Ons Kort Verhaal De houding der obligatie- en aandeelenmarkt De tweede verjaardag van den Japansch-Chineeschen strijd LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 8 Juli 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS De Nederlandsche monetaire positie Wederom sterk toenemende anti-Britsche agitatie De noodlottige driehoek (Van onzen financieelen medewerker). De zomer van 1939. zoo gul met zijn zon nestralen. is wel bijzonder karig ten aanzien van het verspreiden van zonnewarmte in de harten der menschheid. Zelden of nooit zijn de verwording en verdwazing der mensch heid zoo duidelijk aan het daglicht getre den als in de laatste weken Alle handel krimpt dientengevolge in tot het strikt noodzakelijke. tot het bevredigen van directe levensbehoeften, de speculatie durft niet meer uit haar hoek te komen, nu alle redelijke calculaties" of gissingen teniet kunnen worden gedaan door de gril van één enkelen mensch, het buitenlandsch toe risme. ontzaglijke bron van inkomsten van menig land. kwijnt, de beurshandel ligt na genoeg in extremis en de koersschommelin gen. die de prijscourant ons laat zien. zijn meerendeels gebaseerd op politieke geruch ten en zijn. uit hoofde van de ongeëvenaar de „dunheid der markt, in verhouding tot de werkelijk tot stand gekomen transacties vaak veel te groot. Wanneer een fonds als Koninklijke, H.V.A. of Philips bij vraag naar of aan bod van slechts drie of vier aandeelen zich reeds een paar punten in opwaart - sche of neerwaartsche richting, beweegt dan is het duidelijk, dat de markt nog juist zoo veel leven in zich heeft, oin niet als overleden te worden bestem peld. Wat is er van de Amerikaansche afdeelingen overgebleven. wanneer fondsen als U.S. Steel, Bethlehem Steel en Anaconda per dag slechts omzetten vertoonen van niet meer dan een paar tientallen aandeelen? Waar de politiek met haar grooten mond het woord heeft daar kruipen alle andere overwegingen, zelfs die van winstbejag, in haar schulp. Inmiddels heeft het aftreden van het kabinet zijn invloed niet gemist op de hou ding der obligatiemarkt. Deze blijft onder constanten druk staan. Er is in dit verband op een veel voorkomende misvatting te wij zen. Velen beweren n.l. dat men bij een eventueele verdere waardevermindering van staatsfinanciën, is het beter, niet verder te denken. Het afgeloopen dienstjaar vertoont een tekort van 3,550 millioen. pelblom Beyer PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 0 JULI. Leiden Doopsgez. Gem.: Voorm. half elf. ds. Ten Cate. Eglise Wallonne: dix heures et demie, mr. E. Mahieu. pasteur Delft. Evang. Luth Gem.: Voorm, 9 uur. ds. Bie- ger voorm. 10uur. ds. Makkink. Geref. Kerk in H.V. iPatrimonium)Nam. 5 uur. ds. Kroon. Rem. Geref. Gem.: Voorm. half elf, ds. Mis- terwijl de nationale schuld verder met 3,275 millioen tot het astronomische cijfer van 40,380 millioen is gestegen. Hoe de Amerikaansche bevolking die schuld ooit zal kunnen dragen, is een raadsel! Een onaangename verrassing werd ons deze week bezorgd door Danzig, ditmaal ook op financieel gebied. De stad staakt, gelijk gemeld, den dienst op haar zes buitenlar.d- sche leeningen van in totaal ca. 120 millioen Danziger gulden. Twee dier leeningen zijn te Amsterdam genoteerd. Danzig beweert. V.m. 106): Ver. v. Vrtjz. Hervormden (Volkshuis) half elf, dr, Boersema. Rozeki uisersgenootschap (Z.W. Singel Voorm. 10% uur, de heer M. A. Verboog. Geref. Kerk (Hooigracht): Voorm. 10 uur (H.A.) en nam. 5- uur (Dankz. en H.D.) ds. vTeggemans. Geref. Kerk (Heerengracht): Voorm. 10 uur H.A.) en nam. 5 uur (H.A. en Dankz.), ds. Wiersinga. Geref. Kerk (Oude Vest)Voorm. 