Bevolkingsadministratie en buurtfondsen te Leiden LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 2f iuïi 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS HBiTKLÈTNE MÊfSJEMET' DE ZWAVELSTOKKEN Een historische terugblik PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 28 JULI. Benthuizen Ned. Herv. Kerk Voorm. halftien (o.t.) leesdienst; nam. 6 uur. ds. Bieshaar. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur (o.t) ds Stufjvenberg. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Klüsener en nam. halfzeven, ds. J. Slok van W(jk bü Heusden. Lokaal de Ster: Nam. 7 uur ds. Klüsener. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. halfzeven ds. Dam. Ev. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Gronbrh. Geref. Gemeente: Voorm. 10 en nam. half zeven. leesdienst. Evangelisatie Beursgebouw: Nam. 6 3/4 uur, de heer M. D. Voskuil te Den Haag. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur. ds. J. Batelaan van Stavenisse. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur ds. Kleissen. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. A. C. de Regt van Bergen N.H. Geref. Gem.: Voorm halftien en nam. 6 uur leesdienst. Hazcrswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Goslinga van Utrecht. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur, dr. W. H. Gispen van Delft. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. half- elf. ds. van Sinderen. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Tolon van Vlajardingen. Katwijk aan den R(jn Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. en nam. 6 uur. ds. E. War- molts. Geref. Kerk: Voorm. halftien. ds. H. Mete ring: nam. 5 uur. candidaat van Minnen uit Bergen. Katwük aan Zee Geref. Gemeente. Remi sestraat: Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. Geref. Kerk: Voorm. halfnegen en nam. half zeven. ds. Overduln. van Arnhem. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfvijf ds. Teeuwen van Heerde. Koudekerk a. d. R(jn Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Haspers. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven. ds. Van Bimbergen. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. (HA.) en nam. half zeven (Dankz.), ds. Stree- der. Kinderkerk (Kerklaan 2): Voorm. half elf de heer J. Werner. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven. ds. J. Wagemaker uit Willemstad. Leidschcndam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Boukema. Lcirauiden Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf. ds Van Beusekom van Aarlanderveen. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Nam. 2 uur ds A. J. van Wijngaarden. Rem. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. L. W. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur. leesdienst; nam. half acht, ds. Bos uit Alphen a. d. Rijn. Nicuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, leesdienst; nam. 7 uur. ds Speelman. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur. de heer Van Scherpenzeel. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur ds. A. M. Lazonder. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half vier. ds. Smllde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. 4 uur. Preeklezen. Noorden Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf. de heer Van Tellingen van Leiden. Geref Kerk: Voorm. half elf en nam. half acht, dé heer Schnijtzer, cand. te Amsterdam. Noordw^kerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Van Noort. Oegstgcest Groene Kerkje: Voorm. 10.15 u. zendeling G. B. Starrenburg. Pauluskerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. T. J. Jansen Schoonhoven. _Ver. v. Vryz. Herv. (Willem de Zwtfgerkerk) Geen dienst. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. KriJkamp. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 u. ds Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. De Bruijne. Gemeente Gods: Voorm. 7 u. Paster Shappel. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf ds. A. J. van Wijngaarden van Nieuwkoop. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. half- acht preeklezen. