H.C ANDERSEN LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 7 Juli 1939 Maandag begint de Ronde van Frankrijk Het tennis-tournooi te Wimbledon Voor het eerst een volledige Nederlandsche ploecj Competitiestanden 2 e klasse Het internationaal bridgeconcours Een partij van twintig minuten «-§ Hoezeer men ook aandacht kan besteden aan de kleine wielerwedstrijden, welke in het zomerseizoen hier te lande worden gereden, hoezeer men belangstelling kan toonen voor de grootere races, welke in het buitenland worden georganiseerd, de interesse van wle- lersportlicfhebbers concentreert zich eenmaal in het jaar om de zoo hoog geprezen en veel omstreden Ronde van Frankrijk, welke Maan dag 10 Juli in Parijs begint. Zeker niet ten onrechte beschouwt men de verrichtingen van de deelnemende renners met meer dan gewone belangstelling, want de Ronde van Frankrijk is zonder eenigen twijfel het voornaamste wielerfestijn. dat men zich kan denken, niet alleen, omdat in de meeste gevallen de beste wegrenners naar de eere plaatsen mededingen, maar ook omdat tijdens deze geweldige race de zwaarste elschen wor den gesteld aan de krachten van de renners. In tegenstelling met vorige jaren zijn de ren ners tijdens deze ronde 21 dagen onderweg. De ronde is ingekort, maar niet minder zwaar geworden, er zijn vlakke wegen, waar de Zui delijke zon onbarmhartig zal branden, er zijn moordende bergtrajecten van de Pyreneeën en de Fransche Alpen, waar de renners tot het uiterste op de proef zullen worden gesteld. In deze twee en dertigste ronde zal Neder land voor het eerst met een volledige ploeg van acht renners uitkomen, maar dit is niet de eerste kennismaking van Nederlandsche wegrenners met de moeilijkheden van de Fran sche Tour. Reeds gedurende enkele Jaren rijden onze landgenooten mede, zij het in klein aantal en gecombineerd met bultenland- sche renners. Het was zeer goed te begrijpen, dat in deze gemengde ploegen niet die ploeg- geest kon leven, welke noodig was om in de race succesvol naar voren te treden. Het ge brek aan succes heeft niet in de eerste plaats gelegen aan gemis aan kennis en doorzettings vermogen van de Nederlandsche renners. Verschillende omstandigheden hebben er toe medegewerkt, dat ons land thans met een vol ledige ploeg zal uitkomen. De voornaamste hiervan is zonder twijfel deze. dat Italië en Duitsehland in de aanstaande ronde niet ver tegenwoordigd zullen zijn. De internationale politieke situatie heeft dit onmogelijk gemaakt De organisatoren van de tour zagen derhalve uit naar aanvulling van de rennersgelederen en zij sloegen de kansen van Nederlandsche renners zóó hoog aan, dal zij een uitnoodiging tot onze landgenooten richtten. Zoo kon een Nederlandsche ploeg worden samengesteld. De kern van deze ploeg van acht man wordt gevormd door de renners Al- bert en Anton van Schendel. die met de moei lijkheden van de ronde uitstekend op de hoogte zijn en de taal van het land spreken, omdat zy in Frankrijk wonen. Naast hen zijn veelal jonge renners gekozen, renners, die nog een naam te maken hebben en die dus gaarne de geboden kansen in de tour zullen grijpen. Hel- lemons, de Korver, Lambrichts, Dominicus, Gommers en Sijen kennen de knepen van het wegrennersvak. De eerste twee waren het vo rig jaar ook van de partij en hoewel zij als eenlingen geen