TRIUMPH BUITENLAND 22444 1 CENT VIRGINIA De Leidsche Bioscoop-Programma's [EIDSCH DAGBLAD - Eerste Biaü Zaterdag 8 Juli 1939 OVER GEHEEL NEDERLAND DE BESTE Algemeene Toestand ELTAX Wat zal Ciano bij Franco doen Wij garandeeren voldoening C. F. MEERPOEL Geen Poolsche protest-demarche Chamberlain stelt uit Hoop op resultaat met Moskou blijft bestaan. Inzake het Danzigsche probleem wordt van Poolsche zijde de grootste reserve in acht genomen. Volgens inlichtingen uit goede bron, die te Parijs zijn ontvangen, is de Poolsche regeering namelijk niet voornemens een protest-démarche te ondernemen bij den Dantzigschen Senaat. De hou ding van de regeering te Warschau is volstrekt onafhankelijk van iederen buitenlandschen druk en wordt uitslui tend ingegeven door den toestand in de Vrije Stad. De maatregelen met een militair ka rakter. die te Danzig genomen zijn door de DuHsChe autoriteiten zijn nog niet van dien aard, dat daardoor nadeel wordt toegebracht aan de positie van Polen in de Vrije Stad. 3084 (Ingez. Med De Poolsche regeering heeft trouwens de noodige voorzorgsmaatregelen genomen Daarom zal de Poolsche regeering. zoolang de Poolsche belangen, in het bijzonder ten aanzien van de haven van Danzig, de scheepvaart op de rivier en het verkeer over den spoorweg niet geschonden wor den, groote reserve in acht nemen. ALLEREERST ECONOMISCHE MAATREGELEN. Wanneer de te Danzig genomen mili taire maatregelen de positje van Polen mochten dreigen te compromitteeren, en de reeds thans door Warschau vast gestelde grenzen te buiten zouden gaan, zou de Poolsche regeering alvo rens te repliceeren met maatregelen van denzelfden aard, beslissingen op economisch gebied kunnen nemen. Intusschen geven inlichtingen uit Pool sche bron te kennen, dat de militaire voor bereidingen in de Vrije Stad worden voort gezet. Agenten der Gestapo hebben een huiszoe king gedaan bij den hoofdinspecteur der Poolsche douane. Swida. wiens uitlevering naar men zich zal herinneren, door de Danzlger autoriteiten was geëlscht na het incident van Kalthof. Ook hebben Poolsche douane-inspecteurs zich voor den eersten keer den toegang zien weigeren tot het vliegveld van Danzig, waar zij kwamen om te controleeren. Nog steeds worden arbeiders van Pool sche nationaliteit die aan de haven van Schichau werken, ontslagen. Eenige Pool sche beambten, die bij de havenadministra tie werkzaam zijn, verwachten de volgende week te zullen worden ontslagen. DE VERKLARING VAN CHAMBERLAIN. De diplomatieke medewerker van Reuter verneemt, dat Chamberlain zijn verklaring over Danzig Maandag a s. in bet Lagerhuis zal afleggen. Zij is tot dien dag uitgesteld, in verband met de eischen der parlementaire proce dure. Volgens Poolsche tzijde, zou dit uit stel op voorstel van Warschau geschied zijn. ONTSPANND«G ROND DANZIG? De Engelsche bladen constateeren een merkbare ontspanning In de kwestie Danzlg doch wijzen er op. dat deze in het geheel Ook de Fransche pers bespreekt de 'kwestie Danzlg. De „Excelsior" schrijft: Indien de Dultsche leiders inzien, dat Dftitschland bij een oorlog weinig te win nen en veel te verliezen heeft, zullen zij de huidige ontspanning, welke rond Danzlg geconstateerd wordt aanmoedigen en zullen zij de Vrije Stad weer tot welvaart laten komen. DE BESPREKINGEN MET MOSKOU. Uit Moskou wordt gemeld, dat de ambassadeurs van Engzland en Frank rijk nieuwe instructies ontvangen heb ben en men algemeen van oordeel is, dat, indien geen nieuwe moeilijkheden rijzen, sen overeenkomst mogelijk is. Men hoopt dat spoedig een nieuwe bespreking met Molotof gehouden zal kunnen worden. Strang heeft nog geen maatregelen ge nomen binnenkort naar Londen terug