LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 13 Juli 1939 Geslaagde leugdlanddag te Alphen Van Chr. Jongeiings- en Meisjesvereenigingen NOORDWIJK BINNEN. Propaganda-avond der L. C. K. V. Ter» huize van ds. W. W. Siddré, die daar voor zijn welwillende gastvrijheid had ver leend, werd een propaganda-avond gehou den voor jonge kampeerders, georganiseerd door het bestuur der Leidsche Chr. Kam- peervereeniging. De neer W. Siddré Jr., opende en vertelde iets over het kample ven. Vervolgens verscheen de conferencier „Boeka-Boeka" op het tooneel, die allen de kampsfeer goed deed aanvoelen. Bij Har derwijk op de Veluwe organiseert de L.C. K V. jaarlijksch haar kampen. Dit Jaar is dit ook weer het geval. De bedoeling van dezen avond was, de jongens het kamp leven duidelijk te maken en hen te bewe gen er in den zomer heen te gaan. Nu nam „Daddy Longlegs" het woord. Hij amuseer de de jongelui met zijn grapjes en door liedjes met hen te zingen. Daddy verzocht den heer J. Klein de aanwezigen te bege leiden met zijn harmonlka. Daarna werden ververschingen aangeboden. De beide con ferenciers droegen nog eenlge voordrachten voor. „Boeka-Boeka" b.v. gaf een gedicht over Julius Caesar ten beste, waarom har telijk gelachen werd Daddy Longlegs op zijn beurt vertelde een geschiedenis van „zijn neef", hetgeen ook de lachspieren in beweging bracht. Toen kwam de kampfilm aan de beurt; die op het programmas ver meld stond. Het kampleven werd duidelijk weergegeven. Tot slot werd een korte spook geschiedenis verteld door „Boeka-Boeka". Zeer voldaan over dezen schitterend ge slaagden avond, togen allen huiswaarts. echtgenoote waren „opgepikt", ging het in de richting Utrecht. In den „Biltschen Hoek" werd koffie gedronken. Daarna naar Arnhem, alwaar de bekende „Westerbou- wing" werd bezocht en het schilderachtige natuurreservaat Berg en Bosch". Na be wondering van zooveel schoons werd de reis voortgezet langs „Het Loo", richting Apel doorn. Daar werd de uitspanning „Jul'ana- Toren" bezocht en een vroolijk uurtje door gebracht Tenslotte ging het over Amsterdam, waar in Heek de inwendige mensch werd ver stekt voor de thuisreis. Om elf uur kwam het gezelschap thu's iheer dan voldaan over dezen schitterenden tocht. Op uitnoodiging van de Wassenaar- se he Vereeniging voor Vreemdelingen ver keer alhier zal door de Haagsche Tramhar monie op Vrijdag 21 Juli a.s. op het Burcht plein een concert worden gegeven. NOORDWIJK AAN ZEE. De as. feesten van V.V.V. Evenals vorige Jaren zal V.V.V. in dit seizoen weer eenige zomerfeesten organi- seeren. 20 Juli zal het Fanfarecorps „Excelsior" een openingsconcert geven voor „de Land bouw", waarna een lampionoptocht volgt: 27 Juli wordt een Voetbalwedstrijd ge speeld op het strand voor „Seinpost" om den V.V.V. wisselbeker tusschen „Quick- Boys" uit Katwijk en de voetbalvereeni- ging „Noordwijk". 4 Augustus vindt een openluchtconcert plaats van de Harmonie-kapel „Crescendo" voor de „Zeeleeuw" waarna Lampionop tocht. 's Woensdagmiddags zullen strandfeesten plaats vinden, waarvan de leiding bij den heer S. Verloop in zeer goede handen zal zijn. 25 Juli wordt een Schaakkamp gehou den voor badgasten tegen Noordwljkers in café „Flora" Noordwijk-Binnen. De revan chewedstrijd op 8 Augustus in „Seinpost". 