Waar de Vrouw belang in stelt SEIZOEN OPRUIMING !Wie breit er mee? Kinderen in de vacantie de Groef LEID5CH DAGBLAD, Donderdag 20 Juli 1939 Derde Blad No. 24330 RADOX MODEVAK 80ste Jaargang Een charmant pull-overtje voor zomersche dagen Gezinsproblemen van alle kanten bekeken VETPUISTJES VERDWIJNEN WOL en HANDWERKARTIKELEN Kleine wenken voor de huisvrouw Japan anti-permanent Dit heerlijk ruimzittende modelletje is uit stekend gëschikt bij een niet te gekleed costuumpje. Gemakkelijk en vlug laat het zich vervaardigen van bijna ieder mate riaal. waarmede maar gebreid kan worden. De hoeveelheden, die we er voor noodig hebben verschillen dan weieens wat, doch over het algemeen zal het ongeveer 250 gr. bedragen. De beschrijving, die hieronder volgt, is bestemd voor de maten 40. 42 en 44. Brei werk is gelukkig nogal gewillig op dit punt. Voor een kleinere of grootere maat kunnen we de aangegeven handelingen wel volger., doch zetten dan in verhouding minder of meer steken op. In de tricotsteek wordt ons pullovertje gebreid en op 2 naalden van 3 mm. dikte. Wat we nog meer noodig hebben zijn *1 aar dige knoopjes. Vóór we beginnen te breien eerst even het recept voor de steek: de ruitvormige vlakjes worden verkregen door in schuin naar elkaar toe of uit elkaar loopende rich ting gaatjes te maken (omslaan 2 st. sa menbreien of 2 st. samenbreien omslaan, naar het uitkomt). Het getal moet altijd on even zijn. omdat het moet eindigen in één gaatje, dat dan weer meteen een begin is voor een nieuwe vlakvorming, of de helft van de vlakken ernaast. Naar eigen keuze kunnen we groote of kleine vlakken nemen. We beginnen bij de punten van één gaatje en gesteld, dat we vlakken nemen van elf steken, dan zullen we steek 11 en 12 samenbreien (en omslaan). Na dez? naald averecht overgebreid te hebben, moe ten we thans vóór en na het eene gaatje gaatjes breien en wordt het ruitje slechts 9 st. breed. Na weer overbreien 7 st. enz., terwijl boven het begingaatje de ruiten weer aan breedtesteken zullen optellen, 't Is heel eenvoudig en onder he-t breien wijst de weg vanzelf. Met denrug wordt eerst begonnen: 106 st. worden opgezet en in 1 recht 1 averecht gebreid. Na 8 c.m. hoogte wordt meteen aan beide zijden van de naald één steek gemeerderd door in de buitenste steek 1 averechte plus 1 rechte steek te breien of omgekeerd. Dit wordt herhaald na elke 2 c.m. Meteen na de boord wordt ook het ruitmotief ingezet, zooals hierboven om schreven. Bij een hoogte van 23 cm. na den boord is het aantal steken gegroeid tot 128; we moeten dan aan weerszijden van de naald gaan meerderen, hetgeen hier thans gebeurt door eenvoudig de draad ge draaid om de naald te slaan. De volgorde is: 1, 2, 3, 4, 5 en 30 steken, waartusschen steeds een naald overbreien valt. Het gaatjespatroon wordt nu uitgebreid, dat wil dus zeggen, dat we niet meer aan een nieuwe ruit beginnen. Verder gewoon in tricotsteek doorbreiend (recht aan de goede en averecht aan de verkeerde zijde van het werk) komen we tenslotte bij een totale hoogte van 50 cm. aan de halsuitsnijding toe. Deze is zeer eenvoudig te maken, door dat zij vierkant is. De middelste 20 st. wor den afgekant, zoodat de stand dan is: 99 st. breien, 20 st. afkanten, 99 st. breien. Deel voor deel wordt nu nog 3 cm. verder gebreid, waarna alle steken op een reserve- naald worden gezet. Dit was de rug; het voorpand is precies zoo, alleen wordt de hals dieper en krijgen we een overslagje te maken. Hier toe breien we onmiddellijk nadat de rui ten uitgebreid zijn, de naald aan de ave rechte zijde tot op het midden en halen dan. aan de voorzijde van de andere helft, de lusjes van de eerstvolgende 4 steken op. Het werk is zoodoende