te keeren. De „realistische" politiek van het Kremlin na het vertrek van Litwinof uit zich In een taai vasthouden aan de be ginselen van de Sovjet-Unie tijdens de be sprekingen. Chamberlain zal het weekeinde in Bir mingham doorbrengen. Hij zal het woord voeren in een daar te houden vergadering, doch slechts zeer kort zijn. HET BULGA.ARSCHE BEZOEK -AAN BERLIJN. De Bulgaarsche minister-president Kios- selvanoff heeft gisteren Berlijn na een officieel bezoek van drie dagen weer ver laten. Rijksminister von Rlbbentrop verge zelde den Bulgaarschen staatsman naar het station, waar talrijke persoonlijkheden afscheid van hem namen. Van Duitsche zijde wordt over het bezoek officieel medegedeeld, dat de besprekingen gelegenheid hebben geboden den algemee- nen toestand onder oogen te zien. zoomede alle de Duitsch-Bulgaarsche betrekkingen, betreffende kwesties. (Ingez. Med.) niet te wijten hj aan een verzwakking van Polen. De „Daily Express" schrijft: In bulten- landsche politieke kringen heerschte giste ren de meening, dat de vooruitzichten voor een vreedzame regeling der kwestie Danzig sterk verbeterd zijn. De „Daily Telegraph" schrijft: Hitler schijnt zich rekenschap te hebben gegeven van het gevaar voor Duitschland, om van de kwestie Danzig een aanleiding tot een algemeenen oorlog te maken. De geruchten, als zou Londen druk op Warschau hebben uitgeoefend, zijn door de Poolsche regeering zelf tegemgesproken. Frankrijk en Engeland hebben uitsluitend om nauwkeurige inlich tingen verzocht, welke houding Polen zal aannemen bij alle verwikkelingen die zich kunnen voordoen. VOORTAAN 2788 (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) De besprekingen waren gekenmerkt door het hartelijk gevoel van de oude vriend schap. welke tusschen Duitschland en Bulgarije bestaat. SPANJE. Besteiro voor het gerecht. Julian Besteiro, de cud-voorzitter van den Verdedlgingsraad, welke Madrid heeft overgegeven aan de nationalisten, ver schijnt vandaag voor het gerecht. De tegen hem opgestelde acte van be-" schüldlging betreft in de eerste plaats zijn verantwoordelijkheid voor het optreden der socialistische partij bij de voorbereiding der algemeene staking van 1937, en zijn bespre kingen inzake den burgeroorlog in Spanje, tijdens de kroning van koning George VI, waarbij hij de Spaansche regeering te Lon den vertegenwoordigde. ZWITSERLAND. Dc neutraliteit behoeft geen bevestiging. De Zwitaersche Bondsraad heeft beslo ten, dat de Zwitsersche neutraliteit boven discussie verheven is en dat er derhalve •Teen reden is eenigerlei démarche in het buitenland te ondernemen. De Raad kwam tot dit besluit nadat rapporten waren uit gebracht door de hoofden der politieke departementen over den internationalen toestand en de internationale onderhan delingen, waarbij de Zwitsersche neutrali teit ter sprake is gebracht. Besloten werd, dat de Zwitsersche neutraliteit volstrekt is en aan geen verzwakking onderhevig. De Raad heeft tevens de nieuwe econo mische overeenkomst met Duitschand goedgekeurd. ITAUË. GIORNALE D'ITALIA HECHT AAN HET BEZOEK EEN GROOTE BETEEKENIS. De Giornale d'Italia schrijft over de a.s. ontmoeting tusschen Ciano en Franco. Het blad wijst er op, dat een deel der Fransche en Engelsche pers de mogelijkheid onder oogen ziet van on- derteekenlng van politieke pacten of zelfs van een bondgenootschap-pact in verband met het ijzeren pact. Te Rome en Berlijn aldus het blad, loopt men op niets van dien aard vooruit. Italië volgt met sympathie den wederopbouw van Spanje en weet, dat Spanje streeft naar een volledige onafhankelijkheid door zich te be vrijden van de zware voogdij der beide im periale democratieën, die er