STADSNIEUWS BUITENLAND Auto-ongelukken te West woud en te Lochem HAANDAG 17 JULI 1939 No. 24327 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Eén doode en tal van gewonden Algemeene Toestand Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bU maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordenidsplem Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.33 per week f. 0.18 Franco per post f. 2;35 per 3 maanden -f- portokosten.1 (voor binnenland t. 0.80 per 3 mnd>. ZILVEREN JUBILEUM. Zaterdag herdacht de lieer A. den Os den dag waarop hij voor 25 jaren In dienst trad der N.V. Koninklijke Ned. Fabriek van wol len dekens v/h. J. C. Zaalberg en Zoon. De jubilaris werd met zijn echtgenoote ten kan tore der N.V. door de directie ontvangen en toegesproken, waarbij hem een couvert met inhoud werd overhandigd. De directie hield een hartelijke toespraak waarin hij de oede vakkennis van den jubi laris aan anderen ten voorbeeld stelde en een lans brak voor een beter georganiseer de vakopleiding in de textielindustrie. FEIKE ASMA. Gaat heen als organist der Hoogl. Kerk. Naar wij vernemen is de heer Feike Asma benoemd tot organist der Oude Kerk te Delft. De heer Asma. die voor enkele Jaren be noemd werd tot organist der Hooglandsche Kerk en een leerling was van wijlen Jan Zwart, heeft in zijn Leidschen tijd een grooten kring van bewonderaars(sters) om zich heen weten te verzamelen. Het is mede aan zijn spel te danken, dat het ka rakter van den eeredienst op zulk een hoog peil kwam te staan. Ook zijn zomeravond-concerten werden hier ter stede zeer gewaardeerd. Houdt deze benoeming voor den heer Asma eenerzijds een mooie onderscheiding in, anderzijds valt het te betreuren, dat een organist, van wien nog veel stond te wachten, binnenkort (1 October! onze ge meente zal verlaten. NED. HERV. GEMEENTE. In de plaats van ds. M. Ottevanger zal thans dr. J. Riemens optreden als voorzit ter van den kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente te dezer stede. MEISJES U.L.O. BREESTRAAT. Geslaagd voor het M.UjL.O.-dlploma A: Adri de Jong, Janny Bekooy, Lenie Aker sloot en Nel Kanbier. LEIDSCH VACANTIE KINDERFEEST. De uitstapjes, georganiseerd door de af- deeling Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzers onder den naam Leidsch Vacantie Kinderfeest, zijn in vollen gang. Zaterdagavond keerde een groep scholie ren, bruingebrand en opgewekt in de Sleu telstad terug. Hedenmorgen om 8 u. 40 is een tweede groep van 3 klassen uit de scholen 3 Octo- berstraat. Driftstraat en Maresingel ver trokken voor een driedaagsch verblijf in het prachtig gelegen en ingerichte V.K.F.- huis te Oud-Valkeveen. De omgeving is er schitterend. Volop bosch en hei en een open speelveld, grenzend aan het IJsselmeer Men zou wenschen, dat elke 6de klasse van iedere school dit reisje kon meemaken. As. Maandag wordt de ééndaagsche reis naar Arnhem en omgeving gemaakt, waarbij ook een boottocht op het program ma staat. ACCORDEON-HARMONIE „D. V. V." Het bekende accordeon-gezelschap „Door Vriendschap Verbonden", hield Zaterdag avond den aangekondigden feestavond in verband met het op den 2en Pinksterdag behaalde concours-succes. Een zéér groot aantal leden, donateurs en genoodigden was aanwezig in de speciaal voor dezen avond keurig versierde feestzaal. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer Zwanenburg, het feit dat D.V.V. op het Bondseoncours te Tilburg een hoogen eersten prijs mocht behalen Hij bracht hiervoor onder luid applaus voornamelijk dank aan den directeur, den heer Van Wouw. die in zéér korten tijd DV.V. heeft weten op te werken tot dit resultaat Verder deelde de voorzitter mede dat se dert de verandering van directie het aan tal werkende leden, dames en heeren, is gestegen tot niet minder dan 50, zoodat D V.V. de grootste accordeon-vereeniging van het gehcele land is geworden! Tevens prees hij den voortreffelijken clubgeest, welke tegenwoordig allen bezielt. Ook bracht hij in herinnering dat D.V.V. in December het 10-jarig bestaan op fees telijke wijze hoopt te vieren. Een speciaie feestcommissie is sedert geruimen tijd met de voorbereiding bezig. Na dit opgewekte openingwoord werd met het feestprogramma begonnen. Het trio Boiunan. Flippo en De Graaf zorgde voor muzikale afwisseling. Behalve het oud-lid Kouwenhoven met eenige goed uitgevoerde zangnummers, hield het duo Gerritsen-van Heusden het talrijke publiek aangenaam bezig. Een gulle lach en het warm applaus beloonden het duo voor zijn prestaties. hedotee<StaVOm' Werd me'; een ge2selliE bal J.I» - t-ar.iir. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Van frater G. Gussenhoven. Wederom heeft de H. Petrus parochie een van haar zonen als priester mogen begroe ten: gisteren droeg frater G. Gussenhoven zijn eerste plechtige H. Mis op Het Kerkgebouw was geheel gevuld toen het zangkoor de plechtigheid met het .As perges Me" Inzette en de meomist zegenend door de rijen schreed. De jonge priester werd bij het plechtig misoffer geassisteerd door pastoor Th. Beukers, presbyter assistens. pastoor J. Timp uit Vlissingen. een oom van den neomist, diaken en rector Gussenho ven. eveneens een oom van den .iongen priester, als sub-diaken. Het koor o.l.v. den heer A. Devilé zong de 4-steromige missa Sanctissemae Trini- tates van Hubert Cuypers. De feestpredicatie werd gehouden door pastoor J. Timp, die tot tekstspreuk had gekozen: „En zij verlieten alles en volgden Hem". Vele menschen in de wereld, zoo ving spr. zijn predicatie aan. begrijpen van de priesterlijke waardigheid buitengewoon weinig. Het is waar, er is oogenschijnlijk zooveel tegentrijdigs in zijn figuur. De priester wordt geéerd. de geloovigen zien in den priester meer dan zijzelf zijn. Een priester is toch ook een inensch. zoo zeggen velen en voegen daaraan toe: Gij eert de pries ters teveel, gij maakt een God van hen. De eenige verklaring hiervoor vinden wij zoo zegt spr., in het woord van Johannes: „Wij gelooven in Gods liefde". Uitvoerig weidde spr. uit over de macht en de waardigheden van den priester om in het slot van zijn predicatie nog te spre ken over de toekomst, welke de jonge priester als missionaris wellicht tegemoet gaat, een leven van hard werken en ont bering, waarin hij al zijn krachten zal moe ten inspannen om zijn heilzaam werk zoo vruchtdragend mogelijk te doen zijn. Na dit H. Mis-offer zong het koor het Jubilate Deo van Simon Kroon. Met een plechtig lof met Te Deum werd deze plechtigheid besloten. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Excursie op de Noordzee. Al eenige weken geleden had het bestuur van de Vereeniging van Mathesianen be sloten om op Zaterdag 24 Juni een boot tocht te maken op de Noordzee van Katwijk naar Scheveningen en terug. Maar de zee was dien dag zoo woelig, dat men er van af zag. Zaterdagmiddag jJ. om 3 uur stapte een 90-tal Mathesianen met introducties in de haven, onder leiding van den leeraar den heer M. van Zwieten de Blom aan boord Hoewel de zee betrekkelijk kalm was, gin gen de bootjes op de heenreis danig op en neer. Na in Scheveningen aan land gestapt te zijn, werd daar de Boulevard afgeloopen en een bezoek aan het Wandelhoofd ge bracht. Om halfacht werd de terugtocht aan vaard. De wind was gaan liggen, zoodat de zee rustiger werd en allen onverdeeld genoten. Verrukt over deze zeereis stapte men te Katwijk aan Zee aan land. Op het parkeer terrein bij de muziektent op de Boulevard dankte de heer van Zwieten de Blom na mens allen den heer van Beelen voor zijn bemoeiingen voor het welslagen van dit uitstapje. Mej. L. A. Muys van de Moer alhier is te Utrecht geslaagd voor het staats examen voor onderwijzer. De heer I. Snoek, voorheen keur meester van visch aan den Keuringsdienst van Waren alhier, is met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd tot keurmeester van visch aan den keuringsdienst van waren te Amsterdam. Voor het examen kantoorstenograaf te den Haag afgenomen door de Federatie voor Stenografie „Groote", slaagde mej. S. J. Cramer, alhier. De dames M. E. Soeters en