CONFECTIE STADSNIEUWS ï^JL Vogels van diverse pluimage! OPRUIMING Twee nieuwe raadsleden 80ste Jaargang VRIJDAG 14 JULI 1939 No. 24321 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Prol. dir. D. C. Hesseling wordt morgen 80 jaar SEIZOEN- IS TOT 50 /o IN PRIJS VERLAAGD Dü nummer beslaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel toot advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd sljn: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco"* per post 2 35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) Foto van Vliet. Onze stad is een aardige attractie rijker geworden, nu 'hel; oude „kippenhok." in het plantsoen, dat 'bij velen, zoowel door zijn onaanoienJlayk uiterlijk als door de kwaliteit van zijn levenden inhoud, in discrediet stond, met den grond is gelijk gemaakt en op dezelfde plaats een keurige moderne volière is verrezen, waarin vogels van veler lei pluimage rondfladderen, die ongetwijfeld jong en oud tot „leering ende vermaeck" rullen strekken. Het feit, dat deze volière is gebouwd met financieelen steun van rijk en gemeente door een aantal jeugdige Leidsdhe werk- loozen, welkmam in de Centrale Werk plaats. verleent aan de totstandkoming van dit gebouwtje een bijzonder relief en een aparte bekoring. Het vormt de bekroning van de recon structie van het Plantsoen, welke eveneens door jongens van deze Werkplaats werd uit gevoerd en die reeds het vorige jaar gereed kwam en bewijst eens temeer het nut van d€-ze instelling, waar productief werk wordt verricht, die bijdraagt tot vertiooging van de vakbekwaamheid der jongens en die hen weerhoudt van den rampzaligen ledig gang. De overdracht aan de gemeente heeft hedenmorgen met eendg ceremonieel plaats gehad, waarbij o.m. tegenwoordig waren de voorzitter, de heer J. J. van Stralen, de, secretaris, de heer G. P. E. Weijer en ver scheidene leden van de Commissie voor ont wikkeling en ontspanning van werkloozen, waaronder de C. W. ressorteert, de directeur, de heer A. M. de Blauw, de adjunct-direc teur van Gemeentewerken, ir. D. Boogerd, de leider der C. W.. de heer J. V. D. Buijser, de gemeente-opzichters de heeren Jonker en Barendse en vanzelfsprekend de jeugdige bouwers der volière. De heer van Stralen wees er op, dat het bij de gemeente niet te doen gebruikelijk is om standsrverbeteringen op offdoieele wijze in gebruik te stellen. Men heeft hier even wel een uitzondering willen maken, omdat het werk, dat in de C. W. wordt verricht, waard is onder de aandacht van het pu bliek te worden gebracht en omdat het thans voltooide object, waarvoor de plan nen werden ontworpen door den dienst van Gemeentewerken, de bezichtiging ruim schoots verdient. Spr. bracht daarvoor dank aan allen, die daartoe bijdroegen: den lei der, den heer Buijser, dk? werkmeesters en de jongens; voorts den leider van den schil derscursus, den heer de Water en de ge meente-opzichters, de heeren Barendse en Jonker. Na te hebben gewezen op het belang der C. W. voor de jongens, die er werkzaam zijn en er gelegenheid vinden hun vakbe kwaamheid te ontwikkelen, zeide spr. dat zij binnenkort een nieuw ontwerp ter uit voering zullen krijgen, nJl. de 'bouw van een theehuisje in den Leidscken Hout, waar hopelijk ook weer velen tijdelijk arbeid zullen vinden. De heer van Stralen1 -besloot met het uit spreken van de hoop, dat de gemeente en haar Inwoners veel genoegen van deze volière zullen beleven. De -directeur van Gemeentewerken, de heer A. M. de Blauw aanvaardde vervolgens