Rotterdam bouwt aan zijn Maastunnel GRAAF CIANO'S BEZOEK AAN SPANJE LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 13 Juli 1939 Derde Blad 80ste Jaargang NO. Z4JZ4 De Scheldetunnel bij Antwerpen wordt royaal geklopt LUCHTVAART FAILLISSEMENTEN Dagbladreclame is niet te vervangen Een onderhoud met Franco VRAAGT UW AANDACHT VOOR EEN INTERESSANTE PRIJSVRAAG Laat deze gunstige gelegenheid niet voorbijgaan! Lu* Toilet Zeep. de moderne schoonheidszeep, speciaal bereid voor de verzorging van hel gelaat, gee't U kans op een fraai horloge. Al wat U te doen heeft is het volgende: Beschrijl in hoogstens 30 wcorden Uw ervaring over Lu* Toilet Zeep voor de verzorging van het gelaat. Frankeer Uw inzending ais brief en vermeld duidelijk Uw naam en adres. Adresseer aan: Lux Toilet Zeep prijsvraog, postbus No. 7, Rotterdam en voeg bij Uw inzending drie buitenomslagen van Lu* Toilet Zeep U kan zo vaak inzenden als U wil, indien U bij elke inzending 3 omslagen voegt Op de uitslag is geen beroep mogelijk en briefwisseling hierover kan niet worden gevoerd. Alle inzen dingen worden ons eigendom cn kunnen door ons naar goeddunken worden gebruikt. Beton, beton en nog eens beton. De foto brengt den in- en uitgang van den Maas- tunnel op den rechter-oever In beeld. In 1941 zullen hier de auto's in- en uitsnor- ren. Fietsers en voetgangers zullen zich hier niet mogen bevinden. (Van onzen specialen verslaggever). Een koele oaseNeen, het is niet oveWreven om de tunnel, welke Rotter dam in den loop van het jaar 1941 de ge legenheid zal bieden onder de Maas door van den linker- naar den rechteroever en omgekeerd! te komen, daarmede te vergelijken. En de nieuwsgierige bezoekers, die op een heeten Julidag de betonnen en tree op den rechteroever, welke thans zoo goed als gereed is, in wandelen, zullen dit beamen. Want niet zoodra zijn zij uit het oventje, dat de zon van het onoverdekte gedeelte van den inrit heeft gemaakt in het met een dik beton-plafond overdekte gedeelte beland, of zij herademen. Hier heerscht constant een temperatuur van 8 graden Celsius en de overgang geschiedt niet geleidelijk, maar plotseling, zoodat allen, die puffend van de hitte en knip- oogend tegen het verblindende beton de ..afscheiding" passeeren, binnen weinige oogenblikken huiveren door de sterke af koeling. En zij zetten er zelfs stevig den pas in, om het niet al te koud te krijgen. Bijna twee en een half jaar volgt Rot terdam nu al weer den bouw van de Maastunnel, het grootsche werk, dat in totaal rond 15 millioen gulden zal kosten en waarmede men over twee jaar gereed hoopt te komen, tenminste wanneer er niet met abnormale pech gekampt behoeft te worden. was het resultaat, dat er twee oeververbin dingen geprojecteerd werden en wel de verbinding, gevormd door de tunnel en die bij het Prinsenhoofd, welke laatste tot taak zal hebben de beide stadscentra op den linker- en rechteroever van de Maas te verbinden. In verband met het preva- leerende havenbelang werd besloten de verbinding in de lijn Park-Charlois het eerst te doen uitvoeren. Het aanbrengen van een lage brug was direct uitgesloten, omdat het scheepvaartverkeer daarvoor te druk was. En een ongeveer 60 meter hooge brug, welke boven een tunnel het voordeel van een grootere capaciteit bezit, zonder dat de kosten onevenredig stijgen, had het bezwaar, dat in dat geval zeer lange op ritten noodig zouden zijn. Volgens de bere keningen zou een dergelijke brug 4 K.M. lang worden, hetgeen voor het verkeer tusschen de havens onaanvaardbaar ge acht werd. Daarom ontwierp men de tunnel, die voor de auto's ongeveer 1500 meter en voor de voetgangers en wielrij ders ongeveer 600 meter lang zal worden Dat is heel wat anders dan de 4 KM. welke een brug van 60 meter hoogte eischt. WAT ER GEREED IS. Volgende maand al zal een nieuwe mijlpaal in de tunnelhistorie bereikt worden! Wat