlstiek komt de schrale visschbry van dit jaar niet duidelijk tot uitdrukking, daar het vorig jaar tengevolge van de staking de geheele vloot nog niet aan de visschery deelnam. In beide jaren werden tot nu toe ongeveer 25.000 kantjes haring bin nengebracht; het vorige jaar werd deze hoe veelheid gevangen met ongeveer een derde van het aantal schepen van dit jaar. De aanvoer bedroeg in 1937 op dezen datum reeds ruim honderdduizend kantjes. De Duitsche vloot bracht tot 15 Juli 30.000 kafttjes aan tegen 63.000 op denzelfden datum van het vorig jaar en 162.000 kantjes ln 1937. De Schotsche aanvoer bedroeg tot dien datum 228.000 crans tegen 364.000 crans: de zouting bedroeg met 140.000 vaten slechts juist de helft van die van het vorig jaar Daar Schotland onmogelijk ln staat is zyn vaste klanten te bedienen, stijgen onze kansen voor den export naar verschillende landen, waarop wy onder normale omstan digheden niet behoefden te rekenen. Met den ouden voorraad haring begint het thans op te schieten. In particuliere handen be vindt zich niet veel meer. Naar wy vernemen heeft de regeering de resteerende voorraad van de Reedersvereeniging uit de markt genomen. Deze haring is voor menschelijke consumptie of export niet meer te koop. Deze maatregel ls zeer toe te juichen en ze zal zeker een gun- stigen Invloed op de pryzen uitoefenen. NIEUWS UIT IJMUIDEN. ZOMERCONCERT PIETERSKERK. Het tweede der serie Zomerconcerten in de Pieterskerk, te geven door Leo Mens. zal plaats hebben Vrijdag 28 Juli 8 1//4 uur a.s. Het programma is geheel gewijd aan Joh. Seb. Bach (1685i 28 Juli 1750). Netto opbrengst is voor het orgelfonds. Weekoverzicht. (Van onzen correspondent). Ei* kwamen deze week binnen 25 trawlers. 41 loggers en 7 kotters en er was van alles vol doende. Tong had er .wel wat meer kunnen komen. Dit vischje liep zelfs op tot f. 1.80 per Kg. Nu zyn er deze week hoog-op tweeduizend kisten haring aan den afslag geweest en het is al mLs met de pryzen. Maandag ging het nog goed. toen bracht ze nog f 6 f. 8 op. Dinsdag ging het, met een aanvoer van drie honderd kisten, ook nog, maar Donderdag en Vrydag kwam er al een reactie. Toen liep de prys al beneden de f. 4 en was voor de reeders het vet al van de soep. Als er nu niet wat evenwicht blyft in vraag en aanbod dan zien we er van komen, dat de nieuwé teelt het voor- loopig slecht zal doen en zal er eerst een flinke export, moeten komen, voordat er weer een be hoorlijke reis gemaakt kan worden. Het zal ons benieuwen, wat de haring Maandag zal doen: dan komen er minstens twee booten met ha ring. n.l. de „Delft" en de „Ewald". dus dan is er volop. De schelvisch was deze week spot-goedkoop en aangezien deze vischsoort thans een der hoofdproducten van de visschery is. waren de besommingen weer erg aan den lagen kant. Dit kan echter niet gezegd worden van de „Erin" die Maandag met een mooi schip visch aan den afslag was en daarvoor f. 5700 be- somde. Zoo'n besomming hebben we in een tijd niet gehad. De „Haarlem" had gisteren een mooi schip haring, maar zooals we al zei den was het mis met de pryzen. Zoo'n vangst hoorde minstens f. 5000 op te brengen. En nu werd het maar f. 3870. Nog wel genoeg trouwens om niet