Twee jaar oorlog in het Verre Oosten lusteloos AKKERtJE* Nieuws uit de Filmwereld LWat is het laatste nieuws? LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 Juli 1939 Derde Blad No. 24319 80ste Jaargang Verklaring van minister-president Hiranoema »,Engeland moet nieuwe orde aanvaarden" GEMENGD NIEUWS Verduistering van 55.000 gulden Onfortuinlijke noodlanding van een Duilsch vliegtuig bij Hengelo Brand aan boord van de „Tapanoeli" Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 De Japansche minister-president Hiranoema heeft naar aanleiding van den tweeden verjaardag van het uitbreken van het incident in China tegenover persvertegenwoordigers verklaard, dat Japan onmiddellijk een nieuwe cen trale regeering in China zou erkennen, zoodra deze zou worden ingesteld en dat Mandsjoekwo natuurlijk zou volgen. Hiranoema sprak vrij openlijk over de kwestie van de afwikkeling van het incident in China, de versterking van het anti-kominternpact, de Britsch- Japansche betrekkingen, in het bijzonder de as. besprekingen te Tokio in zake Tientsin, de Amerikaansch-Japansche betrekkingen en het incident van Nomonhan. Hiranoema zeide, dat er geen wijziging is ln de vastgestelde politiek der regeering met betrekking tot een versteviging van het anti-kominternverdrag, welke in de toe komst zal worden voortgezet op eenzelfde wijze als in het verleden. Het gerucht was in omloop, aldus de premier, dat een han delsovereenkomst zou zijn gesloten tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie. De premier achtte het evenwel ondenkbaar, dat een overeenkomst of afspraak van politieken aard tusschen Duitschland en de Sovjet- Unie zou zijn bereikt. Japan is van zins bijdragen tot den we reldvrede te leveren op de basis van moraliteit. Hiranoema is van meening, dat alle internationale overeenkomsten gebaseerd dienen te zijn op vreedzame gedachten, gegrond op moraliteit. De premier gaf te kennen, dat Japan mogelijk vertegenwoordigers zal zenden naar het a.s. congres der nationaal-so- cialistische partij in Duitschland. DE A.S. BESPREKINGEN TE TOKIO. Sprekende over de a.s. onderhandelingen te Tokio zeide Hiranoema, dat deze in hoofd zaak bedoeld zijn om de plaatselijke ge schillen te Tientsin op te lossen. Het Brit- sche sentiment zal bewijzen een belangrijke factor te zijn bij een vriendschappelijke re geling der geschillen. De premier verklaarde, dat het voor Japan onmogelijk is samen te werken met eenig land, dat bezwaar maakt te gen den opbouw van een nieuwe orde in Oost-Azië en probeert deze te obstru eeren. De a.s. besprekingen hebben geen enkele beteekenis, tenzij Groot-Brittan- nië dat punt goed begrijpt. Daarom is een onmisbare voorwaarde een werkelijk begrip van de positie van Japan in het Verre Oosten. Japan gaat met vastbe radenheid voort. Alle inmenging of ob structie moeten met alle middelen van de hand worden gewezen. Indien Groot- Brittannië mocht weigeren op het voor naamste punt de opvatting van Japan te erkennen en daarmede de eischen van Japan te aanvaarden, zal er voor Japan niets anders overblijven dan de besprekingen af te breken. Japan eerbiedigt de rechten en belangen van derde mogendheden in de buitenland- sche concessies, doch Japan zal het onmo gelijk achten samen te werken met derde mogendheden, die de positie van Japan en zijn wettige oogmerken weigeren te erken nen. Mocht een derde mogendheid den op bouw van de nieuwe orde in Oost-Azië door Japan tegengaan dan zal Japan een derge lijke poging vastberaden bestrijden. Japan heeft geen bezwaar tegen een strikte neutraliteit van de buitenlandsche concessies, doch een tegenwerking van de Japansche militaire operaties en van de pogingen, den vrede en orde te handhaven, is onverzoenlijk met een strikte neutraliiteit yan de buitenlandsche