Waar de Vrouw belang in stelt 80ste Jaargang IEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 13 Juli 1939 Vierde Blad No. 24324 Invloedrijke en harmonische vrouwengestalte uit de 17e eeuw RADOX T3 „Moderne" inzichten op het gebied der opvoeding Madame de Sévigné EEN TEINT ALS EEN ROOS Hulp in nood Onze kleuters en wij De geschiedenis herhaalt zich. zij het dan ook steeds weer in anderen vorm. Wanneer wij. staande In het volle leven, vol vurige belangstelling voor het streven en zoeken der vrouw in onzen tijd, nadenken over de vraag: „hoe zal de gestalte zijn. die in de toekomst het volle rijke wezen der vrouw tot harmonische ontplooiing brengt?" dan gaan onwillekeurig onze gedachten terug naar het verleden. Dan denken wij aan een vrouwenfiguur, die in vroeger tijd in de voor ons ge slacht zoo uiterst belangrijke 17e eeuw de brug wist te leggen tusschen intellect en gevoel, tusschen eigen ontwikkeling en opofferende liefde en die dus in zoo volle harmonie het wezen der vrouw voor ons doet leven, dat zij hierdoor reeds een bijzondere charme uitoefent. De gestalte van madame de Sévigné zooals we die uit haar talrijke brieven kun nen reconstrueeren is misschien juist voor onzen tijd bijzonder de moeite van het overdenken waard. Eerst enkele korte bijzonderheden: Marie de Rabutin werd op 5 Februari 1626 uit een oud adellijk geslacht te Parijs geboren en verloor reeds vroeg haar beide ouders Eerst opgevoed door haar grootouders, later door haar oom Philippe de Coulanges een bijzonder zorgvuldige opvoeding voor dien tijd! trok zij al jong de aandacht door haar liefelijke verschijning en haar origi- neelen geest. Ze was blond en blank, de kleine Marie, had schitterende blauwe oogen en was nog daarbij lang niet onbemiddeld: geen won der, dat weldra de aanbidders om haar heen zwermden. In 1644 huwt zü met Henri de Sévigné, in 1648 wordt haar dochtertje Pranjoise, twee jaar later haar zoon Char les geboren. Na een kort verblijf in de provincie ves tigt het echtpaar zich dan te Parijs en daar verkeert madame de Sévigné veel in het beroemde hotel de RamboulUet, dat toen in zijn schitterendste periode was. Het hotel de Rambouillet, in 1618 ge sticht door de markiezin van dien naam. was een van de fijnzinnige millleu's, waar de geestelijke elite van de 17e eeuw bijeen kwam en d.e van zoo grooten invloed zijn geweest op het Frankrijk van die dagen. De zeden te veredelen, den omgang schoo ner en volmaakter, ja. tot een kunstwerk te maken, et gevoel en den smaak voor litteratuur te verhoogen, de taal te zuive ren: dat was het hooge doel. dat de salons zich stelden. Fijnbeschaafde. harmonisch ontwikkelde vrouwen zwaaiden er den scepter en aan haar invloed is het te danken, dat deze beweging zoozeer om zich heengreep. dat omstreeks het midden der 17e eeuw ook in burgerlijke kringen litteraire salons ont stonden. Voor de ontwikkeling der vrouw en voor haar plaats in de maatschappij zijn deze salons van buitengewoon groot belang ge weest. Immers: Zij was er onbestreden heerscheres, het geliefde .publiek" van pre cieuze dichters als Volture en Pellisscm De wensch om haar te boeien haar te bekoren, het streven om elk onderwerp te haren behoeve in charmanten. licht aan- sprekenden vorm te behandelen ziedaar twee trekjes uit het 17e eeuwsche salon leven, die karakteristiek gebleven zijn voor den Franschen geest. Natuurlijk hadden de salons ook hun schaduwzijden: wie kent niet de aanstel lerige ..précieuses" uit dien tijd, die zich men en hierbij alle natuurlijkheid uit het blind staarden op fijne, gekunstelde vor- ooz verloren; de „iemmes savantes". door Molière zoo heerlijk aan de kaak gesteld? Doch dit zijn excessen, die aan den gun- stlgen Invloed van de salons op de vrou wenemancipatie niets afdoen. Heel eigenaardig is. dat in de 17e eeuw reeds een oogenblik de gedachte aan een regelrechte vrouwenbeweging