naar streefden van Spanje een pion te makan in hun Euro- peesche hegemoniepolitiek. De geschiedenis en de natuur brengen Italië beter bij Spanje dan protocollen. De Middellandsche zee is een gemeenschappelijke zee. de belangen zijn gemeenschappelijk zoowel op het conti nentale schaakbord als in Noord-Afrika en vooral de nationale gemeenschappelijke ideologieën tellen. De gemeenschappelijke punten van fascisme en nationaal socialis me leidden tot het IJzeren pact. Het Falan- gisme doet zijn intrede in Europa als een opbouwende kracht, die in staat is Invloed uit te oefenen op de internationale politiek. De ontmoeting tusschen Ciano en den Caudillo. aldus besluit het blad, een Onverschillig in welken prijs U zich een naaimachine denkt aan te schaffen, onze enorme ervaring stelt ons in staat U steeds tot tevreden heid le bedienen - Daarom naar i ALLEEN: Breestraat 171. 3142 (InffM. Med.) DUITSCHLAND. Hitier benoemt Albrecht tot persoonlijk adjudant. Hitier heeft korvettenkapitein Albrecht, tot dusver zijn adjudant der Marine, be noemd tot zijn persoonijken adjudant als opvolger van kapitein Wiedemann, die thans consul-generaal is in San Francisco. Het gebied van Oppeln aan de Poolsche grens, ongeveer 80 km. ten Zuid-Oosten van Breslau is verklaard tot verboden ge bied voor de officieren van bultenland- sche legers. U KAN NOG MEE Maandag a.s. 2 dagen Ardennen f. 15. 3 dg. Valkenburg - Ardenn. - Luik f. 22.50; 4 dg. Ard., Luxemb., Grotten v. Han f. 32.50. Donderdag a.s. 3 dg. Rijnf. 25.- Dagelijks dagtochten naar de mooiste plekjes van ons land - Vraagt ons gratis zomerprogramma. HOTAM's REISBUREAU Janvossensteeg 61 - Tel. 23703 - N. Rijn 2. 3135 (Ingez. Med.) PALESTINA. De Olijfberg in gevaar? De Engelsche minister van Koloniën heeft bekend gemaakt, dat de Olijfberg weldra het gevaar zal loopen voor een deel met gebouwen te worden bedekt in verband met de uitbreiding van Jeruzalem. Het ge meentebestuur is machteloos, omdat de j berg het eigendom is van een particulier. Bepleit wordt een fonds in het leven te roepen voor den aankoop van deze Heilige Plaats. Nieuwe vestigingsplaats voor Joden? De Hoöge Commissaris van Palestina on derzoekt de mogelijkheid om Joodsche emi- (Ingez. Med.) ontmoeting tusschen politici en strij- ders, vormt een étappe vol betcekenjs in de Europeesche verwarring. Duitsch-Italiaansche minderheden overeenkomst. Te Rome wordt bevestigd, dat een over eenkomst is gesloten tusschen de regeerin gen van Rome en Berlijn ten aanzien van alle kwesties met betrekking tot de minder heden. op grond van de toewijzing in 1918 van Zuid-Tirol aan Italië. De besprekingen hierover hebben verscheidene maanden ge duurd. (Ingez. Med.) granten te vestigen in de streek, gelegen tusschen Palestina en Egypte, welke ge noemd wordt Nedjeb. tusschen den Golf van Rafal en den Golf van Akahe. Het is een woestijngebied, doch het zou vele mogelijkheden bieden. Ongeveer 500.000 personen zouden daar kunnen wonen. De sensationeele realiteit van de oor log-voorbereidingen in geheel Europa ver leent aan de film „Ultimatum", welke deze werk als hoofdschotel in het Ti/ianon- Thrater wordt opgediend, een bijna hui veringwekkende actualiteit. De film verplaatst ons naar het. ramp jaar 1914 en speelt zich voornamelijk af in een klein stadje op de grens van Servië en Hongarije. Hier woont kapitein Salie van het Servische leger, die zijn opleiding ger rot aan de Militaire Academie te Wee- ne\ in deze stad zijn vrouw leerde ken nen en bovendien hechte vriendschap s'-CDt met den journalist Carl Burgstaller. De moord op den Oostenrijkschen troon opvolger Frans Ferdinand wor</t de droe vige aanleiding tot den