7 Aug. In Casino opvoering van de Re vue der Noordwijksche Reddingsbrigade. Een en ander geeft een beeld van de activiteit van V.V.V. Het bekende vuurwerk zal 11 Augustus op het strand plaats vinden. OEGSTGEEST. 75-JARIG BESTAAN DER BEWAAR SCHOOL AAN DEN MORSCIf. Vele gelukwenschen. Gistermiddag is onder groote belangstel ling het 75-jarig bestaan der bewaarschool aan den Morsch, hoofd mevr. Monteba Van Loef, herdacht. Vele ouders waren aanwezig; ook burgemeester Van Gerre- vlnk gaf van zijn belangstelling blijk. Deze school, die in 1364 door wijlen me vrouw Gevers werd opgericht, telt thans 50 leerlingen. Mejuffr. Middelkoop heeft de schobl 40 jaar als hoofd gediend en nu se dert geruimen tijd mevr. Monteba. Ver- sohillende helpsters staan haar bij de zeer omvangrijke taak ten dienste. De vaak nog zeer jeugdige leerlingen verrichtten spel letjes en zangnummertjes, welke getuigden van het geduld en de tact zoowel door het hoofd als leidsters bij de instudeering be tracht. Het was zeker geen gemakkelijke taak den kleuters de verschillende zang stukjes en de rhythmische gymnastiek bij te brengen. Na afloop van een spelletje werden zij geregeld onthaald en dit was voor hen een welverdiende belooning. Namens het gemeentebestuur bracht bur gemeester Van Gerrevink de 'hartelijke ge lukwenschen over. Spr. memoreerde hoe 75 jaar geleden de school door mevrouw Gevers werd gesticht. Wanneer wij deze school vergelijken bij een moderne school, dan is zij nog lang niet op peil, doch de school is er in de eerste plaats om de kinderen te bewaren. Ook is het de taak van de school, den kinderen iets bij te brengen. Op deze school is iets in die richting gedaan en spr. heeft waardeering voor de wijze, waarop dit is gedaan. Spr hoopte, dat het instituut zal groeien en bloeien tot in lengte van dagen. Weth. v. Egmond herinnerde aan der. tijd, dat hijzelf leerling der school was Veel is nadien veranderd. Spr. herdacht even eens de oprichtster mevr. Gevers, de wel doenster in de gemeente. Bij al wat veran derde is de Morsch echter gebleven wat hij was Dit demonstreert ook de bewaar school. waar alle standen en richtingen saam komen, en waar toch de Ohr. geest heerscht. Enkele waardeerende woorden richtte spr. tot den voorzitter, den heer Schouten, die reeds sinds 1884 zijn krachten als zoo danig heeft gegeven. Spr. hoopt, dat God dezen grijzen veteraan nog eenigen tijd wil sparen. De heer Schouten dankte voor deze woor den, en speciaal den burgemeester voor zijn belangstelling. Namens de ouders werd aan mevr. Mon teba een fraai geschenk, bestaande uit een drietal foto's van het prinselijk gezin in hjst. alsmede een fraaie plant aangeboden. De overhandiging geschiedde door een der helosters. mej. Rie Huntelman terwijl me vrouw Schrama namens de oud'1"" esp kort waardeerend woord tot mevr. Monteba richtte. Deze dankte voor de betoonde be langstelling en voor de aangeboden ge schenken die een plaats in de school zullen krijgen RIJNSBURG. SASSENHEIM. Het hoogste punt bereikt. Bil de ln aanbouw zijnde lakfabriek der N.V. Sikkes is het hoogste punt bereikt, zoodat de driekleur van het bouwwerk wapperde Het gebouw is opgetrokken in gewapend beton met een bekleeding van metselsteen. Het ligt in de bedoeling reeds in dit na jaar een gedeelte van het bedrijf in wer king te stellen. Nabij den ln aanleg zijnden nieuwen provincialen weg kwam in de Hoofdstraat een vrachtauto doordat een voorrijder moest stoppen, met dezen in aanrijding en werd zwaar beschadigd, zoodat hij moest worden weggesleept. