Uit de Rij De Juli-sterrenhemel in 1939 LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 5 Juli 1939 VISSCHERIJ-BERKHTEN LOSSE 1VIJMMERS \AN ONS BLAD Hoe laat wordt de hoofdbus gelicht Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 LAND- EN TUINBOUW Buslichtinqen aan Het station te Leiden ALPHEN. 25-jarig Jubileum H. Hoekstra. In het gymnastieklokaal der Mulo- school met den Bijbel, dat daartoe fees telijk was ingericht, heeft de heer H. Hoekstra, onderwijzer aan de U.L.O.-afdee- Jlng dier sohool, gisteren zijn 25-j. Jubileum bij het chr. onderwijs gevierd. Bij het bin nentreden ontving de schooljeugd den jubilaris met een hartelijk applaus. Na het zingen van Ps. 103 1 hield het hoofd der school, de heer J. P Verheule, een korte toespraak, waarin hij gewaagde van de groote begaafdheden van den heer Hoekstra. De leerlingen mogen zich dan ook be voorrecht achten van dezen onderwijzer les te krijgen en het hoofd der school bracht den dank over van alle leerlingen en oud-leerlingen, die van zijn onderwijs hebben kunnen profiteeren. Spr. voegde daaraan zijn persoonlijken dank toe voor de sympathie, die hij van de jubileerende leerkracht heeft mogen ontvangen en wees erop, dat hij naar den eisoh van Gods Woord zijn talenten met trouwe plichts betrachting heeft gebruikt. Daarop hebben de leerlingen de familie Hoekstra de zegenbede uit Gez. 96 toege zongen. Een der leerlingen bood met en kele woorden namens haar medescholie ren een prachtige staande schemerlamp aan. De jongelui werden onthaald en kre gen het verdere deel van den ochtend vrijaf. De voorz.. de heer W. Samsam, ging zijn carrière bij het ohr. onderwijs na en sprak zijn waardeering uit voor hetgeen de jubilaris in de 16 jaren, die hij aan zijn tegenwoordige sohool verbonden is, heeft verricht, wenschte hem ook voor de ko mende jaren Gods besten zegen toe en bood hem een mooie salontafel aan. Daar na kreeg de heer P. Kruit gelegenheid na mens de collega's enkele woorden tot den jubilaris te richten. Spr. schetste hem als een collega, die men eerst na langeren om gang leert kennen en daardoor achten en waardeeren .Als blijvende herinnermg aan dezen dag bood de heer Kruit namens alle collega's een tijdschriftenstandaard aan. Ook de heer A. Maaskant, onder wiens lei ding de jubilaris 13 jaar heeft gewerkt, heeft in een toespraak den heer Hoekstra geluk gewenscht. In korte speechjes heeft laatstgenoemde alle sprekers beantwoord cn bedankt voor de vriendelijke woorden en waardevolle geschenken. De bijeenkomst werd beëindigd met het zingen van een Psalmvers en dankzegging. Concert van Arti. Onder zeer veel belangstelling werd Dins- dagavond door de Chr, muziekver. ,.Arti et Rellgionl" voor het Nieuwe Raadhuis een concert gegeven. Mede dank zij het moo c zomerweer had het concert een geslaagd verloop. De heer S. P. Wijbenga alhier slaagde voor het machinisten-examen diploma B eerste deel. Met ingang van 16 Juli as. is alhier aan het station der Ned. Spoorwegen be noemd tot arbeider-telegrafist de heer J. W. van Weert uit Roterdam. ALKEMADE. Loop der bevolking. Gevestigd: W. M. van der Meer B 483 van Leiden P. W. Schrama, D2 van Voorschoten A. van Asselt, F 39 van Haarlemmermeer B. J. Geerling. A 78 van Hengelo F. van Dijk en gezin. A 170 van Leiderdorp J. M. van der