wereldbrand, waar in allereerst Servië en Oostenrijk worden meegesleept. Kolonel Simovic (Erich von S.roheim1 van de Servische generale staf kiest kapitein Salie uit voor een zeer ge vaarlijke opdracht op Oostenrijksch grond gebied. Reeds is op dat oogenblik de moord gepleegd en dreigen de consequenties te feiden tot een oorlog. Deze oorlogsgeruch- t?n zijn voor Burgstaller aanleiding om z'r'i naar Belgrado te begeven ten einde f'te bewegen zijn vrouw Anna (Dita F- 'o> naar het z.i. veiliger Weenen te sr- en. Een onderhoud, dat Burgstalk' r,,et Anna in het park heeft, doet de ver- drnking van Simovic vallen op Burgstaller, die zooals hij weet, Oostenrijksch reserve officier is. evenals op Anna. Hij probeert B": "---taller te arresteeren, maar deze is gewaarschuwd en ontvlucht. Denzelfden n-t ontmeet hij in de bosschen langs cc grens Salie vermomd als boer, die ai der spionnagediensten verricht. Hij geeft hem een kans om te ontsnappen, doch het blijkt slechts uitstel van executie, want even later wordt hij door een Oostenrijk- sche patrouille neergeschoten en gewond naar een hospitaal gebracht. Burgstaller begeeft zich andermaal naar Belgrado om Anna te halen, doch zij is i,-.-riddels gearresteerd. B, weet Simovic te overtuigen van de noodzakelijkheid van hrar vertrek, maar deze is daartoe slechts bereid nadat Burgstaller heeft aangeboden in gijzeling te blijven totdat Anna zal zijn teruggekeerd. Salie heeft inmiddels een ontvluchtingspoging gewaagd, waarbij hij doodelijk gewond is. Wanneer Anna aan het hospitaal arriveert, vindt zij haarman stervende Juist voordat hij den laatsten adem uitblaast, verneemt hij nog, dat de oorlog is uitgebroken, waardoor het Anna ook onmogelijk is naar Belgrado terug te keeren. Burgstaller wordt evenwel uitgewisseld tegen een Servischen generaal en ontmoet Anna nog eenmaal in Weenen om daarna onmiddellijk naar het front te worden ge zonden. Ziedaar in simpele woorden de inhoud van dit uitstekende filmwerk, dat vooral door Erich von Stroheim, Dita Parlo en Abel Jaquin als de journalist Burgstaller meesterlijk wordt gespeeld. In het voorprogramma vraagt „Amerl- ka's sensationeel zangwonder", Bobby Breen. zooals hij in de reclames wordt ge noemd. de meeste aandacht in „De vis- schersjongen". waarin hij volop gelegen heid krijgt zijn zanglusten bot te vieren. Luxor-Theater. Films van Hans Albers ademen steeds een aparte sfeer. En die speurt men ook reeds in „Alaska", zoodra de eerste beelden op het zilveren doek zijg geprojecteerd. Direct staat Hans Albers daar weer ten voeten uit met zijn machtige figuur, zijn dreunende stem, zijn durf en zijn branie....! In het gouddelversstadje Canittoza is hij werkzaam als bouwinge- nieur bij den aanleg eener waterleiding en in rustige zelfbewustheid ging hij een weödenscnap aan met een collega. dat het werk onder zijn leiding precies op den vastgestelden datum zou zijn voltooid. Echter rakende hij daarbij buiten het feit dat machtige invloeden in actie waren om de watgrleiding-aanleg te verhinderen ten einde den afzet van alcoholische en an dere dijanken onder de gouddelvers op peil te houden En dus volgde er een catastro phe. waarbij Albers verantwoordelijk ge steld werd voor het mislukken van het werk en voor het neerschieten van een der ingenieurs, van wien Albers slechts ver moeden kon dat hij een werktuig was in handen der intriganten! „Ik ga, maar ik koan terug om het complot te ontmaske ren" was zijn laatste opmerking, voordat hij dc vlucht nam voor de politie. Jaren bleef hij zoek, tot hij plotseling weer op dook in het gouddelverskamp, waar nie mand hem meer bleek te kennen. Op nieuw was het werk op het punt te