LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 14 Juli 1939 Laatste Berichten RECHTZAKEN SPORT VOORLOOPIGE WISSELKOERSEN MAIKT EIIKIITIWc^ Volgens de Engclsche bladen geven de cijfers, welke gegeven worden om trent het aantal mannen, dat in Augustus en September onder de wa penen zal zijn, een totaal aan van bijna een half mlllloen, met Inbegrip van 30.000 miliciens, waarvan de eerste groep zich morgen moet melden. De ..News Chronicle" verklaart van de komende gecombineerde vloot- en lucht- oetenlngen, dat het de grootste zullen zijn, die Engeland ooit ln vredestijd heeft ge houden en voegt hieraan toe, dat deze om vangrijke concentratie van vlootstrljd- krachten samenvalt met den tijd van het jaar, waarin waarschijnlijk de vraag oor log of vrede zal worden beslist. De „Times" schrijft: Het is duidelijk, dat Engeland, met de legcrmanocuvrcs in vollen gang, in een tijd van het jaar, die gemeenlijk beschouwd wordt als een die bijzonder onderhevig is aan internationale spanning, ln de hoogste mate gereed zal zijn voor de verdediging. DE UITWIJZING VAN VREEMDELINGEN. Het Itallaansche dagblad Piccolo schrijft, dat, „onware berichten", vol gens welke Dultsche troepen in grooten getale over de Brennerpas Italië bin nenkomen, de voornaamste reden zijn voor het sluiten van de provincie Bol zano voor vreemdelingen. De uitzetting van Engelsehe onderdanen utt Bolzano is ook ln het Lagerhuis ter sprake gebracht. Door de Labourafgevaax- dlgden Maclean en Rlley. De eerste stelde voor om, tenzij de ultwijzingabevelen in getrokken worden represaillemaatregelen te nemen door Italianen bevel te geven uit Engeland te vertrekken. In zijn antwoord verklaarde Butler, dat de Brltsche ambassadeur te Rome de kwestie reeds ter sprake gebracht heeft bij de Itallaansche regeering en volledig de rechten der Brltsche onderdanen heeft voorbehouden. In het bijzonder heeft hij de aandacht gevestigd op de kwestie van overdracht naar het buitenland van de opbrengsten van noodlge liquidaties van Britsch bezit. Het schijnt, dat de Itallaansche autori teiten bereid zijn deze kwestie ln gunstige overweging te nemen. Tevens heeft de ambassadeur de aandacht gevestigd op het feit. dat zekere Brltsche eigenaars van be zittingen wellicht geen vertegenwoordigers ter plaatse hebben om zorg te dragen voor hun belangen en hij heeft gevraagd alles in het werk te stellen om den last voor de Brltsche onderdanen zoo gering mogelijk te doen zijn. Aangezien de maatregel van toepassing ls op alle buitenlanders zonder onderscheid, zoo zelde. Butler ten slotte, overweegt Hallfax geen vergeldingsmaatre gelen. DE DUITSCH-RUSSISCHE HANDEL. Niet offlcleele besprekingen worden te Moskou nog voortgezet, naar Reuter uit Berlijn verneemt, over uitbreiding van den Russlsch-Duitschen handel. Wanneer de Dultsche delegatie, bestaande uit prominen te industrieelen en zakenlieden, haar rap port heeft uitgebracht, zal de aangelegen heid vermoedelijk officieel ter hand geno men worden door de regeeringen. FRANKRIJK. Een spionnage affaire te Parijs De uit wijzing van journalisten. Sommige llnksche Parijsche bladen heb ben melding gemaakt van een zaak be treffende de veiligheid van den staat, waar bij twee persoonlijkheden uit de