BINNENLAND J&osctt LEIDSCH DAGBLAD - Derde Biad Woensdag 5 Juli 1939 WEK ÜW LEVER-GAL OP H.M. de Koningin bezoekt de „Oranje" Prins Bernhard op de Leqer-Expositie Rotterdamsche bruggen kunnen hel verkeer niet verwerken Het bezoek van minister Funk aan Nederland W erktuigen-crediet R.K. Bond van Bouwpatroons Thans ook gezinsretours bij de spoorwegen Ned. Christ. Bond van Personeel in publieken dienst Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Bond van Gereformeerde mannen- vereenigingen in Nederland GROOTE BEWONDERING VOOR HET FRAAIE SCHIP. Gistermiddag om halfzes heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan de nieuwste aanwinst der Nederlandsche koopvaardijvloot, het m.s. „Oranje", lig gende aan de etablissementen der Stoom vaart Maatschappij „Nederland" aan de Javakade te Amsterdam Op de kade voor de ligplaats van het schip werd Hare Majesteit ontvangen dooi den heer J. F. van Hengel, directeur der Stoomvaartvaart Maatschappij „Neder land". die bij het aan boord komen van het hooge gezelschap, kapitein A. B. Potjer aan Hare Majesteit voorstelde. In de hall der eerste klasse werden ver volgens de heeren D. Goedkoop Dzn„ direc teur der Nederlandsche Scheepsbouw- Maatschappij en A. F. Bronsing, directeur der Stoomvaart Maatschappij „Nederland" aan de Koningin voorgesteld, waarna men zich naar de vestibule eerste klasse begaf en vervolgens een bezoek bracht aan de groote messroom van het personeel. Hierop ging men naar de eetzaal vierde klasse en werden de verblijven der bemanning be zichtigd. Daarna begaf Hare Majesteit zich, na eerst nog de eerste klasse eetzaal te hebben bekeken, door de kombuizen en pantris naar de messroom der officieren en de eetzaal tweede klasse. Vandaar werden de hutten op de verschillende dekken be zichtigd en vervolgens de tweede klasse muziek- en rooksalon en de kinderkamers, waarna nog eenige hutten en luxe hutten op het promenadedek in oogenschouw wer den genomen. Via de brug ging men dan naar het zwembad. Ten slotte waren de middelste veranda, rook-, lees- en muziek salons eerste klasse en de veranda dezer muzieksalon aan de beurt. Hier werden Hare Majesteit eenige ververschingen aangeboden, waarna de heeren mr. D. A. Delprat en F. de Boer, directeuren der maatschappij „Neder land" aan de Koningin werden voorge steld. Hare Majesteit toonde zich zeer voldaan over het bezoek en uitte herhaalde malen Haar waardeering over het fraaie schip. Na een bezoek van ruim een uur vertrok Hare Majesteit te 6.35 uur per auto naar Soestdijk. Het bezoek van den Prins aan de Leger- expositle duurde gisteren ongeveer twee uur. Met zeer groote belangstelling nam hij de keurig verzorgde inzendingen in oogen schouw, daarbij voorgelicht door de standhouders. Het was duidelijk te zien, dat hij reeds zeer vele nieuwigheden, welke nog niet zoo lang in het Nederlandsche leger gebruikt worden, kende van manoeu vres of van oefeningen in kleiner verban<j. Het spreekt vanzelf, dat het publiek, op de tentoonstelling aanwezig, den Prins spoedig opmerkte, doch van opvallend vol gen was geen sprake, zoodat hij rustig alle bijzonderheden kon bekijken. Hij bleef on geveer anderhalf uur in de groote hallen bij de stands. Het laatste gedeelte van zijn bezoek was gewijd aan een grondige be zichtiging van het loopgravenstelsel. dat buiten het gebouw is ingericht. Tenslotte gjng hij naar de a'fdeeling zoek lichten. welke eveneens buiten een plaats heeft gevonden, waarna hij in de groote vestibule afscheid nam van de ontvangst commissie, welke hem tevens had rondge leid. Om tien minuten voor vier vertrok Prins Bernhard wederom per auto ln dc richting van de stad. MEN MOET SOMS EEN UUR WACHTEN. Het „HIbd." meldt uit Rotterdam: Toen de brug: bij Moerdijk gereed kwam, verergerden de