Von Cramm door Mc Neill geslagen De Ronde van Frankrijk LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 10 Juli 1939 Derde Blad No. 24321 80ste Jaargang Groote belangstelling voor tennis-exhibitions in Noordwijk Prins Bernhard woonde de wedstrijden bij Hef fournooi te Wimbledon beëindigd De Nederlandsche ploeg vertrekt zonder „kopman" Vele bekende tennisspelers, die in Wimbledon een goed figuur gemaakt hebben, waren gisteren op de banen te Noordwijk present voor het geven van eenige exhi bitions. Onder de toeschouwers bevonden zich o.m. v. r. n. 1., de heer Karei Lotsy, Z. K. H. Prins Bernhard, een broer van Von Cramm en de adjudant van Z. K. H. Prins Bernhard, kapitein de Roo van Aldewereld. Opwindend heeren-dubbel- spel in vijf sets beslist. (Van onzen redacteur). Het prachtig bezette Noordwijksche ten nis stadion heeft gisteren weer een belangrij ken dag beleefd Von Cramm (de man, die Riggs verpletterde), Mc. Neill (de in ternationale kampioen van Frankrijk), Kukuljevic (internationaal kampioen van Nederland), Smith (de Amerikaansche schoolmeester) en miss Wheeler (de sen- - satie van Noordwijk in 1938) waren er te gast en te zamen met Van Swol en mej. Rollin Couquerque hebben zij den tennis- liefhebbers een interessante middag be zorgd, die rijk was aan spanning zoowel als aan spel van wereldklasse, al bleef het soms toch onder datgene, wat men er van verwachtte Wat een voldoening moet het daarbij voor de Noordwijksche Sportvereeniging en den N.L.T.B. geweest zijn dat Prins Bern hard van zijn belangstelling blijk gaf door den ganschcn langen middag de wedstrij den bij te wonen. Toen juist omstreeks twee uur de eerste partij tusschen Kukuljevic en Smith een aanvang genomen had, ver scheen de Prins op het terras, waar specia le maatregelen genomen waren voor de ontvangst en in gezelschap van Von Cramm (met wien hij zich langdurig onderhield), en de heeren Croll, Lotsy, Punt e.a. volgde hij bij voortduring met de grootste interesse het verloop der vier achtereenvolgende par tijen. Ook toen het publiek tenslotte bij tientallen huistoe ging (een slotpartij best of five was feitelijk iets te veel van het goede!) bleef de Prins in spanning wachten wie de zege uit het vuur zou sleepen Kukuljevic de sterkste. Dat de drive in de partij tusschen Kukuljevic en Smith overheerschend zou zijn was te voor zien. Zij was het niettemin meer dan wij meen den te mogen verwachten. Kukuljevic gaf den toon aan. Vlijmscherp sloeg deze speler zijn linker forehanddrive langs de lijnen en hij legde zooveel aanval en spreiding in zijn spel dat de Amerikaan al spoedig ln de verdediging werd gedrongen. Tot 3—3 hield deze stand i tel kens zijn service winnend), doch toen de Yougo- Slaaf op 43 door zijn service brak. was het pleit beslecht. Ook in de tweede set wekte Kukuljevic bij ons den indruk sterker te spelen dan een jaar geleden. Service en drive waren herhaal delijk onweerstaanbaar en de schoolmeester, ..die naar men zegt voor zijn genoegen tennist", maar toch in ieder geval onbegrijpelijk lang vacantle heeft, kwam over het algemeen aan zijn befaamde netspel niet toe of kón het door den feilen tegenstand niet productief maken. Op 52 kreeg Kukuljevic een inzin king. welke hem drie games kostte, doch juist op tijd herstelde hij zich