DKW LAATSTE BERICHTEN 22444 LEID5CH DAGBLAD - Eersie Blad Dinsdag If Juli 1939 TEN li DAGELIJKS Populaire „LUTO"-tours Fransch consul te Madrid mishandeld De ronde van Frankrijk ELTAX 800 Binnenland Steun goedgekeurde poolaardappelen oogst 1939 Buitenland De uitwijzing van vreemdelingen uil Zuid-Tirol De Fransche ministers blijven voorloopig in de buuri van Parijs eventueel Polen te hulp zou komen, doch dat heeft hij reeds méér dan honderd keer herhaald en een dergelijke herhaling wij zigt niets aan de vastberadenheid van den- gené, die haar uit. De „Völklscher Beobaehter' schrijft, dat DE A.S. BRITSCH-JAPAN'SCHE BESPREKINGEN. De ..Asahi SJimboen" verklaart, dat men het in de offlcieele conferentie, die .gister- De „Volkischer Beobaehter schrijft, dat middag te Tokio gehouden is tusschen de Chamberlains rede een zuivere verdediging leiders van de ministeries van Oorlog en Buiteniandsche Zaken, er over eens gewor- is van het Poolsche standpunt en daarmede het ontstaan verhindert van die kalme en duidelijke atmosfeer, waarvan de minister president sprak. De reactie van deze par tijdigheid op Polen staat reeds vast. Zij ligt geheel in de lijn van hetgeen Enge land in werkelijkheid nastreeft, n.l. de DuitschPoolsche spanning nog te ver scherpen. De ..Berliner Börsenzeitung" wijst op Chamberlains uitdrukking „het bijna vol komen Duitsche karakter van Danzig" en schrijft: ..Dit woord en 41 het verdere, wat Chamberlain over Danzlg heeft te zeggen, is de proef op de steeds herhaalde bewe ring van Engeland, op te komen voor het zelfbeschikkingsrecht der volkeren. Met zijn verklaring, de Polen ingeval eener dui delijke bedreiging hunner onafhankelijk heid te willen helpen, moge Engeland be doelen wat het wil, voor ons beteekenen Chamberlains verklaringen slechts een be vestiging van ons recht op het Duitsche Danzig en van het recht der Danzigers op terugkeer naar het Rijk. Dit recht kan niet worden ultgewischt. Het is als elsch gesteld, en zal. mét of zónder Engelands vriende lijke medewerking in vervulling gaan. In nationaal-sociallstische kringen te Danzig is men van meening. dat de ver klaring geen nieuwe positieve voorstellen inzake Danzig heeft gebracht. Gezegd wordt den is, dat in de komende Britsch-Japan- sohe conferentie als absolute voorwaarde moet worden gesteld, dat Engeland zijn politiek ten gunste van Tsjang Kai Sjek laat varen. Het is echter niet te verwach ten, dat de besprekingen vóór as. Maan dag zullen aanvangen. CREDIETEN VOOR POOLSCHE LANDSVERDEDIGING Kolonel Koe. het hoofd der Poolsche financieele nüssie. heeft te Londen een onderhoud gehad met Sir Frederic Leibh Ross. Dit gesprek vormde het begin der her vatting van de onderhandelingen inzake credieten voor de Poolsche landsverdedi ging. HET FRANSCHE HERSTEL. In de „Intransigeant" schrijft Gallus o.a. dat Bonnet gelijk had. in zijn rede de Fransche „wedergeboorte" te prijzen. Alle mogelijkheden voor den vrede liggen in dit woord besloten. Wélk een verandering sedert drie maan den. Herinnert u, in welk een wanorde wij Vraagt programma. WOLTERS, Doezastr. 