wor den voltooid en ook opnieuw speelde Al bers er een rol in. Dank zij zijn moed en zijn doorzettingsvermogen, werd hij dit maal echter niet het slachtoffer, maar drong hij de tegenstanders kleur te beken nen. Eindelijk kon de arbeid worden vol tooid. De misdadigers kregen het lot. wat zij verdienden en toegejuicht door een en thousiaste menigte werd de hoofdpersoon uit deze geschiedenis door de autoriteiten gezuiverd van den smet, welke er rustte op zijn naam! „Alaska" Is een vrij opwindend avontuur met vele dolle cabaret-scènes, waarin Hans Albers met zijn liedjes en grappen, natuurlijk den boventoon voert. Zij ls bo vendien spannend en boeiend, al moet men in zekere mate de „Albers-sfeer" kun nen waardeeren, en zij zal menigeen deze week een paar prettige uren bezorgen. Geestig ls ook het „Complot in Holly wood". waarin Leslie Howard op uitsteken de wijze de rol speelt van den kamerge leerde, die in Hollywood aan het hoofd wordt gezet van een filmmaatschappij en voor de zonderlingste feiten komt te staan. Stom verbaasd zet hij zijn brilletje op en af, alsof hij zijn lichtelijk zwakke oogen niet vertrouwt bij het aanschouwen van al het geks. dat de filmstad hem biedt, en hij zou er ongetwijfeld onder den voet zijn geloopen Indien hij niet den steun had gekregen van een knappe blondine (Joan Blondell), die het klappen van de fllmzweep op haar duimpje kent en hem helpt de moeilijkheden te overwinnen. Tenslotte slaagt zij er zelfs in van den droomerigen jongeman een „kerel van sta vast" te maken, maar dat ls een avon tuur op zichzelf, hetwelk zich nauwelijks voor een beschrijving leent. Men ga bij deze film een kijkje nemen. Amusement lijkt ons gewaarborgd Deze week wordt in het Casino-Theater dc film vertoond van Mickey Rooney in „Een jongenshart." Miss Evans is als leerares aangesteld in een school en neemt zoolang haar in trek in het Nobel Hotel, waar Shockey na schooltijd werkzaam ls als portier. Den eersten morgen heeft ze echter heel wat met de jongens te stellen, aangezien Shockey in de klas begint te vechten met. Robert. Miss Evans brengt nu het tweetal naar de directrice, waar Robert, de schul dige direct alle schuld op Shockey gooit. Shockey, die bekend staat als een boos doener, wordt van school verwijderd tot de eerstvolgende vergadering van de Schoolcommissie, die dan over zijn lot zal beslissen. Dit geschiedt met tegenzin van Miss Evans, die in Shockey een goede, trouwe jongen ziet. Shockey's Vader, die echter geen werk heeft wordt door mr. Matthew, die tevens in de Schoolcommissie zit en geheel op de hand van Miss Evans ls, aan werk ge holpen. Door zijn moed en durf maakt deze een einde aan de melkstaking. die er sedert geruimen tijd is, hetgeen hij evenwel met den dood moet bekoopen. Het einde is, dat Shockey, op wien de gpheele stad intusschen trotsch is gewor den, bij mr. Matthew en Miss Evans komt Inwonen. Shockey alias Mickey Rooney zal onge twijfeld ook in de zaal vele harten voor zich winnen. Voor de pauze draalt de amusante film „De sprong in het geluk" met Fritz Schulz en Felix Bressart, terwUl er tevens nog een herdenking van Louis Davids in een van rijn meest bekende schlagers „Naar de Artls" wordt gegeven. Rex-Theater Een zeer sterke avon turenfilm uit- den Chlneeschen burger oorlog is „Chlneesch goud", een verhaal, dat boeit van den eersten tot den laatsten meter. Het is de geschiedenis van gene raal Yang. eens een groot generaal, nu slechts een rooverhoofdman. Tegen dezen Yang brengt de streek, welke hü plundert geld by elkaar om geweren te koopen.Een Iersch avonturier, een zekere o'Hara, moet het goud naar Sjanghai brengen en de geweren uit Sjanghai