BUITENLAND TRIUMPH DE BESTE 1 CENT VIRGINIA SEIZOEN OPRUIMING LEIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad Vrijdag 14 Juli 1939 DAGELIJKS GROEIT DE POPULARITEIT VAN BH UN 25 jaar bij het Verificatiebureau der zee-instrumenten Algemeene Toestand anc uk MORGEN 15 JULI NIEUWE RUN 56 LEIDEN HANDELSREGISTER. KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: J. C. Binnendijk, Jaagpad 47a. Leiderdorp, sigarenfabriek. (Afkomstig uit Gouda). B. J. C.-Verlichting. Donklaan 5, Voor schoten. fabriek van lampekappen en ver lichtingsartikelen. (Afkomstig uit Amsterdam). Opheffing: Nic van Duijn, P. Krügerstr. 1, Katwijk aan Zee. schildersbedrijf. Wijzigingen: Gcbrs. Korswagen, da Casta - straat 12a, Leiden, expeditie. De zaak is verplaatst naar Brg. de Kem- penaerstraat 15. Voorschoten. G. B. de Vroomen en Zonen, Heerenweg Wijk A 45. Warmond, bloembollenkweeke- rij en exporthandel. De vennootschap onder firma is met in gang van 29 April 1939 omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam: G. B. de Vroomen en Zonen N V. (Ned. Staatscourant; 1 Juni 1939, Nr. 105) Dir.: Th. R. de Vroomen en C. J. de Vroomen. Warmond. vond hij nog gelegenheid een bestuursfunc tie te vervullen in het ..Leidsch Schaakge nootschap" en het „Natuurkundig Gezel schap" te Leiden. Dr. Slrks heeft zijn vrienden en kennissen het genoegen ontnomen hem op zijn her denkingsdag geluk te wenschen door een korte vacantie-reis te gaan maken. CONCERT IN DEN LEIDSCHE HOUT. Zondag a.s. 's avonds te halfacht, zal het Leidsch Harmonie Gezelschap „De Post", directeur de heer M. Bolderdijk. het con cert in den Hout verzorgen. Het publiek wordt beleefd verzocht ge durende de uitvoering niet te loopen. Onverhoopt „niet doorgaan" zal zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt worden. Het programma luidt: 1. The Gladlatores Farewell masch, H. L. Blankenburg: 2. Wilhelmine. ouverture, Louis Boyer; 3. Waria Introduction Polo naise, F. Andrleu: 4. Grand Final d' Arlelle Bach; 5. Blaze Away, marsch, A. Holzmann; Paze. 6. Lustspiel Ouverture, Keler Bela: 7. Eternel Printemps. wals. F Popy; 8. Fan- talsie sur 1' Opera La Flüte Enchantée, W. A. Mozart; 9. Death or Glory, marsch, R. B. Hall. 3396 (Ingez. Med.) MEISJES U.L.O. BREESTRAAT. Gisteren slaagde Anneke van Sermondt voor het Mulo-diploma A, Egmond, N. Franken, H, Gips, E. W. Jager man, D. B. Kruysdljk, J. C. v. d. Linden, J. S. Melse, J. M. Ulttenbogaard, T. Wissel, J. Stolte, N. Flllppo. Voorwaardelijk: N. Brandenburg. Niet over: 12, Van 3b naar 4: J. C. Boekkooi, A. van den Broek, J. Drayer, C. Jansen, A. Korthof, G. Nieuwen- dijk, H. den Ouden, J. Reyneveld, R. Slnger- ling, C. van Tienhoven. W. Tuurenhout, P Wijtsma, B, de Wit. K. van Doorn, Y. Bui sing. Voorwaardelijk: R. Verbrugge. Niet over: 9. Dr. J. F. SIRKS. Dr. N. W. Doorn schrijft ons: Ongeveer midden op de Oude Varken markt staat een gebouw, dat door zijn so- beren rechthoekig ingedeelden gevel de aan- dacnt treat. De eenlge verslering oes,aat uit de tegels met den naam „Rijks-Zeein- strumenten" boven de groote deur. Slechts de ingewijden en de omwonenden weten, dat de werkplaatsen achter dezen gevel zich uitstrekken tot