om met 75 de set (en daarmede de match) te winnen. Mc Neills triomf. Dat de Duitsche ex-kampioen Gottfried von Cramm als de voornaamste attractie dezer exhibitions beschouwd werd, bewees de ont vangst door het publiek, Helaas werd dat in zekeren zin een teleurstellingWas dit de Von Cramm. die den huidigen Wimbledon-kampioen Bobby Riggs wegvaagde op Queensclub. de Von Cramm, van wien men meende dat hij mits afgevaardigd, de onbetwiste heerscher van Wimbledon zou zijn geweest, de man. die bijna gelijkwaardig zou zijn aan Budge, den besten tennis-speler aller tijden Von Cramm! Ja. hij kon telkens zijn hoofd schudden als hij kansloos gepasseerd werd door dien vinnigen basellner Mc Neill, die aan een zege op Henkei zoo gaarne een overwinning op Von Cramm paren wilde, maar wat hij ook probeerde, de juiste touch kwam niet van zijn racket! Slechts één fraaie volley van den Duitscher had het publiek tot bijval gebracht in de periode dat hij 0—3 achter kwam tegen den muurvasten Amerikaan, wiens snelle eerste zoowel als met veel topspin geslagen tweede service hem keer op keer verraste en wiens drives hem telkens weer te machtig waren. Pas op 1—5 scheen de ommekeer te komen. Nóg vond Von Cramm niet de goede lengte in zijn spel, maar het werd veelzijdiger; het werd meer dan eens met gesneden slagen gevarieerd, het bracht de volley in het geding en de dropshot en het wekte even den indruk artistieker te zijn dan dat van Mc Neill. Artistieker, doch niet nuttiger, want na 55 deed de Amerikaan zich weer ten volle gelden en in den feilen strijd om de volgende twee games (die hem de set gaven) was hij uiteindelijk voortdurend iets vaster, ook in de enorme snelle en dikwijls weergaloos fraaie rallies, waarin beide spelers hun gansche repertoire van slagen in het gevecht brachten om een doorbraak te forceeren! Die inspanning had bovendien een ongunstigen terugslag op Von Cramm's prestaties in de tweede set. Mc Neill bleef het spel beheerschen. vond op iederen slag een return, varieerde dat het een lust was, sloeg aces op zijn service en schonk zijn tegenstander in totaal nog slechts één enkele game! Tennisfeest. Drie spelers vierden al hun tennisvreugde en tennisöptimisme uit in een belangwekkende mixed tusschen mej. Rollin Couquerque met Kukuljevic en mej. Wheeler met Smith. Alleen mej. Wheeler bleef ernstig: géén lachje op het gelaat, dat strak bleef als een masker, óók als Smith met breeden grijns een linesman van zijn stoel af liep of als de reus Kukuljevic applausisseerde voor fraai werk van zijn partner of met wanhopige gebaren een mis lukten slag betreurde! Zij, die wij verleden jaar in haar onvergetelijke match tegen de Zuid- Afrikaansche Bobbie Heine een tennisartiste noemden van grootsche allure, was thans even wel de zwakste, alle concentratie ten spijt. Hoe ver moest Sij het afleggen tegen een Rollin Couquerque, smashend en volleerend als in haar beste dagenVoeg daarbij Kukul- jevic's machtige drivo en het was duidelijk aan welke zijde de zege komen moest. Toch stond deze partij op hoog peil. Ter weerszijden zocht men het net en dat gaf het spel een voor een mixed bijna ongewoon beweeglijk aanzien, ter wijl de spanning per saldo grooter geweest is dan de cijfers: 64. 