32, Tel. 25971 3257 (Ingez. Med.) dat. Indien Chamberlain een zekeren druk leefden. De demagogie breidde zich over het kan uitoefenen op Berlijn of Danzig, Dan zig van zijn kant verklaart, dat de Britsche inventie geen invloed kan hebben op het geschil tusschen Duitschland en Polen. Ten slotte verwijten gezaghebbende Duit sche kringen Chamberlain o.a. er niet op te hebben gewezen, dat Danzig een Duitsche stad is, welke naar het Rijk wenscht terug te keeren". De Amerikaansche ochtendbladen wijzen erep. dat dit de duidelijkste verklaring is. die de Britsche regeering heeft afgelegd over de verplichtingen, die Engeland in het buitenland op zich heeft genomen. land uit en voerde het naar den burger krijg. De buitenlander observeerde ons. Hij kon niet denken, dat wij niet spoedig uitgeput zouden zijn door onze binnenlandsche stuiptrekkingen. Ook de Hitleriaansche ar rogantie groeide lederen dag. Terzelfder tijd begonnen onze vrienden aan ons te twij felen. Op dat oogenbllk schreef een Engelsch- SPANJE. BESTEIRO KRIJGT 30 JAAR GEVANGENISSTRAF. De Fransche consul in Madrid, Jacques Pigeonneau, is in den nacht van Zater dag op Zondag het slachtoffer gewor den van een overval. Hij kwam om één uur dien nacht uit een dancing, toen verscheidene individuen zich op hem wierpen en hem ernstig toetakelden. Zijn toestand baart geen zorg. Hij kan thans weer bezoekers ontvangen. De redactie van Havas in Parijs voegt hieraan toe: De Spaansche ambassadeur te Parijs heeft terstond aan Bonnet den meest oprechten spijt der Spaansche regeering tot uitdrukking gebracht. Hij deelde mede, dat onmiddellijk een onderzoek is ingesteld naar de schuldigen. De Fransche consul heeft een verklaring afgelegd, omtrent de omstandigheden, waaronder hij het slachtoffer is geworden van den overval. Hij vertelde, dat hij met zijn vrouw, een bevriend Spaansch luite nant en een jonge Fransche vrouw, gedi neerd had in den tuin van een restaurant in de Calle Abascal, toen een bpaansch ol- ficier, die aan een naburig tafeltje zat, een gebaar verkeerd begreep en hem in het- ge laat sloeg. De consul stootte den man Lambrichts tweede in de algemeene rangschikking. ROMAIN MAES WON DEN TIJDRIT. (Van een specialen A.N.P.-verslaggever.) VIRE, 11 Juli. De tijdrit van vandaag, de eerste helft van de tweede etappe, leidde van Caen naar Vire over 63.5 K.M. Deze tijdrit is gewonnen door Romain Maes (België), die in den schitterenden tijd van 1 uur 40 min. 13 sec. eerste werd. Nederland had weer reden tot juichen, want Lam brichts werd tweede met 24 seconden verschil op Romain Maes. Door de resul taten in den tijdrit is Romain Maes eer ste in de algemeene rangschikking ge worden, met een totaaltijd van 8 uur 1 min. 10 sec., terwijl Lambrichts de tweede plaats bezet met een totaaltijd van 8 uur 2 min. 34 sec. De uitslagen van den tijdrit luiden: 1. Romain Maes (B.) 1 uur 40 min. 13 sec.; 2. Lambrichts (Ned.) 1 uur 40 min. 37 sec 3. Litschi (Zw.i 1 uur 41 min. 31 sec.; 4. F. Vervaecke (B.) 1 uur 41 min. 37 sec.; 5. Fontenay (Fr.i 1 uur 42 min. 06 sec 6. Yvon Mary (Fr.) 1 uur 42 min. 06 sec.; 7. S. Maes (B.) 1 uur 42 min. 24 sec.; 8. Thletard Frankrijk in de Europee.sche politiek ver scheurd als het was door zijn interne moei lijkheden. slechts voor enkele jaren een te verwaarloozen factor zou zijn. Velen ln Europa gaven hem gelijk. Wij werden er koud van! Hoe kón men gelooven, zonder door ro- Inzake de onderhandelingen met Moskou.mantiek verblind te zijn, dat wij in staat man, die ons toch niet verachtte, dat 1 krachtig van zich af en daar bleef het voor NIEUWE EISCHEN VAN MOLOTOF. heeft. Chamberlain in het Lagerhuis ver klaard, dat de Britsche en Fransche re- eeeringen verdere algemeene instructies hebben gezonden aan haar vertegenwoor digers ln Moskou en dat dezen thans twee nieuwe besprekingen hebben gevoerd met Molotow. Er zijn zekere verdere voorstellen "edaan door de Sowjetregeering. die thans bestudeerd worden. Op andere punten is het Russische antwoord nog niet ont vangen. Voorts wordt uit Parijs vernomen, dat de Fransche minister van Buiteniandsche zaken. Bonnet