STADSNIEUWS Dr. Colijn heeft opdracht niet aanvaard BUITENLAND DONDERDAG 6 JULI 1939 No. 24318 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt OFFICIEELE KENNISGEVING 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DEZER COURANT: Onze Prijsvraag „Naar Buiten" „Naar Buiten" Dit nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht Algemeene Toestand Intense diplomatieke activiteit - Engelsche credieten - Nog géén Poolsche nota aan Danzig - Het vluchte lingenvraagstuk in het Britsche Hoogerhuis - De besprekingen tusschen Duitschland en Bulgarije. LE3DSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden rr.f. 2.35 per week TTff. .'.T.T.f.0.18 Franco per post - f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnAJ LUISTERRIJKE VIERING VAN LEEUWKENDAG. Een zeer geslaagd kampvuur. Zooals wij in ons Blad van Maandag reeds meldden zou gisteravond de Leeuw- kengroep van de Leidsche Padvinders een herdenkingskampvuur houden ter eere van Leeuwken en tevens ter viering van het 14-jarig bestaan dezer groep. Om 7 uur ver trok de groep, voorafgegaan door zijn keu rige band vanaf het Groephuis aan den Stille Rijn voor een korte marsch door de stad, eindigend op het buitencentrum aan de Rijn- en Schiekade. waar zich reeds vele ouders rond het kampvuur hadden ge schaard. Nadat het „Hoort zegt het voort" gezon gen was en de Padvinderswet gelezen, ver telde de groepsleider, mr. C. de Ru een episode uit het leven van Leeuwken. Deze jongen, zoo eindigde spr. zijn kamp- vuurverhaal, was slechts één uit velen, slechts een illustratie van den moed en durf van vele Leidsche jongens in die dagen van het beleg. En het is een geniale gedachte geweest van de oprichters van onze groep deze te noemen naar Leeuwken. Leeuwken was een echte verkenner, al had hij dan misschien nooit, zooals de moderne ver kenners de belofte afgelegd van „Z'n plicht te doen tegenover God en zijn land De moderne verkenners moeten weten, dat hun belofte niet maar een mooie phrase is, maar dat deze van hen eischt, dat zij zich met hart en ziel trainen om goede staats burgers te worden, te allen tijde paraat om voor hun vaderland alles te doen. Spr. vertelde op welk een sublieme wijze de Tsjechische verkenners zich gedurende de September- en Maartcrises hadden ge dragen, hoe ze op allerlei wijze diensten hadden bewezen aan de gemeenschap als: eerste hulpdiensten, berichten overbrengen, verkeersregeling, luchtbescherming, enz Verkenner zijn, is niet maar wat met een balletje spelen, het is een spel, dat voorbe reidt voor het leven en dat van iederen deelnemer eischt dat hij zich traint om een flinke vent te worden. Wie daarin geen lust heeft, hij worde nooit verkenner. Vervolgens las hopman de Ru een bood schap voor van den eere-groepsleider den heer Stokhuyzen uit Rotterdam, die met een driewerf hiep-hoi beantwoord werd. Het woord werd nog gevoerd door den heer A. Valkenburgh. secretaris van het district Rijnland en den heer J. Th. Witte, ou-baas bij de Kath. Verkenners. Hierna werd het kampvuur voortgezet met een groot aantal recreatie's, liedjes er. yells. Het zou ondoenlijk zien hier alle geestige momenten weer te geven, die zich voordeden. We vermelden slechts van de Welpen de dans van Bagheera, die de aan wezigen in ademlooze spanning hield en verder de bijzonder geslaagde imitatie van een Schotsche doedelzakband, die den om trek deed daveren van het gelach; verder de recreatie van de Zeeverkenners; een vrije dag; en de imitatie door een van de Voortrekkers van Speenhoff, benevens de schitterende vertolking op de harmonie? door een van de verkenners van „Oriënt Express". Kortom, het