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Veldkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien, de heer Minne Thcol. Cand. te Bergen en nam. 5 uur, ds. Meijering van Katwijk-Binnen. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Heilig Avondmaal) en nam. 5 uur (Dankzeg ging) ds. Klomp. Waddinxvcen Ned. Herv. Ker: Voorm. 10 uur, ds. van Dijken van Gouda en nam. half- acht, de heer de pater van Haastrecht. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, cand. van den Boom van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur. ds. van der Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. de Bel. Wassenaar Ned. Herv. Gem.: Gebouw voor Chr. Belangen (Schoolstraat 6) Voorm. 10,05 uur. dr. H. J. Honders en nam. halfzes, ds. A. Blanson Hènkemans. pred. te Groesbeek. KievietskerkVoorm. 10,15 uur. J. Dirkse, hulpprediker. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur. ds. Doornebal. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfacht ds. Dronkers. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf. ds. C. A. van Harten. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht de heer C. v. d. Bom. cand te Amsterdam. Zoetermeer Ned. Herv Kerk: Voorm. 10 u. ür. j. j. Woldendorp (Coll. voor het tekort Wijkgebouw)nam. halfzeven, dr. Woldendorp. Geref. Gemeente: Voorm. halftien en nam. 7 uur, leesdienst. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds, Versluys. Vereen, tot Verbreiding der Geref. Waarheid: Voorm. 10 uur en nam. 7,15 uur, de heer v. Hoeven van Waddlnxveen. Ver. van Vrijz. Hervormden: Nam. halfzeven «s. J. B. Th. Hugenholtz van Ammerstol. Zocferwoude Ned. Herv. Kerk- Voorm. 10 uur de heer Lefeber. 'ber. pred. te Ex Morra. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur «Bediening H. Avondmaal) en nam. 7 uur (Dankzegging H. Avondmaal) ds. Pop. Geref. Kerk: Vobrm. 10 uur en nam. 7 uur, ds. Zwaan. Rem. «Geref.) Gemeente: Voorm. 10.15 uur, meJ. ds. Günther. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Gelselaar. P. L. Schoon- neim. cand. te Utrecht; naai- Groningen (vac. A- de Visser), dr. H. v. Oyen te Breda. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Bednkt voor Workum, A. J. van der Sluis te Giethoorn. Men schrijft ons: We komen allen op gezette tijden met den stadsdienst van het bevolkingsregister ln aanraking. Een modern bureau; ge- ruischloos glijden over sleden de laden open en slechts een oogwenk, of de be trokken kaart onthult geheimen, die me nigeen gaarne binnenskamers houdt. De leek staat verbaasd over de accuratesse van dit administratieve apparaat en men voelt dat hier een ontwikkeling van jaren lang een rol moet spelen. Een vriendelijke mededeeling lichtte ons voor, dat het te genwoordige stelsel van kaarten eerst van 1923 dateert en dat daarvoor registers, „vastbladige boeken"! werden gebezigd. De herinnering aan de laatste zal bij vele burgers nog levendig zijn. Het waren machtige folianten, tientallen kilogram men zwaar, en van een formaat om van te schrikken. Doorgaans was toen het per soneel aan hooge lessenaars opgesteld, zooals men nog een enkele maal een nota riskantoor ziet ingericht. De bureaux had den dan ook een gansch bijzonder karak ter. Al lang verdwenen gebruiksvoorwer pen, tabakspot met kalken pijpen, de ouweldoos en andere zaken vormden het opluisterend materiaal, waarvan geen spoor meer over is. Bij menigeen zal het secre tarielokaal van vroeger opdoemen als een doorwalmd vertrek, waarin hij bekende verschijningen zal terugzien, vriendelijk en ouderwetsch en niet meer van onzen tijd. Toen. wij schrijven thans 1888, mankeer de aan het Leldsche bevolkingsregister, het noodige en een voordracht van het dage- lljksch bestuur aan den Raad licht ons ln hoe de bijhouding in zijn werk ging. Op 30 April van dat Jaar deelden B. en W. mede: „De controle op de bijhouding van de „bevolkingsregisters en het toezicht op de „verhuizingen wordt ln deze Gemeente „uitgeoefend door 39 Heeren der Gebuur ten met een dergelijk getal Raden, die bij „ontstentenis van de eerstgenoemden ln „hun plaats optreden. Deze regeling werd „laatstelijk vastgesteld bij Raadsbesluit van „den 21 November 1819 (Gemeenteblad „No 10)". „In weerwil