10 uur (H.A.) en nam. 5 uur (Dankz.), ds. J. E. Goud appel van Velp. Geref. Kerk (Morschweg. Evang. gebouw) Voorm. geen dienst: nam. 5 uur (Dankz.), ds. W. Bouwman. Hooglandsche Kerk: Voorm. half elf. ds. K. Kerk (Vreewijkstr. 19)geen dat de bevoorrechting van Gdynia dooi J- Brouwer van Oegstgeest (jeugddienst). Polen de Inkomsten der stad dusdanig heeft 1 Ir"1' aangetast, dat betalen onmogelijk is. Doch er waren uitgebreide en goede onderpanden. Hebben de crediteuren niet het recht tot realisatie dier onderpanden over te gaan? (Nadruk verboden). Lage prijzen Molenstee? 27 - Tel. 21375 (na 6 u. 26217) 3137 (Ingez, Med.) Vrije Kath. dienst. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk (Dorp) Voorm. 10 uur ds. Y. Alkema (H.D.); nam. 6 uur ds. H. v. d. Linde. Ned. Herv. Kerk (Oost): Voorm. 10 uur (H.D.) ds. H. v. d. Linde; nam. 6 uur ds. Y. Alkema. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. J. Knoppersc. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur. ds. Prins van Amsterdam. Doopsgez. Gem.: Voorm. 10 uur, mevr. M. C. Rydes-Baardse. Aarlandervecn Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf (H.D.) en nam. 7 uur (Voorb. H.A., ds. G. Th. van Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. half acht. ds. H. Moolhuizen. den gulden een parallel zal kunnen trekken Mevr. Tsjang Kai Sjek vraagt economische sancties met October 1936 ten aanzien van het ver- loop der obligatiekoersen, toen, tegen veler J Overal in Japan en in de door Japan verwachting in, deze koersen in stede van een daling een stijging vertoonden. Het zou noodlottig zijn, indien men zich door zulk een vergelijking Het misleiden De wereldconjunctuur bewoog zich immers des tijds in sterk opgaande richting en het ge vluchte kapitaal keerde toen ln groote hoe veelheden naar Nederland terug, een ont zaglijke geldruimte in het leven roepend. Een herhaling dezer ontwikkeling mag men thans zeker niet verwachten. Integendeel, naar schrijvers overtuiging zou een loslaten van den gulden op dit oogenblik een sterke Inzinking der obligatiemarkt ten gevolge hebben, terwijl anderzijds de aandeelen markt. uit hoofde van den internationaal- politleken ban, slechts een zeer matige stij ging zou vertoonen en onze uitvoerpositie. door een sinds 1936 sterk geïntensiveerd systeem van restricties enz. in boeien ge slagen, er nauwelijks door zou worden ver beterd. Een spoedige oplossing der kabinetscri- bezette gebieden in China is met veel plechtigheid de tweede verjaardag van den oorlog gevierd. De dag was gewijd aan het geen de „Nieuwe orde in Oost-Azlë" ge noemd wordt. Te Tokio werd de bevolking door overal ln de stad aangebrachte aan plakbiljetten aangespoord, het zonder ver makelijkheden te stellen. Leden van het Japansohe Patriottisch Verbond hebben een betooging gehouden voor de Britsohe ambassade, in de nabij heid waarvan plakkaten waren aange bracht. waarin verlangd werd. dat de En- gelschen zioh uit het vasteland van Azië zouden terugtrekken. De dag is in het algemeen gekenmerkt door een zeer sterk toenemende anti-Brit sche agitatie. Een honderdtal personen hebben luidruchtig betoogd voor de Brit- sche ambassade. De nationalistische partij Tohokai heeft een proclamatie gepubliceerd, waarin ge- lacht wordt, dat Japan zich meester zal sis is dringend gewenscht, ook omdat er maken van de concessies in China De ver- aanleiding is, de ontwikkeling onzer eenlging Kominkyodoto partij der sa- monetaire positie met iets minder zelf- menwerking var. den keizer en zijn onder- danen heeft een resolutie aangenomen, voldoening gade te slaan. waarin gezegd wordt: „Engeschen. treüct De jongste