BUITENLAND 22444 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 5 Juli 1939 Snelle setvnej «DIN OFFICIEELE KENNISGEVING 1 Algemeene Toestand ELTAX 633 De ramp van de „Thetis" fait De onderhandelingen met Moskou vlotten nog niet Londen en Parijs gereserveerd Gemeenschappelijke stap der mogendheden inzake Danzig? Een kalmer periode verwacht Incident tusschen Polen en Oekrainers. De onderhandelingen met Moskou verloopen nog niet vlot. Er zijn naar aanleiding van het antwoord van Mo- lotof weer diverse moeilijkheden ge rezen. De diplomatieke correspondent van Reuter te Londen verneemt, dat het voorbarig is om te zeggen, dat men bij de onderhandelingen over een anti agressiepact in Moskou een overeen komst practisch tot stand gebracht heeft. Men had gehoopt, dat de over eenkomst ditmaal gereed zou zijn; het is echter duidelijk, dat het antwoord der Sowjetregeering punten opwerpt, weke verdere overweging eischen. Ook in Moskou is men deze meening toe gedaan. Er is zeker reden om aan te nemen, al dus zegt men te Moskou, dat de onderhan delingen voortgang hebben gemaakt, doch er is geen aanduiding, dat de garanties aan de Oosteeelanden geregeld zijn Men is echter van oordeel, dat het antwoord van Molotof tegenvoorstellen bevat, welke ver dere bespreking noodig maken, zoodat de onderhandelingen voort zullen duren. Volgens welingelichte kringen in Wat er van zij. de kwestie Danzig schijnt voor eenige dagen op den achtergrond tc zullen blijven en vermoedelijk zal de visite van den Bulgaarsche prenrer de Dultsche pers een welkome gelegenheid bieden, de aandacht der wereld van het Oosten af te leiden en te vestigen op het Donau-bekken en Zuid-Oost Europa. Daarbij komt nog. dat de manifestee- i rende nazis csnige rust gaan nemen, want, zooals men weet, heeft Gocbbels verordend, dat openbare partijbetoo- gingen in Juli en Augustus achterwege zullen blijven. BANK VAN DANZIG STAAKT BETALINGEN. Havas meldt uit Warschau, dat de bank van Danzig een verordening heeft gepubliceerd, waarin wordt medege deeld. dat tot nader order de betaling op den dienst der buitenlandsche lee- nmgen wordt stop gezet. ENGELSCHE LEENING AAN POLEN. De Poolsche ambassadeur te Londen. Raczynski, is gisteren te zamen met den leider van de Poolsche financieele missie te Londen, Adam Koe, door minister Beek ontvangen, om verslag uit te brengen over de besprekingen inzake een leening van Engeland aan Polen. Van niet officieele zijde wordt gemeld, dat deze leening veertig millioen pond sterling zal bedragen, voor de helft in baar geld en voor de helft in goe deren. I Moskou schijnt het, dat de Russische nota nog steeds draait om de garantie der Oostzeestaten door Frankrijk en Engeland en de garantie voor de kleine West-Europeeschc staten, Bel gië, Zwitserland en Nederland door de Sowjet Unie. Jadncv had zich reeds eerder in de ^"±^i""plenenin! ..Pravda" afsevraagd. waarom Engeland tr^msP00rwc_=en oTT-i. Deze maatreg* om de Bank van Danzig in staat te stellen in de tengevolge van de jongste militaire maatregelen toegenomen financieele be hoeften der Vrije Stad te voorzien. Het betreft met name de leening van de stad Danzig van 1925 op het tabaVrsmono- polie, de leening van 1927 der havencom missie .de tramleening van 1927. de leening I van het lucifersmonopolie van 1928 en de voor de haven en en Frankrijk wilden, dat de Sovjet Unie I Deze