LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 13 Juli 1939 Binnenland Groole brand in Berkel Enschof Buitenland De ramp van de „Thetis" VRAGENRUBRIEK BEURSOVERZICHT Wedstrijden „Braassemermeer" MARKT r DE KONINGIN OP SOESTDIJK. Te ongeveer twee uur is H M de Konin gin heden per auto op het paleis Soestdijk aangekomen. INVAL IN SPEELHOL TE DEN HAAG. De Haagsche politie heeft gisteravond omstreeks elf uur een inval gedaan in het perceel Jacob van der Doesstraat 84 op vermoeden, dat daar gelegenheid werd ge geven tot hazardspel. Per overvalwagen reed men onmidddellij k voor de deur, welke, nadat men gebeld had, van binnen werd opengetrokken. Onder leiding van hoofdinspecteur van der Heuvel stormde de politie naar boven, waar zij in de achterkamer van de eerste etage een groot gezelschap geschaard vond rond een speeltafel, waarop alle attributen voor het roulettespel aanwezig waren. De politie kon een volledige roulette met 400 fiches en een sigarenkistje met ruim 87 gulden San geld in beslag nemen. Het geheele gezelschap, bestaande uit 21 personen, waaronder vier dames, werd ge arresteerd. Na verhoor zijn deze personen in den vroegen ochtend heengezonden. De speelhuishouder echter, de 34-jarige restaurateur W. F. van der W. en de crou pier, de 48-Jarige kellner G. F. van der B uit Amsterdam, werden beiden in verzeke ring gesteld. Het bleek, dat de hoofdbewo ner van het perceel, de 60-jarige L. P. D„ nog twee maanden gevangenisstraf te goed had terzake van flesschentrekkerijHij is vanmorgen voorgeleid en Ingesloten. MOTOR REED TEGEN EEN WAGEN, Hedennacht omstreeks 12 uur is op den Aalsterweg ter hoogte van huize „de Heide- hoef" te Eindhoven een doodelijk verkeers ongeluk gebeurd. Per motor keerde de 25-jarige onderwijzer J van Tuin uit Eindhoven, die thans in nrlitairen dienst is, naar Valkenswaard. waar hij gedetacheerd is, terug. Door nog onbekende oorzaak is hij op een gegeven moment tegen een voor hem rijdenden melkwagen gereden, tengevolge waarvan hij tegen den grond sloeg Het was op slag dood Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het slachtoffer op het laatste moment nog een poging heeft gedaan, den wagen, die van een behoorlijk achterlicht voorzien was, te ontwijken, wat hem echter niet meer is mogen gelukken. Dr. F. W. C. L. SCHULTE. t Te Hilversum waar hij zich sinds zijn emeritaat gevestigd had is gisteren na een kortstondige ongesteldheid in den ouder dom van 71 Jaar overleden dr. F. W. C. L. Schulte, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. DRIE HUIZEN IN DE ASCH GELEGD. Gisteravond zijn drie woningen te Ber kel Enschot (N.-Br.) door nog niet be kende oorzaak in de asch gelegd. Niets kon worden gered. De Inboedels waren niet verzekerd. Omstreeks zeven uur sloegen de vlammen uit het rieten dak van de wonnig van B. Ambacht, gelegen aan den weg naar de Berkel-steenfabrieken. In een oogwenk stond het geheele huls in lichterlaaie. De brandklokken werden geluld en van alle kanten kwamen de menschen toegescho ten. Het anders zoo rustige dorpje geraak te in rep en roer. In de omgeving van de brandende wo ning was men met de motorspuit bezig een aardappelveld te bespuiten met loodarse- naal. ter bestrijding van den kolorado- kever. Deze spuit werd onmiddellijk naar den brand gedirigeerd Inmiddels was ook de brandweer ter plaatse en met alle beschik bare middelen werd het vuur bestreden. De vlammen hadden zldh lntusschen reeds medegedeeld aan de naast gelegen wonin gen van A van de Boer en J. Hoogeboom en het mocht niet gelukken, de als fakkels brandende perceelen te redden. Bven zag het er naar uit, dat ook een vierde huis. bewoond door C. Suos aan het vuur ten offer zou vallen Men haalde daarom al het huisraad naar buiten. Nadat men twee uur lang alle krachten had ingespannen, was het vuur gebluscht. De woning van de familie Suos was ge spaard gebleven, doch de eerstgenoemde drie huizen waren totaal verwoest. De inboedels waren ndet verzekerd Het is reeds de tweede maal in korten tijd. dat de familie Van de Boer haar bezittingen in Vlammen op ziet gaan. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen om 6.17 uur vertrok de „Nan- doe" naar Batavia. Aan boord bevond zich 419 Kg. briefpost 1 Kg, pakketpost en 186 Kg. vracht Elf passagiers maken de reis mede vanaf Amsterdam Verder stappen onderweg in één passagier te Calcutta voor Penang en twee passagiers te Palembang voor Bandoeng. PALESTINA. De illegale immigratie stopgezet In het Engelsche Lagerhuis heeft Macdonald medegedeeld, dat het aan tal illegale immigranten in Palestina onlangs zóó groot is geweest, dat hij thans den Hoogen Commissaris mach tiging heeft verleend aan te kondigen, dat géén immigratiequota zullen wor den uitgegeven voor de volgende zes maanden van 1 October tot 31 Maart 1940. Of er na dien datum een hervat ting zal komen van de immigratie- quota moet afhangen van de dan heerschende omstandig he en ten opzichte van de illegale immigratie. Macdonald, die deze verklaring aflegde In een schriftelijk antwoord op een vraag van den conservatief Sutcliffe, zette uiteen, dat de regeering bijzonder verlangend is hulp te verleenen bij de vestiging van Jood- sche vluchtelingen uit Midden-Europa en dat derhalve speciale voorzieningen zijn getroffen voor de toelating van deze vluch telingen. Gedurende de laatste paar maanden echter is een georganiseerde poging in het werk gesteld om de behoorlijke regeling der immigratie te doen mislukken door handel In Illegale immigranten. Aangezien velen dezer immigranten Joden zijn uit Polen en Roemenië, bedreigt deze beweging tot zeke re hoogte de Britsche pogingen om de vluchtelingen te helpen. De Britsche re geering, zoo voegde Macdonald hieraan toe, is vastbesloten deze poging om de wet van Palestina een nederlaag te doen lijden tegen te gaan; een poging, die in ieder ge val de verbittering in het land doet voort duren De aantallen Illegale immigranten, die in Palestina blijven worden afgetrok ken van de toekomstige quota legale im migranten. ZWITSERLAND. HET PROCES TEGEN DE NATIONAAL- SOCIALISTEN. Zware straffen geëischt. De procureur Stampll heeft gisteren zijn requisitoir inzake het proces tegen de na- tienaal-socialisten uitgesproken. Hij zeide: „Midden in den strijd van Zwitserland voor de verdediging der democratie, gingen de beschuldigden over tot een tegenoverge stelde ideologie Op het oogenblik. dat Zwitserland zich tegen spionnage verde dig!.. organiseerden zij op zijn grondge bied een spionnagenet ten dienste van het buitenland. Er zijn ernstige aanwilzinesn, dat een politieke en militaire inlichtingen- d enst ten dienste van Duitschland werd opgericht." De procureur eischte dan tegen den be schuldigde Frci. een door de Gestapo ruim betaalden agent, bij verstek 3 jaren dwang arbeid cn ontzetting uit de burgerrecht voor den duur van 10 jaren; tegen den bc schuldigde Zander twee jaren gevangenis straf en vijf jaren verlies van burgerrech ten en tegen de andere verdachten gevan- «Wraffen varleerend van 2 tot 13 maan- oen en verlies van burgerrechten voor ult- eenloopende tijden BOTSING TUSSCHEN PERSONENAUTO EN TAXI. Bejaarde