te mopperen. Er' is geiyk gemeld j.l. Zaterdag in Wou- brugge een logger van stapel geloopen voor een reedery in Katwijk. Het is een schip van Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Gedurende de tweede helft dezer week waren de aanvoeren zoowel op de gebruiks- vee-afdeeling als op die van het slachtvee algemeen wat minder. De handel werd er echter slechts weinig door beïnvloed, want de vraag bleef nog altijd ver beneden het middelmatige. Voor goed gebruiksvee en idem gustevee voor de vetwelde zyn de pryzen ondanks de stille vraag toch eenlgszlns in stygende lyn. Goed vee is momenteel moeilijk te koop en dat zal in de naaste toekomst zeer zeker niet beter worden, want er is in deze eenmaal een te groote achterstand, want bij de huidige teelt regeling wel niet spoedig zal worden ingehaald. We zien overal dit zelfde euvel, het grootste deel wat op de markten wordt aangevoerd ls van tweede en derde soort. Dit is niet alleen voor gebruiksvee, maar zooals voor de hand ligt, ook voor het slachtvee het geval. Zoowel de veehouders als veehandelaren zien dan ook met verlangen uit naar het tydstip waarop de veehouderijcentrale weer minder waardig vee voor de fabricatie van blikvleesch uit cV markt neemt. Op de eindmarkten van deze week bleven de goede kwaliteiten over het algemeen stijf prys- houdend. doch de mindere soorten gingen weer uiterst traag en voor lagen prys van de hand. Vette en nuchtere kalveren werden moeilijker verkocht en daalden eveneens in prijs. Op de wolveemarkt was in het byzonder hier op de Leidsche markt een ruim aanbod. Men rekende op de commissionnalrs van de Hptterdamsche Lloyd. Deze kochten ruim drie honderd stuks vette lammeren tegen gemiddel de pryzen van 12 tot 13 gulden per stuk. Prij zen bleven onveranderd by vorige week ook voor de vette schapen. Voor export werden eveneens een driehonderd vette lammeren ge kocht en bovendien wat eenjarige schapen. Zoodoende kon het groote aanbod aardig wor den geruimd. De vette varkensmarkt sloot deze week met een aanvoer van 140 stuks te Leeuwarden uiterst, kalm en moeilyk pryshoudend, terwyi de magere varkensmarkt een traag verloop had met, even lagere prijzen. AALSMEER. Toegelaten tot de afd. Scheepsbouw- kunde theoretici der Middelbare Techni sche School te Haarlem onze plaatsgenoot J. Bergshoef. 38 M., dus „een knaap", voorzien van een krachtlgen Dieselmotor. En toen de helling vrij was werden er direct weer twee op stapel gezet, echter minder groote met een lichteren motor. De werf, die de „Jacoba Maria", zoo heet de nieuwe aanwinst voor de vloot van Katwijk en de haven van IJmuiden, bouwde.n oemde dit schip een motortrawler en dat is het inderdaad. Maar in de haven van IJmuiden noemt men deze schepen nog steeds motorlogger en nu zei Shake speare wel: „What's in a name?", maar hier zit heel wat in een naam. Want deze Katwyk- sche en andere trawler-loggers worden door eigen volk gelost omdat zij, evenals b.v. de KW 74 en andere „knapen" buiten de collec tieve arbeidsovereenkomst vallen. Dat is en blyft een onbiliykheid tegenover de kustbooten, die nauwelijks zooveel en dikwijls minder be sommen dan deze gecamoufleerde trawlers. Zoo zullen we dus over niet