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De polit'e onderzoekt de schuldvraag Aan de Universiteit te Leuven (België) slaagde onze oud-plaatsgenoot, de heer Ludo van Leeuwen jaezn. voor het examen wijsbegeerte. Voor het diploma machineschrijven slaagde onze plaatsgenoote mej. M. Logher. VALKENBURG. Uitbreiding der werkgelegenheid. Naar wij vernemen hebben de Schelpkalk- fabrieken „Valkenburg" alhier haar bedrijf uitgebreid met fabricage van schelpengrit voor pluimveevoeder Dit beteekent voor onze gemeente een uitbreiding van de werk gelegenheid. Als president-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk is in de vacature van wijlen den heer H. Haantjes benoemd de heer H. v. d. Nagel Jr. De jaarlljksche collecte voor de stich ting Het Hoogeland heeft alhier opgebracht f. 18.80. WARMOND. De heer v. d. G. uit Amsterdam is uit den mast van zijn schip in het ruim gevallen. Hij moest zich onder dokters be handeling stellen. Deze constateerde in wendige kneuzingen, zoodat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. ZEVENHOVEN. Beroepen. Ds. C. A. van Harten alhier ontving een beroep naar de Ned. Herv. Gem. van Loe- nen aan de Vecht. ZEVENHOVEN. I De oudste leerlingen der Chr. school 1 maakten per autobus een reisje naar Rhe- nen en Soesterberg. daartoe in staat ge steld door voorstanders van het Chr. On derwijs e.a„ Des avonds keerde men bij tijds terug. De bouw eener boerderij voor reke ning van den landbouwer J. Rijlaarsdam aan de z.g. Ruigekade is gegund aan den heer G. Rijneveld te Den Hoef (U.) VOORSCHOTEN. Bijeenkomst E.H.B.O. In het gymnastieklokaal achter hel Raad huis hield de afd. van de Ned. Vereen. E.H.B.O. een bijeenkomst voor de uitrei king van de diploma's aan de geslaagde leden. Dr. Kastein uit Leiden sprak over „Prac- tische ervaringen bij luchtbeschermings maatregelen genomen in den Spaanschen burgeroorlog." Onder de vele aanwezigen werden opge merkt burgemeester M. F. Berkhout, het hoofd van den plaatselijken luchtbescher mingsdienst C. W. Stants, de docenten der cursussen A. T. Eelkema, H. J. Keegstra, M. v. d. Stoel en C. J. Kerkhof, de school arts P. Vermet en de doktoren H. de Boer, oud-voorzitter E.H.B.O. en J. E. Hubbeling gem. geneesheer te Wassenaar. De voorzitter de heer L. G. Stolk, dankte burgemeester Berkhout voor de ondervon den medewerking. De gehouden cursussen werden op initiatief van den luchtbescher mingsdienst op touw gezet en zouden geen resultaat hebben gehad, indien niet alle doktoren hadden meegewerkt. Ook hiervoor zegde spr. allen heeren hartelijk dank en besloot met den wensch dat 't geleerde zoo min mogelijk in praktijk behoefde te wor den gebracht. Alvorens burgemeester Berkhout aan de gediplomeerden EHBO-leden het diploma overhandigde zeide hij dat het voor een burgemeester een eer is wanneer zoo'n groot aantal personen hulp kan verlee- nen bij ongevallen, vooral bij luchtbescher ming. Spr. onderstreepte de woorden van den voorzitter, inzake de behoefte aan de noodzakelijkheid en sloot zich aan bij den dank aan de doktoren gebracht. Nadat de diploma's waren uitgereikt heb ben mej. Knote, mevr. LametBakker, mej. v. Santbrink en de heer Bremer, elk een groep cursisten vertegenwoordigende, aan hun docent een blijvende herinnering en een stoffelijk blijk