dame ernstig gewond. Gisteravond omstreeks elf uur is op den rijksweg AmsterdamAmersfoort onder de gemeente Eemnes een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een taxi uit Baarn, bestuurd door K. G. K. van de Lage Vuursohe. kwam uit de richting Amsterdam en wilde, naar de be stuurder verklaarde, den linkerberm van den weg oprijden omdat een der achterban den gesprongen was. Uit de riohting Baam kwam echter een personenauto. be stuurd door mevrouw E. O. geb. S„ uit Hil versum, die de naar links zwenkende taxi niet meer ontwijken kon. De wagens vlo gen met een hevlgén klap tegen eikaar en werden ernstig beschadigd. De 74-jarige moeder van de bestuurster, mevr. de weduwe A. M. J. SlaghekHeslen- feld, uit Bussum, was ernstig gewond. Zij werd naar de Majellastichting te Bussum gebracht waar bleek, dat zij een schedelbasisfractuur had opgeloopen en de borstkas was ingedrukt.. Haar toestand is zorgwekkend. De bestuurster werd aan het hoofi ge wond. terwijl de taxi-chauffeur lichte ver wondingen aan de hand opliep. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL TE ROTTERDAM. Vanmorgen omstreeks half tien is op de Waalhaven o.z. een ernstig ongeval ge beurd. tengevolge waarvan de 17-jarige electricien J. Verschoor, uit Hekelingen, is gedood. De Jongeman reed op zijn motorrijwiel achter een autobus, die hij wilde passee- ren Van de andere ziide naderde od het zelfde moment een militaire auto. De be stuurder van dezen wagen kon een aan rijding niet meer voorkomen. De motorrij der werd dermate gewond, dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis ls overleden. DRONKEN AUTOBESTUURDER VER OORZAAKT ONGELUK. Eeen ernstig gewonde te Enschedé. Opnieuw heeft een onder den invloed van sterken drank verkeerende autobe stuurder in de gemeente Enschedé een on geluk veroorzaakt. Gisteravond te ongeveer half elf stonden in de Brinkstraat eenige meisjes op het trottoir met elkaar te pra ten, toen een auto met groote vaart om den hoek kwam. De bestuurder kon de bocht niet goed nemen, waardoor de auto ten deele op het trottoir terecht kwam. Dc fiets van een der meisjes werd aangereden en weggeslingerd, tengevolge waarvan de 34-jarige dienstbode F. E. werd geraakt Zij werd ernstig gewond aan het hoofd en werd met een hersenschudding naar het r.k. ziekenhuis overgebracht. De auto kon spoedig door de politie worden opgespoord. Het bleek, dat een 23-jarige slager uit Hengelo, de bestuurder was geweest. Hij was in een der café's, die hij had bezocht, nog gewaarschuwd met de woorden: „denk aan Lonneker" Na de aanrijding had hij zich naar het volkspark begeven, waar hij met hulp van een vriend, een aanrijding had geënsceneerd Hij had daarop in het gebouw in het Volkspark de poltie opge beld, met de mededeeling, dat iemand zijn auto had willen stelen, doch bij het wegrij den tegen een boom terecht was gekomen De politie wist Inmiddels reeds, dat deze man de bestuurder van de auto in de Brinkstraat was geweest. Men bracht hem naar het bu reau over. waar hij spoedig een bekentenis aflegde. Op het politiebureau bleek, dat de slager nog onder den invloed van sterken drank verkeerde. De auto had hij van een garagehouder in Hengelo gehuurd. HET VERHAAL VAN DUIKER „O.". In de ..Daily Express" lezen wij het ver haal van den duiker ,,0." die in den laat- sten tijd verschillende malen rond het wrak van de .Thetis" heeft gewandeld. Niet minder dan 13 duikers zijn omlaag gegaan, om te probeeren de „Thetis" te bergen. Duiker O. heeft in het stuurhuis gestaan en geconstateerd dat de periscoop gebro ken is. Op