'Jtloto&n.: MACARONI Nieuws m uit de Filmwereld Luisterende filmartisten Uitspraak van Generaal Franco LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 14 Juli 1939 Vierde Blad No. 24325 Hoe meer leden 80ste Jaargang GEMENGD NIEUWS Tegenslag bij het lichten van de „Squalus" met Nieuw Spaansch bewindnoch Italiaansch, noch Duitsch Een nacht tusschen Hemel en Aarde Hij weigert aan oorlog te gelooven LUCHTVAART /cuECP/jyj TJNNCINr1 gehuurde tandems verkocht. De politie te Amsterdam heeft de hand weten te leggen op een man. die er zijn werk van maakte bij verschillende rijwiel handelaren in de stad voor een week of langer tandems te huren en deze ver be neden de waarde te verkoopen. Op deze ma nier zijn in korten tijd zes fietsen verduis terd. Zij konden echter alle worden opge spoord evenals de zes opkoopers, die van sehuldhellng worden verdacht. Deze laatsten zijn aan een verhoor on derworpen, terwijl de dader in arrest is gesteld. boerderij afgebrand te hoogersmilde. Nabij het Oranjekanaal te Hoogersmilde )s brand uitgebroken in de boerderij, be woond door den landbouwer J. B. Wilde- boer. In een oogwenk stond de schuur waarin veel brandbaar materiaal aanwezig was, in lichterlaaie. Deze schuur Ls geheel afgebrand. Het voorhuis wist de brand weer te behouden, maar zij kon niet ver hinderen, dat het dak daarvan geheel is verbrand. Eenige varkens konden uit het bran dende perceel worden gered. Alles was ver zekerd. De oorzaak van den brand is on bekend. woning afgebrand te oss. In den afgeloopen nacht is door nog niet bekende oorzaak brand uitgebroken in de arbeiderswoning van J. Sieben te Oss De bewoners werden door de buren ge wekt en moesten zich in nachtgewaad in veiligheid stellen. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist de belendende perceelen te behouden. Het huis en de geheele inboedel is ver brand. Eenige kippen zijn in de vlammen dngekomen. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. verdronken. Gisteravond om halfzes is het zevenjarig zoontje van de familie Van Kleef te Boxtel bil het spelen in den Dommel geraakt en verdronken. Het lichaam van den jongen had men gisteravond nog niet opgehaald. BUITENLANDSCH GEMENGD. HET SCHIP WEDEROM GEZONKEN. Bij de pogingen te Portsmouth de 52 dagen geleden gezonken onderzeeër „Squalus" te lichten is tegenslag on dervonden. Nadat men het vaartuig gedeeltelijk had weten te lichten, is het wederom naar den bodem gezon ken. Men poogde het wrak door middel van zeven, met lucht gevulde pontons te lich ten. Twee van de vijf voorste pontons kwa men, reeds aan de oppervlakte, hetgeen er op wees, dat de onderzeeër 85 voet was gelicht, zooals men wensohte en reeds maakte men toebereidselen om het wrak vier mijl verder te sleepen, waar het op 155 voet water aan den grond gezet zou worden, als voorbereiding tot de volgende stappen. Doch plotseling schoot de „Squalus" los en zonk weer tot den bodem van den oceaan. Twintig voet van den boeg van het vaartuig rezen plotseling uit zee op, waarna het zonk. EEN VIJFLING GEBOREN IN MEXICO. In een telegram uit Villa Hermosa aan het blad „Universal" wordt bericht, dat in Puerto Obregon (staat Tabasco) de vrouw van een journalist, Polita Alvarado de Carbonell, het leven geschonken heeft aan een vijfling, t.w. drie Jongens en twee meisjes. Gemeld wordt voorts, dat de kin deren het goed maken, doch dat de toe stand van de moeder zeer onzeker is. knak OP HET BLIKJE VELERLEI KNAX-RECEPTEN EHBH 3393 (Ingez. Meel.) zeggen te kijk hingen, was voldoende, om tienduizenden late bezoekers naar den springtoren te doen stroomen. Luide juich ten zij het echtpaar Rathbone toe, dat zich