ih/A Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 10 Juli 1939 „Kpnin^Ln Cmma" „Prinses föeatrix ZIJN IN DE VAART faedehlancl Uei&y! Vereen. v.Nat. Veiligheid VISSCHERIJ-BERICHTEN VRAGENRUBRIEK De nieuwe Turksche buitenlandsche politiek 38^1^7 Mexicaansche waarschuwing tot de democratieën RECHTZAKEN ALKEMADE. Vergadering Ziekenhuisfonds. In de Pancrathiszaal vergaderde het Ziekenhuisfonds. Behandeld werd het be stuursvoorstel om bij uitzending van leden van het fonds naar een sanatorium, één keer 35 degen verpleglngakosten uit te kee- ren. De voorzitter de heer G. Hölscher. zet te uiteen hoe door een overeenkomst met hat Wtt-Gele-Kruls tot dit voorstel is be sloten. De heer A. Stöckmann, voorzitter van het Wlt-Gele-Kruts, wees vooral op de moeilijkheid van het uitzenden van L.T.B.- patlënten, daar voor hen geen regeling be staat vla hun organisatie. Na bespreking werd het. voorstel aangenomen. Met dank voor de opkomst volgde sluiting. ALPHEN. CoUecUef contract voor fabrieksarbeiders. Alhier li een gecombineerde vergadering gehouden van den Ned. Bond van Chr Fabriekt- en Transportarbeiders, de Ned Vereen, van Fabrieksarbeiders en de Ned. R,K. Fabrleksarbeldersbond ,,Slnt Wllli- brordus" ter bespreking van het collectief arbeidscontract ln de Rijnstreek. De voor zitter van de Ned. Chr. Fabr.-arbelders de heer Jac. van Noort opende, waarna de heer C. v. d. Wal, hoofdbestuurslid van den Ned. Bond van Chr. Fabr - en Transport arbeiders den gang der onderhandelingen besprak. De eerste pogingen om tot een samenspreking te komen, waren gedaan op 7 Januari. Nog steeds is het resultaat nihil en voor de arbeiders is er bij de werk gevers ,,geen gehoor". Was er aanvankelijk ln de dakpan- en betonlndustrle geen ge ordende prijsregeling, nu deze er is kan voor het afwijzen van elke onderhandeling geen reden meer bestaan. In de Rijnstreek bij de A.V.W. kwam men niet in de gele genheid om de verlangens der arbeiders behoorlijk mondeling toe te lichten. Lande lijk d.w.z. voor de provincies Gelderland, Utrecht en Zuid-Holland kwam het wel tot een samenspreking, maar daar bleef het ook bij. Dit beteekent dat de ongelimiteer de toestanden blijven zoo als ze zUn of wel de concurrentiestrijd wordt over de ruggen der arbeiders door de werkgevers gevoerd. Evenwel willen de arbeiders die groote offers hebben moeten brengen, hierin niet berusten. Zij zijn er van overtuig dat wat ln Limburg reeds is bereikt, hier ook be reikt kan worden, desnoods door een meer agressieve houding aan te nemen, wat ech ter door de vakbeweging niet wordt be geerd. Allereerst ls nu een vergadering ge houden van de personeelen der bedrijven van Leiden tot Utrecht, waarop unaniem besloten werd dat het rechtsgevoel elscht dat in deze zaak niet mag worden berust. De redenen hiervoor zijn ln drie punten sa men te vatten, allereerst: dat het een zeer billijke eisch is; ten tweede: dat gezond overleg een eerste verelschte voor een ge zonde samenwerking ls; ten derde: dat dit de welvaart der bedrijven en den bedrijfs- vrede zekerlijk zal bevorderen. Deze con clusie ls ondersteund door al de ledenver gaderingen welke Inmiddels zijn gehouden Waar men echter in het algemeen in groot verband niets heeft bereikt, zullen de or ganisaties zich het recht voorbehouden, om waar dan ook, hun ideaal te verwerkelij ken, wat reeds bij enkele bedrijven is ge lukt, terwijl in verschillende bedrijven nog besprekingen worden gehouden. Als tweede spreker trad op de heer Rib ben, hoofdbestuurslid