het kantongerecht op het Rapenburg, een diepte van ongeveer 70 M. Hier worden de instrumenten van de Ko ninklijke Marine gekeurd en hersteld. Op 15 Juli 1914 deed de jonge dr. J. F. Sirks zijn intrede in dit bedrijf, dat toen onder leiding stond van ir. M. C. F. J. Cosijn, zoodat hij thans op 25 dienstjaren bij de Verificatie kan terugzien. In 1928 na de pensioneering van lr. Cosijn werd hij tot adviseur-verificateur benoemd. Vijf en twintig jaar geleden was de bovengenoemde gevel er nog niet. Er was sinds 1883 een pleintje, door een ijzeren hek van de straat gescheiden. Op dat pleintje stond een een voudig gebouwtje met een vrij grooten stee- nen toren. Achter het gebouw eindigde de tuin van het kantongerecht. Het personeel bestond uit 1 adviseur-veri ficateur, 1 verificateur, 1 adm. rekenaar, 1 schrijver, 1 instrumentmaker, 1 bediende en 1 schoonmaakster. De werkzaamheden om vatten In hoofdzaak het controleeren van scheepschronometers. sextanten, verrekij kers, kompassen, het geven van telegraphi- sche tijdseinen voor de Marine en het stel len van kompassen aan boord van de oor logsschepen en loodsvaartuigen. Voorts de controle op afstandmeters, giro kompassen, en het keuren van al deze in strumenten bij nieuwen aankoop. Een niet DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken Af. Arbeidsbemiddeling, staan als werk zoekenden ingeschreven Behangels 14; Baggerlieden 1; Betonvlecbters 17; Betonwerkers 21; Glazenmakers 1: Gla- zenwasschers 4; Granietwerkers 4; Grondwer kers 38: Helers 1: Metselaars 67: Opperlieden 39: Schilders 31; Sloopers 3; Steenhouwers 3; Straatmakers 4; Hulp-Straatmakers 3: Stuc*- doors 12; Timmerlieden 94; Uitvoerders 7; Voegers 9; Ong. Bouwvakarb. 6. Totaal 379. Fabrieksarbeiders: Lompensorteerders 7; Bleekers 8; Vellenblooters 2; Vuurwerkmnkers 1; Steenfabr. Arbeiders 15; Zeepfabr.Arbeiders 3; Ong. Fabr. Arb. 11. Totaal 47. Kantoorpersoneel Kantoorpersoneel 46; Rei zigers. Colp. 29; Winkelbedienden 15; Etaleurs 4: Incasseerders 14; Musici 3; Verplegers 3; I Overheidspersoneel 3. Totaal 117. Hotel-Café-Personeel: Huispersoneel 8; Kell- ners 28; Koks 1. Totaal 37. Houtbewerkers: Beddenmakers 2; Houtbc- I werkers 10; Kistenmakers 2; Lijstenmakers 3; Meubelstoffeerders 11; Meubelmakers 16; Poll- I toerders 1; Ong. Fabr. Arb. 8. Totaal 53. Kleermakers: Kleermakers 49; Kappers 3; I Schoenmakers 14. Totaal 66. Franco naar Italië en Mussolini naar Spanje Een Italiaansche nota aan Frankrijk inzake Sandjak Alexandrette Polen's standpunt over Danzig De Britsche defensie-maatregelen De Italiaansche uitwijzingskwestie. (Ingez. Med.) GEREF. ITLO-KOPSCHOOL. (HOOGL. KERKGRACHT 20a). Toelating- en overgang-examens. Toegelaten tot de eerste klas: J. J. Barendse, C. Beekman, J. H. Belgra- ver (Oegstgeest), J. R. Beusekamp, A. van der Ble, D, Bink, J. Boelee, J. Bouraan, K. Borreman Leiderdorp i, H. L. de Bree, J. Brussé. B. Broers, W. J. Buys, K. H. Carton, A. Cebol, J. J. Chrlspijn, M. Egglnk (Voor schoten I, D. J. Fasseur, B. W. Goedhart i Leiderdorp iF. Goldberg Zoeterwoude Th. Grootendorst (Voorschoten), J. Hane- gTaaff, H. Hoogstraten (Warmond), S. H. van Iterson, J Jagerman, K. A. J, de Jong, N. de