nederzettingen. Een gedeelte van de openbare meening in Japan bepleit een beroep op oorlogsrechten Japan bereid nieuwe cen trale regeering in China te erkennen. in China, doch voor het oogenblik kan niet definitief worden medegedeeld of een be roep zal worden gedaan op oorlogsrechten of niet. Ten aanzien van de betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten zeide Hira noema, dat hem geruchten hadden bereikt, dat de gevoelens van Amerika jegens Japan verbeterd zijn of dat de houding van Ame rika tegenover Groot-Brittannië een wijzi ging heeft ondergaan, doch daaromtrent is niets uit Amerika vernomen, hoewel de premier wel gehoord heeft, dat de stemming in de Vereenigde Staten is verbeterd. Hiranoema voegde hieraan toe, dat de regeering niet overweegt een goodwill- afgezant naar Amerika te zenden. DE TOESTAND IN CHINA. Sprekende over de afwikkeling van het incident in China, zeide Hiranoema, dat in verschillende deelen van China nieuwe regeeringen zijn ingesteld, welke zóó krachtig zijn, dat eerlang een nieu we centrale regeering te verwachten is. Hij is van meening, dat een nieuwe cen trale regeering in China gebaseerd zal zijn op een stelsel, dat den provinciën een mach tig zelfbestuur zal geven. Het is evenwel twijfelachtig of deze nieuwe vorm van regeering het federale systeem zal volgen der Vereenigde Staten of van Duitschland van voor den wereldoorlog. Ten aanzien van de stationneering van Japansche troepen in China zeide de pre mier, dat Japansche troepen gestationneerd worden in Binnen-Mongolië en op sommige punten in Noord-China en ook op andere punten als verdedigingsmaatregel tegen de Komintern. Het is ondenkbaar, dat Japansche troepen direct en uit Midden- en Zuid-China zullen worden teruggetrokken, wanneer een nieuwe centrale regeering zal zijn ingesteld, daar hun aanwezigheid dan noodig zal zijn voor de handhaving van den vrede en de orde. De Japansche troepen, die in verschillen de deelen van China zijn gestationneerd als een verdedigingsmaatregel tegenover de Ko mintern zullen semi-permanent gehand haafd blijven. De verklaring van prins Konoye blijft van kracht en de regeering heeft niet de bedoeling haar te herzien. Het incident in China zal worden afgewikkeld in overeenstemming met de verklaringen van Konoye, doch er zullen passende maatrege len worden genomen, indien de toestand zich wijzigt. HET INCIDENT VAN NOMONHAN. Ten slotte merkte Hiranoema op, dat het incident van Nomonhan beteekent, dat de Japansche en Mandsjoerijsche strijdkrach ten gezamenlijk pogen Sovjet-Russische en Buiten-Mongoolsche troepen, die over de grens zijn gekomen, terug te dringen en I EEN ARRESTATIE TE HAARLEM. De recherche te Haarlem heeft in zijn woning te Zandvoort den 67-jari gen heer C. E. H. van H., directeur van de verzekeringsmaatschappij „Spaar- huis" in liquidatie, aan de Gedempte Oude Gracht, aldaar, aangehouden. Een van wege de Verzekeringskamer ingestelde controle had aan het licht gebracht, dat er in de boeken van deze maatschappij was geknoeid en bij het naar aanleiding hiervan ter hand geno men onderzoek, bleek, dat de directeur zich reeds eenige jaren lang belangrijke bedragen uit de kas had toegeëigend. In totaal had hij een bedrag van 55.000 gulden verduisterd. Hiervan is slechts 1800 gulden en een auto over. Dit be drag en de wagen zijn in beslag geno men. De directeur is naar Haarlem overgebracht. Bij zijn verhoor heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Van H. is in bewaring gesteld. verder niets. Hiranoema betoogde geen nauwkeurige kennis te hebben van den toestand in de Sovjet-Unie. doch hij haalde vele bevoegde waarnemers aan die zeggen, dat Sovjet-Rusland niet in staat is strijd te voeren tegen Japan. Hiranoema onthulde, dat de regeering een