van dank aangebo den, terwijl de echtgenooten van de dokto ren bloemen ontvingen als een kleine ver goeding voor de vele uren dat zij hun echt genoot-docent in den huiselijken kring had den moeten missen. Ook den ijverigen se cretaris van de afd., den heer J. G. Bouw. werd namens allen een blijk van waardee ring overhandigd. Nadat dr. Kastein zijn interessante lezing gehouden had, volgde gedachtenwissellng en sluiting. Gevonden: Een melkbussleutel, siga rettenkoker, twee konijnen, blauw kinder mutsje. Eervol ontslag aan pastoor P. Meyer. Bij besluit van 11 Juli U. heeft de Bis schop van Haarlem aan den pastoor dezer parochie, den heer P. Meijer, alhier, op diens verzoek, om gezondheidsredenen, eer vol ontslag verleend van de geestelijke be diening met ingang van Vrijdag 1 Sept. a.s. De collecte gehouden voor „Het Hooge land" heeft in deze gemeente opgebracht f48.46. Uitstapje Advendo". De afd grootere dames en heeren van i Mondo-gelclub „Advendo" maakte het jaarlhkecbe uitstapje per tO"r'nvqar Mida' «i Leiden den directeur van Wouw en d ens WASSENAAR. Het j aarlij ksche marschconcert geor ganiseerd door de Buurtvereeniging Detjler- oord en Omgeving zal ditmaal plaats vinden op Maandag 24 Juli a.s. met medewerking van de muziekvereeniging „Excelsior" alhier De Raad zal op Woensdag 19 Juli a.s. des voorm. te 9 uur in openbare vergadering bijeenkomen. Gevonden: 4 honden, paar handschoe nen. damesschoen, dop van radlateur, bril, bril in etui, zakmes, ceintuur, rammelaar, parapluie, linnen koppel, schaar in etui, leerboekje, zonnebril, kerkboek, 2 heerenrij wielen. portemonnaie met lnh„ bos sleutels, muziekboeken, partij schoolboeken. 2 sleu tels. ving mot. sleutels, rijwielplaatje, kin derjasje. paar beenpijpen. Inlichtingen bij de politie. ALPHEN. Vergadering der Wilhelminavereenging. In de benedenzaal van hotel „De ver gulde Wagen" vergaderde de Wilhelmina- vereeniging, onder voorzitterschap van den heer Lam. De voorzitter gaf zijn voldoe ning te kennen over de vele werkzaam heden verricht bi] de feestelijkheden het vorig jaar. Tevens deelde hij mede dat hetzelfde co mité ook dit jaar de feestelijkheden zal organlseeren. Bericht van verhindering was ingekomen van den penningmeester den heer W. F. van Leo. die ter verpleging opgenomen ln het ziekenhuis te Leiden. Besloten werd hem een telegram te zenden met den wensch voor een spoedig herstel. De notulen van den secretaris den heer Bern Knapen werden onveranderd vast gesteld. Een verzoek van het feestcomité om een bijdrage voor de as. feestelijkheden ont lokte een langdurig dispuut, tenslotte werd op voorstel van één der leden besloten een garantie te stellen tot een bedrag van f. 150 onder voorwaarden dat de leden van de W.V op het feestterrein vrijen toegang zullen hebben. Uit het financieel verslag bleek dat de rekening sloot met een voordeelig saldo van f. 133.36U>; de rekening werd onver anderd oder dankzegging voor het beheer van den penningmeester vastgesteld. Na rondvraag volsdeesiu'iting. ALKEMADE. Vergadering Oranje-Ver. „Eensgezindheid" De Oranjever. .Eensgezindheid" kwam in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer A. v. d. Broek, deelde mede. dat op 6 en 7 Sept. as. Oranjefeesten worden gehouden. De eerste dag zal voor de kinderen bestemd zijn. Op den tweeden dag wordt een op tocht met muziek gehouden. Een ieder wondt verzocht om hieraan mede te werken, een versiering te maken, enz. Burgerlijke Stand. Geboren: Hermanus Paulus, z. van A. Th. Straathof en J. Rotteveel. Overleden: Cornelia Petronella Maria van Ruiten 4 mnd. Johannes van Leeuwen. 