HOFN BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 10 Juli 1939 Algemeene Toestand „Werd ik nogmaals souverein, dan zou dit mijn HOFNAR zijn!" lal NEDERLANDSCHE JEUGDBOND VOOR NATUURSTUDIE. Excursie naar het Brasemcrmeer. Zondag hield de afd. Leiden van den N. J. N. een excursie op de Brasemermeer. De uitgebreide eilandenreeks, die natuur historisch op een hoog peil staat, werd daar bezocht. Niettegenstaande de drassig heid van den veenbodem, was het toch zeker de moeite waard, om er een bezoek aan te brenger.. De moerassen zijn er in hun laatste vegetatiezone n.l. die van de berken en de elzen. Een moeras is niet altijd een moeras ge weest. Meestal was het daarvoor een meer cf een merencomplex. Het ontstaan van een moeras begint gewoonlijk met riet. Watervogels brengen zaden aan en van den kant of een ondiepe plaats af begint het riet zijn veroveringstocht. Al gauw wordt door het afsterven van het riet de bodem hooger. Er komen nu ook andere planten voor, zooals biezen, moeraslathyrus, glldkruid, moerasandoorn, zwanebloem. Dan vlak bui ten den rietzoom: pijlkruid, krabbescheer. fonteinkruid, e a. Nog eenige andere veel voorkomende planten uit de riet- en bie- zenvegetatie zijn: lis, egelskop, waarvan het onderste bloempje van leder bloem- takje precies op een ineengerold egeltje lijkt, kalmoes, de plant, die in 1574 door een Oostenrijksch plantenliefhebber uit China naar Europa werd overgebracht en die de oorzaak is van al die millioenen kalmoesplanten. die tegenwoordig overal langs slootkanten en in meren voorkomen, waterscheerling, waarvan de wortelstok, die door tusschenschotten in verschillende kamertjes verdeeld is, zeer vergiftig is en nog vele andere. Ook kan het gebeuren, dat bij een sloot of een inham in het plassenlandschap het riet heelemaal de overhand krijgt en de andere planten verdrongen worden. Als het riet en de andere waterplanten een plas met een modderachtige massa hebben gevuld, of een drijvend eiland ge vormd hebben, komt, zoodra een plekje bo ven water uitsteekt, het veenmos aanzet ten. Het geheel is geweldig waterhoudend, zoodat er ook weldra andere planten groeien, zooals de bekende zonnedauw, het vleeschetende plantje, waarvan de bloe men alleen bij zonneschijn geopend zijn en dat dezen Zondag bloeiend werd aan getroffen, verder handekenskruid. zoo ge noemd naar de wortelknol, die wel iets op een hand gelijkt en waarvan zoowel exem plaren met gevlekte als met ongevlekte bladeren werden aangetroffen, poelruit, moerasrolklaver, waterbezie, moeras-wal- stroo. groote watereppe, moeraskartelblad, gevleugeld hertshooi. groote ratelaar, bru- nel, moeraswespenorchis, kattenstaart, we derik. moerasbastaardwederik, harig wil genroosje. Het veenwater bevat in groote hoeveel heid het z.g. humuszuur, dat de algeheele verrotting belet, hoewel het veel aan de planten verandert; ze worden a.h.w. ge conserveerd. Het is echter niet bij machte, de ver rotting op den duur tegen te gaan; lang genoeg echter, om van het veenland een losse sponsachtige massa te maken. Het veenland wordt ieder jaar met een flinke laag