den bodem van de zee heerscht een absolute, beklemmende stilte en alles wat ik hoor is het pompen van mijn ademha lingsapparaat. En als ik wandel op het dek van de Thetis, hoor ik het geklikklak van mijn schoenen," zoo zegt duiker O. De bodem is van hare, blauwe klei. er zijn géén schelpen, geen gras, absoluut geen leven, want er zijn ook geen visschen. Het is wel buitengewoon griezelig. In de nabijheid van de Thetis moeten wij steeds oppassen voor een groot gat in de klei van ongeveer 3 meter middellijn en 3 meter diepte. Dit gat heeft de Thetis ver moedelijk den eersten keer met den «neus in den bodem geslagen. Duiker O. heeft voorts geconstateerd, dat de buitenkleppen der torpedo lanceer- buizen zwaar zijn ingedeukt. Voorts ver klaarde hij, dat onder de kiel van het schip reeds drie kabels zijn bevestigd, maar dat er nog vijf andere moeten komen, vóórdat de boot eventueel gelicht kan worden. Mijn vrienden en ik, zoo zeide duiker O. voorts, zijn nu ongeveer 12 keer omlaag ge weest. Wij durven niet te veel te denken aan de 99 doode mannen, die zich binnen bevinden. Maar wij zouden hen graag naar boven brengen en hun een Christelijke begrafenis willen geven! Luitenant Coltart heeft tijdens het ge tuigenverhoor nog verklaard, dat de Thetis zeer snel in horizontalen stand dook Zij ver dween in drie minuten. Toen hij de peri scoop gedurende een half uur niet had ge zien, heeft hij aan het Fort Blackhouse ge vraagd, hoe lang de kapitein van de Thetis dacht onder te blijven. Het was zijn bedoe ling1 om zijn vrees te overwinnen, zonder onnoodig alarm te maken, hetgeen hij op dat moment nog niet noodig achtte. Later groeide zijn vrees, deze ging over in ontzet ting en toen heeft hij zich wederom in ver binding gesteld met den wal. Commandant Mac Vlcker heeft nog een demonstratie gegeven met het Davis appa raat en hij verklaarde, dat er gedurende de 2l/i jaar dat hij er mee geoefend heeft, slechts zeven maal een fout was geconsta teerd bij 3279 mannen. (v. d. Vaart), Poppedijntje 'Bruynzeel), Vage bond (v. Helvert). Sloebertje (Schippers), Nar (Bennik) en Roy (Vink). 12 M2 klasse: Pamir (Schepers). Kiphaan (Werkhoven), Alohe (Borra), Dinges (Nauta». Ideaal (Schoten). Ronny II (F. Overmaas). Ronny III <H. Overmaas». Picter II (Mooy), 't Geusje (Ott) en V/ieko (Koning). 12-voetsjollen A: Ideaal (Karreman), Hotsie Totsie (mej. v. Dieten), Sterntje (Aten'. Hans (Van Vliet), Keggetje (v. d. Berg) en Phoenix (v. 't Oever). Idem B: Pinquin 'Markus). Chantecloir II fDe Haan', Flying Fish (Volker). Henny (War ners) en Popeye (Schoen). Vrijbuiters: Marie (v d. Meer) en Stortebeker (De Vries). MOTORSPORT. DE INTERNATIONALE ZESDAAGSCHE. De sportcommissie van de K.NM.V, heeft de beide vaas-teams, welke de Nederlandsche kleu ren in de a.s internationale motorzesdaagsche zullen verdedigen, vastgesteld. Het zijn: A. team: G. de Ridder (Haarlem) pp B.M.W., J. Moejes (Heer-Hugowaard) op 'B.M.W. en J. Fijma (Amsterdam) op Ariel. B-team: J. Bovee (Amersfoort) op Velocette, D. Renooy (Hintham» op Eysink en J. van Rijn (Arnhem) op Velocette. Naar men weet worden deze wedstrijden van 2126 Augustus in Zuid-Duitschland verreden. HILLEGOM. Anemonenzaad gestolen. Des nachts is een hoeveelheid van 10 a 12 KG. anemonenzaad of - wol gestolen uit het warenhuLs der firma J. van der Linden aan de Trekvaart te Hillegom. LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. Th. de Gier gcb. In 't Veen d; E. A. van Rijn geb. Elfferink d; H. G. L. Karsemeyer geb. Linsen z; J. Th. P Groene- wegen geb. Remmerswaal d; M. H. Loos