al te langen tyd eenige nieuwe schepen in de haven zien. Niet alleen deze drie. maar nog wel een of twee meer. Alle nieuwgebouwde motorloggers «of trawlers, zooals men ze maar noemen wil) zyn niet voor IJmuidensche maar voor Katwyksche of Scheveningsche reeders. En zoo raakt de trawlervloot van IJmuiden hoe langer hoe meer op den achtergrond, omdat de reeders van IJmuiden nog niet schynen in te zien. welken kant het op moeten dat een logisch ontwik- kelingsproc a zich nu eenmaal niet door tra ditie of his rrle laat dwarsboomen. Wat IJmui den noc^ig heeft zyn goedkoopeschepen (en geen super-trawlers), motorloggers of snurre- vaadkotters. Dat men eerder met motorloggers begint dan met snurrevaadkotters komt omdat de loggervisscherij ons zoo goed ligt en we voor de snurrevaadvisschery afhankeiyk zijn van onze Deensche leermeesters. Was er voldoende geschoola personeel, dan twyfelden wy er niet aan of er zouden meer snurrevaadkotters dan loggers gebouwd worden. VERWACHTE SCHEPEN. Verwacht voor de Maandag markt: Delft. IJm. 17. Vangst 775 kleine kisten haring en 190 groote kisten haring. 20 kisten diversen. Ewald. IJm. 48. 850 manden haring. 50 m! diversen. Dirkje, RO. 53. 100 manden haring, 25 m. diversen. Adelaute. IJm. 19. 670 manden diversen en 160 stuks stijve kabeljauw. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacob, zoon van Jb. Rip en M. Schalk Maria Jannetje Geertruida. dochter van Jb. Staring en P. de Jong Lodevika. doch ter van J. J. kan Rijssel en M. G. de Kooker Paul Hendrik Marius, zoon van Jb. van Rijn en A. Groeneveld Gerard Jacobus, zoon van H. Molema en G. Slootweg Geertruida Jo hanna, dochter van J. Vastenhout en M. J. Mar cus Cornelia Maria, dochter van J. v. Duren en M. C. A. Schönhage Catharina Anna, dochter van W. H. Bulters en C. Liefting Johannes, zoon van M. Griffioen en T. Anspach. Ondertrouwd: Jan Kalf, 30 Jaar en Magdalena Vos, 37 jaar Dirk Evert Deerenberg, 27 jaar en Johanna Cornelia van der Mik, 21 jaar Johannes Lucas Gerardus Burgers. 31 jaar en Paulina Lucke, 25 Jaar Jan Blokker, 25 jaar en Cornelia Huizer, 27 jaar Adrianus Versteeg, 23 jaar en Neeltje van Meel. 22 Jaar. Getrouwd: Jan Eveleens. 26 jaar en Janna v. ci. Voet. 23 jaar Arle Hendrik Rodenburgh. 24 jaar en Anna Elisabeth Wey. 21 jaar Dirk Griffioen. 22 jaar en Annetje de Blaeij. 23 jaar Hendrik Knol, 25 jaar en Neeltje Wilhelmina de Waal, 21 jaar Hendrik van 't Hof. 28 jaar en Maria Kloet, 29 jaar Daniël Herma- nus Korte, 26 jaar en Marijtje Bood, 24 jaar Mouwerlng Roest, 28 jaar en Anna Maria van der Helm. 25 jaar Cornells de Vries, 28 jaar en Pieternella Stange, 23 jaar. Overleden: Bastiaantje Betjes, 66 jaar, echtg. van M. P. Meyer Willem Jacobus Jacob Ent- Enthoven. 20 rand, zoorr van G. Enthoven en A. van der Hoek Theodorus Lemmers, 13 m., zoon van Th. G. Lemmers en E. Zaal Hen drik Broxterman. 50 jaar, echtg. v. M. G. Bak ker Johannes Lans, 79 Jaar, echtg. van M. G. van Hert. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan, z. van J. Peet en J. Affourtit; Cornells Antoon, z. van P. M. Janse en J. Jo- ziasse; Helena, d. van A. Bonsing en H. Schip per; Bella, d. van M. v. d. Stelt en M. de Graaf; Johanna Cornelia Maria. d. van C. J. den Hollander en A. J. Weijers. Ondertrouwd: J. C. van Stein en J. M. Kop- pert; A M. v. d. Burgh en A. v. Lunteren; L. P. van der Lans en M. van Rooden; C. J. M. Caspers en A. J. de Mooij. Getrouwd: N J. v. d. Vliet en P. Broekhof; L. A. van Ast èn J. Branse; J. Vreeken en K. van Hal; S. Nieuwenhuis en M. C. Geljon; J. Huisman en H. Schoneveld. Loop der Bevolking. Gevestigd: J. L. v. d. Veen. Ambachtstraat 47; A. Swets, Leidschestraat 194; L. A. Paarde- kooper. Stationsweg 250; J. H. v. d. Meyden, Hoofdstraat 105; W J. Versluys-De Groot, Krochtstraat 13; J. M. A. Heemskerk. Weere- steinstraat 64; J. M. K. M. Keur-Blumtritt, Van den Endelaan 84. Vertrokken; P. J. 'v. d. Mey, n. Haarlem. Raamvest 1; A. M. Jansen naar Engeland, Spalding Lines 153, Pennygate; H. Llotart- Spanjer naar Noordwijkerhout, Zilkerdulnweg 131; D. Zwiep naar Haarlem <Nrd.). Neptunis- straat 36; A. Filippo naar Sassenheim. Kerk straat 55; E. J. Defourny naar Meppeï, Cein tuurbaan 55; H. van der Haven naar Hazers- woude D 16; J. EUngs naar Amsterdam. Jacob v. Lennepstraat 2771; H. C. Schrama. naar Wormerveer, Evertsenstraat 1; M. M. Vos naar Soest-Soesterberg, Postweg 39; R. JArensman naar Haarlemmermeer, Dorpstraat 12, Nieuw - Vennep: C. M. L. F. E. Ludwig, naar Lier, België, Antwerpschesteenweg 140. IJMUIDEN, 22 Juli. VISCHPRIJZEN. Per Kg.: Tarbot 1.090.74; Tong 1.401.80. Per 50 Kg.: Griet 209; Groote schol 27; Mid delschol 19.50; Zetschol 17.5016; Kleinschol 13.504.90; Bot 6.50—2.30; Schar 4.10—2 80; Groote gul 5.30—4.80; Kleine gul 3.70—3.60; Wijting 2.30—1.70; Pietermannen 17.5016. Per 125 Kg.! Kabeljauw 28. Besommirig loggers: KW 31 f. 620; KW 134 f. 380; KW 84 f. 300. LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. G. M. Tieleman, geb. van Leeu wen. z.; M. M. Overvliet. geb. Remmerswaai z.; H. A. Bakker, geb. Hooymans, d.; G. J. Bolle- boom. geb. v. d. Voort, z. Geslaagd te Den Haag voor het Mulo- doploma A onze plaatsgenoot H. Kuperus. VOORSCHOTEN. Toegelaten tot de afd. Werktuigbouw kunde der Middelbare Technische School te Haarlem (bijzondere cursusJ onze plaats genoot L. Smit en tot de afd. Werktuig bouwkunde (gewone cursus) onze plaats genoot J. H. Romijn. De Zondagsdienst voor doktoren wordt van Zaterdagmiddag 3 uur tot Maandag morgen waargenomen door dr. H. J Heem stra, tel. 120 en dr. M. v. d. Stoel, tel, 56. HUISORGEL gevraagd, niet van hande laar. Brieven mot uitersten pr\j6, aantal registers merk aan het Bur v. d. Blad onder No. 1613k. Kajuit motorboot Biet minstens vier slaap plaatsen van 6 tot en met 12 Augustus. Brieven met prijsopgaaf, brandstofge- bruik. etc. aan het Bur v. o. Blad onder No. 1616k. ZEESLOEP Tc koop gevraagd z. g. zee- sioep met opgebouwde ka- Hl ,en Ingebouwde motor. Brieven Bur van dit Blad onder No. 1608k. MOTORBOOT Sevraagd. de cer- cirie of vier dagen van ^ug voor 4 personen. met Prijsopgaaf aan het Bur. van dit Blad onder No. 15G8k. 200 GULDEN v.r„lefn gevraagd, door Iïiet vaste positie, ^ocde borg. Desgewenscht renteondcrpRnd Billijke Brieven Bur van dit Blad onder No. 1747 k. POPPENWAGEN pJlkoop gevraagd een in eoeaen staat verkecrendo Poppenwagen. GnHrJevt.n Bui van dit Blad 01>der No. 1721 k. MEST revraagd. 