BUITENLAND mmm 22444 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 3 Juli 1939 Algemeene Toestand ELTAX DAGBLADRECLAME visch wedstrijd der speeltuin - VEREEMGING „WESTERKWARTIER". Onder zeer veel belangstelling heeft Za- tcraagnnddag de speeltuinvereen. „Wester- kwartier" in het Rijn en Schiekanaal een vischwedstrijd gehouden. Om ongeveer half drie vertrokken de zeventig deelne mers in optocht met de vlag van Wester kwartier voorop van uit de Genestetstraat naar de plaats van den wedstrijd. Om on geveer 3 uur nam de wedstrijd, die onder leiding van de heeren A. Simons en K. Ver- lind van den Hengelaarsbond Leiden en omstreken werd gehouden een aanvang. Er werd met veel animo gevischt, maar daar de wind ongunstig was. werd er wei nig gevangen. Om ongeveer 6 uur werd het eindsignaal gegeven. Nadat de scheidsrech ter verzamelen had geblazen, werd de vangst gecontroleerd en de visch welke niet groot was door den heer Pauw ge meten. De uitslag was als volgt: (Er waren zeven jongensgroepen en een meisjesgroep) Groep I: Wim Oudshoorn 1ste prijs, Dolf Lotten 2e pr. Groep II: Paul Mize 1ste prijs. Groep III: Martinus Verlind le pr.: Hen drik Harteveld 2e pr.; Willem Lek 3e pr.: Nico Schouten 4e pr.David Harteveld 5e prijs. Groep TV: Johannes Labordus le pr.; W. Gertenaar 2e pr. Groep V: Joop van Eek le pr.; Frans Bonte 2e pr. Groep VI: Johannes van Leeuwen le pr.; Izaak van Wijk 2e pr. Groep VD: Jan Gijbels le pr voor de grootste visch; Dik Ober 2e pr.; Toon Cavé 30 prijs. Meisjesgroep: Toosje Speel le pr.: Annie Lek 2e pr.; Tru:da Lith 3e pr.; Annie La- tordus 4e pr.; Jannie Lek 5e pr.; Pietje Eradus 6e pr. Morgenavond zal de prijsuitreiking plaats hebben. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN HET ALG. ASSURANTIEKANTOOR HAAKSMA EN CO. Zaterdag is onder vele blijken van be langstelling herdacht het 25 jarig jubileum van het Alg. Assurantiekantoor Haaksma en Co. 's Morgens is de eigenaar-oprichter de heer H. Haaksma met zijn gezin ontvangen op het kantoor waarbij hy toegesproken werd door zijn zoon. d e het ontstaan en de ontwikkeling der firma memoreerde waarna hem door zijn medewerkers een fraaie bureaulamp is aangeboden. Een enorm aantal bloemstukken getuigde van hartelijk medeleven met dit jubileum, evenals de groote toeloop van degenen, die zoowel 's morgens als 's middags tijdens de receptie blijken van belangstelling gaven. Ook waren vele telegrafische en schrifte lijke gelukwenschen binnengekomen. Er woei een vrij harde wind uit Noord- Westelijke richting. Toen de kinderen ach ter de gemeenteschool verzameld waren, gaf de voorzitter der coöperatie, de heer Kocistra, het sein tot de opstijging. Onder luid hoerageroep der kinderen kozen de duizend ballonnen snel het luchtruim en zetten met groote snelheid koers in zuide lijke richting. De kinderen zijn voorts nog op enkele versnaperingen onthaald. ..Nieuw Leven" heeft op het tererin nog enkele marschen gespeeld en daarmede was deze prettige middag voor de kinderen weer achter den rtig. In spanning zullen zij den uitslag van de ballonvaart afwachten. CHR. BOND VAN BELASTING AMBTENAREN. Vergadering der afd. Leiden en Omstreken. Zaterdagmiddag vergaderde deze afdee- ling in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen. Na opening met schriftlezing en gebed, sprak de voorzitter P. Meijdam een kort openingswoord, waarin hij wees op het bijzonder karakter van deze vergadering. Verder wees hij bij vernieuwing op den ernst der tijden en besloot ..De Heere re geert en in Hem zijn wy verankerd". Na lezing der