81 J. echtgenoot van M. van der Voort Gerarda Akerboom. 74 j. echtgenoote van W Hoogen- boom Neeltje van Klink, 42 j. echtgenoote van P. J. Spruijt. Aanbesteding. De uitslag van de gehouden aanbesteding voor den bouw van een veldwachterswoning te Rijpwetering. alsmede het bouwen van een brandspuithuis aldaar, luidt als volgt: Gebrs. C. en L. Meeuwissen te Sassen- heim f.5490 en f.645: Gebrs. L. en J. Jan sen te Rijpwetering in massa f.5790; N.V het Metselhuis te Warmond f5960 en f700 in massa f. 6610; H. J. Strijk Rijpwetering f. 5990 en f. 665. De bouw van de veldwachterswoning is niet gegund, terwijl die van het brand spuitenhuls is opgedragen aan Gebf. C. en L. Meeuwissen te Sassenhetm Uitgaande van de Chr. Jongeiings- en Meisjesvereenigingen uit Alphen en omge ving werd gisteren een Jeugdlanddag ge houden op een terrein van de Martha- Stlchting te Alphen. De opening. De voorzitter van het lar.ddagcomité de heer Schellingerhout uit Koudekerk, opende het samenzijn met het lezen van een schriftgedeelte uit Joh. 16 515 en gebed en heette allen hartelijk welkom. Ds. Meijer, predikant-directeur der Mar- tha-Stichting, verrichtte de officieele ope ning. Hij wees op de talrijke meetings en demonstraties in onze dagen. Na de massa verheerlijking te hebben afgewezen, wees spr. op het gewend raken aan groote woor den en leuzen, waarna spr. er den nadruk op legde dat onze sterkte en ons verwach ten in den Heer is! Spr eindigde met den wensch. dat deze Landdag zal mogen me dewerken om die sterkte en verwachting te bewerken. Onze gaven, onze tijd. onze taak De heer Verschoor, voorzitter van het Prov. Comité Z H. van het N.J.V. sprak over bovenstaand onderwerp. Bij het over zien der schare stelde hij de vraag uit de schrift: „Zijn dit alle jongelingen?" Spr. verwachting was, dat zij elders met hun arbeid bezig mochten zijn en mocht het zijn tot Gods Eer. Hij ontvouwde zijn onderwerp naar aanleiding van Psalm 8. waarin door Koning David de heerlijkheid van Gods schepping wordt beschreven. Uitvoerig schetste spr. hoe de mensch zijn gaven van God ontvangen, niet gebruikt ter verheer lijking van God. maar om Hem te haten. Hij stelde de vraag: „hoe gebruikt gij die?" Daarnaast wees spr. uitvoering op „den tijd". Velen zeggen geen tijd te hebben. De tijd, het meest kostelijkste van alles, wordt door velen misbruikt. Sprekers ondervin ding is, dat menschen die het het drukst hebben, juist wél tijd hebben. God roept om iets voor Hem te doen en dan is er lijd. God zal ons aldus spr. ook verantwoording vra gen van wat wij met den tijd hebben ge daan. Wij hebben een taak. Ieder heeft van God gaven, tijd doch ook een taak te ver vullen. Talrijken zeggen niets te doen te hebben, terwijl hun taak soms vlak voor de voeten ligt. Hij gaf daartoe verschillende voorbeelden, als de taak in het huisgezin, etc. Als men vraagt „wat moet ik doen," geeft de schrift het antwoord: „Wat uw hand vindt om te doen." Voor ieder is een taak in gezin en Koninkrijk. Hij besloot met den wensch. dat God een ieder moge geven, gaven, tijd en een taak tot Zijn eer. De verborgen en geopenbaarde dingen. Ds. v. Harten van Zevenhoven