dagblad wereld van Parijs gecompromitteerd zouden zijn en ln arrest zouden zijn gesteld. De Intransigeant schrijft in dit verband: „Men heeft namen uitgesproken, z,ekere dagbladen aangeduid, men heeft zelfs ge sproken over bekentenissen, die zouden zijn afgelegd door beklaagden Het bericht schijnt, volgens onze inlichtingen, wel juist te zijn ln de groote lijnen. Men weet ech ter, dat de wet van 1934 en het decreet van Maart 1939 iedere publicatie of Iedere In discretie betreffende feiten aangaande in structies onder leiding van den krijgsraad verbieden". De Paris Solr meldt, dat zijn permanente speciale correspondent in Italië, Jean Devau uit het land ls gewezen. Hel Fransche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken zou tot uitwijzing van een Itallaansche journalist besloten hebben, zulks als represaille maat regel. DE VIERING VAN DEN 14den JULI. De viering van den 14den Juli is vandaag te Parijs begonnen met de troepenrevue op de „Champs Elysées". Het zag zwart van de menschen. Om kwart voor negen weerklonk het hoornsignaal „te velde", dat de komst van den President der Republiek aankondigde, wiens auto geëscorteerd werd door een eskadron der republikeinsche garde Hij werd gevolgd door den ministerpresident en minister van landsverdediging Daladier. den minister van marine Camplnchi en den minister van luchtvaart Guy la Chambre. Op de presidentieele tribune zag men den sultan van Marokko, de leden der re geering en van het diplomatieke korps en den voorzitter van het Bulgaarsche huis van afgevaardigden Moesjanoff. Rond ge neraal Gamelin, den opperbevelhebber van de Fransche legers, zaten admrlaal Darlan, opperbevelhebber van de vloot, generaal Vuillemin, opperbevelhebber van de lucht macht. Hore Bellsha, de Britsche minister van oorlog, admiraal Sir Dudley Pound, de eerste zeclord van Engeland, luchtmaar- schalk Sir Cyril Newall. commandant der Britsche luchtmacht. Lord Gort, chef van den generalen staf van het Britsche leger cn Winston Churchill, die vannacht per vliegtuig was aangekomen. Op de eere- trlbunes hadden vertegenwoordigers van het Fransche overzeesche rijk van alle ras sen plaatsgenomen. ENGELAND Oproeping van 12000 vloot-reservisten De Britsche begrooting: aangenomen. EEN KRACHTIG LUCHTDOEL GESCHUT. In het Lagerhuis heeft Chamberlain medegedeeld, dat 12.000 bij de reserve geplaatste gepensionneerde vlootoffi- cicren en manschappen tegen 31 Juli zijn opgeroepen om deel te nemen aan de vloot- en tuchtoefeningen, die in Augustus cn September gehouden zul len worden. Chamberlain voegde hieraan toe, dat de Koning een revue zal houden over de rcscrvc-vloot, die 130 schepen be vat, op 9 Augustus. In zijn medcdeeling verklaarde Cham berlain, dat teneinde het grootst mogelijke voordeel te trekken uit de gecombineerde vloot- en luchtoefeningen in Augustus cn September, en teneinde daardoor de doel treffendheid der vloot te bevorderen, rege lingen worden getroffen, waarbij schepen, die thans in de reserve zijn, zullen deelne men aan de oefeningen. Dit besluit zal het noodlg maken nog 12.000 gepensionneerde vlootofficieren en manschappen op te roepen. Zij zullen zich op 31 Juli bij de depots moeten aanmelden. De Koning zal de reserveschepen bezichti gen