naar voren komt en wel in de geschriften van Poulin de la Barre, die in 1673 zijn „discours de l'égalité des deux sexes" in het licht gaf. waarin hij pleit voor geyjlte opvoeding, ge lijke beroepskeuze voor beide geslachten en betoogt, dat de vrouw zeer wel in staat is. een vooraanstaande plaats in de maat schappij in te nemen. Doch d!t is enkel een vluchtige gedachte, waarvoor die tijd nog niet rijp was, niet onwaarschijnlijk slechts als uiting van galanterie bedoeld. Veel belangrijker is het, eens naar voren te halen wat een echt levende vrouw uit dien tijd, vertegenwoord'gster van de hoog beschaafde kringen, ziet als haar ideaal van vrouwenleven en vrouwenopvoeding. Van madame de Sévigné ging een zeer groote invloed uit, dien zij niet aan haar bijzondere geleerdheid, doch uitsluitend aan haar persoonlijkheid te danken had. Haar opvattingen over de ideale vrouw zijn klaar en duidelijk. Over een vriendin schrijft zij o.a „Ik houd veel van haar, zij heeft geest en gezond verstand, maar- tevens een verrukkelijke zachtheid en be scheidenheid Zij behoort niet tot die vrouwen, die voortdurend willen laten zien, dat zij meer weten dan een ander". Inzichten over de opvoeding. In haar brieven aan haar dochter Fran- poise. madame de Grignan. leeren we ma dame de Sévigné vooral kennen als opvoed ster van haar kleinkinderen. In dien tijd was het algemeen gebruikelijk, dat de doch ters uit adellijke kringen in een klooster werden opgevoed Madame de Sévigné stelt echter de gezinsopvoeding oneindig hoo- ger; weliswaar doet zij zelf aan de mode mee door haar dochter naar het klooster te zenden, doch later heeft ze hiervan diep berouw en aan haar invloed is het te dan ken. dat het jongste kleindochtertje Pau line bh mopder tnuis mag blijven. Zij vat de opvoed.ng op als de doorslaggevende macht in het menschelijke leven, waarop goed en kwaad, kracht en zwakheid berus ten. De zwakheid der vrouw schijnt haar dan ook slechts het resultaat van een ver- weekelijkte opvoeding. „Daar de vrouwen steeds door de eeuwen heen zwak mochten zijn, hebben zij zich van dit privilege leeren bedienen". Voor beide geslachten zegt madame de Sévigné moet de opvoeding hetzelfde doel heoben, n.l. om alle bekwaamheden, alle geestelijke talenten tot een zoo hoog mogeiijken graad van ontwikkeling op te voeren. Reeds in de prilste jeugd moet de geest worden ontwikkeld, ontvankelijk ge maakt voor alle indrukken, in het denken geoefend. Later zal dan het leven zelf het karakter vormen en stalen. En de leiding van de opvoeding moet uitsluitend berusten in de handen van de moeder; als zij dan met zelve haar k nderen les kan geven, dan moet ze hierop toch voortdurend toe zicht houden. Ook over de principes der opvoeding geven de brieven licht: ..Met geduld en zachtheid moeten de kleintjes worden opgevoed. Ik verwerp alle geweld in de opvoeding van een teeder zieltje, dat men wil opvoeren tot eer en vrijheid. In star en dwang ngt voor mij steeds een element van onderdrukk ng. Ik ben er van overtuigd, dat wat- n et met redelijkheid en voorzicht.gheid te be.e.ken is, ook nooit door geweld zal worden be reikt". Door deze vriendelijke goedheid, die het kind lieldevol tegemoet komt, zet madame de Sévigné welbewust een punt achter den puui-midaeleeuwschen dwang van ouders op k nderen en schept zij een innrger ver houding, die in haar eigen omgang met haar dochter op bijna volmaakte wijze tot uiting komt. Haar Franjoise is haar alles: van den vroegen dood van haar man. die In 1651 in een duel sneuvelt, w dt z al de liefde en zorg van haar warme, vooral moederlijke, natuur aan dit kind. veel meer nog dan aan haar zoon. dien zij evenwel ook tot grooten steun is. Met haar dochter leeft zij van dag tot dag mee: ze bewondert haar om haar knapheid en verstand, ze vindt haar een „veritable grande dame" en is nooit gelukkiger dan wanneer ze in gezel schap over