Jong. M. J. de Joode, A. M. van Kam pen, (Leldschendam). J. E. Kampschuur i VoorschotenJ. H Kerkhoven Hazers- woude), J. Kloos, J. W. Koning (Voorscho ten), J. M. Kooien. D Kraay, C. G. Kret, J. J. Lagerberg, W. Mekking, J. van der Mey, W, G. Mulder, A. C. van Onselen, A. J. Overvllet, J Peerenboom en P. Peerenboom iLeiderdorpJ. C. Polhuys, J. Reedijk (Voorschoten), A .Renalnk. J van der Reyden, N. G. Reyneveld. W. Rotteveel. D. Schoneveld iRijnsburg), J. Schutte, M. J. Schouls iLeiderdorp), W. F. Serlle, W. Snoeker, G. Stormer, J. B. Star lOegst- geest). J. van Tienhoven, S. H. Tymstra, A. S. Veerman. M. A. Vermeulen. C. A. Verhoog en N Verhoog (Voorschoten), W. B. Vos, S. W. de Water, A. van Weeren, M. fOpel 4 cyl. Cadet Coach f.U50. - I (Ingez. Med.) Uit Madrid wordt gemeld, dat Graaf Ciano Franco officieel heeft ultgenoo- digd voor een bezoek aan Italië in September a.s. Franco heeft deze uit- noodlgihg aanvaard en het is mogelijk, dat hij van de gelegenheid gebruik zal maken om, alvorens naar Madrid te rug te keeren, gevolg zal geven aan de uitnoodiglng van Hitier naar Duitsch- land te komen. Naar Italiaansche kringen verklaren, heeft Mussolini te kennen gegeven, dat hij gaarne een tegenbezoek aan Span je zal brengen. Derhalve verwacht men in den herfst de komst van den Duce. DE AFSTAND VAN SANDJAK ALEXANDRETTE.. De Italiaansche regeering heeft 10 Juli a.s. aan de Fransohe regeering een nota gerloht, waarin zij ruime reserves maakte 3392 HOOGS 0,'JNP'JK 96-7F.l- 2126IO OENFWAï; MOTORS SPECIALISTEN <Ingv2. Med.) Dr. J. F. Sirks. zoo opvallende, doch even belangrijke taak was het geven van adviezen betreffende deze instrumenten rechtstreeks aan den Minister van Marine. Sindsdien is de taak der Verificatie ge groet. niet alleen wat de aantallen der be- nandelde instrumenten betreft. In 1923 was het noodzakelijk tot aan zienlijke uitbreiding van het gebouw over te gaan; toegevoegd werden een werkplaats voor gyroscopische kompassen en een labo ratoriumruimte voor het verrichten van het wetenschappelijk onderzoek. Toen kreeg het gebouw in hoofdzaak zijn tegenwoordige in deeling. In het jaar 1925 werd een optische slij perij ingericht. Nu#konden niet alleen kij kers. e. d., maar ook de steeds ingewikkelder wordende afstandmeters en onderzeeboot periscopen in eigen beheer hersteld en on derhouden worden. Dit was de eerste in Nederland gevestigde slijperij voor precisie- optiek. De laatste aanwinst is een werk plaats voor vliegtuiginstrumenten, waar ook voor den vüegdienst der Landmacht herstel lingen uitgevoerd worden. Het personeel heeft met deze ontwikkeling gelijken tred gehouden en bestaat thans be halve dr. Sirks uit 2 verificateurs, 1 adjunct verificateur. 