echter van dit talrijk perso neel, hetwelk ls geroepen daarop toe te „zien en wat uit den aard der zaak tot veel „omslag aanleiding geeft, leert de erva- „ring, dat niet voldoende kennis wordt ge dragen van de verhuizingen van gezin nen, van kamerbewoners en van dienst bare personen, zoowel bij vestiging van- „als bij vertrek naar elders en bij verhui zing binnen de gemeente zelve." „Behalve dat aan de Heeren der gebuur- ,.ten jaarlijks eene geringe tegemoetko- .ming voor schrijfloon en andere uitgaven „wordt toegekend, genieten de heeren en „raden der gebuurten geene bezoldiging „en de ingezetenen die zich eene benoe- .jning als zoodanig wel willen laten wel gevallen, hebben in den regel hun tijd te „veel voor eigen zaken noodig, dan dat zij „zich genoegzaam kunnen bezig houden „met de taak, die hunne betrekking hun „oplegt." Doorgaande zegt het College, dat er al dus te weinig aanraking is tusschen eener- zijds de inwoners en de heeren der gebuur- ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. n. In de gisteren te 's-Grawenhage voort gezette 124e vergadering van de Algemeene Synode der Ned. Herv Kerk opende de president de zitting met gelbed. waarna de agenda werd aangevuld. Vervolgens werd op zijn verzoek tegen 1 April as. op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan den secretaris der Sy node, ds. D. den Breeims. emeritus predi kant te 's-Gravenihage, terwijl de Synode haar spijt over zijn weggaan tot uitdruk king brengt. De volgende ooirumisstes worden samen gesteld: Voor de nieuwe wetsvoorstellen: de hee ren prof. dr. F. W. A. Korff van Leiden: ds. J. Boonstra van Gieten; ds. J. Hoekstra van Tornaard; ds. L. Boer van Sdhevenin- gen; ds. L. S. van Zwet van Almelo en J. W. Bolt, crud-ouderiingen te Groningen. Voor de tabellarische verslagen der examina: de heeren ds. R. Blontmaert van Middelburg en Ir. J. J. C. Hardenberg, oud-ouderling te Scheveningen. Voor de consóderatlënde heeren ds. P. de Bruyn van Driebergen, dr. G. Oort- huys van Amsterdam; dr. W. H. Weeda van Oosterland en Ir. P. Wolffensperger van Zwolle. Voor de stukken ter behandeling: de heeren dr. M. J. A. de Vrijer van Utrecht: de J. J. C Karres van Apeldoorn: ds. H. H. Brudherus Cleveringa van Middel- stum; ds. W F. Kieboom van Bergen (NK.ldr. G. Oorthuis van Amsterdam: E. H. Baron Prisse van Ulfenhout: mr C. de Roon Swaan te Veip; en dr. J. Petlaar van Assen.. Voor de afschriften en staten van kos ten de heeren W. H Weeda te Ooster land; ds. H. H. Brucherus Cleveringa te Middelstum: ds. Y. Stelma van Tsum; ds. R. Blommaert van Middelburg; ds. J. J. C. Karres van Apeldoorn; Mr. C. de Roon Swaan. ouderling te VeJp en Ir. F. Wolffensperger van Zwolle. Voor de aangelegenheden betreffende den Raad van Beheer, enz.: die heeren orof. dr. M. J. A. de Vrijer van Utrecht en J, W. Bolt, oud-ouderling te Groningen. Voor de kleine verslagen: de heeren Mr. Y. A. Schuller tot Peursum te Amsterdam en dr. J. Fetlaar te Assen. Voor de eind-redactie: de heeren prof. dr F W. A. Korff van Lelden en ds. J. Boonstra te Gieten. Voor de instructie van den secretaris: de heeren J W. Bolt, oud-ouderling te Gro ningen; ds. L. Boer van Scheveningen; ds. L. S. van Zwet te Almelo en Mr. C. de Roon Swaan, ouderling te Velp Nadat enkele Synodi contractae waren uitgeloot, verdaagde de president de zit ting tot morgen. In den middag vergaderden verschillende commissies. ten en anderzijds tusschen deze figuren en het bureau van den Burgerlijken Stand. Het ziet geen remedie anders dan door dit instituut van heeren der Gebuurten, reeds lüt de vroege Middeleeuwen datee- rende, op te heffen en de 39 gebuurten, waarin de stad was verdeeld, te doen ver dwijnen en een nieuwe regeling voor te stellen, waarbij de stad in drie buurten, deze onderverdeeld ln wijken, zou worden verdeeld en waarbij voor elk der 3 buurten een buurtcommissarls of bevolkingsagent tegen een vast salaris zou worden aange steld. Aldus geschiedde en was de oude buurtindeeling in 39 buurten verdwenen. Toch is aan deze ouden ln 1888 afge- schaften toestand thans nog een enkele herinnering over en 't lijkt ons gewenscht met enkele regels op dit Mlddeleeuwsche