weekstaat der Nederlandsclie u terug van het Aziatische continent. Let Bank vertoont een verdere daling der op de conferentie te Tokio", goudvoorraden tot 1155 millioen gulden Dezelfde partij heeft een circuaire rond- gezonden, waarin den Engelschen terug tegenover 1461 millioen eind Februari. g gevraagd wordt van al hiun bezittin- Verontrustend is deze daling op zichzelf gen in het Verre Oosten. Voorts heeft ko- natuurlijk nog geenszins, daar Immers jonel Moraki Sjimitsoe. de chef van het de verplichtingen aan het publiek ook persbureau van het ministerie van oorlog, thans nog voor meer dan 100V. door «en ^tne^ n^£w3ÏÏt. om "van goud (omgerekend tegen de huidige af aan een tachtig optreden jegens marktwaarde) worden gedekt. Doch Engeland aan te nemen, mocht deze goudonttrekking, die zoowel Op verzoek van de Amerikaansche commissie voor niet deelneming aan agressie, waarvan oudstaatssecretaris Stimson voorzitter is, heeft mevr. Tsjang Kai Tsjek een radio-boodschap naar de Vereenigde Staten gezonden, waarin zij een beroep doet op de mo gendheden om haar verdragsverplich tingen na te komen, economische sancties tegen Japan in te voeren en materieelen bijstand aan China te verlecnen. Zij verklaarde, dat China den vrede wilde en geduldig zes jaar had TSJOENGtKING WERD DRIE MAAL GEBOMBARDEERD. De Japansche luchtmacht in China heeft den tweeden verjaardag van het uitbreken der vijandelijkheden herdacht met drie achtereenvolgende luchtaanvallen op Tsjoengking, den zetel der Kwomin- tang-regeering. Er ontstonden verschillen de branden. VERKLARING VAN BARON FUNAGOSI. Baron Funagosi, ambassadeur van Japan te Berlijn in den wereldoorlog heeft o.a. verklaard, dat de a.s. besprekingen in To kio een belangrijke gebeurtenis vormen, welke zullen beslissen over het lot van Japan en andere volkeren in Oost-Azië. Japan moet zich thans, en bij de komende internationale betrekkingen, op voet van gelijkheid met Groot-Brittannië houden. Wij moeten Groot-Brittannië doen besef fen, dat het ware Japan van heden niet het Japan is uit de dagen van Sir Harry Parkes, den eersten Britschen gezant te Tokio. Alphen a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk (Juli- anastraat): Voorm. 10 uur, dr. Scheers (H.A.); nam. half zeven. ds. Stehouwer (H.A. en dankz.). Hulpkerk Gouwsluis: Nam. half zeven, de heer Godthelp. Kinderkerk ..Bethel": geen dienst. Ned Herv Kerk (Oudshoornscheweg)V.m. half élf. ds. Stehouwer (H.D.). Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. 10 uur. geen dienst; nam. half zeven, ds. Gunning van Kesteren. Geref, Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 uur en nam. half zeven. ds. Hartkamp. Geref Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 u. de heer Krljtenberg van Sneek; nam. half zes, ds. Bosch. Geref. Kerk (De Ruyterstraat)Voorm. 10 u. ds. Bosch: nam. half zes. de heer Krljtenburg. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat)': Voorm. 10 uur en nam. 6 uur. leesdienst. Lokaal Van Mandersloostraat: Voorm. half tien en nam. 6 uur. leesdienst. Mart ha-Stichting: Voorm. 10 uur, ds. Meijer. Hillcgom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. ds. Chr. Eerhard en nam. 7 uur. ds. P. G. de Vey Mestdagh van Rotterdam (Jeugddienst). Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. A. K. Krabbe (Voorb. H.A.). Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur leesdienst. Kalwük aan Zee Nieuwe Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Broeyer; nam. 6 uur. ds. Pras. Oude Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Pras; .nam. 6 uur. ds. Broeyer. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. Ingwersen. Geref. Gem. (Remisestraat): Voorm. 