Hoorn B 219 van Leimuiden S. Thomson, F 32 van Den Haag H. van de Leygraaf, B 508 e van Oirsbeek J. Koppel. B 508. van Grootebroek C. M. van Klink, B102 van Leiden C. Helleman, A 45 van Woubrugge A. C. Brugman. B 16 van Haar lemmermeer M. J. van den Akker. D 142 van Woubrugge C. A. Dongelmans, D221 van Woubrugge C. Remmerswaal. C 120 van Wou brugge. Vertrokken: M. Heemskerk naar Heemstede, Cloosterweg 24 A. J. van der Voet. n. RUn- zaterwoude, H. Geestlaan 77 S. Vuyk naar Haarlemmermeer, Aalsmeerderweg 773 L. van Berkel en echtgenoote naar Woubrugge B 395a B. Langhout naar Rijnsburg. Koestraat 46 Q. M. Rotteveel naar Noordwijkerhout. Zee weg 127 L. Oudshoorn, naar Den Haag, Slijk- einde 27 E. M. Hoogenboom naar Haarlem. Kaninefatenstr. 36 G. H. Stipdonk naar Lei den. Vliet 41 J. G. M. Byen naar Noord wijkerhout. Langevelderweg 17 L. M. Geluk naar Aalsmeer, v. Kleefkade J. Geluk en ge zin naar Hoogkerk. Zuiderweg 54 C. J. van Zoen van Warmond E. J. Boersma naar Amsterdam. Sarphatipark 24 J. Penning de Vries naar LLsse, Heerenweg 359 D. M. Euskcrmolen naar Leiden. Havenkade 17 A. C Verdel naar Wassenaar. Storm van 's-Gra- venzandeweg 129 A J. Clemens naar Lisse. 3de Poellaan 55a G. A. Baak naar Woubrugge B 204 H. van t Hart en gezin, naar Ter-Aar. C 84 H. C. Vesseur naar Hillegom. Burg. Wentholtstr. 7 C. Remmerswaal naar Sas- senheim, Rijksstraatweg 67. Vleeschkeuringr. In den loop der maand Juni zijn ter secretarie aangegeven de volgende slach tingen: bedrijfsslachtingen: 14 koeien. 26 varkens en 2 nuchtere kalveren. Nood- slachtingen 4 koeien. 4 nuchtere kalveren, 1 veulen, 9 varkens, 3 schapen en 5 lam meren. Ingevoerd werd 143 K.G. vleesch. Aan keurloon werd ontvangen f. 231. zijn behalve aan one Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49. Fa. A. H. J. WIJTENBURG. Haarl.stracrt 2. W. G. J. VERBURG. Heerenstraat no. 2. Fa. A. SOMERWIL Azn., Hoogewoerd 24. A. M. VAN ZWICHT. Breestraat no. 126. A. VAN EGMOND. Haven 2/4. W. VAN LEEUWEN. Janvossensteeg 19. VERVOOREN. Haarlemmerstraat no. 128. W. P. v. SAVOYEN. K. Rapenburg 12 A. BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat no. 59 Oegstgeest ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD t.o. het Postkantoor Leiderdorp en aan de Kiosken. WASSENAAR. Autotocht Ouden van Dagen. De ouden van dagen uit deze gemeente hebben gisteren door de goede zorgen van het Wassenaarsche Comité weer een heer lijken tocht gemaakt. Om 10 uur werd, na dat versnaperingen en sigaren waren uit gedeeld aan de ongeveer 125 deelnemers tsters), van den Lange Kerkdam gereden naar de Beukenhof te Oegstgeest, waar koffie met gebak werd gebruikt. Vandaar werd gereden naar Schiphol, waar in het restaurant aan een keurige koffietafel de inwendige mensch werd te goed gedaan. Het bedrijf werd daarna met interesse bekeken vanuit de auto's die over het terrein kruisten. Daarna werd een bezoek gebracht aan Paviljoen Westbroek- park, waar thee werd gedronken met ge bak. terwijl voorts bananen en chocolade werden rondgedeeld. ZEVENHOVEN. Opbrengst Bazar. De bazar voor den autotocht der ouden van dagen heeft de mooie som van f. 112. bruto opgebracht. Voor een schoolreisje. Eenige leerlingen der Chr. school deden een omgang in de gemeente voor een schoolreisje naar Rhenen en omstreken, hetgeen de som van f. 63.