buurtverband in te gaan. Men heeft altijd gevoeld, dat van uit het centraal gelegen raadhuis aan de Bree- straat de Leidsche bevolking niet op ko men en gaan, geboorte, huwelijk en sterfte te controleeren viel. Ook al werd de toe gang door wallen en grachten, poorten met muren afgesloten, een mogelijkheid om tersluiks binnen te komen, bleef steeds be staan. In de stegen en sloppen, naar Leld sche zege, poorten geheeten. woonden zoo vele gezinnen dooreen, dat daar gemakke lijk iemand schuil ging; alleen iemand uit de nabijheid kon met de bevolking daarin bekend zijn. Aldus werd één der voorman nen uit de buurt, voor wien men respect gevoelde, door het stadsbestuur aangewezen om de noodige controle uit te oefenen en daar dit voor één mensch te veel kon zijn, omdat hij verder zijn gewone werk had, werden hem twee assisteerende prominente figuren ter zijde gesteld, raden der gebuurt genoemd. Op hun avondwandelingen en in hun conversatie met dezen en genen vin gen zij de nieuwste bijzonderheden van hun buurtbewoners op; dan werd de buurt - knecht er heen gezonden om de namen en omstandigheden te noteeren van de par tijen van het zoo juist voor den pastoor gesloten huwelijk, van het zooeven ter we reld gekomen kind of van den inkomeling binnen de buurt, over wien zonderlinge geruchten de ronde deden. Deze gegevens, in het buurtregister verzameld, werden per slot in de groote folianten, het bevol kingsregister, verwerkt. Onze Jaren verwerpen dit systeem ge makkelijk. waarmede men honderden jaren zich gelukkig heeft gevoeld. De heeren der gebuurt waren dus bevolkingsagent buiten bezwaar van de stedelijke schatkist. In de veie verordeningen, die in den loop der jaren deze materie hebben geregeld, werden echter meer verplichtingen opge legd. Zij, de buurtheeren konden mede op gelukkige wijze dienstbaar worden ge maakt aan een zaak: waaraan steeds veel ontbrak n.l. aan de volksgezondheid. Toe gezien werd door hen mede op de nako ming van de verplichting tot teraardebe stelling van de lijken van de binnen de buurt gestorvenen. Bepaald was dat de naburen van een doode het lijk moesten dragen. Begrafenisondernemingen had men niet zooals onze ontwikkelde maatschappij die kent. Buren moesten de baar naar de kerk of het kerkhof brengen als vrienden ontbraken en het was uitdrukkelijk be paald hoeveel hulzen ver die verplichting tot naberdlenst strekte. Weinig verbeel- idng is noodig om zich voor te stellen, dat het hierbij vaak weinig verheffend zal zijn toegegaan. Maar nuttig, ja onverbidde lijk noodzakelijk, was dit instjtuut. Het kon toch gebeuren, dat niemand zich om een lijk, b.v. van een bij zijn leven ge haat mensch, zou bekommeren! Ten slotte moesten de heeren der gebuurt bewijzen afgeven wanneer onderstand door de dia conie noodig scheen. Tegenover deze verplichtingen begreep het mlddeleeuwsche vernuft terecht, moest voor de buurtheeren en zijn ge zellen althans eenige bate staan. Ter aan moediging van de buurtbetrekkingen zou af en toe een samenkomst kunnen worden gehouden, waar feest werd gevierd. De kosten hiervan werden gevonden, door aan de buurt de opbrengst van zekere recognities toe te wijzen, nJ. een zeer klein percentage van de koopsom van de daarbinnen verkochte huizen, fooien bij huwelijksplechtigheden, geboorten enz. Uit aeze kas dan werd de buurt„hof". het festijn, bestreden. Andere uitgaven kende de buurtkas niet. Alleen kwam het een doodenkele maal voor, dat een persoon, een armlas tige, om wien ook de kerk zich niet be kreund had, uit die kas werd begraven. Van de buurtadministraties is in het stedelijk archief een en ander bewaard in den vorm van registers, die ons de wijze waarop dit buurtbelang werd behartigd, toonen. Armverzorging vond door de buurtkas niet plaats; geen post komt ln de 11e en 18e eeuw in de boeken voor daarop wijzende. De wijziging in de zeden is de aanlei ding tot de verdwijning der buurthoven of feesten geweest. In en na de 18e eeuw schijnen zij tot het verleden te zijn gaan behooren en in den Franschen tijd, met al zijn ellende en gesplonneer, zijn derge lijke buurtfeesten ondenkbaar. Echter zijn de inkomsten, hoe gering ook, blijven vloeien