madame de Grignan kan ver- tellen. En hieruit vloeit dan voort haar groote cn liefdevolle belangstelling voor Pauline, die zij bewondert om haar orlgineelen geest. Het kleindochtertje bezit geen cent en toch is madame de Sévigné ervan over tuigd, dat z erm slagen zal, een huwelijk volgens haar stand te sluiten, zóó hoog slaat zij in een vrouw den geest aan, zelfs en dat zegt veel voor dien tijd! hooger dan geld en uiterlijke bekoorlijkheden. En de uitkomst stelt haar in het gelijk: Pau line sluit Inderdaad een goed en bovendien gelukkig huwelijk! De vrouw en het gezin. We willen dit artikel niet eindigen zon der nog even te wijzen op de gToote ver eering. die madame de Sévigné koesterde voor het gezin als idealen levensvorm. Zij schrijft aan goede vrienden o.a.: ..Wat hebt ge het goed met elkander; wat zijt ge gelukkig, in uw gezin te vinden, datgene wat men tevergeefs elders zoekt, n.l. het beste gezelschap ter wereld en alle denk bare vriendschap en veiligheid!" Voor de volle ontwikkeling van den natuurlijken aanleg der vrouw met de moederliefde op den voorgrond acht zij het gezinsleven Iedere vrouw weet, dat kleinig heden het doen. Bij de Groot kunt U héél veel van die charmante geheimen ontdekken: één artikel van de Groot is in staat een japon of mantel een geheel ander cachet te geven. Komt U eens kijken? DONKERSTEEG 1 - TELEF. 20706 33/21 flngez Med.) krijgt U door een Radox zuurstofbehande ling. Betten van het gelaat met Radox, in warm water opgelost, verdrijft vet/puistjes en kweekt een benijdemswaardig teint. Bij apothekers en drogisten a f.0.40 en f.0.90 per pak en f0.15 per klein pakje. het allerbeste milieu Doch tevens bewijst zij door haar eigen leven, dat een vrouw haar geestelijke gaven tot de hoogste ont plooiing kan brengen zonder aan haar kleine vrouwelijke plichten tekort te doen. En dit was zeer zeker het gevolg van haar zeer harmon sehen aanleg, waardoor zij noch tot blauwkouserij, noch tot on vruchtbare ,-schönge sterei" noch ook zooals vele voorname vrouwen in die dagen tot beuzelarij en lichtzinnigheid verviel. U termate vrouwelijk was haar wezen: ontvankelijk, lichtbewogen, enthous ast. soepel in het zich aanpasen: ook echt vrouwelijk in haar practischen zin. haar Interesse voor het detail. Natuurlijk had ook deze vrouw haar ge breken. haar zwakheden en bovenal haar grenzen en daarover zou nog wel een lang art kei te schrijven zijn We zullen daarbij echter thans met stilstaan, het was er ons enkel om te doen, eens een vrouw uit de 17e eeuw naar voren te brengen die wij ook nu nog oprecht kunnen bewonderen. R. DE RUYTER-V. d. FEER De vorstin von Bülow was zeer gesteld op de etiquette. Het lichtste vergrijp tegen de goede manieren aan tafel of in den salon werd door haar opgemerkt en gewroken. Zoo kwam het. dat de jonge officieren van het Berlijnsche garnizoen eigenlijk doodsbang waren voor een uitaioo- diging van de vorstin, want maakten ze een klein foutje dan behoefden ze er niet op te rekenen, ooit weer te worden uitge- noodigd. Eens zag een jong luitenant tot zijn schrik en ontsteltenis, dat hij op het sneeuwwitte damast van het tafellaken een kleine jusvlek had gemaakt eneen paar plaatsen van hem af zat de vorstin en deze zou dus het ongelukje stellig zien. Hij zat een poosje te tobben en kwam toen op een reddende gedachte. Stilletjes begon hij aan het tafellaken te trekken om de i vlek onder zijn bord te kunnen verbergen en dit gelukte hem tenslotte, zonder dat iemand er iets van gemerkt had. Ook de tafelversiering was door het trekken niet in het minst in wanorde geraakt. Een paar minuten later zag de luitenant echter opeens de vlek weer boven zijn bord. Hij wist niet hoe hij het had, tot hij toe- I vallig de oogen van een tegenover hem zit- tend meisje ontmoette. Ze keek hem smee- I kend aan: de luitenant begon werktuigelijk weer aan het tafellaken te trekken en voelde dat aan den anderen kant ook ge- trokken werd. Boven het bord van de jeug dige gravin bevond zich ook een vlekje. De luitenant maakte een lichte neiging. het meisje stamelde blozend ./dank u Haar vlek verdween: de jonge officier echter werd nooit meer door de vorstin uitgenoodigd. 