notulen en behandeling der ingekomen stukken, richtte de voor zitter zich tot het lid J Jobsen. die dezen dag zijn 25 jarig ambtsjubileum gedacht. Voortgaande zei spreker dat de jubilaris mets liever wenschte. dan de grootst moge lijke soberheid in deze hulde maar daar door juist zijn karakter openbaarde, zijn rondborstigheid en openhartigheid. Na een hartelijke felicitatie namens afdeeling en Bond werd hem een fraaie plant aange boden Nadat de jubilaris woorden van dank had gesproken, werd de vergadering ge schorst. teneinde den jubilaris te compli menteeren. waarna de pauze onder het ge not van een sigaar en versnaper;ngen werd doorgebracht. Na de pauze werd door de afgevaardigden naar de algemeene vergadering bij monde van den heer v. Driel verslag uitgebracht, waarop nog eenige besprekingen volgden. Voorts werd een kleine commissie benoemd, die voorbereidingen zal treffen voor een eenigszins feestelijk herdenken van het eerst? lustrum in Januari 1940. Tenslotte werd de mogelijkheid onder de oogen ge- z!en voor het houden van excursies Een verslag door den heer Breedijk be treffende de werkzaamheid van het T.B.C.- fonds werd aan de agenda toegevoegd. Na dankgebed volgde sluit'ng. De zorgen rond Danzig - De onderhandelingen met Moskou. Modern smeerstation BLAUWE JEUGD IN ONZE STAD. Reünie van „De Schakel". Zaterdag jJ. heeft de Ned .Chr .Jonge- lieaen-Geheelonthouders Vereeniging ..De Schakel" afd. Leiden een reünie ontvangen in het V. C. F.-huis Gerecht 10. welke sa menkomst uitging van het Prov. Verband Zuid-Holland. Om circa zes uur werd deze reünie ge opend met het zingen van ,,'t Geloof is als een eiken staf", waarna Bram Galjon uit Rotterdam als voorzitter van het Prov. Verbond voorging in gebed. Vervolgens las hij voor Joh. 14 vers 1 t/m 17 en heette alle aanwezigen welkom. Ook de voorzitter M. Zilverentant uit Leiden sprak hierna enkele woorden. Na het zingen van „Laat uw hart maar blij en vroolijk", sprak mej. A C. van Nes uit Leiden over: ..Het red dingswerk door en met het bureau van al coholisten". Zij begon met op te merken, dat het schijnt alsof er nu niet zooveel alcoholleed meer is als vroeger, dat de openbare dronkenschap is verminderd. Doch de praktijk leert wel anders. Het wordt niet meer zoo gezien. Er wordt ech ter nog veel geleden door de alcohol. En zij die eenmaal in deze poel zitten, zakken steeds dieper. Het bureau van alcoholis ten wil deze menschen opzoeken, hen uit deze poel verlossen, hen met raad en daad ter zijde te staan. Na de oorzaken, die tot drankmisbruik aanleiding kunnen zijn, te hebben besproken, wekte zij alle aanwezi gen op, vol te houden en door te strijden. Enkele vragen werden gesteld en beant woord. Na het zingen van „Voorwaarts Christenstrijders", werd een korte wande ling door de stad gemaakt. Daarna werd een broodmaaltijd gehouden en enkele kampliedjes gezongen. Als tweede spreker trad op Jan v. d. Brug uit Gouda, die een bespreking hield over het boek „Vom U- boot zur Kanzel". Dit boek behandelt de levensgeschiedenis van ds. Niemöller. Spr. merkte o.a. op, dat ds. Niemöller niet heeft getuigd tegen deze of gene bepaalde zon den der huidige maatschappij. Hij heeft alleen „neen" durven zeggen tegen dat gene wat hij dacht in strijd te zijn met liet evangelie van Jezus Christus. In de rondvraag werd nog gewezen op de demon stralie in het Amsterdamsche stadion, wel ke uitgaat van het Chr Jeugd Congres. Na het zingen van „De dag door Uwe gunst ontvangen", sloot J. v. d. Brug deze re unie met dankgebed. Staande werd nog het Schakellied gezongen. 