van de Ned. Vereeni glng van Fabrieksarbeiders. Deze sprak in gelijken zin en laakte eveneens de houding van de werkgevers, vooral die van de Al- phensche Werkgevers Vereeniglng. Ten slotte sprak de heer v. d. Werf, hoofd bestuurslid van de Ned. R.K. Fabrleksar beldersbond „Sint Willibrordus". Nadat den hoofdbestuurders opdracht was gegeven te doen wat mogelijk was, werd deze vergadering, waarvoor een zeer groote belangstelling bestond, gesloten. Aanbesteding. Door B. en W. is Zaterdag in het Raad huis aanbesteed volgens bestek no. 3.: „het herstellen, onderhouden en vernieuwen van verschillende gemeente-eigendommen en het doen van leveringen gedurende het jaar 19391940. Er is als volgt ingeschre ven: Perc. 1. Metselwerk: L. v. d. Leek i. 1694 A. Vonk f.1525.—; A. J. J. v. Engelen f. 1499.—; J. en P. v. Wijk f. 1488.-; W. v. d. Helm f. 1467.—; F. Donker f. 1449.— W. Barreveld f1427.Fa. Snel en Henrij f. 1399.—; H. Oudenes f. 1398.—; D. J. Wen- ting f.1389.—; J. Tolk f.1185.—; Perc. 2 Smidswerk: Th. A. Rozestraten f. 6.90. H. A. Haverkamp f. 559.50; Gebrs. Roze straten f. 559. Perc. 3a, b. en c.: Schilderwerk: Verhoef a. f.1932.—; b. f.695; c. massa f.2627.—; W. v. Driest a. f.1930.—; b. f.640.—; c. massa f. 2290.fa Taberne perc. b. f.378.Perc. 4. Loodgieterswerkfa. Bon te f.305.Oosterom f. 265.75; fa. v. d. Linden f. 248.48. Alle inschrijvers wonen alhier. Eindexamens Chr. H.B.S. Voor het eindexamen B. zijn geslaagd: Augusta W. F. Jacobson; Harmina Scherp- bler alsmede Joh. Boer. Nieuwkoop; D. Boot; C. Driesprong. Boskoop; J. v. Ghesel- Grothe, Bodegraven; H. Goedhart; H. A. Groeneveld; P. H. v. Hellemond; P. Hul- scher, Bodegraven; B. G. de Joode, Bode graven; D. L. L. Kal: D. Klinkeberg; P. Koelmans, Boskoop; J. v. Leeuwen, Bode graven; L. U. Leeuwenhoek; A. v. d. Meent; C. J. v. Muiswinkel, Bodegraven; P. Oskam; J. S. Schrijver, Boskoop; J. Ubbink, Lelden; J. P. Wijsman, Boskoop; J. v. Winkel, Bo degraven. Waar geen woonplaats vermeld wonen de geslaagden in onze gemeente. Alle leerlingen zijn geslaagd. Zaterdagavond werd in de Raadhuis straat nabij de fabriek van de fa. v. D. de wielrijder P. U. aangereden door een per sonenauto bestuurd door v. E. De wielrijder die tegen een tas tegels reed en daarna op den grond viel bleek zijn rechterbeen te hebben gekneusd, terwijl zijn rijwiel be langrijk werd beschadigd Tegen den be stuurder, die te snel moet hebben gereden zal proces-verbaal worden opgemaakt. Tot diaken der Ned. Herv. Kerk Ju- lianastraat in de vacature van den heer C. A, Bos, die tot ouderling werd benoemd, ls benoemd de heer O. van Staalduinen. BOSKOOP. In het Nutsbad slaagden voor het di- plima zwemmen, onze plaatsgenootjes: Beb du Buy. Tineke Frlssel en Mea Struve Door het bestuur Van de Coöp. brood- en verbrulksvereenlging „Vooruitgang" al hier. is uit 166 solllc'tanten met ingang van l Augustus e.k. tot chef-bakker be noemd de heer C. Drleënhulzen te Hilver sum, De bloem pjesverkoop. ten bate van „Zonnestraal" heeft f. 90 opgebracht. DE KAAG. Ringmiddag van de Chr. Jeugdclubs Ring Sassenheim en Omstreken. De heer Vrijhof was zoo welwillend zijn prachtigen tuin voor dezen middag af te staan. Na een openingswoord van mej. W. Krijkamp werden verschillende spelen ge houden, die bij allen byzonder ln den smaak vielen. Vervolgens werd een rondwandeling gemaakt om den mooten Kagerpolder, die een prettig verloop had. Ook werden allen op een glaasje limonade onthaald. In het verenigingsgebouw „Waakt en Bidt" werd een gezamelijken maaltyd gehouden en sprak mej. G Klein over „Het Engelsche Meisjeswerk". Na het zingen van enkele liederen sloot ds. v. d. Windt dezen zeer goed geslaagden ringmiddag met een kort slot woord en dankgebed. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Petronella Allda. d. van J. Bartels en M. C. v. d. Meer: Hendrlna, d. van J. Dom peling en A. den Braver; Jannie. d. van W. v. d. Zwan en D. Vervark. De collecte gehouden ten bate van den Gewapenden dienst bracht f. 8.13 op. LEIMUIDEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrik z. van H. van 't Wout en Joh. van Tol; Jacobus Bernardus z van. P. Lemmers en A. van der Linden. Overleden: B. van der Broek. 68 jaar. echt genoot van H. Hoogenhout; G. Kamper, 75 J.. echtgenoot van M. Kampers. Ondertouwd: M. Kortenoeven, 31 jaar. won. te Haarlemmermeer en A. Verburg, 21 Jaar; J. Brus, 25 jaar en M. S. Oosterman, 21 Jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. Balder. Nleuwenweg 191. Vertrokken naar: Haarlemmermeer, Spie- ringerweg 509. Jac. van Haasteren; Ned Indlfc, H. Bos; Alkemade. Oude-Wetering A. 49. Joh. Horsman; Haarlemmermeer, Nleuw-Vennep, Nieuwstraat 38. M. Zemel, geh. met P, Tates: Abcoude-Baambrugge, Dorpsstraat 45, E. van Velzen. t Teraardebestelling van den heer G. v. d. Snoek. Zaterdagmiddag werd onder groote be langstelling op de alg. begraafplaats ter ruste gelegd het stoffelijk overschot van wijlen den heer G. v. d. Snoek, die langer dan 25 jaar diaken en kerkvoogd geweest is bij de Ned. Herv. Gemeente. Bij de veehou ders was hij zeer goed bekend omdat hij voor de gemeente optrad als hooipeiler. Menige brand Ls door zijn peiilingen voor komen. Op de begraafplaats merkten wij de heer M. Witvliet, pres. kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente, eenige notabelen en oud notabelen der Ned. Herv. Kerk, de heer J. W. de Ren, gemeente-secretaris en secreta ris van den brandraad, alsmede den heer P. de Rijk, lid van den kerkeraad. Ds. Geerling, Ned. Herv. Pred. te Oude wetering voerde het woord. NIEUWKOOP. Rietcultuur. In hotel Het Vliegende Paard vergaderde de afd. Nieuwkoop van de Alg. Ver. voor de Rietcultuur in Nederland. De voorzitter, burgemeester van der Weyden opende en begroette den heer Van Apeldoorn uit Den Haag, secretaris van het hoofdbestuur en ambtenaar van de N.A.C. Het ledental der vereeniglng bedraagt 360. waarvan 245 in de afd. Oldemarkt. 66 in de afd. Nieuwkoop en 49 ln de afd. Kortenhoef. De productie van de aangesloten leden bedroeg in 1938: 1 725.723 bossen bladriet waarvan 996 559 uit de afd. Nieuwkoop. Het aantal uit den handel genomen bossen be droeg 557.157. waarvan 223.578 te Nieuw koop Hiervoor is uitbetaald f. 15 049 44. Aan contributie betaalde de afd. Nieuw koop f648.70 cn droeg by aan het weer standsfonds f 648 20 De bestuursleden burgemeester van der Weyden en de heer J Z. van Hellemond uit Alphen aan den Rijn werden herkozen. Op de algemeene vergadering zal voor gesteld worden om de verplichting op te leggen, dat in de bollenstreek géén bossen meer verkocht mogen worden, waarby de keuring van deze soort verscherpt wordt. Hiermede wordt bereikt, dat het minder waardige product geweerd wordt. Na een uitvoerige bespreking volgde sluiting. Onze plaatsgenoot de heer P. den Hollander Jr. slaagde te 'sGravenhage voor het diploma machlneschryven. NIEUWVEEN. Brugleuning door auto ontzet. Gistermorgen kwam te omstreeks 10 uur ln snelle vaart een auto de Kerkstraat uit. in de richting