geb Lel weld z: A M. Verhage geb. Verhevke i. Getrouwd: G. den Haan en N. van Roos malen. FRANCO REORGANISEERT LEGERCOMMANDO'S. Generaal Franco heeft Spanje verdeelt in acht militaire districten, welke onder aanvoering staan van generaals, die zich in den burgeroorlog het'fltecst onderschel den hebben Generaal Varela, die het Alcazar in To ledo ontzette, na het beleg van zeventig dagen, heeft het bevel gekregen over Ma rokko. Volgens officieele gegevens zijn tijdens den burgeroorlog in Spanje 50.000 man schappen, die in de nationalistische legers gestreden hebben, invalide geworden. Hier van zijn 301 totaal invalide en 208 blind. Op een landgoed in Guadalajara wordt een invaliden-hospitaal ingericht. De pro vincie, Barcelona heeft toegezegd aan 10.000 invaliden een werkkring te verschaf fen. Anderen krijgen betrekkingen als con cierges in particuliere huizen en kantoren. Spanje's eerste graanoogst na het einde van den burgeroorlog zal ruim 3 millioen ton opleveren. Dit is slechts 19% lager dan de normale productie is oorlogstijd. In de Noord-Westelijke provincies, die het minst onder den oorlog geleden hebben, wordt een record-oogst geboekt. WIELRENNEN. De ronde van Frankrijk Brest. 13 Juli. (Van een specialen A.N.P.-verslaggever). Zeven en zeventig renners zijn hedenmorgen uit Brest gestart voor de vierde etappe over Chateaulin en Quimper naar Lorient. een af stand van 174 K.M. Onze landgenooten kwamen volkomen uitgerust aan den start. Daar zij allen steeds beter in vorm komen, hoopt men dat de Nederlandsche renners goede resultaten in dezen vierden rit- zullen bereiken. WARMOND. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerard z. van J. Wielinga en W. Klinker: Berdina Catharlna Elisabeth d. van E. C. Hulsebosch en A. Waasdorp; Antonius Maria z. van A. G. van Noort en C. Verhaar; Johannes Cornelis z. van C. Heemskerk en A, G. van der Tol. Gehuwd: G. J. Willemsen jm. oud 40 jaar en A. Hoeven oud 26 jaar. Overleden: Helena Overpelt echtgenoote van L. v. d. Berg. H. J. v. H. te L. De eischen voor het staatsexamen A. en B. vindt u uitvoerig ver meld in de Hooger Onderwijswet, welke in iedere openbare bibliotheek ter inzage ligt. ZEILEN. DE INSCHRIJVINGEN. Voor de wedstrijden op hef Braassemermeer welke Zaterdag en Zondag worden gehouden, zijn de volgende inschrijvingen binnengekomen: 45 M2 klasse: Walta (Vermaat). Blauwe Vogel (Molenaar) en Coppelstock (Sieverts). DrakenklassePim «Bommezijn), Viking (Hof- I kens'. She (mevr. Eykelen), 'tDuyfken (Duyvis) Anja Katinka (v. Breemen). Kismeth ((Bliek- man). Loeng Schen (v. Lienden), Plasland 1 (Sanders), Vief (Matthieu). Sterna (Tims), Moriaan (Hallie). Regenboogklasse A: Duvel (Schrijver). Gree (Benjamins). Hollandia (v. Staveren). Kikker (De Vries). Duke (v. d. Velde), Leede II (v. d. Mey). Saenden (De Wit), Vrijheidt (Pot), Phecda (Deichmann), Titia (Maas), Eelko (Bergsma). Idem B.: Tjebbe (Maas) en Pipa (Warring). Pampusklasse: Ruiter (Reitsma). N. N. 16 M2 klasse: Cycloop (v. d. Hoek). Sonnevaert (Van Hees), Swalker III (Mees), •Rossinante (Zaalberg van Zest). Unrêst (Flem- ming) Sobat (Bijl). Bum (v. Kersen), Aeolus (Hofkamp), (De Wilt). Horzel (Scharphuis), Selose ('t Lam). Tailing (v. Eysinga). Zwerver II (Reinders) en Better Times (Groot). Olympiajollen: Glipper (Kagchelland). Goes ting (Ritman). Slof (Velthuys). Daphnia (Bor- j gerhoff Mulder). Foef (v. d. StadtV Zonne- I weelde (De Jong). Little Jack (Barzilay). Plne (v. Brummelen), Zonnelief (Koringa). Black Magic (W. Stoutenbeek). Koerrat (Van Veen). Puter II (P. Stoutenbeek). Magneet (J. R. v. d. Berg), Flossie (E. H. v. d. Berg). Schulmbekker VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Keeltje, d. van D. Overbeek en A A. Veenstra, Overleden. Adrianus Gregorius, 13 j., z. van P. Karremans en H. C. van der Krocht Ja- coba Johanna. 