2780 MOOGE B'JNO'JK 96 TEL }26IO GENERAL MOTORS SPECIALISTEN (Ingez. Med.) academische examens. Geslaagd voor het economisch candidaats- examen Indologie de heer W P. M. Rosier (Rijswijk»: voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter A: mej. de Vos van Steenwijk (Assen) en de heeren F. A. H. Ouwehand (Wassenaar), J. Volger (Haar lem); idem, letter L. mej. J. K. Kranen (Leiden) en de heer Siem Tjien Hian (Lei den): voor het candidaats-examen Indisch Recht, de heer F. K. Wiemans (Den Haag) en F. M. Sinnecker 'Haarlem); voor het kandidaatsexamen theologie: de heeren P D van Royen (Amsterdam). A. c. J. v. d Poel (Den Haag) en J. van Dullemen Haarlem handelsregister kamer van koophandel. Wijzigingen: „Bellevue", Steenstraat 59, Leiden. Hotel, café, restaurant. Volmacht verleend aan W. L. Steenbakkers, Leiden en A. H. Steen- bakkers-Goyaars. Leiden. Atelier van EeckeKenyeres, Maredijk 161. Leiden. Reclamebureau. Uittr. Venn.: G. J. Kenyeres. Leiden, dd. 1 Juni 1939. Het bedrijf wordt thans voortgezet door den overblijvenden vennoot R. van Eecke. als eenig eigenaar onder den naam: Van Eecke's Reclamebureau. Soort v. bedr.: cy clostyle-, druk-, teeken- en schilderwerk. Naamlooze Vennootschap Veekoekenfa- briek „De Leerhoeve", Hooftstraat 114, Al phen a. d. Rijn. Uittr. Ged. comm.: R. Dor- repaal, Koudekerk. Uittr. Proc.: J. Wernink Aiphen a. d. Rijn N. Phoc.: (administra teur-directeur) W. Plomp, Alphen ad. Rijn (B. P.) Het weekeinde is te Danzig rustig ver- loopen, hoewel de spanning blijft voortdu ren! In talrijke redevoeringen, zoowel van Britsche, Fransche als Duitsche zijde is op den diepen ernst van den huldigen toe stand gewezen en zijn krachtige waar schuwingen uitgesproken. Hiervoor verwij zen wij naar elders. Thans overheerscht echter voorloopig het gevoelen, dat geen directe actie van Hitler, die gisteren te Hamburg de begrafenisplechtigheid van generaal von Knockenhauer heeft bijge woond. ten Opzichte van Danzig voor cle deur staat en dat de tijd van afwachten nog gehandhaafd zal blijven en dit komt ook in de buitenlandsche perscommen taren tot uiting. Intusschen schrijft de officiecle spreekbuis van de nationaal-socialis- tische partij in Danzig de „Danzigcr Vorposten": „De terugkeer van Danzig naar het rijk is besloten. De Fuehrer zal den datum er voor vaststellen. Belangrijk is voorts het bericht, dat de Duitsche kruiser „Koningsberg" op 27 of 28 Augustus in Danzig zal aan komen. De genoemde datum is de her denkingsdag voor het verlies van den kruiser Magdenburg tijdens den oorlog in de omgeving van Danzig. i Van gezaghebbende Poolsche zijde wordt bevestigd, dat de Duitsche regeering de Poolsche regeering in kennis heeft gesteld van dit a.s. bezoek. Er zijn geen bezwaren tegen gemaakt. Volgens de „Jour" zal de komst van het oorlogsschip Koningsberg wellicht het kri- tiekste moment vormen van een crisis, die de Duitsche militaire leiders zoo lang en uitputtend mogelijk wenschen te doen zijn. Wat de toestand te Danzig betreft het volgende: Ten aanzien van de aanvullende militai re maatregelen, die de laatste dagen in Danzig zijn genomen, geeft men in gezag hebbende Danzigsche kringen te kennen, dat de Danzigsche politie versterkt is met ongeveer 3000 man, allen Danzigsche bur gers. Men spreekt echter op de meest catego rische wijze tegen, dat zich op het oogen- blik ook maar één enkele Duitsche soldaat op het gebied der vrije stad bevindt. Nationaal-socialistische kringen in Dan zig merken op dat de Vrije Stad voorberei dingen treft, om gereëd te zijn voor