meteen in 2 deelen gesplitst. We breien zoo verder en meteen met het rugpand even. wanneer we de ste ken voor de halsuitsnijding moeten afkan ten, welke hier nog 6 cm. lager moeten zijn, dan die van den rug. De rechterhelft, waarbij de vier steken van het overslagje extra gekomen zijn, moet dus een afkan- ting van 24 st. krijgen. Na 9 cm. verder ge breid te hebben, worden de 99 st. met die van het rugpand aan de verkeerde zijde samengebreid en afgekant. Mouwen, hals uitsnijdingen en het overslagje worden met vasten omgehaakt, waarna de deelen aan de verkeerde zijde luchtig opgeperst worden met een vochtigen doek en een niet te heete bout. Pas hierna stikken we met fijne stik- steekjes en machinegaren de zijkanten dicht. NORA HANA. Weer nadert de groote dag. waar we ons met een kneepje van angst ln het hart hartelijk op verheugen! Vacantie! Alles spreekt ervan alles stuurt erop aan! Voorbij mijn raam, langs den grooten verkeersweg, trekken reeds de kampeerders met hun volgepakte fietsen, de touringcars van allerhand fatsoen vol lachende, kakelende vaeantie-gangers. Vacantie! Tooverwoord voor alle kinde ren! Woord, glanzend van zon en doorwaaid van speelsche zomerkoelte Vacanitie! Tooverwoord voor alle werken de menschen, die ernaar snakken, eens een tijdlang vrij te zijn, los van alle verant woordelijkheid Maar voor de huisvrouw? Bergt het woord „vacantie" voor haar geen vreugde? Zeker, maar het is tevens telken jare weer een groot en zwaar probleem, dat zoo be vredigend mogelijk moet worden opgelost. De alleenstaande man of vrouw kent deze zorgen niet! Die ziet zich enkel gesteld voor een schier oneindig aantal vacantie- mogeiijkheden, waaruit hij of zij de beste voor eigen gebruik moet kiezen. De béste opdat men zoo fit mogelijk straks zijn werk weer beginnen kan! Want dat we vergeten het weleens is eigenlijk de bedoeling van iedere vacan tie: kracht en frischheid op te doen voor de wintertaak, die erop volgt. Voor de gezinsmoeder wordt de keuze veel en véél moeilijker, want zij moet in overleg natuurlijk met haar echtgenoot rekening houden met zóóveel factoren! Ten eerste de vraag: gaan we allemaal samen met vacantie óf ouders en kinderen afzonderlijk? De eerste oplossing schijnt voor de hand te liggen tenminste als men te doen heeft met schoolgaande kinderen, op wie men zelf graag toezicht houdt. Het bouwen van de luchtkasteelen voor zoo'n gemeenschap pelijke vacantie is een genot op zichzelf boozc tongen beweren: het grootste genot! en het regelen van dien vacantietijd de Vbwbereiding, het sparen ervoor als dit noodig is kunnen een onderlinge band lijkheda'^ weinig andere levensgebeurte- Besluit men nu. om gedurende Vader's vacantie, die meestal niet veel langer dan 14 dagen of drie weken zal uitvallen, samen uit te gaan, dan zal het wel het beste zijn, den tijd voor deze vacantie te kiezen vrij wel aan het eind van den langen vacantie tijd der kinderen. Dan krijgt het gezins uitstapje het cachet van „hoogtepunt" en de kinderen zullen, in afwachting hiervan, de voorafgaande weken waarin door lo geerpartijtjes over en weer nog heel wat afwisseling kan worden gebracht gemak kelijk doorkomen. Psychologisch is dit dus beter dan met het „hoogtepunt" te beginnen! En nu de gezinsvacantie zélf. Hier doemen wéér allerlei problemen op: waar gaan we heen, hoe zullen we de zaak inriohten? Spelen de financiën in dezen geen rol, dan zijn aile problemen gemakkelijk op te lossen. We kiezen dan een mooi plekje uit, waar „voor elk wat wils" is gelegenheid tot fietsen, zwemmen, wandelen, luieren en zoeken een gezellig, comfortabel pen sion waar men „het klappen van de zweep kent", zoodat vooral moeder eens wat zor geloos genieten