H. Verko ren, beiden alhier slaagden te Rotterdam voor het examen nuttige handwerken. Bij Kon. Besluit is overgeplaatst in zijn rang en ouderdom van rang naar het regi ment grenadiers de majoor W. J. Lambert van het 4e regiment infanterie. De Ned. Ver. E.H.B.O. afd. Leiden heeft een ploeg afgevaardigd naar Hoorn, waar nationale wedstrijden werden gehou den in E.H.B.O. Deze groep wist onder leiding van den heer W. M. v. Leeuwen den derden prijs te behalen; tevens won de heer W. M .v. Leeuwen den derden prijs als leider. Het gemeentebestuur van Leiden heeft opgedragen aan de firma A. v. Halem en I. Doornik alhier het maken van rioleering en bestrating aan den Kanaalweg, hoek Hooge Rijndijk. BIJ WESTWOUD. In den afgeloopen nacht is op het Zwaag- einderboekert. onder de gemeente West woud (N.H.), een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij één doode te betreuren is. Twee jongens werden levensgevaarlijk ge wond en twee minder ernstig. Omstreeks één uur reed een personen auto met vijf jongens tusschen de twintig en dertig jaar. die naar een dansavond te Westwoud waren geweest en tot besluit nog een stukje hadden omgereden naar Zwaagdijk, op het Zwaageinderboekert Op deze plaats maakt de weg een kleine bocht. De wagen, die bestuurd werd door A Schouten uit Blokker, reed hier met een groote vaart tegen een boom. De botsing was zóó hevig, dat de wagen door den zwaren slag een geheele omwenteling maakte. Opgeschrikt door angstig geschreeuw en gekerm vond een voorbijganger de slacht offers. van wie de meesten er zeer ernstig aan toe waren. De geneesheeren Barnhorn en Bos waren spoedig ter plaatse Toen de gewonden uit het autowrak waren bevrijd, bleek, dat P. Jong uit De Bangert reeds was overleden. De jongens J. Spek uit Hoogkarspel en N. Laan uit Westwoud waren zeer ernstig gewond en hadden een schedelbasis- fractuur. Ook de twee andere inzitten den, de chauffeur A. Schouten uit Blok ker en M. Buisman uit Hoogkarspel waren min of meer ernstig gewond. Met twee ziekenauto's werden het stoffelijk overschot en de gewonden naar het St. Jans-ziekenhuis te Hoorn vervoerd. Vanochtend was de toestand van Spek en Laan zeer zorgwekkend. Zij zij voorzien van de laatste heilige sa cramenten. De toestand van Schouten is bevredigend, evenals die van Buis man. De wagen, een huurauto, werd vol komen vernield. BU LOCHEM. Op den Goorscheweg te Lochem, in de bocht bfj ..De Wonnink", reeds door vele ongelukken bekend, is gisteravond eveneens een auto-ongeluk gebeurd, waarbij drie leden van de familie G. J. Hilbert uit Eefde. gemeente Gorssel. die per taxi van familie bezoek uit Markelo terugkeerden, werden gewond, terwijl de drie overige inzittenden onbeteekenende verwondingen opliepen Tijdens een zeer hevigen slagregen haalde de chauffeur van de taxi in de flauwe en overzichtelijke, maar door gladheid vaak verraderlijke kromming van den weg, den motorrijder G. H. H. uit Epe in. Toen de motorrijder naar links uitweek, kwam de taxi op de linkerzijde van den weg terecht en raakte met den linkerkant eenige boo- men, waardoor de auto zeer ernstig beschadigd werd. De 79-jarige moeder van den heer Hilbert kreeg snijwonden aan hoofd en gelaat. De echtgenoote liep een zware hersenschudding op. Beiden zijn in het ziekenhuis te Lochem opgenomen. Haar toestand was vanochtend naar omstan digheden redelijk. Het zoontje van den heer Hilbert kreeg een lichte hersen schudding. Hij zelf, zijn dochtertje en de chauffeur kwamen er met onbe teekenende schrammen af. De Engelsch-Poolsche militaire samenwerking. Opklaring in Joego-Slavië Naar opzegging van de Britsch-Italiaansche overeenkomst? De Poolsch- Duitsche betrekkingen. De Engelsch-Poolsche militaire samen werking voldoet steeds meer. Uit Lon den wordt n.l. gemeld, dat de Engelsche generaal Sir Edmund Ironside heden per vliegtuig uit Croydon naar War schau vertrokken is, waar hij belang rijke besprekingen zal hebben met hooge officieren van het Poolsche leger. Te Warschau wijst men op de by- zondere beteekenis van