maatregel schijnt te zijn genomen landen als Nederland en Zwitser- VOORTAAN 2738 (Ingez. Med.) CHR. H. B. S. De overgang. Bevorderd zijn tot de 2de klasse: J Allaart. F. A. H. Boon. B. G. v. d. Bos. F. N. R Brobbel. P. van Hoeken. A. Jansze. W de Kier. B. Kuyk. G. W. v. Leeuwen. H. Lek. J. de Neef. G. P. v. Nieuwkoop. F. Ouwehand. A. G. Rietveld. N. v. d. Stel, F. J. Vossen. D. Zitman. C. v. d. Berg, B. Bertels, C H. Brinks. J. W. Brijnen. C. J. Endert. J. de Geus. J. A de Haan. A Krouwel, L. Kruyt, W. v. Leeuwen. M. Riezebos, E. C. Sasburg. D. J. Stolk, M. J. Veldhuyzen v. Zanten, J. Verkerk. K. Verloop. P. W. Voge laar. G. E. Vogelzang. W. Kapteyn. H. C. Drijfhout van Hooff, H. W. Pera. Afgewe zen 14. Bevorderd naar de 3e klasse: J. R. Bloot, A. Bogaards, A. B. Boot, J. A. Brinks, M. Gort. F. R. J. Knetsch. W. Kwestroo, J. Langhout. C. Los. A. A. Luyen- tiijk, I. Meyering. W H. Moelker. D. A. Mun- nik, N. P. Muusse, A. J. Roelofs, W. F. E. Smelik. C. A. Somerwil. E. M. H. Vonk. C. de Vroedt, E. Ch. de Wolff. J. R. v. Beek. C. Bezemer. P. H. du Croix, A. de Graaf. J. H. G. Gunning. W J de Haan. C. v. Heuven. C. H. Hogewor.ing. C. de Jong. M. J. de Jong. R Lammens. J. Markenstein, M. A. Meydam. L H. W. Mounier. M. den Os. H. B. Pothuis. W. J. Valkenburg. H. G. Volkersz, M. v. Wijhe, C. Wolff. S. W. Drijfhout van Hooff. L Kruyt. Afgewezen 8. Bevorderd naar de 4e klasse: D. v. Barneveld, H. Boon, D. v. Eek, J. H. de Gruyter. C. Haantjes, D. Ingelse. J. C. de Keulenaar, L R. D. Kloprogge. I. C. Kobes, G .v. Konijnenburg. H. W. Meinema, J. F. v. Nes. G. Nugteren. D Ouwehand, M. Parmen- t>er. E. Vrolijk. C. v. Wieringen. J. M IJdens C .T F. Rothfusz. A. Dekker, A. v. Cittert, J. G°sink. C. ten Haven, K v. Herwaarden, F. L. Idenburg, K de Jong. J Kamminga. J. N. J. Noorlandt. J. Ouwehand. D. v. Santbrink. J. Sepers. H. Sierat. L. Spaanderman. A. J. de Stoppelaar, W. B. Swets, M. Teeuwen, R. J. v. Til. K de Veer. C. G. v. Vlaanderen. H. L. J. Vogelzang. H. de Wolff. N. M. v. Vliet. Af ze wezen 15. Bevorderd naar de 5e klasse A (Lit. Ec. Afd E. J. v. Arkel, L. A. Bezemer, R. H. Boot. M. Bosschieter, W. Dubbelaar, J. Heylo, H. M. Holsbergen, D. J. H. Hoogerwaard. J. J. de Jongh, H. Kamminga, E. J. Kelder, J. M^as. H Mak, H. Palm. C. Parlevliet, E. M. Peller. J. C. Renaud, R. v. d. Rhee, E. Salm, W. Siddré. D. v. d. Vijver. H. Westerbrink, E Ostermann. Afgewezen 3. Bevorderd naar de 5e klasse B. (Math. Fhvs. afd.) G. Allaart, Ph. Bangert, J. W. Coenraads Nederveen. H. Dam, Ph. J. de Graaff. K Haasnoot, D. v. Herwaarden, H. Hogewoning G. de Jong. J. Kloos W. E. Knip. D. Limburg, D. Noorduin. F. N. J. Ouwehand. N. H. Roe link. L. v. Santbrink. A. O. Schilp, M. A. Slootmaker. J. v d. Veen, P. Voigt, J. C. Zrayer. Afgewezen 8. land, die met de Sovjet Unie géén diplomatieke betrekkingen onderhou den. garandeert zonder de meening van laatstgenoemde landen te kennen, terwijl zij aarzelden de Oostzeestaten te garan deeren. omdat deze zich tegen de Russi sche garantie verzetten. Sommigen meenen, dat Engeland wel licht bereid zou zijn. de Oostzeestaten te garandeeren. als de Sovjet Unie Nederland en Zwitserland zou garandeeren. Het gerucht zaat echter, dat de Rassen zich zouden bliiven beroepen op het ont- oreken van diplomatieke betrekkingen lusschen de Sovjet-Unie en Zwitserland en j Nederland en zouden verlangen dat de