kan. Er moeten in den va cantietijd voor de huisvrouw zoo weinig mogelijk zorgen zijn! Ze moet het gevoel hebben, dat al haar zwerven, spelen en uit gaan met de kinderen pleizier is, géén dwang! (wat een genot op zichzelf al. om veertien dagen lang niet te hoeven beden ken, wat we zullen eten). Maar in de meeste gezinnen zal het wel zóó zijn, dat wel degelijk moet worden omgezien naar de zuinigste manier om een vacantie in te richten. En dus zal het misschien alléén mogelijk zijn, samen uit te gaan, als men gaat kampeeren of een huisje huurt waar men zelf kookt. De kam- peermogelijkheden zijn in de laatste Jaren in ons land zóó enorm uitgebreid, dat elk gezin zeker wel een geschikte tent of ten- tencomplexje, en een plaats naar zijn zin vindt. Maar.moeder moet zich dan wél voor af realiseeren, dat ze geen volledige vacan tie moet verwachten. Het goed onderhou den van de tent, het in orde maken van de slaapplaatsen, het boodschappen doen en het eten koken valt niet mee! 't Beste zal dus in ieder geval zijn, dat het heele gezin van tevoren gemobiliseerd wordt en ieder zijn eigen taak krijgt. Als alle werk zaamheden 's morgens vlug worden ver richt. kan de tent vroeg worden gesloten en de excursies in den omtrek beginnen! Want meestal zal wel bij het kampeeren de bedoeling voorzitten, goedkoope maal tijden en nachtverblijf te hebben en dan en Uw wangen krijgen de frischheid van een roos als ge ze eenmaal per dag bet met warm water, waarin Radox is opgelost. Bij apothekers en drogisten a f. 0.40 en f. 0.90 per pak en f. 0.15 per klein pakje. 37S3 (In&ez. Med.) verder er zooveel mogelijk op uit te trekken. Iets anders is het natuurlijk als men aan zee kampeert. Men heeft dan het amuse mentsterrein vlak bij de deur. Moeder zal iets méér in beslag worden genomen door het bereiden van verfrisschingen den hee- len dag door. doch daarentegen minder op de kleintjes behoeven te letten, die aan zee een waar paradijs vinden! Zoodat haar „werkzaamheden" in beide gevallen onge veer overeenkomen. Een kampeervacantie aan zee heeft in derdaad groote aantrekkelijkheden! Jam mer alleen, dat veel van onze stranden bij goed weer zoo overbevolkt zijn! Er zijn echter zeer zeker ook gevallen denkbaar, dat we verstandiger doen, de vacantie niet gezamenlijk door te brengen. Het kan zijn. dat een echtpaar het heele jaar zoo hard gewerkt heeft, dat ze een diepe behcelte gevoelen, er eens samen voor een paar wrken uit te zijn. Ieder voelt dit voor zichzelf het beste en het ij zeker niet verstanoig een drukke vacantie mét de kinderen te forcceren ais men het gevoel heeft, dat men nog veel vermoeider terugkomt dan men begon. De winterwerkzaamheden zullen hiervan zeker de sporen dragen en het zal de goede stemming in het geein niet ten goede komen. Als we dus na rijp beraad besloten zijn getweeën met vacantie te gaan, dan rijst onmiddellijk het probleem: hoe krijgen we de kinderen goed. gezellig en niet te duur onder dak? Heel gemakkelijk is dit niet, zélfs niet., als het geld géén rol speelt en zeker niet, als dit wel het geval is. Natuurlijk zijn er in alle streken van ons land aardige, prettige kindertehuizen, waar dames aan het hoofd staan, die er haar speciaal werk van maken, kinderen een goede vacantie te bezorgen. Heel wat kinderen brengen daar heer lijke weken door, maar... we moeten een bepaald tehuis eerst zelf leeren kennen, vóór we er onze kinderen heensturen. De prijs zegt niet alles: in de eerste plaats moet de sfeer goed zijn voor onze kin deren. Zondag: Gekookte ham Worteltjes en doperwtjes Aardappelen Maizenapudding met bessen en frambozenvla. Maandag: Baklappen Stoofsla Aardappelen Rijst met krenten Dinsdag Prinsesseboonen Gebakken