3334 (Intf«z. Med.) Recepten met prijsberekening. Zondag: Lamslappen. snijboonen. aard appelen, hangop metbeschuit en suiker. Maandag: Dikke tomatensoep, pannekoe ken met vruchtenmoes. Dinsdag: Lendestuk, slaboonen, aardap pelen, rijst met bessensap. Woensdag: Rond vleesoh, stoofsla, aard appelen, grutjes in zoete melk. Donderdag: Gestoofde zeelt, kropsla, aardappelen, havermoutpap. Vrijdag: Rijst met eieren en kerrysau6, komkommersla. Zaterdag: Groentesoep van beentjes, broeder met stroopeaus. RECEPTEN Volledige maaltijd voor 4 personen, be staande uit groentesoep van beentjes en broeder met stroopaaus. Benoodigdheden Soepbeentjes f. 0.15 2 ons rijstf. 0.04 Soepgroente f. 0.10 8 onis bloem f0.16 8 d.L. melk en water f.0.08 Gist f. 0.08 2 ons krenten f 0.08 80 gr. margarine f.0.10 Zout f.0.01 1 ons stroop f. 0.03 f. 0.78 Groentesoep. Bereiding: De soepbeentjes wasschen met lauw water en opzetten met 2' L. water en wat zout. Plun. 3 uur zachtjes laten trekken en de bouillon door een doek zeven. De gewasschen rijst en de soepgroente toevoegen en »/i uur laten koken. Broeder of poffert. De melk lauw-warm maken. De gist aan mengen met een deel van de melk en in een kuiltje van de bloem gieten. De rest van de melk er bijdoen en van uit het mid den roerende een glad beslag maken. De schoongemaakte, gedroogde krenten en het zout door het beslag roeren en dit pl.m. 1 uur laten rijzen (bij de kachel of in lauw water). In een ijzeren pan de reuzel ol mar garine goed heet laten worden, het beslag er in gieten en de koek met de deksel op de pan zachtjes gaar en bruin laten wor den. Als de bovenkant droog is, de broeder keeren, zoo noodig nog wat vet toevoegen en den tweeden kant bruin laten worden. Opdienen met stroop. Het vuur mag vooral niet te heet zijn. Op een petroleumstel heeft men niet te veel en een zeer gelijk matige Mtte. Rijst met eieren en kerrysaus, komkom mersla (4 personen'. 1 pond rijstf. 0.12 8 eieren f 0.24 2 komkommers f. 0.16 1 dl. olie f.0.10 Azijn, zout, peper f 0.02 1 ui f. 0.02 4 blokjes f0.06 Kerry f. 0 02 'U ons bloem f. 0.02 ons margarine f0O9 f. 0.85 Eèreiding: De rijst wasschen en met 1 L. water en zout in kranten gaar koken De komkommers schillen en schaven, aanma ken met zout. peper, olie en azijn. De eieren hard koken (10 minuten) pellen en halvee- ren. De ui snipperen en m/et kerry in de margarine frul ten. De bloem toevoegen en langzaam de bouillon er bij gieten. De saus door laten koken. De rijst op een groote schaal doen, de eieren er op leggen, de saus en de komkommers er bij geven. Experimenten van Marietje en Nlkkie Psychologie en moederinstinct GEDULD OEFENEN OF DOORZETTEN? Onze belangstelling voor den kleuter gaat zeker niet alleen en zelfs niet hoofdzakelijk uit naar zijn lichamelijke verzorging. Neen, juist het groeiende, zich ontwikkelende zieltje van dit kleine menschje ls ons als een kostbaar kleinood, dat we met eerbied gadeslaan enmet krachtige hand trachten te lelden, juist omdat we het wonder van zijn groei zoo aanbiddelijk, vinden. Alle moeders, die zoo'n allerliefst aan vallig gevalletje van drie a vier Jaar het hare mogen noemen, weten dat er veel psychologie en ook veel intuïtie bij te pas komt om een kleutertje op te voeden. Ja, dit laatste misschien nog wel het meest. Want psychologie alleen is niet voldoende; al lezen we nog zooveel boeken en boekles, waarin over de eigenschappen van den kleuter en de verschillende tijdperken in zijn leventje wordt geschreven, al hebben we hierdoor heel veel van ons kind leeren pegrijpen en weten we dus precies, hoe we in allerlei