6—2, zouden doen ver moeden. Van Swol in vorm. Zóó snel waren de partijen afgewerkt dat men besloot het heeren-dubbel „best of five" te' spelen. Wie had toen kunnen voorzien dat deze match, die om halfvijf aanving, pas om kwart over zes beëindigd zou zijn. zoodat menigeen gedwongen was voor afloop te vertrekken Van Swol was ditmaal van de partij en dat bracht direct de publieke sympathie aan de zijde van het Hollandsch-Duitsche paar: Van SwolVon Cramm. Hun Inzet was echter niet al te best. Van Swol vond niet dadelijk zijn service en Von Cramm was ook nu weer wei felend. zonder veel aanval en abnormaal veel missen! Resultaat 64 voor Mc Neill en Smith. In de tweede set begon onze landgenoot zich te doen gelden. Onweerstaanbaar vlogen zijn service-schoten langs de Amerikanen, enthou siast springend (altijd springend!) volleerde hii de hardste en moeilijkste returns aan het net en in het roffelvuur van drives en vollies en smashes was hij het vooral, die na 55 het veld ging beheerschen en met 75 de tweede set veroverde. Met een langzaam oplevenden Von Cramm aan zijn zijde werd ook de derde set gewonnen (6—3), doch terwijl de Amerika nen zich herstelden (bewonderenswaardig hoe een man als Smith met twee sets single en twee sets mixed achter den rug nog zóó kan spelen in een vijf sets-heeren-dubbel!) viel Von Cramm terug in zijn stemming van aarzelen en iets te traag reageeren. waardoor met 6—3 de partijen op gelijken voet werden gebracht. 33 werd het in de final set. 44 en 5—5 en het was een opwindend gevecht, waarin nu ein delijk ook Von Cramm ten volle zijn aandeel nam. Helaas te kort heeft men toen kunnen zien wat deze speler vermag, hoe onfeilbaar zijn service is hoe welgeplaatst zijn netspel. hoe buitengewoon moeilijk te bespelen zijn vlakke drive en volley die laag over het gravel weg schuiven en den tegenstander, geen kans op eenig antwoord laten Spannend bleef de partij tot het slot. En dat slot liet langer op zich wachten dan men dacht! ..Nog twee slagen", zei men teger. elkaar bij 5—4 en 30—0 voor Von Cramm. Het werd tóch 55. Nu is het afgeloopen". meende men later bij 6—5 en 4030 voor Smith en nog eens weer bij ..advantage server Het werd tóch C6 Het werd ook 76 voor Von Cramm, 77 en 8—7. Er kwam een matchpoint voor de Holland- sche-Duitsche combinatie, maar een schreeuw van Van Swol en een zucht van publieke te leurstelling vertelde voldoende dat de kans was gemist. Een tweede winning stroke volgde en een derde en tóén eindelijk pas maakte Smith, die intusschen ten tweede male een linesman in lijfsgevaar had gebracht, er een slot aan door den bal in het net te slaan! 'üfhier dc volledige uitslagen. Hcercn-e.nklespel: Kukuljevic si. Smith 6—3 -5; Mc Neill sl. Von Cramm 7—5 6—1, Gemengd dubbelspel: Mej. Rollin Couquerque en Kukuljevic sl. mej. Wheeler en Smith 64, 6—2. Heeren-dubbelspelVan Swol en Von Cramm sl. Mc Neill en Smith 4—6. 7—5, 6—3. 3—6, 8—6. ALICE MARBLE EN BOBBY RIGGS WINNEN BEIDEN DRIE KAMPIOENSTITELS. Zaterdag zijn op het volkomen uitverkochte centrecourt te Wimbledon de laatste wedstrij den van de internationale kampioenschappen van Engeland gespeeld. Onder de aanwezigen bevond zich wederom Koningin Mary. De Ame rikaansche Alice Marble zegevierde in den eindstrijd van het damesenkelspel door de Engelsche speelster Kay Stammers kansloos te slaan. De Amerikaansche was prachtig op dreef en speelde het sterk aanvallend spel, dat haar zoo eigen is. Alice Marble varieerde haar slagen in hoog tempo en maakte vele ballen met zui vere smashes aan het net af. Kay Stammers' forehand was uitstekend, doch zij zag geen kans om meer dan twee games in het geheel te maken. Met 62. 