en vandaar dat zich hier en daar de vraag opdeed wat met de gelden te doen. Aldus dat circa 1830 in enkele pos ten van armbedeeling de rede is. In 1831 vermeldt een buurtboek een „liberale gifte" aan arme lieden van f. 28, wegens den zeer strengen winter; een ander itt 1845 noemt den onderstand van een talrijk huisgezin der gebuurt met f. 9. Dit is alles. Bij het verdwijnen der buurten heeft het overgroote deel der buurtkassen zich om of nabij het nulpunt bewogen. Het Ge meentebestuur vond aldus ln 1853, toen we derom een wijziging plaats vond in de In deeling. goed, dat de buurten de baten verdeelden; Buurt 24 b.v. zonderde eerst een gave voor de armen af en ieder buurt bewoner kreeg vervolgens f. 3. Eén buurt echter, die van de Hooigracht, heeft zich in de 2e helft der 19e eeuw blijkbaar mogen verheugen in een geluk kig financieel beleid, zoodat er bij de op heffing in 1888 een kas was waarin ruim f. 1000 aanwezig was en welke toen onder de hoede van de Gemeente is gesteld. Hier toe was alle reden. Van 1853 af was met het stelsel van inkomsten uit recognities enz. gebroken en was bepaald, dat in de plaats' hiervan de buurten te zamen een subsidie uit de gemeentekas zouden krijgen van f. 1200 per jaar, naar het getal der in woners te verdeelen. Uit dit gemeentelijk subsidie is de onderhavige buurtkas Hooi gracht gevormd en naderhand onder be heer van den wethouder van den Burger lijken Stand gesteld. Door den vroegeren buurtheer waren, na de opheffing ingaan de 1889, uit de rente van dit kleine kapi taal op één bepaalden tijd eenige bedeelin gen gedaan aan een paar arme gezinnen in de vroegere buurt. Deze waren geves tigd in huurwoningen, behoorende aan de Oud-Roomsch-Katholieke Kerk aldaar, welke stonden in een paar stegen of poor ten, nog in de 19e eeuw de onverklaarbare namen ..Koetie" en „Het Klooster" dra gende. 11 Echter is ook aan deze omgeving de tijd niet zonder sporen na te laten voot- bij gegaan. De bouw van het St. Elisabeths- gasthuis heeft deze woningen doen afbre ken. Door het vertrek dientengevolge van de bewoners van het gewezen St. Frederi- cus en Odulphushof werd de band ln 1924 tusschen deze en het fonds, waaruit de steungelden werden geput, verbroken. Het is duidelijk, dat hier geen sprake is, gelijk wel is gesteld, vail preuves ten laste van het St. Annahof aan de Hooigracht. Het betreft hier slechts onderstandverleening zonder meer, en dat tot een hoogst beschei den bedrag, van 1 maal 'sjaars een totaal bedrag van f. 28, zijnde de opbrengst van. een kapitaaltje, dat nog steeds onder con trole van het College van B. en W. door den Ontvanger der Gemeente beheerd wordt. Uit het onderhavige fonds is o.a. voor een aantal jaren geput bij de aan bieding van een spaarbankboekje aan den toen geboren lOOOOsten inwoner der stad, waarmede het voormalig buurtfonds zich op het vroegere gebied, zorg voor de be volking, bleef bewegen. li Naar de beschermheiligen van de Oud-Katholieke-Kerk sprak men ten slotte van: St. Frederikus en Odulphuspoort, of hof. CopyrigM P. I. B. Bok 6 Cop«nhogen Het meisje hurkte op een beschut plekje neer. Haar voetjes trok 11 want dan zou haar vader haar slaan, omdat ze niets verkocht had, ze hoog op, maar die bleven even koud. Naar buis durfde ze niet, en dus ook geen geld meebracht. Niemand had haar ook maar een cent gegeven. Trouwens thuis was het ook al koud, want zij had een hokje, vlak onder het dak. De wind blies er door, hoewel de gaten met stroo en lappen zoo goed mogeljjk dicht gestopt waren. Haar handjes waren haast dood van de koude. Hè, één enkel zwavelstokje aan steken, wat zou dèt lekker zijn. Als ze er maar één uit durfde trekken en tegen den muur afstreken, dan kon ze haar vingers warmen. Zij trok er één uit, streek het langs den muur.. Even spatte en vonkte het, toen brandde het met een warm, helder vlammetje, dat oen gezellig lichtje werd, toen zij er haar handje om heen hield. Het was een wonderlik lichtje, want het ver kleumde meisje dacht plotseling, dat ze bij een kachel zat, eeri mooie en groote kachel, waarin een groot vuur brandde, dal: haar heerlijk verwarmde. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11