DANKBETUIGING H.C. ANDERSEN Uit de Omstreken IDE ROODE SCHOENTJES LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 8 Juli 1939 Waar twintig duizend meeuwen krijschen Officieele Crisispublicatie Een kolonie broedende vogels in het hart van Nederland Een kuiken met 3 pooten aan Winkeliersvereniging „PRETTIG KOOPEN" Jleeuwen in het Leersumsche Veld. Rond de plassen van het Leer- Bumsche Veld te Leersum. zijn in enkele weken ongeveer 20.000 eieren geraapt. j (I) (Van onzen specialen verslaggever). Zacht schommelt een roeibootje op het bïüine water van één der drie plassen, die aan het Leersumsche Veld zoo'n ongeloofe- lijk pittoreske bekoring geven. Een koppel zeer jonge meeuwtjes schiet met onwennig beweeg uit het biezenveld te voorschijn, zoekt het open water om den rondplassen- den man-met-laarzen te ontwijken. Alleen de allerbangsten schuilen dieper weg on der de beschuttende rietstengels, waar- tusschen zich de honderden, neen duizen den, meeuwennesten bevinden. Deze vogels meenen blijkbaar dat wanneer zij niets zien. zij ook niet. gezien .wordenEn dus blijven ze, waar ze zijn, ondanks het gekrijsch van de duizenden opgejaagde meeuwen, die in suizende vaart groote De jachtopziener in het water. kringen in de lucht beschrijven en wier schrille kreten een roffel op de trommel- Vliezen slaan. De fotograaf knielt rustig op den bodem van het bootje. Hij speurt ..plaatjes". Onze gids, Kors Pater, de jachtopziener van het Leersumsche Veld, dat zich te Leersum over een oppervlakte van ongeveer 300 h.a. uitstrekt achter den ouden verkeers weg Utrecht—Wageningen, waadt met groote passen door het water. De man-van- de-krant is belast met het op de plaats hou den van het wankele schuitje. Zijn handen omklemmen een rietpol; zijn oogen dwa len heen en weer tusschen een griezelig- dikke waterspin aan zijn voeten en de meeuwen, die zijn door de zon geroosterd hoofd angstig dicht naderen. De ruim 60-jarige Pater zoekt een weg door het biezenveld. De jonge meeuwtjes moeten opgejaagd worden. Het lukt boven verwachting. ..Daar - komen - ze"! fluis tert de fotograaf. ,,Daar - komt iel" denkt de man van-de-krant, als hij de water spin recht op zijn voeten ziet afschieten. En hij bekommert er zich in het geheel niet om. dat hij moet denken: „Daar - komt - zij"! Neen, hij trapt resoluut van zich af. doet het bootje schommelen en den foto graaf sputteren. Het plaatje, dat het aller mooiste beloofde te worden, mislukt. En de jonge meeuwen verdwijnen haas tig. Pater waadt terug, klimt, ondanks zijn jaren, vief aan boord. ..We" gaan verder want zoo machtig veel tijd heeft onze gids nu ook niet Een prachtig brok natuurschoon' dht is het Leersumsche Veld, toebehoorend aan den heer J. W. Verloop, te Oroenekan, stellig Voor degenen, die het niet weten, moge hierbij direct vermeld worden, dat men er wel mag wandelen, zij het dan ook 4 raison van één rijksdaalder. Want dat Is dc prijs wan een seizoenkaart. En reken maar dat Kors Pater, die nu al weer 12 jaar higr den scepter zwaait, oog houdt op wandelaars zonder kaart. Net zooals hij waakt tegen eventueele stroo- pers, die hun kunstig gemaakte strikken in dit gebied probeeren te plaatsen, of zich met lichtbak en geweer clandestien toe gang pogen te verschaffen. Al gaat Pater dan niet voor tien stroo- pers tegelijk opzij en al boezemt hij met zijn krijgshaftlgen, grijzen ruigbaard me nigeen, die