STADSNIEUWS De auiomatiseering van de Leidsche telefoon 80sfe Jaargang MAANDAG 3 JULI 1939 No. 24315 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Morgen wordt de nieuwe centrale in gebruik gesteld Rondgang door het gebouw Onze telefoonnummers Directie en administratie 25041 (twee lijnen) Redactie: 21507 De besprekingen te Moskou Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztjnt per 3 maanden f. 2.33 per week t. 0.18 franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten.' (voor binnenland f. 0 80 per 3 mnd> Een kijkje in de automatenzaal: voor den leek een onontwarbaar labyrinth van dra den en kabels; voor den technicus een vernuftig samenstel, opgebouwd volgens de logische beginselen der techniek. Met ingang van morgen zal het Leid sche telefoonnet, waartoe ook eenige direct aangrenzende gemeenten, zooals Oegstgeest en een gedeelte van Leider dorp en Zoeterwoude behooren, geau tomatiseerd zijn. hetgeen dus wil zeg gen. dat ingaande morgen men voor het voeren van een plaatselijk telefoon gesprek, niet langer de bemiddeling van een telefoniste zal behoeven. Wij behoeven ons niet meer te erge ren, wanneer wij langer dan ons lief is moeten wachten alvorens ons de stem van de telefoonjuffrouw „Welk nummer?" in de ooren klinkt; wij heb ben geen reden meer om te foeteren op de telefoniste, wanneer we tot de min der aangename conclusie komen, dat een geheel ander persoon dan degene, die(n) we meenden te zullen hooren onzen oproep beantwoordt al deze bronnen van ergernis zullen blijken morgen plotseling te zijn opgedroogd! Wie morgenmiddag na 1 uur onaange naam verrast wordt door een verkeerde verbinding, heeft dat slechts aan zichzelf te wijten. Men heeft dan door onkunde of onvoldoende oplettendheid een verkeerd cijfer gedraaid! IN HET GEBOUW. Wij hebben hedenmorgen eens een kijkje genomen in de nieuwe centrale aan de Boommarkt, waar de chef van den binnen dienst. de heer H Herman ons rondleidde en ons eenigermate wegwijs maakte in het labyrinth van draden en kabels, waaruit voor onze leekenbegrippen een dergelijk in stituut bestaat. Hier waren reeds alle maatregelen ge nomen om de nieuwe automatische cen trale in werking te stellen in plaats van de oude handcentrale, welke thans buiten ge bruik komt. Deze geheele omschakeling geschiedt door het knippen van een aantal hulpdraden. Wanneer dit volbracht is, is de oude cen trale uitgeschakeld en het telefoonnet Lei den geautomatiseerd, zooals reeds met zoovele telefoonnetten in ons land het ge val is en zooals nog met vele zal geoeuren. Bijna alle telefoon-abonné's zijn thans ondergronds aangesloten, waardoor een grootere bedrijfszekerheid wordt verkregen, vooral bij ongunstig weer. Dat hiervoor een ui»gebreid kabelnet noodig is, wordt dui delijk wanneer men bedenkt dat. in te genstelling met aansluitingen op gewone electriciteitskabels, welks alle op dezelfde voedingsaders worden aangesloten, elke telefoon-abonné door een afzonderlijk stel koperaders met de centrale is verbonden. Bij de automatische telefooncentrale, wel ke in dit gebouw is ondergebracht, ko men de kabels dan ook uit alle richtingen ■bijeen en vormen daar tezamen een bundel van 58 grondkabels, elk met plm. 240 dub- beladers. In de kabelkelder splitsen deze kabels zich in een bundel van 570 dunne kabel tjes, welke in de centrale op een z.g. hoofdverdeeler zijn afgewerkt. Op deze verdeeler worden de aansluitingen door middel van kruisverbindingsdraad zooda nig gerangschikt, dat zij ln volgorde van het abonnénummer naar de automaatzaal gevoerd worden. Elke kabelader heeft een beveiliging en een inrichting om de kabel zijde van de centrale te scheiden. De schel ding is noodig om den aard van een even- tueele storing te kunnen vaststellen, waar toe een meettafel aanwezig is, die bij den verdeeler is opgesteld. De centrale zelf Verd geleverd door de Bell Telefoon en heeft een capaciteit van 7000 nummers; in de bestaande ruimte kan de capaciteit nog tot 12000 worden opge voerd. Het aantal abonné's bedraagt momenteel ongeveer 4200. De stroomvoorziening geschiedt door twee accumulatoren-batterijen elk van 2000 Amp. uur. met een spanning van 48 volt, welke worden geladen