verkeersopstop pingen bij het veer DordrechtZwijn- drecht. Het oponthoud bij het eene veer reguleerde vroeger eenigszins den aanvoer van voertuigen naar het an dere veer. Thans, nu de brug bij Dor drecht gereed is, nemen de verkeersop stoppingen voor de bruggen te Rotter dam toe. Zij kunnen het verkeer niet meer voldoende verwerken, vooral niet op Dinsdag, als de drukte het grootst is. Wachttijden van een uur komen dan wel eens voor. Natuurlijk komt daarin verbetering als in 1941 de tunnel gereed komt, doch dat duurt nog twee jaren. De capaciteit der bestaan de bruggen kan natuurlijk niet worden vergroot, doch wel zouden eenige maatre gelen ter vergemakkelijking van het ver keer kunnen worden genomen. De vele trams, die over de bruggen rijden, veroor zaken meer verkeersmoeilijkheden dan noodig is. Op hfet Noordereiland bevindt zich op het bruggenhoofd van de Willemsbrug een tramhalte, die vel oponthoud veroorzaakt voor de verkeersfile. welke achter de tram aanrijdt. Het stoppen van trams tusschen Stieltjesplein en Boompjes is overbodig, omdat het Noordereiland, waar de hinder lijke tramhalte ligt, een eigen busdienst met de stad heeft. De K.N.A.C, en de Rot terdamsche Kamer van Koophandel heb ben vroeger reeds verzocht, de verkeersre geling voor de Willemsbrug te wijzigen. In de gistermiddag gehouden vergade ring van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel is besloten dat, daar de Kamer op vroegere verzoeken van het gemeente bestuur geen antwoord heeft ontvangen, thans opnieuw met klem er op aan te drin gen, zoowel de verkeersregeling bij de Wil lemsbrug te verbeteren, als het wagenveer aan de Veerhaven naar Katendrecht op nieuw in dienst te stellen. Het rijverkeer op de bruggen is thans veel drukker dan vroeger, toen dit veer nog dienst deed. VOORBESCHOUWINGEN VAN DE DUITSCHE PERS. Over het bezoek dat de Duitsche rijks minister van economische zaken. Funk. deze week aan Nederland brengt, schrijft de ..Berliner Bórsenzeltung" dat deze reis de uitdrukking is van Duitschlands bereid willigheid een gezonde wereldeconomie te voeren, welke allen deelnemers recht laat wedervaren. Minister Funk. zoo vervolgt het blad, heeft vaak genoeg uitvoerige verklaringen afgelegd, hoe zeer Duitschlands autonomie economische politiek in het geheel geen starre afsluiting behoeft te beteekenen van de rest der wereld, doch hoe Duitschland integendeel wenscht en bereid is ook ln de toekomst zoo mogelijk nog meer op de we reldmarkt te blijven koopen, op voorwaar de dat dit handelsverkeer geschiedt op den grondslag van eerlijke wederkeerigheld. De Duitsche invoercijfers zijn daarvoor het beste bewijsstuk. Het Duitsche beginsel is niet om het betrekken van bultenlandsche goederen, daar te concentreeren waar Duitschland ln de positie is van een koo- per die onvoorwaardelijk goederen moet koopen. neen, Duitschland's streven naar autonomie in den wereldhandel is er op gericht, de grootste vrijheid tusschen vraag en aanbod te verkrijgen. In zeker opzicht geldt dit ook voor de kwestie der z.g. valu- tapolitiek en daarom is het opmerkelijk dat Funk vóór de vergadering van de bank voor internationale betalingen te Bazel ook van gedachten gaat. wisselen met den pre sident der Nederlandsche circulatiebank. De „Deutsche Aligem. Zeitung" schrijft: ..Het is niet de eerste maal, dat minister Funk een nabuurland bezoekt waarmede Duitschland door waardevolle vruchtbare economische betrekkingen verbonden wordt Thans gaat het echter niet om het aan brengen van een nieuwen klant. Het be treft hier integendeel een van Duitschlands beste cliënten, zooals omgekeerd Duitsch land een der grootste afnemers is van Nederlandsche producten, in het bijzonder op landbouwgebied. Daarom zal het bezoek van minister Funk meer zijn dan