6 weken, d. van H. A. van Wis sen en J. P. de Jong. Getrouwd: A. H. van den Hoek. 27 j. en F. C. van Dam. 24 j. J. van Wageningen, 29 j. en N. H. A. Oudshoorn. 25 jaar J. M. de- Ruij- ter, 27 jaar en M. W. C. Verhoeven, 26 jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. J. Duivenvoorden, Leidscheweg 540 B. Keizer. Papelaan 154. van Nijmegen L. A. Overdevest. Leidscheweg 469. van Zoe- terwoude M. A. A. Heijdt, Wijngaardenlaan 17 J. de Bruijn, Bloklaan 11 C. van der Zwan, B. Treubstraat 31 A. Middelkoop. B. Ver- nedepark 38 A. Kleijn. Leidscheweg 96 L. Kleijn, idem Mw. M. Roelandse, Bijdorp straat 17 Mej. G. M. Bot. Rijndijk 174 J. G. Romyn, Papelaan 35 J. van der Zwart, Rijndijk 268 Mej. C. Haasnoot, Leidscheweg 203 A. Maarssen. Hyacinthstraat 19 D. J. de Haan, Beatrixstraat 5 J. van Noort, Nw Voordorpstraat 21 M. Huijser, Papelaan 156c H. Klungel. Stadwijclcstraat 9. Vertrokken: M. H. Wcutman, naar Laren, v. Wulfenlaan 14 W. Schipper, naar Den Haag, Westeinde 139 a A. in 't Veld. naar Den Haag. Pauwenlaan 51 N. W. Wassenaar, naar Wassenaar. Plein 14 C. J. Vos. naar Zeist, Huis ter Heide, van Ostadelaan 5 Mej. E. v. d. Ham—Oudshoorn, naar Voorburg, van Heu- renstr. 37 R. Alers. naar Boskoop. Burg. Co- lijnstraat 133 J. van der Westen, n. Haarlem. Kokstraat 5 rood B. Ockers, naar Den Haag. Anannasstraat 25 Mej. A. J. C. Kersten, naar Rijswijk Z.-H., Delftweg 33. OEGSTGEEST. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. van Dijk. Spaargarenstraat 44; G. van Gog, Warmonderweg 88; W. Kuster, Julianalaan 1; J. Wllod Versprille. Rhijngeester straatweg 11: Tr. Stuurman, geb. Bootman, Duivenvoordestraat 43; H. J. M. Holt. L van Arenstein 35; D. J. van Katwijk, W. de Zwij- gerlaan 17; M. van Harten, W. de Zwijgerlaan 17; D. C. Versteegh en vr.. Zoutkeetlaan 1; C. A. F. v. Aken. Endegeest; F. A. des Tombe, L. v. Oud-Poelgeest 2; J. M. E. Bruin. Endegeest; H. A. M. van Langen. Endegeest; H H Wal raven, W. de Zwijgerlaan 43, F. J. Maltha. Emmalaan 41; W. J. H. van Maris. Duinzicht - straat 46; H. van Egmond. Wijttenbachweg 83; J. Ph. Vogel. L. de Col. laan 19; S. Strumphler. L. de Col. laan 19; M. J. Bouwman. L. de Col. laan 19; H. Verhaar, v. Bennebroek; G. G Meijering. De Kempenaerstraat 113 N. v. Noort. Endegeest; M. Meijer, De Kempenaerstraat 12; J. H. C. Hilgers. Emmalaan 81; C. J. Brasker, Pr. Hendriklaqn 2; D. Wiersma. W. de Zwijger laan 19: P. H. Rotgers. Duinzichtstraat 42: C. M. Veltema, Duivenvoordestraat 35. Vertrokken: H. N. Ravestjjn. n. Warmond. Heerenweg A 14: F W. M. Schouten n. Ws- senaar. Santhorstlaan 8: A. A. H Witteman. n. Sassenheim. Kastanjelaan 11; A. E Ouds hoorn. n Den Helder, Weststraat 16; A Th. Nykamp. geb Peters en zoon. n. Leiden v. d. Brandelerkade 23; H. G. Meijerink. n. Zwolle. Koestraat 36; J. C. E. Reiche-Eisenstuck. geb. Blom. n. Laren. Hoefloo 11; G. Oudshoorn. n. Leiden, v. 't Hoffstraat 33: M. Sepers. n. Lei den. Zijlsingel 18; C. W. E. Schors, n. Hilver sum. Taludweg 4; J. Beeke. n. Den Haag H. v. Deventerstraat 143; A. P. A Koffieberg. n. Den Haag. Badhuisweg 68; M. Klinkhamer, geb. v. d. Maas. n. Leiden. Voorstraat 35; A. Spek n. Leiden H. Rijndijk 142a; D. de Graaff n. Malang (NI.» F Leder en gez_. n. Leiden. Was- straat 54; M. Rathgeb. Dijsselhofplants. 