— opbracht. Ster 3' grootte, oi ki«io«r Ster 2* grootte. Ster 1' gr. Melkweg KOUDEKERK AAN DEN RUN. GEMEENTERAAD. Het loon bij de Valkenburgsche werkver schaffing - Maximum snelheid in bebouwde kom - Dreigende woningnood? Voorzitter is de burgemeester. Tegen woordig alle leden. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen, terwijl de voor zitter mededeeling doet. dat de werkloozen uit deze gemeente tewerk gesteld zullen worden bij den aanleg van ihet Vliegveld te Katwijk. De heer Van Egmond geeft verslag van de gehouden schouw over de Lagewaard- sche Wetering, waarbij is gebleken, dat de vaargeul aan de gestelde eischen voldoet en het uitbaggeren dus waarschijnlijk geen object van werkverschaffing is. In verband hiermede komt ter sprake het basis-uurloon voor de werkverschaf fing aan het Vliegveld, hetgeen voor onze gemeente gesteld is op f. 0,27 per uur. Alge meen wordt dit aan den lagen kant geacht en als een onbillijkheid gevoeld tegenover het loon, dat aan de werkloozen van groo- tere gemeenten voor dezelfde wericzaam- heden betaald wordt. De heer Lieverse acht een gezamenlijke actie van de betrokken gemeentebesturen bij den minister gewenscht om het loon op een beter peil te brengen. De voorzitter zegt toe, pogingen in het werk te zullen stellen om hiertoe te geraken. Z. h. st. wordt besloten tot toelating der nieuw gekozen raadsleden. Hierna worden aangeboden de rekening van het Waterleidingbedrijf en de ge meente-rekening dienst 1938. De voorzitter zegt. dat de inkomsten en uitgaven van het bedrijf hebben bedragen f. 6511,17, ter wijl de inkomsten van de gemeenterekening van den gewonen dienst beloopen f 83.667,87 en de uitgaven f 77.612,58, alzoo een batig slot van f. 6055,29 De kapitaalsinkomsten bedragen f. 12.859,73 en de uitg. f 18.593,45. alzoo een nadeelig slot van f. 5733,72. Vervolgens licht de voorzitter toe een concept-besluit tot wijziging der begroo ting dienst 1939, hetwelk hoofdzakelijk ver band houdt met de tewerkstelling van werkloozen te Katwijk. Na eenige besprekingen wordt het con cept onveranderd vastgesteld. Dan wordt na toelichting door den voor zitter B. en W. gemachtigd de bovenwo ning van het Raadhuis opnieuw te ver huren voor den tijd van twee jaren tegen een wekelijkschen huurprijs van f. 5 met inbegrip van centrale verwarming. Voorts wordt na toelichting door den voorzitter nog vastgesteld een verordening tot wijziging der verkeersverordenüng. welke hierop neerkomt, dat de maximum snelheid van 30 K.M. voor de bebouwde kom verhoogd wordt tot 45 K.M. per uur. zulks in overeenstemming met de nog niet in werking getreden wegenverkeerswet enz. Het voorstel tot het aangaan van een ge meenschappelijke regeling tot onderlinge hulpverleening bij brand, wordt op voor stel van den voorzitter van de agenda afgevoerd, daar B. en W. bij nader inzien tot de overtuiging is gekomen hiertoe voorshands nog niet over te gaan, daar de raad bij een dergelijke regeling praktisch alle zegensohap uit handen geeft. Tenslotte deelt de voorzitter nog mede, dat van den minister nog geen beslissing is ingekomen omtrent de subsidie-aanvra gen inzake woningverbetering. Wel is van den inspecteur bericht binnengekomen, dat verschillende woningen niet voor verbete ring met overheidssubsidie in