ontleende bovenstaand onderwerp aan Deut. 29 29: „De verborgene dingen zijn voor den Heer onzen God, maar de geopenbaarde zijn van ons." Uitvoerig schetste spr. hoe Satan steeds het geloof tracht .te schokken met b.v. de vraag: Zijt gij wel uitverkoren". Doch deze vraag mogen wij niet stellen om dat dit de verborgen dingen zijn. die bij God alléén bekend zijn. Na een verklaring te hebben gegeven over het „openbaren", hoe God zich aan den mensch geopenbaard heeft en wel in de schepping van hemel en aarde, stelde hem in het licht, hoe aller lei vragen niet dienen tot Gods eer en onze zaligheid. Wat God wel geopenbaard heeft is. dat Hij Zijn eenig geboren Zoon Jezus Christus in deze Wereld heeft gezonden, op dat een iegelijk die in Hém gelooft niet ver- derve maar het eeuwige leven hebbe." De avondbijcenkomst. 's Avonds was de belangstelling veel grooter. Nadat de meisjes een tweetal lie deren gezongen hadden, sprak Mevr. Vel- linga over: Karaktervorming. Spr. wees erop. hoe karaktervorming is het bouwen aan het karakter. Zij vergeleek dit met het bouwen van een huis Door de verschillende deelen moet het geheel ge vormd worden. Zoo moet ook gebouwc aan het karakter, opdat wij bruikbare menschen in de maatschappij worden. De stelling, dat men het leven door moet. zooals men ge boren is, verwierp zij. Zeker is er verschil in mileu en aanleg. Maar van elk karakter kan gezegd worden, dat er veel verbeterd kan worden. Eerst op de school is men ln het bouwen aan het karakter lijdelijk. Daar wordt gebouwd door onderwijzers. Later verandert dat. Men moet zélf bouwen. En als hulpinstituut heeft men daarbij de jeugdvereenigingen. De leidende bron voor het bouwen is Gods Woord, het middel bij uitnemendheid voor de jeugdvereenigingen. Dan wordt er goed gebouwd. Het eenige goede is een tempel. Dat is iets moois en het leven wordt ter eere Gods. Hiervoor heeft men een sterken wil noodig en men moet het gansche leven doorbouwen. Ver keerde dingen moeten afgebroken. Bouwen alleen en met elkaar kan niet zonder lei ding van den Machtigen Bouwmeester. Jezus Christus moet onze Leidsman zijn. Dan alleen zal het bouwen slagen en zul len de goede karakters gevormd worden, die noodig zijn op elk terrein van het leven. Door het meisjeskoor van de Martha- Stichting onder leiding van den heer v. d. Kemp. werden enkele mooie zangnummers ten gehoore gebracht, gevolgd door het fan farecorps onder leiding van den heer Of- fringa. Beide oogsten een verdiend succes. 0 Mozes' keuze. Ds. Doornenbal van Woubrugge sprak hier op naar aanleiding van Hebr. 11 2425 over Mozes' Keuze". Hij behandelde: le. wanneer die keuze gedaan werd; 2e. waar in die keuze bestond; 3e. waaruit zij voort vloeide. Allereerst behandelde spr de geboorte van Mozes en zijn redding uit de Nijl. Waarschijnlijk deed Mozes de goede keuze op ongeveer 40-j. leeftijd. De meesten doen hun goede keuze op vroegeren leeftijd, dat is goed. Op ouderen leeftijd wordt men vaak zoo hard en verhard, en de Heere zegt: ..die Mij vroeg zoeken, zullen Mij vinden!" Spr. wees erop. hoe de doop ons daartoe verplicht. Spr. wekte op de verzenen niet tegen de prikkelen te slaan, doch gehoor te geven aan Gods roepstem. De rijkdom van Faro's hof werd door Mozes prijs gegeven voor de armoede van Israël. Alle wijsheid en heerlijkheid gaf hij op voor de keuze van smaad en kwalijke