60 werd Alice Marble voor de eerste maal Wimbledon-kampioene 1939 In het heerendubbelspel wonnen Cooke en Riggs in vier sets van het Engelsche dubbel Hare en Wilde. Het damesdubbelspel werd gewonnen door mevr. Fabyan en mej. Marble, de titelhoud- sters. Zij sloegen mej. Jacobs en mej. Yorke In straight sets met 61. 60. Riggs en mej. Marble behaalden in het ge mengd dubbelspel de overwinning op Wilde en mej Brown, waardoor zij beiden drie titels ver overden. De Amerikanen bezetten dus wederom alle eerste plaatsen van het tournooi. De uitslagen luiden: Damesenkelspel, eindstrijd: Alice Marble (V.S sl. Kay Stammers (Enge land) 6—2. 6—0. Damesdubbelspel, eindstrijd: Mevr. S. Fabyan en mej. A. Marble 'V.S.) sl. mej. H. Jacobs (V.S.) en mej. Yorke (Enge land) 61, 60. Heerendubbelspel, eindstrijd: Cooke en Riggs (V.S.) sl. Here en Wilde (En geland) 63. 36. 63. 97. Gemengd dubbelspel, eindstrijd: Riggs en mej. Marble (V.S.) sl. Wilde en mej. N. Brown (Engeland) 97, 61. ZWEMMEN België—Nederland België wint den waterpolowedstryd. NEDERLAND EERSTE IN DE ESTAFETTE De Nederlandsche estafetteploeg op de 4 x 200 meter, bestaande uit de zwemmers Ramack (R.Z.C.), Sipkema. Scheffer (beiden D.J.K.) en Van der Kuil (S.Z.C.) zegevierde met een tijd van 9 min. 40 sec. in een internationale ont moeting tegen België, die gisteren in Luik is ge houden ter gelegenheid van de watertentoonstel ling. De Belgische ploeg, bestaande uit de zwem mers Guillini, Lateur, Degreef en de Vlaminck, noteerde een tijd van 10 min. 14.2 sec. De tus- schentijden der Nederlanders bedroegen: Ramack 2 min. 26 sec., Sipkema 2 min. 24 sec., Scheffer 2 min. 25.4 sec., en Van der Kuil 2 min. 25 sec. De waterpolowedstrijd werd door België ge wonnen met 21. welke stand reeds bij de rust verkregen was. Nederland won den toss en speelde eerst met de zon in den rug. De eerste aanvallen waren echter voor België en vooral de uitvallen van den Belg Coppieters bleken zeer gevaarlijk. Toch werd het eerste doelpunt ge maakt door de Nederlanders toen Van Aelst een bal vlak voor den Belgischen doelverdediger deed belanden, die hierdoor een oogenblik door het opspringende water zoo verblind werd. dat de bal rustig langs hem heen het doel indraaide. De Belgen waren voortdurend in den aanval en nadat Coppieters eerst tweemaal tegen den paal geschoten had, kon hij uit een voorzet van De Pauw met een achterwaartschen worp den ge lijkmaker in het Nederlandsche doel doen belan den. Anderhalve minuut later herhaalde Coppie ters deze manoeuvre (2—1). Vlak voor rust zond scheidsrechter Delbord den H.Z. en P.C.'er den Hamer uit het water wegens te vroeg wegzwem men. Aangezien ook na rust geen doelpunten ge maakt werden, moest Nederland het met 6 spe lers stellen. Dank zij het goede verdedigen van doelwachter Paerl werd een grootere nederlaag voorkomen. Het Belgische publiek toonde zich eenigszins teleurgesteld over het spel der Ne derlanders. Sedert den laatsten wedstrijd achtte men de Nederlandsche ploeg niet vooruitgegaan, ofschoon het goede ondersteunen van den aan val door de Nederlandsche achterspelers opmer kelijk was. In techniek schoten onze landgenoo- ten ecïftjer tfe kort-, hun spel was niet zuiver ge- nbeg om cfe technisch betere Belgen te slaan. WATERPOLO. L. Z. C.