planten opgehoogd. Deze op- hcoping gaat vrij vlug in haar werk. Na een ongeveer honderd jaar (hetgeen ln de geologie slechts een zeer korte tijd genoemd mag worden i is een plas in een veenland herschapen. Nadat het land hoog genoeg geworden is, begint het gras de overhand te krijgen. Nu verdwijnen langza merhand de echte moerasplanten, zooals zonnedauw en de orchideeën en het geheel is herschapen in een grasland. In de berken- en elzenvegetatie werden nog nesten gevonden van houtduiven met jongen, een lijsternest met eieren, terwijl in het riet langs den rand der plas nog de karrekiet en de rietgors gehoord werden. Talrijke koekoeken, torenvalken en visch- diefjes werden opgemerkt. Tegen den na middag werd na deze bijzonder goed ge slaagde excursie de terugtocht aanvaard. Haibekotté, G W. Jagerman. B. E. Kabel, C. F A. van Kampen, C. de Kemp, H. B Kips, J. J. van Koolbergen. N. Luiks, H. J. Maas. J. A Riedel, C. C. v. d. Ruit, H. J. Schouwenburg, P. L. Streeder. J. Verhey van Wijk, H. J. van der Werff, J. Zuyder- duyn, N. J. Zijlstra. Herexamen 2; niet bevorderd 10. Bevorderd tot de vijfde klasse (afdee- ling A) H. J. van den Berg. Joh. M. Brilman, Hilda A. v. d. Feltz v. d. Sloot, Colien Flen- trop. H F. H van Hiele. M. Ravelll. W. A Reidt, C. A. Scharpff. Anna Schoppen. Cor Snel. B A. J Sonderen. Kate de Winter, Annie C. Woerlee. Herexamen 0niet bevorderd 0. Bevorderd tot de vijfde klasse (afdee ling B) F. v d. Blij, D. W. C. Boom. J W. Broek huizen, E. H J Cunaeus. R Fransen, J. Geertsma. J. M. Goudswaard, J. Hoogeveen, A. van Kooy. A. Llndenbergh. K. N. Nieuw- zwaag, M. C. Senn v. Basel Wagemans, O. A. Singelenberg, G. A. Steenpoorte. J. C Vlaardingerbroek, E. v. d. Wal. P. Westen dorp, L. H. Krol, S. Lammers. J. F Minnée, P. C. Molhuyzen. P Otto. C. J. H. Ouds hoorn W, J. Ritter, E. de Roo, J. A. Roos dorp. J. C. Schouten, A. M. H. Straatman. D. H v. d. Tak. M. F. Verdoes. Arja Vos- selman. Co J Wagemans, J. J. C. Weyn- man, P. van 't Zelfde. Herexamen 0: niet bevorderd 12. Eindexamens. Van de 3de gToep zijn geslaagd voor het eindexamen afd. A: A. M. Arentshorst, Sassenheim; G. T- Blankensteln, Voorburg; K. den Hartog. Oegstgeest; mej. Rie Hoek. Leiden: M. L. Knol. Wassenaar; P. A. van der Noordaa, Leiden: H. A. van Oort, Den Haag; A. C Pellenkoft. Leiden. P. M. Remmelenkamp, Leiden: W. P. C. Vermey. Leiden; mej. Elly Visman, Wassenaar; mej Nelie Vlasblom, Leiden; A. N. Wijnnobel, Leiden. Afgewezen 10 candidaten. STEDELIJK GYMNASIUM. De bevorderingen. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: Arnold Bok, Ingrid de Buck, Narda Buur man, Ineke Cieveringa, H. Evelein, Elsje Gans, J. H Janssen. B. v. d Lelie, H. de Planque, Elis. Ponsen. Letje Schijfsma, W. E. Simon Thomas, Ali Talma, H J. Wester man. W. L. Wijling. A. Zandvliet, Vera Abrahams, A G de Boer, Gerda Boot. A. J. Colijn, B. Galestien. J. A. Hageman. A. Ingelse. Maaike v. d. Klaauw, N. Korenhoff, Corn. Lodder. J. A. Ottevanger, Alida de Rijke. Corn. Schoppen, I. Selier, C. Stol, Louise Wlersinga. Bevorderd 32; niet bevorderd 9. Van de tweede naar de derde klasse: F. J. Bekkers. D. P. Blok, P. A. Boon, S. Bouwer, Ankjersti de Buck, A. Donkers, B. ter Haar. H. v. d. Heul, A. Kraayeveld. C. J. M. Kramers. D. C. Los, Annelietje de Moor. Hel. van Nes, M. J. Nijkamp (voor waardelijk); Elis. van Oven, Geertr. Schel- tema. Ita v. d. Sluys. Corn. M. Vooys. R. W. de Vos van Steenwijk. P. D. Bakker. F. van Eek, A. J. H. v. Es. J. I Ginsberg, Joh. Hau- schildt. W. v. d. Hoek. J. P Hulsbos, J. Kamminga, G. J. v. Kapel, C. A. v. d. Klaauw, G. D. v. d. Kolk, Cathr. Parmen- tier, F G. Regtdoorzee Greup. E. J. Renaud. J. R. W Sanders. W. L. Sohuitemaker, Anneke Slagter, J. v. Sluys, J. van der Vegte, B. J. IJssel de Schepper. Bevorderd 37; niet bevorderd 8; voor waardelijk 1; herexamen 1. Van de derde naar de vierde klasse: A. B. Ages, C. B. v. d. Berg, C. A. Bos, I H. Brouwer, G. J. Geels, Fenne v. Ham, Ag. F. v. Hoik, J. W. A. Huibregtse, F. H. Jonkman, P. W. Kasteleyn, Gerarda R. Koolloos: L. Meyler. A. F. Mulder, P. P. Nieboer, Jannie P v Nieuwenhuyze. J. A. Roskam. P. v. Schaik, J. M. van Stralen, J. D Verschoor. Jeannette v. Baak, L. C. Baljé, J. F. v. Bemmelen, J. Brinkerink, J. Bronsgeest. N P Duindam. W. Glasbergen, L. Guley. N. M. Hugenholtz. H. J. v. Iterson, W. Jung. R Lagaay. G Laman, Tiny Lod der, A. C. Perdeck. P. Sevenster. Ans v. d. Sluys. H. G. S. Snijder, M. v. d. Stoel, A. M. Vreeburg, P. Zwanenburg. Bevorderd 40; niet bevorderd 4. Van de vierde naar de vijfde klasse: Hard. F. Bekkers. Marijke Booy, Maria Bos. E. Brederveld, Noortje van Bueren, W. Colijn, Hester Dirkse, Marie van Eek, W. v. Egmond. M, C. de Graaf, Maria Guljé, Lize ter Heide, Ella v. d. Heyden, C. Hogendoorn. E. G. James, A. G. de Kier, A. J. Landaal, H. W. F. Ligtenberg. H. v. d. Linden, A. G. Nouwens. R. M. Smits, Gusta v. d. Wijden, Ans v. Arkel, S .A. C Begeer. Joh. Caro. Henny van Cleeff, Paul. Dijckmeester, Ina C. Ek, Meta de Jong, J. W. II. Kalsbeek, B. F. Krantz, A. H. Krieger. Elly van Krimpen. A J C. Lach de Bère. A. G. Lucas, Ges. Makkink. D. Moser, P W. Ptjnacker Hor dijk, Anna Scheltema, Paud Schröter. Joh. Sevenster. W. J. Slagter. P. J. Taconis. W. F.Veltman, Palli te Wechel, J. II. de Wit. Geesje de Witte, J. J. Woltjes. Bevorderd 48: niet bevorderd 12; her examen 2. Van de vijfde naar de zesde klasse: W. Bloemendaal, J. C. Bronsgeest, Attie J. M. Dedert. W. Dekker, J. P. v. Ham, D. de Hondt, K. G. -Idema, J. W. Janssen, J. G. de Jong, P. E. de Josselin de Jong. Nic. M. J. Kessler, Joh. Lentz, J. M. Polak, G. van Reenen, Joke M. Regtdoorzee Greup. Thai. E. Scheltema, Hansje Schijfsma, J, Sevenster. Anna J. Voorwinden. Aleid de Vries, R. J. Bakema, J. Cats, Cornelia Ph. v. Ek. J. de Grand, Herm. de Groot, Wietske de Groot. A. A. Hartman, Louisa de Jong, E. J. D. Los, A. H. Mastenbroek, K. J. Matze, J. W. Perdeck, Trui Perdeck. Ph. Simon Thomas, L. J. Tummers, A. Verduyn, F. J. de Vos. A. Vriend, G. P. E Weyer. Bevorderd 40; niet bevorderd 6; her examen 2. MOTOR- CONTRA WIELRIJDER, (Ingez. Med.) GEM. H.B.S. MET 5-JARIGEN CURSUS. Overgangs- en eindexamens. Bevorderd tot de tweede klasse: A. J. Bavelaar. C. P. Belonje