en de diensten van de Quai d'Orsay overgegaan zijn tot de bestudee ring van het antwoord van Molotof op de laatste Fransch-Britsche voorstellen. De minister heeft zich daarover her haald? malen telefonisch in verbinding gesteld met den Franschen ambassadeur te Lenden. Corbin. die een onderhoud heeft gehad met lord Halifax. In Fransche en Engelsche diploma waren om ons met een enkelen sprong te herstellen? Zoo zouden wij ons prestige in de geheele wereld verliezen, maar de minister van Buiteniandsche Zeken, goed ln staat om van dag tot dag de internationale reacties te bepalen, kon met vreugde constateeren, dat zij voor ons gunstig zijn geworden. Eenerzijds aarzelen zij die ons bedreig den en zij verontrusten zich over de risico's die wij hen kunnen laten loopen. Anderzijds hebben onze vrienden en de neutralen hun vertrouwen herkregen. De sociale troebelen hebben plotseling opge houden. de politieke partijen hebben er ln toegestemd de regeering te laten regeeren, de arbeidersmassa's hebben begrepen, dat het niet meer hielp te redekavelen over de sociale wetten, maar dat de natie in het spel was. In het kort: de nationale eenheid is her vormd. eerste voorwaarde voor de nationale zekerheid. De burgerkrijg zou ons zeker naar de buiteniandsche oorlog gevoerd heb- VOORTAAN tieke kringen constateert men, dat on- j ben. De burgerlijke vrede is de°meest solide danks de overeenstemming op een garantie voor den algemeenen vrede! groot aantal punten de onderhande lingen met het oog op nieuwe, door Molotof gestelde eischen, ernstige moeilijkheden geven. Frankrijk en Groot-Brittannië heb ben het bewijs geleverd van den meest oprechten geest van verzoening, doch de opneming van nieuwe vraagstukken bij de onderhandelingen, zou het even wicht en de wederkeerigheid der door de onderteekenaars van het accoord aangegane verplichtingen kunnen ver storen. 3155 Clngez. Med.) ENGELAND. Daar de opvattingen der regeeringen van Frankrijk en Engeland volkomen dui delijk zijn, wil men hopen, dat de onder handelingen actief zullen kunnen worden voortgezet, over eenige artikelen,welke nog omstreden worden. ONTSPANNING? Von Ribbentrop heeft zich in gezel schap van dr. Schmidt, den rijkspers chef, naar een kasteel bij Salzburg be geven, waar hij, naar men te Berlijn verklaart, eenige weken zal verblijven. Ook generaal von Brauchitsch is voor een langdurig verlof uit Berlijn vertrokken. Een en ander zou kunnen wijzen op ont- spanning in de internationale politiek. Volgens het program der a.s. ontvang sten in Berlijn zou Franco eind September een bezoek brengen aan Hitier. De Koning van Italië en Koning Boris van Bulgarije worden eveneens in den loop van dit na jaar verwacht. DE VERHOUDINGEN OP DEN BALKAN. De Bulgaarsche president en minister van Buiteniandsche Zaken. Klosseivanof is door den prins-regent van Zuid-Slavië op het kasteel Brdo in audiëntie ontvangen, waar na de Bulgaarsche gast met den prins lunchte. .la de besprekingen tusschen Kiosseiva- nof en Markowitsj is een communiqué uit gegeven waarin werd gezegd, dat beide staatslieden het over de volgende punten eens waren: dat oogenblik bij. Een half uur later stond het Fransche gezelschap op om weg te gaan. Omstreeks vijftig personen, die even eens den maaltijd in den tuin gebruikten, stonden ook op en gingen naar de deur, waardoor het Fransche gezelschap vertrok ken was. zy riepen beleedigende woorden uit en bedreigden den consul. Buiten werd hjj een steeg ingesleept, waar hij afgeran seld en getrapt werd. Ten slotte slaagde hij er in zich te bevrijden en zich met een taxi naar