—DE ZIJL. Morgenavond worden in de zweminrichting De Zijl gespeeld: L.Z.C. nDe Zijl n en daarna L.Z.C. I—De Zijl I. ATHLET1EK. Brasser en De Bruyn winnen te Londen OSENDARP DOOR SPIER VERREKKING UITGESCHAKELD. Twee titels heeft Nederland te Londen bij de Engelsche kampioenschappen kunnen verove ren door Brasser op de 120 yards horden en door De Bruyn op het nummer kogelstooten. Osendarp had veel kans op de 120 yards, doch in de finale verrekte hij negen meter voor de finish een spier en moest opgeven. Op de 220 yards startte hij niet meer. Baumgarten was op de 220 yards het eerste weg in een hoog tempo. Tegen het einde raakte hij vermoeid en ein digde tenslotte als laatste. Brasser won zijn serie op de 120 yards horden gemakkelijk. In de finale nam Lochton aanvankelijk de leiding, doch bij de tweede horde was Brasser met hem gelijk en ging met ongeveer een meter voor sprong voor den Engelschman over de eind streep. In den eindstrijd van het nummer 440 yards liep Baumgarten op de buitenbaan. Hij liep zeer snel. doch op het rechte stuk viel hij terug en werd door alle deelnemers gepasseerd. De mijl werd gewonnen door Wooderson in 4 min. 11,8 sec., hetgeen een nieuw Engelsch record beteekende. Bij den start nam de Ruyter de leiding, maar na 200 meter werd hij gepas seerd door Landsdale. Toen er ongeveer een halve mijl was afgelegd lag de Ruyter op de laatste plaats in de groep. Wooderson nam na driekwart mijl de leiding van Lansdale over. De Ruyter zette een geduchte eindspurt in en het gelukte hem inderdaad op de tweede plaats te komen. Peil kwam echter hard opzetten, passeerde de Ruyter en even daarna zelfs Woo derson. Na een feilen strijd haalde Wooderson Peil drie meter voor de finish in en ging als eerste over de eindstreep. De uitslagen luiden: Kogelslingeren eindstrijd: 1. Healion (Ier land) 49.31 meter. 2. Drake (Engeland) 46,76 meter. 3. Clarke (Ierland) 43.75 meter. (Houtza ger 39,65 m.). 100 yards, eerste serie: 1. Osendarp 10 sec. 2. Masters (Engeland); tweede serie: 1. Holmes i «Engeland) 10.4 sec. 2. Liffen (Engeland) op één nieter. 4. Baumgarten. Halve eindstrijd: eerste serie: 1. Osendarp 10.9 sec. 2. Sweeney (Engeland). Finale: 1. Sweeney (Engeland) 9.9 sec. 2. Hol mes (Engeland), 3. Cumberbatch (Trinidad), 120 yards horden eerste serie: 1. Brasser 14.9 sec. Eindstrijd: 1. Brasser 14,7 sec. 2. Lockton (Engeland). 3. Scopes (Engeland). 440 yards eindstrijd: 1. Pennington (Enge land) 48,8 sec. 2. Pack (Engeland). 3. Palmer (Engeland). Kogelstooten eindstrijd: 1. De Bruyn 14.79 m. 2. Howland (Engeland) 13,75 meter. 3. Horan 13.34 meter. 4. Houtzager 13.12 meter. 1 mijl: 1. Wooderson (Engeland) 4 min. 11,8 sec. 2. Peil (Engeland) 4 min. 12 sec. 3. Collyer (Engeland) 4 min. 15 sec. 4. De Ruyter. 3 mijlen: 1. Emery (Engeland) 14 min. 8 sec. 2. Ward (Engeland) 14 min. 8,6 sec. 3. Reeve (Eng.) 14 min. 11.6 sec. 220 yards, eindstrijd: 1. Holmes (Engeland) 21.9 sec. 2. Sweeney (Engeland). 