H. F. Borrius Broek, M. E. Borrius Broek, J. Bosse, W. Brusse. D K. Burgy, J. Charlté P. Cossec, D. W. J. Dedert, A. van Dooren, K. P. Fuchs, P. H. de Geus, F. M. Gits, P. J. V. Hest. J. W. Hins, T. Hoekstra, P. de Jong, A. J. Metz, H. van Dooren, P. L. Jung, J. op den Kamp. J. Kanbier, F. J. Klaasen, H. G. H. Koeken. J. van Konijnenburg, A. J. Kraak, G. N. Kruisheer, D. v. d. Lelie, H. L. J. Llnden bergh. W. van Lit, D, Nederlof, D. J. Nell, J. van Rijnswou, Th. J. C. Schmid, D. C. van Sermondt. J. M. Teekamp, Th. Tee- kamp. C. J. A M. v. d. Willik Sybiel, H. Klopma. J. M. W Kriest, D. N. Moerland, J. S. Ohms. J. Philippo, C Ponsen. H Ra- demacher. Suze A. Redel, W. van Riet, Mar garet W. Sicker. A Snel. W. F. Snieder. C. H. van der Upwich, F. Veltenaar, J. Ver duin. Herexamen 0; niet bevorderd 22. Bevorderd tot de derde klasse: E. J. Apol. Agnes Avenarius. A. van Bee- kum, C. Bloot, A, Boender. Etty M. Coo- mans de Ruyter, A. P. C. van den Dooi, D. Enthoven, Nita D. Entrop. Suus C. J. de Gc?leren. J. M. de Graaf. B. P. Hageman, K. Hokkert. W. J. Hoek, D Jansen, N -never W. van Klaveren, C. J. Kloots. A. J. Knuttel. J. Kronenberg. J. E. Kruis heer. M, Miihlbaiier. C H. de Ruyter, R. L. ,T. Rijkschroof. D v. d. Werff, D. Bosma. T. J. Kruyt, C. M. Krijger. C. Landheer, Saartje L. Maitimo, N, F. Meier. J. van der Nat, S. van Neyenhoff, C. H. Otto, J. Prins, H W van der Reyden, P. J. van S-hoyk, J Schrama, J. van der Sluis, W. F. Snel. J D M van Straten. J. F. den Tonkelaar, G. A. Uitermark. J. Vermeulen D .1. Vlasblom. A. Vos. J. H. Wesselo. J. W. Weynman, C. L. Woerlee. P. M. Wijkmans, S J. W. Zandvoort, W. van Zanten. Herexamen 0; niet bevorderd 8. Bevorderd tot de vierde klasse: P H Barentsen. H. Beenhakker, Beb D. Bor J. M G. Pouman, H. G. Vedder Chrlstiaanse F. L. Driessen. R. W. Hen- driksen. L. P. Herfst. F. J. M. van Hiele, J. H. C. Hilgers. Nelly Hoekstra, TTneke Ker- len, G. Key, L, J. Landkroon, P J. Millaard. Ine Passchier, F. G. Pollack, J. Sierat, E. H. Veldman, P. van Weerlee, D. Cannoo, A. Beiden vrij ernstig gewond. Gistermorgen omstreeks 10 uur heeft na bij de Zijlpoort een botsing plaats gevon den tusschen een motor- en een wielrijder, waardoor beiden vrij ernstig werden ver wond. De 16-jarige G. S. uit de van Speijkstraat. die iets had gebruikt in een aldaar staande consumptietent, wilde op zijn fiels gezeten in de richting van den Lage Rijndijk rij den. Hij sloeg daarbij evenwel onvoldoende acht op het verkeer, waardoor hij werd aangereden door een eveneens uit de rich ting van den stad komenden motorrijder, den 19-jarlgen J. de K. uit Voorschoten Beiden kwamen daardoor ten val. waar bij zij alle twee vrij ernstige kwetsuren op liepen: S brak het linkeronderbeen en be kwam ontvellingen aan het gelaat en beide handen; de K. kreeg een lichte hersen schudding. een breuk van den linkerboven arm en bovendien ontvellingen in het ge zicht. De Eerste Hulpdienst heeft beide slacht offers meegenomen naar het Academisch Ziekenhuis. De onderhandelingen te Moskou - Nog géén resultaat De a.s. verklaring van Chamberlain