50 M2 nvM koemest A LB D RljMtog'. K»" ORerueg Kimlerslrantlwagen Ter overname gevr., 1 kin- derstrand wagen, voor 1 Aug. J. BEDEAUX Morsch- kado 19 A, Lelden. Boot-aanh angmotor Gevraagd 1 cylinder boot- aanhangmotor. Inruil tegen 1 cyl. Raleigh motorrijwiel 2 1/4 P.K. ln prima staat. A. J. STALLINGA en Co. Lelden, Hoogewoerd 56. Tel. 20361. BOEKHOUDEN 213 geslaagden voor de examens „Handelskennis L.O.", „Federatie" (Mer- curlus) „Vereeniglng van Leeraren". Condities f.5.- p. mnd. per wekel. lesuur J. A. JANSEN, Kamerllngh Onneslaan 15, (Kerkplein) Lelden. Tel. 22811. Inrich ten, bijhouden, controlee ren, adviezen. BURGERS E.N.R. hceienrijwlel met 3 ver- snelllngsnaaf dubbele velg- remmen. Brooks zadel, ket- tlngkast, bagagedrager f. 18 Meisjesflets „18" zoo goed als nieuw, nieuwe banden, kettlngkast, bagagedrager, mod. Terryzadel. spotprijs f.17 H. Th. JONGMAN. Geversstraat 22. Oegstgeest MAATJESHARING Nieuwe maatjesharing, zoutevlsch, makreel, nieu we bokking. gebakken visch enz. Voor handelaars het goedkoopst adres bi). C. DEN DULK Jaspz. Zuid straat 45, Tel. 81, Katwijk a/Zee. BOUWMATERIALEN Grote partyen deuren, ra men. kozynen. nieuwe raamkozynen in verschil lende maten, wasbakken, gootsteenbakken. urinoirs, wandtegels. tegcltablcnux. ruiten, spiegelglazen vitri ne. 2.50 x 1 M\ hoog 2 M. NIC VAN DEN AKKER, v.h. Gebrs. Smits. Kore- vaarstraat, Lelden. MEUBELEN Divans vanaf f. 8; lederen clubfauteuiltjes f. 6.50; 2 clubfauteuils, 4 stoelen, moquette bekleed f. 25; 2 fauteuils 4 stoelen vanaf f. 16; dressoirs, theemeu- j bels f. 7.50. Repareeren en j stoffeeren. A. BOTER, Meubelm., stoff., Hooge woerd 19 A, lng. Barbara- steeg. MOTORBAKFIETS Te koop aangeboden een bakfiets met J.L.D. motor, licht model. Te bevragen bij: A. J. BUSCHMAN. Molenstraat 18, Noordwljk Binnen. JONGENSFIETS 8-14 Jaar, prys f. 12.Da- mesrljwlel f. 14; heerenrlj- wlel f. 14. Geen versleten rommel, maar geheel ver nieuwd. met een vol Jaar garantie. Het adres van vertrouwen. Rywlelhandel B. SJOUKE. Morschstr. 7 Rijwielen Fornuizen Heerenrijwiel, 2 JongensrlJ- wlelen 8 tot 10 jaar, 10 tot 14 jaar, torpedonaaf. Prima stookfornulzen. wa terfornuis, veevoederfor nuis, bascules, kroonman- gel. waskulpen. spoeling- tonen. Petroleumlamp, enz. Alles spotprijzen. Adres; Nieuwe Beestenmarkt 19 Ingang rljwielh. Tel. 23962 2-PERS. KANO Te koop aangeboden: pri ma onderhouden 2-pcrs. kano tegen aann. bod; zeil. peddels, enz. Adres: VLIE LAND. Nieuwe RUn 50 LUXE AUTO's tc huur. zonder chauffeur, vanaf f. 10.p. d., met chauffeur, eveneens billij ke pryzen en eerste klas materiaal. Aanbev.. D. NIEUWENHUiZEN De Kempenaerstraat 105. Tel 23630, Oegstgeest. OPRUIMING By PLUYM alleen de echte koopjes. Vele mooie goede ren. als stoelen, tafels, kas ten. glas en aardewerk, loo- pers, ledikanten, ameuble menten, schryfbureaux enz Verhuizingen en Inkoop v. Inboedels. Hoogewoerd 41. Tel. 21266 f. 15 Rijwielen f. 22.90 Een'ge gebruikte heeren en damesrywlelen en Jon gensfiets vanaf f. 15. Nieu we rijwielen vanaf f. 22.90 Lampen cn onderdeelen ln groote voorraad Zie etalage Fa. DDSOSWA. Leven daal 93. Opgericht 1907. I Telef. 