door twee laadom- vormers. HOE EEN VERBINDING TOT STAND KOMT. Welke handelingen moet nu straks een abonné verrichten, om een verbinding tot stand te brengen? Velen zullen zich deze vraag niet meer behoeven te stellen, aan gezien een geautomatiseerd telefoonnet te genwoordig geen nieuwtje meer is en men veelal elders wel eens gelegenheid zal heb ben gehad, kennis te maken met een tele foontoestel, waarop een kiesschijf is aan gebracht. Voor hen echter, die hiermede nog weinig te maken hebben gehad, laten wij hieronder een beschrijving volgen van het gebruik van zoo'n toestel. Wanneer men een verbinding tot stand wil brengen met een aangeslotene op het telefoonnet Leiden, een z.g. locale verbin ding, neemt men de telefoon van den haak Wij vestigen er de aandacht van onze adverteerders en abonné's op dat, in verband met de auto- matisecring der telefoon hier ter stede, de nummers van het „Leidsch Dagblad", ingaande morgenmiddag, als volgt luiden: en wacht, tot men een lagen zoemtoon hoort. Daarna moet. men het gewenschte nummer kiezen. Laten wij als voorbeeld het nummer 23511 nemen. Men steekt de wijsvinger in het gat van d# kiesschijf, waarbij een twee staat en draait de schijf in de richting van de wijzers van een uur werk totdat de vinger tegen een pen stuit. Men laat dan de schijf weer los en laat haar vrij terugloopen. Vervolgens doet men hetzelfde met den vinger in het derde gat, dan nog eens in het vijfde gat, enz. Na enkele oogenblikken hoort men met tus- schenpoozen van 3 seconden een regelma tig terugkeerenden toon, ten teeken, dat de opgeroepene gebeld wordt. Wanneer deze de telefoon van den haak genomen heeft, kan het gesprek beginnen. De gesprekken- teller in de telefooncentrale slaat aan. Wanneer het gevraagde nummer in ge sprek is. hoort men een snel onderbroken toon. Men moet dan de telefoon weer op den haak leggen. De gesprekkenteller werkt in dit geval niet. Evenmin is dit het geval, wanneer geen gehoor verkregen wordt. Indien né. het kiezen van het nummer beurtelings een hooge en lage zoemertoon de zoogenaamde ..Informatietoon" gehoord wordt, dan beduidt dit dat de opgeroepene niet gebeld kan of mag worden. Men. wende zich dan tot den Informatiedienst door K 08 te kiezen. (De letter K is precies het zelfde als het cijfer ..nul"!). Voor gesprekken met z.g. speciale dien sten zijn de navolgende nummers vastge steld: K 04 Administratie van het telefoonnet. K 07 Opgeven van storingen. K 08 Inlichtingen over den telefoondienst tevens boodschappendienst. K 09 Opgeven van telegrammen. K 00 Aanvragen van gesprekken buiten Leiden. De gesprekken met deze diensten zijn kosteloos. Interlocale gesprekken moeten voorloopig nog door bemiddeling van een telefoniste tot stand gebracht worden. Men kiest daar voor K 00 (dus 0, 0, 0) en geeft behalve woonplaats en nummer van den gewensch- ten abonné ook het eigen telefoonnum mer op. Het zal vermoedelijk nog wel eenige jaren duren, aldus zeide ons de heer Herman, voordat wij automatisch met het geheele land kunnen spreken, zoo dat wij in het geheel geen telefonisten meer noodig zullen hebben, anders dan voor de gesprekken met het buiten land. De centrale in Den Haag komt hoogstwaarschijnlijk in den loop van 1941 gereed, waarna onmiddellijk een aanvang wordt gemaakt met de aan sluiting van de geautomatiseerde net ten op het districtsnet. Leiden komt daarbij zeer spoedig aan de beurt, zoo dat het betrekkelijk kort na de inge bruikneming van de Haagsche cen trale hier mogelijk zal zijn automatisch te telefoneercn met Den Haag, Was senaar Haarlem en de bloembollen streek, Amsterdam enz. Door de thans ingevoerde mechanisee ring wordt het aantal telefonisten, dat mo menteel ongeveer zestig bedraagt, tot ruim de helft teruggebracht, die allen uitslui tend werkzaam zijn bij den interlocalen dienst. De technische staf daarentegen heeft een uitbreiding ondergaan en om vat nu eéin chef-instrumentmaker, die tevens chef der centrale is, benevens tien technici. Wat de indeeling van het gebouw betreft, dient opgemerkt, dat zich. onder den grond, behalve de stookkelder (een automatische oliestookinrichtigde kabelkelder bevindt, waar in dikke kabels alle