NEDERLAND EN DE GARANTIES De kolonisatie in Indië LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 8 Juli 1939 Derde Blad No. 24320 BUITEHL. WEEKOVERZICHT 80ste Jaargang De spanningen duren voort „Juffrouw, wij garandeeren „Heusch, ik heb van niemand iets noodig". BOEKHOUDEN, TYPEN, STENO, OPLEIDING PRAKTIJK DIPLOMA'S HOOGSTRATEN's BOEKHOUDBUREAU, Plantsoen 29, Tel. 25754, Leiden Zij vordert langdurige voorbereiding LUCHTVAART De spanningen rond Danzig en ln het Verre Oosten duurden deze week onver minderd voort en de diplomatie ln vele landen kan terugzien op dagen van groote activiteit. Uiterlijk moge het er, althans wat de Danzigsche kwestie betreft, wat rustiger uitzien: het feit, dat tot nu toe géén uitbarsting is voorgekomen, moge voor nie mand aanleiding zijn, te meenen, dat het probleem Danzig" minder brandend zou zijn. Het „afmattingssysteem" gaat onvermin derd voort. Het is nu maar de vraag, of dit in de tegenwoordige omstandigheden nog succes kan oogsten. Want het is toch wel gebleken, dat er in de mentaliteit der democratieën ontzaglijk veel veranderde. Engeland en Frankrijk laten welhaast géén dag voorbijgaan, om den Duitschers dit duidelijk te maken. Er wordt getuigd van kracht en vastbe radenheid en dat zijn waarlijk niet meer „leege woorden". Men behoeft slechts te denken aan de van diepen ernst getuigende waarschuwin gen van Daladler, Chamberlain. Halifax. Hore Bellsha die nog eens nadrukkelijk de hechte Fransch-Britsche eenheid onder streepte om te beseffen, dat er toch éénmaal een grens gekomen is aan machts uitbreiding door middel van geweld. Véél. zoo niet alles, hangt er nu maar van af, of de Duitschers deze vastberaden heid en deze ernst verstaan. Want een ver gissing in dit opzicht zou verschrikkelijke gevolgen kunnen hebben. Moge er zeker aanleiding geweest zijn voor de veronderstelling, dat Duitschland het oogenblik rijp achtte om tot de aanslui ting van Danzig over te gaan, waarschijn lijker is voor het oogenblik en zulks ze ker niet in de laatste plaats door de zoo veel krachtiger houding van Polen. Enge land en Frankrijk dat deze kwestie nog een tijdlang sleepende zal blijven, dat de z.g. „zenuwuitputtingsoorlog" blijft voort duren en dat getracht zal worden volgens andere en minder riskante methoden het doel te bereiken. De beslistheid, waarmede van mationaal- socialistische zijde de aansluiting reeds een voldongen feit wordt genoemd, laat daar omtrent geen twijfel. Intusschen is hetgeen den laatsten tijd geschiedde, op zichzelf reeds riskant ge noeg. Men denke aan de militaire voorbe reidingen, de ontslagen aan Poolsche arbei ders en nog zoo onnoemelijk veel meer maatregelen „van binnen-uit". waartegen over de Polen een enorme zelfbeheersching aan den dag leggen. Daar, waar Engeland er echter bij voort during op blijft wijzen, dat door middel van onderhandelingen iedere Europeesche kwestie mits onder de bekende voor waarden! opgelost kan worden, mogen wij toch zeker ook weer niet in het diepste pessimisme vervallen en hopen op 'n oplos sing, door middel van voorzichtig diploma tiek overleg, waardoor de levensbelangen van de betrokken partijen gewaarborgd worden. Daarop doelde blijkbaar ook de Poolsche commissaris Chodacki. toen hij zeide nog reden voor bovenmatig optimisme te heb ben en zinspeelde op een Danzig, dat we derom de gouden brug zou kunnen worden tusschen Polen en Duitschland. Intusschen is de internationale politiek nog bezaaid met netelige problemen en speciaal de Engelschen richten den blik in snel tempo naar verschillende zijden. Alsof de stagnatie in de onderhandelingen met Moskou niet al genoeg zorgen geeft, komen daarbij nog de moeilijkheden met Japan, dat er heftiger dan ooit op aandringt, dat Engeland de