LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 10 Juli 1939 Rede van Bonnet over Frankrijk's krachtsopoffering Stadsnieuivs JJlllllBn 1(111(1 I werpers hebben neergeschoten. BEURSOVERZICHT De actie der Iersche terroristen Hel I.V.V. tegen opneming der Sowjef-vakbonden Uo DlOKKGCl© in 1 lentsin moeilijkheden op en de berichten omtrent de Buitenland «micSTWA^ BELGIË. Zilveren Feest der Luchtmacht. Duitsche vliegerkapitein verongelukt. Ter gelegenheid van het zilveren Jubi leum der Belgische Luchtvaart is Zater dagmiddag te Brussel in het Eeuwfeestpa leis de tweede nationale Luchtvaartten toonstelling geopend. Deze tentoonstelling, waaraan o.m. ook Nederland deelneemt, zal tot 23 Juli gehou den worden. Ter gelegenheid van dit feest werden groote internationale vliegdemonstraties gehouden die werden bijgewoond door Koning Leopold en Prinses Josephine- Charlotte, alsmede door den Belgischen minister van landsverdediging, generaal Denis, de leden van het diplomatieke corps, generaal Vuillemin, den commandant van de Fransche luchtmacht, maarschalk Sir Cyrill Newhall, commandant van de Brit- sche luchtmacht en generaal Milch, com mandant van de Duitsche luchtmacht. Aan de betoogingen namen Belgische, Fransche, Engelsche, Duitsche en Zwitser- sche vliegers deel. Tijdens een demonstratie door een escadrille Duitsche vliegtuigen is het toestel van kapitein Wille verongelukt bij het uitvoeren van een z.g. tonneau, welke manoeuvre bestaat in den lang- zamen roll, d.w.z. een manoeuvre, waar bij de bestuurder zijn toestel, recht vooruit vliegende, langzaam om zijn lengte-as laat wentelen. Kapitein Wille brak zijn armen en beenen en is later in het ziekenhuis overleden. De Belgische en buitenlandsche deelne mers aan het internationale vliegfeest heb ben zich na afloop van de demonstraties naar het graf van den onbekenden soldaat begeven, waar een krans in de kleuren van de vijf deelnemende landen werd neerge legd. DUITSCHLAND. De oproeping van dienstplichtigen. Verwijdering van geestelijken en nonnen. Uit Berlijn wordt officieel gemeld, dat d? jongste oproeping van dienstplichtigen niets bijzonders beteekent. De Duitsche minister van Arbeid. Seldte. die te Stock holm is gearriveerd in verband met het In ternationale stedenbouwkundig congres, reide, dat de meeste der opgeroepenen zul len worden gebruikt om te helpen bij het binnenhalen van den oogst. De Nationaal Socialistische autoriteiten, aldus wordt uit Weenen gemeld, gaan methodisch voort met de verwijdering van geestelijken en nonnen uit het onderwijs en de ziekenhuizen. Iedere week worden nieuwe kloosters en nieuwe katholieke in stellingen overgedragen aan de partij- organisaties. Geleidelijk wordt ontslag ver leend aan nonnen uit de ziekenhuizen, waar zij worden vervangen door leeken. Reizigers van den internationalen trein Berlijn(Boekarest, die over Polen rijdt, hebben algemeen geconstateerd, dat in het gebied van Breslau groote massa's troepen met artillerie en munitletrelnen worden samenge trokken FRANKRIJK. BIJEENKOMST VAN TSJECHEN EN SLOWAKEN. Aan een banket te Toulouse van de radi caal-socialistische parlementsleden, heeft de minister van buitenlandsche zaken. Georges Bonnet, om. verklaard dat het Fransche volk op schitterende wijze beant woord heeft aan de gevraagde offers. Het land heeft een aanzienlijke flnancleele krachtsinspanning tot stand gebracht en tevens manschappen gegeven ter verster king van de landsverdediging. Frankrijk oogst op natuurlijke wijze op diplomatiek gebied de vruchten van zijn offers en in spanningen. Wat de Fransch-Engelsche banden be treft zeide Bonnet, dat