10 urn en nam. 5 uur leesdienst. Leimuidcn Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf (Bed. H.D.), ds. de Vrees uit Rijnzaterwoude. Geref. Kerk: vborm half elf en nam. half acht (H.A.) ds. Aalders. Lissc Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Jansen Schoonhoven van Oegstgeest nam. 5 uur de heer Lefeber. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 4 u. dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur. ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 5 u, ds. Vrcugdenhil van Rijssen. Oud-Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. half drie, leesdienst. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. ds. Brink. Geref. Kerk- Voorm. 10 uur en nam. 7 uur, ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur. de heer A. v. Scherpenzeel. NoordwUk-Binnen Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur (H.A.), ds. W. W. Siddré. Geref. Kerk: Voorm 10 uur en nam. half zes dr. H. B. Visser. Ned. Prot. Bond (Lindenpleln)Voorm. half elf, ds. Westmfjse van Rotterdam. NoordwUk aan Zee Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 uur. ds. N. J. Cupédo; nam. 5 uur (Jeugd dienst). ds. Bootsma. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en najn. 5 uur, ds. B. Bouma. Geref. Kerk (H.V.)Voorm. 10 uur. ds. K. H. Kroon. Oegstgeest Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (H.A.) en nam. half zes (HA. en Dankz.), ds. Eringa. Oudewetering Ned. Herv. Kerk: voorm. halfelf ds. Geerling. Geref. Kerk: voorm. 10% en nam. 5 uur ds. v. d. Bos. Rem. Kerk: voorm. 10% uur ds. Heijn. Rijnzaterwoude Ned. Herv. Kerk: Nam. half drie. ds. De Vree. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. 7 uur, leesdienst. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. v. Niftrik; nam. 5 uur de heer De Hoop Kerkzaal: Voorm. half tien. de heer De Hoop; nam. 5 uur, ds. Van Niftrik. Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. half tien ds. J. C. Gilhuis van MjJJjdrecht; nam. 6 uur, ds. Van der Loo. Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. half tien ds. Van der Loo; nam. 6 uur. ds. Gilhuis. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur. leesdienst. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf. ds. A. Dekker, em. prëd. te Voorburg; nam. half acht ds. Van Harten van Zevenhoven. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. half acht, ds. P. de Ruig van Zevenhoven. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. J. C. Houtzagers (H.A.). Wassenaar Geref. Kerk (Hulpkerk Prince- haven): Voorm. 10 uur (H.A.) en nam. 5 uur (H.A. en Dankz.), ds. Feringa. Geref. Kerk (Bloemcamplaan)Voorm. 10 u. (Voorb. H.A.) ds. C. W. Keur van Schevenin- gen; nam.. 5 uur, cand. J. S. v. d. Bos van Leiden. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Loenen a. d. Vecht D. Bouman te Spannum. GEREF. KERKEN. Drietal te Lutten a. d. Dedemsvaart J. van Arkel te Diever. J. v. Dijk te Schilöwolde en F. A. Hofman te Waarder. DS. J. F. VAN DOBBEN. A.s. Zondag herdenkt ds. J. F. v. Doböen, Ned. Herv. predikant te Pletersbierum, den dag waarop hij voor 40 jaar het predik ambt aanvaardde. De jubilaris werd in 1874 geboren en in 1808 candldaat te Groningen, om 9 Juli 1899 in zijn eerste gemeente te Niehove het predikambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1901 naar Weidum, welke standplaats hij 27 April 1914 met zijn te genwoordige verwisselde. Ds. v. Dobben •behoudt zich het recht voor om niet te jubileeren. MET EMERITAAT. De classis Groningen der Geref. Kerken heeft in haar gisteren gehouden vergade ring aan