was een kampvuur- programma, dat alle aanwezigen buitenge woon heeft vermaakt, en dat zij zich nog lang zullen herinneren. Om ruim 9 uur werd het kampvuur besloten met het zin gen van het Wilhelmus. Wij gelooven wel te kunnen zeggen, dat de Leeuwkengroep door dit kampvuur haar reputatie eer heeft aangedaan. HET WATERGEBRUIK IN GEMEENTE LEIDEN. DE Weest zuinig met water. Van de zijde der N.V. Leidsche Duinwa ter Maatschappij deelt men ons mede, dat het totaal watergebruik, dank zij de mede werking van de woningbouwvereenigingen en vele particulieren, reeds belangrijk is beperkt. In verband met de groote droogte is het noodzakelijk, dat op deze wijze wordt voort gegaan. Om ook in de toekomst in aller behoefte aan goed drinkwater te kunnen blijven voorzien, stelt de directie der L.D.M. zich voor op ruime schaal tot het plaatsen van controlemeters over te gaan. Het zal wel ieder duidelijk zijn, dat an ders zij. die thans zuinig met het water omgaan, tenslotte de dupe zouden worden van het ongelimiteerd waterverbruik door anderen. TUINTJESVER. „ONS BELANG". Gisteravond hield de Tuintjesvereeniging „Ons Belang" een excursie naar de nieuwe kassen van den Hortus. Ongeveer 70 a 80 dames en heeren waren om 8 uur aan het Academiegebouw verzameld. Bij het betreden van den tuin werd het gezelschap in twee groepen gesplitst; één gedeelte ging met den heer Mater en het andere gedeelte met den heer Smit mede. Nadat de mooie in gang van den tuin, met zijn eenjarige ge wassen was gepasseerd, ging men direct over tot het bezichtigen der kassen. In teressant en leerrijk was de uiteenzetting, welke de deelnemers te hooren kregen. Na dat beide groepen de kassen hadden ver laten, werd de tuin bezichtigd. Een snel opkomende onweersbui was echter spel breker. zoodat het gezelschap zich spoedig naar huis begaf. Den héeren Mater en Smit komt een woord van dank toe voor hun duidelijke uiteenzettingen. OPLEIDINGSSCHOOL 3-OCTOBERSTRAAT Ouderavond. De gisteravond gehouden ouderavond mocht zich in een zeer groote belangstelling verheugen. Toen het hoofd der school de bijeenkomst opende, was de gymnastiekzaal geheel ge vuld en moesten vele ouders genoegen ne men met een staanplaats. Een aantal kinderen van de 5e en 6e klasse voerde onder leiding van mej. Otto de kinderoperette „Rhodia" op. In deze operette wordt het eeuwenoude Grieksche sprookje verhaald van Rhodia en haar beide zusters; hoe de eerstgenoemde, om haar schoonheid benijd door haar zusters, wordt weggevoerd in het bosch en gevonden wordt door de nachtfeeën; daarna weten haar zusters haar betooverd suiker goed te geven, waarvan zij eet en in een diepen slaap geraakt. Zij wordt door een prins gevonden, wiens moeder in staat is Rhodia uit haar slaap te wekken. Tenslotte heeft de operette ook voor het arme ge plaagde meisje een gelukkig einde. De kinderen hebben allen zonder uitzon dering met volle toewijding en overgave hun rollen gespeeld en gezongen. De leidster, mej. Otto, komt zeker een woord van hulde toe. voor het vele werk. dat zij heeft ver richt en voor de beschaafde wijze, waarop de operette werd uitgevoerd. De heer Franke verzorgde op voortreffe lijke wijze de muzikale begeleiding Alle aanwezige ouders waren opgetogen en onderstreepten op enthousiaste wijze de woorden van dank en bewondering, door den heer Van der Jagt en den voorzitter van de oudercommissie tot de leidster en de uitvoerenden gesproken. Door de jeugdige medespelenden en de oudercommissie werden aan de leidster en aan den heer Franke eenige stoffelijke blij ken van erkentelijkheid aangeboden. Dank werd voorts gebracht aan de dames, die zich