aanmerking zullen komen, daar het in het voornemen ligt den Raad voor te stellen een 11-tal woningen onbewoonbaar te verklaren. De voorzitter acht zulks een ingrijpende maatregel en vreest, dat hierdoor een wo ningnood dreigt te ontstaan. Ook verschil lende leden achten dit een te ingrijpende maatregel. De voorzitter zegt toe zich hier over nog in verbinding met den inspecteur van de volkshuisvesting te zullen stellen, doch vreest, dat uiteindelijk hieraan niet zal zijn te ontkomen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Nevenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel, in Nederland in Juli. DE ZON. De declinatie van de zon neemt nu weer geleidelik af, op 22 Juni haar hoog de waarde (23 gr. 26.7 min. N.) bereikt hebbende be draagt. zy den len Juli 23 gr. 11.2 min. Noord en den 3ien der maand is deze waarde, heel langzaam, ge slonken tot 18 gr. 33.1 min. N.; de middaghoogte, d.w.z. .de hoogste stand die de zon in het Zuiden, des mid dags om 12 uur. bereikt, neemt af van 61 gr. 11 min. op den eersten, tot 56 gr. 33 min. op den laatsten dag der maand; de dagboog of de lengte van den dag van van zonsopkomst tot zons ondergang. neemt af van 16 uur 40 min. (op 1 Juli opkomst 3.43 u.. ondergang 20.23 u.» tot 15 uur 36 min. (op 31 Juli opkomst 4.18 u.. ondergang 19.54 u.r. de dag- duur wordt dus 1 h 4 min. korter totaal, des avonds verliezen we echter nog slechts 29 minuten. DE MAAN. Er vallen in deze maand twee volle manen, hetwelk gemakkelijk kan. omdat een maanmaand slechts 29,5 dag lang is en Juli 31 dagen telt. Het aardige is. dat men nu aan de maan den loop der zon kan zien. immers: de volle maan is slechts vol omdat zij recht tegenover de zon komt. ergo: de zon staat net aan den anderen kant van den hemel tusschen de sterren als de maan. Men ziet nu de V.M. van 1 Juli en die van 31 Juli beide op ons kaartje; aan den anderen kant van den ster renhemel is de zon dus even ver verloopen. Het is 1 Juli volle maan; 9 Juli laatste kwar tier (in de Visschen, juist buiten ons kaartje): 16 Juli nieuwe maan (tusschen Tweelingen en Kreeft)23 Juli eerste kwartier, juist nog in het W.Z.W. zichtbaar op onze kaart en 31 Juli weer volle giaan. Wettelijk ingeschreven bij bet Bureau '/t Industrieelen Eigendom onder No. 64222 EERSTE KV? VOLLE MMN LAATSTE KWEI1EE NIEUWE KAAN ZUID VENUS KAES JUPITER ssruKwus© DE PLANETEN. Venus (m 3.3) is morgenster In den Stier en de Tweelingen; op de kaart onzichtbaar. Mars (m 2.3) staat in den Steenbok. Jupiter <m 2,1) is morgenster in de Vis schen. evenals Saturnus <m 0.6). ALGEMEENE OPMERKINGEN. Den 5en Juli komt de zon in het aphelium. d.w.z. zij staat dan zoover mogelijk van de aarde af. (Eigenlijk is het net andersom: de aarde staat dan in haar baan zoover mogelijk van de zon af: 152.000.000 km; lichtafstand. d.w.z. de duur die een zonnestraal noodig heeft oni van de zon bij de aarde te komen: 8 min. 27 sec. Het verschil in afstand zon-aarde tus schen perihelium en aphelium (3 Jan. en 5 Juli) bedraagt rond 5.000.000 km). Vallende sterren: 28 Juli komen de Aquariden II aan bod. een tamelijk rijke sterrenstroom «gemiddeld 24 per uur) met het uitstralings punt ln den Waterman. De beweging dezer val lende sterren is langzaam, de banen zijn lang. VISCHPRÏJZEN. IJMUIDEN. 