het Fransche ziekenhuis te laten vervoeren. Het incident had nog een ver volg: er brak een nieuwe vechtpartij, zon der verdere consequenties, uit tusschen Spanjaarden, die aan den overval hadden deelgenomen en personen, die hun hun houding verweten. De Fransche minister van Buiten iandsche Zaken, Georges Bonnet, heeft gistermiddag den ambassadeur van Spanje, Delequerica. ontvangen, die opnieuw uitdrukking gaf aan het leed wezen van zijn regeering over den aan val, waarvan de consul van Frankrijk te Madrid het slachtoffer is geworden. De militaire gouverneur van Madrid, generaal Espinosa de Los Monteros, heeft persoonlijk een bezoek gebracht aan het Fransche consulaat, waar hij werd toegelaten tot het ziekbed van den gewonden Franschen consul. De generaal bood zijn verontschuldigingen aan en wenschte een spoedig herstel. Verder vroeg hij persoonlijk den consul naar de omstandigheden van den aanval, waarvan deze het slachtoffer is geweest. De militaire autoriteiten zullen een onder zoek instellen. Het -bezoek van den generaal duurde ongeveer veertig minuten. De krijgsraad te Madrid heeft thans vonnis geveld over den soci-alistischen lei der en oud-voorzitter van den nationalen defensieraad, prof. Bestelro. die indertijd Madrid aan de troepen van Franco over leverde. De 70-jarige werd veroordeeld tot (Fr.) 1 uur 42 min. 26 sec.; 9. Vlaemynck (B) 1 uur 42 min. 26 sec.; 10. Storme (B 1 uur 42 min. 50 sec.; 11. Gallien (Fr.) 1 uur 43 min. 13 sec.; 12. Jaminet (Fr.) 1 uur 43 min. 18 sec. Wat de Hollanders betreft, was de uitslag verder: 15. Anton van Schendel 1 uur 44 min.; 27. Syen, 1 uur 45 min.; 44. Gommers 1 uur 46 min. 54 sec.; 52. De Korver. 1 uur 47 min. 40 sec.; 55. T. van Schendel, 1 uur 48 min.; 57. Hellemons, 1 uur 48 min. 20 sec.; 62. Dominicus, 1 uur 48 min. 57 sec. Fourmier (Fr.i die gisteren zegevierde, eindigde als de 25ste. openen U den weg naar hei bezii van een dank zij ons afbetallngssysteom. Standaard-Model i 245.- Luxe-Modelt 260.- Imp; HART NIBBRIG EN GREEVE Parkitraal 91 m - Tel 11 7647 - Oen I OVERAL AGENTEN N.v (SlKiÏÏ H«««- R M' 3250 Clngez. Med.) De Britsche vliegtuigen te Le Bourget De luchtvaartwet aangenomen. De 52 militaire vliegtuigen, die gisteren naar Le Bourget vertrokken, ter deelneming ,r<.van<renisstraf aan de vliegdemonstraties. welke op 14 Juli j 30 Jaar gevangenisstraf te Parijs worden gehouden, zijn daar gis- teren geland. I GRAAF CIANO TE BARCELONA. 1 Na te Barcelona voet aan land te heb- De eerste reeks oefenvluchten der ben gezet heeft de Italiaansche minister Engelsche Koninklijke luchtstijdkrach- van buiteniandsche zaken, graaf Ciano. het ten naar Frankrijk zal over enkele défilé van een divisie van het Spaansche leger bijgewoond. Vervolgens begaf hl] zich. dagen worden gehouden, wanneer 150 re6chtopstaande in een auto naar het ge- a 200 toestellen naar het zuidwesten bouw van de Spaansche phalanx Geduren- van Frankrijk zullen vliegen. Later zul- de rit werd hij luide toegejuicht, len Fransche vliegers een bezoek aan bloemen te hebben gelegd bij het monument voor de gevallenen sloeg graaf Engeland brengen. Ciano een défilé van 90.000 leden van de t Phalanx gade. Het Lagerhuis heeft de luchtvaartwet ln Tenslotte werd op het paleis Pedralbes tweede lezing aangenomen nadat een amen- gen intiem diner aangeboden dement van de Labourpartij met 209 tegen 130 stemmen was verworpen. WOLHTAT VERTROKKEN. Wohltat, de voornaamste economische raadgever van Goering. heeft zijn econo mische reis door Spanje afgebroken ten einde de ..walvischconferentie" bij te wonen welke de volgende