rechtstreeksche verbindingen met de abonné's binnen komen. Eén zoo'n enkel draadje heeft slechts een dikte" van zes tiende milli meter, doch tezamen vormen zij dikke bun dels van respectabele afmetingen! Op den beganen grond vinden wij een monteursvertrek, een kamer voor den chef monteur, teeken- en ontvangkamers, idem voor de administratie en voor den opzich ter van den buitendienst benevens aan de andere zijde van de poort, welke het ge bouw in twee deelen splitst, het magazijn. Op de eerste verdieping staat allereerst de hoofdverdeeler, welker voornaamste functie het. gelijk reeds gezegd, is, om de binnenkomende aansluitingen, die uit den aard der zaak .,per straat" of „per wijk" zijn samengebundeld, uit elkaar te halen en opnieuw te rangschikken in de volg orde der telefoonnummers, dus te begin nen met 20.001, 20.002, enz. Voorts vinden wü hier een accu-kamer, een machinekamer, voornamelijk om de accu's te laden, een cantine. een cursus kamer. kleedkamer, enz. De hoogste verdieping tenslotte wordt ingenomen door de automatenzaal. welke zich over het geheele gebouw uitsterkt. be nevens een kamer voor den chef-instru mentmaker en een werkplaats. Het is een ongeloofelijk. ingewikkeld sy steem van kabels en draden, waaraan een niet-deskundige op telefoongebied in fi guurlijken zin geen touw kan vastknoopen. He'obsn wii het goed begrepen, dan zijn op elk rek 500 abonné's samengebracht, die weer zijn onderverdeeld in vijf kolom men van elk 1C^ aansluitingen In overeen- stemm ng met onze zoo straks gedane mededeeling dat de nieuwe centiale is in gericht voor 7000 aansluit'ngen is het dus logisch, dat wii hiei in totaal 70 van deze kolommen elk van 100 abonné's tellen. ZIJ GAAN GEHEEL BUITEN ONZE REGEERING OM. Naar aanleiding van berichten, vol gens welke Nederland zou zijn ge noemd in de onderhandelingen, welke dezer dagen te Moskou zijn gevoerd tusschen afgevaardigden der Engelsche en Fransche regeeringen met de Sovjet-unie, doet de regeer in gspers- dienst ons de volgende officieele ver klaring toekomen: De Nederlandsche regeering is in deze onderhandelingen op geenerlei wijze gekend en heeft de betreffende berichten eerst uit de bladen verno men. De regeering heeft hierin aan leiding gevonden het traditioneele Nederlandsche standpunt, zich afzijdig te houden van de tegenstellingen die op dit oogenblik in Europa bestaan, opnieuw te bevestigen. Er zouden hierover tal van interessante technische snufjes te vertellen zijn. waar voor ons hier de plaats ontbreekt, maar die getuigen van de vergaande vorderingen der techniek. Alleen willen wij hier nog even vertellen, waarom het nummer van eiken abonné elk nummer bestaat uit vijf cijfers! met het cijfer „twee" begint. Het ware toch aldus redeneeren velen veel logischer wanneer elk nummer met het cijfer „een" begon! De reden daarvan is ontstellend eenvou dig; het cijfer „een" wordt te gemakkelijk tot stand gebracht, bijvoorbeeld door een lichte aanraking van twee draadjes, door inductie enz. Een zuiver technische kwestie derhalve. Bij de toewijzing der nummers zijn de oude nummers zooveel mogelijk gehand- haafd, waar mogelijk onder toevoeging aan de voorzijde van het cijfer 2 en een of meer nullen. Die toewijzing was overigens een studie op zichzelf, want in de eerste plaats ging het erom de drukste nummers over de ze ventig rekken te verdeelen. zoodat niet het eene rek twee drukke nummers had en het andere geen een! Bij de verdere uitwerking der moeilijk heden hebben de zakenmenschen een streepje voor gehad op de particulieren, in dier voege, dat de eersten de meeste rechten hebben kunnen doen gelden op zoo volledig mogelijke overname van het oude Dat daarbij niet alle 4200 abonné's tevreden gesteld zijn kunnen worden, spreekt van zelf, doch het is aan geen twijfel onderhevig of hun onverhoopte lichte ontstemming daarover zal vol komen worden overvleugeld door hun vreugde over de totstandkoming van deze geautomatiseerde centrale, waar van de technische inrichting ruim een jaar heeft gevorderd en waarvan de totale kosten, inclusief de nieuwe toe stellen ten huize der abonné's een be drag van een half millioen gulden aar dig benaderen! Moge thans ook de