verdienstelijk hadden gemaakt bij de vervaardiging der costuums en aan enkele ouders en anderen, die de schitteren de décors hadden vervaardigd en voor de uitstekende verlichting hadden gezorgd. Tijdens de huishoudelijke vergadering, welke hierna gehouden werd, zag de heer L. H Janssen zich herbenoemd tot lid der oudercommissie, terwijl in de vacature werd voorzien door de benoeming van mevr. Christiaanse. Het hoofd der school sloot hierna dezen zeer druk bezochten ouderavond met enkele dankwoorden. EEN GEHELMZINNIG GEVAL. CONCERT IN „RHIJNGEEST". De patiënten van „Rhijngeest" genoten gisteravond in het park van deze inrichting van een zeer goed concert, dat werd aan geboden door de muziekvereeniging der N.Z.H.T.M.. dirigent de heer Reinier van 't Koff, uit Haarlem. Ook hebben velen op den Rhijngeesterstraatweg met aandacht naar het concert geluisterd. Het hartelijk applaus na elk nummer bewees hoe de pa tiënten dit concert op prijs stelden. Aan het einde van den avond heeft dr. H. W Borgerhoff Mulder. Ie geneesheer van ..Rhijngeest" en wnd. geneesheer-directeur ide geneesheer-directeur der gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest dr. F. J. Stuurman is uitstedig) het gezelschap uit naam der patiënten dank gezegd voor het gebodene. Bij den stalhouder Dieben is een in de Coornhertstraat opgevangen merrie ge schut. Wie was die dame? Een stadgenoote heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat zij tijdens een rit met een autobus door de stad een portemonnaie, inhoudende een bedrag van f. 23, heeft ver loren. In deze bus bevonden zich. behalve de chauffeur nog een heer en een dame. Eerstgenoemde heeft verklaard te hebben gezien, dat de heer een portemonnaie van den grond opraapte en aan een dame ter hand stelde. Deze dame was evenwel niet degene, die de portemonnaie had verloren, hetgeen evenwel niet onmiddellijk bleek, daar de dame in kwestie de beurs zonder meer accepteerde. De politie staat nu voor de vraag: wie was die dame? Er zijn bekend: de dame, die de porte monnaie verloor en de chauffeur; er res ten dus als onbekenden de dame. die het geld aannam en de heer, die het haar over reikte. En aangezien volgens aloude wetten der wiskunde dit vraagstuk niet oplosbaar is zonder dat meerdere gegevens bekend zijn. verzoekt de politie den onbekenden heer zich te willen vervoegen aan het Politie- bureaij. afdeeling recherche. Vanzelfspre kend is overigens ook de dame van harte welkom Nadat hij gisteren een conferentie van ruim twee uur heeft ge had met de voorzitters van de zes Tweede Kamerfracties, heeft dr. Colijn zich hedenochtend naar H. M. de Koningin begaven, teneinde Haar mede te deelen, dat hij de hem verleende op dracht tot vorming van een kabinet, welke door hem in beraad was gehouden, niet aanvaardt. Dr. Colijn is te kwart over negen door H. M. de Koningin ont vangen. H. M. de Koningin heeft vanmiddag den voorzitter van de Eerste Kamer, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, op den Ruigenhoek ontvangen. Nog slechts enkele dagen en de gelegenheid om deel te nemen aan onze Prijsvraag „Naar Buiten" wordt gesloten. Maandagmiddag eindigt on herroepelijk de termijn van inzending. De weersomstandigheden zijn thans ideaal voor het maken van een flinken wandel- of fietstocht door een prachtige omgeving. Onze prijsvraag biedt daartoe een schoone ge legenheid enbovendien nog de kans op een der vele geld prijzen. Ook de natuur roept u toe: CONCERT „ITALIAANSCHE OPERA". Een avond van sublieme prestaties. Hoe jammer het is, dat wij hier slechts zelden Italiaansche operakrachten beluis teren mogen, konden wij gisteravond