die nog nauwer en voller vertrouwen zijn geworden sinds het Engelsche volk het herstel van het Fran sche gezien heeft, terwijl de krachtsinspan ning van Frankrijk het groote offer der in voering van dienstplicht voor het Engelsche volk gemakkelijker heeft gemaakt. Sinds een jaar zijn de Fransche vriendschaps banden met talrijke landen nauwer aan gehaald. In dit verband wees spr. op de betrekkingen met Turkije, terwijl hij den wensch uitsprak, dat de onderhandelingen met Rusland tot een gunstig resultaat zul len voeren. Spr. wees er nogmaals op. dat Frankrijk zijn wil tot uitdrukking heeft ge bracht om weerstand te bieden aan ge- weldsmethoden en overheerschingen. De in het Zuid-Westen van Frankrijk wonende Tsjechen en Slowaken hebben gisteren een congres gehouden in Bordeaux onder voorzitterschap van Osoesky. den ge zant van het voormalige Tsjecho-Slowakije in Parijs. Met algemeene stemmen werd een reso lutie aangenomen, waarin gezegd wordt „De Tsjechen en Slowaken in het Zuid- Westen van Frankrijk verklaren plechtig, dat zii den aangebonden strijd niet zullen staken, vóór zij de vrijheid en de onafhan kelijkheid van de Tsjecho-Slowaaksche Re publiek heroverd hebben. Wij geven uit drukking aan onze erkentelijkheid jegens de Fransche regeering en alle regeeringen der democratische landen, die met Frank rijk verbonden zijn, welke de militaire ge weldsdaad van het nationaal-socialistische regime niet erkend hebben." Na het congres begaven de Tsjechen en Slowaken zich naar het oorlogsgedenktee- ken, waar Osoesky, in tegenwoordigheid van talrijke delegaties van Fransche oud- strijders. een krans neerlegde. Voor het gedenkteeken zeide Osoesky: Wanneer Frankrijk eens bedreigd mocht worden, wanneer zijn zonen het te hulp mochten snellen, zooals onze landgenooten in 1914. zouden wij ons voor Frankrijk opstellen en het toeroepen: .Present!" RECTOR REIJNEN BENOEMD TOT PASTOOR. Te Scheveningen. De Bisschop van Haarlem heeft rector R. J. Reijnen alhier benoemd tot pastoor van de parochie Anionius Abt te Scheveningen. Rector Reijnen werd 17 Maart 1893 te Rotterdam geboren. Na zijn priesterwijding was hij enkele jaren kapelaan te Rotterdam en werd op 15 Augustus 1930 benoemd tot rector van het Sint Elizabeth Ziekenhuis alhier. Rector Reijnen is vroeger geestelijk advi seur van verschillende vereenigingen ge weest; de laatste jaren was hij alleen nog moderator van de R.K. Studentenvereen. „Sanctus Augustinus". Rector Reijnen was hier ter stede zeer bemind, zoodat de tijding van zijn aan staand vertrek, naast vreugde over de eer volle benoeming, door velen met eenlg leedwezen vernomen zal worden. 25-JARIG JUBILEUM VAN DEN HEER J. KOOME. Portier van het Academisch Ziekenhuis. De dag van zijn 25-jarig jubileum is voor den heer Koome, portier van het Acad. De commissie inzake huishoudelijke voorlichting en gezinslelding verzoekt ons nog even te herinneren aan de kook demonstraties. welke morgenmiddag en -avond gehouden worden in de Kleine Stadszaal. Zaterdagavond is G. van S, in de 1ste Haverstraat, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, met zijn hand door een glasruit gevallen, waardoor hij een diepe snijwond in den rechterpols kreeg. De E.H.D. bracht den man naar het Aca demisch Ziekenhuis. Bij K. B van 6 Juli j.l. is aan den reserve-eerste-luitenant der militaire ad ministratie dr. A. de Graaff, van het 4de regiment infanterie alhier vergunning ver leend tot het aannemen en dragen op de uniform van de ordeteekenen van ridder in de Orde van St. Sawa, hem door Zijne Majesteit Koning Peter II van Zuid-Slavië geschonken. DE UITVINDER VAN DE „TSJEKA's" TERECHTGESTELD. De Joego-Slavische architect Leurenciec, van wien het plan tot het inrichten van de z.g. „Tsjeka's' de geheime cellen voor opsluiting, is uitgegaan, is. na veroordeeld te zijn, op 8 Juli te Barcelona terechtge steld. JAPANSCHE SUCCESSEN AAN DE MANDSJOERIJSCHE GRENS. De Ja panneezen verklaren dat zij na zich al vechtend een weg gebaand te heb ben door het moerasland en de zandduinen tusschen de rivieren Khala en Holsten, thans in het gezicht van him objectieven zijn. Volgens een telegram van het front zou den de Japansche strijdkrachten het ter rein tot aan de grens bezet hebben. Voort wordt verklaard, dat de Rus- sisch-Mongoolsohe troepen algemeen op den aftocht zijn en dat de Japan- neezen ondanks de terreinmoeilijkhe den met toenemende snelheid opruk ken. Domei meldt nog. dat Japansche vlieg- ntuigen weer een dozijn Russische bommen- MARSCH 10e REGIMENT MOTOR ARTILLERIE DOOR DEN HAAG. Het 10e regiment motorartillerie onder bevel van majoor F. H. Wanninkhof heeft vanmorgen een rit door de residentie ge maakt. Daarbij is op het Lange Voorhout gedefileerd voor den commandant van het veldleger luitenant-generaal van Voorst Ziekenhuis een onvergetelijke gewor- Voorst en op Plein 1813 voor den com- den. Van vele zijden mocht hij blijken van man<iant van het eerste legercorps gene- ENGELAND. ITALIË. De doodstraf op overtreding van de devieven wetten. Chamberlain over de Britsche luchtmacht. Een exemplaar van een uit zes bladzijden bestaande circulaire, bestemd voor de leden van de in Engeland werkzaam zijnde orga nisatie van Iersche terroristen, is in handen gevallen van Scotland Yard. Het document, dat „Weekblad" ge- heeten is, is heimelijk naar Engeland overgebracht. Het kondigt een ver scherping aan van de „maatregelen", die de organisatie neemt om Engeland te dwingen, het „bezettingsleger" dat het in Noord-Ierland heeft, terug te trekken. Voorts wordt een lijst gegeven van de reeds uitgevoerde terroristische daden, en hierop komt o.a. de groote brand voor, die op 29 Mei te Londen is uitgebroken. ..Met leedwezen" wordt gemeld, dat bommen het leven hebben gekost aan een Engelschman. In het algemeen, zoo wordt gezegd, wordt „nauwgezet" zorg gedragen om „de cam pagne te beperken tot vernietiging van eigendommen en openbare diensten en tot desorganisatie van het Engelsche gemeen telijke leven". Bij de opening van het vliegveld Blmdon bij Birmingham heeft Chamberlain een rede gehouden, waarin hij zeide te gelooven. dat de Britsche militaire luchtvaart in velerlei opzichten de beste ter wereld is. „Doch", zoo zeide hy. „ik zeg u bij voorbaat, dat Sir Kingsley Wood de Minister van Luchtvaart, u niet al zyn geheimen vertelt, en gij kunt er zeker van zUn, dat de werkeiykheld alles wat hy ons kan zeggen, nog verre te boven gaat". Kingsley Wood wees op het belang van de herbewapening in de lucht en deelde mede. dat Chamberlain den eeretitel yvas verleend van „Commodore" van esca drille 915. Groote verduisteringsoefeningen. Zaterdag-avond en gistermorgen zyn in vrijwel geheel Zuld-Engeland luchtbescher mingsoefeningen gehouden, waarvan de omvang alle voorgaande overtreft. Van middernacht tot 4 uur des ochtend zyn vyftlen graafschappen, met inbegrip van de lange kustlijn, volkomen verduisterd ge weest. Honderdduizenden burgers-vrywilli gere, die tot de verschillende takken van den luchtbeschermingsdienst behooren, hamen hieraan deel. Ciano naar Barcelona. In de wetgevende vergadering is oen wetsontwerp ingediend, waarbij de dood straf kan worden toegepast op ernstige overtredingen van de deviezenwetten. Deze straf kan evenwel alleen