laatste schakel tot een vol-automatisch systeem, ook voor het interlocale net, spoedig volgen! De Commissaris van Politie schrijft ons: Na de automatiseering op 4 Juli as. zul len de telefoonnummers zijn: 22244 politie en brandweer 22241 uitsluitend brandmeldingen. Gedurende het veranderen der nummers i tusschen 1 en l'/z uur namiddags dien dag) zullen politie en brandweer voor de abonné's moeilijk bereikbaar zijn. Door de welwillende medewerking van de telefoondirectie zullen vorenstaande num mers zoo spoedig mogelijk in orde worden gebracht. Hetzelfde zal het geval zijn met de telefoonaansluitingen in de politiepos ten Steenstraat en Haven, alsmede met de verbindingen in de apenbare spreekcellen Vanuit deze gelegenheden zal het mogelijk zijn vrijwel steeds politie- en brandweer hulp in te roepen. De spreekcellen zijn gevestigd: Zoeterwoudschesingel nabij het Sport terrein; Zeemanlaan: Vondellaan; Rijn- zichtbrug; Rijnsburgersingel hoek Steen straat; Hooge Rijndijk bij Rijndijkstraat; Havenbrug; Haarlemmerweg bij Maresin- gel; Lage Rijndijk hoek Heerensingel; Rijnsburgerweg hoek Lijsterstraat; Doeza- straat hoek Jan van Houtkade: Hooge- woerdsbrug; Stationsplein, rijwielbcrg- plaats vreemdelingenverkeer. Tusschen 1 en 1"» uur namiddag zal in de nabijheid van de openbare spreekcellen een politie-ambtenaar in uniform of bur- gerkleeding worden geplaatst, teneinde voor het publiek gedurende 1l'/i uui dien dag kosteloos hulp per telefoon aan te vragen. Na dien tijd zal voor de telefooncellen het gebruikelijke gesprekken tarief ver schuldigd zijn. BINNENLAND. Te Velp is overleden, 70 jaar oud, dr. A. R, Zimmerman, oud-burgemeester van Dordrecht en Rotterdam (3de Blad). Jaarvergadering der Avro te Middelburg (Binnenland, 3de Blad). Twee dooden bij aanrijding te Arnhem (Gemengd, 3de Blad). Duitsche successen bij de motorraces te Assen (Sport, 3de Blad). Het internationale concours hippique te Amsterdam; Duitschland won den lan- denwedstrijd (Sport, 3de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille handel - Lustelooze markt - Geringe koersverschillen - Amerikanen prijshoudend - Staatsfondsen kalm. BUITENLAND. Het weekeinde te Danzig rustig verloopen; de spanning blijft echter voortduren. (Buitenland, 1ste Blad). De onderhandelingen met Moskou (Buiten land, 1ste Blad). Redevoeringen en waarschuwingen van Britsche politici; Chamberlain over Nationalen Dienst (3de Blad). De parade van den Engelschen Nationalen Dienst (Buitenland, 1ste Blad). Verscherping van de blokkade te Tientsin; Tsjautsjau door de Japanners bezet. (Buitenland, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Afwisselend bewolkt met plaat selijk eenigen regen. Iets warmer overdag. Zwakke tot matige Wes telijke tot Zuidelijke wind. H.B.S. VOOR MEISJES. Geslaagd voor het eindexamen afdeeling B de dames: P. J. Bosselaar, Voorburg; W. A. Bouman. Leiden: D. A Bueno, Voor burg; M. C. Denninghoff Stelling. Wasse naar; J. M. Nauta, Oegstgeest: M. G. Prins, Voorburg; J. A. Schipper. Voorburg; W. J. Somerwil, Leiden; L. S. van der Veen, Lei den. den. Afgewezen: geen. ENDEXAMENS R.-K. H. B. S. Geslaagd voor het eindexamen afdeeling B: B. de Boer. Oegstgeest; J. Braakman, Leiden; T. Cuppen, Leiden; H. Dieben, Wassenaar; K. Geitenbeek. Oegstgeest; P. H. Hendriks, Wassenaar; N. Knijnenburg. Oegstgeest; B. Kuilenberg, Leiderdorp; W. Lexmond, Stompwijk; A. Mank. Leiden; A. Peerdeman, Woerden: J. Scholte, Leiden; W. van Steyn, Leiden: L. Smit. Voorscho ten; G. van Tol, Leiden; A. Verkade. Was senaar; A. Versney. Leiden; J. Waesdorp, Rvjpwetering; Th. van Gent. Noordwijk en J. Zwartelé. Roelofarendsveen. Afgewezen 3 candidaten. KON, GENOOTSCHAP M. S. G. Zeer tot ons leedwezen zijn in het ver slag der jaarvergadering van het Konink lijk Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" twee storende fouten geslopen. De jaarrede is n.l. niet uitgesproken door mr. H R. Goudsmit. doch door mr. C. J. Goudsmit, die reeds verscheidene jaren se cretaris van het Genootschap is. En voorts is niet de heer Joustra inspecteur van het L. O. in de inspectie Leiden, maar de heer B. van Julsingha.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1