aardappelen Gebakken spek Gort in karnemelk Woensdag: Rijst met tomaten en kaas Hangop met beschuit Donderdag: Gehakt Bloemkool Aardappelen Meloen. Vrijdag: Bloemkoolsoep met kaas Sla Eieren Aardappelen Botersaus Zaterdag Vermicellisoep met gehakt van blokjes Drie in de pan RECEPTEN. Berekend voor 4 personen bestaande uit: prinsesseboonen. rauw gebakken aardappe len, spek en rijst, gort in karnemelk. Benoodigdheden 1 K.G. prinsesseboonen 16 cent 2 K.G. aardappelen 12 cent 3 ons vet spek 13 cent l'/i L. karnemelk 12 cent l'li ons rijst 4.5 cent 1 ons stroop of suiker 3 cent zout enz. 1 cent 66.5 cent Bereiding.' J3e boonen afhalen, breken, wasschen en gaar koken in weinig* water met zout (pirn. 1 uur). Ze afgieten op het vergiet. De aardappelen schillen, in stuk ken snijden en 'h uur in water met zout zetten. Ze afdrogen of goed uit laten lekken. Het kleingesneden spek uithakken en op de boonen leggen. Samen goed warm hou den. De aardappelen voorzichtig in het heete vet laten glijden en met de deksel op de pan plm. 10 minuten laten staan. Daarna de deksel er af nemen en de aard appelen bakken. Rijst en karnemelk. Benoodigdheden: l'/j L. karnemelk, l'/i ons rijst, 4 d.L. water, l ons suiker. Bereiding: Het water aan de kook brengen met het zout. De gewasschen rijst toevoegen en op het vuur of in de hooikist gaar laten worden. De karnemelk toevoe gen en al roerende weer aan de kook brengen. Nog plm. 20 minuten zachtjes laten koken tot ze gebonden is. Berekende maaltijd voor 4 personen van rijst met tomaten en kaas, hangop met beschuit. Benoodigdheden l'/i pond rijst 18 cent l'li K.G. tomaten 18 cent 'h pond eien 3 cent 80 gr. margarine 10 cent 3 ons jonge kaas 20+ 15 cent zout. peper 1 cent 2V» L. karnemelk 20 cent 4 beschuiten 3 cent suiker 2 cent alsmede alles voor het koopt u thans extra voordeelig bij ONS Let op het juiste adres Haarl.straat - Hoek Donkersteeg 2-4-6 MIDZA-BONS. 376-9 angez. Med.) 90 cent Bereiding: De gesnipperde uien in de margarine lichtbruin bakken. De (geschilde) Om hierover te kunnen oordeelen, gaan we niet alleen zelf met de leidsters kennis maken maar nemen als het eenigszins mogelijk is de kinderen mee. Ook de kleintjes zélf moeten een stem in het ka pittel hebben en in meer dan één geval hebben ouders van hun Intuïtie kunnen reeren! Een voorstel, heel vaak door leid sters van kindertehuizen gedaan, om een toekomstig pensiongastje eerst eens een middag op visite te vragen, moet zeker met beide handen worden aangenomen- vooral als het eenigszins moeilijke of „één- kennige" kinderen betreft. Er kan niet genoeg op worden gewezen, hoe belangrijk het voor het heele gezin is, dat de ouders bij het vertrek de zekerheid hebben, dat al hun kinderen een heerlijke vacantie tegemoet gaan! Sommige kinderen hebben uit ingeboren vrijheidsdrang een tegenzin tegen een „te huis". Meestal wordt, wanneer ze eenmaal met de omgeving bekend zijn, die tegenzin wel minder, maar toch kan hij bij be paalde kinderen zóó sterk zijn, dat we niet willen doorzetten. Dit soort kinderen zijn meest onafhankelijke naturen, die zich in stinctief verzetten tegen het leven in de „kudde". Heel vaak zullen ze de allereen voudigste vacantie, ergens in een klein dorp bij een oude tante of kennis, graag voor lief nemen, als ze maar „vrij" zijn. Voor hen moet een vacantieplekje worden uitgedacht, waar ze stilletjes hun gang kunnen gaan en toch het gevoel hebben, een welkome gast te zijn. Uitwisseling van kinderen kan hier vaak een uitkomst zijn, ook wanneer men om de kosten van een kindertehuis moet afzien. Heel geschikt is het tijdig eens diverse vrienden en ken nissen ook ouders van schoolgaande kinderen te polsen, hoe men deze