14 lis.; F. C. Veltema. n. Voorschoten, Leidscheweg 101; E. Kroon. n. Leiden. Aloëlaan 31: M. P. Horst huis, n. Haarlem. Kleverparkweg 154; P. Bos- gra n. Den Haag. G. Gezellestraat 41; M. G. J N. v. d. Hoek. n. Leiden Witte Singel 1C9; F. H. W. v. d. Wal, n. Rotterdam. Schiekade 80; J. C. F. Zeegers. n Breda. Nieuwstraat; G T. Chr. Korfage n. Roosendaal Vincentius- straat; A. v. d. Kaar. n. Zundert. Pensionaat „St. Anna"; Soetini. n. N. Indië: F. L. Zwaan, n. N. Indië; J. van Wel, n. Leiden Breestraat 95; P. J, van Bochove en vr., n. Amsterdam. Middenweg 189; C. W. E. Boon n. Warmond Heerenweg A 14; H. E den Dubbelden, n. Hen gelo, Bergweg 9. Burgerlijke Stand. Geboren: Gijsbertha Alida Maria. d. van C W. de Groot en G. M. Lubbe; Robert Albert, z. van A. J. Barnard en H. E. Estoppey: Kla- zina, d. van W. Rijsdam en KI. Spierenburg; Elisabeth Maria. d. van J. L. Nouwens en J. A. Wesselingh: Matheus Adrianus Maria z. van G. G. Koppers en C E. J. Balk: Hendrika. d. van J. Kramer en W. Dolleman: Josina Wilhelmina d. van J. F, v Veen en J C. K. den Ouden: Willem z. van P. C N Hoogstraten en G. C- j van Leeuwen; Johanna, d. van J. Zwaan en Tr v. d. Niet, Overleden: Gerrit van Ril, 48 jaar. Ondertrouwd: J. H. van Bolhuis en E. Escher; A. Forma en M. C. E. v. d. Putte. AMSTERDAM. 13 Juli. De aan dr. Colijn verstrekte opdracht tot vorming van een kabinet werd door de effec tenbeurs heden kalm opgenomen en oefende vrijwel geen invloed uit. De stemming was prijs houdend, maar daarvoor moest de aanleidende oorzaak klaarblijkelijk worden gezocht in de koersverbetering te New York. Met den handel wilde het echter nog in het geheel niet vlotten. In de Amerikaaiische waarden ging iets meer om dan de laatste dagen doorgaans het geval was en de Staalaandeelen en Koperwaarden gaven weer bescheiden omzetten te aanschou wen. Ook de laag geprijsde spoorwegaandeelen gaven teekenen van leven. De koersen kwamen iets hooger te liggen, doch naar verhouding van de rijzing in Wallstreet vielen de noteeringen vooral bij de opening niet mee. Onder beurst ij d echter kon geleidelijk aan een opgaande lijn worden gevolgd en het slot kwam meerendeels op het hoogste punt van den dag. Alles bijeen genomen bleef de affaire in de Amerikaansche shares van geringen omvang. Op de locale markt ondervond men den gun- stigen weeromslag van de verbeterde tendens voor de Amerikaansche fondsen. De stemming was goed prijshoudend en verscheidene aan- deelen werden wat hooger afgedaan. De handel liet echter veel te wenschen over. Koninklijken kwamen een kleinigheid boven het peil van gisteren te liggen en bewogen zich tijdens de midaguren binnen zeer nauwe grenzen, en van de Suikeraandeelen werden H.V.A.'s een paar punten hooger ingezet. Vervolgens was van af faire vrijwel niets meer te bemerken. De in- couranten waren verwaarloosd. In Industrieele ging weinig om: de Philipsaandeelen gaven be scheiden omzetten te aanschouwen, waarbij op een lichtelijk verhoogd niveau werd gehandeld. Unilevers en Aku's waren zoo goed als onver anderd. Scheepvaartpapieren trokken geen be langstelling. evemin als de Tabakken, die overi gens weinig veranderd waren. De affaire in Rubberwaarden bleef beperkt tot Amsterdam Rubbers; na prijshoudende ope ning onderging de koers bijna geen verandering meer. Voor diverse incourante soorten kwamen hoogere noteeringen te voorschijn. De beleggingsafdeeling was stil. De stemming voor de Nederlandsche staatspapieren was prijshoudend. De noteeringen waren echter niet veel veranderd en slechts hier en daar een frac tie hooger. Voor Duitsche