succes konden hebben zij reden voor wat zij waard waren. Men moet zich niet voorstellen, dat in de ronde van Frankrijk die renners schitteren, die in wedstrijden over korte afstanden overwin naars plegen te zijn. En misschien schuilt hier in de groote moeilijkheden voor de Nederland sche deelnemers: zij zijn niet gewend aan etappenwedstrijden. omdat zij slechts nu en dan gelegenheid hebben aan zulke races deel te nemen. Het zal thans voor het begin van de ronde van Frankrijk voor een ieder een moei lijk te beantwoorden vraag blijven of de Ne derlandsche renner wel geschikt is voor dit zeer speciale werk. Het gaat hier niet om een kwestie van kracht, van tactiek of wat ook, maar het gaat om de mentale houding van de deelnemers. Is de Nederlandsche renner in staat de ontberingen, teleurstell ngen en moei lijkheden te doorstaan? Daarbij zal het vooral aankomen op den geest, welke in de ploeg heerscht. op de on derlinge vriendschap, op wederzijdschen steun De samensteller van de ploeg, de heer Joris van den Bergh, heeft hierop juist gelet. Dat moet worden toegejuicht. Toch zouden wij verkeerd doen de pogingen van onze landgenooten in deze „tour de force" met groot optimisme te volgen. De sterkste tegenstanders zullen onze land genooten ontmoeten in de Belgische A-ploeg en in de Fransche ploegen. Het zou ons zelfs niet verwonderen, wanneer onze Zuiderburen er in zouden slagen de tour te winnen, vooral nu Frankrijk door het niet deelnemen van ver schillende zeer vooraanstaande renners sterk is gehandicapt, waarbij nog komt. dat de Italianen zooals gezegd niet van de partij zijn. Maar zij zullen er voor moeten strijden tot het uiterste, daarvoor zorgen de organisa toren, die Fransche regionale ploegen samen stelden, welke natuurlijk willen uitblinken in de provincie van herkomst. De Belgen zullen den strijd vol zelfvertrou wen tegemoet gaan, doch in de overtuiging, dat de moeilijkheden, om tot de overwinning te komen, uitermate groot zullen zijn. Tachtig renners, verdeeld in tien ploegen, gaan in de volgende weken een reusachtige race rijden. Van die tachtig is er één overwin naar. maar allen starten zy in de hoop op succes. Voor de klimmers, sprinters en „trein'Moo- pers is een speciaal klassement ingesteld.Voor deze drie categorieën worden punten toege kend. Daaraan zyn weer extra pry zen ver bonden, welke onafhankeiyk zyn van de an dere pryzen. Men ziet, dat inderdaad alles is gedaan om deze ronde van Frankryk zoo spannend moge- ïyk te doen zyn. WATERPOLO. De Zijl—Poelmeer TWEE OVERWINNINGEN VOOR DE BEZOEKERS. Poelmeer was gisteravond voor de competitie met haar eerste en tweede zevental bij De Zijl te gast en ln beide gevallen zyn de Oegstgeeste- naren met de overwinning gaan stryken. De stryd tusschen de reserves was vlot en boeiend, terwyi er zeer weinig krachtsverschil te bespeuren viel. H. Witte gaf Poelmeer de leiding, toen K. Kraayenbrink naar den kant verwezen was en met dien stand kwam de rust, maar na de pauze was het spel nauwelijks her vat of Van Weizen zond een zeer ver en hoog schot in, dat den Poelmeer-keeper te machtig bleek te zyn. 11. Van dat moment af aan deed de voorhoede der gasten zich meer gelden. Uit een mooie combinatie tusschen Boekkooi en Witte werd het door laatstgenoemde 12 en vooral Boekkooi toonde zich daarna uiterst