plotseling tot het mikpunt der alge- meene vroolijkheid gemaakt zag. En dit in den letterlijken zin des woords. want het werd bekogeld met alles, wat de opge ruimde bezoekers van het amusementspark maar bij de hand hadden, tot etenswaren in den vorm van koekjes toe. Daar maakte de politie evenwel spoedig een eind aan. De brandweer werd gewaarschuwd. Zij verscheen ten tooneele, gewapend met de hoogste ladder, waarover zij beschikte. Deze werd uitgeschoven, maar bleek vijf meter te kort. En al dien tijd zaten de heer en me vrouw Rathbone in hun ongemakke lijke houding, vastgebonden op hun zitplaats, zonder voetensteun. De eerste twee uur hielden zij zich flink; het schouwspel, dat zich daar beneden aan hun oog ontrolde, moet ook wel het aanzien waard zijn geweest. Toen ech ter werden zij onrustig en begonnen naar beneden te schreeuwen, dat zij er af wilden. Het publiek wilde van geen naar huis gaan weten voor het wist, hoe dit zou af- loopen. Talrijken van de 20.000 personen, die het schouwspel gadesloegen, betaalden na het verstrijken van elk uur telkens weer de 40 ets., die de huur bedroeg van den stoel-op-wieltjes, waarmee men zich over het tentoonstellingsterrein kan laten rij den en dien zij niet hadden willen ver iaten. Zij zagen, hoe van tijd tot tijd politie agenten in andere parachutes afdaalden om door een megafoon een bemoedigend woordje te spreken tot het echtpaar, dat het daar in den killen nachtwind verba zend koud begon te krijgen. Eindelijk, tegen halfvijf in den ochtend, lukte het. Van den torentrans liet men aan kabels een soort stuurstoel zakken, waar- I in een monteur zat. Deze slaagde er in, de kabels van het valscherm te ontwarren, zoodat de heer en mevrouw Rathbone, die een flauwte nabij waren, rustig weer naar beneden konden zakken En waardoor 20.000 New-Yorkers einde lijk naar huls en naar bed konden. ZWEVEND IN EEN VALSCHERM. Wij lezen in de „Tel.", dat een New- Yorksch echtpaar op de wereldten toonstelling vijf uur lang des nachts tusschen hemel en aarde gezweefd heeft, gezeten op een canapé, die aan een parachute was bevestigd. Om halftwaalf namen zij in het ver voermiddel plaats, te halfvijf in den och tend werden zij, onder het gejuich der tienduizenden, die hun nachtrust hadden opgeofferd om dit schouwspel toch vooral niet te missen, gered. Het parachutespringen vormt een der voornaamste attracties van de Wereldten toonstelling. Aan een 80 meter hooger toren zijn met kabels een aantal parachu tes bevestigd, waaronder zich een twee persoons-zitplaats bevindt. In 58 seconden kan men zich naar den trans van den toren laten ophijschen, waarna men in 15 sec. den weg naar beneden aflegt. Een „thrill" van de eerste orde dus. die niet nalaat, den damesbezoekers gilletjes van verrukking te ontlokken, waardoor het ge roezemoes van de tentoonstelling bijwijlen wordt overstemd. Joseph Rathbone, een bekend polospeler van Long Island en zijn echtgenoote wil den ook wel eens de geneugten van den sprong naar de aarde smaken. Dies beste gen zij den parachute-tweezitter en lieten zich naar boven trekken. Maar halverwege gekomen raakten de kabels in de war en de parachute bleef steken. Er was geen verwikken of verwegen aan. Het bericht, dat twee vooraanstaande New-Yorksche persoonlijkheden daar op veertig meter boven den grond om zoo te Zoo'n ziek geradbraakt gevoel Dag-in, dag-uit dezelfde klachten. Lood zware armen en beenen. doffe zagende hoofdpijn, prikkelbaar en dan ook nog die stramme pijn in armen en beenen. Dat zijn zekere teekenen van oververmoeidheid door onzuiver bloed. Kruschen zal dat ver helpen, zooals het deed bij tienduizenden mannen en vrouwen, die zich