we- i derzijdsohe bijstand ingeval van bedrei- ging van de onafhankelijkheid der in het I garantiestelsel opgenomen landen ver-1 plicht en onbeperkt is. In welingelichte EngeLsche kringen neeimt men een zeer groote reserve in aoht ten aanzien van den staat der onderhan delingen in Moskou. Terwijl men zich vol daan toont over de voortzetting der be sprekingen. welke bewijst, dat de beide partijen streven naar een verzoening der eigen eischen met de resp. standpunten. dc?t men opmerken, dat de ingewikkeld heid der behandelde problemen de onder handelaars dwingt tot minutieus werk. dat een zekeren tijd eisoht. In een hoofdartikel schrijft de ..Times", dat Nederland en Zwitserland niet tegen hun wil in een stelsel van garantieverdragen moeten worden op genomen. Tiet standpunt der Sovjet Unie zou zijn, dat het voor de Oostzee staten goed is, tegen Duitschland ver dedigd te worden en dat zij gegaran deerd behooren te worden of zij wil len of niet, terwijl Engeland zich daar tegen op het standpunt stelt, dat iedere staat voor zichzelf dient uit te maken, wat het beste voor hem i6. Dit is het natuurlijke uitvloeisel van de Britsche vrijheidsgedachte. De vacanties der 2500 studenten zijn vervroegd. In gewone omstandigheden beginnen deze vacanties 15 Juli. Alle studenten hebben zich voor medische keuring moeten aanmelden. WAPENTOEVOER GAAT VOORT. De toevoer van wapens naar Danzig gaat voort. Er is thans, volgsns Reuter, ontdekt, dat de wapens uit Konings bergen komen door het Frisches Haff de binnenzee, die ligt tusschen Ko ningsbergen en de grenzen van de Vrije Stad. Ook werden wapens gelost op het eiland Holm, de vroegere Duitsche duikboot basis. Voorts wordt uit Danzig gemeld, dat den laatsten tijd talrijke Polen uit hun wonin gen worden verdreven. Vooral zij, die kleermakerijen of schoenmakerijen bezaten. Zij kunnen zonder toestemming geen nieuwe zaak opzetten en deze toestemming wordt aan Polen meestal geweigerd. 2907 WOOOE Q'JNO'JK <JA TÊL-326'O general motors specialisten (Ingez. Med.) FRANKRIJK. De samenzwering van de Czar - Herden king van den Onafhankelijkheidsdag. In de aangelegenheid van de samenzwe ring van de Czar zijn 71 personen in staat van beschuldiging gesteld, o.m. de hertog di Borgo. Douville Maillefeu, en Duge de Bernouville. Zij worden beschuldigd van den invoer van wapenen en ontplofbare stoffen, het in het bezit hebben van wape nen enz. en het vervoer daarvan. Deze lieden zijn voor een deel ook be trokken bij den moord op de gebroeders Roselli en bij de zaak van de bommen in de buurt van de Etoile. Wat Deloncle en generaal Duseigneur aangaat, zij worden vervolgd wegens sa menzwering en het bezit van vuurwapenen In Parijs en in de provincie zijn ver schillende plechtigheden gehouden ter ge legenheid van den Amerikaanschen Onaf- hankelijksdag. Een der belangrijkste plech tigheden werd in Chalons sur Marne ge houden, in tegenwoordigheid van den Amerikaanschen ambassadeur, William Bullitt, den minister van justitie Paul Mar- chandeau en minister Champetier de Ribes evenals de generaals Gouraud en Flavigny. Minister Marchandeau hield een redevoe ring waarin hij er op wees. dat Frankrijk zich had gewijd aan den eenig werkelijken vrede, n.l. een op recht gegrond vesten vrede. Ook de Amerikaansche ambassadeur Wil liam Bullitt voerde het woord en bracht hulde aan de onbekende soldaten der