worden uitge sproken tegen hen, die tegenover buiten landers of bultenlandsohe mogendheden ernstig de nationale economie hebben be nadeeld. Van deze personen zullen tevens alle bezittingen verbeurd worden ver klaard. In andere gevallen zyn de straffen gevangenisstraf en zware boete. Alle mis drijven van deze soort zullen worden be recht door byzondere rechtbanken tot be scherming van den staat. De Italiaansche minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano. heeft zich te Gaeta aan boord van den kruiser „Euge- nio dl Savole" begeven, om naar Barce lona te gaan. Het sohip wordt geëscorteerd door schepen van de zevende vloot-divisle. Ciano naar Spanje. De minister van buitenlandsche zaken, gTaaf Ciano, is gistermiddag van de lucht haven Ostia naar Gaeta vertrokken, waar hy zloh onmiddellijk aan boord begaf van den pantserkruiser Eugenio de Savoia, waarmede hij naar Spanje vertrekt. Havas wijst er op, dat de Italiaansche dagbladen ter gelegenheid van Clano's vertrek schrijven. dat het ln verband met Clano's bezoek belacheiyk is te spreken over afsluiting van een Itallaansch- Spaansch pact. De onderteekening van een dergeiyk diplomatiek Instrument zou geen zin hebben Beide landen hebben dezelfde Ideologie en dezelfde belangen, zy volgen dezelfde politiek, een politiek van Euro- peesche orde. ZWITSERLAND. BRITSCHE MOTIE VERWORPEN. sympathie in ontvangst nemen. Zaterdag werd Koome namens de directie toegespro ken door den administrateur, den heer van Ringen, die er op wees dat Koome bekend staat als een plichtsgetrouw ambtenaar, die voor iedereen een goed woord over heeft. Hem werd namens de directie een stoffelijk blijk van waardeering overhandigd in den vorm van een prachtige rooktafel. Gisteren, den eigenlijken jubileumdag. werd de jubilaris geen rust gelaten Namens de professoren van het Acad. Ziekenhuis werd hem een prachtig schilderstuk over handigd. De hoofdverpleegsters stuurden vertegenwoordigsters met een groote salon - schemerlamp; zelfs vele praktiseerende artsen uit Leiden, die vroeger tijdens hun studie Koome als portier gekend hebben, kwamen hem persoonlijk gelukwenschen. Verder noemen wij nog de cadeaux van zijn collega's: een vulpenhouder en een groote vaas met bloemen, een schoorsteenpendule van het administratief-personeel. van de dienstmeisjes een rookstel met sigaren en een taart met de jaartallen 19141939. De verpleegsters brachten een z:lveren sigaren doos met een kist sigaren. En voorts waren er bloemstukken van het personeel van den technischen dienst van de laboratorium bedienden. de amanuensissen, tuinlieden en desinfecteurs. Kortom zijn woning was in een bloementuin herschapen. LEI DSC HE AQUARIUM- EN TERRARIUM- VEREEN. „DE NATUURVRIEND". Bovengenoemde vereen!ging hield haar maanidelijkisiohe ledenvergadering ln .ge bouw Patrimonium. Hoogl. Kerkgracht. De voorzitter, de heer W. Zwart, opende deze vergadering met een woord van wel kom tot de aanwezigen en deelde mee. dat deze avond als clubavond was bedoeld. Er was een aantal vragen binnengekomen. Als gevolg hiervan ontstond een breedvoerige- bespreking over allerlei aquarium-onder werpen. Ook over het filtreeren van het aquariumwater werd uitvoerig gesproken, waarbij bleek, dat een goed functionneerend aquarium met gefilterd hoeft te worden, mits visschen en planten in juiste verhou ding tot elkaar in den bak het biologisch evenwicht tot stand brengen. Slakken ifi een kweekbak zijn niet aan te bevelen tijdens het kweeken, maar als de eieren een maal uitgekomen zijn, en het jong broed eenmaal zwemt, kan het geen kwaad meer; integendeel, mits binnen de