inzake Danzig. In het afgeloopen week-einde zijn weder om langdurige besprekingen gevoerd door de ambassadeurs van Groot-Brittannië en Frankrijk, Leeds en Naggiar, alsmede Strang met den Russlschen volkscommis saris van Buitenlandsche zaken Molotoff. Omtrent de onderhandelingen, die gisteravond in het Kremlin gevoerd zijn. deelt het officieele Russische persagentschap Tass mede. dat „geen definitief resultaat is bereikt". Havas meldt, dat het laatste onderhoud het langste was, dat tot nu toe gevoerd is. De snelle opeenvolging van de bespre kingen duidt op een versneld rythme van de onderhandelingen, doch men kan nog geen ernstige voorspellingen doen over den duur hiervan. Gezien het moeilijke karakter van de be sprekingen. zullen zij nog e en week, of langer kunnen duren, voordat nadere mededeelingen worden gedaan over de resultaten, zélfs indien men eerder in be ginsel tot overeenstemming komt. De houding van Rusla.d blijft nog even mysterieus. Velen vragen zich af, wat toch de oorzaak mag zijn van dc aarzelingen en chicanes der Russen, terwijl Engeland en Frankrijk hun krachten vermenigvuldigen om Rusland in 't vredesfront te verkrijgen. Begrijpe, wie het kan! zoo lezen wij in de Intransigeant. In een hoofdartikel over de onderhande lingen merkt de ..Times" op. dat de hou ding van de Oostzeestaten er een is van gematigden, die hun vrijheid, zooals zij die opvatten, trachten te behouden en slechts wenschen in politiek opzicht met rust ge laten te worden en in cc .imerc'eel opzicht met ieder zaken te doen. Zij willen zélf uitmaken, wat een daad van agressie vormt. Hun standpunt komt in vele opzich ten overeen niet dat van Engeland dat van oordeel is, dat men iederen staat zélf moei laten uitmaken, wat het beste voor hem is. Er is. zoo vervolgt de „Times", géén reden om de zeer reëele moeilijkheden, die zich geopenbaard hebben, te verbloemen, of te ontkennen, dat er iets waars is in de rede neering van elk der beide partijen. Toch, zélfs al zou het onmogelijk blij ken, iedere denkbare mogelijkheid be vredigend te formuleeren, moet er nog plaats zijn voor een drievoudig verdrag van wederzijdschen bijstand, waarom trent Rusland, Frankrijk en Engeland het in beginsel voortdurend eens zijn geweest en voor een gemeenschappe lijke verklaring inzake het beginsel van uitbreiding der hulp tot alle staten, dis hierom zouden vragen. Verklaringen van Bonnel. Met de toespelingen op de pogingen tot sluiting van een overeenkomst met de Sovjet Unie heeft de Fransche minister Bonnet aan den diplomatieken redacteur van de .Sunday Times" verklaard: „Laten wij niets veronachtzamen opdat de onder handelingen tot een gunstig resultaat ko men. Laten wij hopen, dat het bij de ko mende besprekingen mogelijk zal zijn een gelukkige oplossing te verkrijgen. Ten aanzien van Polen herinnerde Bon net aan de redevoering van Daladier van 13 April en zijn verklaring van 9 Juli. Hij voegde hieraan toe: Frankrijk en Polen garandeeren elkander wederzijds onmiddel lijk en direct tegen iedere directe of indi recte bedreiging, welke hun vitale belan gen zou treffen Polen