STADSNIEUWS WOENSDAG 5 JULI 1939 No. 24317 Enorme brand in Blaricum HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DEZER COURANT: Eet meer versche groenten Drie villa's afgebrand Een vierde in vlammen gehuld Nieuw college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland Benoeming van een tweeden sociaal democraat afgewezen Muiterij aan boord van een Groningsdie kustvaarder EERSTE BLAD Dif nummer bestaat uit DRIE bladen verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.3S per week tf. 0.1# Franco - per post t. 2:35 per 3 maanden -t- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mud.» ZE ZIJN GOED, GOEDKOOP EN GEZOND. De Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting heeft in de kleine Stadsge hoorzaal gistermiddag en -avond de eerste twee van een viertal kookdemonstraties gegeven, waarop speciaal de consumptie van versche groenten wordt gepropageerd. Het daarmede beoogde doel is tweeledig: ln de eerste plaats worden de huisvrouwen in kennis gebracht met een aantal smake lijke. uitermate -gezonde en niettemin goedkoope gerechten, waarvan zij de toe bereiding geheel en al medemaken en in de tweede plaats wordt daardoor een groo- tere afzetmogelijkheid geschapen voor onze kostelijke Nederlandsche tuinbouwproduc ten, welke helaas in al te groote hoeveel heden op de vellingen worden ..doorge draaid" en als waardeloos worden vernie tigd. Zoo ooit ergens het nuttige met het aan gename werd vereenigd, dan is dit wel hier het geval en het was dan ook een ver heugend en tegelijkertijd hoopvol verschijn sel. dat de belangstelling reeds bij de eer ste demonstratie gistermiddag zeer bevre digend was. Een talrijk auditorium luisterde met on verdeelde aandacht naar het welsprekend betoog van de secretaresse der commissie voornoemd, mej. Eldering, die wees op de groote verscheidenheid van versche groen ten. den lagen kostprijs en de groote voe dingswaarde, welke gepaard gaat met een hoog vitaminen gehalte. Daarna gaf zij het woord aan de leeraressen en leerlingen van de beide hier ter stede bestaande huis houdscholen. die aan deze nuttige actie eveneens haar gewaardeerde medewerking verleenen en die ten aanschouwe van de huisvrouwenschare een viertal smakelijke gerechten bereidden, waarvan versche groenten een belangrijk bestanddeel vorm den. Deze gerechten waren: tuinboonen met spek, stamppot van rauwe sla met gebak ken spek en witte boonen, een maaltijd van gebraden schapenvleesch, spinazie en aardappelen en een gestoofd gerecht van blikvleesch, worteltjes, doperwten en aard appelen. Aan alle „pottenkijksters" werd een proefje aangeboden, waarbij het critisch oordeel onverdeeld gunstig luidde. Terloops konden de dames ook haar voor deel doen met de moderne kookmethode, welke voornamelijk gericht is op behoud van voedingswaarde en vitaminen door toevoeging van zoo weinig mogelijk vater, hetgeen als bijkomstig buitenkansje nog een aanzienlijke brandstofbesparing geeft. De volgende week Dinsdag worden de demonstraties herhaald. Moge ook daarvoor flinke belangstelling bestaan. AANBESTEDING. Gisteren werd door den Garnizoens-Com- mandant een openbare aanbesteding ge houden voor de levering van kleiaardappe- len over het tijdvak van 1 Augustus t/m 31 October 1939 Er waren 9 inschrijvings biljetten t.w.: G. Brussee, Den Haag f2.24 per 100 K G. R. Hoogland, Hoogeveen f 2.67, Gebr. v. d. Berg, Haarlem f. 2.58, H. Zwaan, Leiden f. 3.47, H. van der Vlist, Leiden f 2.88, H. van Rijn, Den Haag f. 2.95, W. den Hee- ten, Leiden f. 2.87, C. Wagemaker, Leiden f. 2.94, M. Noort, Leiden f. 2.76 p. 100 K.G. De gunning is voorloopig