fondsen bestond eveneens een prijshoudende tendenz. Fransche papieren lagen buiten de attentie. WISSELKOERSEN. Londen 8.81 (8 817/8); Berlijn 75.50 (75.51); Parijs 4.98 5/8 '4 99); Brussel 31 98*/= (3201); Zwitserland 42.47 »42.46'/j); Kopenhagen 39.35 (39.37V*); Stockholm 45 10 (45.45); Oslo 44.27V» 44.32V2)New York 1 88 3/16 (1.88 3/8); Lire Bankpapier 6 40 (6.40). Prolongatie 3/4; Part, disc. 9/165/8; Daggeld Vi; Registermarken 25 3/16; Han- delssperrmarken 8 3/16); Reismarken 49Vi; Bankpapier 26 5/8 Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN. 12 Juli. Coop. Groenten-. Fruit- en Bloemenveiling-Ver. ..Leiden en Omstreken" Per 100 Kg.: Groene kool 1.301.70; Peen 1.50 —3.20; Aardappelen 1.104.80; Snijboonen 13— 30; Stokboonen 2831; Stamboonen 1322; Tuinboonen 1.503; Doperwten 616: Peulen 622; Postelein 27; Spinazie 35; Tomaten: A 7.40—10. B 8.40—11.40. C 5—8 CC 4.60—6.60. Per 100 stuks: Andijvie 0.501.30; Komkom mers 24; Bloemkool 2—9.90; Meloenen 7—27; Salade 0.501.20; Perziken 0.509.20. Per 100 bos: Kroten 0.60—1.30; Pieterselie 30—70; Ra dijs 0.90—2.50; Selderie 30—70; Uien 0.50—2.80; Peen 2.504.10; Rabarber 0.604.10. LEIDSCHENDAM 12 Juli. Eng Kom kommers le srt. 2.504.50. 2e srt, 2—2 80, 3e srt, 2; Gele komkommers le srt, 2—2.50, 2e srt. 22.20. 3e srt. 2; Kropsla le srt. 5080. 2e srt. 50; Stoofsla 2; Peen 2.504; Bloemkool lc srt 710. 2e srt, 46.50. uitschot 23.50; Tomaten; midd. 2.403.80, gr. ronde 2.50—3.20, 2e srt. 23. 3e srt. 22.40, bonken 22.4D; Andijvie (per 100 0.50—1.40: id. (p. 4 Kg.) 8—10; Spi nazie <4 Kg.) 6—18; Postelein 2 50—4.80; Ra barber 2,504.50. Snijboonen 2634; Spercie- boonen 18—22; Radijs 0.80—1.20; Prei 1.50—2 60; Seldery 0.401.20; Peulen 1018: Tuinboonen 1.50—4.50; Doperwten 9—15; Meloenen 12—30; Druiven 18—20: Roode en witte bessen 6—10. LEIDSCHENDAM. Vrije Veiling 12 Juli. 7882 kipeieren f3.604.10. eendeieren f. 2.90— f. 3.20 per 100 stuks. Kippen f. 0.550.85, dui ven f. 0.080.17 per stuk. GOUDA, 13 Juli Veemarkt Aanvoer «89 stuks vee 36 Slachtvarkens, vette 241 i 25'-. levend 2r: kortingn 397 Mag. varkens 2535; 373 Biggen 10—15; Geld. biggen 1518; 2 Run deren 175225; 61 Nucht. kalveren 610; 20 Bokken en geiten 2—7. Handel matig. Alg. markt 470 part. kaas. le kwal. met R.M. 2426; 2e kwal. met R.M. 21—23: zware tot 29 Handel matig. 250 ponden Boter. Goe- boter 70—75; Weiboter 65—70 147.000 Eieren. Kippeneieren 3.203.40; Eendeneieren 2 40 2.80. Handel vlug Coöp. Z.H. Eierveiling GA. (C.ZHJE.' Aanvoer 162.500 Kippeneieren 56 58 Ke 3.25 3.35. 58/60 Kg. 335—3.45. 60 62 Kg 3.45—3.50, 62 68 Kg. 3.50—3.90; Bruine 58 70 Kg 3 40— 4.15, kleine eieren 3.153.25. Aanvoer 1000 Een deneieren 2.502.80. RIJNSBURG 12 Juli. Bloemenveiling Gla diolen Halley 11.60; Brillant 22.70; Polijst 2.403.60; Picardië 3.205; Lelies wit 2.10 2.60; Regale 0.80—1.20: Convilli Alba 20—50; Neuf 1.10—1.60; Anjers groot 1.40—1.80: Grena dine 2040; Godetia gepeld 3560: Kop-Go- detia 2—4; Floks 8—9; Asters Meria 4080; Gips 2—3; Achilleia 2540; Dahlia's 2—2.30; Asclepia 0.85—1.40. RIJNSBURG. 12 Juli. Groentenveiling Aardappelen 1—1.25: Drielingen 0.75—1; Peen 2 50—3.50; Kroten 1—1.40: Rabarber 2—2.80; Uien 60—90: Bloemkool I 5750; ld. II 2.50— 4: Tuinboonen 1.502. ROELOF AREN DSVEEN 12 Juli Augur ken: D 0.95—1. E 7585. stippel C-D 70: Snij boonen 2.05—2.25; id stek 1.35—1.40: Dub'o. stamb. 1.552.05: Prinsesseboonen 2.60 Tuin boonen 16—17; Peulen 1.10—1.30; Peen 2.50 2.55; Bloemkool 78. WADDINXVEEN. 12 Juli. Aanvoer 274 Kippeneieren 3.30—3.40.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3