5 Juli 1939. Per Kg Tarbot 0.52—0.36; Tong 1.34—0.90. Per 50 Kg.: Griet 22—15; Zetschol 23—18; Kleinschol 177; Bot 145.50; Schar 6.50 3.19; Tongschar 26; Poontjes 3.301.50; Groote schelvisch 1611.50; Middel schelvisch 158.30: Kleinmiddel schelvisch 115.80; Kleine schel visch 7.504.70; Groote gul 11.506; Kleine gul 8.30—3.10; Wijting 4.30—1.15; Makreel 4.80— 2 90 Per 125 Kg.: Kabeljauw 52—19. Per stuk: Vleet 3—2.35; Leng 0.95—0.38; Koolvisch 0.55—0.40. Treilers: ..Gerberdina Johanna" IJM 38. 605 manden, f. 3430; ..Erin" IJM 12. 730 m.. f. 2300; ..Protinus" IJM 85. 280 m.. f. 1840; ..Neptunus", IJM 87, 155 m.. f. 1200; ..Antje" RO 15. 350 m., f. 2290; SCH 31. 160 m., f 1150. Kotter: E 15 f. 1070 Loggers: KW 86 f. 520; KW 76 f 1190; KW 159 f. 1140; KW 154 f 630; KW 51 f. 740; KW 84 f. 440; KW 114 f. 610. Laatste busliehting ten Postkantore voor de eerstvolgende poetverbinding tn de richting van Amsterdam Rotterdam 2.40a 1) 15.05 2) 2.40a 1) 15.40 8.15 3) 16.00 2) 7.00 2) 16.00 2) 8.55 4) 17.20 9 45 19.10 2) 10.20 18.35 10.20 19.40 11.20 20.15 11.20 20.45 2 12.05 20.45 2) 13.15 2) 22.20b 13.15 2) 22.20b 14.15 2) 23.45 2) 22.35 2» 23.45 (2 lijnen) WADDINXVEEN. Cursus E.H.B.O. De Ned Vereeniging voor Luchtbescher ming heeft een cursus gehouden in E.H. B.O., waarvoor slaagden de dames: F. J. Broer ;M. Yska; mevr. Boonstoppel-Tijster man; mevr. A. J. de Gelder-de Graaf; mevr. M. de Vries-Bestens; J. de Rooij; E. BoonstoppelN. de Boon; J. A. de Rooij: K. G. Magre; M. Wijnbeek; M. J. v. d. Sar; W. Los; J. Krabbendam; mevr. B. v. d. Berg-Versluis; mevr. Oskam-Graafland. De dames werden opgeleid door Zuster van der Loo en Dr. van der Linden. Raads agenda. De raad dezer gemeente vergadert Vrij dag a s. 's namiddags 2 uur 1. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwbenoemde leden van den gemeente raad. 2 Notulen. 3. Mededeelingen, inge komen stukken, enz. 4 Bespreking van het uitbreidingsplan waarbij ir. van Embden van het Instituut „Stad en Landschap van Zuid-Holland" zal tegenwoordig zijn. 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van een bedrag voor de ordening van het archief. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een bedrag voor den aankoop van schoolbanken voor de openbare school B 7 Verzoek van eenige fabrikanten-handeldrijvenden om het verkeer over de Zuidkade kosteloos toe te laten 8. Begrootingswijzigingen. 9. Ver zoeken om ontheffing van schoolgeld cn hondenbelasting. WOUBRUGGE. Loop der Bevolking;. Gevestigd: Uit Leiden. P. Verkadc. B 3 Uit Uithoorn. P. de Rijk en gezin, B 381 Lei den, J. Singeling, A 184 Voorschoten, A. Orsouw. B 390 's-Gravenhage, G van den Boon, A 174 Alkemade, G. A. Baak, B 204 Voorhout, J. J. van der Ploeg. B 343 Beiden, D. Haveman, B 186 Alkemade, L. M. van Berkel en gezin, B 395 a Rijnsater- woude, W. van Dorp, A 15. Vertrokken: C. J. Hoogenboom naar Alke made. D 207 P. M. de Graaf naar Alphen, Zuideinde 15 J. van Soest naar Warmond. Heerenweg 104 J. A. van der Kroft naar Was senaar, Papeweg 43 M. Westdijk naar Gouda. Tollenstraat 76 A. A. Bontenbal n. Alphen a. d. Ryn, Hooftstraat 67. Een zeldzame vogel, de roerdomp heelt zidh genesteld op de rietmatten langs het Brasemermeer. Hoewel de vogel zich zeldzaam laat zien, konden wij toch waar nemen, dat zij vier jongen bij zich had. De