ds. D. v. d. Meulen te Wetsinge- Sauwerd op zijn verzoek om gezondheids redenen eervol emeritaat verleend, zulks met ingang van 16 Oct. a.s. Ds. v. d. Meulen werd 14 Jan. 1670 ge boren, in 1901 candldaat en 8 Sept. van dat jaar predikant te Schettens. Hij dien de vervolgens de kerken van Numansdorp, Wormerveer, Niawier, Reitsum en verbond zich in 1923 aan zijn tegenwoordige ge meente. DS. E. SCHOUTEN. De classis Amersfoort der Geref. Kerken heeft aan ds. E. Schouten, den nestor van de predikanten van de kerk van Amersfoort op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol emeritaat verleend. D6. Schouten werd geboren in 1897 en candidaat in 1902 om 1 Maart 1903 te Nu mansdorp het predikambt te aanvaarden. Hij diende de kerken van Bolnes. Hoofd dorp, Alphen a. d. Rijn en verbond zich 15 Mei 1927 aan de kerk van Amersfoort. De classis richtte bij monde van ds. L. v. Loon van Scherpenzeel vriendelijke woorden aan het adres van ds. Schouten, die zelf niet tegenwoordig kon zijn en be sloot dat ds. v. Loan en ds. M. Post van Bunschoten namens de classis hem een bezoek zouden brengen. Namens deputaten ad art. 49 K. O. sprak ds. K. v. d. Veen van Maarssen een vrien delijk woord jegens den scheidenden pre dikant. EXAMENS M. T. S. HAARLEM. Bevorderd zijn van het eerste naar het tweede studiejaar: Afdeeling werktuigkun de: A. M. van Leeuwen, te Leiden ,J. A. Habig, Wassenaar en R. P. Steyn, Bodegra ven; afd. electro-techniek: F. J. w. de Graaf. Leiden; afd. vliegtuigbouwkunde; J. ae la BtJe en J. Schreuder, belden te Leiden. Bevorderd zijn van het 2de studiejaar naar het practische leerjaar: afd. bouw kunde: R. H. van der Vlerk, Lelden en J. C. Zitman, Zoeterwoude. Afd. weg- en wa terbouwkunde: K. H. Jung. F. A. Masten broek en J. H. Polhuys. allen te Leiden; afd. werktuibouwkunde. A. J. Dinant en W. H. van Kampen, beiden te Leiden en M. A. J. Wolf, Wassenaar; afd. electrotech- niek E. W. Spoor, Leiden, E. W. Manuel, Oegstgeest; J. Oostenrijk, Sassenheim en G. H. Zweers, Alphen a. d. Rijn; afd. vliegtuigbouwkunde: W. S. Beers. Hoofd dorp en D. v. d. Linden, Alphen a. d. Rijn. Bevorderd zijn van het 2de naar het 4de studiejaar: afd. bouwkunde: J. C. Wur- zer te Leiden; afd. werktuigbouwkunde: J. M. Pijnacker Hordijk. Wassenaar en J. G. Tromp te Lisse. van buiten- als van binnenlandschen oorsprong is, aanhouden, dan zal het toch tijd worden, om die zielerust ietwat te laten varen. In dit verband mag gewezen worden op de monetaire situatie in Engeland, waar gedu rende de twaalf maanden geëindigd 31 Maart de goudvoorraden van de Bank van Engeland plus het Egalisatiefonds zijn ge daald met 292,800.000 tot 593,700,000, een daling, die alom groote verrassing heeft ge wekt .Zonder eenigen twijfel heeft de Brit sche goudvoorraad in de drie maanden, die sindsdien weer zijn verloopen. een verdere belangrijke aderlating ondergaan, op grond van vlucht van Internationaal kapitaal en repatriatie van Fransche fondsen. De technische positie van het pond ster ling is derhalve niet bijzonder gunstig te achten en het ls thans dan ook volkomen verklaarbaar, waarom eenigen tijd geleden de Britsche regeering het publiek dringend heeft verzocht, den aankoop van Ameri kaansche fondsen te staken, een verzoek, waaraan de Engelschen met een bewonde renswaardige loyaliteit hebben voldaan. Al zijn er groote verschillen tusschen de monetaire situatie in Engeland en die in Nederland, men zal er ten onzent toch goed aan doen, zich er wel van bewust te worden, dat men, evenals ln Engeland, plotseling voor onaangename verrassingen zal kunnen komen te staan. Men hoede er zich dan ook voor. langer dan