er dan gebeuren gaat? Het eerste van de 9 tunnelstukken zal dan in de breede rivier tot zinken ge bracht worden. En reken maar, dat allen, die deelnemen aan de uitvoering van dit werk, met spanning dien dag verbeiden. Overigens zijn zij de eenigen niet, want heel Rotterdam, dat niet ten onrechte trotsch is op z ij n tun nel-in-aanbouw ,ziet reikhalzend naar dit gewichtige oogenblik uit. Het i s ook iets om trotsch op te zijn, want zij, die voor het bouwplan verantwoor delijk zijn, bezorgen de Maasstad over enkele jaren een tunnel, welke twee maal zoo breed zal zijn als de Schel detunnel bij Antwerpen, waarmede de Belgische tunnelbouwers al zoo'n knap stukje werk geleverd hebben. Nu zal Rotterdam aan de spits komen te staan na jaren genoegen te hebben genomen met een verkeerssituatie, welke eigen lijk een noodtoestand was geworden. UITVOERIGE VOORSTUDIE. Knappe koppen hebben lang en breed het verkeersprobleem, waarmede Rotter dam worstelde en worstelt, bestudeerd. En tenslotte gaven zij als oplossing aan het tot stand brengen van twee nieuwe oever verbindingen. De Willemsbrug, gebouwd in 1878. kon en kan het drukke verkeer tus schen de beide oevers niet meer verwer ken. Er moest een radicale oplossing komen, hetgeen voor een groot gedeelte het geval zal zijn. wanneer de tunnel gereed is. Hier bij immers wordt op uiterst royale wijze tegemoet gekomen aan de eischen, welke- het zeer drukke verkeer tusschen de beide Maasoevers stelt. En in tegenstelling met de smalle Scheldetunnel heeft men een tweetal doorgangen voor het autoverkeer beide met twee rijbanen benevens een aparten doorgang voor voetgangers en wielrijders ontworpen. Dat is één van de voornaamste factoren, welke den doorge- winterden Rotterdammer doet zeggen, da', het in 1941 afgeloopen zal zijn met den chaotischen toestand op de Willemsbrug Want de tunnel heeft een capaciteit, welkt meer dan voldoende is om het te verwach v ten verkeer te verwerken. De hoofdbedoeling is, dat de tunnel in I de lijn Park-Charlois, op de snelste wijze het contact tot stand zal brengen tusschen de aan beide oevers gelegen havens. Toen men het verkeersvraagstuk bestudeerd had Op den rechter-Maasoever is de beton nen inrit nu zoo goed als gereed gekomen ja is men zelfs a1 genaderd tot het ven tilatiegebouw, dat 28 meter diep in den grond zit. Hier wordt hard aan de gereed making van het plafond gewerkt. Houten stellages versperren er nu nog den weg Maar veel ontbreekt er niet meer aan, al vorens men kan zeggen, dat de inrit voor de auto's klaar is. Ook het ventilatiegebouw schiet goed op. Daar concentreert zich op dit oogenblik de zichtbare arbeid. Want bij dit ventilatiegebouw komen, evenals op den linker-Maasoever, 4 roltrappen van 17 meter hoogte, die de voetgangers en wiel rijders naar „hun" doorgang zullen bren gen. Van één dezer roltrappen, welke op den beganen grond in afzonderlijke toe gangsgebouwtjes eindigen, Is de betonnen onderkant gereed. Zoo te zien gaan deze roltrappen erg steil naar beneden, maar in de practijk, aldus hebben de ontwer pers uitgemaakt, zal dit best meevallen. Is men op den rechter-oever thans zoo ver, daf men met recht kan zeggen, dat de werkzaamheden, welke naast de Park haven plaats vinden, opschieten Ook op den linker-oever, waar men later Ls begon nen, wordt stevig aangepakt, al is men daar natuurlijk een stuk achter. En dan is men ook gereed met het bag geren van de sleuf in den bodem van de rivier. Daarin zal men successievelijk de 9 tunnelstukken, met een onderlinge ruim te van 1 meter, laten zinken. Zijn deze eenmaal op hun plaats en is men ook met de ventilatiegebouwen en de inritten ge reed, dan zullen deze tunnelstukken met eikaar in verbinding gebracht worden, waartoe men dan een duikerklok over de ruimte tusschen de stukken zal aanbren gen. NIET OVER EEN NACHT MS! Dat men overigens uiterst