In Weymouth op 9 Augustus. Verwacht wordt, dat de oefeningen ongeveer zullen duren tot de derde week in September en dat de reservis ten weer naar huis zullen kunnen gaan wanneer aan het einde van de maand de schepen weer in de reserve zullen zijn opgenomen. Chamberlain zeide nog. dat de revue over 130 schepen zal worden gehouden, welke zoowel slagschepen als zeer kleine oor logsschepen zullen omvatten. Het besluit van de admiraliteit om 12.000 reservisten op te roepen, is een logisch ge volg van het besluit om het gebruikelijke verlof een maand te vervroegen. De oefe ningen van de Homefleet zullen de bruik baarheid der manschappen op de proef stellen en in het bijzonder de schepen, die uiteraard een langere periode in dienst zul len moeten zijn dan de oefening der mili taire reserve duren zal. De diplomatieke redacteur van Reuter verneemt, dat de schepen, die uit de reserve gehaald zullen worden, omvatten: een slagschip, een vliegtuigmoederschip, vier kruiser eskaders van vier schepen elk, een mijnenlegger. een destroyer-depotschip, vier flottieljes destroyers en vier onder zeeërs. Men herinnert er aan, dat de admirali teit haar toevlucht tot een gelijken oefe ningsmaatregel genomen heeft in 1924, toen een percentage reservisten opgeroepen werd voor oefening met d e home-flet. Minister Stanley heeft in het Lagerhuis een wetsontwerp" ingediend betreffende fi- nancieelen bijstand aan in het Ver. Ko ninkrijk ingeschreven reeders en vorming van een reserve aan koopvaardijschepen. NOG MEER AANVULLENDE BEGROOTINGEN. De Britsche regeering heeft weer eenige aanvullende begrootingen gepubliceerd, t.w één voor het ministerie voor de Bevoorra ding ten bedrage van bijna 144»/i millioen pond sterling en één voor de luchtmacht ten beloope van 40 millioen pond sterling. Het voor het ministerie voor de Bevoor rading verlangde bedrag is o.a. bestemd voor den bouw van wapenfabrieken, voor het aanleggen van goederenvoorraden en voor den aankoop van munitie. De aanvullende begrooting voor de lucht macht brengt, het totaal dezer begrooting op meer dan 260Vz millioen. De oorspron kelijke raming van de sterkte der lucht macht was 118 000 man, doch zij is ver hoogd tot 150.000 man. Geweldige lasten voor defensie. Bij de indiening van de begroofring in derde lezing heeft Sir John Simon gespro ken over de financieele positie des lands en gezegd voor dit financieele jaar ongeveer 1320 millioen (pond sterling aan uitgaven te hebben geraamd. Daarvan zullen 042 mil lioen worden verkregen uit ontvangsten en 380 millioen door het opnemen van lee ningen. De totale uitgaven voor de verdedi ging. die reeds waren opgegeven tot een bedrag van 580 millioen, zullen mogelijk worden verhoogd tot 630 mil lioen, doch zullen in wezen 730 millioen beloopen. Het zal mogelijk zijn ongeveer 150 millioen op te nemen door de uitgifte van schatkistbiljetten. Slechts een deel van de financieele be hoeften van dit jaar 2-al in de vlottende schuld kunnen worden opgenomen. Daarom zal het te gelegener tijd noodzakelijk zijn den beleggers, grooten en kleinen, te vra gen op zoo ruim mogelijke schaal bij te dragen aan de nieuwe defensieleening. Spreker heeft het vertrouwen, dat aan dezen oproep gehoor zal worden gegeven. Motie