eens even ellendig voelden als gij nu. Neem Kruschen Salts! Kruschen's zes minerale^ zouten spo ren Uw bloedzuiverende organen, lever, nie ren en ingewanden aan tot grootere werk zaamheid, waardoor alle schadelijk teveel aan zuren uit Uw gestel wordt gefilterd. Begin dadelijk Uw Krusehen-kuur. Over enkele weken zult ge U weer de oude voelen en fit en opgewekt Uw dagelijksch werk doen. Kruschen Salts, verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten a f. 0.40, f. 0.75 en f.1.60 (extra groot pak). Fabrikanten; E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Op gericht 1756. 33S8 (Ingez. Med.) ONTPLOFFING OP VLIEGTUIG- MOEDERSCHIP. Aan boord van het vliegtuigmoederschip „Ranger" te Norfolk in Virginia heeft zich een ontploffing voorgedaan, die leidde tot het uitbreken van een brand, welken men na drie uur meester kon worden. Verschei dene matrozen werden gewond. Generaal Franco Generaal Franco heeft in een interview toegestaan aan den directeur van het Por- tugeesche blad „Diario de Notlcias", &\- gusCo de Castro, welk interview in ge noemd blad is gepubliceerd. Franco heeft hierin o.a. gezegd: „Het nieuwe Spaansche bewind is noch Itali aansch. nóch Duitsch. Zeker zijn er in de organisatie van het huidige Duitschland en in zijn ideologie vele instellingen van het Spanje uit de 16de eeuw te zien, doch ieder volk heeft zijn eigen noodzaken en traditie. Het nieuwe Spanje zal Spaansch zijn. Het zal in speciaal opzicht streven naar het onderdrukken van den klassenstrijd door de minder gefortuneerden te beschermen door het kapitaal te reglementeeren en een gezinsloon te scheppen, door het bou wen van goede woningen, het geven van leeningen aan gezinshoofden voor de op voeding der kinderen, e.d. De werkloos heid zal worden bestreden en reeds is een woning-instituut opgericht. De journalist merkt hierbij op, dat een dergelijk uitgebreid sociaal programma een lange periode van algemeenen vrede noo- dig maakte. Hierop antwoordde Franco: „Ik ge loof niet aan een oorlog. Ik weiger aan een oorlog te gelooven. Ik zie op het oogenblik geen enkel vraagstuk op de wereld, dat niet langs diplomatie- ken en vreedzamen weg kan worden opgelost. Is het de moeite waard, dat Europa gaat vechten om Danzig?" De Castro vroeg vervolgens: „Indien een oorlog, welke Spanje niet wenscht, uit zou breken, zonder Spanje of de Spaansche politiek te raken zou Spanje dan neutraal blijven?" Franco antwoordde hierop zonder aarzelen: „Spanje is bezig met het werk van nationalen opbouw, waar voor het vrede noodig heeft." En welk land zou kunnen gelooven dat het niet zou ontsnappen aan een strijd met algemeen karakter, indien het als militair hieraan ontkomt, dan toch niet econo- misoh. In dit geval zal Spanje zooveel mo gelijk pogen neutraal te blijven en zal het neutraal blijven zoolang zijn gebied, zijn eer en zijn levensbelangen niet worden aangetast". Op de vraag van de Castro over het be zoek van graaf Ciano zeide Franco: „Ciano brengt een tegenbezoek voor het bezoek van den Spaanschen minister van binnen- landsohe zaken aan Rome. In verband met de gewoonte en de veelvuldigheid van dergelijke bezoeken, heeft dit geen groot internationaal belang. Van binnenlandsch standpunt gezien geeft evenwel dit bezoek het Spaansche volk gelegenheid zijn ge negenheid te toonen voor onze Italiaansche brokers, die zoo edelmoedig en roemrijk aan onze zijde hebben gestreden". Tenslotte zeide Franco, dat de betrek kingen tusschen Portugal en Spanje worden geleid door beider geografische positie Hij wenschte. dat deze betrekkingen steeds nauwer zouden worden. de aid. Leiden der Ned. Vereen, /oor Luchtbescherming telt, des te beter kan zij aan haar doel beantwoorden. Geeft U nog heden op als lid bii den heer D. C. KOK. Rapenburg 9 - Telef. 