Burgemeester is na eenige dagen met verlof te zijn geweest, weer in de ge meente teruggekeerd. ZWAMMERDAM. De heer W. v. Tuijl Jr., volontair ter gemeente-secretarie alhier, is te 's-Gra venhage geslaagd voor het examen ge meente-administratie. In de bakkerij van den heer v. d. B. alhier ls brand ontstaan, door vlamvatting van bij den oven liggend brandbaar mate riaal. De knecht, die even in de bakkerij moest zijn, deed nog juist bijtijds de ont dekking. Het mocht gelukken erger te voorkomen. De lieer H. C. van Oosleram alhier is daagd voor het notarieel examen 2de deel. AARDBEIEN. De pluk buiten is in vollen gang en valt op de lagere gronden althans, niet tegen. Vooral de jonge bedden zijn goed in op brengst, de oudere hebben meer van de vorst geleden. Aardbeien worden op de lichte zand- en zavelgronden aangeplant begin Augustus. Vooraf wordt de grond flink met natuur- mest bemest. Dit laatste ls van veel be lang. We maken gebruik vlan grootvruch- tige soorten en planten zóó. dat we soorten hebben die elkaar in rijpheid opvolgen. Wie veel en mooie aardbeien wil plukken plante de soort Deutsch Evern. Dit geeft het eerste jaar na aanplant de mooiste vruchten, vandaar dat wij op onzen lichten grond dicht planten, bijv. 10 c.M. uiteen op de rij en de rijen 40 cM. en dan houden we de planten maar één jaar. Na den oogst winnen we nog jonge planten en daarna schoffelen we dit soort weg. Zooals we boven opmerkten is begin Augustus de beste planttijd. Vooral zóó planten, dat de harten niet te diep worden geplaatst en bij eventueel droog weer een paar maal gieten Gedurende het najaar goed den grond schoon en los houden en regelmatig de ranken wegnemen. Half November doet aanplant met ruige mest, riet of stroo te men goed den grond tusschen de jonge dekken. Dit beschut tegen te strenge kou en vooral doet de mest goed. Zooals gezegd geeft de soort D. E. reeds ln het eerstvol gende jaar groote vruchten. Dit soort is vToeg. wordt het eerst geplukt, dit jaar in onzen tuin 19 Juni. Een ander goed soort is Mad.me Mouthot. ook wel Princes Juliana genoemd. Geeft zeer groote, smakelijke vruchten, volgt in rijpheid op de Deutsch Evern. Eveneens is aan te bevelen Moulin Rouge, een frtsch roode, mooie vrucht, goed van smaak, wordt ook aangeboden onder den naam Ober Schleziën. Jecunda is de bekende Beverwijk- sche aardbei, zeer geschikt voor den han del en vril leut De drie laatstgenoemde soorten geven, begin Augustus aangeplant, in het eerstvolgend jaar een halve op brengst. Daarom planten we op rijen, 40 cJJ. uiteen en op de rij op 20 c.M. Direct na den pluk ln het eerste jaar schoffelen we om de andere een rij weg, zoodat de afstand dan wordt 80 ciM tusschen de rijen Een volgend jaar geven deze rijen meestal een flinken oogst. Na den pluk mesten we met dunne koemest, welke wordt ingepunt of wel we geven kunstmest, bijv. per 10 M2. 