schotvaardig, zy het dan dat hy het geluk niet steeds aan zyn zijde had. Tweemaal stopte de Zijl-keeper een schot van hem op lichteiyk fortulniyke wyze, voordat hy eindeiyk met een harden kogel de score tot 13 wist op te voe ren. Maar niet zoodra kwam vervolgens den bal by Van Weizen of de geschiedenis her haalde zich en van zeer grooten afstand suisde weer een kogel ln het Poelmeer-doel. 2—3. Fel is toen de stryd geweest tusschen twee ploegen, die zich gaven tot het uiterste en de toeschou wers volop deden meeleven. Lepelaar kreeg een kans op den geiykmaker, maar zyn goede schot werd keurig weggestompt. Boekkooi schoot toen tweemaal tegen de lat, terwijl ook Lepelaar het houtwerk op de proef stelde, doch hoezeer de teams ook werden aangemoedigd: de stand bleef onveranderd, zoodat Poelmeer met 32 winnaar werd. De ontmoeting tusschen de eerste zeventallen etond op een vry matig peil. Keeper Ydens kreeg ln den beginne niet al te lastige schoten te stoppen, waarna J. Ydens er plotseling tus schen uit trok en een corner forceerde, waaruit Vink met een mooi achterwaartsch schot aan de bezoekers de leiding gaf. 0—1. Voor de rust waren de ploegen daarna vrywel aan el kaar gewaagd. De Zyi kreeg eenige kansen, die zy door middel van boogballetjes in een doel- P.u™\ Poogde om te zetten, maar de Juiste richting was zoek, waardoor de schoten telkens langs den buitenkant van den paal gingen. In de tweede helft startte Poelmeer veel vlotter. Het tempo werd opgevoerd en dat gaf den gas ten een beduidend overwicht, waarby nog kwam dat zy beter schoten en meer snelheid bleken te ontwikkelen dan de thuisclub. Een scherp schot van J Ydens voerde den stand tot 02 op en feitelijk stond het toen al vast. dat Poelmeer winnen zou. Het van weerszoden veel te forsche spel leidde er toe. dat Kev en Westen uit het water werden gezonden. Met zes tegen zes kreeg De Zijl door rechtsvoor Blans- jaar kort achter elkaar twee zeer fraaie sco- ringkanscn, maar zijn ontzag voor de keepers- capaciteiten van Ydens bleek zoo groot dal hu ze ongebruikt liet en ln plaats van zelf te schieten den bal overgaf naar een clubgenoot, die gedekt lag en het leer weer kw«t raakte! TerwÜl het spel geleidelijk nog ruwer werd. zag de arbiter zich gedwongen keeper Kloots naar den kant te sturen, omdat hij bij een Poelmeer-aanval het doel omlaag trok en wat zich daarna afspeelde was misschien heel ko- 'sen. maar met normaal waterpolo had het w,elP'* m"r uitstaande. J Ydens scoorde tenslotte 0- 3 en mei dien stand kwam ook het einde van deze wonderlijke vertooning. _V°°r4f h.ad De Zijl III met 3-0 verloren van Zwip n, uit Den Haag. Na de uitslagen van gisteren De Zyi—Poel meer 03 en S.Z.Z.—L.Z.C. 11 luidt de com petitiestand als volgt: gesp. gew. gel. verl. v.-t. pnt. Poelmeer - Haarlem L.Z.C. H.V.G.B. S.Z.C. De Zyi 7 6 0 1 18— 7 12 6 5 1 0 25—10 11 7 2 3 2 17—15 7 6 2 2 2 10—15 6 7 1 3 3 1215 5 7 0 0 7 6—26 0 BRIDGE. De uitslagen van de gisterenavond gehouden wedstryden luiden als volgt: Dertiende ronde open teams: Zweden wint van België met 14 matchpun- ten: wint totaal de match met 4 punten: een victory-point. Hongarye wint van Joegoslavië met 7 match- punten: wint totaal de match met 10 punten: een victory-point. Denemarken wint van Italië met 2 match- punten: wint totaal de match met 33 