alle eventualiteiten en in het bijzonder om zich te kunnen verdedigen tegen eventueele agressie van den kant van Polen. De Poolsche dagbladen maken melding van nieuwe wapenzendingen naar Danzig. Ditmaal zouden het rupsbanden en ge- schutaffuiten betreffen, die uit Oost-Prui sen over zee zijn aangevoerd naar de wer ven van Schichau met oude schepen, die z.g.n. derwaarts gezonden werden om her steld te worden en derhalve niet werden gecontroleerd door de douane. De Hlustro- wany Kurjcr Codzienny meldt, dat behalve tot de vorming van een vrijcorps, door den Senaat van Danzig besloten zou zijn tot de organisatie van compagniën grenswachten. De Poolsche bladen melden voorts, dat de Duitsche douanebeambten in Danzig den eed van trouw hebben afgelegd aan de nationaal-socialistische partij en den Fuehrer. Voorts wordt gemeld, dat de S.A. en S.S. hotel Eden bezet hebben, dat tegen over het station in Danzig ligt. Verder wordt in de Poolsche pers medege deeld, dat de huiseigenaren in Warschau onmiddellijk moeten beginnen met het boüwen van schuilkelders, welke over twee maanden.gereed moeten zijn. De politie van Danzig heeft in de afgeloo- pen vier dagen 41 Poolsche bladen in be slag genomen, wegens het brengen van val- sche berichten over Danzig en den toestand in het protectoraat Bohemen en Moravië, alsmede het publiceeren van earicaturen van zekere Duitsche persoonlijkheden. De diplomatieke correspondent van Reu ter verneemt, dat de toestand te Danzig niet is gewijzigd. Nog steeds komen in groote getale Duitsche touristen de stad binnen, doch de houding van de Poolsche autoriteiten blijft kalm. Blijkbaar is de Poolsche regeering niet voornemens zich te laten opjagen. In Danzig is de toestand uiterlijk kalm, doch de spanning blijkt uit de massa in de kazernes samengepakte mannen en het dril len van de nieuw aangekomenen. het op stellen van luchtdoelgeschut op den bis schopsheuvel. het koortsachtig bouwen aan barakken en versterkingen en het in het geheim gedurende den nacht aanbrengen van munitie. De Gouwleider Förster heeft gisteren een rede gehouden aan het einde van een con gres van de N.S.D.A.P. Tiegenhof. Onder luid applaus verklaarde Förster, dat de Danzigers terug willen tot Duitsch- land en dat zij tot Duitschland zullen terug- keeren. Inzake de jongste Fransch-Britsche voor stellen wordt In welingelichte kringen te Londen verklaard, dat deze de eischen van de Sovjet-Unie in hooge mate bevredigen. Vooral wat betreft de volledige weder- keerigheid en men veronderstelt, dat het thans nog een kwestie is van het vinden der juiste bewoordingen. Ook de Fransche minister Bonnet heeft er op gewezen, dat de onderhandelingen te Moskou zich gunstig ontwikkelen. Op het Engelsche ministerie van buiten landsche zaken is een lang rapport ontvan gen over de besprekingen welke te Moskou zijn gehouden tusschen de vertegenwoordi gers der drie mogendheden. Alle misverstand inzake de garanties aan de kleinere staten zijn thans uit den weg geruimd. De diplomatieke redacteur van het ..The Star" verwacht binnenkort een mlniste- rieele hervorming, waarbij Winston Chur chill als eerste Lord der Admiraliteit tot de regeering zou toetreden. Ook zou Halifax gaarne Eden zien terugkeeren en zou hij de rechten van Eden naar voren brengen, wan neer Chamberlain mocht besluiten tot een hervorming van zijn kabinet. De Italiaansche radio heeft het bericht tegengesproken, volgens hetwelk Mussolini en Hitier elkander kortelings aan de Itali- aansch-Duitsche grens zouden hebben ont moet. VOORTAAN 2788 (Ingcz. Med.) DUITSCHLAND. Redevoering