krachtige politiek voert, welke be oogt een vriendschappelijke regeling te zoeken van alle hangende kwesties in verband met de Japansche vischrechten in de Russische wateren en de Japan sche petroleum- en steenkolenconcessies in Sachalin, ten aanzien waarvan Sov jet-Rusland een niet te rechtvaardigen houding aanneemt. Hiranoema zeide, dat de regeering voornemens is, de oude rechten en belangen met alle middelen te verdedigen. Ten aanzien van de binnenlandsche po litiek gaf Hiranoema nog te verstaan, dat een orgaan in het leven zal worden geroepen voor de controle op de bevor dering van den buitenlandschen handel. Hij beloofde de productiecapaciteit van de industrieën te zullen doen uitbreiden, hoewel de verlangens der bevolking ten aanzien van grondstoffen verder be perkt zullen worden. VERKLARING VAN TSJANG KAI SJEK Tsjang Kai Sjek heeft gisteren aan den vooravond van dezen tweeden verjaar dag van het uitbreken der vijandelijk heden, een verklaring uitgegeven, waar in hij opnieuw de vastberadenheid tot uitdrukking brengt om den „weer- standsoorlog" tegen Japan voort te zetten. De verklaring, die gericht is tot het Chi- neesche leger en het volk en die beschouwd wordt als bijzonder belangrijk in verband met de talrijke vredesgeruchten, die thans de ronde doen, stelt in bittere bewoordingen den vroegeren premier Wang Tsjing Wei aan de kaak wegens zijn vredespogingen. Een tweede manifest is gericht tot het Japansche volk. Daarin wordt een beroep gedaan op Japan, om de agressie-politiek te laten varen. De weerstand der Chineezen wordt ge rechtvaardigd, met er op te wijzen, dat de Japanners op gelijke wijze zouden optreden, wanneer een inval in Japan gedaan zou worden. Tsjang Kai Sjek voegt hieraan toe, dat het geloof van het Japansche leger, volgens hetwelk zijn verwijdering de verovering van China zou beteekenen, onjuist is, aan gezien anderen zouden opstaan, om zijn plaats in te nemen. DE BESTUURDER ONGEDEERD. Gistermiddag is een Duitsch vliegtuig bij een mislukte poging om een nood landing te maken neergestort op een terrein grenzende aan de P. J. Troelstraat te Hengelo. De machine werd zwaar be schadigd. De bestuurder, die zich alleen in het toestel bevond, kreeg zoo goed als geen letsel. Tegen ongeveer 3 uur bemerkten omwo nenden, dat een grijze eenmotorige machine die een zwart hakenkruis op het roer voerde, boven de gebouwen van het Twentsch centraalstation voor electrische stroomlevering cirkelde met de kennelijke bedoeling een landingsplaats te vinden. De machine zette later koers naar den kant van de dichtbij geleden J. P. Troelstraat om na een wending te kunnen landen met den neus tegen den wind in. Doordat de machine een boompje raakte, maakte zij een verkeerde manoeuvre en sloeg voorover tegen den grond. De bestuurder, die, even voordat het toestel den grond raakte, eruit sprong, liep slechts schrammen op. De draagvlakken van het toestel werden zoo goed als geheel afgerukt, de bladen van den propeller braken en de neus en motor werden ernstig beschadigd. Het toestel was afkomstig uit Mecklenburg. De noodlan ding/, die een zoo slecht verloop had. zou zijn geschied wegens gebrek aan benzine. Moe en afgemat ihuisgekomen? Neem vlug een "AKKERTJE"! U is dan spoedig weer frisch en fit, als door een wonder 3016 (Ingez. Med.» BOERDERIJ EN WOONHUIS AFGEBRAND TE ARCEN. Totale schade van ongeveer zevenduizend gulden. Een door onbekende oorzaak ontstane brand heeft gistermiddag te Arcen (N. Br.) een boerderij en een woonhuis in de asch gelegd. Het vuur brak omstreeks halfdrte uit in de schuur van den landbouwer M. van Megen. Weldra hadden de vlammen, aan gewakkerd door een krachtigen wind, de boerderij bereikt. Naar alle kanten greep het vuur om zich heen. zoodat na eemgen tijd ook het aangrenzende