van den voormaligen Sta tionsweg. Toen de auto bh de brug kwam achter de Herv. Kerk, bemerkte de be stuurder dat van tegenovergestelde rich ting eveneens een auto naderde. Om deze te ontwyken remde de bestuurder zéér krachtig en vloog tegen de yzeren brug leuning aan, welke gedeeltehjk ontzet werd. Door het remmen kwam de wagen vervol gens dwars op de brug te staan, zoodat met vereende krachten de wagen weer recht ge zet moest worden om het verkeer niet te hinderen. De bestuurder, de omstreeks 22 j. G. uit Rotterdam en een inzittende kwa men er goed af De rykspolitie heeft pro ces verbaal voor den bestuurder opgemaakt, want hü was niet in het bezit van een ry- bewys, en bracht door het harde ryden het verkeer in het gevaar. In het verband met het onderzoek, ver zoekt de Rijkspolltieagent C. Udo, Dorps straat No. 158, alhier, den bestuurder van de auto die op het moment van het ongeval uit den Nieuwkoopsehen polder kwam, zich zoo spoedig mogeiyk bij hem te vervoegen. NOORDEN. Een kip Inplaats van visch! Twee onbekende visschers hadden aan den veehouder P. V. wonende onder onze gemeente ln de buurtschap Achttienhoven gevraagd of zij 's nachts enkele uren mochten verbhjven ln een op het erf staan de schuur, hetgeen werd toegestaan Des morgens toen de veehouder om vijf uur ln de schuur kwam. waren zUn logeer gasten al weer verdwenen maar zij waren niet met ledige handen vertrokken. Het bleek dat zy van alles hadden mede genomen. om. een zoo goed als nieuwe rywlellantaarn, verschillend; yzeren tangen en meer dergeiyke gereedschappen Ten slotte ook een groote. vette kip. Wellicht hebben zy thuis hun huisgenooten wijs ge maakt, dat zij ln plaats van visch een vette kip aan de hengel hadden gevangen! Een onderzoek van de politie had tot nu toe geen resultaat. 3179 De nieuwe motorschepen voor den DAGDIENST VLISSINGEN-HARWICH v.v. der MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" (ingez. Meaj RIJNZATERWOUDE. Raadsagenda. De Raad komt hedenavond te 8 uur (N.T.i bijeen. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3, Behandeling schrijven van Ge deputeerde Staten inzake de gemeentereke ning 1937. 4. Aanbieding gemeenterekening 1938. WADDINXVEEN. Jaarvergadering Buurtver. Kerktveg. De buurtver Kerkweg hield haar leden vergadering. De voorzitter de heer Ververs opende, waarna de notulen werden goedge keurd. De heer de Hollander werd als be stuurslid gekozen wegens bedanken van burgemeester Troost. Omtrent de plannen voor verslering deelde de voorzitter mede. dat er een verlichte proefboog geplaatst is over de Kerkwegvaart. Deze voldeed schit terend, zoodat het ln de bedoeling ligt. een 10-tal aan te schaffen. Voorts werd beslo ten het feestprogramma van verleden jaar te handhaven, daar toen de feesten werden afgelast. Tevens is besloten contact te zoe ken met het Centraal Oranje-Comitlé en zoo mogeiyk de algeheele medewerking daaraan te geven. Hierna sluiting. De collecte voor Slmavl heefl alhier op gebracht f. 79.—. Onze plaatsgenoot de heer H. Vermeu len, slaagde voor het diploma heerenkap per. Heden viel de meubelmaker L. by zyn werkzaamheden van een stapel planken, waarby hy zyn linkerarm brak. Aan het postkantoor werd ln Juni 1.1. ingelegd f. 5245.36 en terugbetaald f 3481.96. WOUBRÜGGE. Raadsagenda. De raad veTgadert a s. Woensdag des v.m. te half tien. De agenda luidt als volgt: 1. Onderzoek geloofsbrieven. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Credletverleenlng aan bloemkweekers. 