gevallen moeten optreden, toch zet het leven ons telkens weer voor verrassingen. Want de kleuter in zijn ontdekkingsreis door de verbluffend groote wereld ls wel het meest levende brokje leven, dat we ons denken kunnen, hij ls het leven zelf! En het leven hoewel werkend volgens mach tige, onverbiddelijke wetten, stoort zich heel vaak niet aan ons verstandelijk-logisch kaartsysteem. Het zal goed zijn als we niet al te veel opvoedkunde lezen maar ons beperken tot enkele goede heldere boekjes en die dan ook degelijk in ons opnemen. Daarna klap pen we ze dicht en schakelen we ons moe derinstinct in, dat mdat we zooveel van ons kleutertje houden! ons bijna altijd wel den veiligen weg wijst tusschen een teveel en een tekort aan psychologie. Al te paedagogische moeders loopen spoedig het gevaar, star te worden en grootere fou ten te maken dan de allereenvoudigste moeders, die enkel op dit instinct drijven. Ook vadem kunnen vooral wanneer ze iiet ernstig met het heil van hun kleuter tjes meenen soms wel eens wat star zijn. Een aardig voorbeeld hiervan wordt gege ven in het boekje van den heer L. C. T Bi got over „lastige kleuters". Het gezin zit aan tafel, wachtend tot moeder het eten opdoet. Kleine Marie een kleuter van drie jaar zit met haar vork te tikken tegen den rand van haar bord. ..Laat je vork liggen, zegt Vader, je mag daar niet mee tikken legen Je bord". Even is Marie stil, dan pakt ze met een voor zichtige beweging liaair vork weer op. Met loerenden blik schuin naar boven kijkt ze naar haar vaders gezicht en tikt heel zachtjes, bijna onhoorbaar, met de vork tegen het bord. Komt er van Vaders kant geen reactie, dan wordt het tikken lang zaam. o zoo langzaam, harder en harder. Gelukkig komt Moeder binnen, die de aan dacht van de kleine een andere richting uitstuurt. Anders was een scène het gevolg geweest. Vaders zijn in zulke dingen altijd zoo principieel". Tot zoover het geval van Marietje. Hier erkent een bekend paedagoog, dat prlncipleele starheid bij de opvoeding van den kleuter uit den booze is Natuurlijk heeft Vader gelijk, dat Marie het dwaze en on gehoorzame tikken af moet leeren; Moeder vindt dit ook. maar ze schakelt haar geduld en soepelheid, gezond verstand en levens kunst In Ze denkt ook aan Vader's humeur en misschien aan het eten. dat koud zou worden en. leidt het onweertje af. En dit alles geschiedt bij een echte moeder geheel onbewust, het is alles een werking van het moederinstinct, dat In aanleg bij ieaere moeder of moederlij* .«„tuui wouw aanwezig is. maar dat natuurlijk zeer vat baar is voor ontwikkeling en groei. Soms gebied dit Instinct ons. wél prin cipieel te zijn en niet te rusten vóór we in de opvoeding van ons kleutertje een be paalde moeilijkheid gepasseerd zijn. Dit is het geval bij sommige felle oplaaiingen van het „eigen willetje", die bij alle kleuters van tijd tot tijd voorkomen en die wel zeer bewust ten doel schijnen te hebben- ons heele opvoedingssysteem ondersteboven te gooien. Ook kleutertjes doen aan psychologie en wel aan experlmenteele, zij het ook onbe wust en zonder eenig begrip van deze ge wichtige woorden. Zoo experimenteert Nik- kie. een bijzonder intelligent driejarig baasje, op het moeilijke terrein van wat mag en wat niet mag. Hij voelt fijn en scherp en heeft bijv allang door, dat het barsclie „verdwijn!", dat weerklinkt als hij Vaders studeerkamer betreedt, lang niet zoo tragisch moet worden opgevat als de zwijgende greep van moeders hand, die hem onherroepelijk buiten de deur zet Nikkle denkt: „waarom moeten de ouders de kinderen opvoeden? Kan het eigenlijk ook niet eens omgekeerd? Of tenminste: hij handelt alsof hij dit denkt als het aan komt op het moeilijke punt van het naar bed gaan. Eens op een avond kijkt Nikkie bijzonder helder uit zijn oogen. als het klokje van gehoorzaamheid slaat. Het is zeker: er gaat iels bijzonders om in zijn