een aan gelegenheid van diplomatieke hoffelijkheid. Deze reis zal gelegenheid geven boven de technische bijzonderheden uit, den nadruk te leggen op de nauwe verbondenheid der belde handelsgebieden. Ter eere van het bezoek van minister Funk hebben de Duitsche gezant en gravin von Zeckburkersroda heden op het Duit sche gezantschap te Den Haag een lunch gegeven. Behalve de Duitsche minister en mevr. Funk behoorden tot de gasten minister president Colijn en de ministers: Steen- berghe, Welter en Van Buuren, de presi dent van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip, Hr. Ms. gezant te Berlijn, jhr. mr. H. M. van Haersma de With, eenige depar tementale hoofdambtenaren en leidende fi guren uit Nederlandsche economische krin gen. TEN BEHOEVE VAN AMBACHTSLIEDEN EN KLEINE INDUSTRIEELEN. De minister van Economische Zaken heeft een commissie ingesteld, welke zal beslissen op de aanvragen van ambtsbeden en kleine industrieelen tot het verkrijgen van een zoogenaamd „werktuigencrediet" alsmede in het algemeen de normen voor deze credietverstrekking zal aangeven. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de heeren dr. W. L. Groeneveld Meyer, ad ministrateur bij het departement van Economische Zaken, mr. ph C M. van Campen. ambtenaar bij de afdeeling alge- meene zaken van het departement van Financiën, E. L. Brouwer, adjunct-directeur van de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. te Amsterdam, drs. H L. Jansen, ad junct-directeur van den Nederlandschen R.K. Middenstandsbond te 'sGravenhage en tot adviseerend lid de heer ir, F. J. N. Stades, ingenieur in tijdelijken dienst oij den technlschen voorlichtingsdienst ten behoeve van de nijverheid, werkzaam bij het departement van Economische Zaken. Als voorzitter dezer commisie is aange wezen de heer dr. W. L. Groeneveld Meyer en als plaatsvervangend lid 'bij afwezig heid van den heer dr. w. L. Groeneveld Meyer), tevens plaatsvervangend voorzitter de heer J. E Foekens, ambtenaar bij het departement van Economische Zaken. Secretaris is de heer J. E. Foekens. VERG.ADERING TE MAASTRICHT. De Nederlandsche R.-K. Bond van Bouw patroons houdt zijn 21e jaarvergadering te Maastricht. Nadat het bondsbestuur den middag tevoren officieel ten stadhuize was ontvangen en de afdeeling Maastricht van den Bond voorts een program van aantrek kelijke feestviering had doen afwerken te Maastricht, ving gistermorgen de druk be zochte jaarvergadering in de Redoutezalen aan. De bohdsvoorzitter, de heer H. J. L. Klein Schiphorst, uit Haarlem, memoreerde ln zijn openingswoord dat de sterke groei van den Bond in de laatste jaren hij telt thans meer dan drie duizend leden in 112 afdee- lingen oorzaak is, dat de Ned. R.-K. Bond van Bouwpatroons thans de grootste pa troonsorganisatie is geworden in het bouw bedrijf. Inzake de toepassing van de Vestigings wet is. niettegenstaande vele*pogingen, nog geen beslissing van den minister verkre gen. Eerst kort geleden is het hoofdbestuur voor een eerste bespreking uitgenoodigd. Wat betreft de bindendverklaring van de CA.O. verklaarde de bondsvoorzitter met eenige ontstemming, dat z.i. moedwillig van .zekere zijde de bindendverklaring wordt te- i gengewerkt. Hij sprak het vertrouwen uit, |dat de minister, over deze machten heen, Met ingang van 7 Juli zullen deze voor 5 tot én mot 9 tezamen reizende personen dus ook voor kleine gezelschappen! verkrijgbaar zijn. (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen, is, eerder nog dan men na de invoering van de weekend- en zomerretours bij de Nederlandsche Spoor wegen verwachten kon, thans door de di rectie besloten tot het doorvoeren van een maatregel inzake de vervoersprijzen, waar bij speciaal een reductie voor de groote ge zinnen gegeven zal worden. Met ingang