3. Saelens (Bel gië). Hoogspringen: 1. Newman (Engeland) 1.88 meter. 6. Spanjerdt 1,77 meter. Speerwerpen: 1. Mac Killop «Engeland) 56.87 m. 2. Arkinstall (Engeland) 50.63 meter. 3. Mel- chior (Engeland) 50 meter. KNUTTEL TWEEDE TE NIJMEGEN. Bij de gisteren te Nijmegen in het nieuwe stadion gehouden wedstrijden werd Knuttel «Holland) op de 100 M. hardloopen derde in zijn serie. In de finale was de uitslag: 1. H. Baum garten 11 sec.; 2. Knuttel 11 sec.; 3. Grijsseels 11,1 sec. ROEIEN. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE KOPENHAGEN. Nederland maakt een goed figuur. Op de Zaterdag te Kopenhagen aangevangen internationale roeiwedstrfjden werd het. num mer junior vier gewonnen door de Lyngby Ro- club in een tijd van 7 min. 40.4 sec. De vier van Njord werd vierde en noteerde 8 min. 2.2 sec. Ook op de jonge acht plaatste een Ne derlandsche ploeg zich op de vierde plaats. Op dit nummer zegevierde eveneens de Lyngby Roclub in 6 min. 31.2 sec., terwijl de jonge acht van Aegir een tijd van 6 min. 37.5 sec. maakte. De uitslagen luiden: Junior vier: 1. Lyngby Roclub 7 min. 40,4 sec.; 2. Frederica Roclub 7 min. 49.4 sec.; 3. Danske Studenter.; 4. Njord 8 min. 2,2 sec. Jonge caht: 1. Lyngby Roclub 6 min. 31.2 sec,; 2. Skjold 6 min. 31.4 sec.: 3. Aarhus Roclub 6 min. 36,2 sec 4. Aegir 6 min. 37.5 sec.; 5. Christianfa Roclub 6 min. 55,2 sec. Gisteren zorgde de Laga-roeier J. van Bier- kom voor een fraai Nederlandsch succes, door op het nummer junior skiff de eerste plaats te bezetten ln 9 min. 41.1 sec., met een grooten voorsprong op Mannchen. die tweede werd. ter wijl Njord in het nummer juniores vier b als vijfde eindigde. De uitslagen waren: Oude acht: 1. Aarhus Ruderklub 7 min. 10.8 VERWIKT Derc met dtiiundtp zorg uroenge- sceldc American Cigarette heeft dc imdtrt ogtn.vbap iedere keelprikke- ling te vermijden, zij verkwikt doot baar rachtcn aangenamen smaak. ÓÓRDEEL ZILT* 20 «tuks 25 ct. TOASTED AMERICAN CIGARETTES Op elke origineel verpakking vindt U deze garantie. 3<136 (Ingez. Med.) sec.: 2. Ruderklub Skjold 7 mirt 18 sec.; 3. Aegir 7 min. 22,8 sec. Junior skiff: 1. Van Blerkom (Laga) 9 min. 41,1 sec 2. Mannchen (Lübecker Ruderklub) 9 min. 56 sec. Junior vier b: 1. Lyngby Ruderklub 8 min. 15.6 sec.; 2. Fredericia Ruderklub 8 min. 25,4 sec.; 5. Njord 8 min. 48,5 sec. De oude acht werd gewonnen door de Aarhus Ruderklub in 7 min. 10.8 sec. De oude acht van Aegir werd vierde. (Van een specialen A.N.P.-verslaggever) Men moet eerbied hebben voor de organisa toren van de ronde van Frankrijk, want zij we ten de belangstelling te trekken van het Parij- sche publiek, dat toch zonder twijfel vaak ge boeid wordt door evenementen van allerlei aard. De ontzaglijke reclame, gemaakt door L'Auto heeft wel ten volle het doel bereikt en de alge- meene interesse zal nog stijgen, nu de renners heden aan de ronde van Frankrijk zijn begon nen. Het was gisteren de laatste dag der voor bereidingen. De Nederlandsche renners waren voor een deel reeds voorzien van speciale ..Ronde van Frankrijk-fietsen", maar Hellemons, Domi- nicus, Gommers en De Korver moesten nog naar het Velodrome d'Hiver om hun materiaal in ontvangst te nemen en om de karretjes netjes te monteeren. Het spreekt vanzelf, dat wij daar zijn gaan kijken. Het is de moeite waard, want een goede