van Rudolf Hess coöperatie „vooruit". Ballonwedstrijd. Ongeveer duizend 8- tot 12-jarige kinde ren van leden der Coöperaties „Vooruit" waren Zaterdagmiddag om half drie en velen ai ver daarvoor bij het coöperatiege- bouw aan de Korevaarstraat verzameld. Evenals het vorige jaar zouden ballonne tjes het luchtruim Ingezonden worden. De plsats van deze massa-ballon-oplatlng was het Schuttersveld, zoodat eerst een wande ling van de Korevaarstraat via de Bree- straat over de Turfmarkt naar het Schut tersveld gemaakt moest worden. De arbei- dersmuziekvereeniging „Nieuw Leven" maakte deze wandeling door het spelen van pittige marschmuziek gemakkelijk. Men kan zich voorstellen, dat de kinde ren in een vroolijke stemming waren. Ieder hunner had een groote ballon in de coöpe- ratiekleuren met eer. touwtje in de hand en daaraan was het kaartje gebonden, dat een naam, het adres en de woonplaats van <le deelnemers vermeldde. Zaterdagavond omstreeks kwart over zes is de 5-jarige de H. uit de Kaarsen- makersstraat in den Nieuwe Rijn te water geraakt. Het kind dreef reeds eenige meters I uit den wal toen de 17-jarige W. Zbrkzec gekleed te water sprong en den drenkeling behouden op het droge bracht. Voorbijgangers hebben gisteravond een brandje gebluscht in een zonnescherm van het perceel Breestraat 143 dat vermoedelijk is ontstaan door het achteloos wegwerpen van een brandende sigaar of sigaret De aanwez'ge motorspuit behoefde geen dienst meer te doen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maandag 26 Juni 49 volwassen personen. Dinsdag 27 Juni 50. Woensdag 28 Juni 50. Donderdag 29 Juni 50. Vrijdag 30 Juni 50. Zaterdag 1 Juli 50. Totaal 299 personen. Morgen herdenkt de heer B, J. Lim burg, hcofdgasstoker bij de Stedelijke Lichtfabrieken, den dag. waarop hij vóór 25 jaren bij genoemd bedrijf in dienst trad, De heer G van Zwieten alhier is ge slaagd voor het examen gemeente-admi nistratie. oncenireei op hel krachtigste reclame-middel FRANKRIJK. CAMPINCHI OVER DE VRAAG: „ZAL EUROPA DUITSCH WORDEN?" Gamclin in Parijs terug. De defensie. In een rede te Annecy heeft de Minister van Marine, Campinchi, aangedrongen op het bewaren van de waakzaamheid en de koelbloedigheid. Dit is voor alle volken noo- dlg, want de minste onvoorzichtigheid kan het geheele vasteland van Europa in vuur zetten. Men kan niet miskennen, dat de leuzen: „vrij beschikkingsrecht der volken, anti-semletisme en strijd tegen het Kom intern, slechts dienen om de operaties van geweld te verhullen De levensruimte, waarover wordt gesproken wil slechts zeg gen de hegemonie over Europa. De vraag, welke wordt gesteld is: „Zal Europa Duitsch worden?". En Frankrijk moet alle pogingen in het werk stellen om den vrede en de vrijheid der volken te bewaren Generaal Gamelin is van zijn inspectie tocht door de Alpen in Parijs terugge keerd. Hij is gistermorgen ontvangen door Daladier, met wien hij gedurende ruim een uur beraadslaagde. De Fransche ministerraad heeft het wetsdecreet aangenomen, waarbij een cre- dlet van 4 milliard 400 mlllioen geopend wordt binnen het kader van de 15 milliard, die in April j.l. aangegeven waren als pro gram voor de landsverdediging. ZWITSERLAND. Duitschers veroordeeld. De rechtbank te Zürich heeft twee Duit sche financieele detectives, die gepoogd hebben bij Zwitsersche banken inlichtingen te verkrijgen over de depositi's van een Oostenrij kschen bankier, veroordeeld tot gevangenisstraffen van een maand en zes weken met een verbod om gedurende tien jaar in Zwitserland te verblijven. De