door de Japanners geëischte „nieuwe orde" aanvaardt en geenerlei steun meer aan China verleent. De Japansche minister-president Hira- noema heeft zich te dezer zake wel zeer duidelijk uitgelaten en er op gewezen-, dat er van besprekingen te Tokio niets kan ko men, indien de Engelschen met de Japan sche eischen niet volkomen accoord gaan. Overigens een zéér merkwaardige methode, om iemand, met wien men „onderhande len" gaat, zóó van te voren reeds de wet voor te schrijven. Een methode, die de tegenpartij bij voorbaat reeds verbitterd moet maken. Over de oorzaak van deze steeds meer positieve houding van Japan, na een twee jarigen strijd met een nog lang niet over wonnen China, loopen de meeningen sterk uiteen. Verneemt men eenerzijds, dat Japan, na den langdurigen uitputtenden strijd ver zwakt, thans alles op alles wil zetten, om tot een eind-overwinning te geraken vandaar ook zijn krachtig streven naar een gewillige nieuwe centrale regeering in China anderzijds hoort men, dat Japan zich steeds krachtiger voelt en, speculee- rend op een vermeende zwakte van Enge land, alsmede een eventueel zich afzij dig houden van Amerika thans 't oogen blik gekomen acht, om zoo beslist op te tre den, als het n u doet. Het zal vermoedelijk nog lang duren, al vorens is vast te stellen, welk inzicht het juiste is en of Japan gegronde reden heeft, zich inderdaad zoo sterk te gevoelen, als waarvan het thans oogenschijnlijk blijk geeft. Want, afgaande op uitspraken van Tsjang Kai Sjek en diens adviseur Donald, geven de Chineezen nog lhng geen blijk, daar te zullen gaan staan, waar de Japan- neezen hen zoo graag willen hebben. En ook de Engelschen, noch de Franschen zul len zich stellig niet zoo maar gewonnen geven, al biedt de situatie de noodige zorg. Wat de onderhandelingen met Moskou be treft. het feit, dat nieuwe bezwaren naar voren zijn gekomen, behoeft nog geenszins in te houden, dat het verdrag niet tot stand zal komen Men weet, dat Londen zich op op het standpunt stelt, dat het geen garan ties kan geven aan kleine staten voor hun politieke onafhankelijkheid, wanneer zij deze niet uitdrukkelijk wenschen. Moskou wil, dat dit wel geschiedt, óók wanneer kleine landen zich door indirecte agressie bedreigd gevoelen. Intusschen heeft onze regeering duidelijk haar standpunt ver klaard en te kennen gegeven, dat wij geen garantie, van welke zijde ook, van noode hebben. Dit ls slechts een der HARTJES van MIJNHARDT bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijnen, rheumatische pijnen, periodieke pijnen, migraine, spierpijn, spit, kou en griep Bij apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 ct. doosje 6 st 30 ct 3082 (Ingez. Med.) Condities Boekhouden f.5.per maand privaatles; f. 3.50 clubles, boeken gratis. Typen of Steno f. 20.- p. geheelen cursus; Typen en Steno tezamen f. 35.- p. cursus 3060 (Ingez. Med.) struikelblokken, waarbij komt, dat Stalin en Chamberlain elkaar in de hoogste mate wantrouwen en dus de moeilijkheden van twee kanten komen. De één vreest van den ander onder meer, dat hij zich op het laat ste oogenblik aan verplichtingen in zake de kleine staten zou kunnen onttrekken Daar om lijkt het niet onwaarschijnlijk, dat we derom gepoogd zal worden, een pact te sluiten volgens de oorspronkelijke bedoe ling, d.w.z. een overeenkomst, waarbij uit sluitend Engeland, Frankrijk en Rusland zijn betrokken, dus zonder waarborgen voor andere landen, óf alleen bij directe agres sie. Natuurlijk zou zulks een verzwakking beteekenen, al mag men de waarde, ook van zulk een overeenkomst, die voor tal- loozen een waarborg voor den vrede be- teekent, stellig niet onderschatten. De Russische houding blijft intusschen mysterieus. Evenals in 1914 is ook thans Rusland het