ge- heele wereld. Wij danken God. aldus spr., dat hun eigenschappen van moed en zelfver loochening nog steeds levend zijn in het hart der menschen. Maar wij hoo- ren hun stem zeggen tot diegenen van hun commandanten, die den oorlog beschouwen als een normaal instru ment van nationale politiek; „Wie het zwaard opneemt zal door het zwaard vergaan". Zijn rede besluitende herinnerde spr. aan de boodschap van Roosevelt aan Hitier en Mussolini. ..Mogen zij zich herinneren op dit uur. dat de onbekende soldaat de menschheid is. dat hij dient en sterft, maar dat zijn zonen leven en oordeelen". PLANTSOEN CONCERT. Het volgende concert in het Plantsoen 'Musis Sacrumi zal gegeven worden op Vrijdag a s. 's avonds te acht uur precies rn zal worden verzorgd door het muziek gezelschap ..P C. L.", directeur de heer M. BoMerdiik. Het publiek wordt beleefd verzocht ge dijende de uilvoering niet te loopen. Eventueel ..niet doorgaan" wordt door miccel van de borden op de bekende wijze gepubliceerd. Hst -programma luidt: 1. Dsath or G-lory. marsoh, R. B. Hail; 2. Frachtidor, ouver ture-, Fernad Anarieu; 3. Hollandsche Boe- rzr-.r.s'-sjzsdans, Maurits SataAini; 4. Car men. fantasie sur l'Qpéra. Blzst5. Eruxelles, Lille. marsch. Louis Vermaalcn Pavze. 6 Souvenir de Trois Vierges. maisch; 7. Fantaisie sur i'opéra Bslisaire, J. J. Krsver. 8. Mondnacht auf der Alstsr, wals. G. Donizetti; 9 La Dame Blanche, C. Petras; 10. Marsch Finale. DE POOLSCH-OEKRANISCHE KWESTIE. Te Brzekany in Oost-Galicie heeft zich een incident voorgedaan tusschen Pool sche politie en drie Oekrainers. De poli tie verlangde, dat de Oekrainers hun papieren zouden toonen, doch de man nen vluchtten in een huis. toen de politie wilde binnendringen, werd zij met schoten ontvangen. In den strijd werd een politieman en een Oekraïner gedood. De chef van de Poolsche politie leidt persoonlijk het onderzoek. Naar aanleiding van dit incident formu leert de „Kurjer Polsky" het orgaan der zware industrie, de Oekrainsche kwestie aldus; De kwestie is rijp voor een definitieve op lossing. Polen heeft zich steeds bereid ver klaard, haar te regelen op basis van de drie volgende punten: 1. De Oekrainers moeten de Poolsche sou- vereiniteit aanvaarden. 2. Zij moeten dezelfde plichten op zich nemen als de andere staatsburgers. 3. Zij moeten afzien van alle geheul met de vijanden van Polen. 1 Het blad verklaart dan verder; ..Op deze Raczynski. de Poolsche ambassadeur te voorsteuen antwoordt men van Oekrainsche Londen, die gisteravond per vliegtuig te Zijde met schoten en stappen bij de Duit- Warschau is aangekomen, zal, naar schers te Praag en te Danzig, terwijl het _.n voorts meldt, dat de leider van de SS. in verluidt, direct verslag u g Oost-Pruisen en Danzig, Rediess, zich in minister Beek. verbinding heeft gesteld met de vertegen- Het feit, dat de Poolsche commissaris- woordigers van de Oekrainsche minderheid, generaal te Danzig, nog geen nota in- zake de militaire maatregelen aan den Senaat heeft overhandigd, de aanwe- KOMT CHURCHILL IN HET KABINET? zigheid van Raczynski te Warschau en De benoeming van Churchill tot Minister 1. ,1» n-HcV,,. Fransrho van Marine is zeker, althans volgens de het overleg van de Britsche en Fransch DaiIy Maü„ we,k b,a(J verklaart dat varl ambassadeurs, onderscheidelijk met pujten het parlement alsook door de directe Halifax en Bonnet, heeft aanleiding