Labourpartij verworpen. Het Huis heeft vervolgens met 206 tegen 141 stemmen een motie der La bourpartij verworpen, waarin werd voor gesteld, het wetsontwerp niet aan te nemen. Vervolgens werd het wetsont werp in derde lezing aangenomen en doorgezonden naar het Hoogerhuis. Simon zette uiteen, dat de begrooting voor dit jaar 1400 millioen zal beloopen en dat meer dan 900 millioen uit de belastin gen zal moeten worden verkregen. Wijst mij een ander land ter wereld met onze bevolking, eei »pr. dat, wanneer het voor dezen enormen last geplaatst is, 900 millióen kan vinden uit dagelijksche belas tingen. Terwijl de overblijvende 500 millioen om te leenen een verontrustend cijfer is. moe ten wij erkennen, dat wij dezen grooten last zullen moeten dragen. De rustige ontvangst van deze be grooting is het gevolg van twee dingen 1. De wetenschap, dat het noodzake lijk is; 2. Ons volk heeft zonder eenig partij- verschil, zoowel in dit Huis als in het land een vastberadenheid, dat wij. er kome wat wil, zullen moeten vinden datgene wat noodig is voor de vrijheid, veiligheid en kracht van ons land. De „Star" doet sensationeele onthullingen over een nieuw, geheim Engelsch luchtdoel geschut. Het kaliber van dit kanon is 3.7 duim. De stukken zijn ingedeeld in batte rijen van vier kanonnen en volgeri, elec- trisch geleid, het bewegende doel. Een batterij van vier stukken kan 50 gra naten. van 6 pond per minuut afvuren tot een hoogte van 7 mijl. Elke granaat, die binnen een straal van 50 meter van het doel ontploft, vernielt het vliegtuig. Tijdens oefe ningen zou een granaat, welke op een af stand van 100 meter van een vliegtuig ont plofte dit omlaag hebben gebracht. Bergingspogingen van de „Thelis" opgeschort. In verband met den krachtigen Z.W. wind zijn de werkzaamheden tot berging van de ..Thetis" in de baai van Liverpool gisteren tijdelijk gestaakt. Zij zullen hervat worden zoodra het weer beter is. VEREENIGDE STATEN. VOORLOOPIG GEEN NEUTRALITEITSWET? De staking in de werkverschaffing. In politieke kringen te Washington denkt men, dat president Roosevelt niet rechtstreeks een beroep op het Congres zal doen voor herziening van de Neutra- liteitswet, doch zijn toevlucht zal nemen tot een openbare verklaring, waarin het standpunt der regeering ten opzichte van de neutraliteit uiteengezet wordt en geconcludeerd wordt tot de noodzake lijkheid, de wet te herzien voor het uit breken van eventuecle vijandelijkheden. In dat geval zou het Congres na het af handelen van de binnenlandsche aangele genheden uiteen gaan. doch Roosevelt zou net, indien de internationale toestand zulks noodig zou maken, in den minimum tijd bijeen kunnen roepen. Volgens de „American Federation of La- boz:" zijn thans meer dan 100.000 arbeiders by de werkverschaffing in staking. Op de werken, welke de regeering in de omgeving van New York laat jaitvoeren. schijnt de ar beid geheel stil te liggen. William Green, de president van de A. F. O. L. zou een bezoek aan Roosevelt brengen om den toestand met hem te bespreken. SPANJE. Het bezoek van graaf Ciano. De Spaansche kruiser „Almirante Cer- vera" is gistermorgen met graaf Clano aan boord in Santander aangekomen. Nadat hij een monument onthuld had arriveerde hij gisteravond