KARELI Streeft dr. Colijn naar een nationaal Kabinet Overheersching van Europa door geweld vermijden" 80ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 5 Juli 1939 Derde Blad No. 24317 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Eén doel van Engeland en Frankrijk: GEMENGD NIEUWS Mr. Verschuur meent dat de poging mislukken zal BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Rede van Hore Belisha Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 EEN JONGE ZEEHOND IN DE BLAAK. Het dier eindigde zijn bestaan op de Rotterdamsche straatkeien. Wandelaars die gisteravond hun schreden naar de Blaak hadden gericht, waren zoo fortuinlijk getuige te zijn van een niet alledaagsch tafereeltje. Daar zwom n.l. tus- schen de beurtschepen een jonge zeehond rond. Nadat het dier zich had laten zien, ■wipte het op den wal. hetgeen gemakkelijk lukte, daar het hoog water was. De zeehond scharrelde op de harde Rotterdamsche keien rond, totdat hij door een schippers knecht doodgeslagen werd. Zoo eindigde deze jonge verdwaalde zeehond zijn be staan in een wagen van de gemeente reiniging. Hoewel een dergelijk voorval niet veel voorkomt is het wel te verklaren, dat een zeehond tot in het hartje van de binnen stad kan doordringen. Het dier kan de Nieuwe Maas afgekomen zijn Ook bestaat de mogelijkheid, dat het met een schip meegekomen is en zijn kans schoon ziende overboord gewipt is. DOODELIJKE AANRIJDING TE PURMEREND. Vierjarig kind onder vrachtauto geraakt. Gistermorgen liep mej. de H. met een tweeling, jongetjes van vier Jaar, langs de markt te Purmerend. Een zwaar beladen vrachtauto passeerde haar. Daar er maar weinig ruimte was, kreeg een van de kinderen een stoot van het voorspatbord en kwam tusschen de wielen terecht Het achterwiel ging over het hoofdje, zoodat het kind vrijwel op slag gedood werd. PROJECTIEL ONTPLOFT TE BUSSUM. Een doode. Een monteur, wonende aan den Vaart- weg, te Bussum. had van een zijner klan ten een projectiel, vermoedelijk een hand granaat gekregen om te onderzoeken wat voor een voorwerp dit was. De sergeant- monteur Oudekeizer die bij den monteur inwoont, onderzocht het projectiel. Bij het demonteeren vloog het uit elkaar. De ser geant werd tegen den grond geworpen en bleef zeer ernstig gewond met ingedrukte borstkas liggen. Hij werd naar de St. Gerardus Majella- stichting overgebracht, waar hij kort na aankranst overleed. De monteur kwam er met wonden aan het gelaat af. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Gisteravond om halfzeven is te Ouder kerk aan de Amstel de 62-jarige wielrijder G. Rabe, wonende te Amsterdam, bij het oversteken van den nieuwen provincialen weg nabij Ouderkerk aan den Amstel door een personenauto gegrepen. De man liep hoogst ernstige verwondingen op en over leed enkele oogenblikken na het ongeluk. Per ziekenauto van den geneeskundigen dienst werd het lichaam naar een der hoofdstedelijke ziekenhuizen vervoerd. DUBBELE BOERDERIJ AFGEBRAND TE ENKHUIZEN. Gisteravond omstreeks zes uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de aan den Oosterdijk tusschen Enkhuizen en Zaandijk staande dubbele boerderij, be woond door de gezinnen J. en A, Mantel. Hoewel de motorspuit van Enkhüizen spoe dig ter plaatse was viel aan behouden van het brandende perceel niet meer te denken. De bewoners en de buren slaagden er in een groot deel van den inboedel in veiligheid te brengen. De boerderij brandde tot den grond toe af. TE \'EEL LINKS VAN DEN WEG GEREDEN. Op het Frederiksplein te Amsterdam is gistermiddag om ongeveer halfvier een ern stig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een twintigjarige wielrijdster het slachtoffer is geworden. In bewusteloozen toestand met hoogst ernstige inwendige kneuzingen is zii naar het Wilhelmina Gasthuis overge bracht. Het meisje naderde op haar rijwiel uit de richting Hooge Sluis en hield niet vol doende rechts. Achter haar reed een zware vrachtwagen en Juist toen de bestuurder