aanhangers van den premier druk op -eeeven tot de meening, dat een ge- Chamberlain wordt uitgeoefend om zoo weinig mogelijk tijd verloren te laten gaan bij het wijzigen van het kabinet. De wijzi gingen kunnen volgens het blad tot stand gebracht worden op elk oogenbllk vóór het parlement eind Juli met vacantie gaat. doch enkele adviseurs van den premier verzetten zich nog steeds tegen een ingrijpende poli tieke wijziging en onder zekere omstandig heden zou de opneming van Churchill in het kabinet dan ook tot September ver traagd kunnen worden. De juiste procedure schijnt daarom te zijn, dat de 'drie groote garandeerende mogendheden een verdrag van wederzijd- schen bijstand onderteekenen, waartoe zij zich alle rie bereid verklaard hebben en dat in feit: reeds bestaat, aangezien tus schen Frankrijk en de Sovjets een bond- genootschap bestaat en Engeland met Frankrijk verbonden is. Het Russische antwoord is te Parijs ont vangen cn wordt thans bestudeerd. Ook in Franschc diplomatieke kringen betoont men zich zeer gereserveerd. Men is ook te Parijs van meening. dat de onderhande lingen nog zullen voortduren. DE DANZIGSCHE KWESTIE. De Danzigsche kwestie houdt de gemoede ren van zelfsprekend nog steeds bezig. meenschappelijke stap der drie mo gendheden overwogen zou worden. EEN KALMER PERIODE? Uit Berlijn meldt Havas. dat na de koortsachtige spanning op het einde der vorige week voorloopig een kalmer periode verwacht wordt. De Duitsche pers heeft het buitenland aansprakelijk gesteld voor de paniekstem ming der laatste dagen en verklaart thans, dat alles in Danzig in orde is al wordt daar aan toegevoegd, dat Duitschland methodisch zijn doel zal verwezenlijken. Er is, zoo zegt men, nog maar de kwestie, de vereischte formule te vinden. De Duitsche bladen zetten nu hun cam pagne weer voort tegen de z.g. omsinge- lingspolitlek van Engeland. Tegenover Frankrijk poogt de pers een gematigde houding aan den dag tc leggen. De Duitsche b'aden wezen b.v. met veel ophef op de ontvangst, welk: München Zondag j.l. den Frar.sehcr athletcn heeft bereid. Er is duidelijk een streven merkbaar de DUITSCH BEZOEK AAN LONDEN. Luitenant-kolonel Gerhardt von Schwerin van den Dultschen generalen staf en een persoonlijk vriend van Hitler, bevind zich sedert eenige dagen in Engeland en bezoekt de fabrieken voor de Britsche herbewape ning. Gisteren heeft hij onverwacht een be zoek gebracht aan het regiment van den Hertog van York, de London Irish Rifles. opinie in Frankrijk te ontzien. BR1TSCH AMBASSADEUR BIJ CIANO. Sir Percy Lorraine, de Britsche ambassa- ■ur heeft gisteravond een half uur gespro- iii met graaf Ciano. De ontmoeting betee- een hervatting der Britsch-Italiaan- (Wbi.cke tic besprekingen te Rome na het overlij den van den vader van graaf Ciano. DUITSCHLAND. Emigratie uit Italiaansch Tirol - Vijandelijke betoogingen tegen Kardinaal Innitzer. De Duitse he en Italiaansche regeering hebben een overeenkomst gesloten inzake cie emigratie van de Duitsch sprekende be volking uit Italiaansch Tirol. Sedert eeni- gen tijd is deze emigratie gaande en onge veer vijf tot zesduizend Tirolers zijn thans naar Duitschland gekomen. De overeen komst is gesloten om te zorgen, dat geen wrijving ontstaat door financieele kwesties en andere vraagstukken. In Ben eden-Oostenrijk hebben zich ter gelegenheid van een rondreis van kardi naal Innitzer