van Vrijdag 7 Juli a.s. zullen gezinsretours ver krijgbaar zijn aan de stationsloketten en bij de reisbureaux, die spoorkaartjes af geven. Zij zijn voor de tweede en derde klasse verkrijgbaar voor 5 tot en met 9 te zamen reizende personen, dus ook voor kleine ge zelschappen, die zoowel de heen- als de terugreis te zamen afleggen en worden op naam gesteld. De biljetten behoeven niet tevoren be steld te worden, doch worden op aanvraag onmiddellijk verstrekt. De gezinsretours hebben denzelfden geldigheidsduur als de gewone retours, hetgeen dus zeggen wil, dat gezinsretours, die tusschen 7 Juli en 7 Augustus genomen worden, één maand, en die op 7 Augustus en later genomen, t/m 5 September a.s. geldig zijn. Met ingang van 5 September wordt de geldigheid één dag, indien genomen op Maandag t/m Vrijdag en resp. 2 dagen, in dien genomen op Zaterdag resp. Zondag weekend-gezinsretours) Met de gezinsretours wordt beoogd de binnenlandsche verplaatsing van gezinnen te vergemakkelijken, bijv. voor familiebe zoek. Zij zijn dus niet geldig in de D-trei- nen en in enkele andere belangrijke trei nen, die voornamelijk het internationale verkeer bedienen. De invoering der gezinsretours beteekent niet. dat de faciliteiten welke reeds toege kend waren het gratis-vervoer van kin deren beneden de 4 jaar en het voor hal ven prijs vervoeren van kinderen tusschen 4 en 10 jaar zullen vervallen. Een gezin van 6 personen met één kind beneden de 4 jaar, zal dus kunnen volstaan met het nemen van een gezinsretour voor 5 perso nen. Overigens kan men met de loketbe ambten overleggen wat voor een bepaalde groep personen, waarvoor alleen het sa men uit, samen thuls-principe vereischt wordt, het voordeeligste is. Het Is de bedoeling van de directie om met de gezinsretours, welke voor gezel schappen van 5 personen een reductie op den prijs van 8 en voor die van 6 tot en met 9 van 14% beteekent, het binnen- landsch vervoer te stimuleeren. Daarom zijn zij niet geldig in D-treinen, of in an dere treinen, die het internationale verkeer bedienen. Een ander gevolg van de invoering op korten termijn dezer retours zal het terug dringen van de vacantiekaarten zijn, om dat deze alleen op trajecten, welke weinig afgelegd worden Den HaagGroningen b.v. voordeeliger zullen zijn! (Nadruk verboden). zal medewerken om het bedrijf der aanne mers in deze te helpen. De samenwerking in de contactcommis sie is goed en van den minister wordt, even als bij het nieuwe systeem der uitvoering van werken in werkverschaffing, uitstekend medegewerkt. Ook over de samenwerking met de zusterorganisatie en met de leiders der arbeiders inzake het L.C.C. en in den Bedrijfsraad sprak de bondsvoorzitter vol doening uit. Herkozen werden bij- enkele candidaat- stelling als bestuurslid de heeren F. J. Schuurmans (Amsterdam), tweede voorzit ter. Jos. A. van Dijk (Ginniken), penning meester, H A. ten Thij (Enschedé) en Vic Laudy (Sittard) commissarissen, terwijl nieuw in het bestuur werd aangewezen de heer Jac. Martens Az„ Roosendaal. Het voorstel van het bondsbestuur inzake regeling voor jeugdige werklieden in het be drijf. onderging een uitvoerige bespreking. Hierbij kwamen naar voren bezwaren voor aannemers, die met verschillende zoons in het bedrijf werken en die in een ongunstige positie zullen geraken bij de indeeling van de verhoudingen tusschen meerderjarigen en minderjarigen, zooals in deze regeling wordt vastgelegd. De voorzitter nam op zich bij de andere patroonsorganisaties te verdedigen een overgangsmaatregel te doen gelden voor aannemers, die thans met minderjarige zoons werken en waarvoor dan dispensatie zou kunnen worden ver leend onder bepaalde voorwaarden. In principe ging de vergadering voorts accoord met het voorstel van het bonds bestuur om bindend te