namens de gemeente het gebouwtje, waarbij hij woorden van dank en lof sprak voor de -goede samenwerking, welke tot dit resul taat leidde. Er is, zoo zeide spr., een groot e verscheidenheid in de bevolking der volière men vindt er niet alleen, hoenders in diverse rassen, maar ook duiven, fazanten, parkie ten en een zeer selecte collectie eotische vogels. (De geheele levende have werd ge leverd door den heer R. Karei)De dienst van Gemeentewerken zal van nu af aan zorg dragen voor een goed onderhoud, doch daarnaast deed spr. een- beroep op de ouders en onderwijzers om hun- kin-deren- steeds indachtig te doen zijn aan de spreuk: Be handelt de dieren met zachtheid, spaart de vogels. Hierna werd de nieuwe aan/winst in oogenschouw genomen, waarover men zich algemeen enthousiast .betoonde. Slechts één -bedenking hebben wij ertegen het' gezicht in de hokken wordt zeer 'bemoeilijkt door het fijne gaas. Mogelijk, dat dit euvel verholpen kan- worden door de metaalkleur van het ijzerwerk te bedekken met een laagje zwarte verf. Overigens hebben wij voor deze volière niets dan lof. Mogen veflen er een- kijtoje gaan nemen i'rof. Hesseling. Morgen hoopt prof. dr. D. C. Hesseling, oud-hoogleeraar in de Grieksche taai en letterkunde aan de Lcidsche Uni versiteit. thans wonende te Wassenaar lijn 80sten verjaardag te herdenken. Derk Christiaan Hesseling is geboren te Amsterdam den 15den Juli 1859. Den 2den October 1878 werd hij als student in de klassieke letteren te Leiden ingeschreven. In 1883 deed hij met goed gevolg zijn doc toraal examen en in 1884 werd hij benoemd tot leeraar in de klassieke talen aan het gymnasium te Delft, waar hij tot 1892 bleef. Intusschen was hij den 19en April 188C te Leiden gepromoveerd tot doctor in de klassieke letteren op proefschrift „de usu coronarum apud Graecos capita selecta". Hijn promotor was prof. Cornelissen. In 1393 werd hij toegelaten als privaat docent e Leiden voor middeleeuwsch en nieuw- Grieksch. Den 27sten April 1893 opende hij rijn lessen met een rede: Over het Grieksch der middeleeuwen. Bij Kon. Besluit van 22 Februari 1907 werd hij benoemd tot buitengewoon hoog- ieeraar aan de Leidsche universiteit en hij aanvaardde dit ambt den 6den Maart daar opvolgende-met een rede over: De beteeke- us van 't nieuw Grieksch, van de geschie- lenis der Grieksche taal en der Grieksche letterkunde. Den 6den Juni 1902 werd hij lid van de Kon. Akademie van Wetenschappen, ter wijl hij reeds den 15den Juli 1893 lid was geworden van de Maatschappij der Neder- landsche Letterkunde. De gemeenteraad van Leiden benoemde iiern tot curator van het Leidsche gymna sium in de vergadering van 9 Aug. 1900: eind October 1919 werd hij voorzitter van curatoren. In de vergadering van 8 Aug. 1927 kreeg hij eervol ontslag als curator. In Juni 1929 gaf hij in verband met het bereiken van den 70sten verjaardag zijn •afscheidscollege. Van zijn hand verschenen tal van ge schriften, o.m. in verschillende wetenschap pelijke tijdschriften en in de verhandelin gen van de Kon. Akademie van weten schappen. Van zijn hand verscheen o.m. Charos, ein Beitrag zur Kentnlsse des neu-griechi- schen Volksglaubens (LeidenLeipzig 1897) het Afrikaansch, bijdrage tot de geschie denis der Ned. taal in Zuid-Afrika (Lelden 1399 en een 2de herz. uitgave Leiden 19211 Byzantium Studiën over onze beschaving na de stichting van Konstantinopel (Haar lem 1902 A. Pierson. Geestelijke voorouders deel IVLes mots maritimes empruntés par le Grec aux langues