tegen dezen kerkvorst ge richte betoogingen voorgedaan. De kardi naal zou zijn reis zelfs hebben moeten af breken, om naar Weenen terug te keeren. Deze betoogingen bereikten Zondag te Grossweitersdorf ten Noorden van Wee nen haar hoogtepunt. De betoogers riepen: ..Kardinaal, het bloed van Holzweber en Planetta kleeft aan uw handen". Ook wer den bedorven eieren naar den kardinaal geworpen. ENGELAND. HET BRITSCHE KONINGSPAAR IN OCTOBER NAAR BRUSSEL. Tijdens het voortgezette onderzoek naar de ramp van de ..Thetls" heeft Kapitein Oram als zijn meening te kennen gegeven, dat, als de reddingsvaartuigen binnen een paar uur ter plaatse waren geweest, de op gesloten mannen zonder twijfel nog ge durende den nacht hadden kunnen ont snappen. De boel, die de Thetis" nadat zij op den bodem was gestooten. naar de oppervlakte had gezonden, had de begelei dende sleepboot volgens Oram moeten zien. Voorts is het. als een duikboot niet bin nen den vastgestelden tijd het sein geeft, dat zy aan de oppervlakte komt, altijd een zaak waaraan terstond aandacht dient te worden geschonken en als de speelbooten om 17.40 uur bericht hadden ontvangen dat de duikboot niet aan de oppervlakte was gekomen, hadden zij wellicht om 20 30 ter plaatse geweest kunnen zijn De red dingspogingen waartoe om 20.00 uur he lsloten was. hadden, als de reddingsvaaitui gen ter plaatse waren geweest, onmiddel lijk uitgevoerd kunnen worden, daar op dat oogenbllk de atmosfeer in de duikboot nog goed en de bemanning krachtig was. Oram gaf toe, dat de omstandigheid, dat er m plaats van de normale bemanning, meer dan 100 man aan boord waren, tengevolge had, dat men slechts 24 uur om te ontsnap pen had. in plaats van 48 uur. De minister van Financiën was gister middag aanwezig toen luitenant Wooas. een der overlevenden van de Thetis" en de ..eenige man. die weet wat er gebeurd is", toen de duikboot zonk, zijn getu'gen- verklaringen aflegde. Woods zeide, dat toen het water binnen drong door de torpedobuizen „eenige tijd versuiid werd met het sluiten van de wa terdichte deur". Dat kwam doordat hij een matroos te hulp snelde, die van de voeten geslagen werd en die ln gevaar verkeerde te verdrinken, woods moest hem helpen, voor hij de waterdichte deur sloot. Woods verklaarde voorts dat hij er zoo van over tuigd was. dat de fcoegdoppen gesloten waren, dat hü de meening was toegedaan, dat er een bulsbreuk moest zijn voorgeko men. Had hij begrepen, gelijk hij spoedig VENTEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat hun College, mei toepassing van artikel 52 van de verordening op de Straatpolitie, in hei belang van de openbare orde der Rijnsbur- gerweg, voorzoover gelegen tusschen den overweg der Ned. Spoorwegen en den Was- senaarscheweg, en de Boerhaavelaan, voorzoover gelegen tusschen den Rijnsbur- gerweg en een lijn, loopende van den in gang van perceel No. 3 naar de overzijde, evenwijdig aan den Rijnsburgerweg, heeft aangewezen als gedeelten van openbare wegen, waarop het verboden is met voor werpen of waren, van welkenaard ook met uitzondering van gedrukte stukken, 'e ven ten op dagen, waarop het Academisch Zie kenhuis voor bezoek is opengesteld en wel van een halt uur vóór de openstelling van het Ziekenhuis tot aan het einde van den bezoektijd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 5 Juli 1939. daarna deed, dat een boegdop open