behandeling. De genie ting der zonden gaf hij prijs om tot een goede verhouding tot God te komen. Mozes deed een oprechte, besliste, standvastige keuze, want hij zag op de vergelding des loons. Die keuze vloeide voort i>it het ge loof. Het was een vrucht van Gods eigen genadewerk. Bekeering moet voortkomen uit het oprechte geloof, ook al wordt mer\, dan een dwaas voor de wereld. Goil's be looning wacht aan het einde. Spr. wees er op hoe keuze gedaan moet worden tusschen twee wegen: de breede weg die uitloopt op het eeuwig verderf, de smalle weg r van veel lijden loopt uit op het Vaderland en het eeuwig Jeruzalem. Van nature wandelen wij op den breeden weg. Wij leven in de wereld en zullen met die wereld ten on dergaan. Maar om behouden te worden moet er iets gebeuren, er moet gekozen worden. Dit kan niet in eigen kracht, ddch alleen in Gods kracht. Dan wordt de liefde tot Christus geboren. Dan kunnen we het schoons van de wereld verlaten, dan kiezen wij voor den Heere en zijn Volk, welks God de Heere is. Het slotwoord werd gesproken door den voorzitter ,,Wie?Gij!" Spr. wees erop. hoe de ouders de taak hebben de kinderen voor te lichten en het vertrouwen der kin deren te winnen. Ook voor de jongeren is de vraag van het Geloof een toekomst- vraag. Bij de zaak van het Koninkrijk Gods zijn wij allen betrokken en God komt tot ons met de boodschap: ..Vreest niet, ik heb de wereld overwonnen." Nadat gezongen was Ps. 89 7 en gebed was deze zeer geslaagde Jeugddag beëin digd. Voor Zondag 16 Juli zal de Zondag- dienst worden waargenomen door dr. J Hamburger, telef. 136. BOSKOOP. Vergadering Kon. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde, afd. Boskoop. Deze bijeenkomst werd geopend door den heer K. Verboom. Nadat interessant plan- tenmateriaail ter taiflel was gebracht, gaf de heer A. Spaargaren inlichtingen omtrent de voorgenomen excursie naar de Konink lijke tuinen te Laeken. Hierna kwamen de heeren G. van Noordt, ldte vooititter, D. Veerman, 2e voorz.. K. v. "t Hoff, seer, en J. Zwartendijk. Hboftd van den Tuiritiouwcursus ter vergadering. Een der leden, toonde nog eenige nieuwere Polyanttha rdoen. Naar aanleiding van het gesprokene over de waterratten, merkte de heer Zwartendijk op, dat hij gaarne eenige exemplaren zoo versoh mogelijk wilde hebben om deze voor onderzoek op te zenden. Niet van de huis- rat maar van de waterrat, donkere huid met stompen kop. De heer Zwartendijk stelde voor een samenkomst te houden ter bespreking van het examen voor 2den knecht. De voorzitter deelde mede, dat door de examencommissie hieraan gewerkt wordt en dat binnenkort deze bespreking volgt. Hierop volgde slui ting. Door den kweeker J. Zaal alhier is op zijn kweekerij bij het verwijderen van on kruid, een gouden 5 gulden-stuk gevonden. Het geldstuk is geheel onbeschadigd en draagt de beeltenis van Z.M Koning Wil lem I, en dateert uit 1827. Woensdag 19 Juli, nam. halfdrie, be staat er in het gym.