5. Reclames belastin gen, 6. Voorstel oninbaarverklaring van be lastingen. 7. Voorstel tot het aangaan van een rechtsprocedure inzake aflossing voor schot Landarbeiderswet. 8. Onbewoonbaar verklaring van woningen te Hoogmade. 9. Vaststelling vergoeding a. art. 101 L.O.-wet over 1936; b. art. 55ter dier wet over 1938 en c. art. 104 dier wet aan buitengemeen ten. 10. Voorstel tot aankoop van grond ten behoeve van reconstructie Achterweg. 11. Aangaan rekening-courant-overeenkomst voor kapitaalsuitgaven. 12. Rondvraag. De heer Boot bedankt voor Raadslidmaatschap. De heer W. A. Boot (C.H.) die als no. 4 van de lyst met voorkeurstemmen gekozen ls als lid van den gemeenteraad, heeft we gens drukke werkzaamheden gemeend voor zyn benoeming te moeten bedanken In zyn plaats komt nu het zittend raadslid, no. 2 van de lyst, de heer L. Donker. ZOETERMEER. De Ouden van Dagen maakten een uit stapje per auto, georganiseerd door het comité voor deze tocht. Er waren niet min der dan 42 auto's waarby nog een 3 tal motorrijders, zoodat het gezelschap uit on geveer 170 personen bestond. Ruim 9 uur werd de tocht, 'begunstigd door prachtig zomerweer aanvaard. De tocht ging via Zeg - waartschen weg naar Benthuizen. Hooge- veenseheweg langs Hazerswoude. Hooge Rijndijk naar Leiden en de Oude Vink waar het eerste halt werd gehouden. Vervolgens ging men naar Groenendaal, in de prachtige omgeving van bosschen en verder natuur schoon. Tijdens het middagmaal werd door ver schillende personen het woord gevoerd waarby ook oudjes waren die het comité en chauffeurs dank brachten voor het groote genoegen dat ze dezen dag hadden. O. m. sprak burgemeester Vernède die met vreug de getuigde thans Zoetermeer op zyn best te zien n.m. in eensgezindheid ondanks ver schillende richtingen Spr. dankte het comité voor de prachtige organisatie van dezen tocht. De terugtocht werd gemaakt via Hillegom Leidscheweg, Haagsche Schouw, Den Deyl naar Meyendel waar broodjes met koffie werd gebruikt. Langs een mooien weg kwam men in de gemeente terug. Een onvergetelijke dag was beëindigd. Een woord van hulde aan het comité is zeker op zün plaats. W de K. en W. K. te L. Is de duur der dienstbetrekking bepaald dan eindigt deze eerst na het verstrijken van den vastgestelden tijd. Indien de dienstbetrekking voor onbe- paalden tijd Is aangegaan, kan de overeenkomst eindigen door opzegging met inachtneming van een opzeggingstermijn. J. v. M. te L. Als het werk werd aangeno men. hebt u uitsluitend dèn aannemer te be talen. Deze moet de zaak verder met den lood gieter regelen. ANNEXATIE VAN ALBANIË GAF DOORSLAG. De Turksche minister van Buitenland sche Zaken Saradjoglu heeft by de sluiting der debatten ln de Nationale Vergadering een uiteenzetting gegeven van de buiten landsche politiek van Turkije. Hy zette in de eerste plaats de beginselen dezer politiek uiteen: Vrede ln het land en vrede ter wereld. „Toch, aldus de minister, zouden wy op een dag dat men zou probeeren ons den vrede duurder te verkoopen dan den oor log, laten zien, dat wy óók oorlog kunnen voeren en overwinningen bevechten. Nadat de pogingen te ontwapenen waren mislukt, werden assen gevormd. Met geweld werden eenige landen gedeelteiyk. andere geheel overweldigd. Deze gebeurtenissen waren geenszins vereenlgbaar met rechtmatig heid Midden- en Oost-Europa maakten een ernstige crisis door, welke ln Oo6t-Europa nog niet is verdwenen. Tenslotte werd Albanië bezet, dat Albanië hetwelk géén graanzolder is en géén grondstoffen, mijnen of