1 ad.iunctcommies, 1 vrouwelij ke kantoorbediende, 4 eerste instrumentma kers, 6 instrumentmakers, 1 timmerman- portier en 1 schoonmaakster De iubilaris «s hiervan de leider, met even- vr- enthousiasme als waarmee hij in 1914 z in werk begon, doch vermeerderd met de m d— laren verkregen rijpe ervaring. Hare Hp Koningin benoemde hem in i°°.4 tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Hh vatte deze onderscheiding op als niet alleen aan hem persoonlijk ver leend. maar als bedoeld tot waardeering van het geh«ele personeel der Verificatie. Jarenlang, naa.t zijn drukken werkkring C .van Weeren, E. Wiggers, W. C. Wilschut, J. Zaalberg, E. Sutterland, P. van Dijken «Oegstgeest), C. J. van Staveren, I. Meyer, J. van Wieringen (Oude-Wetering), A- Kapteyn en E. R. E. Knibbe te Abbenes. Overgegaan van klas la naar 2: J. Beekman, J. Bink, J. M. v. d. Bosch, G. Bfreebaart. F. W. J. de Bruyn, J. Don kers. W. Donkers, M. J. den Duik, H. Ger ritsen, A. de Greef. W. J. Greive, J. A. de Jong. N. van Katwijk, J. van Katwijk, A. R. Knibbe, P. J. J. v. d. Kraan, W .Lamers, J. v. d. Linden, M. J. Nugteren, A. R„ Par- levliet, W. Parmentier, C. Reyneveld, P. Rotteveel, J. C. Vermeulen. Niet over: 8. Van 1 b naar 2: S. J. Brussee, P. Dregmans, J. v. Essen. G. Groenedijk, F. Groenewegen, M, W. M. Kaayk, J. A. J. de Klerk, W. v. Oosterom, J. Overduin. W. Planje. P. van der Plas, B. van der Plas, M. van Rij, J. G. J. van Santbrink, C. W. Teeuwen. O .Tegelaar, J. A. Verhoeven, G .van Vliet, J. Wendt, J. Westerbeek, K. A. C. Wesselius, J. G. Wiersma, C. Filippo, L. Geervliet. Niet over; 4. Van lc naar 2: S. Bonedermaker, C. L. Capel, H. F. Delfos, H. C. van den Dop, S. C. van der Keur, C. Kraay, C .P. Leget, G. Luitjes, H. E. Ouwerkerk, W. N. de Ru, P. de Raad. H. Spek, G. Stikvoort, J. Verrips, F. N. Westerbeek, W. G. A. S. Weulen Kranen- barg, M. Wielinga. Niet over: 5. Van 2a naar 3: J. Bey, H. L. Boter, C. A. de Bruyn, W. van Dijk, M. A. J. Giezen, H. M. Hane- graaff, J. J. P. den Heeten, W. P. Heydt, J. M. Hollander, A. M. Immink, J. Koome, A. M. Kraay, T. Kralt, A. J. Weulen Kra- nenbarg, P. Lagendijk, H. Laman, C. M. van Leeuwen. J. Luyendijk, N. T. van der Mey, H. B. Nieuwenhuis, W. Olivier, E. J. Poortman, M. J. Strtgter, W. Veldhuyzen, D. Vogelenzang. A. F. van Weeren, C. J. Wessel, A. Vergunst, T. Vos. Niet over: 5. Van 2b naar 3: C. van oen Berg, L. W. van der Blij, H. O. Boon, M. A. Buurman, N. Christiaanse, M. W. van Dam, J. J. Dijk, J. van Driel, J. Eggink, J. de Heer. N. J. Ju. B. Kruit, A. de Later, W J. Mulder. J. Neuteboom, C. Ouwersloot. M. Overduin, H. Parmentier, M. Rotteveel, R. de Ru, K. Sanders. G. van Santbrink, H. Smellk, G. Telle, B. Tig- gelman, C. van Varick, A. Verrips, A. van der Vet, H. van der Wel, A. M. van Zoe- len, P de Kwaasteniet. Niet over: 2. Van 3a naar 4: H. J. Bethe, H. C. L. Capel, H. J. Dreg mans, J. Dregmans, N. C. den Duik, C. van Land- en Tuinarb.: Bloemisten 7; Land arbeiders 13; Tuinlieden 10; Warmoeziers 6; Ong. Landarbeiders 1. Totaal 37. Metaalbewerkers: Bankwerkers 37; Blikbe- werkers 7; Burgersmeden 10. Electriciens 22; Gasfitters 4; Instrumentmakers 2; Kettingsme den 4; Klinkers 1; Koperslagers 3; Lab Be dienden 2; Lasschers 8: Loodgieters 15; Machi nisten 5, Metaalboorders 2; Metaaldraaiers 1; Metaalzagevs 1; Monteurs 11; Pianostemmers 2; Ponsers 3; Rijwielherstellers 7; Scheeps timmerlieden 1; Stokers 7; Tegenhouders 7; Hulp-Verw. Monteurs 2; Voorslaanders 4: Voor- warmers 2; Vuurwerkers 3; Wagenmakers 4; IJzerwerkers 14. Zandvormers 3; Zilversmeden 1; Ong. Arbeiders 21. Totaal 216. Sigarenmakers: Sigarenmakers 9; Sig. Strip pers 