24807. De contributie (naar draagkracht met een minimum van 25 cents 's jaars) behoeit voor niemand een bezwaar te zijn. DE POSTLUCHTEN. De .Buizerd" ls gisteren om 3 uur op Schiphol geland Schout bij nacht Simon, commandant van de werf van Norfolk, heeft verklaard, dat de brand veroorzaakt is door een vonk. ontstaan bij het lasschen, welke benzine in brand stak, die langs den wand van het schip liep, toen een matroos de pakking opende van een benzinetank op het derde dek. De vlammen hebben het inwendige van het vliegtuigmoederschip niet bereikt. I De schade wordt geraamd op 3000 dollar. Halcyon Lyn STAD ARNHEM, 12 Juli van R'dam te Narvik MAASBURG. 11 Juli van Pepel naar R'dam/Vlaardingen STAD DORDRECHT, 10 Juli van R'dam te Gothen burg STAD AMSTERDAM, naar Oxelosund pass. 13 Juli Holtenau. Silver-Java-Pacific Lijn BINTANG. 13 Juli van Pacific Kust te Soerabaya. Mij. Nederland JOHAN VAN OLDENBAR- NEVELT, 13 Juli van A'dam te Batavia. Kon. Ned. Stooinb. Mij. ARIADNE, 13 Juli van Gdvnia te Kopenhagen. VULCACNUS. 13 Juli van Bari te Messina DEUCALION. 13 Juli van Middl. Zee te Amsterdam. Kon. lloll. Lloyd ZAANLAND, 13 Juli van A dam naar Z. Amerika. Holland-West-Afrika Lijn REGGESTROOM 13 Juli van A'dam naar Hamburg. Holland-O. Azië Lijn SEROOSKERK. thuis reis. 13 Juli van Port Said. Diverse Stoomvaartberichten PRINS MAU- RITS. 12 Juli van St. John te Quebec TELA. 12 Juli van Rosario naar B Aires SCHOKLAND. 12 Juli van Zandvoorde te Shields BEVERWIJK. 12 Juli van Malta naar Tunis KATWIJK, naar Koningsber gen. pass. 13 Juli Brunsbuttel Rijn. 12 Juli van R'dam te Uleaborg GOUWE. n. Libreville, pass. 12 Juli Monrovia EEM, 23 Juli Hóltenau THEANO. 13 Juli van Belfast te Fowey SCHIELAND. 12 Juli van Kopenhagen naar Gdynia ST. ANNA- LAND. 12 Juli van R'dam te Sunderland WESTLAND. 13 Juli te R'dam te Leith. Ginger Rogers en regisseur Garson Kanin zijn een en al glimlach als de regisseur ven een verhaal opdischt tusschen de opnamen van de film „Nobody's Wife"., welke film aanvankelijk „Little Mother" heette. er was eens. Rfcardo Cortez. Het publiek vereert de filmhelden vurig. Maar het vergeet snel. Waar bleven een Nita Naldi, een Ramon Novarro, een Nor man Kerry, een Lilian Gish en al die andere goden en godinnen, die het witte doek be volkten, die fabelachtige honoraria ontvin gen en zich in weelde baadden? Hun plaat sen zijn ingenomen door jongeren; zoo is nu eenmaal de onverbiddelijke wet. En velen hunner weigerden de tweede viool te Spelen, nadat zij zoolang en met zooveel succes de eerste viool hadden bespeeld. Zij trokken zioh terug en leefden verder van hun geld, anderen stierven, wéér anderen verspeculeerden of verloren hun fortuin en geraakten in kommervolle omstandigheden, lak hunner ging zijnsweegs, waarbij eigen lijk het meerendeel in den handel ging en daar dikwijls groote successen boekte. En slechts een heel klein deel van al die ster ren, die diva's en jeunes premier bleef in de filmwereld, bleef de kunst getrouw, waaraan zij eens hun grootheid hadden ont leend. Wij noemen den naam van een Wallace Beery, een Victor McLaglen, een Zasu Pitts, een Gloria Swanson. ten bewijze dat inder daad eenigen de film trouw gebleven zijn. En zoo was er ook eens een man: Ricardo Cortez. Zijn naam klinkt Spaansch, maar het is slechts een pseudo. In werkelijkheid is hij een Weener, die in Hollywood triom fen heeft gevierd. En van Hollywood uit heeft hij de vrouwen aller landen betoo- verd. was hij de premier amoureux. die het mooie meisje kuste en de vrouwen aller