vrucht baren grond heeft. Toen hebben wy be sloten voor onze verdere vredespolitiek den weg der neutraliteit te verlaten en hebben wij door ons gewicht het vre- desfront versterkt. Wij hebben toen de EngelschTurk sche verklaring afgelegd. De minister verklaarde verder, dat Turkye toen eveneens met Frankrijk ln contact was getreden. „Na de rege ling van de kwestie van het Sandsjak, bestaat er geen enkel pfobleem meer tusschen Frankryk en Turkye. Met Frankrijk hebben wy een letteriyk ge- ïyke overeenkomst als met Engeland gesloten. De onderhandelingen voor een definitieve overeenkomst zyn be gonnen. Sprekende over de vriendschap van Tur kye met Engeland en Frankrijk zeide de minister, dat deze landen zich tydens de sancties later te Montreux en weer later te Nyon zij aan zij bevonden. Tegenover de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakye en de bezetting van Albanië reageerden de drie landen op gelijke wyze. De verhouding van Turkije met Sovjet- Rusland is nog steeds even harteiyk. Het Balkanpact zal volgens den mi nister met dezelfde kracht als te voren zyn diensten voor de zaak van den vrede op de Balkan blijven verrichten, zooals de jongste besprekingen hebben bewezen. Toen wij toetraden tot het vredesfront hadden wy geen ander doel dan den vrede te consolideeren. Wy zyn vastbesloten onze normale betrekkingen met klle staten, Duitschland en Italië Inbegrepen, voort te zetten. Deze wensch moet evenwel aan belde zyden bestaan. Slewirt bucfitverdetiigingsfondsT Postgiro Den^aag ten name ven 8882 (Ingez. Meo.) J. W. te L. Het is niet onmogelijk, dat by niet betalen het gestelde geval als overmacht zou worden beschouwd. Dit zou echter nog niet het. door u gesloten contract doen vervallen. Wellicht kunt u in het vervolg by het sluiten der overeenkomsten desbetreffende bepalingen doen opnemen. P. A. te L. Als er geen testament is. erft de langstlevende echtgenoot een kinderdeel. Bij testament kan worden bepaald, dat de langst levende echtgenoot de geheele nalatenschap erft. De kinderen hebben dan slechts recht op het wetteiyk erfdeel. H. T. te K. - Waarschijnlijk bent U in de war met Eelde (Dr.). waar zich een vliegveld bevindt. GROOTE ACTIVITEIT VAN NATIONAAL-SOCIALISTISCHE AGENTEN Gevraagd naar de activiteit van buiten landsche agenten in Mexico heeft een lid der Mexicaansche regeering tegenover de pers verklaard dat tal van agenten der to talitaire staten en Dultsche. Italiaansche en Japansche handelsagenten Mexico over- stroomen. Deze toestand ls het logische gevolg van de economische politiek der Ver. Staten en andere democratieën, die Mexico ln de armen drijven der totalitaire landen. Mexi co moet om te leven zyn producten ver- koojpen. Indien de democratieën weigeren met Mexico te onderhandelen en met name petroleum te koopen, ls het verplicht aan anderen te verkoopen. De Jongste besluiten der Ver. Staten met betrekking tot het koopen van Mexicaansch zilver dryven ons. aldus de zegsman, verder naar de totali taire landen. Hoe wilt gij, dat wy kracht beton nen tegenover bet optreden der natio- naal-socialisten, wanneer wij gedwon gen zUn zaken met hen te doen? Wij handelen tegen onzen zin, doch kan nen niet andere. De minister wenscht een vernieuwing van de handelsbetrekkingen der demo cratieën met Mexico. Wij zullen dan niet aarzelen een einde te maken aan de activiteit van de agenten van tota litaire staten. Doch laten wij ons er wèl van bewust zyn, dat wy ons in een overeenkomstige positie bevinden als Spanje aan den vooravond van den op stand van Franco. De nationaal-soci- alistische agenten stellen alles in het werk om hier een regeering aan het bewind te krygen, welke hun gunstig gezind is. De democratieën hebben nog altyd den toestand te achterhalen. Zy hebben daar ook belang by, daar Mexico in geval van een wereldconflict een strategisch punt van de eerste orde zou zyn. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 10 Juli. Tarbot 64—48 ct. per K.G.; Tong 132—0.98 idem; Heilbot 1.200,90 idem; Griet f. 2815 per 50 K.G.; Groote schol 2422 idem; Middel schol 2517 idem; Zetschol 2114 idem; Klein- schol f. 176,90 idem; Schar f. 94.80 idem; Tongschar f. 2517,50 idem: Poontjes f. 5.50 1 idem; Groote schel visch f. 19,50—12 idem: Middel schelvisch f. 1310 idem; Kleinmiddel schelvisch f. 11 507,30 idem; Kleine schelvisch f. 116,50 idem; Groote gul f. 86.60 idem; Kleine gul f. 8.50—4,60 idem; Wijting f. 3.70— 1.80 idem; Makreel f. 107,50 idem; Versche haring f. 10 809.80 idem; Kabeljauw f. 44 19,50 per 125 K.G.; Leng 8545 ct. per stuk; Kool visch 8355 ct. per stuk. Besommingen trawlers: Hollandia IJm. 78. 55 manden, f. 7,50; Limburgia IJm. 54. 300 manden, f. 1970; Maria IJm. 95. 280 manden f. 2210; Gloria. IJm. 37. 625 manden, f. 3580; I. S. Groen. IJm. 130, 415 mnden. f. 3490; Horn- rlf, IJm. 155 140 mnden, f. 1220; Bergen. IJm. 16 440 manden, f. 2890; Dirkje, RO. 53. 340 manden, f. 2800. Loggers: IJM. 209 met f. 380; IJM 201 met f. 520; KW. 104 met f. 400; KW. 46 met f. 360: KW. 52 met f.360; KW. 105 met f.310; KW. 153 met f. 420; KW. 16 met f 440: KW. 132 met f. 340: KW. 178 met f. 510: KW 108 met f. 320; KW. 177 met f. 370: KW. 125 met f. 330; SCH. 225 met f. 540. DE HARINGVISSCHERIJ. Zoowel om de Noord als om de Zuid blijven de vangsten der haringschepen zeer matig. Welis waar luidden hedenochtend de berichten iets gunstiger en gingen schoten uit van 25 en 40 kantjes, doch er waren ook veel lage vangsten by. Als vangstplaalsen werden opgegeven 32 mijl Oost ten Noorden van Shields en 57 gr. 29' N.br. en 0 gr. 20' Wl. Dat de haringvisscherij gering is blijkt uit den aanvoer van heden te Scheve- ningen en Vlaardingen. Morgen gaat het laat ste gedeelte der haringvloot naar zee zoodat dan de geheele vloot deze week aan de haringvis scherij zal deelnemen. Het is dan te verwachten dat de aanvoeren in de komende weken zullen verbeteren. KANTONGERECHT ALPHEN. De stoplichtmisère. Een vrachtryder was met zyn vrachtauto uit de van Boetselaerstraat de van Man- dersloostraat Ingereden ondanks het feit, dat het stoplicht brandde in het begin van eerstgenoemde straat. Verdachte beriep zich erop, dat iedereen, die niet de Bruggestraat in moest, maar de van Mandersloostraat, doorreed. Bovendien was onlangs een vrij sprekend vonnis gewezen. De kantonrechter merkte op, dat dit blijkbaar een verkeerde meening heeft doen ontstaan: dit gold al leen voor vreemdelingen. Hy informeerde of de toestand nog niet veranderd was: z.l. was deze ongewenseht. Hy had reeds over een en ander met den burgemeester gesproken, om hierin te voorzien. Eisch en uitspraak f. 1. subs. 1 dag. Twee inwoners van Nieuwkoop moesten terecht staan wegens het zonder vergunning zoeken van eieren van wild gevogelte op een perceel land van v. d. W. aldaar. Ondanks de ontkenningen van verdachten werden zy overeenkomstig den eisch leder veroordeeld tot f.4.subs. 2 dagen Beiden verklaarden in hooger beroep te zullen gaan. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7