punten: een victory-point. Duitsehland wint van Engeland met 6 match- punten: wint totaal de match met 2 punten: een victory-point. Finland wint van Holland met 1 matchpunt: Holland wint totaal de match met 30 punten: een victory-point. Duitsehland wint van België met 8 match- punten: Duitsehland wint totaal 20 matchpun- ten: 3 victory-points. Zweden wint van Noorwegen met 20 match- punten: Zweden wint totaal 30 matchpunten: 3 victory-points. Finland wint van Engeland met 28 match- punten: Engeland wint totaal 5 matchpunten: 1 vlctory-point. Holland wint van Italië met 10 matchpunten: Holland wint totaal 10 matchpunten: 2 victory- points. Denemarken wint van Joegoslavië met 16 matchpunten: Denemarken speelde match 0 met Joegoslavië en 270 score-punten ten gun ste van Denemarken gaven de beslissing. Dene marken 2 victory-points. Gisteravond werd gespeeld door de koppels Einhorn—Bemmel Suyck en Polak—Muller. Laatstgenoemd paar was in goeden vorm en haalde de schade van eergisteren in. De stand is op het oogenblik: Zweden 3, Joe goslavië 2, Holland 2, Duitsehland 3, Denemar ken 2, Engeland 1. Hongarye 1 en Finland 1. By dezen uitslag moet rekening worden ge houden met het feit dat eenige landen een ronde vry hebben gehad, zoodat deze uitslag thans nog geen juiste maatstaf is. Nu de finish begint te naderen, begint ook Holland te spurten en de kansen staan niet ongunstig. UIT ZOETERMEER. Morgen te half 8 speelt een D.S.O.-Junioren elf tal thans een vrlendschappelijken wedstryd tegen B.S.V.-junioren uit Bleiswijk TENNIS. De demonstraties te Noordwijk EEN INTERESSANT PROGRAMMA. De „Wimbledonsche Zondag" te Noordwijk, zooals we de traditioneele exhibities wel noe men mogen, belooft Interessante partyen te brengen. Immers mét Von Cramm, wiens deel neming reeds eerder vast stond, komen de beide Amerikanen McNeill en Smith mee, komt ook de huidige derde speelster van Amerika, miss Wheeler en komt de Joego-Slaviër. die reeds twee malen internationaal kampioen van Nederland geworden Is, Kukuljevic. Naar het spel van Von Cramm zal men stellig met belangstelling uitzien. Het tournooi van Queens heeft bewezen, dat de Duitsche speler in uitnemende conditie is. Te Wimbledon hoort men dan ook als algeméene opinie, dat hy de beste kansen gehad zou hebben dit tour nooi te winnen. Indien hij van de party ge weest zou zijn. Dat hij hier nog eens als afge vaardigde van den Duitschen bond zal spelen, acht men echter vrijwel uitgesloten. Indien hy te Wimbledon nog eens speelt, dan zal het óf ..op eigen gelegenheid zyn" en dat is niet zoo eenvoudig, óf als vertegenwoordiger van een anderen bond. Dat Von Cramm echter voor Zweden zou gaan spelen, nadat hij zich daar gevestigd hoeft, is een fabel, waarvan men nau welijks de herkomst kan nagaan. Von Cramm heeft, naar wij vernamen, een positie by een groote Engelsche sport-firma. Mc. Neill is de winnaar van Parys. Te vroeg werd hy door den enorm op dreef zijnden Ku kuljevic uitgeschakeld. Het zou de moeite waard zyn, indien men deze twee spelers te Noordwyk nog eens tegenover elkaar kon plaatsen, zij het dat een party tusschen Von Cramm en McNeill wellicht nog interessanter zou zijn. Daarnevens dan een stryd tusschen het zeer sterke base line-spel van Smith, den grooten onbekende van Wimbledon, en Kukuljevic. eveneens een