rechtbank was het eens met de stel ling van het openbaar ministerie, dat de be de Duitschers zich schuldig hadden ge maakt aan fiscale spionnage op Zwitsersch gebied ten gunste van de Duitsche auto riteiten. De hertog en de hertogin van Windsor hebben gistermiddag de Spaansche kunst schatten te Genève bezichtigd. PALESTINA. De slachtoffers der terreur Joodsche smeekbede tot Engeland. In het afgeloopen half jaar zijn in Pa lestina 643 personen gedqod en 700 gewond. Het grootste deel der dooden zijn Arabieren Aan Britsche zijde zijn 45 soldaten en politiemannen gevallen bij schermutselin gen en ongevallen op den weg. De nieuwe Sefardische opperrabijn te Jeruzalem, Ouziel, heeft ln zijn eerste bood schap tot de Joden ln Palestina herinnerd aan de traditioneele aanhankelijkheid van de Joden aan Groot-Brittannië. Vervolgens heeft hij door middel van de radio een oproep gericht tot Engeland, waarin hij smeekte het verbond met het Joodsche volk niet te verbreken. ITALIË. Het huwelijk van den Hertog van Spoleto Tegen verspilling van brood. Het huwelijk van prinses Irene van Grie kenland en den hertog van Spoleto is Za terdag te Florence plechtig voltrokken in de kathedraal van Santa Maria del Flore in tegenwoordigheid van het Italiaansche koningspaar, den koning van Griekenland, de koningin van Bulgarije den hertog en de hertogin van Kent en de prinsen van het Huis Savoie. De Paus heeft het echtpaar gisteren in plechtige audiëntie ontvangen. Een afzonderlijk corps vrouwelijke vrij willigers tot hulp vor de militaire lucht vaart is in het leven gerepen. De leden zullen in tijd van oorlog dienst doen als kookster, dienster in de cantine, chauffeu- ses en bureau-personeel. De minister van buitenlandsche zaken. Ciano zal van 10 Juli tot 23 Juli een bezoek brengen aan Spanje. De nationale federatie van restaurant houders heeft bevolen, dat geen brood meer mag worden opgediend in sneden of brood jes beneden de 50 gram. zulks teneinde verspilling te vermijden of zelfs op te hef fen. In een circulaire wordt verduidelijkt, dat de maatregel ten doel heeft afval te I voorkomen en niet het verbruik te beperken. Hel Duitsche volk eensgezinder dan ooit. NIEMÖLLER's GEVANGENSCHAP. Rijksminister Rudolf Hess heeft ter ge legenheid van den „Gouwdag van den Westwall" te Mannheim een redevoering ge houden, waarin hij zeide: „Nog nimmer is het Duitsche volk zoo aaneengesloten en zich zoo van zijn kracht bewust geweest als thans. Duitschland Is niet meer de speelbal van vreemde mogendheden en van vreemde willekeur, doch Duitschland is vrij meester van zijn vrije besluiten. De strijd gaat volgens het buitenland niet tegen het Duitsche vdlk. doch slechts tegen zijn leiding, slechts tegen zijn politiek systeem. Duitschland kent dat. Uit Engeland hoort men. dat de veiligheid van Engeland niet verminderd wordt door een vrij en vriendschappelijk Ierland, doch aanzienlijk versterkt, waarmede men wel zal bedoelen, dat ook Duitschland's veiligheid aanzienlijk grooter zou zijn, wanneer Tsjechië in zijn ouden vorm zou zijn blijven voortbestaan. „In hoeverre de Ieren zich vrij gevoelen aldus Hess en hoe vriendschappelijk hun stemming tegenover Engeland is, mag Enge land zelf beoordeelen. Doch in Duitschland kan men gevoegelijk betwijfelen, dat Enge land zich ook onmetelijk veilig zou voelen, wanneer Ierland uitgesproken tegen Engeland gerichte pacten zou sluiten en wanneer het er tegelijkertijd geen twijfel over zou laten bestaan, dat het de geschikte basis zou zijn voor algemeene luchtaanval len tegen Engeland, zooals eens