3. Totaal 12. Technici, Opzichters: Bedrijfsleiders 4; Tee kenaars 2; Werkmeesters 9. Totaal 15. Textielarbeiders: Hekelaars 1; Katoendruk kers 13: Kluwers e a. 3: Luikers 6: Plaatsnijders e.a. 7; Spinners 14; Sterkers 1; Staaldraad draaiers 1; Strijkers 2: Wevers 31. Wolbewer kers 14; Ong. Textielarbeiders 40. Totaal 133. Transportarbeiders: Emballeurs 1; Chauffeurs 24; Exp. Knechten 6; Koetsiers 3. Loopknech ten 21; Magazijnicneehten 31; Schippers 31; Spoor- en Trampers. 16; Wakers 3; Transport arbeiders 35; Losse Ai Weides 210. Totaal 381 Typogafen Boekdrukkers 3; Boekbinders 14; Fotografen 4; Hulp-Vakarbeiders 1; Letterzet ters 19; Steendrukkers 2. Totaal 43. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 64: Molenaars 1; Slagers 32; Suikerwerkers 9: Wijnkoopers- knechten 6; Zuivel be relders 1; Ong. Fabr. Arb. 15. Totaal 128. Vrouwen: Analysten 1; Kapsters 1; Naaisters 4; Winkeljuffrouwen 4; Kantoorbedienden 20; Bedrijfsleidsters 2; Tandartsass. 1; Onderwijze ressen 3; Ass. en Huishoudsters 7; Dagmeisjes 11; Dienstboden 1; Werksters 40; Fabr. Arbeid sters 4; A.V.O. 4. Totaal 103. Alff. totaal 1767 14 Juli 1938 3733 1Ü Juli 1937 3999 Benevens 15 ged. werkloozen en 1457 in werkverschaffing. (Ingez. Med.) Speciaal adres voor TELEF 26254 GIRO 4502Ö 3385 (Ingez. Med.) De heer H. Aaldering, controleur der plaatsbewijzen bij de Nederlandsche Spoor wegen op het station alhier, is door de directie der N.S. benoemd tot conducteur, en met ingang van Zondag a.s. als zoodanig overgeplaatst naar het station Utrecht. Voor het examen Stenografie Groote' 130 lettergrepen per minuut slaagde te Den Haag mej. Rie Pley, alhier. Mej. C. Tjalsma alhier slaagde te En schedé voor het eindexamen van den fabri kantencursus afd. verven der Hoogere Tex tielschool. ten aanzien van den afstand van 't Sandjak Alexandrette aan Turkije, die tot stand gekomen ls buiten medeweten en zonder toestemming van Italië en die. aldus de nota, duidelijk in strijd is met de doel stellingen van het mandaat en den wil van de betrokken bevolkingen. Deze nota is te Parijs, aldus Havas, met onverschilligheid ontvangen. Het is dus zeer waarschijnlijk, dat de Fransche regee ring er geen enkel gevolg aan zal geven, behalve dan misschien de traditioneele on to angstbevestiging. EEN POOLSCHE BESCHOUWING. De kalme atmosfeer, die op het oogen- blik in Polen heerscht, trekt bijzonder de aandacht van diplomatieke en jour nalistieke kringen in Warschau. De Poolsche pers wijst er nadrukkelijk op, dat de regeering nog steeds bereid is de geschilpunten te regelen, die haar van de Duitsche regeering scheiden, de kwestie-Danzig; en den Corridor, langs den weg van onderhandelingen in een vreedzame sfeer, waarbij iedere unila terale oplossing zou zijn uitgesloten. Politieke kringen in Warschau herinne ren in dit verband aan de redevoering van Beck van 6 Mei J.I., waarin hij verklaarde, dat opdat het woord „vrede" een volle werkelijke waarde zou krijgen twee voor waarden vervuld moesten wofden, n 1. vreedzame bedoelingen en vreedzame me tboden van actie. Wanneer men de beide voornaamste geschllkwesties tusschen Po len en Duitschland in het licht van deze opvattingen