zonder kaart op zijn terrein komt, ontzag iis, de Koningin der Aarde wordt hartelijk ontvangen en de jachtop ziener is onmiddellijk bereid als gids naai de meeuwen te fungeeren. En dat ondanks het feit, dat hi(j midden in een spannende jacht op een rat gestoord wordt. Met het jachtgeweer in den aanslag staat hij bij een stapel haklhout, waar de kuikenroover het laatst gesignaleerd is. Twee witte fret ten wringen dje slanke lijven door openin gen, waar eem mensoh nauwelijks met de hand door kan. Het is hun taak de rat op te jagen of te vangen. In beide gevallen beteekent dit een zekere dood. Want Pater is een uitstekend schutter. En mocht zijn schot missen en de rat aan de fretten ontkomen, dan is er nog altijd de veilig op een afstand gehouden fox-terrier, die luid blaffend het oogenblik beidt, dat de vluch telinge te voorschijn komt. De laatste schijnt het drievoudige gevaar echter ter dege te beseffen en komt niet uit haar schuilhoekje! Pater heeft geen zin om lang te wachten. Hij geeft zijn zoon een seintje, de fretten verdwijnen in hun hokjes. Het geweer in huis en de Jachtopziener wordt gids. aids naar de plassen, waar de duizenden en duizenden meeuwen zich bevinden in een kolonie, die tot de grootste van ons land gerekend mag worden. Permanent gekrijsch begroet ons van verre, Groote troepen kokmeeuwen en sterns Vliegen al rond. Zij kunnen de na dering van de indringers nauwelijks be merkt hebben. Maar desondanks schijnen zij elkaar te willen waarschuwen. Trou wens, dat is zoo gek niet, want in de laatste weken zijn hun nesten door Pater en zijn helpens herhaaldelijk het doel geweest van tochten, welke in verband met de antl- broedcampagne noodzakelijk waren. „Tja" zegt de jachtopziener, „we hebben thans ongeveer 20.000 meeuwen. Wanneer we niet aan eieren rapen geslagen waren, zouden er het volgend jaar 40.000 meeuwen geweest zijn. En dit gaat natuurlijk niet. Daarom halen wij de nesten uit, hetgeen er op neer komt, dat ln enkele weken on geveer 20.000 eieren verzameld werden..." Een meeuwenkolonie van ongekenden omvang in een reservaat, dat een vergelij king met de mooiste landstreken in ons land kan doorstaan: het moge dan over dreven klinken, toch is het de waarheid Jaren en jaren geleden hebben de meeu wen deze Ideale broedplaats ontdekt. Trouw zijn zij er teruggekeerd, ondanks het feit, dat er ln de plassen geen vlsch leeft. Hun voedsel kunnen zij echter ge makkelijk uit den Rijn, die enkele kilo meters ten Zuiden voorbijstroomt, halen. En dan zijn zij dol op pieren en insecten. Vooral de jonge meeuwen kunnen daarvan de noodige porties op. Zóó gaat het leven in deze kolonie door van half April tot en met Augustus toe. In de laatste maand trekken zij, de Jonge meeuwtjes zijn dan de vliegkunst voldoende machtig, naar warmer streken. Maar het jaar daarop keeren zij, ln grooter aantal dan zij waren, terug. En zoo zal het, aldus profeteert de jachtopziener, die zijn pappenheimers kent, ook in 1840 gaan. Ondanks de groot- sche antl-broedcampagne. dit jaar inge zet (Nadruk verboden). HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Geboren: Arnoldus Simon Maria, z. van C. H. Damen en A. J. Verklei; Helena Elisabeth Johanna d. v. P. A. Klinkenberg en C. Ver- hoeve; Albertus Henricus Marie, z. van H. M. A. A. Bos en M. P. Bakker. Ondertrouwd: J. Vjeeken en H. van Hal; C. J. J, van Dril en C. P. J. Kievit, P. van