bolletje. Mls- sch'en wel het vaste besluit om vanavond het experiment te maken en voor go d te zien beslist, w'e nu eigenlijk opvoedt. Nik kie of moeder Als moeder zegt: .Nikkie naar bedje" begint hü luid en met klem te protestee- ren. maar moeder reageert niet. Moeder doet heel iets anders: ze vertelt een prach tig. erg interessant verhaal van een groote locomotief, die over ein órug lijdt met één, twee. drie. vier, vijf en nog véél meer goederenwagens achter zich aan En als het verhaal uit is, merkt het kereltje, dat hij uitgekleed en gewasschen ls en uit pure verbazing hierover laat hij zich kalm in eed leggen en toedekken. Moeder ls blij en gaat naar beneden, naar de theetafel en de stopmand. Rust en vrede heerschen in huis totdat er hard en lang gebeld wordt. Aan de voordeur is niemand en moeder komt verwonderd weer binnen. Er wordt wéér gebeld en nu komen de ouders, eendrachtig op onderzoek uitgaande den boosdoener op het spoor: Nikkie houdt eenvoudig bij wijze van protest zijn vin gertje op de kamerbel. Eerst betreedt moeder den weg der be middeling: met een zoet lijntje iaat de kleuter zich weer in bed stoppen en toe dekken. Het blijft stil en de ouders hopen al. dat Nikkie is ingeslapen en droomt van spoor treinen en autos Maar als moeder de het niet heelemaal vertrouwt nog eens eventjes binnenkomt, krijgt ze een onge woon schouwspel te zien: Nikkie heeft alle kussens en dekens over boord gegooid en staat nu aan het voeteneind van zijn bedje met belde vuistjes een denkbeeldig stuur rad omklemmend, terwijl zijn mondje het geluid van de locomotief nabootst. Op moeders bevel om onmiddellijk te gaan liggen, antwoord hij nu heel duidelijk „nee!" zoodat er geen twijfel meer aan is. dat het ernst wordt met het experiment. Nikkie doet nu de ervaring op dat moeder sterker is dan hij. want opeens 1 gt hij en voelt hij een 1 chte pijn van het klapje, dat moeders overtuiging kracht heeft bijgezet en dat nog het meest zijn dreja 'g eerge voel heeft gekwetst Hü beg'nt te brullen, maar moeder reageert niet Het licht gaat uit en Nikk e is weer alleen. Maar ditmaal is beneden in de huis kamer de staat van beleg afgekondigd: de ouders houden zich gereed om op het min ste gerucht naar boven te snellen. 'Het blijft stil en als vader en moeder na een kwartiertje nogeens naar boven slui- pen om poolshoogte te nemen, heeft Nikkie het licht weer aangeknipt en staart hen. rechtop in zijn bedje, blakend van strijd lust aan. Nu moet er gehandeld worden! Het bed wordt in het midden van de kamer geschoven, ver van de bel en den schakelaar. Dan gaat het licht nogmaals uit en Nikkie wordt aan zijn lot overgela ten. Een gebrul dat niets menschelljks meer heeft, is het antwoord en tegelijker tijd het sein voor de voortzetting van den strijd. Als de ouders hierop niet reageeren. gaat het schreeuwen in schelden over. De kleuter zoekt den nog niet zoo heel rijken schat zijner „leelijke woordjes" bij elkaar en slingert ze als projectielen tegen de dichte deur. waarachter moeder verdwenen is. En daar tusschendoor klinkt zoo'n kla gelijk gehuil en gesnik, dat moeders hart bijna bezwijkt. Maar ze blijft standvastig en smaakt de voldoening, dat Nikkie. na als laatste vree- selljke dreigement te hebben uitgegild, dat hij ..een andere mammie gaat koopen". op eens stil is. Dan klinkt het rustig en berustend uit de slaapkamer: „toedekken". Moeder dekt Nlkk'e toe en hij kust haar innig en ver klaart dat hü „mammle's allerliefste schat" is; dan drukt hij zijn hoofdje in het kussen en slaapt in. Nikkie is voortaan althans op het geb'ed van het slapen gaan van den 'ust tot osychologisch eeëxoermentee- genezen. Hii laat zich zoet erteren avond t"»dekken en moede- hoort hem niet mee' Hi| heeft reme-kt dat mo-der npvnedt en n'et Nikk'e Heilzame ervaring in het kleuterleven! MAMMY.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13