romanes. Amst. 1904 verh. der Kon. Akademie v. Weten schappen i; het Negerhollands der Deen- sche Antillen. Bijdrage tot de geschiedenis der Nederlandsche taal in Amerika (Leiden 1905); Onze gevaarlijke spelling (Leiden 1911); Uit Byzantium en Hellas (Haarlem 1911); Geschiedenis der Nieuw-Grieksche letterkunde (Haarlem 1921. Volksuniversi teitsbibliotheek 10)Evangelinos Apostoll- dis Sophoclis, neo hellénist (Amsterdam 1925 mededeelingen der Kon. Akademie van Wetenschappen); Uit Hellas heden en verleden (Haarlem 1927) La plus ancienne rédaction du poeme épique sur Digénis Akritas (A'dam 1927 mededeelingen der Kon. Akademie van Wetenschappen) enz. Prof. Hesseling is ridder in de orde van het legioen van Eer van Frankrijk en rid der van het zilveren kruis der orde van den Verlosser van Griekenland. Drie jaar geleden werd hem door den gezant der Zuid-Afrlkaansche Unie, dr. H. D. van Broekhuizen, de gouden eerepen ning uitgereikt van de Zuid-Afrikaansche Academie voor taal, letteren en kunst te Johannesburg, waarvan prof. Hesseling reeds eerelid was. De gezant schetste prof. Hesseling bij die gelegenheid als den baan breker voor de studie en bevordering van de zoo nauw aan Nederland verwante taal en cultuur van Zuid-Afrika. Ook na zijn aftreden als hoogleeraar heeft prof. Hesseling zijn groote werkzaam heid voortgezet. De thans tachtigjarige heeft eenige jaren geleden voor eigen gebruik een reperto rium van zijn geschriften samengesteld, dat thans door een huldigingscomité in boekvorm zal worden uitgegeven en den oud-hoogleeraar zal worden aangeboden. Het huldigingscomité bestaat uit mej. prof. dr. S. Antoniades, prof. dr. B. A. van Groningen, prof. dr. F. Muller, allen alhier en prof. dr. W. E. J. Kuiper, Amsterdam. Prof. Hesseling zal morgen niet te zij nen huize in Wassenaar aanwezig zijn. UITVOERING IN „ENDEGEEST". De patiënten van ..Endegeest" en „Voor geest" giemoten gisteravond op het voor plein van het kasteel Endegeest van een zeer goed concert, dat werd aangeboden door de Harmonie „De Post", dirigent de heer M. Bolderdijk. Het hartelijk applaus na elk nummer bewees hoe de vele patiën ten dit concert op prijs stelden. De geneesheer-directeur dr. F. J. Huur man heeft het gezelschap uit aller naam dan-k gezegd voor het gebodene. OPLEID IN GSSCHOOL MARESINGEL. Geslaagde ouderavond. De oudercommissie van de opleidingsschool voor UJLO. aan den Maresingel heeft een geslaagden ouderavond gehouden. Het hoofd der school, de heer v. Schaik, heette alle ouders hartelijk welkom, in het bijzonder den spreker van dezen avond, den heer van Doorn. Hierna werden onder leiding van den heer de la Rie opgevoerd: „Het reisbureau Mo dem" (zang en levende schilderijen door de leerlingen der 6e klasse). Het applaus ge tuigde van het succes. Aan de leerlingen, die de school gingen verlaten, werd als herin nering een boek uitgereikt Na het vertrek der leerlingen werden tot leden der kascommissie benoemd de heeren Wicherink en de Kinderen, die na kennis neming van de bescheiden de kas in goede orde bevonden. Na het lezen der notulen, die onder dank zegging aan den steller werden goedge keurd. gaf de spreker van dezen avond een lezing over „De jeugd en de huidige maat schappij" Op waarlijk boeiende wijze be sprak hij de moeilijkheden van het leiding geven aan kinderen door ouders van vroeger en thans Een welverdiend applaus was hier voor zijn deel. Tenslotte nam het hoofd der school nog even het woord om allen te danken, die tot het