van dit voertuig haar wilde passeeren, week de wielrijdster nog meer naar links uit. Zij werd gegrepen en raakte onder het dubbele rechterachterwiel. Overdekt met wonden en in bewusteloozen toestand werd zii opgenomen. De bestuurder van den vrachtwagen treft volgens de politie geen schuld. BUITENLANDSCH GEMENGD. ITALIAANSCH WATERVLIEGTUIG VERONGELUKT. Vijf inzittenden gedood. Een Itaiiaansch watervliegtuig is bij Napels verongelukt. De vijf inzittenden zijn om het leven gekomen. Bij Rome is een jachtvliegtuig veronge lukt De bestuurder werd gedood. HONGARIJE'S GESCHIEDENIS OP EEN BRIEFKAART. Een jeugdige werklooze te Budapest heeft de, geschiedenis van Hongarije van de vroegste tijden tot 1928 neergeschreven op één enkele briefkaart. Hiertoe gebruikte hij het hardste potlood, dat te verkrijgen was. De letters zijn 0.3 m.M. hoog. Hij biedt de kaart thans ten verkoop aan en hoopt met de opbrengst in staat te zijn, lithografie te studeeren. Onlangs schreef hij het 42 regelige epische gedicht van Petofi, getiteld: „Hongarije verrijst" op de achterzijde van een postzegel. 2909 (Ingez. Mcd.) GEBOREN: Henrietta Cornélie Ingeborg, D. van G. J. den Heeten en B. van Wijk. ONDERTROUWD: B. de Bruin jm. 23 j. en N. Heetveld jd. 23 j. H v. Vliet jm. 24 j. en J. v. Ek jd. 21 j. OVERLEDEN: M. J. Huiskens, Dr. 7 mnd. J. Vermeer. M. 58 j. P. M. v. d. Poel. Dr, 18 j. G, den Oude. M. 59 j. H. H. M. Planjer. hsvr. van P. de Rook 69 j. De ..Avondpost" meldt inzake de Kabi netscrisis: De besprekingen alle besprekingen die de formateur tot dusver heeft gehou den, zijn uitsluitend van oriënteerenden aard geweest. Tot portefeuille-aanbiedin gen in een bepaalde formatie is het nog niet gekomen. Dr. Colijn streeft naar een Kabinets samenstelling op zoo breed mogelijke basis De eerste phase van dit streven is achter den rug. De tweede vangt Woensdagmiddag (dus heden Red. L D.i aan; dan heeft dr. Colijn een conferentie met 6 fractie-voorzitters uit de Tweede Kamer en wel met allen ge lijktijdig. Ook hieruit blijkt duidelijk de tendenz, om te komen tot wat men zou kunnen noemen een nationaal Kabinet. Toen de vorige week de ontslag-aanvrage van het ministerie bekend werd, teeken den wij daarbij aan: ,,Een Kabinet van breede allure, van nationale samenstelling, is het eerst-aan- gewezene. De tijden, waarin wij leven, en de gevaren, die ons omringen, roepen er om. En dr. Colijn is er de man voor. Wij hopen, dat alle groote en grootere partijen bereid zullen zijn, daaraan eventueel mede te werken". Het is ons een voldoening, dat het stre ven van den formateur deze richting uit gaat. Afgewacht zal moeten worden, hoe de 6 groepen (roomsch-katholieken, anti-revolu tionairen, christelijk-historischen, sociaal democraten, vrijzinnig-democraten en libe ralen) er op zullen reageeren. Met name spant deze vraag ten aanzien van katholie ken en sociaal-democraten. Dat het program van het te vormen kabinet hierbij een rol speelt, spreekt van zelf. Evenzeer kan in dit verband worden gedacht aan de toepassing van het nieuwe Grondwets-artikel inzake de benoeming van ministers zonder portefeuille. MR. VERSCHUUR AAN HET WOORD. De redactie van de .Volkskrant" heeft zich tot mr. Verschuur, den voorzitter van de R.K. Staatspartij, gewend om hem te vragen hoe hij tegenover de crisis staat. In den loop van het onderhoud gaf mr. Verschuur als zijn meening te kennen, na de opinie van den interviewer, dat uit het communiqué over het ontstaan der crisis is te concludeeren, dat het niet meer of minder is dan een ombuigen van de tot nog toe gevolgde politiek op het stuk van de werkloosheidsbestrijding en werkloozen- zorg dat dat juist het wezen van de zaak is en de crisis tot iets onbegrijpelijks maakt. ..Bovendien is de crisis zoo onbegrij pelijk, omdat zij tot niets voeren kan. Dat is te zeggen: niet tot een verande ring op het punt. waarop dr. Colijn met de zijnen zich bezwaard gevoelen. Dat heeft een staatsman zich toch óók af te vragen! Welnu, in de Kamer staat zeker 75 percent achter de werkloosheidspolitiek der regeering. Wel zullen sommigen daarin verandering willen brengen mits men hun aantoont, dat nieuwe belangrijke feiten zulk een ommekeer noodzakelijk maken. 