onberekenbare element. De sterke vertroebeling in den internationalen toestand is dan ook mede te wijten aan het feit dat een zoo onzekere factor als Rus land, waarvan men niet weet, of het zich in zijn isolement wil terugtrekken om zijn tijd af te wachten, dan wel het uiterste van Engeland en Frankrijk voor zichzelf wil eischen, in het politieke spel betrokken werd. Met spanning ziet men dus het verdere verloop der onderhandelingen tegemoet. Dat nieuwe diplomatieke activiteit en nieuwe spannigen voor de deur staan, is zeker. De z.g. „witte oorlog" ls reeds vol- Nota aan de Tweede Kamer. De minister van koloniën heeft aan de Tweede Kamer een nota doen toekomen, waarin een overzicht wordt gegeven be treffende den stand ran het kolonisatie- vraagstuk van Europeanen in Nederlandsch- Indië. Daaraan is het volgende ontleend: In het werkplan 1935 ter bestrijding van de werkloosheid werd bïi de regeering de suggestie voorgebracht om over te gaan tot de instelling van een lichaam, dat leiding zou kunnen geven aan en toezicht zou ledig aan den gang, getuige thans o.a. we derom de remming der Amerikaansche markten tegenover Italië. Krachtig is ook Engeland's houding inzake het verleenen van exportgaranties en credieten aan an dere landen tot behoud van hun economi sche en politieke onafhankelijkheid. kunnen houden op de werkzaamheden van de particuliere organisaties, welke zich op dit terrein bewegen. De regeering heeft, gevolg gevende aan deze suggestie, bij besluit van 12 Januari 1937 den Kolonisatieraad ingesteld. Het oriënteerend onderzoek, waarin, be halve de kolonie van het Indo-Europeesch verbond op de Giesting en de kolonie van de stichting kolonisatie Poeloe Laoet op Poeloe Laoet. alsmede de kolonies van de Indische maatschappij voor werkverschaf fing op de Dairilanden en op de Bate- gronden, tevens betrokken zijn geweest de kolonisaties ..Nieuw-Guinea" rond Mano- kwa'.'i en die van de vereen ging kolonisatie Nieuw-Guinea in het Hollandia-district en te Oransbari. kon eerst medio 1938 beëin- ligd worden. De resultaten van dit onderzoek hebben uitgewezen, dat, behoudens de kolonie van het I E.V. in de Giesting en de kolonie van de I M.I.W op de Bate-cronden. de toe stand der kolonies op Nieuw-Guinea, op Poeloe Laoet en in de Da rilanden van d en aard was, dat het niet verantwoord zou zijn om de werkzaamheden daar op den ouden voet voort te zetten. Als oorzaken van het niet slagën der Europeesche kolonies werden door den raad om. aangewezen: a. In vele gevallen zijn de kolonisatie ten einen vooiaf onvoldoende verkend voor zooveel betreft de geschiktheid van de gronden voor landbouw en veeteelt. Som tijds zijn zelfs beslist slechte gronden voo- kolonisatie uitgezocht. b. Algemeen worstelt men in de koloni saties met de ongeschiktheid en onbe kwaamheid van het menschenmateriaal, waarmede wordt gekoloniseerd. Het grootste deel der kolonisten bez,t onvoldoende kennis op bet gebied van landbouw en vee teelt en een gebrekkig inzicht in de eco nomie van een boerenbedrijf c. De kolonisatieplannen zijn niet steeds grond.g vooi bereid en u.tgewerkt, terwijl .-omujas ook het ju.ste inzicht en de des kundigheid ontbreken. d. Over het algemeen valt bij de kolonl- satievereenigingen een gebrek aan fonasen te bespeuren, waardoor deze vereenigingen. met in staat zijn geweest, haar plannen op afdoende wijze te financieren e. Sommige kolonisaties lijden ernstig onder ongunstige hygiënische en klimato logische omstandigheden, waardoor de ai- be.dsprestatie der kolonisten ernstig wordt beïnvloed. f. op een enkele uitzondering na zijn de kolonisatievereenigingen er niet in geslaagd om de hand te leggen op voor hun taak volledig berekende kolonisatieleiders. g. Men ls er nog niet in