welslagen van dezen avond hadden me dewerkt. in het bijzonder aan mevr. de la Rie. die weder als zoovele malen, de cos- tumeering voor haar rekening had genomen, welke er welverzorgd uitzag. BEGINT ONZE GROTE ONZE GEHELE VOORRAAD DAMES- Uw Modehuis 3*370 (Ingez. Med.) MIUTARIA. De reserve-kapitein H. Schotborgh is van zijn detacheering bij de treinafdeeling van 2 R.V.A. teruggekeerd bij het 6e Reg. Veld artillerie. Gisteren werd door den Garnizoens-com- mandant een onderhandsche aanbesteding gehouden voor de leverantie van kleiaard- appelen over het tijdvak van 16 t/m 31 Juli a.s. Er waren drie inschrijvingsbiljetten t.w.: H. Zwaan, Lelden, Kleiaardappelen f. 4.31 per 100 K.G.; C. Wagemaker, Leiden, idem f. 3.78 per 100 K.G.; Gebr. v d. Berg, Haar lem. idem f. 2.97 per 100 K.G. De gunning is toegewezen aan Gebr. v. d. Berg te Haarlem. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot arte de heer Wensinck Leiden BINNENLAND. Bezoek van Prins Bemhard aan Drente (Binnenland, 3de Blad). Het Rijtijdenbesluit vermoedelijk 13 Aug. in werking (Binnenland, 3de Blad). De Ronde van Frankrijk; Albert van Schendel was gisteren tweede (Sport, 4de en 1ste Blad). BUITENLAND. Franco naar Italië en Mussolini naar Spanje (Buitenland, 1ste Blad). Een Italiaansche nota aan Frankrijk (Buitenland, 1ste Blad). Nieuwe krachtige Britsche defensiemaat regelen; 12.000 vlootreservisten opge roepen (Buitenland, 1ste Blad). Enthousiaste viering van den léden Juli te Parijs (Buitenland, le Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). Een interview met Franco (éde Blad). Koerswijziging in de Duitsche Jodenpolitiek (3de Blad). Engelsche brieven aan Duitschers; het Duitsche volk zou tegen de leiding op gezet worden (3de Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DE „LEMVOG". In de hetienmiddag gehouden algem-eene vergadering van aandeelhouders dér N.V. Leidsche Exploitatiemaatsehappij van On roerende goederen werden de jaarstukken onveranderd goedgekeurd. De heeT P. M. van Ziwieteren, die.aan.de beurt van aftreden was, werd als commis saris herkoeen. Voor het Zuidwesten aanvankelijk regen met kans op onweer, later brekende bewolking. Koeler. Zwakke tot matige, tijdelijk krachtige Zuidelijke tot Zuid westelijke wind. Voor het Noordoosten aanvan kelijk gedeeltelijk bewolkt. Droog, warm weer. Later regen met kans op onweer en afkoeling. Zwakke tot matige meest Zuidelijke wind. 3M VERPLAATSINGEN LEIDSCHE BELASTINGDIENST. Met ingang van 1 Augustus as. zijn ver plaatst: G. H. Kauffeld, commies Dom. Bel. van' 's-Gravenhage Insp. D.B. naar Leiden In voerrechten en Accijnzen; A. Grondsma, commies D.B van Amsterdam. Insp. D.B. naar Leiden I. en A.; F. H. Kullick, adj. commies van Amsterdam Insp. D.B naar Leiden Insp D.B. le afd L. J. A. Maissan Commies DB van Leiden Insp. I. en A naar Amersfoort Insp. I. en A.J. R. Post humus. rijksklerk D.B van Leiden Insp. DB. naar Maastricht Contr. Grondb. De heer A. v. Rosmalen. De heer C. J. Piena. In de plaats van de heeren Joh. de Groot1 raadslid is en mr. dr. S. Mok. Van deze twee (c. h.) en A. Carton (s. d.i. die beiden heb- heeft laatstgenoemde eveneens bedankt, ben bedankt voor hun verkiezing tot lid van waarna in zijn plaats is benoemd de heer den Leidschen gemeenteraad, zijn door het j C. J. Piena. Alle andere dames en heeren centraal stembureau benoemd verklaard de j hebben hun benoeming aangenomen, heeren A. van Rosmalen, die thans ookl

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1