voorzichtig te werk gaat, alvorens het eerste tunnelstuk. dat van een 6 m m. dikke stalen mantel is voorzien, in de rivier komt. wordt be wezen door de zinkproef, waaraan men het in de Waalhaven onderwerpt. In het gemeentelijk bouwdok aan de Heysche Ha- vèn worden deze 9 tunnelstukken n.l. ver- vaardigd, d w z. de vloer en een gedeelte der zijwanden worden op het droge ver vaardigd. De verdere afbouw geschiedt in het water van de Waalhaven, waar ook de proef met zinken genomen wordt. Eerst als deze proefneming met goed ge volg is doorstaan, zal men het eerste tun nelstuk een gewapend beton element, zooals de vakterm luidt naar de Maas sleepen om het vervolgens op zijn plaats te brengen. Trouwens de Gemeentelijke Technische Dienst van Rotterdam en de aanneemster van het werk, de N.V. Maastunnel, die sa men het bouwplan hebben ontworpen, heb ben al het mogelijke gedaan om onaan gename verrassingen te voorkomen. Zoo zijn uitgebreide bodemonderzoekingen ver- richt in samenwerking met het Laborato rium voor Grondmechanica te Delft. Daar- hij is gebleken, dat de tunnel in de rivier gedeeltelijk op palen gefundeerd moet worden. Met name is dit het geval bij den linker-Maasoever, waar de bodem uit slap pe veen- en kleilagen bestaat. Op den rech teroever is de bodemgesteldheid over een groot deel van de lengte van de tunnel eel beter, zoodat palen daar niet noodig waren. Daarnaast hebben de ontwerpers van het plan ook het ventilatiesysteem gron dig bekeken. In samenwerking met het La boratorium voor Aero- en Hydradynamica te Delft, werd een uitgebreid experimenteel onderzoek ingesteld. Daarbij is uitgemaakt, dat in de beide ventilatiegebouwen voor de luchtverversching 16 schroefventilato- ren en 1 centrifugaal ventilator opgesteld zullen worden. Voorts komen in deze ge bouwen de geheele electrische apparatuur en de bedieningsinrichtingen. Het verlichtingsvraagstuk is nog niet in kruiken en kannen. Men is nog steeds in het stadium van proefnemingen, hetgeen mede komt. omdat men den overgang in het daglicht, bij het verlaten van den tun nel, liefst zoo geleidelijk, mogelijk wil laten plaats vinden. Overigens is aan alles gedacht: in de tunnels voor het autoverkeer komen b.v. telefoonposten, waarmede men als een auto panne heeft, de garages, gelegen aan de opstelpleinen, direct kan alarmeeren. Waar en hoe de tunnel tenslotte precies begint en eindigt? Voor de voetgangers en wielrijders is dit gemakkelijk te zeggen. Zij begeven zich naar de ventilatiegebouwen cp de beide oevers van de Maas. vlak aan het water, vinden daar hun roltrap, welke hen 17 meter naar beneden brengt en worden daar gescheiden. De voetgangers verdwijnen in den ondersten, de wielrij ders in den bovensten doorgang, welke respectievelijk 4.37 en 4.95 meter breed zijn. De inrit voor de auto's op den rechteroever begint eigenlijk al op den Westzeedijk, waar een groot verkeersplein met onder doorgang komt. En de auto's verlaten den tunnel op den linker-oever eveneens via een verkeersplein, dat weer aansluiting geeft op den Pleinweg en op de overbrug ging van het emplacement-IJsselmonde! Zoo zal het jaar 1941, na vier jaar van hard werken, vier jaar, waarin heel Rot terdam met het wel en wee van „zijn" tunnel meeleeft, de Maasstad van een ver keersprobleem afhelpen, waaraan de auto riteiten al heel wat zorg en moeite heb ben moeten besteden, zonder er in te sla gen de gerechtvaardigde klachten, welke steeds geuit worden, geheel te ondervan gen. Dat over twee jaar wel bereikt te heb ben is een prestatie, waarop Rotterdam terecht trotsch mag zijn. (Nadruk verboden). TEGEN VERMOEIDE HUID LUX TOILET ZEEP (Ingez. Med.) DE POSTVLUCHTEN. De ..Oehoe" is vanmorgen van Tjililitan naar Nederland vertrokken met medeneming van 296 Kg. post, 5 Kg. pakketpost en 127 Kg. goe deren. Voor tusschentrajecten werden twintig passagiers