woonhuis van de familie J. Siderius werd aangetast. De in middels verschenen plaatselijke brandweer restte nog slechts de taak zich te belasten met het beschermen van de aan de andere zijde der boerderij gelegen arbeiderswoning van het gezin Reutelingsperger. De inboedel van de boerderij ging grootendeels verlo ren, die uit de woning van Siderius kon voor een groot deel in veiligheid worden ge bracht. Zoowel de boerderij van den land bouwer Van Megen, als de woning van de familie Siderius brandden tot den grond toe af. In de woning, welke de brandweer onder haar bescherming had genomen, werd slechts waterschade aangericht. De totale schade zou omstreeks zeven duizend gulden bedragen. Zij wordt door verzekering gedekt. WATERVLIEGTUIG TEGEN RIJNAAK GEBOTST. Waarnemer en jongetje op het schip licht gewond. Gistermiddag half vier is een watervlieg tuig uit de Mok, dat met twee andere vliegtuigen in de nabijheid van Kampen oefeningen had gehouden, bij het opstijgen tegen een Rijnaak aangekomen. De roef en stuurhut van de Rijnaak werden totaal vernield. Het onderstel van het vliegtuig bleef op het schip zitten, waarna het vlieg tuig over den kop in het water sloeg. De bemanning werd door in de buurt zijnde visschers gered. Het vliegtuig zonk gedeeltelijk en werd door een boot van den rijkswaterstraat naar den wal getrokken. De korporaal-vlieger bleef ongedeerd, de waarnemer werd licht gewond evenals een jongetje op de Rijnaak. BRANDSTICHTING DOOR HET IERSCHE REPUBLIKEIN9CHE LEGER. Aan boord van het Nederlandsche schip „Tapanoeli" van de Rotterdamsche Lloyd is te Liverpool tweemaal brand uitge broken. De eerste brand brak uit in het voorste ruim en werd spoedig gebluscht, doch een half uur later brak brand uit in ruim twee en deze nam grooteren omvang aan. De brandweer werd ernstig gehinderd door de groote rookwolken, welke opstegen uit de brandende lading copra, zoodat met gasmaskers moest worden gewerkt. Ruim twee moest ten slotte onder water worden gezet om de vlammen te blusschen. De politie stelt een diepgaand onder zoek in, aangezien het vermoeden be staat, dat de brand is veroorzaakt door brandstichting door het Iersche repu- blikeinsche leger. Politiemannen zijn geruimen tijd aan boord geweest om verhooren af te nemen. PLOTSELING DEN WEG OVERGESTOKEN Gistermiddag: is de 9-jarige J. van E. wonende te Hilversum, die bij het spel den Laarderweg aldaar ter hoogte van het zwembad Crailo overstak door een auto gegrepen. De jongen bekwam zulke ernstige verwondingen, dat hij enkele oogenblikken na het ongeluk overleed. VERDRONKEN. Gistermiddag om zes uur is het 3-jarige zoontje van de familie Hartland te Mid- denmeer in een onbewaakt oogenblik in het diepe kanaal geraakt en verdronken. Toen men den knaap op het droge had gebracht hebben twee geneesheeren gerui men tijd kunstmatige ademhaling toege past. De levensgeesten keerden echter niet weer. BUITENLANDSCH GEMENGD. DRAMA OP ZEE. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP IN DE WERKVERSCHAFFING. Gistermiddag is in de werkverschaffing bij de Jandsaanwinnlngswerken be Pieter- buren (Gr.) een noodlottig ongeluk gebeurd, waarbij de 37-jarige arbeider M. H. Bever wijk uit Groningen het leven heeft verlo ren. Bij het vervoeren van klei is een kipkar met een inhoud van zeven ton omgeslagen. B. werd getroffen en met ernstige verwon dingen naar het diaconessenhuis te Gro ningen overgebracht, waar hij is overleden. 