dit bezoek. Het is de eerste keer, dat een der leiders van het Engelsche leger een officieel be zoek aan Polen brengt. Het is ook het eerste bezoek van den generaal aan het buitenland sinds zijn benoeming tot inspecteur der overzeesche strijd krachten. Uit Londen wordt aan de „Journal" ge meld, dat de besprekingen tusschen Enge land en Polen inzake een coördinatie van de luchtmacht reeds goed zijn opgeschoten. In Poolsche kringen geeft men zelfs te ver staan, dat een plan met betrekking tot een eenhoofdig bevel der Engelsche-Poolsche luchtstrijdkrachten in studie is. Een der bedoelingen van het bezoek van Sid Edmund Ironside zal, volgens het blad. daarom zijn de samenwerking der Engel sche luchtmacht met die van Polen voor te bereiden. Voorts verwacht men een plan, dat Poolschen officieren gelegenheid zal bieden oefenperioden in het Engelsche leger door te maken. Engelsche offi cieren zullen in het Poolsche leger voor overeenkomstige perioden kunnen wor den geplaatst. In verband met de oefenvluchten van Engelsche eskaders bommenwerpers zon der tusschenlanding over Frankrijk en terug naar Engeland, meldt de „Daily Herald", dat in den loop van deze week de eerste groep Fransche vliegtuigen een dergelijken oefenvlucht zal maken boven Engeland i Zij zullen van Fransche vliegvelden starten naar bepaalde doelen in Midden-Engeland en het Noorden van Engeland en weer terug naar Frankrijk. Officieel wordt nader gemeld, dat de eerste oefenvlucht morgen of overmorgen zal plaats vinden. 100 bombardementsvlieg tuigen zullen er aan deelnemen. Prins-regent Paul van Joego Slavië en prinses Olga zijn naar Engeland ver trokken. waar zij gasten zullen zijn van het Britsche koningspaar. De publicatie van een Servisch-Kroatisch compromis en de vorming van een nieuwe Joegoslavische regeering zullen waarschijn lijk uitgesteld worden tot den terugkeer van Prins-regent Paul uit Engeland. Het schijnt in ieder geval, dat na verscheidene juri- BINNENLAND. Onze tuinbouw-export nog steeds ernstig belemmerd. (3e Blad) Dorus Rijkers geëerd. (3e Blad). Twee kinderen te St. Pancras door trein gedood. (Gemengd, 2e Blad). De Ronde van Frankrijk; Gommers uit den wedstrijd genomen. (Sport, 3e Blad). Zeilwedstrijden op het Braassemermeer. (Sport, 3e Blad). Tragisch verdrinkingsgeval te Warmond. (2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille handel - Onbelangwekkende markt - Geringe koersverschillen - Amerikanen bijna onveranderd - Be- leggingsmarkt kalm. BUITENLAND. Nauwe samenwerking tusschen Engelsche en Poolsche strijdkrachten; generaal Ironside naar Warschau vertrokken. (Buitenland, le Blad). De Japansch-Britsche besprekingen tot Woensdag uitgesteld. (2e Blad). Nieuwe grensschendingen en gevechten in Mandsjoekwo. (2e Blad)., Naar ojzeggings der Britsch-Japansche overeenkomst? (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Matige, tijdelijk krachtige, meest Zuidwestelijke wind. Zwaarbe wolkt met opklaringen. Enkele plaatselijke regenbuien met kans op onweer. Weinig verandering in temperatuur. zeer vertrouwelijke wijze zijn gevoerd, een compromis en een formule voor de poli tiek der nieuwe regeering reeds gereed zijn. Hoewel men over weinig inlichtingen beschikt, schijnt het, dat het compromis der vorm zal hebben van een door den re gent gegeven regeling. Het zal verschillen van het aecoord van 27 April in zooverre, dat er geen sprake meer zal zijn van een plebisciet voor de afbakening van het nieu we Kroatische gebied, en dat een nadere preciseering gegeven zal worden van de bevoegdheden tusschen de Kroatische en HH de centrale regeering. Het lijkt verder dlsche raadplegingen, die sedert weken op waarschijnlijk, dat ed nieuwe regeering ver- Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onderqeteekendf week kicartaal abonne No.. wonende straat wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf tlmopgezonden te hebben aan onderstaand adres: tegen vergoeding van benoodigde poi-tokosteiu

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1