stryd tusschen het sterk aanvallende Amerikaansche spel van service, smash en vollev. en het scherpe drive-spel van den Zuid-Slaviër. In het dubbelspel, dat is zoo goed als zeker, komen McNeill en Smith tegen Von Cramm en Ku kuljevic. Tenzij men Hughan en Van Swol zou willen opstellen, doch deze verlangen zélf naar wat rust! Beiden verzekerden ons dit nadruk kelijk. Volgende week zijn immers de nationale kampioenschappen weer aan de orde. Naast die beide enkelspelen en het heeren dubbelspel komt dan nog een gemengd dubbel aan de orde. waarin aan den eenen kant miss Wheeler, aan den anderen mej. Couqueraue zal spelen. „Hbld." TOURNOOI TE BOSKOOP. Naar wy vernemen zal het jaarlyksche tournooi te Boskoop gehouden worden op 20. 21 en 22 Juli a.s. J. J. B. J, SWAAN OVERLEDEN. In den ouderdom van 50 jaar is te Amsterdam na een langdurige ongesteldheid overleden de Kay Stammers en Alice Marble in den eindstrijd. Na de hitte van de laatste dagen regende het gisteren te Wimbledon, zoodat de wed stryden twee uur later begonnen, dan be paald was. Op het centre court werden natuurlyk de twee halve eindstrijden van het dames enkelspel gespeeld. Kay Stam mers, die nog nooit verder kwam dan dc laatste acht, bereikte den eindstryd door mevr. Fabyan in drie sets t^ slaan. In de eerste set leidde de Engelsche speelster met 30. Mevr. Fabyan maakte gelyk, maar Kay Stammers wist, nadat het 5—5 was, de set te winnen. In de tweede set kwam de Amerikaansche speelster op 40. Kay be haalde nog twee games maar moest de set aan mevr. Fabyan afstaan. In de derde en laatste set was mej. Stammers in prach- tigen vorm en won met 63. De tweede halve eindstryd was zeer merkwaardig. In twintig minuten was de party afgeloopen en had Alice Marble zich in de finale geplaatst. In de beide sets maakte mevr. Sperling niet meer dan twee slagen in elke game. Cooke en Riggs wonnen in vier sets van Borotra en Brugnon in den kwart eindstryd van het heeren dubbelspel. De voornaamste uitslagen luiden: Dames enkelspel, halve eindstryd: Mej. Kay Stammers (Engeland sl. mevr. S. Fabyan 'V.Sj 7—5, 2—6. 6—3. Mej. Alice Marble (VJS.) sL mevr. S. Sperling (Denemarken; 60, 60. Dames dubbelspel: derde ronde: Mej. Brown en mej. Jarvis (Engeland) sl. mej. Hardwick en mej. Scriven (Engeland) 63, 3—6, 86. Kwart eindstryd: Mej. Nlcholl en mej. Nuthall (Engeland) sl. mej. Brown en mej. Jar vis (Engeland) 62. 62. Mej. Jacobs (V.S.) en mej. Yorke (Engeland) sl. mej. E. Lumb en mej. A. Lumb «Engeland) 60. 61. Heeren dubbelspel, kwart eindstryd: Hare en Wilde (Engeland) sl. Mltic en Puncec (Zuid- slavië) 61. 61, 7—5. Cooke en Riggs (V.S.), sl. Borotra en Brugnon (Frankryk) 64, 3—6, 6—2. 6—3. Gemengd dubbelspel: kwart-eindstrijd: Geel- hand en mevr. de Meulemeester (België) sl. Boussus en mevr. Henrotin (Frankryk) 64, 1—6, 6—3. heer J. J. B. J. Swaan. directeur van de „Apollohar, vlce-voorzittcr van den Neder- landschen Lawn Tennis Bond. De heer Swaan heeft jaren lang zyn krachten gewyd aan den bloei van de tennissport in Nederland in het algemeen en dat van Am sterdam in het by zonder. By na vijf jaar ge leden werd hy benoemd tot- directeur van de „Apollohal". Te Noordwyk was hy meerdere malen leider van toumooien. ROEIEN. NJORD. Het bestuur der studenten-roeivereenlging NJord is als volgt samengesteld: D. J. Koeleman. praeses: J. A. Reus. ab- actls; W. K. Gunst, quaestor; H. F. Heyting, A. H. Wlebenga. H. K. Roessingh, K. W. Cuperus, commissarissen. KORFBAL. FLUKS NAAR EINDHOVEN. Met zeven spelers van het eerste en vyf van het tweede twaalftal trekt Fluks morgen naar Eindhoven, waar Deto serie-wedstrijden houdt Zondag te 10 uur wordt in de eerste afdee- ling espeeld tegen P.S.V.. te 11.50 uur tegen Wilskracht en te 3.20 uur tegen Deto. Verleden jaar won Fluks daar den eersten prys. FLUKSCOMB.