400 Joodsche vluchtelingen op brandend schip. Wederom hebben Europeesehe Joden een verschrikkelijk drama beleefd op hun tocht naar andere gebieden. Het gebeurde gis teren in de wateren van de Dodekanesos, waar. ter hoogte van het eiland Simi, bij Rhodes, brand ontstond aan boord van het schip ..Rhim", dat onder Panameesche vlag voer en dat 400 Oostenrijksche Joden aan boord had. Het Italiaansche s.s. „Fiume". dat bij Rhodes voor anker lag. voer terstond uit en verleende assistentie. De opvarenden werden aan boord ge bracht van het Italiaansche schip. De ■Rim" zou ten slotte gestrand zijn. (2 lijnen) GEESTESKIND OF LEVEND MENSCH? Dé békende auteur Tyronne Power speelt deze week te zamèn met Loretta Young in de film: „Het laatste nieuws is liefde." Hierboven een der scènes. Bijna alle schrijvers van werkelijk talent zullen u verzekeren, dat de figuren, die zij fantaseerden en die de helden en heldin nen hunner romans geworden zijn, voor hen bestaan, als waren het levende men- schen. Zij weten veel méér te verhalen van hun papieren personagiën, dan in hun boeken staat opgeteekend; het lijkt, alsof zij hun geesteskinderen zéér intiem ken nen, ja alles van hen afweten. Dat dit het geval is geweest met Sherlock Holmes, de magere, hoekige, hoogst scherpzinnige en wonderlijke detective, die een schepping is van het brein van Sir Arthur Conan Doyle, blijkt uit eiken regel, die over hem werd neergeschreven. Hoezéér moet Conan Doyle zich in deze figuur hebben verdiept, hoe zéér vertrouwd was zij hem geworden! Maar de lezersvoelen zij zich even zeer verwant aan zulk een „medemensch". wiens wieg,.in den inktpot" heeft gestaan? Erkennen zij hem als evennaaste, óf zeggen zij met een superieuren glimlach: „Het is maar een boek!"? Het volgende duidelijke en doorslaggevende antwoord moet op deze vraag worden gegeven. Het bureau voor onbestelbare brieven van het Londensche hoofdpostkantoor, het z.g. „Dead letter department" ontvangt nii nog, in dezen tijd, een halve eeuw nadat Conan Doyle zijn boeken schreef, brieven, geadres seerd aan Sherlock Holmes. Bakerstreet, 221 b. Die zijn afkomstig van lieden, die den raad van den den grooten detective willen inroepen. Het laatste huis van Bakerstreet draagt het nummer 220. Nummer 221 b bestaat dus niet en het is duidelijk, dat Arthur Conan Doyle dit aldus opzettelijk heeft ge daan, om met niemand moeilijkheden te krijgen. En net zoomin als no. 221 b nim mer is gebouwd of bewoond, net zoomin heeft Sherlock Holmes ooit geleefd, anders dan in het brein en in de boeken van den genialen schrijver. Het moet erkend worden, dat enkele van de groote en eigenaardige talenten, die Co nan Doyle zijn Sherlock Holmes heeft toe gedicht, het eigendom waren van den Schotschen dokter Joseph Bell van het ge meentelijk Ziekenhuis te Edinburgh. Deze had een groot talent voor crimineele ana lyse en Conan Doyle leerde véél van hem. Maar nog veel méér leerde de schrijver vanSherlock Holmes zelf, dus: van zijn eigen geestekind. Zoodra deze Sherlock Holmes in zijn oogen een levend wezen was geworden, kon het niet anders, of het geesteskind gaf hem raad, leerde hem de methode, volgens welke hij werkte. Zijn vrienden raadpleegden Sir Arthur in allerlei moeilijke gevallen. Bij den een was geld ontvreemd, bij den ander was iets geheimzinnigs voorgevallen en iedereen riep Conan Doyle's hulp in. De schrijver volgde daarop het systeem, dat hij voor Sherlock Holmes had ontworpen en steeds meer verdiept. En heel vaak slaagde hij erin, zoodoende resultaten te boeken, die verrassend moeten worden ge noemd. Deze herinneringen aan een zoo begaafd schrijver en aan zoo opmerkelijke boeken, krijgen een geheel nieuwe actualiteit, nu de 20th Century-Foxfilm den voornaamsten aller Sherlock Holmes-romans, „De Hond van de Baskervilles" heelt verfilmd, met Basil Rathbone in de hoofdrol. ERICH VON STROHEEVI IN „ULTIMATUM". Hierboven de bekende acteur Erich von Stroheim. die deze week de hoofdrol ver vult in de film „Ultimatum", spelend vlak vóór en aan het begin van den wereldoor log van 1914,

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9