5 ons Chilisalpeter, 8 ons super fosfaat en 8 ons patentkali. Deze hulpmest inschoffelen of harken. Op lichte gronden houde men de planten niet te lang; drie jaar is daar lang genoeg; de vruchtbaar heid neemt dan af. beter ls het om het andere jaar aan te planten. Wil men geen jonge planten 'winnen dan worden de ran ken geregeld verwijderd. Op zware gronden worden dezelfde soor ten gebruikt. Aanplant in Augustus is dan meestal niet mogel k omdat de grond te droog ls. Daar worden begin April de bed den aangelegd. Mén krijgt dan in het eerste jaar geen vruchten. Het volgend jaar wordt flink geoogst en meerdere jaren gaan de planten mee, bijv. 4 a 6 jaar. Dit is op de uiteenloopende gronden verschillend Ook hier plante men regelmatige jonge bedden: dit is de beste waarborg om regelmatig te plukken. Oude vischnetten geven de beste waarborg tegen vogelschade. Als men deze netten na de aardbeien op de bessen ge bruikt en vooral droog weer op zolder brengt, kan men ze meerdere jaren ge bruiken. Wil men aardbeien ln een koude bak vervroegen dan kan men daarvoor het best de soort Deutsch Evern gebru'ken Aan planten in de eerste week van Augustus is dan ook noodig. Men maakt de bedden zóó breed dat er in Februari een losse bak over kan worden gemaakt Men maakt de richting van de bedden Oost-We-t zoadat de ramen naar het Zu'den kunnen afhel len. Tr. een bak gedekt met de bekende éénvutters is plaats voor vijf riten planten welke laatste op de rij 15 e.M afstand krijgen. Bij droog weer in Augustus gieten 22.35 2) aansluiting nachttreinen. 23.45 Luchtpost N.O.I. alleen op Maandag, Woensdag en Vrijdag. Utrecht Leiden-Stad 2.40 1) 12.05 6.30 le bestelling 5.00 16.00 2) 13.40 2e bestelling 20.15 2) 17.35 3e bestelling De met a aangegeven tijdstippen gelden mede voor Zon- en feestdagen. De met b aangegeven tijdstippen gelden alleen voor Zon- en feestdagen. 1) Niet op Maandag en daags na een feestdag. 2) Na dit tijdstip kan nog gepost wor den ln den postwagen van den aan- sluitenden trein. 3) Alleen op Maandag. 4) Niet op Maandag. Katwijk Noordwijk Leiderdorp Werkd.: 4 55 Werkkd.: 4.55 Werkd.: 5.35 13.15 11.20 6.15 16.10 13.15 12.15 17.00 1610 16.35 17.30 Z.- en F. 4.10 Z.- en F. 4.10 Z.-en F. 5.40 Oegstgeest. Werkdagen: 4.10 4.55 12.05 16.10 17.20 Zon- en fee6td.: 4.10 BUS STATIONSPLEIN EN PERRON. De buslichtingen aan het Station ge schieden ongeveer 10 k 15 minuten na de hierboven vermelde lichtingen ten Postkantore. ,.Nee, lieveling, je hoed ligt hier niet is de kamer!" en zoo noodig, iets schermen tegen de felle zon. De grond los en schoon houden en in November den grond dekken met wat mest als bovenbedoeld Half Februari de bakken aanbrengen en bij zonnig weer in de vol gende maanden geregeld luchten, tijdens den bloei in April zelfs dag en nacht. Half Mei kan worden geplukt. Op lichte gronden is gieten in het voorjaar noodig. Na den oogst worden de ramen afgenomen en worden de tweede en de vierde rij planten weggeschoffeld. De drie blijvende vormen vroeg jonge planten aap de vele uitloopers. Hierdoor beschikken we begin Augustus over sterke jonge planten voor een nieuwen aanleg De oude rijen worden dan geheel opgeruimd Éénmaal onder glas vervroegde planten gebruikt men hiervoor een tweeden keer niet weer De vruchten worden in het tweede jaar te klein. Hoewel de aardbei van nature graag in de schaduw groeit, en voorkomt 'n bosschen en in den slootkant, geve men dit gewas een open. zonnige plaats. Aangeplant onder en tus chen vruchtboomen zoodat ze ge durende een deel van den dag in de rchaduw staan komt de opbrengst niet ten goede. Vragen op Tuinbouwgebied aan Redactie onder motto ..Tuinbouw". da 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7