Tsjechië tegen Duitschland. In ieder geval gevoelt het Duitsche volk zich veiliger bij den te- genwoordigen toestand". Voorts zeide Hess, dat het wereldjodendom en de wereldvrijmetselartj er kennis van moeten nemen, dat hun spel in Duitschland ihans ondubbelzinnig en definitief verloren is. De omsingeling van Duitschland en Italië moet succesloos zijn, omdat de as sterker is dan de krampachtig aaneenge- lijmde omsingelingsverdragen der andere mogendheden. Bij de anderen loopen de staatsgedachten, economische beginselen en belangen uiteen, staan zelfs tegenover el kander. Duitschland en Italië hebben geen tegenstrijdige belangen. De naties van den wereldpolitieken driehoek Rome—Tokio— Berlijn zijn uit voorzorg gewapend en ge- panserd. In de Sankt Paulskirche te Lichterfeld de Westelijke voorstad van Berlijn, is een in- drukwekkende dienst gehouden ter herden king van den tweeden verjaardag van de gevangenschap van dominé Niemöller. die zich nog steeds in een concentratiekamp be vindt. De dienst werd bijgewoond door twee duizend personen en zeventig predikanten uit de verschillende provincies. Een van hen hield een preek over den apostel Petrus in de gevangenis. in alle parochies van de belijdende kerk werden gebeden gestort om God te vragen te hulp te komen. Het Ministerie voor Eeredienst heeft in overeenstemming met den opperbevelhebber van de luchtmacht, maarschalk Göring, be sloten. dat Katholieke geestelijken zullen vallen onder den dienstplicht, die voor alle Duitschers is afgekondigd op het gebied van de bescherming tegen luchtaanvallen. De Duitsche autoriteiten zijn bezig met de vernieling van de laatste versterkings linie der Tsjechen. In verband daarmede is ieder verkeer op de wegen in de versterkte zone verboden. lil tegenwoordigheid van den opperbevel hebber der Marine, grootadmiraal Rader, is Zaterdagmiddag op de werf A. G. Weser te Bremen, de zware kruiser Lützow van stapel geloopcn. HONGARIJE. De opera van Boedapest. Vijftig koristen cn Jeden van het orkest van de Koninklijke Opera te Boedapest °m de dirigent en eenige solisten, zijn ontslagen op grond van de anti-Joodsche wetten. ROEMENIE. Koning Carol over Roemenië's vredes politiek. Ex-koning Zog in Boekarest. De vertegenwoordigers van Kamer en Senaat zijn Zaterdag naar het Koninklijk Paleis gegaan, teneinde den Koning het antwoord van het Parlement op de troon rede te overhandigen. Bij deee gelegenheid hield de Koning een toespraak, waarin hij zeide „Dank zij zijn eeuwenoude tradities en groote opofferingen, heeft Roemenië be reikt wat het thans is, en het is onze plicht liet door onze voorouders nagelaten erf deel ongerept te behouden. Wij begeeren niets van wat anderen toebehoort, maar wij zijn even vastbesloten wat van ons ls te verdedigen en te behouden." Vervolgens sprak de Koning over de op offeringen, die aanvaard zijn om het Roe- meensche leger de modernste uitrusting te geven Voorts wees hij op de reorganisatie van den staat en het. herstel van het gezag. Hij besloot met te zeggen, dat dank zij het toegenomen prestige door het her stel Roemenië energiek zijn vredespolitiek heeft kunnen uitspreken en volgen. In waardigheid en nationale onafhankelijk heid, welke de richtlijn vormt van zijn bui tenlandsche politiek. Ex-koning Zog en ex-koningin Geral- dine van Albanië zijn met hun gevolg, uit Istanboel komende, in de Roemeensche hoofdstad gearriveerd. Na een kort verblijf zal de ex-koning doorreizen naar War schau en vandaar vermoedelijk naar Frankrijk. 2—

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2