te zeven uur op de reede van San Sebastian, Hij woonde vervolgens een galadiner bij, dat generaal Franco te zijner eere ln het palels Santelino aanbood Men meent te weten, dat Ciano vandaag weder om een onderhoud met Franco zal hebben. Stadsnieuws R.K, H.B.S. „ST. BONAVENTURA" Uitslag overgangs-examens. Bevorderd: Van 4A naar 5A: F. Albers Den Haag. W. Doeven. Leiden, F. v. Heugten Voor burg, P. Hiep Noordwijk, H. Hilhorst Was senaar, Ch. Kuypers von Lande Oegst geest. H. Martlnot Den Haag. L. Muller Voorburg, H. Neervoort Leiden. W. Onne- weer Woerden, A. Pabst Voorburg, J. Plou- vier Leiden. R. Schlatomann Oegstgeest. Herexamen 2. Geslaagd 13. Van 4B naar 5B: J. Bots Leiden, J. De- prez Oegstgeest, L. Flck Den Haag, W. de Graaf Lelden, K. Groenewegen Leiden, B. Pley Leiden. L. v d. Reep Leiden, G. Slats, Noordwijk. H. Smit Leiden, L. v. Sonderen Leiden, A. Sontrop Leiden, A. Walraven Oegstgeest, J. Walter Leiden, W. Zeegers Leiden. Herexamen 7. Niet bevorderd 6. Van 3 naar 4: J. Dieben Lelden, B. Elias Voorburg, C, Flsser Voorburg, J. Geenen Lelden, H. Gijsen, Voorburg, B. Hosman Leiden, J. Kiebert Sassenheim. J. v. Leeu wen Rijswijk, L. Plouvier Leiden, K Poll- mann Leiden, J. v. Rijn Den Haag, J. Schnijderberg Warmond, P. Schouten Zoe- terwoude. P. Smit Oegstgeest. G Teernstra Sassenheim. H. Tummers, Leiden, J. Vis Noordwijk, J. Wagtendonk Voorschoten, F. v. d. Weyden Nieuwkoop. A Bastelaar Al phen a. d. Rijn, K. Bizot Leiden, J. Bots Leiden. J. v. Dooren Roelofarendsveen, P. v. Haasteren Leiden, K. Hamm Oegstgeest, B. Hendriks Wassenaar, A. Hitters Zoeter- meer, C Huibers Wassenaar, E. Jansen Leiden. W. Jongmans Leiden, P. Kiebert Sassenheim, A. Knaapen Alphen a. d. Rijn, P. Otto Sassenheim. C. Slegtenhorst Lei den, J. Soeterbroek Zoetermeer, F Vink Voorburg. Voorwaardelijk 6. Herexamen 4. Niet bevorderd 9 Van 2 nagr 3: J. v. Berkel Wassenaar, H. Filbry Leiden, Th. Fles Leiden, P Gans Leiden, J. Hermans Leiden, L. v. Heugten Leiden. P. Lohbeck Den Haag, C. Mon- tagne Leiden. H. Stijgers Leiden, J. Vos- ters Leiden. P Wagenaar Roelofarends veen, J. v d. Werf Noordwijk. W. Wils- haus Den Haag, P. Wolfs Voorburg, F. Ber- bée Leiden. P. Bergers, Leiden. P. Bik Lei den, G. Bots Leiden, J. Bruschke Oegst geest. G. Brummer Voorburg, P. v. Dijk Lel den, R. Glelen Voorburg, W. Hermans Lei den, A. v. Heteren Leiden, L. Hitters Zoe termeer J. Hoogeveen Noordwijk, A. V. d. Horst Leiden. J. Kemper Voorburg, H Lohbeck Den Haag. A. Polak Lelden, K. Rozema Sassenheim, D, v. d. Steen Lei den. Herexamen 11. Niet bevorderd 12. Van 1 naar 2: D. v. Berge Henegouwen Lelden. J. Blaauwhof Zoetermeer. J. v. Buël Lelden. H. Cuppen Leiden, J. Deprez Oegstgeest, E. Guljé Leiden, J. Hoppen brouwer Leiden, P. de Jong Den Haag, K. v. Kaam Leiden. F Knaapen Alphen a. d Rijn, E. v. d. Linden Leiden, H. Peeters Oegstgeest, H Rippe, Leiden, J Ruigrok Leiden, H. Schrandt Leiden, J. Schenk Oegstgeest, J. Traas Den Haag. A, de Wit R-euwiJk C. Wijtenburg Leiden, H Bik Leiden, M Caspers Katwijk a. d. Rijn, L. Derksen Leiden. L. v Gent Voorschoten, K. Horstman Leiden, B. Kortman Oegst geest, Kouwenhoven Leiden. D. Nota Oegstgeest, A. Rijsbergen Leiden. Th. Schenk Oegstgeest. H. v. Wissen Voor schoten