besluiten, dat op de inschrijvingsbiljetten voortaan een z.g. overmachtsclausule zal worden opgenomen, voor geval van oorlog, oorlogsgevaar en mobilisatie waardoor een belangrijke stij ging van kosten zou ontstaan, welke meer dere kosten dan ten laste van den aan- besteder zullen komen. Het bondsbestuurs kreeg machtiging in het overleg met den Bond van Nederland sche Architecten een redactie wijziging als nog aan te brengen, zonder de strekking van het voorstel echter daarmede in ge vaar te brengen. De vergadering werd hierna verdaagd. Des middags maakten de congressisten een autotocht door Zuid-Limburg, met bezoek aan Valkenburg, welke excursie was aan geboden door de E.N.C.I. te Maastricht. DE ALGEMEENE VERGADERING. Onder presidium van den heer D. de Ridder van Amsteidam is heden ln het ge bouw voor K. en W. te Utrecht de 21e al- gemeene vergadering aangevangen van den Ned. Bond van Personeel in PubUeken Dienst, die druk bezocht was De voorzitter opende hedenmorgen om half elf de eerste zitting met het doen zin gen van Ps. 121 1 en 3, het lezen van Jes, 18 en gebed. Daarna hield hij de openings rede. bpr. her.nncrde aan de vorige in 11)37 te Apeldoorn gehouden algemeene veigade- nng om hierna de door den dood aan den bond ontvallen leden te heidenken, n.l. de hee.en A. v. Twlgt, D. Bijl en P. L. v. d. Voorde, m leven bondspennlngmcestei. Wat den toestand betreit geelt de opleving in de bedrijven goede hoop dat na een tijd van afbraak die van opbouw weer kan aan breken Helaas heeft de actie van de ge zamenlijke centrales van Overheidsperso neel om de laatste korting van 5 op de loonen van het Rijkspersoneel ongedaan te maken geen resultaat opgeleverd al maakte zij op de regeering een goeden indruk. Te midden van de Internationale spanningen geeft het besef dat God regeert rust. De bond mag terugzien op een periode van rljkgedegend werk De actie voor vaste aanstelling van degenen, die op conti act zijn ln blijvend werk, wordt onvermoeid voortgezet. Op wijziging der Pensioenwet wordt eveneens sterk aangedrongen. Het Jaarverslag geeft een beeld van het ge varieerde werk in het belang van het ge- meentepersoneel. Algemeene loonsverhoo- gingen konden niet worden bereikt, al werden wel in zeer veel gevallen vaste aansbeillgen verkregen, alsook betere groepsindeellng en verhooging in rang en uitbreiding der loongroepen. in belangrijke beroepszaken werd de bijstand van den bond ingeroepen De voorzitter stond vervolgens stil bij de interne wijzigingen in de leiding van den bond en richtte een hartelijk woord van afscheid tot den bondssecretarls, den heer W. EEftS VI'cmiER'S EN NOG STEEDS AAN DE SPITS BOUGIES SN.V WIllEM VAN RIJN; AMSTERDAM IC) KEIZERSGRACHT 171' TELEFOON 3 J 3 O 8 (4 IUNEN) 1990 (Ingea. Med.) Slachtvecprtfren lets vaster. Eindelijk treffen wij op de markten weer oen» een weinig optimisme. Dit was echter uitslui tend het geval op de slachtvee-afdeelingen, waar de aanvoerders van de eerste landproduc- ten iets meer konden bedingen dan men zich had voorgesteld. Een gebeurtenis die men tegenwoordig aan den balk kan schrijven. Er was wat minder aanvoer en heel weinig be paald best vee aangeboden, zoodat ook de TT tweede en derde klasse iets gemakkelijker kon d. Have, die met pensioen gaat en WOrden geplaatst. Zoowel op de Maandag- alB 31 Jaar de organisatie heeft gediend en op dc- Dlnsdagmarkten ging nu alles er in. WU ook tot den onbezoldlgden hoofdbestuurder,noteerden in hoofdzaak van 60. 70. 