der Linden en J. M. van de Reep: L. A. van Ast en J. Branse; J. Huisman en H. Schoneveld Getrouwd: G. H. A. Beukeveld en C. C. A. van Riek Overleden: J. S. Loerakker—van Looij, 58 J. Loop der Bevolking. Gevestigd: G. J. M. de Groot. Hoofdstraat 18: H. C. Vesseur. Burgemeester Pontstraat 7, R van der Werf, Weeresteinstraat 31; C. H. Vis. Wilhelminalaan 2; M. B. Seijsener. Meerdorp- straat 13. Vertrokken: C. Pannekoek. naar Haarlem mermeer. Aalsmeerderdyk 669; W. J. H. van Maris, naar Oegstgeest. Duinzichtstraat 46; G. H Ruigrok, naar Noordwijkerhout, Zilkerduin- weg 59; H. M. C. Wiering, naar Heemstede, Zomerlaan 5; S. M. Emmerich, naar Noord wijkerhout, Zilkerduinweg 18; P. Kossen. naar Noordwijkerhout, Zilkerduinweg 18: J. A. j Schoutenvan Doorn, naar Lisse, Heereweg 62. Gevonden voorwerpen. Gevonden en te bevragen op het bureau van politie tusschen 7 en 8 uur: zilveren potlood; zwarte borstel, gespikkelde jas, badmuts met haarkam, alpinomuts, rijwiel- belastingmerk. Te bevragen bij R. Vledder Loosterweg II 66 bruine portemonnaie en potlood; P. van Rooden Jhr. Mockkade 31. gele heerenhandschoenen; van Beelen. Hoofdstraat 27, zwart hondje; Winkelaar, Molenstraat 13, zwart hondje; D. v. d. Veld, Vossedwarsstr. 29, zwart hondje; L. Lam mens, Pastoorslaan 8, bruine portemon naie; W. van der Lans. Brouwerdwarsstr. 3, portemonnaie. De Zondagsdienst van de geneesheeren wordt waargenomen door dr. H. F. ten Hoopen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tragisch Sterfgeval. De 68-jarige mej. Fr. MaagerBuijs. wo nende Nieuwe Duinweg alhier, is op tragi sche wijze om het leven gekomen. Op een stuk duinterrein in de onmiddel- lijke nabijheid van haar woning wordt door de opgroeiende jeugd veel gevoetbald. Zoo ook deze week. De bal kwam in den tuin van den heer M. terecht. Deze hield den bal in bewaring, wat natuurlijk niet naar ge noegen was van de voetballers, die zich daarbij onbehoorlijk gedroegen. Den vol genden avond gingen twee jongens den bal terugvragen. Bij de ontstane woorden wisseling meenden zij. dat de heer M. hen te lijf wilde gaan. Eén van hen ging per fiets er vandoor, terwijl de 17-jarige W. de Br. de fiets op den grond liet vallen. Mej. M-, die ook naar buiten gekomen was, is gevallen. In haar woning gekomen werd zij onwel. Dr. W. H. en dr. H. H., die inmiddels gewaarschuwd waren, konden slechts den dood constateeren. Wegens vermoeden van dood door schuld ls het lijk door de politic in beslag genomen en zal door dr. Hulst van Leiden sectie verricht worden. De politie heeft verschillende verhooren afge nomen Bij den heer G. Boes, wonende Duin oord 5 te Katwijk-aan-Zee, is een kuiken met 3 pooten uit het ei gekomen. De derde poot zit aan den rechter- achterkant. Het kuiken bevindt zich in welvarenden toestand. LISSE. R.K. ZANGVEREENIGING „ST. GREGORIUS". Burgemeester vin Rijckevorstel als beschermheer geïnstalleerd. Vrijdagavond hield de R.K. Zangvereen. ,.8t. Gregorlus" in het gebouw van den R.K. Volksbond een bijeenkomst ter gele genheid van de installatie van jhr. F C. J. M. van Rijckevorsel. burgemeester alhier, als beschermheer van „St. Gregorius". Onder de vele aanwezigen waren o.a. pastoor G. P. A. van Zuylen der St. Agatha- De gezamenlijke deelnemers aan den Autotocht op 4 Juli jJ. naar Arnhem en Omstreken, betuigen langs dezen weg hun hartelijken dank voor den heerlijken dag, welken