toegewezen aan G. Brussee, Den Haag. MILITARIA. Met ingang van 1 Juli J.1, is bij het 6e regiment veld-artillerie aangesteld tot ad judant-onderofficier-instructeur, de opper wachtmeester-instructeur P. L. Rosdorf. BOOMPLANTDAG BIJ GEBOORTE VAN KONINKLIJKE BABY. Door de Ver. „De Princevlag" afd. Leiden. Evenals bij de geboorte van Prinses Beatrix zal bovengenoemde vereeniging bij de binnenkort te verwachten blijde ge beurtenis, in overleg met het Gemeentebe stuur, wederom overgaan tot het planten van een boom ter herinnering aan de uit breiding van het prinselijk gezin. Deze plechtigheid zal, Jn overleg met de Con tactcommissie van Vereenigingen op Natio- nalen Grondslag, een onderdeel vormen van de door bovengenoemde commissie te organiseeren feesten. Tijdens de planting zuilen pl.m. 300 post duiven worden opgelaten, terwijl ook te Soestdijk een postduif zal worden gesta- tionneerd, teneinde het bericht van de ge boorte zoo spoedig mogelijk naar Leiden te brengen. Hoewel de postduif, hoe snel ook, natuurlijk niet kan wedijveren met de moderne Telex, is het toch wel aardig deze oude manier van berichtgeving in eere te herstellen. Zoodra de duif met het bericht aankomt, zal dit dan aan het gemeente bestuur van Leiden ter hand worden ge steld. HET AANVOERVERBOD VAN PUF. Adres van de Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft een adres gericht tot de leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, waarin zij stelling neemt tegen het voorloopig verslag dier Kamer over het ontwerp van Wet tot goedkeuring van het op 23 Maart 1937 te Londen gesloten ver drag nopens het vaststellen van een maas wijdte van vischnetten en van minimum- maten op sommige vischsoorten. Zij is met tal van leden van dit College van oordeel, dat de beoogde bescherming van den vischstand op de Noordzee door het aanvoerverbod van puf niet in eenigs- zins belangrijke mate zal worden bereikt. Naar haar meening zal het voorts ge makkelijker zijn, controle uit te oefenen op een verbod om in bepaalde gedeelten van de kustwateren puf te vangen, dan te controleeren dat gevangen puf zóo tijdig overboord wordt gezet, dat deze althans voor een deel nog levenskansen behoudt. Zonder afdoende controle ten deze zal de gang van het werk op de visscherijschepen zeker elk tijdig overboord zetten van on- dermaatsche visch verijdelen. Opzettelijke pufvisscherij zou bovendien voor de geheele kuststrook kunnen worden verboden, door te bepalen, dat van de aan gevoerde visch slechts een deel ondermaat- sche visch mag zijn. Bovendien is de K. v. K. van oordeel, dat het aanvoerverbod van puf doelloos zal worden, indien niet tevens wordt verboden de op de Noordzee gevangen puf ter zee op daarvoor ingerichte schepen tot visch- meel te verwerken. In het algemeen meent de Kajner hierbij nog te mogen opmerken, dat niet alleen de doelmatigheid van den voorgestelden maat regel tot bescherming van den vischstand aan zeer grooten twijfel onderhevig geacht moet worden, maar ook dat zelfs niet vast staat of het wegvangen van de puf oor zaak is van de overbevissscherij. Inzonder heid staat niet vast of niet de stoomtraw lers zelf, (wier exploitanten op een puf- aanvoerverbod aandringen), oorzaak zijn van de overbevissching, daar de zware trawlnetten dier schepen den zeebodem met al wat daarop leeft z.g. omploegen en zoodoende de broedplaatsen verwoesten. Een verbod als ten deze voorgesteld, dat voor het district der Kamer en voor andere districten van zoo ver strekkende beteeke- nis is, acht de Kamer zeker niet gerecht vaardigd, indien niet de doelmatigheid daarvan duidelijk is