74 cent per Kg. geslacht gewicht en een extra filn beest zagen we niet. Dit wordt thans by den boer thuis, door de schaarschte der fyne kwaliteit, grang weggekocht voor een hoogeren prijs. De meeste woiders hebben daarvoor meestal hun vaste afnemers, zoodat men er op heden niet mee naar de markt behoeft te gaan. Voor de kalveren was weer een groote vraag voor de scheepvaarten, zoodat men zijn waar wel kwijt kon. Besteed werd van 22—35 cent en voor de „dikbillen" 4448 cent per pond levend gewicht. Nuchtere kalveren gingen even vlot van de hand van f. 6—10, soms f 12 per stuk. Het wolvee. wat matig werd aangevoerd, kon itot onveranderde prijzen worden geplaatst. Op de gebruiksvee-afdeelingen was het weer stil. Het is volop hooibouw en daardoor was er weinig bezoek. Pryzen waren zeer flauw en er bleef veel onverkocht. Dc varkensmarkt toonde zich weer zeer vast. Er werd van 24, 25, 25*4 cent per pond besteed, levend gewicht. den heer v. d. Lecq die na een diensttijd van 27 jaar zijn functie heeft neergelegd. Als nieuweling in de leiding begroette spr. den heer W. P. Hollebrands en den met 1 Sept. a.s. op te treden opvolger van den heer v. d. Have, den heer H. 't Lam te Utrecht. Wat den a'oei van den bond betreft het ledental nadert de 5500 en na 1 Jan. 1937 hebben de inschrijvingen steeds de afschrij vingen overtroffen. Het ledental van de groep Rljkswerkpersoneel klom boven de 1000. Het aantal afdeelingen en correspon dentschappen steeg van 149 op 155. Hierna kwamen de jaarverslagen over 1937 en 1933 in behandeling. Ze verschenen bereids in druk en beslaan 144 pagina's. Deze verslagen werden goedgekeurd alsook dat van de redactie van ..Onze Banier" en de penningmeester van zijn beheer gede chargeerd. De aftredende leden van het Centraal bestuur, de heeren J. e. Buijsman en J. Verkuil werden herkozen. DE 17E BONDSDAG. In de zalen Schaaf te Leeuwarden is heden de 17e bondsdag gehouden van den Bond van Geref. Mannenvereenigingen in Nederland. Aan den bondsdag ging gisteravond een gezellige bijeenkomst vooraf aangeboden door de ontvangende Leeuwarden vereeni- gingen. De bondsvoorzitter, ds. C. J. v. d. Boom, Geref. predikant te Overschie, opende he en u 7,u!t 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verletten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal ln uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze airoom van lover-gal onvoldoende is. ver teert uw voedsel niet, het hederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt, Uw lichaam 1, vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER S LEVER-PIL- LET.IE3 nemen om doze liter lever-gel vrij to doen vloeien en u zult ueen geheel ender r..enaeh voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te aoen vloeien. Elschi C arter sLever-FlUetJea bU apotheker, en drogisten, f. 0.76. 1221 (Inge* Med.) VERKEER EN WELVAART. Van de hand van den lieer E. J. Muller denmorgen den bondsdag op gebruikelijke te 's-Gravenhage, directeur van de N.V. wijze en hield hierna de openingsrede. Hij riep allen een hartelijk welkom toe en mmoreerde zijn heengaan cm redenen van leeftijd. Vervolgens kwamen de jaarverslagen aan de orde. Aan dat van secretaris, den heer W. O de Graaf van Bennekom, ontleencn we dat het ledental steeg tot 383 aange sloten vereenigingen met 8843 leden. Het aantal bondskrfngen bleef ongewijzigd Verschillende nieuwe uitgaven gaf de bond Bataafsche Import-Maatschappij is ver schenen een brochure „Verkeer en Wel vaart", waarin hij na een reis door Amerika een vergelijking maakt tusschen het motorverkeer hier te lande en ln Amerika. Hij wijst er op, dat de verhouding in Amerika is: één auto op 4 inwoners tegen in ons land: één auto op 58 inwo ners, en hij meent, dat het noodzakelijk is, daarin verandering te brengen. Wanneer het aantal auto's in Nederland in het licht. Drie nieuwe prov. afdeelingen eens binnen het bereik der f. 2000 inko- werden opgericht. Het jaarverslag van den menklasse zou komen te liggen, dan kan penningmeester, den heer W. Beekman met zekerheid worden voorspeld, dat meer- J