22837. CHAUFFEURSSCHOOL Autoryies door ervaren in structeur. Grondige oplei ding rybewys, motorics cn verkeersvoorschrlftcn Inbe grepen. Zekerheid van sla gen. Cursus f. 12.50. per u. f. 1.25. MARKS, Morsch- straat 60 a, Tel. 24306. AFBRAAK TE KOOP Grote partyen gegalvani seerd yzeren golfplaten, radiatoren, yzeren stalra- men. kurkplaten. werkta fels. kalkkuipen, tulntegels marmeren tegels, dakpan nen. enz. NIC. VAN DEN AKKER. Aannemer van sloopwerken Zoeterwoude, Telef. Lelden 21718. Chevrolet 1930 te koop van particulier, 4 deuren, nieuwe banden, onberlspe- ïyk werkende motor, mooie ruime wagen, zuinig ln olie, benzine Proefrit toe gestaan. Prys f. 100.Ook 's Zondags. Parkstraat 5 a, Leiden (Kool). OPEL EN HUDSON Aangeboden: een Opel su per Six, type '33. Een Hud son. 4-pers„ op nieuwe banden, ln prima staat, spotprijs. Garage N. KWESTROO, Levendaal 132, Telef. 20678 VOGELVRIENDEN Heden ontvangen nieuwe zending tropische vogels tegen lage pryzen. Jonge kanariemannen, gedeelte- ïyk op zang. Alle soorten vogelzaden, w.o. de fynste soorten. Meelwornvn 5 et per doosje. „De Natuur vriend". Levendaal 37, t.o. Janvossensteeg. HEERENRIJWIEL to koop, merk Union, met torpedo, gesl. kast, Jasbe- schermer, Bosch lamp, ach terlicht en prima banden, door plaatsgebrek voor f. 13.50. Adres- Morsch- strnat 54. a. d. Morschp. LANDBOUWERS Aangeboden: 1 H.A. best te veld staande haver en 300 R.R. tuinboonen. extra bezet met boonen, niet ge plukt. Adres. D. v. d. VOORT. Teylln- gerlaan 63. Sassenheim. Ik heb een huis met een tuintje gehuurd; De Brief; Ontvoerd, door Willy Derby gezongen, nu slechts zoolang de voorraad strekt f. 0.88. Enorme voorraad andere platen. Zie etalages. L V. GEELEN. Haarlem- merstr. 55, t.o. Rex Thea ter, Telef. 20593. Kinderwagen en Box Opvouwbare wagen, zeer weinig gebruikt aangebo den. uiterste prys f. 12. Prima box f.3.z. g. a. n. Inl.: FRY, Vrouwenst., hoek Breestraat. AFBRAAK TE KOOP Enorme voorraden hout, planken platen, palen, bin ten. baddings, rasters, sty- lcn. 3 x 9. 3 x 4. 4 x 4. latten, dakpannen, tulnte gels. enz. enz. NIC. VAN DEN AKKER. Aannemer van sloopwerken Zoeterwoude, Telef. Lelden 21718. Corset-Buikbanden maatwerk, vanaf 9.50; buikbanden vanaf 6.50, voor Juisten steun en slank figuur. Maatncmen door Bandaglste. Breuk banden. rechthouders. Or- thopaedlsche instrument makerij. Resedastraat 2 a, Tel. 23803. Steunzolen n. gipsafdruk f. 5.50. Handwerkmeubelen Dressoirs 17.50; Boekenkast 12.50; Clubfauteuils 14.50; 4 stoelen 2 fauteuils (mas sief eiken) met prima mo quette f 55.Salontafel 8.50. Repareeren en stof feeren. Alles prima vak werk. Nieuwste stalen voorradig. J. BOTER. Utr. Veer 9. DIVANCOUCHE aangeboden, wegens plaats gebrek, zeer modern meu bel, met donkerbr. velours- bekleedlng, gekost 45 gld., nu 22.50. Breestraat 32 A. MEUBILAIR Wegens sterfgeval tc koop: tafels, stoelen, canapé, oud Hollbuffetje. ledikanten, waschtafelkastnachtkastje koffers. Te bevragen: Oranjekade 7, Voorschoten H.H. OVENBOUWERS Te koop: complete 3-dee- llge lieetelucht oven. fabr Boer Dordrecht, ln afbraak IJzerwerk ln prima staat. A. W. BOUMAN. Emma- laan 1 Alphen a. d. Ryn. METSELBEDRIJF! Heeft u metselwerk? Komt bij ons en u zult tevreden zyn over het werk en de prys. Beleefd aanbev Jb. SCHINKEL, Magd. Moonsstraat 13. ZEILBOOT BJVf. aangeboden. in prima staat, geheel compleet, te zien op droge, met ped dels. dekzeil, stootkussens, enz., grenen f. 140.Ver- groote B.M., origon plne, nieuw, f395.Bevragen Plantsoen 103. U belt en wij rijden Royal Tax, Telef. 