aangetoond. Concludeerend meent de Kamer te mo gen vaststellen, lo. dat, alvorens ten deze met recht een Vanmiddag oy half een brak door nog onbekende oorzaak brand uit in dc villa, bewoond door den heer Prins, aan de Dwarslaan op het Huizerhoogt te Blaricum. Door den feilen Zuid-Oosten wind wakkerde het vuur geweldig aan en sloegen de vonken op het rieten dak van een belendende, nog onbewoonde, villa over. Binnen eenige minuten stonden beide groote villa's in lichter laaie. De brandweer uit Blaricum stond geheel machteloos, temeer, daar de druk op de waterleiding zeer gering was. Na tien minuten had ook de tegen overliggende villa, bewoond door den heer F. van Tetterode, vlam gevat, terwijl eveneens kort daarna een vierde villa begon te branden. De hulp van de Laarder en Huizer brandweer werd ingeroepen, die beide spoedig met een motorspuit aanwezig waren. Met kracht werd toen het vuur bestreden, doch vanmiddag om half twee waren reeds de eerstgenoemde drie villa's afgebrand. Alle vier perceelen zijn het eigendom van den heer Koster te Blaricum. De burgemeesters van Bla ricum. Laren en Huizen, leidden het blusschingswerk, dat door den krach- fcigen wind zeer wordt belemmerd. In de onbewoonde villa zouden de be woners de volgende week hun intrek nemen. In het huis bevond zich reeds een groot deel van den inboedel, ter wijl werklieden bezig waren het inwen dige op te knappen. Bij het afzenden van dit bericht duurde de brand nog voort. De Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn heden in vergadering bijeengekomen ter verkiezing van de leden van gedepu teerde staten. De aftredende leden waren de heeren Th. Heukels, P. de Bruin. mr. E. J. M. H. Bolsius, mr. J. J. R. Schmal. C. G. Roos en. M. P. van der Weijden. Voor de stemming heeft de heer Drees als voorzitter van de sociaal-democra tische Statenfractie de bezwaren van deze fractie uiteengezet tegen de samenstelling van het college van Ged. Staten, welke samenstelling sinds jaren niet meer in overeenstemming is met de verhoudingen in Provinciale Staten. Spr. achtte dit in hooge mate onbillijk en drong aan op de benoeming van een tweeden sociaal-democraat in het col lege waarvoor candidaat werd gesteld de heer Gardenier. Nadat de heer van Voorst tot Voorst (r.k.) het beroep van den heer Drees op evenredigheid en billijkheid had verworpen, werd over gegaan tot de stemming. In de vacature Heukels (a.r.) werden uit gebracht 81 stemmen, waarvan 71 op den heer Heukens, 2 op den heer Kersten, 1 op den heer Zandt en 1 blanco; in de vacature de Bruin (sd.) 81 stem men, waarvan 71 op den heer de Bruin, 9 «blanco en 1 van onwaarde; in de vacature Bolsius r.k.) 82 stemmen (1 meer dan het aantal aanwezige leden) waarvan 68 op den heer Bolsius en 14 in blanco; in de vacature Schim al (ohr. hist.) 80 stemmen, waarvan 71 op den heer Schmal den heer Zandt en 7 blanco; in de vacature Poos riilb.) 81 stemmen, waarvan 64 op den heer Roos. 1 op den heer Gardenier, 1 op den heer Schil thuis en 15 in blanco; in de vacature van der Weijden (r.k.) 79 stemmen, waarvan 44 op den heer Ver schuur, 26 op den heer Gardender, 1 op den heer van der Weijden en 8 in blanco. Tot leden van het college van gede puteerden zijn dus gekozen de heeren Th. Heukels, P. de Bruin, mr. E. J. M. H. Bolsius, mr. J. J. R. Schmal, C. G. Roos en mr. T. J. Verschuur, die allen hun benoeming hebben aangenomen. Tot buitengewoon lid van het college van Gedeputeerde Staten werd gekozen mr. G. van Baren (a.r.) met 41 van de 80 stemmen. De heer Gardenier kreeg 24 stemmen. Na het trekken van de afdeelingen werd de vergadering