Wzn. van Zwolle sluit in ontvangsten en dere groote autofabrikanten hier weldra uitgaven met een eindcijfer van f.6048 03 fabrieken zouden vestigen! Dooh ook afge- Aan contributie werd totaal ontvangen i scheiden van de autofabricage zelf. heeft f 6006.44 De verslagen werden goedge- Nederland zeer groote belangen bij het keurd. de penningmeester van zijn beheer nationale en internationale automobielvef- HET NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Het bestuur van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden deel mede, dat de ontvangsten over de maand Juni hebben bedragen f. 12607.59, zijnde f. 6857.88 uit pe riodieke bijdragen en f. 5949.71 uit losse giften. De uitkeeringen over hetzelfde tijdvak bedroegen f. 15817. De plaatselijke commissies van samen werking brachten ten behoeve van dezelfde gevallen bijeen f. 31.300.80, zoodat in die maand aan aanvragers, verdeeld over 114 gemeenten, een bedrag van f. 47117.80 kon worden uitgekeerd. Het gironummer van het nationaal fonds voor bijzondere nooden te 's-Gravenhage is: 272727. gedechargeerd en de begroot: 117 vastgesteld met een eindcijfer van f. 6100. Besloten werd de volgende bondsvergade ring te Amsterdam te houden. Op voorstel van het bondsbestuur werden in het bonds- reglement enkele wijzigingen aangebracht. Na een gemeenschappelijken koffietafel trad in de middagvergadering als referent op dr. G C. Berkouwer. Geref. predikant te Amsterdam-Oost, met het onderwerp Hedendaagsche Schriftbeschouwing". HERDENKING VAN DEN 100-JARIGEN GEBOORTEDAG VAN WIJLEN DR. PH. J. HOEDEMAKER. Op Zondag 16 Juli a.s. zal het 100 jaar geledfen zijn, dat dr. Ph. J. Hoedemaker werd geboren. Er heeft zich een comité ge vormd, bestaande uit: mr. dr. J. Schokking. voorzitter, minister H. van Boeyen, H. W. Tilanus, ds. A. B. te Winkel. W. Wagenaar, secretaris, dat zich tot doel heeft gesteld dit feit te herdenken. De herdenkingssamenkomsl zal plaats vinden op Maandagavond 17 Juli in de Kloosterkerk, Lange Voorhout te 's-Gra venhage, waar als sprekers zullen optreden: mr. dr. J. Schokking, lid van Raad van State, prof. dr. Th. L, Haitjema, hooglee raar aan de rijksuniversiteit te Groningen, die zal spreken over: „Hoedemaker en de volkskerk" en mr, J J R Schmal, lid van Ged, Staten van Zuid-Holland, over „Hoe demaker en ons staatkundig leven". keer. Daar zijn in de eerste plaats de uitgebreide Nederlandsche belangen bij het aardoliebedrijf in Java, Borneo, Sumatra, Nieuw-Guinea, Curagao, Aruba en vele vreemde landen; de enorme laboratoria en raffinaderijen in Amsterdam en Rotter dam; het zeer groote zeetransport onder Nederlandsche vlag van aardolieproducten over de geheele 'wereld; de groote heistel lingen door deze industrie geplaatst bij Nederlandsche werven, fabrieken en be drijven In de tweede plaats onze rubber industrie, die grootendeels voor het auto verkeer werkt en jaarlijks groote bestellin gen in Nederland plaatst. Onze tinindustrie, waarvan een belangrijk deel der productie in dc autofabricage wordt gebruikt en in de toekomst ook aluminiumbedrijven hier en in Indic. de bauxietwinning etc. Deze korte opstelling geeft slechts een zeer oppervlakkige aanduiding van Nederland sche belangen bij het autoverkeer; schrijver meent gerust te mogen stellen, dat er wei nig landen zijn, die per hoofd dei- bevolking zoo groote belangen hebben DIJ een vrije en onbelemmerde ontwikkeling van het autoverkeer als Nederland. Ds schrijver bepleit tenslotte ook op ander gebied opheffing van bedrijfsbelem- merlngen en verlaging van belasting, om dat zulks de algemeene welvaart ten goede zal komen Zijns inziens moet de economi sche politiek der regeering <tP<V"1eerd zijn op „meer werk, minder wetten". 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10