21579 voor uw vacantie uitstapjes Ruime 4-pers. wagens. Toe ren f.2.per uur. Buiten- ritten 6 ct. per K.M. C. CHR. EPSKAMP. Zee manlaan 61, Tel. 21579. BENZINEMOTOR te k<x>p. circa 6 P.K., met luchtkoeling (J.L.O.) ge ring gewicht, als nieuw, voor leder bedrijf passend H. BURKE Llsscrdljk 96 Abbenes. Tel. 7263. Sassen heim. WAGENS Nieuwe melkbakflets. pol derwagens. kruiwagens, ge bruikte melkwagens, steen wagens. handkarren, alu minium en sloten voor auto's. A. DE RU. Wagen maker. Haven 17, Lelden. PEENZAAD te koop. Te bevragen by: JOH. BOUWMAN. Straat weg 122, Valkenburg. ORANJEFEESTEN Bespreek nu de herauten- costuums voor optocht, voetbalwedstryd, ruiterfeest enz. Grimeur en prulken- leverantie, by ERATO Oude Singel 14. Tel. 20899, Lel den. Zwarte costuums, hooge hoeden, wasfakkels 10 et. Illumlneerglazen en vulling. Vlaggen. Auto- motorslooperij „De Fordkoning", Middel stegracht 29. Motoronder- Simplex, Douglas, O.K. Su- deelen van: D.K.W T.W.N. preme, Sarolea, F.N., Tri umph. Matchless. N. Hud son, H.D.. Indian. New Im perial. enz. enz. T. STRUIK 's Zaterdags op de markt Konijnen Chincilia's Te koop: prachtige Jonge Chincilia's. 6 stuks van 3 maanden, en 10 stuks van 6 weken, raszuiver en ge zond. Prijs zeer billijk. J. L. VOLLAARD. Haarl- vaart, Oegstgeest by Jacht haven „Zwanegat". B.S. KANO Aangeboden een in prima staat verkeerende 1-pers. B.S. kano. Te bevragen: J. GILIAMS. Heereweg 173 Llsse. ANTIEKE klokken en pendules, oude palmdoeken en shawls, oud tin, beeldjes voor Frle- sche klokken, enz. Taxatie, expertise, ln- en verkoop Gevestigd 1889. J. VAN LEEUWEN. Gedlpl. uur werkmaker, Doezastraat 29 TRAPNAAIMACHINE I Te koop aangeboden, door byzondere omstandigheden i een inzinkbarc trapnaai- machine, met salonkast. nog niet gebruikt, merk ..Concordia", tegen elk aan nemeiyk bod. Te bezichti gen bij J LOOMANS, Dorp straat D 99. Hazerswoude. Bloemkoolplanten te koop. Lecerf, bij: C. DE KONING. Veursche Straat weg 97, Leidschendam, Te lefoon 136. Beste jonge hennen! van erkend fokmaterlaal. onder rijkskeur kooot men by Broederil A 15386 GROENEVELD. Hennen- fokkery. v. d. Valk Bou- manweg. Tel 25590. even over nieuwe Spanjaards- bi-ug. Lage Rijndijk. Komt ziet en overtuigt u! IJLTAX Tel. 22000 Tel. 22000 CREYGHTON's Luxe Auto verhuur Vraagt eerst by ons prys van uw vacantle- trlps. Uitsluitend 6-pers. wagens. Koningstraat 27 te Leiderdorp. Telef. 22000 Telef. 22000 SENSATIE PRIJZEN Alleen bil het van ouds bekende SCHEFFER's Kleedingmagazyn. Haarl.- straal 79. bij de Vrouwen- steeg. Zie dc etalage. Vrij entree. FONGERS RIJWIELEN te koop ln het Fongers ry- v ielen magazijn, Breestr. 85 Een eerste klas 2de h. meisjcsrijwlel. AUTO's Studebakcr '36 club ca briolet f 750.Plymouth '34. luxe sedan f. 575. Ford '37 roach, als nieuw f 950.—. J. KAMSTEEG. Oegstgeest. Geversstr. 30, Telef. 20226.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11