logeer partijtjes kan regelen nóg beter, als men een dergelijke uitwisseling kan bereiken tusschen vriendjes en vriendinnetjes, neef jes en nichtjes. Dit geeft, met wat gever, en nemen, een maximum pret voor de kinderen en een minimum zorg en onkos ten voor de ouders. FEUCITAB. in stukken gesneden tomaten even mee- bakken, dan de rijst, zout en 1 3/4 L. water toevoegen en alles samen gaar koken (3/4 uur). Tenslotte de in blokjes gesneden kaas erdoor roeren. Voor de hangop de karnemelk in een uitgespoelden doek gieten, die men in een vergiet gelegd heeft. Het vergiet zet men in een kom of pan. Na eenigen tijd schept men het dikke van de karnemelk, dat zich tegen den doek afgezet heeft, met een lepel eraf en herhaalt dit tot al het vocht door den doek heen geloopen is. De hangop roert men goed door elkaar en dient ze op met suiker en beschuit. YVestlandsche schotel. Vroeger kenden wij geen tomaten en vroeger aten wij geen kaas bij den warmen maaltijd. Maar nu wij met deze beide zaken ver trouwd zijn geraakt, smullen we van een warmen tomatenschotel, die met kaas is bereid. Door de hooge voedingswaarde van kaas kunnen we met een dergelijken scho tel uitstekend den geheelen maaltijd doen. We laten het recept volgen van zoo'n „eenpansgerecht" berekend op 4 tot 6 per sonen. l'/j a 2 K.G. aardappelen, 250 gr. (Va pond) uien. 750 gr. (lVi pond) tomaten, 100 gr. (1 ons) boter. 200 gr. '2 ons) belegen kaas, 1 afgestreken eetlepel zout. 1 kopje water. Snipper de uien fijn en laat ze 10 minuten zachtjes smoren met de boter, in een gesloten pan. Doe er dan een kopje water, de geschilde en doprgesneden aardappelen en het zout bij. Laat alles een kwartier koken. Snijd de tomaten in vieren, leg ze op de halfgare aardappelen en laat ze nog 10 minuten meekoken Strooi tenslotte de geraspte kaas over de tomaten. Roer voor het opdienen alles door elkaar (niet stam pen) en presenteer het gerecht warm. vooï pekfecfe gahjdekoóe ma£e-uf>! DONKERSTEEG 1 - TELEF. 2070S J742 (Ingez. Med.) Keurig behang hebben we nu weer in onze kamers! Immers met de schoonmaak is de huiseigenaar over de brug gekomen en heeft alles nieuw laten beplakken óf we voorzagen althans de meest havelooze ge deelten van nieuwe baantjes! Het is echter wel erg jammer, dat er hier en daar groote spijkers en steenhaken moeten worden ingeslagen. Weet u. wat hiervoor een erg gemakkelijk en practisch maniertje is? U maakt eerst met een scherp mesje een kruis over de plaats waar de spijker moet komen, buigt de vier driehoekjes behang voorzichtig om hoog, slaat den spijker in en buigt het be hang weer omlaag, met de puntjes vlak tegen den spijker aan. Er ontstaat dan zoo weinig mogelijk beschadiging van het be hang. Mocht het zijn. dat de spijker later weer moet worden uitgetrokken, dan lijmt u met wat gluton de puntjes over het gaatje heen. Frissche citroenen heb u en houdt u. in dien u een klein scheutje azijn op een schoteltje doet en de halve citroen met den doorgesneden kant naar benedein daarop legt. In verscheidene Japansche grootbedrij ven is een felle strijd gaande tegen tie gepermanente lokken van het personeel In de eerste plaats zijn het wapen- en muni tiefabrieken. maar ook vele andere in dustrie- en handelsondernemingen, die zich bij deze actie hebben aangesloten Men acht n.l. dezen haardracht te .ijdel" en 's van meen'ng, dat zulke iidel» vrouwen zich nooit met vn'doende tnew'jd'n» arm haar werk kunnen "even Fen ,T?na-« h fabrikant verklaarde in de courant, Yo- minri", dat de permanent wave we] een practische uitvinding is. doch te veel geld kost. In deze ernstige tijden is zij niet passend voor de Japansche vrouw.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9