-lokaal der openbare school gelegenheid tot kostelooze inenting. Gevonden: Sierspeld, bril en een pet. Inlichtingen politiebureau. LEIDERDORP. De alhier gehouden collecte ten bate van de Stichting „Het Hoogeland" heeft opgebracht f. 50.52. Alhier werd opgericht een Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden. In het voor- loopig bestuur zijn benoemd tot voorzitter, secretaris en penningmeester de heeren J. Blankenstein, A. de Jong en M. Dekker. WADDINXVEEN. Onze plaatsgenoot de heer D Magré. volontair ter gemeentesecretarie te Bent huizen is als zoodanig alhier benoemd. WOUBRUGGE. Door het indrukken van een ruit in de serredeur heeft men zich toegang weten te verschaffen tot de woning van den manu- facturier S. ln de buurtschap Hoogmade. Vermist worden eenige broeken en paren kousen. WOUBRUGGE. GEMEENTERAAD. Een rechtsgeding. - Kweckerscrediet. De Raad vergaderde. Met alg. st. werd tot toelating van de nieuwe raadsleden be sloten. Ten behoeve van wegaanleg moet een stuk grond worden verkocht van het eigen dom van den heer Anker te Alphen. waar op een gemeentelijke hypotheek rust. De eigenaar heeft de keus gelaten om het te ontvangen bedrag af te lossen of niet. B. en W. stellen voor. gezien de ruime overwaarde, niet tot gedeeltelijke annulee ring der hypotheek over te gaan. Aldus besloten. Aan bloemkweekers die hun goed op een erkende veiling aanvoeren, kan. ten be hoeve van de exploitatie van het bedrijf, indien zulks wegens de tijdsomstandighe den noodig is, en niet elders de verlangde I hulp kan worden verkregen, een crediet worden verleend. De gemeente moet dan 10"van het eventueel nadeelig saldo van het verleende crediet voor haar rekening nemen Een kweeker aan den Zuidhoek verzocht hem een zoodanig crediet te ver- leenen B en W. stelden voor hierop gun stig te beslissen. Goedgekeurd. De heer G. Verkade heeft in 1938 zijn voorschot ingevolge de Landarbeiderswet afgelost gebleven. De voorz. deelde mede, vanwege de gemeente is evenwel f84 on- afgelost geableven. De voorz. deelde mede, dat het niet is mogen gelukken dit bedrag alsnog in te vorderen, omdat betrokkene, noch de familieleden hiertoe bereid blijken te zijn. Thans hebben Ged. Staten medege deeld, dat alsnog tot inning van het niet afgeloste bedrag moet worden overgegaan, weshalve B. en W. den Raad voorstellen tot het voeren van een rechtsgeding oveï te gaan. Z.h.st. aldus besloten. Op voorstel van B. en W. werden met 43 st.. tegen de heeren Van Ruiten, Anker en Donker, overeenkomstig het advies van den waar nemend gem.-opzichter, drie woningen te Hoogmade, eigendom van den heer W. van. der Laan aldaar, onbewoonbaar verklaard. De voorz. deelde hierna mede. dat de exploitatiekosten van de O. L. school over 1938 hebben bedragen f. 7.39 per leerling. (Geraamd bedrag f. 8.24). Zulks met inbe grip van f. 0.37 per leerling administratie kosten. Het verschil tusschen werkelijke en geraamde kosten beloopt f. 55.20 Deze cij fers werden voorioopig door den Raad vast gesteld. Inzake de voorgenomen wegverbetering in het Noordeinde, deelde de voorz. de voorwaarden mede waarop eenige grond eigenaren aan de gemeente den benoodig- den grond willen overdoen. De heer Noor- dam vroeg een vergoeding van f. 500 voor een strook berm en halve sloot met boven dien een afscheiding langs den dijk voor rekening van de gemeente. De heeren van den Bijl en Van Vliet stelden naar even redigheid van de oppervlakte dezelfde voorwaarden. B. en W stelden voor dit aanbod te aanvaarden. De Raad kon hiermede accoord gaan. De bcgrooting van de wegverbetering werd daarna vastgesteld op f. 4246. In de loonen geeft het Rijk 90n'« subsidie. Van deze re constructie van der. Achterweg meenden B. en W. gebruik te moeten maken om de 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7