wij mochten genieten. - Het was voor ons allen een onvergetelijke dag, een heerlijk diner en fijne lunch - WIJ hebben niets dan lof voor de goede leiding en organisatie 3118 NAMENS DEELNEMERS. OOGSTEN VAN VERVROEGDE EIGENHEIMERS. Aan belanghebbenden wordt medege deeld. dat aangeslotenen C bij de Neder- landsche Groenten- en Fruitcentrale, die in het bezit zijn van een oogstvergunnlng voor Eigenheimers i model 1937) met als opdruk een bruine dwarsbalk, van Maan dag 10 Juli 1939 al kunnen beginnen met het rooien der door hen geteelde Eigen heimers tot een oppervlakte, op de oogst- vergunning vermeld. 3117 parochie, kapelaan J. H. M. van Ingen, geestelijk adviseur, kapelaan W. A. Nico- laas, burgemeester F. C. J. M. van Rijcke vorsel, wethouder P. Warmerdam en het bestuur van den R.K. Volksbond. Allereerst bracht de zangvereeniging als welkomstlied ten gehoore „Domine. sal- vam fac Reginam nostram", waarna dc voorzitter, de heer F, N. A. Beysens alle aanwezigen toesprak. Hierna werd wethouder P. Warmerdam door kapelaan J. H. M. van Ingen als eere voorzitter geïnstalleerd, daar op verzoek van den heer Warmerdam deze het be schermheerschap wilde afstaan aan den burgemeester. Vervolgens bracht de heer P. van Opzee- land een overzicht uit vanaf de oprichting. Door de zangvereeniging werd hierna gezongen „Hodie Christus Natus Est" van Sweelinck, zijnde het succesvolle verplichte concoursnummer van Voorburg, hetgeen perfect ten uitvoer werd gebracht. Het hoogtepunt van den avond was de installatie van den beschermheer door den eere-voorzitter wethouder P. Warmerdam. Een langdurig applaus volgde na deze installatie, waarna burgemeester v. Rijcke vorsel een dankwoord sprak Met blijdschap wilde hij het bescherm heerschap aanvaarden en wenschte nog lang getuige te mogen zijn van meerdere successen. Pastoor G. P. A van Zuylen feliciteerde het bestuur en de leden met dit succes en overhandigde namens alle leden een enve loppe met inhoud aan den heer W. J. Mizee, den ijverigen directeur Tot slot werd ten uitvoer gebracht „In Dulci Jubilo" van Thomas 4 Kempis en J. J. Schafstall, hetwelk onder de grootste Copyright P. I. B. Box 6 Copenhogen Karen geloofde, dat dat alles alleen maar was gebeurd door de roode schoentjes, maar de oude vrouw vond ze afschuwelijk, en ze moesten het vuur in. Maar Karen zelf werd keurig aangekleed; ze moest leeren lezen en naaiwerk doen. De menschen zeiden, dat ze er lief uitzag, maar de spiegel zei: „Je ziet er meer dan lief uit, je bent mooi" Eens op een keer reisde de koningin door het land; en zij had haar dochtertje bij zich het prinsesje. De menschen stroomden van alle kanten naar 't paleis, en Karen was er ook bij. Hef prinsesje stond in het wit voor het venster en liet zich bewonderen. Zij droeg wel geen sleep, en had geen gouden kroon op, maar zfl had roode schoentjes aan van marokijn, heel watr prachtiger dan het maaksel van moeder Schoenmakers. Is er wel iets op de wereld zoo mooi als roode schoentjes Karen was nu zoo groot geworden, dat ze zou worden aangenomen. Ze kreeg nieuwe kleeren en moest ook nieuwe schoentjes hebben. De deftige schoenmaker in de stad nam de maat van haar kleine voetjes; dat gebeurde bij hem thuis in zijn eigen kamer. Daar stonden groote glazen kasten met allerlei soorten allerliefste schoentjes en glimmende laarsjes. o2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7