perken gehou den, daar zij de overtollige voeaselresten verwijderen. Het inrichten en onderhoud van een ge- zelsdhapsaquarium voornamelijk ook voor de as. huiskeuring, werd door den heer Gijzenij, lid van de keuringscommissie uit voerig toegelicht. Na het balloteeren van drie nieuwe leden, sloot de voorzitter deze leerzame vergadering. AMSTERDAM, 10 Juli. De weekwisseling was zonder stoornisssen van internationalen politieken aard verloopen. Nu liet de toestand zich trouwens reeds iets minder angstwekkend beoordeelen en men verwachtte dan ook niet dat zich catastrophale gebeurte nissen zouden voordoen. De toestand blijft des niettemin nog altijd gespannen genoeg, zoodat er maar weinig behoeft plaats te vinden om een stemming van onbehaaglijkheid te voorschijn te roepen. Aan het Damrak trekt men zich van de binnenlandsche politieke verhoudingen over het algemeen niet veel aan. maar de onzekerheid omtrent hetgeen na de Kabinetscrisis zal ge beuren. maande toch tot voorzichtigheid. Ook op ander gebied waren er niet veel aangelegenheden, waarnaar men zich kon richten. Wallstreet had een onregelmatig verloop gehad en de koersen van de Amerikaansche fondsen, waren bovendien maar weinig veranderd. Ten opzichte van Ame rika hoedt men zich er voor om gevolgtrekkingen te maken, volgens hetgeen uit de Ver. Staten ernomen wordt, gaat de economische toestand langzaam iets vooruit, tenminste kan dit worden opgemaakt uit diverse indicaties omtrent het za- TN 1_1 1 1 J rp- - I kenleven. De arbeiderskwestie levert, echter weer stakingsbeweging bij de General Motors kan er raal-majoor Aiting von Geusau. Mr. W. L. BARON DE VOS VAN STEENWIJK. Mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerste Kamer, die heden zijn 80ste n verjaardag viert, was vandaag niet in zijn woning aan het Lange Voor hout aanwezig. SPANJE. Doodstraf geëischt tegen Besteiro Oud-gezant der Dominicaansche republiek gearresteerd. De Procureur-Generaal te Madrid heeft tegen Julian Besteiro. den oud- voorzitter van den Verdedigingsraad van Madrid, die Zaterdag voor den JAPAN ZEKER VAN ZIJN SUCCES. De Japansche consul te Tientsin, gene raal Tasjiro heeft den vertegenwoordiger van het N D B. in een interview ver klaard. dat Japan zeker is van het succes van zyn blokkade. Het is vastbesloten de maatregelen zoo noodig één of twee jaar voort te zetten en nog te verscherpen, om een wijziging van de Britsche houding af te dwingen. Een langdurige blokkade maakt de ont wikkeling van nieuwe zakencentra buiten de concessies noodig. Daarmede is reeds 'n begin gemaakt door den aanleg van een nieuwen weg en het ontwerp van stedelyke bouwplannen onder medewerking van Japan. De ontwikkeling in Noord-China. De maatschappy tot ontwikkeling van Noord-China, een onlangs gevormd Ja- pansch concern, heeft een driejarenplan opgesteld, waaraan de Japansche regee ring haar goedkeuring heeft gehedht. Het omvat den aanleg van 1900 mijl spoorw. in Noord-China en van 1040 myi in Binnen- Mongolië, alsmede den aanleg van havens ontginning van 700.000 ton steenkool in Noord-China en van 2.300.000 ton in Bin- nen-Mongolië. Een Duitsch oordeel. De toestand in het Verre Oosten houdt de aandacht bezig van de Duitsche bladen. De ..Völkische Beobachter" schrüft, dat Ja pan de internationale concessies wil intrek ken. Met welbehagen maakt het blad mel ding van anti-Engelsche betoogingen in Japan. Voorts doet het blad uitkomen, dat de Engelsche handel in het Verre Oosten weldra tot geringe afmetingen zal zyn teruggebracht en dat de Japanneezen bin nenkort zullen kunnen beginnen de on metelijke hulpbronnen van de bezette