week te Londen begint. Wolhtat zal later naar Spanje terug- keeren tot voortzetting van zijn onder handelingen, die een gunstig verloop hebben. DUITSCHLAND. Het a.s. partijcongres der N. S. D. A. P. Het congres van de N. S. D. A. P. zal dit jaar van 2 tot en met 11 September te Neu renberg worden gehouden. ZWITSERLAND. Proces tegen Nationaal-Socialistcn. Voor de Federale Rechtbank te Zürich is een proces begonnen tegen acht nationaal- socialisten, zeven Zwitsers en een Duit- scher, voor het meerendeel leden van de Ver. „Trouwe Bondgenooten". Een der voornaamste beschuldigden, Frei Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van economische zaken besloten, voor goedgekeurde pootaardappe- len van den oogst 1939 niet eenzelfde steun regeling te treffen als voor den oogst 1938 gold. De wijzigingen hebben hoofdzakelijk betrekking op den steun, welke voor niet als zoodanig te verkoopen goedgekeurde poot&ardappelen zal worden gegeven. Zoo zullen de toeslagen van f. 1.50. f. 1. en f. 0.50 per 100 K.G. voor de klassen a, b en c, die worden uitgekeerd voor die aard appelen, waarvoor niet de denaturatlever- goeding van f. 1.50 per 100 K.G. wordt ge geven, worden verminderd. Voor de con sumptie-, fabrieks- en exportrassen zal voor klasse a f. 1.— toeslag per 100 K.G. worden gegeven. Voor in de klassen b en c goedgekeurde pootaardappelen van de con sumptie en fabriekrassen zal geen en voor de pootaardappelen van deze klassen van de exportrassen zal resp. f. 0.70 en f0.40 potersteun per 100 K.G. worden uitgekeerd. De verhooging van de „gewone" denatura- tievergoeding per 1 Maart ad f. 0.10 per 100 K.G. zal in mindering van den potertoeslag worden gebracht. Indien wel de denatura- tievergoeding van f. 1.50 wordt gegeven, dus Indien de aardappelen voldoen aan de eischen voor de rubriek a van de Neder- landsche Akkerbouwcentrale zal de poter- toeslag voor de klasse a f.0.30 en voor de klassen b en c nihil bedragen. Ook zal in de voorschriften met betrekking tot de sor teering wijziging worden gebracht. Goedgekeurde pootaarappelen van de sorteering 28/35 m.M. komen niet meer voor steun in aanmerking. De bovengrens zal voor alle rassen gesteld worden op 50 m.M. vierkantsmaat. Het ligt in de bedoeling, den toeslag voor goedgekeurde pootaardappelen te doen in gaan op 1 Februari 1940. EERVOL ONTSLAG BURGEMEESTER VAN GORINCHEM. Bij Kon. besluit van 10 Juli, Is aan G. Kootstra, op zijn verzoek, met Ingang van 1 Augustus a.s. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Gorlnchem, met dankbetuiging voor de goede en lang durige diensten, door heet als burgemees ter bewezen. PROF. DE SAVORNIN LOHMAN NAAR SURINAME VERTROKKEN. Met het s.s. .Btuyvesant" van de K.N.S.M. Is hedenmiddag naar Suriname vertrokken het lid der Eerste Kamer, prof dr. mr. Jhr. B. C. de Savornin Loihman, die door het genootschap ter bevordering van de kennis van Suriname en Curacao was uit- genoodigd tot het maken van een studie reis naar Suriname, evenals het lid der Tweede Kamer, mr A. M. Joekes, die even wel als fractievoorzitter der Vrijzinnige Democratische Kamergroep in verband met de kabinetscrisis van zijn reis moest afzien. Prof de Savornin Lohman werd uitge leide gedaan door familieleden en vrien den. alsmede door den secretaris van ge noemd genootschap, den heer W. R. Menk- man. In het begin van October hoopt de Utrechtsche hoogleeraar in ons and terug te zijn. DE KABINETSCRISIS. Vanmiddag heeft de voorzitter van de Antl-Revolutlonnalre Kamerclub. de heer J. Schouten, een bezoek afgelegd bU mr. dr. Kooien. 