1 Denk u dan niet, dat een z.g. zaken- I kabinet een veranderde poliek kan doordrijven? Hierop antwoordde de heer Verschuur, dat zulk een kabinet met mannen als Van Doornik, Trip e.d. er in, zou ko men te staan voor een Kamer, waar van 75 percent van geen toegeven zou willen weten. Zijn dan andere constructies te be denken, welke de verandering door dr. Colijn beoogd zouden kunnen bren gen? Ook dit achten wij, aldus de heer Ver schuur. ondenkbaar. Andere construc ties zullen zeer zeker op allerlei andere punten een andere politiek brengen, maar juist niet op het punt van werk- loosheids-bestrijding". Op de vraag of mr. Verschuur van mee ning is. dat de rechtsche samenwerking hierdoor een einde neemt antwoordde deze: „Inderdaad moeten wij van die sa menwerking eenigen tijd afscheid ne men. Wij mogen, omdat de werkloos heidsbestrijding met de hoogste goede ren van ons volk samenhangt op dit punt niet toegeven. Zou de katholieke Kamerfractie er ook zoo over denken? Ongetwijfeld, was het antwoord. Juist uit het feit, dat ik mij zoo onomwonden uitspreek, kunt u afleiden, dat de frac tie er eveneens zoo over denkt. Liet dat voor mij eenigen twijfel, dan zou ik mij met meer reserves moeten uit drukken. Immers, de fractie staat rechtstreeks voor de verantwoordelijke vraag van het verleenen of weigeren van samenwerking aan een bepaald kabinet. Nog nooit is over de vraag hoe ons geheele katholieke volk over een zaak denkt zoo weinig twijfel mo gelijk geweest". PREDIKBEURTEN. Boskoop - Geref. Gem.: Donderdagnam. 7^ uur, ds. Stuyvenberg van Benthuizen. Noordwijk-aan-Zee - Geref. Bond (Juliana- wegHedennam. 8 uur, de heer Asmus van Dordrecht. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Heumen c.a.. W. J. van Lindonk, em.-pred. te Scheveningen. GEREF. KERKEN. Tweetal te Appelscha: S. v. TPopta, cand. en hulppred. te Noordwolde (Fr.) en J. Rook, cand. te Steenwijk. De Britschc minister van oorlog Hore Belisha, heeft gisteravond aan het jaarlijksche diner van het genoot schap Frankrijk-Groot Brittannië een redevoering uitgesproken, waarbij hij o.m. het volgende zeide: Hore Belisha. Het centrale doel van ons streven is steeds identiek geweest, ofschoon wij dat doel langs verschillende wegen nastreefden. Engeland en Frankrijk hebben beide getracht een overheer sching van Europa te vermijden. Frankrijk ging daarbij te werk met het systeem der bondgenootschappen. Enge land aan den anderen kant is traditioneel gekant geweest tegen het aanvaarden van verplichtingen. De Fransohe politiek is ge rechtvaardigd door de harde lessen der ge beurtenissen, die ons eveneens gedwongen hebben de Fransche vooruitziendheid te erkennen. Er bestaat waarlijk en werkelijk een Fransdh-Britsehe politiek, die in ge meenschap van geest wordt geleid. Het is wellicht een kenmerk van de veerkracht onzer democratie, dat wij in staat zijn onze gebruikelijke opvatting zoo door en door aan te passen aan de gewijzigde om standigheden. Moge de geheele wereld weten, aldus Hore Belisha, verder dat onze beide landen volkomen den aard der uitda ging begrijpen, die ons wordt geboden en dat zij er het hoofd aan zullen bie den, wanneer dat noodig is, met vast beradenheid. Het zou de meest doodelijke aller dwa lingen zijn voor de waarnemers en nog meer voor de belanghebbende partijen, wanneer zij verkeerde gevolgtrekkingen zouden maken uit het feit, dat de omstan digheden ons in het defensief hebben ge plaatst. Aangezien wij geen agressieve be doelingen hebben, kan het initiatief niet in de eerste plaats aan ons zijn. Dat zou voor den oppervlakkigen toeschouwer zwakheid kunnen lijken, terwijl het op den langen duur een kracht zal zijn. Onze gelijkheid van doelstelling wordt thans gesteund door