geslaagd, de juiste economische oasis te vinden, waarop in Indië een boerenbedrijf moet worden gegrondvest in de economisch tot ontwik keling gebrachte streken, laat staan, dat men hiervoor de juiste grondslagen heeft weten te vinden in een niet opengelegd ge bied als Nieuw-Guinea en elders, waar eigenlijk nog alle ervaring moet worden opgedaan. Als gevolg van saneeringmaatregelen werd de uitzending van kolomsten naar de buitengewesten piactisch gestaakt. In be perkte mate zal vermoedelijk binnenkort uitzending naar de Giesting weder ge schieden Alvorens het kolonisatiewerk opnieuw ter hand kan worden genomen, zal het noodig zijn een voorbereidend werk te ver richten van betrekkelijk langdurigen aard. ten einde de noodige gegevens te verzame len. waarop de plannen voot toekomstige kolonies zullen kunnen worden gebaseeid. Het is den raad nog n.et mogelijk geweest om hiervoor richtlijnen vast te leggen, hoofd zakelijk omdat geen voldoende inzicht ,s verkregen betreffende het juiste bedrijfs- type. dat geschikt is voor de Europeesche kolonisaties, doch tevens omdat de organi satievorm van de nieuwe kolonisaties nog niet bleek te zijn uitgekristalliseeid. Intusschen werden op dit laatste gebied belangrijke gegevens verkregen, omdat de Bate-kolonisatie van de IM.I.W., welke op coöperatieven grondslag gevestigd is. hoofd zakelijk als gevolg van dezen organisatie vorm een dusdanig ontwikkelingsaspect vertoont, dat de raad meent in het daar gevolgde stelsel den juisten organisatie vorm gevonden te hebben. Wat het bedrjjfstype betreft, dat voor Europeesche kolonisatie in aanmerking komt. diene. dat het niet mogelijk is, daai- voor een uniform type. bruikbaar voor geheel Indië, aan te wijzen. Nochtans acht de raad het wenschelijk om één bijzondere proefneming van aige- meene strekking op te zetten, n l. de proef neming met Nederlandsche boeren op de Dairigronden, waarvan de doelstelling is, te geraken tot een gemengd bedrijf, gebaseerd op landbouw, tuinbouw en veeteelt, waar van in Nederlandsch-Indië geen bruikbaar prototype te vinden is. Ten slotte overweegt de raad ook de mogelijkheid om in samenwerking met de vereeniging kolonisatie Nieuw-Guinea een gemechaniseerd bedrijf te stichten op daar voor in aanmerking komende terreinen, welke vermoedelijk op één van de eilanden der Molukken zullen worden gevonden. Dergelijke proefnemingen op landbouw gebied zullen jaren duren, vóórdat een definitief oordeel zal kunnen worden uit gesproken. zoodat de hervatting van de uitzending van kolonisten op eenigszins groote schaal vermoedelijk in de eerste jaren niet ter hand zal kunnen worden genomen Intusschen werd einde 1973 een subsidie regeling getroffen voor de kolonisatiever eenigingen. DE POSTVLUCHTEN. De „Buizerd" is van Tjililitan naar Ne derland vertrokken met medeneming van 277 KG. post, 3 K.G. pakketpost en 60 KG, vracht. Een passagier vliegt mede tot Amsterdam. Voor tusschentrajecten werden 17 passagiers geboekt, terwijl vier passagiers voor tusschentrajecten moes ten worden geweigerd wegens plaatsge brek. DRIE MILITAIRE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Verschillende dooden. Een militair vliegtuig van de basis Mourle- mon Ls nabij Jonchery in Frankrijk tegen een boom gevlogen en verongelukt. Drie inzittenden zijn omgekomen, een vierde 'Vrd gewond. Op het vliegveld Tassignano nabij Lucca in Italië is eveneens een militair vliegtuig neer gestort. De drie leden der bemanning kwamen om het leven. Ook is een Italiaansch militair watervlieg tuig nabij Cagliari door onbekende oorzaal: tijdens een nachtvlucht in zee gestort. De vijf leden van de bemanning, drie onderofficieren en twee soldaten kwamen om het leven.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9