strikt noodzakelijk facto ren van blnnenlandsch-politieken aard een druk op den gulden te laten uitoefenen, vooral nu invloeden van Internationale poli tiek toch reeds in dezelfde richting werken. door J. P. BALJÉ. densche bende. Kasten overhoop gehaald, kleeten schots en scheef door elkaar in de kamer en na een poosje rondsnuffelen vond ik ook een briefje. Je weet. we hadden den laatsten tijd nog al eens oneenigheid. Een ruzietje over dit, een ruzietje over dat, meestal futiliteiten, maar de sfeer ln huis was er grondig door bedorven. En nu stond ln dat briefje, dat ze er schoon ge noeg van had om nog langer bij zoo'n man Toen ik na mijn vacantie weer voor het eerst ln ons stamcafé kwam, werd ik vrij luidruchtig door de vriendeil begroet. Ba- rentsen en van 't Hof waren aan het bil jarten, vier anderen zaten te bridgen en ze riepen allen een welkomstgroet. Alleen Ab - van Drlel zat apart aan een tafeltje. Hij )k ben, te blijven. Een man, die haar had bij mijn binnenkomen nauwelijks op- het leven op alle mogelijke manieren zuur gekeken had even zijn hand opgeheven. I maakte, die treiterde en plaagde, die mop- maar bleef verder met een zuur gezicht perde en naar den kroeg liep Naar den voor zich uitstaren. kroeg liep. nota benejij weet zelf, dat Wat had mijn ouwe vriend Ab? I Woensdagavond het eenige avondje ts. dat Ik stapte op hem toe en hij gaf me een we hier met de ouwe vrinden bij elkaar slap handje. „Hallo!kwam hij flauwtjes, komen om een partijtje te biljarten of een „Kerel, je zit hier met een gezicht als robbertje te bridgen. Enfin, ze bedankte er s een oorwurm. Wat is er met jou aan de dan voor en ze ging naar haar moeder wacht op een vreedzame oplossing van hand? zijn geschillen met Japan. Ten slotte Er kwam even een gemelijke trek om zijn was China echter gedwongen de wapens mond. Het scheen dat hij een scherp ant- op te nemen, want de aanvaller is on- verzadigijk. Economische sancties te gen Japan en materiecle bijstand aan China zouden tot resultaat hebben, dat het Japansche militairisme spoe dig Ineen zou storten. woord wou geven maar hij bedacht zich. „Och" zei hij „jij weet er natuurlijk nog aan. terug. Zenuwachtig spoelde Ab het laatste restje bleekgrauwe, koude koffie naar binnen en hij keek me met diep-melancholieke oogen niets van. Je bent een paar weken wegge weest. Die daar hij knikte in de richting van de bridgers en de biljarters lachen me maar uit. Dat noemt zich vrienden „Zorgen? vroeg ik. Er kwamen pog een paar rimpels in zijn voorhoofd bij. „Zorgen? Man, zwijg me ervan! Mijn ergsten vijand wensch ik het nog niet toe". Hij nam een slokje van zijn koydgewor- den koffie en keek me toen aan met oogen. waar het laatste restje levensmoed uit ver- BRITSCHE KANONNEER BOOT BESCHADIGD. Toen 27 Japansche viegtulgen een aan val deden op Tsoengking is boven de tangtse een bom geworpen, welke op min- ciwenen was. der dan 50 meter van de Britsche kanon- ji- £Chiok! Zóó erg was het met mijn neerboot „Falcon" terecht kwam. De Brit- „oeien ouwen vriend Ab van Drlel gesteld? sche bodem werd ernstig beschadigd .Daan, jongen", zei hij zacht en met een Nog eenige bommen zijn in de buurt van stem die'hil tevergeefs eenige vastheid Engelsche en Amerikaansche kanonneer- probeerde te geven ,wy zijn van de school- booten gevallen. Bij de ambtswoning van banken af al vrienden geweest, en lk ver- De Amerikaansche conjunctuur houdt den Amerikaanschen ambassadeur zijn trouw, dat jij de eenige van dit troepje zal zich den laatsten tijd vrij stabiel en, dertig personen, die zich ln een schuil- wezen' die niet den spot met me drijft, jy buiten alle politiek om, is