moest staan, dan zou hij mogelijk in staat zijn geweest de handle in werking te stellen, om dien te sluiten. Voortgaande beschreef Woods de wan hopige pogingen, die gedaan waren om ae overstroomde ruimten te bereiken door de voorste Davis-ontsnappingskamer om de deur te sluiten. Den volgenden morgen riep kapt. Oram vrijwilligers om hem te vergezellen naar de opp vlakte. Woods meldde zich aan en juis. voordat zij de deur van de ontsnap pingskamer sloten, hoorden zij schoten af vuren waaruit zij afleidden, dat en oor logsschip rich in de nabijheid bevond. Toen de schoten weerklonken, werd ln de duik boot gejuicht, zoo voegde Woods hieTaan toe. Woods en Oram ontkwamen zonder moeite. Woods verklaarde nog, dat de eer ste stoker Arnold toen hij door het kijkgat van de kamer keek, hij vonken en rook zag. De koning en de koningin zullen in October een officieel bezoek aan Brussel brengen. In een gisteravond uit Bucking ham Palace versterkte officieele mededee- ling wordt gezegd, dat de koning en konin gin met groot genoegen de uitnoodiglng van den koning der Belgen, om van 24 tot 27 October een staatsiebezoek aan Brussel te brengen ter beantwoording van het be zoek. dat de koning der Belgen in Novem ber 1937 aan Londen bracht, hebben ont vangen. Hunne Majesteiten hebben deze uitnoodiglng met groot genoegen aanvaard. Mevrouw Helen Gwynne-Vaughan is be noemd tot hoofdinspectrice van het nieuwe vrouwelijke hulpleger, dat gevormd is om bepaalde militaire diensten van de man nen over te nemen. Het korps telt op het oogenblik bijna duizend officieren en 17.000 leden. Mevrouw Gwynne-Vaughan heeft in den wereldoorlog ook reeds een soortgelijke functie bekleed VEREENIGDE STATEN. Roosevelt over de Neutraliteitswet DE VIERING VAN DEN ONAFHANKELIJKSHEIDSDAG. President Roosevelt heeft gisteren in de persconferentie gezegd, dat hij deze zit tingsperiode de neutraliteitswet in behan deling wil nemen imet het doel oorlog te voorkomen. Hij zeide. dat de politiek der regeering in de eerste plaats er op gericht was in welk deel van de wereld ook. oorlog te voor komen, omdat alles wat gedaan kan wor den om een oorlog tegen te gaan goed is. De president deed uitkomen, dat hij nog steeds voorstander Is van het voorstel van Huil de bepalingen inzake een embargo op wapens, voorkomende in de tegenwoordige neutraliteitswet, te schrappen. Ten gelegenheid van de viering van den Onafhankelijkheidsdag zijn ln de Ver. Sta ten talrijke optochten en massavergaderin gen gehouden. Te Washington defileerden 58 patriottische organisaties voor het mo nument van den stichter der onafhanke lijkheid. Tengevolge van de fe-esten hebben zich vele ongevallen voorgedaan. In totaal zijn minstens 525 menschen om het leven gekomen, waarvan 250 door verkeersongelukken en 145 door ver drinking. BETOOGING VAN NAZI'S. Ondanks het uniformverbod hebben 75 leden van den nationaal-sociallstischen ..Ordnungsdienst" te New-York een betoo ging georganiseerd, terwijl Kund, de leider van den Duitsch-Amerikaanschen bond in het Siegfriedkamp op Long Island de troe pen van den bond, welke door hakenkruis standaarden werden voorafgegaan, heeft geïnspecteerd. De betooging werd slechts bijgewoond door 2000 personen, ^gen 10.000 verleden jaar. ..De verwoesting van Chicago de on dergang van de „Titanic" onze huwe lijksfoto!" 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2