Chi- neesche gebieden te exploiteeren. BRAND IN AUTOBUS Te Roquevaire aan den weg van Marseille naar Aix-en-Provence is een autobus ver brand. Zes inzittenden werden gedood en zeven gewond. De Dominicaansche legatie deelt mede dat Rafael Tlettino, oud-gezant der Domi- De conferentie van het I.V.V., welke te Zurich gehouden is, heeft een Brit sche motie, waarin voorgesteld werd, de Sowjet-vakbnnden uit te noodlgen tot toetreding tol het internationaalLesteerd- f*" hAj OP het punt stond vakverbond, met 46 tegen 37 stemmen VERSNELLING VAN DEN ENGELSCHEN DCIKBOOTENBOUW. De marinedeskundige van de .Daily Ex- krijgsraad is verschenen, de doodstraf :ess" wyst op de versnelling van den bouw geëischt. van duik boo ten ln Engeland Niettegen staande de ramp van de Thetis" en zelfs zonder dat men wacht op de verbetering der reddingstoestellen zullen de nieuwe verworpen. VEREENIGDE STATEN. Uitbreiding der stakingsbeweging bij de werkverschaffing. Een stakingsbeweging by de werkver schaffing, breidt zich over het geheele land uit. zy wordt door alle vakvereeni- gingen gesteund. De president van de Amerikaansche Federatie van arbeiders, William Green, heeft ongeveer 100 voor zitters van vakvereenlglngen naar Washington ontboden. Deze bijeenkomst zal Woensdag te Washington worden gehouden Het doel is alle „politieke en oeconomische krach ten te moblliseeren" om het congres te dwingen de loonen te herstellen. Er zyn meer dan 200.000 arbeiders by de staking betrokken. nicaansdhe Republiek in Spanje. Ie Bar- eenheden voor de oorspronkelijk vastge- celona door de plaatseiyke politie is gear- stelde data in actieven dienst worden ge resteerd. toen hij op het punt stond uit steld. Spanje te vertrekken naar Mexico, ocm daar zes dulkbooten welke thans in aanbouw een nieuwe post te betrekken De diplo- jyy, zuUen dit jaar voltooid worden in maat werd naar het politiebureau overge- 1940 zullen er nog zeven volgen, terwijl bracht en pos in vrijheid gesteld, nadat hij planlien arden uitgewerkt voor vier bagage had on'derzeebooten van een nieuw type. gefouilleerd was en men zyn doorzocht. De Dominicaansche regeering zal een krachtig protest tot de Spaansche regee ring richten. De A.B.C. is gistermorgen niet versche nen in verband met een papiertekort. MEXICO. De schadeloosstelling der oliemaatschappijen. President Cardenas verklaart, dat Mexico voornemens is, den buitenlanders voor hun belangen in de onteigende olie velden binnen tien jaar te betalen, tot welk doel 20 p/o van de opbrengst van den verkoop van petroleum wordt gereserveerd. ITALIË HERINNERT AAN ZIJN EISCHEN De Resto del Carlino publiceert een arti kel. waarin uiteengsz:t worat, aat een eventueele regeling van de kwestie-Danzig overeenkomstig de verlangens van Duitsch - land, niet voldoende zou zijn om de oor logsdreiging die over Europa hangt, af te wenden. Om tot een werkelijke kalmeering te geraken, zou men ook nog aan Italië moeilijk toe leiden het vertrouwen geheel te resta ureeren. Dc middagbeurs. Bij gebrek aan gegevens die de effectenbeurs op overtuigende wijze zouden kunnen beinvloe- den, werd heden een zeer gereserveerde houding aan den dag gelegd. De markt was bijna geheel zonder orders en de handel was le eenenmale on- beteekenend. Diverse toonaangevende fondsen die doorgaans nog wel eenige beweging veroor zaakten. gaven thans vrijwel in het geheel geen affaire te zien. In weerwil van het gebrek aan affaire bestond echter een prijshoudende stem ming. die ten deele verband hield met de vaste houding welke door Koninklijke werd betoond. In het leidende petroleumaandeel vonden ruime omzetten plaats, en