er een onder- plaats bevonden, bedolven. Enkele bom- gent me en je weet van mijn om tandig- grond van gematigd optimisme. Wan- 'Li* heden af LuistPr kerel neer men echter liet one «laat on He oer Stomen, doch brand is niet ontstaan .ter- Ean paar weken terug kom k op een neer men echter het oog slaat op de per wJ1 slechts weinig persooniyke ongelukkengoeden avond thuis en al. we ik daar vind 30 Juni afgesloten Amerikaansche zijn voorgekomen. I,... niet mUn ïvouw! Maar wel een hei- Dót was het hem dus, zyn vrouw had hem ln den steek gelaten. Tja. dat was een onaangename situatie en lk had me kunnen voorstellen, dat Van 't Hof, of Barentsen of Beugelaar en ieder ander dat verschrlkkeiyk gevonden zou hebben. Ieder ander dan Juist Ab van Drlel. Want Ab had me nog geen maand geleden zelf toe vertrouwd, dat zyn huiselijk leven hem te zwaar werd. Dat hij het zich nooit had kunnen voostellen, dat twee menschen, die uU liefde toti elkaar waren gekomen, ooit zouden kunnen scheiden, maar dat hy er nu begrip voor begon te krygen. En dat hy eerlyk gezegd er hard over dacht, zyn vrouw een mlnneiyke schikking voor te stellen..,. Het leek dus wel wat vreemd, dat hü er nu zoo door in de put zat. Maar ja. aan den anderen kant was het al weer een paar weken geleden zooals hy zooeven verteld had, dat zyn vrouw hem veriaten had. en mogelijk zaï hem. daarin zyn veranderde zienswijze. Hij had natuur lijk gemerkt, wat hll aan haar miste, al die dageiyksche zorgen en zorgjes. Het was wel eerder voorgekomen, dat menschen, die meenden elkaar te kunnen missen, tot! een heel andere conclusie kwamen, als ze elkaar ln werkehjkheid misten! Ab van Driel was een gevoelig man, dat wist ik. En het leek me heelemaal niet onwoar- schyniyk, dat, toen zyn vrouw eenmaal weg was, hy merkte, hoeveel hij nog van haar hield.... Iets van zyn oude. idealis tische jeugdliefde zou nog wel overgebleven zyn. En nu, nu zat hy in zak en asch.... „Jongen, Ab. ik kan met je meevoelen" zei ik. „tja dat was een vervelende toe stand voor je. Maarnu je merkt, hoe onaangenaam het is. nu je beseft, dat je nog altyd van je vrouw houdt.... kerel wees dan verstandig, wees niet koppig, maar schryf haar. Tracht de zaak in het reine te brengen, vraag haar, eens kalm en rustig te praten. Jullie zult dan beiden wel tot de slotsom komen, dat al die futi liteiten, waar je ruzie om gemaakt hebt, niet de moeite waard zyn. Kom, kerel, kop op, lk ben er zeker van. dat Je vrouw dan heusch wel terug zal komen Ab van Drlel zat plotseling recht op en hy keek me aan of hy me wilde verslin den. Nydlg bonkte zyn vuist op het tafeltje, zoodat het kopje rinkelde. Had lk teveel gezegd? Had ik me be moeid met dingen, die me niet aangingen en die hem kwaad maakten? Huwehjks- kwesties zyn tenslotte teere punten. „Terugkomen?" Hil lachte hard en by- tend „Terugkomen? Man. dat ls het hem juist! Ze is teruggekomen! En dót zcu op zichzelf het ergste nog niet geweest rijn. Ik hie!d veel van myn vrouw en we hadden het weer met elkaar kunnen vinden. Maarze heeft haar moeder meege bracht! Ben Je er nu achter?" Schichtig wierp hy een blik op de klok ik zag. dat hy schrok „Al tien uur" mompelde hy „Ik moet weg!" Haastig riep hy den kcllner en rekende af. Vroeger g'ng hy altyd pas om elf uur naar hu s. Met een vaart schoot hy ln zyn ias zyn hoed stond half op zyn hoofd cn hij was al halverwege het café toen hij zich nog even omdraaide en zijn somber gezicht naar mij toewendde: „Man vrouw en schoonmoeder.het ls de noodlotügste driehoek die je je bedenken kunt En zonder te groeten rende hij de zaal uit. Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10