bekijkt, worden de limieten van een eventueele regeling duidelijk af gebakend. De in politieke kringen te War schau algemeen aanvaarde opvatting is, dat ten aanzien van de Corridorkwestie de Poolsche regeering bereid is, voorstellen te bestudeeren, die er toe strekken, het Duit sche verkeer door Pom meren naar Oost- Pruisen te vergemakkelijken, o.m. op het gebied der wegen. Maar het is natuurlijk volstrekt uitgesloten, dat de regeering ooit een vraag ln overweging zou kunnen ne men betreffende instelling dwars door het Poolsche wojwodeschap Pommeren van een exterritoriale Duitsche autostrada, die vol- ges berichten uit Duitsche bron bijna 20 K.M. breed zou moeten zijn. Het Poolsche standpunt te dien aan zien is zeer duidelijk: „Wij hebben er geen enkel belang bij, de Duitsche me deburgers te hinderen in hun verbin dingen met de Oostelijke provincies. Wij hebben echter geen enkel motief om onze souvereiniteit te verminderen op ons eigen gebied." Wat Danzig betreft verklaart men bo vendien, dat deze kwestie weinig ruimte laat voor een compromis. Aan den eenen kant kan de Duitsche meerderheid der Vrije Stad zich vrijelijk ontwikkelen van nationaal, cultureel en ideologisch stand punt gezien, zij bezit haar regeering en haar partijbestuur; aan den anderen kant kan Polen de kwestie Danzig slechts be schouwen door zich te stellen op het ge bied „der Poolsche rechten en handelsbe langen." Het kan niet toestaan, dat deze in welk opzicht ook beperkt worden. Ove rigens echter zou men de mogelijkheid on der oogen kunnen zien van een compro mis op juridisch plan voor een regeling van de positie van Danzig als Vrije Stad De Poolsche regeering heeft Duitschland op 26 Maart reeds aangeboden, gezamenlijk hel bestaan te waarborgen van de rechten der vrije stad. Op dit aanbod is geen ant woord ontvangen Ook hier zal Polen nooit toestaan, dat het gebied van Danzig ge plaatst zou worden buiten de Poolsche douanezone en nog minder dat een „An schluss" van Danzlg bij Duitschland ver wezenlijkt zou kunenn worden. Zoo blijft de Poolsche regeering, trouw aan de politiek van vrede, in volledige overeenstemming met Engeland en Frankrijk en na de plechtige waar schuwingen van den Britschen premier aan Duitschland, steeds bereid deze problemen te bestudeeren door middel van onderhandelingen, welke zich vol trekken in een vreedzame sfeer. Even eens trouw aan zijn politiek van stand vastigheid weigert de Poolsche regee ring iedere onderhandeling, die het aspect aanneemt van een intimidatie- of chantagepoging van den kant van Duitschland. Zij zal nooit een duim breed wijken in de verdediging van haar rechten en vitale belangen. DE TOESTAND TE DANZIG. Wat den toestand te Danzlg betreft ver nemen wij, cTat de Danzigsche autoriteiten een reeks maatregelen genomen hebben om den invloed der geestelijkheid op de inwoners van Danzig te beperken. De Se naat der Vrije Stad heeft besloten de gods dienstlessen op de Danzigsche scholen op te heffen. Deze lessen zuil vervangen wor den door lessen ln de natlonaal-soclalJsti- sche leer. Religieuze boeken mogen nog slechts in enkele andere boekwinkels, die daartoe een speciale vergunning hebben, verkocht worden. Een