na prijshoudende opening kon onder beurstijd nog een verbete ring worden waargenomen. Voor locale reke ning bestond eenige vraag, en daar er zoo goed als geen aanbod was kon de kooplust slechts worden bevredigd door te bewilligen in hooger koersen. De omzetten waren weliswaar niet groot, doch naar verhouding van den kleinen handel in andere papieren maakten koninklijke toch een goed figuur. De Suikerafdeeling lag verla ten. H.VA.'s waren echter goed van toon en konden zich iets verheffen, terwijl voor eenige minder courante soorten hoogere noteeringen tot stand kwamen. Op de afdeeling der In- dustrieelen bestond eenige belangstelling voor de Philipsaandeelen. die na even beneden de 200cc grens te zijn ingezet, reeds spoedig daar boven kwamen en zich vervolgens konden hand haven. Unilevers en Aku's trokken nauwelijks attentie maar waren prijshoudend. De Scheep vaartmarkt lag geheel verlaten. Van handel was niets te bemerken. In rubberaandeelen was wei nig te doen. Amsterdam Rubbers trokken profijt van de iets verbeterde beurstendenz. terwijl ook di verse minder courante soorten een kleinigheid naar boven kwamen. Voor Tabakken bestond een lustelooze tendenz, in het bijzonder voor aandeelen Deli Maatschappij, die eenige pro centen verloren zagen gaan. Senembah's vorm den een uitzondering, hetgeen verband hield met de vraag voor enkele stukken. Amerikaansche waarden werden op zeer kleine schaal verhandeld. Het Nederlandsche publiek hield zich geheel op den achtergrond. De beroepshandel durfde niets te ondernemen en de arbitrage hield zich eveneens afzijdig. De koersen waren weinig of niet veranderd en onder beurstijd zoo goed als bewegingloos. Op de beleggingsafdeling hadden de Neder landsche Staatspapieren een lusteloos voor komen. Er bestond nog hoegenaamd geen vraag, zelfs nu het koerspeil veel aantrekkelijker is geworden. Voor enkele obligatiën uit de jongere emis sie konden fractioneele nadeelige verschillen worden opgeteekend. De Oude Schuld was nau welijks prijshoudend. Buitenlandsche obligatiën lagen buiten de belangstelling. WISSELKOERSEN. Londen 8.81 5/8. Berlijn 75.57*2, Parijs 4.99 1 4. Brussel 32.01. Zwitserland 42.46, Kopenhagen 39.37*2. Stockholm 45.42*2, /Oslo 44.30. New-York 1.88 3 8. Lire Bank papier 6.30, Prolongatie 3/4, Part. disc. 9/165/8. Daggeld 3/4. Registermarken 25 13/16. Crediet Sperrmarken 8 1/8, Reis marken 49V2, Bankpapier 26 5 8. ROTTERDAM. 10 Juli 1939. Veemarkt. Aan voer: Tocaai 2743. 689 vette runderen. 440 vette kalveren. 5 nuchtere kalvereu. 774 schapen en lammeren, 634 varkens. 1 big. Prijzen per K.G.: vette koeien: le kw. 75. 2e kw. 62. 3e kw. 34i8; vette ossen. 67. 60. 3618; vette kalveren: 100. 80. 5060; varkens (levend gewicht): 51, 50, 49: schapen: 48. 42. 30; lammeren: 50. 45. 40. Prij zen per stuk: schapen 30, 17, 14 gld.; lammeren 12. 9. 7. Overzicht Vette koeien en ossen, handel iets grooter. handel stroef, prijzen le kw. koeien Tunis. Suez en Djibocti moeten geven, aan en le en 2c kw. ossen iets lager. Verder als Duit-sehland koloniën en tenslotte zou het vorige week. Prima koeien 78 prima ossen 72 n. noodig zijn, dat de „plutocratieën" finan- Vehe kalveren, aanvoer zeer groot, har.del traag, cieel medewerking aan den overgang van den Duitschen en Italiaanschen handel van de tegenwoordige structuur naar de vredesstructuur. prijzen iets lager. Prima's tot f. 1.10. Schapen en lammeren: aanvoer aanmerkelijk ruimer, handel tamelijk prijzen:, beste kalveren iets stij ver; Varkens: aanvoer gelijk vorige week: han del levendig; prijzen omhoog gaande.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3