H Bensman Rijswijk. M. Bizot Leiden, J. v. Delft, Leidschendam, P. Duyn- stee Wassenaar, A .Grimbergen Katwijk a. d Rijn, F Hoogervorst Leiden, A Kla- rcnbosch Leiden. Th. Lohle Rijswijk. G. Nulle Den Haag, J. Pastoors Leiden, J. Remmerswaal Wassenaar. W v d Sman Den Haag, J. Urlus Noordwijk. J Vink Noordwijk, H. v d. Werf Noordwijk. A. Wolf Leiden. Herexamen 11. Niet bevor derd 19. Teraardebestelling gep. generaal De Gelder. Onder groote belangstelling, vooral van militaire zijde, ls heden te Den Haag het stoffelijk overschot van gep. generaal-ma- joor C. C de Gelder, oud-directeur van het krijgsgeschiedkundig archief, ter ruste ge legd. Van hun belangstelling hadder. o.m. blijk gegeven genraal-majoor baron Van Voorst tot Voorst, commandant van de liphte bri gade, gep. vice-admiraal De Graaff, die na mens den chef van den generalen staf en den directeur van het krijgsgeschiedkundig archief kwam, kapitein I H Bolman na mens de Kon. Militaire Academie, kapitein Cayaux namens het 4de regiment infante rie te Leiden en voorts waren er deputaties van de scholen voor reserve-officieren te Breda en Kampen. In de aula heeft vlce-admiraal De Graaff het woord gevoerd. Namens den chef van den generalen staf, namens den directeur van het krijgsgeschiedkundig archief, maar niet het minst ook namens de medewer kers aan dit archief sprak de heer De Graaff zijn waardeering en dank uit voor het werk. dat de ontslapene ln dit opzicht heeft verricht. Vroeg, veel te vroeg is hij van ons heengegaan en te kort heeft hij van zijn welverdiende rust genoten. Terwij] de tonen van het orgel het Wil helmus speelden, werd de kist met het stof- eflljk overschot ten grave gedragen, waar na een familielid voor de belangstelling dankte. Uit Ned. Oost-Indië AUTOBUS VERONGELUKT. MEDAN, 14 Juli Aneta 'A_N.P iTe Tam- boenan, nabij Balige, is een autobus met 19 inzittenden bij het uitwijken voor een Metser van den weg geraakt en omgeslagen. Zes personen zijn zwaargewond, waaronder de methodistenzendeling uit Kisaran. as heer A. v Klaus, die op weg was naar de zendingsconferentle te Taroetoeng. Buiteidand DE VIERING VAN DEN 14den JULI. Een mlllloen menschen op de been. In vervolg op het verslag betreffende de viering van den 14den Juli te Parijs onder Frankrijk, vernemen wij. dat de menigte, naar schatting meer dan een millioen menschen bedroeg Na de korte plechtigheid van het uitrei ken der decoraties w;erd het groote troe- pendefilé aangekondigd door 400 snelle Fransche en Britsche vliegtuigen, die op geringe hoogte over de Ohamps Elyséés vlogen. Het défilé zelf maakte een grootschen indruk. BASIS VOOR BRITSCHE VLOOT IN TURKIJE? Volgens den correspondent van de „Daily Herald" te Istanbocl zouden de Turkschc autoriteiten van de kleine haven van Chesme. nabij Smyrna, een vlootbasts ma ken voor de Britsche vloot ingeval van oorlog. Men «4e voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het 2e Blad. KANTONGERECHT TE DELFT. Er ontbrak wat aan! Er ontbrak nogal wat aan de auto, welke een paardenhandelaar S. te Zoetermeer bestuurde. Het waren de remmen die niet heelemaal in orde waren, en mede als ge volg hiervan was een aanrijding ontstaan ln de Vlamingstraat te Zoetermeer met een auto, die bestuurd