'le. het is noodzakelijk, dat Zuid-Slavic was er'n geslaagd Duitschland te bereiken. en Bulgarije een politiek van nauwe sa menwerking voortzetten en ontwikkelen in den geest van het verdrag van eeuwigdu- ïeiv vriendschap; 2e. het is in het belang van beide landen, dat zü zich aan eikaar biiiden coor zoo eng mogelijk economische banden; 3e. de politiek van onafhankelijk heid en neutraliteit komt het best overeen met de belangen van beide landen en met het. belang van den vrede op den Balkan; 4e. het is noodzakelijk dat beide regeerin- een een politiek voeren van goede betrek kingen met alle buurstaten. Hij schreef van daar een brief, waarin hij verklaarde te weigeren voor de rechtbank te verschijnen „daar nationaal-socialisten van het tegenwoordige Zwitsersctoe regiem geen recht, doch slechts vervolging en ver nietiging" te verwachten hebben. De nationaal-socialisten worden er van beschuldigd een soort inlichtingendienst te hebben gesticht welke de werkzaamheden naging van zekere politieke personen en organisaties en over de activiteit van buiteniandsche diplomatieke en consulaire vertegenwoordigingen. BOERDERIJ AFGEBRAND. Vanmorgen omstreeks halfelf is vermoe delijk ten gevolge van hooibroei brand ont staan in de kapitale boerderij van J. M. Miedema. bewoond door H. Roos te Zweins (bij Franeker). De brand ontstond in de schuur en vond gretig voedsel ln het opgeslagen hooi. De motorspuit van Franeker was sipoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat het geheele pand uitbrandde. De stallen, welke plaats boden aan veertig stuks vee, zijn eveneens verloren gegaan. Het vee was echter in de weide. De schade wordt door verzekering gedekt. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen om 6 uur vertrok de Emoe van Schiphol Aan boord van dit vliegtuig bevond zich 395 427 kg. briefpost. 14.990 kg pakketpost en 197 546 kg. vracht. 9 passagiers maken de reis vanuit Am sterdam mede. Schipper, die aan wal is gaan wonen: „Nu nog alleen het venster, dat domme ding bederft het heelc ?ffect". GEEN BETREKKING OP TOERISTEN. De „Enit", het Italiaansche bureau voor toerisme te Amsterdam, verzocht ons mede te deelen, dat de uitwijzing binnen 24 uur van alle vreemdelingen uit Zuid-Tirol, geen betrekking heeft op toeristen. Alleen de vreemdelingen, die in Zuid-Tirol wonen, moeten allen binnen 24 uur dit gebied verlaten. Naar wij vernemen heeft de Nederland- sohe gezaavt te Rome hedenmorgen telegra fisch gerapporteerd dat het nog niet moge lijk was meer positieve inlichtingen te ver krijgen. De Nederlandsche Reisvereeniging deelt mede dat volgens door haar ontvangen of- ficieele berichten uit Rome aan het tourisme in Zuid-Tirol geen enkele belemmering ln den weg wordt gelegd. De onzekerheid zou hierdoor ontstaan zijn, dat blijkens haar informaties enkele Nederlanders, die in Zuid-Tirol zaken hebben of bedrijven uit oefenen, aanzegging hebben gekregen, om te verhuizen. MEISJE DOOR AUTO AANGEREDEN EN OP SLAG GEDOOD. Hedenmorgen is te Langerak (Geld.) een ernstig ongeluk gebeurd. Het zesjarig I dochtertje van de familie Wijers kwam van achter een stilstaande trailer te voor- schijn, juist op het oogenblik dat een auto uit de richting Doetinchem naderde. Het i kind werd gegrepen en op slag gedood. Den j bestuurder van de auto treft geen schuld. Het meisje was bezig autonummers op te I schrijven. In den heden gehouden Franschen minis terraad heeft Bonnet een uiteenzetting ge geven van den internationalen toestand. Voorts werd besloten, dat de ministers tot nader order hun reizen zullen opschorten. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2