fiets is voor den wielrijder al les, zoodat hij met de uiterste nauwkeurigheid alle onderdeelen naspeurt en direct toezicht houdt, wanneer de monteurs al die schroeven, bouten en verdere onderdeelen tot een sterk geheel bijeen draaien, zoo sterk, dat de fiets ook de lasten van de ronde kan dragen. De Hollandsclie jongens stonden daar ook over de gele frames gebogen, maar bii al het werk verloren zij toch hun gevoel voor humor niet. Trouwens, straks, tijdens de ronde, zullen zij wel tijd te over krijgen om ernstig te kijken. Daarvan zijn ze zelf wel het meest overtuigd, al gaan zij vol vertrouwen en als één man den strijd tegemoet. De handteekeningenjagers lieten hen niet met rust en welgemoed zetten de jongens telkens hun naam op de onmogelijkste vodjes papier of in boekjes, speciaal voor de gelegenheid aan gek haft. Tenslotte bezit de man. die alle tachtig handteekeningen heeft verzameld, ook die var den overwinnaar en dar is wat waard! Nog in de morgenuren kwamen de fietsen ge reed en sprongen onze landgenooten er op om de machines te probeeren. Tevreden stonden de gezichten. Het materiaal is perfect en men is uiterst behulpzaam bij het aanbrengen van een kleine wijziging in den stand van de versnellin gen in de drukzekerheid van de remmen en in de hoogte van het zadel. Des middags waren de renners bijeen in het hotel voor de lunch waarna Joris van den Bergh hen om zich heen ver».imelde om hun raadgevingen over de ronde te doen geworden. De Nederlandsche ploeg heeft geen zooge- naamden technischen leider. De renners heb ben hun mandaat tegenover Henri Desgranges in eigen handen gehouden en wanneer zij gaar ne luisteren naar datgene, wat de heer van den Bergh te zeggen heeft, dan is dit omdat zij m hem hun vertrouwensman zien. Alle opmer kingen uit den kring der Hollandsche jongens werd op haar waarde getoetst, waarbij vaak de groote ervaring van de gebrs. van Schendel op lossing bracht. Natuurlijk is er over tactiek ge sproken. doch het is niet aan ons om deze ploeggeheimen thans wereldkundig te maken. De renners besloten gedurende de eerste etap pes zonder ..kopman" te vertrekken. Alle acht renners rijden dus voor hun eigen kans. zonder dat een van hen den ander speciaal steunt. Het spreekt vanzelf, dat. later uitgemaakt zal worden, welke tactiek voor het volgende gedeelte van de ronde gevolgd zal worden. Ter toelichting van het kaartje nog het vol gende De Ronde van Frankrijk is vastgesteld in 18 etappen, waarvan de eerste zich rechtstreeks naar Frankrijk's westkust buigt. De eerste 3 étappen worden de „platte ritten" genoemd; in de 9de étappe begint de z.g. ..Moordenaarsrif, het eerste bergtraject, in totaal 311 K.M. lang, de zwaarste rit van de geheele cours. In 5 étappen wordt man tegen man ..tegen het horloge" gereden (2de. 8ste. 10de. 16de en 17de». Op de kaart overziet men 5 bergritten, waarin in tof al 10 bergtoppen genomen moeten worden. In her reglement zijn bovendien voorzien evenlueele wedstrijden in groepen ..tegen het horloge", in dc navolgende étappen: 6de. 12de. en 18de. hetzij in twee of drie sectoren. De rust dagen. drie in getal, zijn vastgesteld op 16. 20 en 28 Juli. De langste rit is de 18de. met 349 K.M., die 's morgens om 4.30 uur begint.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9