werd door J. G. uit Rotterdam. De verdachte bezat geen rijbewijs, en dat vond de ambtenaar ai een heel erg geval. ,,U bent dus zdo'n Zondagsrijder", consta teerde hij. En dan was verdachte nogal met vrouw en kinderen op stap gegaan, hetgeen de kantonrechter een erg gewaagd experiment vond. De ambtenaar van het O.M stond ver baasd hoe kalmweg de menschen soms maar achter het stuur gaan zitten. Ver dachte heeft geen rijbewijs, en gaat er toch maar op uit! En. dat nogal op 2den Pinksterdag Voor de aanrijding vorderde de ambte naar f. 15 boete subs 10 dagen hechtenis en voor het ontbreken van het rijbewijs f. 10 subs 5 dagen De kantonrechter maakte er f. 10 subs. 5 dagen en f. 7.50 subs. 3 dagen van. WIELRENNEN. De ronde van Frankrijk 73 RENNERS VERTROKKEN NAAR NANTES. (Van een specialen A.N.P.-verslaggever.). VANNES, 14 Juli. Vandaag op den natiO' nalen feestdag in Frankrijk had iedereen vrij. Het gevolg was, dat het langs de route der vijfde etappe van Lorient naar Nantes, over 209 kilometer, zwart van de kijkers was, ondanks het feit, dat het weer verre van aanlokkelijk was. In den nacht waren zware onweersbuien gevallen en het stof van de vorige dagen had plaats gemaakt voor gladde wegen. De temperatuur was sterk gedaald, het zonnetje ging schuil achter dreigende wolken, terwijl de ren ners den vrij sterken wind in den rug had den. 73 renners hadden Garcia had den strijd gisteravond gestaakt zich in het centrum van Lorient verzameld voor een laatste appél. In rustig tempo ging het over de onbehouwen keien van Lorient naar bul ten, waar de kooi om 10.20 uur door den tourleider werd geopend De vogels waren weèr vrij voor enkele uren. Gommers vertelde ons nog, dat hij er voor zorg zal dragen steeds vooraan te blijven en eventueel met enkele ultloopers mee te gaan om op deze wijze te trachten den gis teren verloren tijd weer goed te maken. Reeds na 7 kilometer gaf Le Greves (Fr het sein voor den aanval Met hem mee gingen Romain Maes België i. Vlaemynck iBelgiei en Archambaud (Fr.) Spoedig hadden zij 500 meter op het peleton geno men, doch daar was men waakzaam en toen het tempo bij het afdalen van enkele steile heuvels versneld werd. waren de vier vluch telingen bij Branderion ingehaald, juist toen een stortbui zich ontlastte. Een gesloten spoorwegovergang. Een tiental kilometers voor Auray von den de renners vervolgens een gesloten spoorwegovergang Auto's en motoren moes ten wachten en daar tusschendoor wrongen jzich de renners naar voren, sleepten de fiet sen over de hekken, maar de lange goede rentrein was hen juist te snel af, zoodat allen moesten wachten. Om ongeveer twaalf uur passeerden de renners Vannes, 53 K.M. na den start. Het peleton was toen nog ge heel bijeen. Londen 8 80' Berlijn 75.40; Parijs 4.98: Brussel 31.96: Zwitserland 42.39: Kopenha gen 39.32: Stockholm45.38: Oslo 44 25: New York 1.881/8. LEIDEN. 14 Juli. Veemarkt. 20 Stieren f. 200 —260 per stuk. 40—52 ct. per KG. (schoon gewicht, z. m.; 124 Kalf- en Melkkoeien f 190 —280. iets vlugger; 90 Varekoeien e.a f. ioo 180. z. m.: 116 Vette koeien f. 190300. 5074 ct.. tam; 47 Vette kalveren f. 5090. 