geboekt, terwijl zes passagiers voor tusschentrajecten wegens plaatsgebrek moesten worden geweigerd. Vernietigd bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam het faillissement van J. L. van Dijk, Badhoevedorp. Haarlemmermeer. E i -1 rq&bSAi' -">■ Hierboven het moment waarop Graaf Ciano zich aan boord van den kruiser „Eugenio di Savoya'' begeeft. De onderkant van een der roltrappen voor voetgangers en wielrijders is gereed. Rechts cp de foto het ventilatiegebouw, waarmede men op den rechter-Maasoever flinke vorderingen heeft gemaakt. De Italiaansche minister van Buiten- landsche Zaken graaf Ciano bereist op het oogenblik Spanje. Na zijn bezoek aan Bar celona woonde hij te Tarragona de onthul ling bij van een standbeeld van keizer Augustus. Komend van Zaraus, arriveerde hij gisteravond te San Sebastian, waarna hij zich onmiddellijk naar de residen tie van Franco begaf. Hij werd op het Paleis Ayek bij Franco toegelaten, met wien hij een langdurige bespreking had. In San Sebastian maakte graaf Ciano te zamen met zijn Spaanschen ambtgenoot, generaal Jordana, staande in zijn auto en den Romeinschen groet brengend, een rit door de stad. Hij werd door de bevolking luide toegejuicht. Door de stad werd zijn auto geëscorteerd door ruiters van de Moorsche Garde Na het onderhoud met Franco heeft Jor dana een gala-diner aangeboden, waaraan ook de leiders van de diplomatieke missies te San Sebastian aanzaten. Na het diner, werd op het strand vuurwerk afgestoken. Vervolgens begaf Ciano zich aan boord van den Spaanschen kruiser „Almirante Cervera" welke hem naar Santander brengt, waar hij vandaag op den Col Les- cudo een monument voor de gevallen Ita liaansche vrijwilligers zal onthullen. In San Sebastian waren met het oog op het bezoek van graaf Ciano uitgebreide vei ligheidsmaatregelen genomen. Alle cafe's en bioscopen moesten van half zes tot acht uur gesloten blijven en alle winkels moes ten tot vandaag gesloten blijven. De bewo ners van de huizen langs den weg. welken de Italiaansche gast volgden mochten niet uit de ramen kijken en de deuren der hui zen werden gesloten en bewaakt. De gouverneur-generaal van San Sebas tian richtte een oproep tot de bevolking, waarin zij werd aangespoord Ciano het welkom te bieden, dat den vertegenwoordi ger van het land. adt Spanje in de moei lijke uren te hulp is gekomen, verdient. De Spaansche pers wijdt zeer warme commentaren aan het bezoek van Ciano, maar toont in haar hoofdartikelen een op merkelijke terughoudendheid over de prac- tische conclusies der besprekingen van Ciano met de verantwoordelijke Spaansche figuren. Men verwacht, dat het verblijf van Ciano niet zal worden gekenmerkt door een verbintenis van politieken of militairen aard. De ABC. schrijft: „Tusschen het Spanje der nationale revolutie en het Italië van den Duce zijn geen pacten en verdragen noodig". Hoewel nog geen officieel communiqué over het onderhoud tusschen Franco en Ciano is verschenen, meent men te San Sebastian echter te weten, dat het onder houd tot geen enkele positief besluit heeft geleid en dat het niet meer was dan een nieuwe uiting van de nauwe vriendschap tusschen Spanje en Italië. Men sluit niet de mogelijkheid van een verklaring uit, waarin nog eens uiting wordt gegeven aan de overeen stemming van hun standpunten op ideologisch gebied, en de grondslagen worden gelegd voor cultureelc en eco nomische samenwerking, doch waarin tevens de verzekering wordt gegeven van de politieke en militaire onafhan kelijk van Spanje, waarvoor Franco herhaaldelijk verklaard heeft, zorg vuldig te waken. In de omgeving van Ciano wcici trou wens reeds uit voorzorg verklaard, clat de ministers geenszins voorn:-mens waren, het onderhoud op concreet terrein te brengen, waarbij wederzijdsche verplichtingen zou den zijn aangegaan.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9