—PERNIX. Morgenavond te 7 uur speelt een Fluks-com- binatie op het terrein aan den Zoeterwoud- schen Singel tegen Pemix I. WIELRENNEN. 1 S WIFT-COMBIN ATIE De gisterenavond gehouden trainlngsrit had tot uitslag, dat M. Segaar le werd. J. Ver schoor was ook weer eens van de party en werd buiten mededinging 2e; 3. R. Riethoven; 4. C. van Leeuwen; 5. W. Rijsbergen; 6. J, Riethoven; 7. J. de Groot; 8. J. Schuller; 9. C. de Haas; 10. W. van Rooyen; F. v. d. Berg pech. Na afloop werd er een protest ingediend. In de B.-klasse wist H. Noest zich eerste la plaatsen, voor J. Laven; 3. J. van Klinken; 4. M. Herreur; 5. J. Sleyser, die met pech te kampen heeft gehad. In de C.-klasse was het weer Uitenbróek dia als le over de streep ging; 2e werd Rombout; 3. A. Kruit; 4. M. v. d. Berg; 5. C. Fasel; 6. P. de Romijn. Segaar en Rysbergen ryden Zondag mee in de ronde van Oss. Schüller. van Rooyen, Noest van Leeuwen, de Groot, de Haas. Laven, van Klinken. H. Riethoven ryden Zondag mede om de kampioenschappen van Zuid Holland te Dordrecht. Copyright P. I. B.-Box 6 Copenhogen Er was eens een klein meisje, dat fijntjes gebouwd was en er allerliefst uitzag. Maar 's zomers moest zy altijd op bloote voetjes loopen, want ze was heel erg arm. 'a Winters liep ze op groote klompen, zoodat haar voetjes er neetemaal rood van vagen. O, dat was zoo'n akelig gezicht. Midden ln het dorp woonde do oude moeder Schoenmakers en die naaide, zoo goed als het ging, van oude, roode lappen, een paar icleine schoentjes. Mooi waren ze niet, maar ze waren voor het kieine meisje, dat „Karen" heette, bestemd. Juist op den dag, armoedige lijkbaar. dat haar moeder begraven werd, kreeg „Karen" de schoentjes. En direct trok zy ze aan. Zeker, ze pasten wel niet by een begra fenis, maar zij had nu eenmaal geen andere en daarom ging ze, met haar bloote voetjes in de roode schoentjes, achter de VOETBAL. ALPHEN I—L.F.C. I. Voor den wedstryd tegen L.F.C. I. die morgen op het Alphen-terrein gespeeld wordt. Is Alphen als volgt samengesteld: Doel: Britsemmer; achter: v. d. Woensel en Mulder III; midden: Goedhart. Brunee en Blonk; voor: De Jong, Schellingerhout. Arie Windhorst, v. Leeuwen en Bezemer. NOORDWIJK II—A.S.C. I. Voor den halven eindstryd om den L.V.B.- beker speelt Noordwyk II morgen om 3 urn- tegen A.S.C. I. Noordwyk verschynt in de volgende opstelling: Doel: D. Vink; achter: D Hoek. W. Hoek; midden: F. Visser. M. v d. Niet. H. Liefferink; voor: J. Plug. B. v. Reste ren, G. Maryt, W. Vink en J. Coenraads Ne- derveen. Daar kwam plotseling ren groote koets aan, waarin ren 'c^do dame zat. Zy keek naar „Karen" en voelde medelijden met haar. Daarom zei 2e tegen den dominee: „Wil ik dat meisje met me meenemen? ik beloof U, dat ik goed voor haar zorgen zal!'*

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11