weet. dat het niet alleen op zjjn spreekwoordelijk heroïsme kan rekenen, doch ook op den onvoorwaar- delijken steun van Frankrijk en Engeland tegen iederen aanslag op zijn onafhanke lijkheid en zijn rechten. Bonnet stelde er prijs op te verklaren, dat zoo de toestand al ernstig is, de eensgezindheid der open bare meening en de onbuigzame vastbera denheid van Frankrijk veroorloven de toe komst met volkomen kalmte onder oogen te zien. Ook heefl Bonnel verklaard, dat de be trekkingen tusschen Frankrijk en Groot- Brittannië niet beter zouden kunnen zijn dan thans het geval is. Frankrijk en Grool-Brlitannië hebben niet alleen den plicht de onschendbaarheid Prima die geur! Prima die brand! Prima die trek! Daarin toont zich Hofnar op z'n best! Dit is een bijzonder rookgenot! Wie naar kwaliteit keurt en naar smaak en aroma taxeert hij vindt in de Hofnar-serie z'n geliefde geursigaar! Van een model, dat terecht vorstelijk mag heetenEn voor een prijs die aan Uw verlangen naar „nog zoo'n Hofnar" tegemoet komt! „Nooit fijner gerookt!" N.V. HOFNAR SIGARENFABRIEKEN - VAIKENSWAARD. 3185 (Ingez. Med.) en onafhankelijkheid van hun rijken le handhaven: „zij hebben ook den plicht op de wereld een zekere mate van veiligheid te handhaven." Het is onverdraaglijk, dat de volken iederen dag moeten vreezen voor de grenzen van hun grondgebied. Het Is onverdraaglijk, dat zij lederen ochtend moeten opstaan met vrees voor geweld en oorlog. De inspanningen van onze diploma tie hebben geen ander doel dan de veilig heid der volken te handhaven en den vrede te verzekeren. Het probleem Danzig. Het probleem Danzig blijft de aandacht trekken, speciaal in Engeland, waar men in vele kringen blijft aandringen op het doen toekennen van een vooraanstaande plaats in het kabinet aan mannen als Churchill en Eden, opdat men In Duitsch- land onder geen voorwaarde zal twijfelen aan den diepen ernst van Engeland. Uit Londen wordt gemeld, dat men alge meen aanneemt, dat Chamberlain vandaag zijn verklaring in het Lagerhuis betreffende Danzig zal afleggen. Deze wordt in sommige kringen een „verklaring van historische beteeke- nis" genoemd. De premier zal waarschijnlijk zeggen, aldus Reuter, dat iedere verandering in den status van Danzig, anders dan door een overeenkomst, waarbij de Poolsche regeering partij is, en om het even of zij tot stand gebracht wordt van bulten af door een militaire actie van Duilschland, dan wel van binnen uit door een beweging, welke door Duilschland op louw gezet is of ge steund wordt, beschouwd zal worden als een daad van Duiische agressie en derhalve zal vallen onder de Britsche garantie aan Polen. Raczynski, de Poolsche ambassadeur, is uit Warsdhau te Londen teruggekeerd. Uit Warschau wordt intusschen ge meld, dat de Poolsche kranten het nieuws over Danzig thans meer ach teraf plaatsen en den feilen toon, die tot dusver tegen Duitschland werd aangeslagen, gematigd hebben, vermoe delijk met het doel, de ontspanning der laatste dagen aan te moedigen. NIEUWE INCIDENTEN. De Poolsche pers maakt melding van twee incidenten te Dantzig Een Pooïsch spoorwegbeambte