landen dachten zich in haar plaats. En de tijd verstreek en nieuwe, jongere minnaars verdrongen de oudere. En de vrouwen aller landen vergaten Ricardo Cor tez en droomden van nieuwe filmhelden, want vrouwen zijn wreed, speciaal tegen over haar filmliefdes. Dat ondervond Ri cardo Cortez, zooals alle mooie mannen van het witte doek het ondervonden heb ben en eeuwig ondervinden zullen. De tijd dekt hen toe met zijn kleurlooze sluiers en slechts één weg blijf voor hen open: dien der vergetelheid. Niet alzoo voor Ricardo Cortez Toen hij een poos vergeten was, kwam hij ijskoud terug. En hernam zijn oude plaats. Dat wil zeggen: schijnbaar was er niets veranderd. Alleen hij is niet langer de jeune premier. Een nieuw emplooi is voor hem vrijgekomen, dat van schurkRi cardo Cortez is thans, evenals voorheen, zijn plaats ten volle waard. Maar hij dient nu de boosheid. Hij is thans de gevaarlijke doodsvijand van Peter Lorre in de nieuwste 20th Century-Poxfilm „Moto's laatste waar schuwing". Daarin ontwikkelt Ricardo Cor tez een nieuwen kant van zijn talent. En hiermee opent hij een tweede hoofdstuk van zijn carrière. sportvliegerij hier en elders. De vraag, of ons volk „air minded" is. of ten onzent werkelijk een groote liefde voor aviatiek bestaat, zooals we dit bezit ten voor de zee. die vraag keert regelmatig weer in onze dagbladen en dat is logisch, want zij is van groot belang voor onze toe komst. Niettemin willen wij haar hier on beantwoord laten en géén polemiek uitlok ken door op een eenigszins klagenden toon te gaan verzekeren, dat het hier nog naar niets lijkt Er bestaan bevoegde instanties, die met meer autoriteit te kennen zouden kun nen geven, hóé en met welke middelen de aviatiek als sport en aLs beroep beter over alle lagen van ons volk zou kunnen wor den gepropageerd. Want uit de gelederen der sportvliegers moeten de verkeersvliegers voortkomen, zooals ze tot dusver uit de gelederen der militaire luchtvaart zijn voortgekomen. De zweefvliegerij is daartoe het allereerste be gin. Zij dient te leiden naar de tweedo phase, waarin de sportvliegers gaan stre ven naar hun volwaardig vliegbrevet. In verschillende andere landen is dit ai een zeer algemeen verbreide toestand. Be paaldelijk in Amerika is deze particuliere aviatiek géén uitsluitend voorrecht van be paalde bevoorrechte klassen, maar neemt- Inderdaad het volk eraan deel. Twee oorzaken maken dit mogelijk. In de eerste plaats is het aantal edelmoedige schenkingen, zoowel van vermogende licha men als van particulieren, waardoor ande ren kunnen profiteeren, zeer groot. Aan zienlijke prijzen worden uitgeloofd, koste- looze gelegenheden worden opengesteld, hulp en steun wordt aangeboden. Ten twee de zijn er daar te lande zoo heel véél jon gelieden, die zóózeer met hart en ziel deze sport aanhangen, dat zij er zich ingrijpen de offers voor getroosten. Jonge menschen in de soberste levensomstandigheden, hard werkend voor hun dagelijksch brood, heb ben er inderdaad voor over, krom te lig gen, eiken stuiver, dien zij kunnen uitzui nigen. terzijde te leggen en de week of veertien dagen vaeantie. welke het jaar hun te bieden heeft, wijden zij aan dat verrukkelijke: den tocht door het lucht ruim. Een film, die thans hier te lande wordt vertoond, „Drama in de Wolken" („Tail Spin"), wijdt ons in deze wereld in. Met vier vrouwen in de hoofdrollen (Alice Faye, Constance Bennett. Nancy Kelly en Joan Davis) is dit een speelfilm in uptima forma Niet eiken dag worden de vier hoofdrollen van een film door vier vrou wen bezet! Pas in de tweede plaats komen Charles Farrell en Kane Richmond.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13