terug. Halver wege Sjanghai ls een hotel met een knap pe hotellersdochter. O'Hara, die per vlieg tuig had moeten reizen, reist per trein, omdat de hoteliersdochter er mee reist. O'Hara ontmoet den grooten generaal Yang en hij is zyn geld kwyt. Maar in Sjanghai zit al eenigen tyd een Ameri- kaansche wapenhandelaar te wachten. Dc vader van de charmante hoteliers dochter verstopt op zyn beurt hqt goud in papieren dollars in de voering van een koffer en bespreekt twee plaatsen op de boot naar Amerika Ieder heeft zoo zyn eigen besognes, daar in China. En dan wordt er geschoten in Sjanghai; het is meestal raak ook. De groote generaal Yang biyft meester van het terrein; alle over levenden herbergt hy op zyn Jonk. De Amerikaansche wapenhandelaar ontwaakt ook al boord van de jonk van den gene raal uit zijn roes, hy ontdekt de bankbil jetten in den koffer en steekt dan den generaal overhoop De doodbloedende ge neraal heeft één zwak: hij hecht meer aan roem bü het nageslacht dan aan per- sooniyke wraak en o'Hara sohryft voor hem een necrologie, met roem en eer overladen. En zoo stierf de groote gene raal Yang..,. Prachtig is deze film ons verteld in een reeks suggestieve beelden. Akim Tamlroff, de groote karakterspeler, speelt Yang, sluw, gewetenloos en grootsch, O'Hara is Gary Cooper en hy ls, als altyd, sympathiek, terwyl Madeleine Carroll een lieftallige hotellersdochter Ls. De Chinee- sche sfeer is voorts zeer Juist getroffen, zcodat men deze film in alle opzichten bewonderen moet. Paul Robeson zingt en speelt de hoofd rol in „Zinga", een film, waarin vooral de zang van den negerzanger onovertrof fen is. In het Lido-Theater wordt deze week „Het schip der vervloeking" als hoofdfilm vertoond met in de hoofdrollen Warner Baxter, Fredlde Bartholomew en Arleen Whelan. In het jaar 1747 dreigt er een verzet uit te breken onder de Schotsche Hooglanders tegen de Engelsche overheersching. Een jongen, Davit, die op weg is naar 't kasteel van zyn oom nabij Edinburg, komt door een toeval in aanraking met den leider der opstandelingen Alan Breek, Juist als een van de rebellen den belastingontvan ger heeft doodgeschoten. Alan krygt de schuld en op zijn hoofd wordt een beloo ning van vyfhonderd pond gezet. De jon gen reist met Alan mee en samen halen zij Jean MacDonald, de verloofde van den 'dgeniyken dader die met hem zal uitwy- ken. By het kasteel neemt Davit afscheid van Alan en Jean. De kasteelheer. Davit's oom, biykt echter een gierige schurk te zyn, die zich van den jongen wil afma ken door hem met een schip te laten ont voeren. Op het schip, waar Davit als koks maatje wordt afgebeuld, ontmoet hij weer Alan en Jean. Men ontdekt, dat Alan de gezochte rebellen-leider is, maar na een hevig gevecht vluchten ze met hun drieën in een sloep. Teruggekeerd slagen zij erin om met behulp van een advocaat, Davit's oom te ontmaskeren, doch de oude vrek maakt, dat Alan door de „roodrokken" ge arresteerd wordt. Als hy ter dood veroor deeld is. geven de Hooglanders te kennen hun held terug te willen hebben en op het laatste oogenblik wordt zyn vonnis in ballingschap veranderd. Een juichend volk verbrandt de reeds opgestelde galg. De kleine Davit biyft als een goede landheer op zyn kasteel en Alan vertrekt uit Schot land en met hem Jean, het meisje, dat van hem houdt. Voor de pauze zien we Loretta Young, Tyrone Power en Don Ameche in „Het laatste nieuws is: Liefde", De titel van deze film zegt reeds, dat de geschiedenis zich afspeelt ln de krantenwereld. In een razend tempo volgen de dolste situaties elkaar op doch aan het slot van de film komt alles toch prachtig ln orde. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2