gelijkheid van poli tiek, hetgeen aan onze entente een die pere, bindender beteekenis geeft dan ooit te voren. Dit deelgenootschap tusschen Londen en Parijs berust niet op eenigerlei formeele artikelen van een vereeniging. Niet de minst opmerkelijke trek er van is. dat er geen geschreven tekst bestaat. Het deelgenootschap is noch zelfzuchtig noch exclusief, doch bereid, zooals wij gezien hebben, om op te treden ten behoeve van anderen, die hun onafhankelijkheid be dreigd zouden kunnen zien. Sprekende over de militaire krachtsin spanning van Engeland, legde Hore Belisha er den nadruk op, dat de keuring der j eerste 50.000 dienstplichtigen aan het licht heeft gebracht, dat ruim 97?/o geschikt was I voor den militairen dienst. Wat zijn dat voor artsen, die ons verval afkondigen? zoo vroeg spr. De sterkte van het Britsehe leger, geregelde en hulptroepen, zal voor het volgende jaar om dezen tijd ruim een millioen manschappen bedragen, welk aantal voortdurend stijgen zal. Hieruit zal blijken, hoe goed wij het Fransche stand punt gaan begrijpen. Tenslotte verklaarde Hore Belisha dat „diepgenesteld in onze beide vol keren zekere opvattingen leven, die door de generaties zijn overgeleverd en verrijkt, nJ. opvattingen betref fende gedragsnormen ten aanzien van optreden in het leven, ten aanzien van menschelijke waarden. Wij hebben de overtuiging, dat het een verraad zou beteekenen, wanneer wij die niet be hoedden. Deze opvattingen en de hardnekkigheid waarmede zij vastge houden zullen worden, vormen een be wapening voor ons, die nog hechter is dan staal. Wij koesteren dezelfde ide alen, wij zijn vrienden, wij zijn sterk en wij zullen schouder aan schouder staan." DS D. CHR. KARSSEN t In een der ziekenhuizen te Zwolle, waar hij een spoedoperatie moest ondergaan ia in den ouderdom van 51 jaar overleden ds. D. Chr. Karssen. predikant bij de Geref. Kerk van Hattem. Dirk Christiaan Karssen werd 29 April 1888 te Amsterdam geboren, waar zijn va der, wijlen ds. D. J. Karssen predikant was. Hij ontving zijn opleiding aan de Vrije Universiteit en werd in 1915 candidaat urn 21 Mei 1916 bij de Geref. kerk van St. Jacobi-parochie in het predikambt te wor den bevestigd. 10 Oct. 1920 verbond hij zich aan de kerk van Hattem. De overledene die ook buiten zijn eigen gemeente zeer gezien was. was zoowel vanwege de classis Harder wijk als vanwege de Part. Synode van Gel derland deputaat ad art. 13 K.O. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a.s. Vrijdagmiddag om 2 uur vanuit dc Geref. Kerk van Hattem aldaar plaatsvinden. EUCHARISTISCH CONGRES 1944 IN SPANJE. Kardinaal Segura te Sevilla heeft mede gedeeld. dat het Eucharistisch Congres 1944 in Spanje zal worden gehouden. DE VACATURE OBBLNK AAN DE UTRECHTSCHE UNIVERSITEIT. Prof. van der Leeuw bedankt. Naar wij vernemen heeft prof. dr. G. v. d. Leeuw, hoogleeraar in de theologie aan de rijksuniversiteit te Groningen, bedankt voor den hem aangeboden leerstoel aan de rijks universiteit te Utrecht (vacature Obbink). (2 lijnen) REDE VAN BONNET. Na Hore Belisha voerde Bonnet het woord, die eveeneens wees op de hechtheid van het Fransoh-Britsehe bondgenoot schap. Bonnet bracht o.a. hulde aan Belisha, in wien hij het symbool wenschte te zien van de vastberadenheid en de heroieke opoffe ringen van Groot-Brittannië voor de eigen veiligheid en die van alle volken. ..Frankrijk en Groot-Brittannië hebben, aldus Bonnet, ook den plicht op de wereld een zekere mate van veiligheid te handha ven, waarbeneden het leven gevaar zou loopen ondraaglijk te worden. Het is niet mogelijk, dat de men- schcn iederen dag vreezen voor de grenzen van hun grondgebied en iede ren ochtend opstaan met een vrees voor geweldpleging en oorlog. Dat heb ben Chambcrain, Halifax, Daladier en ikzelf met alle duidelijkheid en kracht, welke in ons is, betoogd. Het is der halve om den vrede te bevestigen en de mensehen gerust te stclicn. dat En geland en Frankrijk met broederlijken ijver