is aangevallen door vier geüniformeerde natlonaal-sociaiisten en mishandeld nabij Wariing. De man werd ontzet door een collega. Volgens de Duitsche lezing van het geval werden de nationaal-social is ten dioor den Pool aangevallen en hebben zij gehandeld uit zelfverdediging. Verder is een twaalftal arbeiders van de Stihichau werf, waar on langs In den nacht wapenen aan land wer den gebracht, door de Gestapo van Danzig naar een concentratiekamp gezonden. Verder is de Duitscher, Kosch, te Staro- jrad doodgeschoten, toen hij poogde te ont snappen aan een Pooïsch poUtie-officier, die hem had gearresteerd op Poolseh gebied, nabij de grens van de Vrije Stad. De po- litie-officier is in arrest gesteld. Uit Warschau wordt gemeld, dat aan de vroegere Poolsch-Tsjechisohe grens in Teschen Duitsche troepen zijn geconcen treerd. De troepen hebben op ruim hon derd meter van de gren6 prikkeldraad-ver speringen van 20 tot 30 meter breed opge richt en nabij Moravisch Ostrawa zijn groote hoeveelheden materieel voor ver sterkingen aangekomen. Rede van gouwleider Förster. Op het congres van de N.S.D.A.P. te Qliva en Neufahrwasser heeft gouwleider Förster een rede gehouden, waarin hij o.a. zelde, dat Danzig thans meer Duitsch is dan ooit, De bevolking van Danzig weet, dat het haar in Duitschland beter zou gaan, doch zelfs wanneer het Danzig slechter zou gaan, dan bestaat er nog geen Danzlger, die niet met hart en ziel verlangt naar Duitschland terug te keeren. De Danzlgers zijn rustig en voelen zich veilig in de hand van den Fuehrer. Voor het eerst heeft Förster voorts toe speling gemaakt op het Vrijcorps te Danzig, toen hij zeide Danzig is sterk; de mannen van Danzig weten hoe oen geweer te lianteeren en zij zijn bereid dit te doen, wanneer het noodig mocht zijn." De „kinderspeelplaats" op den Bischofsberg. Uit Danzig wordt gemeld, dat de corres pondent van Reuter de verboden zone op den Bischofsberg, waar volgens de plaatse lijke Nazi-pers een kinderspeelplaats werd aangelegd, heeft bezocht. Hij vertelt, hoe hij op weg daarheen tal van Oost-Pruisische militaire vrachtauto's zag, die zich naar den top van den heuvel begaven met een door een dekzeil verborgen lading. Op den heuveltop, die door een prikkeldraadver sperring was omgeven, zag hij luchtafweer geschut opgesteld staan. Kort nadat de Reutercorrespondent den top had bereikt, verschenen twee schildwachten, die hem,- na zijn fototoestel te hebben afgenomen, verzochten mee te gaan. Wij liepen, zoo vertelt hij. langs zoo goed als voltooide ba rakken naar het wachthuis. Op een open plek telde ik meer dan 50 nieuwe militaire vrachtauto's, alle met Oost-Pruisische num merborden. Half tusschen de boomen ver borgen lagen veldkeukens en er dichtbij schenen met dekzeilen bedekte tractors voor kanonnen te staan. Op zijn vraag, of de honderden jonge mannen in olijfgroene politie-uniformen met moderne automatische wapens en handgranaten de kinderspeelplaats zouden gaan gebruiken, werd hem geantwoord: ..Dat hangt van de toekomst af, doch hope lijk niet." 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2