gesloten. beslissing genomen £an worden, een diep gaander onderzoek noodzakelijk is, en 2o. dat, op grond van de thans ter be schikking staande gegevens, vastgesteld moet worden, dat het beoogde doel beter dan door een pufaanvoerverbod, bereikt kan worden door: a) de bepaling, dat van de aangevoerde visch slechts een deel ondermaatsch mag zijn; b) door eventueel daaraan toe te voegen een verbod om op bepaald aangewezen ter reinen te trawlen. „DE AVONDSCHOOL" VAN DOU. Gedurende de zomermaanden zal ,.De Avondschool" van Gerrit Dou uit het Rijks museum te Amsterdam in het Stedelijk Museum „de Lakenhal" worden tentoonge steld. Dit bruikleen kwam tot stand als ruil voor het schilderij van Jan Steen, voorstel lende: „Laban zoekt naar de afgodsbeel den, die Rachel heeft meegenomen", welk schilderij dezen zomer op de grootten toonstelling in het Rijksmuseum, is uitge leend. „D. S. V." Jongdierenkeuring. De Konijnen-sportvereeniging „Door Sport Vereenigd" hield gisteren haar eerste jong dierenkeuring, in het café van Meizen, on der leiding van keurmeester K. van Dijk uit Haarlem. De prijzen werden als volgt toegekend: Haaskleur: J. J. Laterveer, J. Straathof. Konijngrijs: Robbens. Gele Vlaam: v. d. Linden. Robbens, Ramak. Witte Vlaam: J. C. Laterveer, Robbens. Hangooren wit: Slegtenhorst 2-maal. Groeneveld. Chinchil la: Meijers. M. G. Zilver: Ruighaver. L. B. Zilver: Brouwer, Meijers. Nesten: Witte Vlamen: Heemskerk. Gele Vlamen: Menijn. Blauwe Vlamen: Groene- boom. Hangooren wit: J. C. Laterveer. Na afloop hield de keurmeester nog een bespreking over de verschillende ras sen, waarna de prijzen werden uitgereikt. Twee leden der bemanning achter slot en grendel. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Electro- en technische bureau C. J. de Bruijn. Beukenlaan 5. Sassenheim. Wijzigingen: N.V. ,.De Leidsche Cou rant" Dagblad voor Leiden en Omstreken. Papengracht 32—34 Leiden. Nieuwe Com missarissen: H. M. Simonis, Leiden en M. P. van der Weyden, Zevenhoven A. J. Verberg. Heerenstraat 43, Leider. Wijziging handelsnaam in: Wed. A. C Ver berg Café „Zuid". Volmacht verleend aar: J. J. Verberg, Leiden (Beperkende bepa lingen) H. J. Oostdam. Hoofdstraat 2, Voorhout graanhandel. Bovengenoemde zaak is met ingang van 2 Jan. 1939 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam Fa. H. J. Oostdam Zoon. Vennooten H J. Oostdam en H. J. Oostdam Jr., Vooi- hout. ZIJ WILDEN SCHIP LATEN ZINKEN. Het Nederlanusche motorkustvaartuig Nejaco uit Groningen heeft in Maart en April een veelbewogen reis gehad. In de haven Treuro (Engelandi brak brand uit aan boord op het oogenblik. dat de bemanning behalve de kok, aan den wal was. Bij terugkomst werd de brand ontdekt en door krachtdadig optreden van de brandweer gebluscht. Gedurende de zelfde reis werden aan boord steeds dief stallen gepleegd. De kapitein vermiste zijn horloge, terwijl een groot bedrag aan geld was gestolen. Er werd voorts een poging tot vergiftiging gedaan, zóó slecht, dat het onmiddellijk ontdekt werd, zoodat geen nadeelige gevolgen voorkwamen. Van al deze feiten werden twee schepe lingen verdacht en de in Groningen wo nende reeder heeft, toen het schip in Juni in Nederland terug kwam, daarvan onmid dellljk aangifte gedaan bij de politie. De betreffende schepelingen, de 16-jarige kok P. M. uit Delfzijl en de 21-jarige monteur T. K. uit Schildwolde, die thans in militai ren dienst is, zijn respectievelijk te Delfzijl en Utrecht aangehouden en naar Gronin gen overgebracht. Zij bekennen gedeeltelijk dc hun ten laste gelegde feiten. Hun plan was het schip te laten zinken, nadat zij de overige leden der bemanning onscha delijk hadden gemaakt en al het aan wezige geld hadden gestolen. Later werd het plan gemaakt de bemanning te vergiftigen. De kok kocht in een En- gelsche haven een slaapdrank, die door de koffie gemengd was. Voorts had hij zich reeds voorzien van een vuurwapen en een paar dolken. De gearresteerden, die thans in het huis van bewaring te Groningen ver toeven. worden heden ter beschikking van den officier van justitie gesteld. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden zijn in de maand Juni: Acte- tasch zonder inhoud, armbanden, autoped. Vz mud anthraciet, boodschappentasch. badpak en badhanddoek, broche, bankbi' jetten. boodschappentasch, ceinturen, col bertjasjes, directoirs, dashouder, dekkleed, doos, inh. 2 overhemden, étui, inh. rozen krans, étui, inh. potlooden, driehoek enz., filterrooster, geit. gladde gouden ring. gouden damesringetje met steentje hand schoenen, hondenriem. insigne voor af- standmarsch. jasjes, kindermanteltje kin derschoentjes, kettinkje (verchroomd) kin derkleeding, kano, laken, medaille var Gemeente Rotterdam, rol muggengaas monogramringetje, muts, rood, bruin' muts, officierskoppel, heerenparapluie por- temonnaies, portefeuille, pakje tabak, pas ser, pullover, rijwielbeiastingmerken, re- I BINNENLAND. Dc Kabinetscrisis (3e Blad.) De minister van defensie over de vervan ging van werklooze dienstplichtigen (2e Blad). Vergadering R.K. Bond van Bouwpatroons te Maastricht (Binnenland, 3e Blad). De Duitsche pers over het bezoek van dr. Funk aan ons land (Binnenland, 3de blad). Het Zendingsfeest op Raaphorst te Wasse naar, rede van dr. H. Colijn (2e Blad) AMSTERDAMSCHE BEURS. Kleine omzetten - Onregelmatige koers - beweging - Geringe koersveranderin gen - Amerika kalm - Nederlandsche staatsfondsen loom. BUITENLAND. De onderhandelingen met Moskou vlotten nog niet; nieuwe bezwaren. (Buiten land 1ste Blad). Een gemeenschappelijke stap der mogend heden inzake Danzig? (Buitenland lste Blad). Incident tusschen Polen en Oekraïners (Buitenland lste Blad). De a.s. besprekingen te Tokio zouden al leen de Tientsin-kwestie omvatten; scepticisme in Japansche kringen omtrent den afloop (lste Blad). Rede van den Britschen minister van Oor log Hare Belisha (3de Blad). ZEE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Aanvankelijk matige tot zwakke Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind, later ruimend tot Zuidwest. Aanvankelijk licht- tot halfbe- wolkt, later toenemende bewol king. Droog weer behoudens kans op onweer. Aanvankelijk zeer warm. genjassen. roeibootje, roer van een boot, R.K. Kerkboek, regenmantels, reserve autoband met velg, sleutels, studieboek, trommelstok, tasch. inh. handwerkje, taschje met gereedschap, vulpenhouders, zakmes, zilvergeld, zeemlap, zilveren ket tinkje met kruisje. Gevonden in de Tram (stadslijn). 1 rood regenkapje, handschoenen, 1 R. K. kerkboek. 1 zakmesje, 1 wandelstok, 1 kleedje, parapluies. 1 actetasch zonder in houd. een Engelsch boekje, een kasboekje in bakje. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen iederen werkdag van 13 uur nam. behalve Donderdags en Vrijdags ton Poli- tiebureele alhier. De politie te Rotterdam heeft op ver zoek van haar Leidsche collega's een jeug digen slagersbediende uit onze stad aange houden. die Maandag j.l. stilletjes naar de Maasstad was gereisd met medeneming van een bedrag van f 29 dat aar zijn patroon toebehoorde In Rotterdam neeft de jongen goeden sier gemaakt met een even ouderen knaap, die zich nu wegens heling zal moeten verantwoorden.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1