6078 ct., mat.. 194 Nuchtere Slachtkalveren f. 4ïo! tam; 300 Vette schapen f. 1620, 3642 ct.. z. m.: 464 Weideschapen f. 9—13, z. m.; 300 Vette lammeren f. 9—14 z. m,; 301 Lammeren f. 4—7. z. m.; 24 Zeugen f. 40—65. tam; 468 Big gen f. 10—144. iets vlugger; 25 Veulens f. 65 —100, tam: 19 Bokken en geiten f. 4—10, z. m. Kaasmarkt 14 Juli. Goudsche kaas le soort f. 24—26. 2e soort f. 21—23 per 50 K.G.. 72 par tijen; Leldsche kaas le soort f. 22—25. 2e soort f. 2021 pér'50 K.G., 25 partijen. Handel kalm. AA RL ANDER VEEN. 13 Juli. Kipeneieren 3.00 3.50 per 100 stuks; Eendeieren 2.70 idem; Boter 62 ct. per pond; Kaas 20—24 ct. idem. BODEGRAVEN. 13 Juli. B.P.K.V. Aanvoer 12412 stuks kipeieren, prijs wit 3.203.40; bruin 3,303.80; endeneieren 2.803. HOOFDDORP. 14 Juli. Granen en Zaden. Per 100 K.G.: Rogge 8—8.35; Chevalier Gerst 88.50; Haver 77.50; Duiveboonen 1213; Groene erwten 9.60—10.20; Gele mosterd 18— 20; Kanariezaad 7—7.50; Karwijzaad 30—31; Blauwmaanzaad 23—24. KATWIJK a d. RIJN. 13 Juli. Groenten- veiling. Per 100 K.G. Vroege aardappelen: Bonken 4—4.20; Groote 4—5; Drielingen 2.50— 3 60; Eigenheimers groote 44,20; idem Drie lingen 2,50—2.80; Per 100 bos of stuks; Sla 0.50—1,40; Bospeen 2.50—3.20; Peen per kist 0 50—0,65. LEEUWARDEN. 14 Juli. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen. Edammer kaas 20 plus 7.50—8.50 per 100 K.G.; Idem 40 plus 14—15: Goudsche kaas 20 plus 7.508; idem 40 plus 14—15, Volvette kaas 40 plus 19—20; Brood kaas 40 plus 1415; Leidsche kaas 20 plus 8 8,50 per 100 K.G. Stemming kalm LEIDSCHENDAM. 13 Juli. Het Blesse Paard. 4948 Kipcieren 3.10—3.80; Eendeieren 3—3.85 per 100 stuks. LEEUWARDEN, 14 Juli. Veemarkt 80 Enterstieren 100—220; 164 Twenter stieren 220 —340; 260 Vette koeien 15—255. 36—44; 563 Melk- en kalfkoeien 110—250; 35 Pinken 60— 140; 42 Vette kalveren 20—60; 518 Graskalveren 1650; 235 Nucht. kalveren 3—7; 269 Vette schapen 10—21; 85 Weideschapen 7—14; 225 Lammeren 3—8; 248 Vette varkens 45—150 40 —49; 50 Mag. varkens 15—45; 201 KI. biggen 6—13: 26 Bokken en geiten; 20 Paarden, LEIDSCHENDAM, 13 Juli Engelsche kom kommers le soort 2—2.50; idem 2e soort 2: Gele komkommers le soort 2—2.50; idem 2e soort 2; Kropsla le soort 0.500.80; Peen 2,50 —3,20; Bloemkool, le soort 63.50; idem 2e soort 46; idem uitschot 23.50; Tomaten, mldd. 23.50; idem. groote ronde 23; idem 2e soort 22.50; idem 3e soort 2: idem bonken 2—2.50; Andijvie per 100 0,50—1.20; idem per 4 K.G. 8—12 ct; Spinazie per 4 K.G. 10—16 ct; Postelein 2,203.50; Rabarber per 100 bos 2 4 50; Peulen 10—18; Tuinboonen 1 50—2.50; Doperwten 1015. NIEUWKOOP 13 Juli. Eierenveiling. Aange voerd werden 7200 eieren. Prijs 2.80—3.40 NIEUWVEEN. 13 Juli. 1922 Kippeneieren 3—3.50. ROELOFARENDSVEEN. 13 Juli. Augurken D 80—85 ct; Augurken E 60—65 ct; Stippel C-D 40 ct. per 25 K.G.; Snijboonen 1.65—2.20; idem stek 1.40; Prinsesseboonen 2.30; Tuinboonen 15—18 ct. per 10 K.G. VOORHOUT. 13 Juli. Slachtkonijnen 0 80 105: Jonge konijnen 25—45 ct, Hanen 45 ct; Kippen 45 ct; Duiven 12 ct. Alles per stuk. ZEVENHOVEN 12 Juli. Eierenveiling Aan voer 1904 stuks. Kippeneieren 2.90—3.50; Bana nen 25 <5 st.); Appelen 12 (3 st.). ZOETERMEER. 13 Juli. Eierenveiling. Aan voer 12000 stuks. Prijs kippeneieren 2.90—4 per 100 stuks; eendeneieren 2,60—2,80

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3