nieuwe afdeeling der Gestapo, on geveer 100 man, is in Danzig aangekomen. ZU zullen dienst doen bij het toezicht op de militaire werken. (Ingez. Med.) De Gouwleider van Danzlg Förster en de chef van de propaganda Zaske zijn door Hitier ontvangen. Men verwacht in Danzig niet, dat de besprekingen tot een ver slechtering zullen leiden De Senaat van Danzig heeft zijn veront schuldigingen aangeboden aan den Brazi- liaanschen zaakgelastigde te Warschau en den Braziliaanschen consul te Gdynia, die gearresteerd werden. Deze verontschuldi ging is teen gevolg van het protest, dat was ingediend Intusschen melden de Poolsche bla den weer een betreurenswaardig inci dent. De Duitsche burger Bruno Wohl, uit het Memelgebied cn zijn 12-jarige zoon zijn n.l. door steenworpen gedood door een bende nationaal-socialisten. Wolil had geweigerd toe te treden tot de nationaal-socialistische partij en had toestemming gekregen om zich in Zweden te vestigen. Volgens te Warschau ontvangen berich ten heeft de politie te Danzlg 70 leden van een illegale Du'-tsche socialistische partij gearresteerd. De arrestaties zjjn verricht na gedane huiszoekingen, waarbij wapens en ontplofbare stoffen werden gevonden. Inzake ons bericht van gisteren omtrent de vorming van een gecamoufleerde marine te Danz,g. waarvoor Nederlandsche vis- schersvaartu:gen gebruikt zouden worden, vernemen wij uit IJmuiden dat de daarin genoemde Matzkau D Z G 22 (ex Katwijk 96) en de Kalthof D Z G 19 (ex Katwijk 102) hedenmorgen uit Danzlg te IJmuiden zijn binnengekomen, om netten bil te laden. Voorts deelt de heer J. den Duik Cm. directeur van de N.V. den Dulk's HandelmiJ. te Katwijk aan Zee ons mede, dat de Gut- land en andere ondere Danziger vlag va rende schepen thans ter visscherlj zijn in de omgeving van Sheelds. MOEILIJKE EN GEVAARLIJKE HERFSTMAANDEN? De door Engeland wederom genomen krachtige militaire maatregelen waar voor wij naar elders verwijzen geven de bladen aanleiding tot uitvoerige commen taren. Uit Londen wordt aan d-e „Jour" ge meld, dat te oordeelen naar de inlich tingen, die verkregen konden worden, het Britsche kabinet besloten heeft in Augustus de luchtmacht en de marine op waren voet van oorlog te brengen. Zoodoende zullen de herfstmaanden, die naar men voorziet, moeilijk cn ge vaarlijk zijn, Engeland niet onvoor bereid vinden. Het feit, dat de mobilisatie van de home- fleet in de eerste dagen van Augustus een „fait accompli" zal zijn vormt zonder twij fel het beste antwoord aan hen. die onbe zonnen een nleuw-München aankond gsn ol twijfel aan den wil van Engeland, zich tegen nieuwe gewelddaden in Europa te verzetten De „Ouvre" schrlift. dat de redenen voor de manoeuvres en de waakzaamheid van Engeland niemand ontgaan. Wanneer wij binnenkort getuige zullen zijn van de manoeuvres der Britsche lucht- mamcht waarvan de eenheden van de Britsche kusten zullen vertrekken om over de Oostzee te vl'eeen en op Pooh-he vl ez- velden te landen, zal de Du'tscb» re=ee" ng niet meer kunnen twijfelen aan de waarde van de verzekeringen en verklaringen, die de verantwoordelijke ministers in het par lement hebben afgelegd. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2