weer eens duidelijk onderkennen. Werkelijk: d.t ras-echte Italiaansche „bel canto" is een verrukking voor het oor! De „zangtechni- cus" kan hier zijn hart zonder effectvolle trucjes dienen om enkele tech nische tekortkomingen te verbergen. Voor zichtigheid zij haar aanbevolen, teneinde zich op den duur tusschen uitmuntende krachten te kunnen handhaven. De mezzo sopraan Maria Melonie trof door haar su bliem geëgaliseerde stem en nobele voor dracht, wars van eenig effectbejag. Dat haar rustige, beheerschte en op hoog gees telijk niveau staande zang zulk een krach tig applaus verwierf, prouveerde voor het onderscheidingsvermogen van het gehoor. Twee tenoren presenteerden zich en ook met hen kan de Italiaansche Opera eer inleggen. Cristy Solari heeft reeds vele successen achter den rug: deze fijne „lichte tenor" moge welicht niet meer het niveau van vroeger behouden hebben, zijn muzikaliteit en enorme routine vergoeden dit ten volle! Een, naar wij meenen voor onze sthd nieuwe aanwinst, begroetten wij in Dino Badesco. wiens bloeiende en gezond klin kende tenor een triomfaal succes verwierf: het gemak waarmee hij ook na de pauze zong tevens in het Rigoletto-kwartet den fluweelen glans van dit door de natuur uitverkoren orgaan stempelen hem tot een der meest waardevolle leden van het hui dige Italiaansche opera-ensemble. Het is ons helaas onmogelijk, dieper op aller prestaties in te gaan Het zij voldoen de te constateeren, dat ons een avond is geboden van bewonderenswaardigen opera zang, die den waren liefhebber van fit genre bij voortduring deed genieten. Het blijft onbegrijpelijk, dat nog zoovelen in ons land zich van avonden als deze afzijdig houden: wij hadden zoo gaarne gezien, dat de zaal stampvol geweest was. hoewel de opkomst thans reeds bevredigend was. Men denke dus daaraan, wanneer deze Italianen eventueel nóg eens in onze stad komen. Zij verdienen dan dat de Stadsgehoorzaal te klein is. om alle belangstellenden te ontvangen! BINNENLAND. Minister Steenberghe bood minister Funk een diner aan in kasteel Oud-Wasse naar (3de Blad). Vergadering Nederlandsche Aannemers- bond en Patroonsbond voor de Bouw bedrijven (3de Blad). Riggs en Cooke in den eindstrijd van het heeren enkelspel te Wimbledon (Sport, 3de Blad). In den ouderdom van 63 jaren is overleden de heer P. Lotsy, oud-burgemeester van Valkenburg. AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille markt - Prijshoudende stemming - Geringe koersveranderingen - Ame rika iets hooger - Beleggingsmarkt weifelend. BUITENLAND. Intense diplomatieke activiteit in Engeland (lste Blad). Nog geen Poolsche nota en géén directe actie inzake Danzig (1ste Blad). Het vluchtelingenvraagstuk in het Britsphe Hoogerhuis; lof voor ons land (lste Blad). Engeland zou China steunen; isolatie der concessie te Tientsin volgens Japan noodzakelijk (lste Blad). De Bulgaarsche premier door Hitier Berlijn ontvangen (lste Blad). to ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de letteren en eenige wijsbegeerte op proefschrift getiteld: ..De reserve ophalen aan de prachtig geplaatste refreinenbundel van Jan van Doesborch", tonen, die op een onvergelijkelijke wijze de heer C. H. A. Kruyskamp, geboren te resonneeren, terwijl het bij deze zangers en Rotterdam en wonende te Leiden: idem Meest matige, later afnemende Zuidelijk: tot Zuidwestelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Iets warmer overdag. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Bii Kon. besluit van 1 Juli is benoemd tot lid van het college van curatoren der rijksuniversiteit alhier, mr. N. C. M. A. van den Dries, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, te 's-Gravenhage. zangeressen gelukkig niet alléén gaat om „stimmprotzerei". een euvel, waarmee an ders „opera-artlsten" nog wel eens behebt zijn Het moet vóór alles gezegd, dat het de directie gelukte, voor dit seizoen een over het algemeen eminente groep te engagee- ren. Oude bekenden en nieuwe gezichten: te zamen vormend een rij „eerste klas" krachten, wien het naast vooraanstaande stern-kwaliteiten geenszins ontbreekt aan de noodige muzikaliteit en voordrachts kunst om zulk een uitgebreid programa ten volle tot haar recht te doen komen. Daar behoort wat toe, om zónder orkest en zónder de tooneel-entourage, een gan- schen avond een op opera's verzot audi torium, dat op dit gebied veel gehoord heeft, volkomen tevreden te stellen En wij gelooven wél. dat dit geheel en al gelukt is, getuige het telkenmale opklinkend stormachtige applaus, waardoor ieder op tredende na de pauze met liefde nog een „toegift" schonk. Wij hoorden dan: als eerste dc prachtige bariton Enrico de Franceschi in' de be roemde Paljas-proloog, doch die speciaal na de pauze zijn hoogste troeven uitzong. Een magistraal zanger, wiens voordracht tevens uitnemende hoedanigheden inhield. HU behoort reeds tot de ouderen: maar zijn orgaan heeft nog niets van zijn slans en kracht verloren! Zijn succes was enorm. De coloratuurzangeres Diana Miehelli be hoort nog tot de héél jonge krachten, doch hoe heeft haar stem zich in enkele jaren ontwikkeld. De volle sonoriteit van haar orgaan, de voortreffelijke scholing, waar borgen nog véél gi'ootere successen in de toekomst dan die haar nu reeds ten deel vielen, speciaal na de „Scena del delirio" uit Donizetti's Lucia di Lammermoor. De bas Eraldo Coda huldigden wij reeds eer der om zijn voorname zangwijze: zijn d ep orgaan voldeed ook nu aan hooggestelde eischen. De sopraan Nadia Ve'.'a Poggioli bewoog zich op iets minder niveau: het mlddenregister is lichtelijk opgeofferd aajj de voortreffelijk klinkende hoogte en zekere cp proefschrift getiteld: „Pjalar jóns saga damusta saga". Mevr. L. F. Tan-Haver- horst, geboren te Rotterdam en wonende te Apeldoorn Geslaagd voor het taalkun dig candidaatsexamen Indologie: de heer R. C. Bock (Den Haagi. Voor het doctoraal examen Indisch recht: mej Yap Djoen Nio. (Leiden) en voor het doctoraal examen klassieke let teren: mej. C. E de Vos, (Den Haag); de heer H W. van Pesch. (Den Haag) en mej. J. Bruining, (Oegstgeest). CHR. H. B. S. Bevorderd van de 4de naar de 5de klasse afdeeling B (Math. Phys. afd i M. van Dijk Noordwij kerhout i UITLOTING-GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op 14 Juli 1939 des voormiddags 11 uur in een der vertrekken van het Gemeentehuis zal worden overgegaan tot de uitloting van 234 obligatién a f. 1000 en 8 obligatiën a f. 500 in de 3'/i geldleeninz der ge meente Leiden van 1937 n groot f6.500.000. 3006 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Leiden, 6 Juli 1939 LANGDURIGE ENGELSCHE KABINETSZITTING. De diplomatieke activiteit in Enge land is, in verband met de onderhan delingen met Moskou en de Danzigsche kwestie in deze dagen bijzonder intens. Gisteren heeft bijv. het Britsche ka binet vier en een half uur vergaderd, j De reden hiervan is gelegen in het feit, dat de maatregelen, welke het kabinet zoekt te nemen tegen iedere eventua liteit gekomen zijn op het punt, waarop bijzonderheden, zoowel van dc militaire als van dc financieele verplichtingen in Europa, moesten worden bestudeerd. Natuurlijk werd ook gesproken over de laatste fase der onderhandelingen met de Sovjet-Unie.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1