werken aan de toeneming van hun militaire macht. Onze gemeenschappelijke inspan ning heeft slechts ten doel de veilig heid der volken te handhaven. Dc vriendschap en kracht van Frankrijk en Engeland zijn in staat alle hinder palen te overwinnen. Sinjo Juul door S. Franke. Uitgavo Scheltens en Giltay, A'dam 1939. In dit boek tracht Franke ons de halfslachtige positie duidelijk te maken, die de Indo. in dit geval zoon van een Hollandschen vader en een Javaanschen moeder, in de Indische maatschap pij inneemt. Hij doet. dat op een deels zeer openhartige, deels ook zeer oppervlakkige wijze, waardoor den lezer, die Indië toevallig niet kent. veel onbegrijpelijk zal blijven. Temeer, om dat dit boek. dat geen litteraire waarde bezit, olleen recht op erkenning verwerft wanneer de inhoud, objectief, en doorkneed, die erkenning kan veroveren. Dit boek leest men niet om de I schoonheid van het proza, waarbij men de rest j dan wel op den koop toeneemt. Aan den door snee Nederlander, onbekend met de tropen zal j juist datgene voorbijgaan, waaraan de lezer die j wèl op de hoogte is van Indische toestanden, de waarde van de strekking kan bepalen. Intus- schen is ook deze waarde zeer beperkt, om de reeds eerder genoemde oppervlakkigheid en ook om de weinige bezonkenheid waarmede ons de tweestrijd van den jongen in kwestie wordt uit gebeeld. zonder de essentieele verschillen in Öostersche en Westersche mentaliteit te ver klaren. Die ligt werkelijk niet in het verschil van huidskleur, zooals hier telkens wordt be weerd. Behalve dit onderwerp, schildert de schrijver ons het leven in de kampong en ont moetingen met krokodillen, slangen en wilde zwijnen waarvoor men maar op zij behoeft te gaan om alle gevaar te ontwijken» op een ma nier. die nu niet bepaald objectief te noemen is. Men gevoelt den auteur hier en overal in het boek als ..partij" en het is gevaarlijk tendens te schrijven, wanneer men niet volkomen boven zijn onderwerp staat en daarvan de details be- heerscht Zon in het Zenith, roman van R. Poortmans. Uitg. Sevire den Haag. Ook hier een koloniale roman en wel over den Congo, die ons een volslagen ander beeld van kolonisatie biedt dan wij gewend zijn uit onze eigen of bijvoorbeeld Engelsche litteratuur. In de eerste plaats treft ons. dat de Belgische Congo blijkbaar nog steeds geen geordend, recel- matig bestuurd gebied is. doch een bezetting waar de ..bestuurder" (bij ons controleur) op tournée gaat om volkstellingen te houden en zaden te verdeelen onder de negers. Als de neger geregistreerd is krijgt hij een belasting plaatje te dragen, zooals bij ons een fiets, er wordt hem uitdrukkelijk op het hart gedrukt dat de zaden niet zijn om te eten maar om te 'saaien en na zijn vertrek leeft de neger in voortdurende vrees als dwangarbeider gerequireerd te worden voor het verrichten van gratis arbeid. Dwang arbeiders worden gemakkelijk gemaakt, als het zaad niet goed opkomt bijvoorbeeld of als het dorp niet wordt aangeveegd of als er te veel zie ken zijn. Het is alles wel een zeer primitieve poging tot opvoeding van inboorlingen in de meeste elementaire begrippen van beschaving en hygiëne. Zeer hoog wordt het moreel van den gouvernementsambtenaar in die sfeer ook niet. aangeschreven en het leven van den blanke met zfjn vrouw daar in de binnenlanden van Afrika, ver van iedere beschaafde samenleving, tart elk~ beschrijving. Deze zon in b#>t zenith is moordend, verzengt iedere poëzie, alle rechtvaardigheids gevoel. Typisch is dat deze bestuurders op een fiets het oerwoud doortrekken en over de step pen". brandend-heete. zanderige, onen vlakten. Poortmans schrijft concreet en een beetje vreug deloos. Naakt, heet, leeg is. volgens den suteur. het leven in de binnenlanden van den Congo en men gaat er snel tc gronde. In een paar hon derd bladzijden afgebeten zinnen gaan men- schenlevens kapot en toch is het boek in deze wreedheid zeer boeiend. C. N.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9