Waar de Vrouw belang in stelt Onze vacantiekleeding de Greet- LEID5CH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 29 Juni 1939 RADOX Moeder en dochter 't Zonnige strand noodt tot sport en spel Laten we zoo elegant mogelijk zijn €^0!--ét- Hoe het wel, en hoe het niet moet vooi pekjecte ^akdehoóe ma£e-uf>! Zuinigheid met vlijt... LEUKE, FLEURIGE STOFFEN SCHATTIGE ZOMERJURKJES KRAAGJES - KNOOPEN en GARNEERINGEN Bij alles ontvangt U MIDZA-BONS! Hoe we van oud nieuw maken Wenken voor de zuinige huisvrouw Haar onderlinge verhouding is in de laatste veertig jaren sterk gewijzigd. Een uiting van mijn dochtertje bracht me laatst eens aan het peinzen over de moeder en dochter verhouding, vroeger en nu. Ze zei: „Hè, waarom bent u niet zoon écht ouderwetsch moedertje, dat er altijd maar zit? Dat zou ik zoo eenig vinden!" „Maarik ben er toch altijd, als jul lie thuis komen?" „Ja hoor, u bent een schat! Maar u loopt heen en weer en ziet er jong uit en beleeft zélf van alles. Een ouderwetsch moedertje is dik en zit er den heelen dag maar en dan komen de kinderen en vertellen. En de moeder heeft zelf niets beleefd, behalve ■de groente schoongemaakt en zoo. Nou en dan vindt ze het natuurlijk eenig, alles wat de kinderen vertellen!" „Dusgéén moeder, die een mensch is maar een dikke, zittende moeder is, heelemaal alleen voor jou," zei ik „nu, weet je wat. dan zet ik een dikke, ronde, gezel lige pul op het theeblad en daar schrijf jij alles, wat je beleefd hebt, op een papiertje en stopt dat in die pul. Goed?" Aan haar onbedaarlijke lachbui merkte ik, dat het verlangen naar het „dikke, ouderwetsche moedertje" niet zóó tragisch was. Maar ik ging me toch naar aanleiding hiervan eens afvragens öf en waar ik te kort schoot, niet zoozeer door mijn slan ke lijn als wel misschien door een tekort aan passiviteit, aan het zich open stellen voor de kinderen, met terzijstelling van eigen gedachtenleven. Het is heusch nog zoo gek niet, als wij moderne moeders hier eens wat dieper over nadenken. De tijden zijn sterk veranderd In de laat ste veertig jaren. Wij moeders van 30 tot 50 die op groeiende dochtertjes hebben, zijn innerlijk heel anders dan de vrouw uit 1900. Zij wist niets van psychologie, ze bekommerde zich absoluut niet om haar eigen ziel of die van haar dochter. Het meestal in onze kringen tot op zekere hoogte gemakkelijke en behaaglijke, beschutte en beveiligde leven dat zij als echtgenoote en moeder leidde, 't leven voil conventioneele plichten en genoegens, liet meestal geen gelegen heid voor aanraking met de harde, onge nadige buitenwereld. Problemen waren er weinig. Ze handel den volgens voorgeschreven fatsoensbegrip pen of religieuze opvattingen, waar vaak ontzaglijk veel sleur bij te pas kwam, óf volgens eigen „gevoel" soms raak, soms mis. „De moeder van tegenwoordig komt wél in aanraking met het harde leven, dat uit ieder strijdend mensch haalt, wat erin zit. Vaak moet ze zelf zich een bestaan ver overen of meehelpen verdienen. Ze is in de eerste plaats mensch geworden; ze moet veel „zelf ontginnen" van wat een vroeger vrouwengeslacht als gesneden koek werd voorgezet. Een nieuwe verhouding tusschen moeder en dochter ls ontstaan. Een kameraad schappelijke verhouding, gegrond op we- derzijdsch begrip en zich in de breedte ont wikkelend door beider levenservaringen. Het ideaalbeeld van tegenwoordig is: de moeder als vriendin van haar dochter. Maar dan een vriendin, die ouder en wijzer is en dus raad kan geven uit eigen gerijpte overtuiging. Onze moedertaak is moeilijker geworden, omdat het niet meer gaat om het doorge ven van overgeërfde begrippen en vaak half of niet doorleefde opvattingen, die op een jonger geslacht tóch nooit vat heb ben! (vandaar al die botsingen tusschen ons en onze moeders!) Het gaat nu om het doorgeven van het zelf verworvene. Dit kan wel degelijk vat hebben op onze dochtertjes, omdat datgene, wat werkelijk als verworvenheid in ons leeft, rechtstreeks tot hoofd en hart spreekt. Maar het kan alleen, indien we niet uit sluitend oudere vriendin maar ook moeder van onze dochters willen zijn. Het verschil is subtiel en moeilijk uit te drukken. Iets ervan kan ik wel aanduiden: In de vriendin domineert het zakelijke, kame raadschappelijke én verstandelijke element. In de moeder (ook de moderne) leeft ge lukkig nog altijd het oerwarme, koesteren de én statische, het volkomen passief op gaan in de kinderen, dat mijn dochtertje doet droomen van een „dik, zittend moe dertje". Een gezonde, krachtige combina tie van beide aspecten (dus een warm be langstellende moeder, die nog wél een meisjeshoofd in haar schoot wil koesteren, maar haar géén sprookjes meer vertelt in- plaats van het werkelijk leven) zal de ideale moeder van de toekomst zijn. RHflMONDA. IETS OVER HET GEBRUIK EN DE BEREIDING VAN VLEESCH. Hoewel het vleeschgebruik in Nederland achteruit gaat, behoort het vleesch toch zeker tot de belangrijke, veel gebruikte voedingsmiddelen. In de oude kookboeken leest men in de recepten, dat 200 gr. vleesch per persoon per maaltijd berekend werd. Tegenwoordig geeft men bijna nooit meer dan 100 gr„ wat waarschijnlijk komt door den tamelijk hoogen prijs, die men voor vleesch betalen moet en door het vegetarisme, dat de laatste jaren veel meer aanhangers telt. Vleesch behoort tot de eiwitrijke voe dingsmiddelen. Op 100 gr. mager vleesch komt pl.m. 20 gr. eiwit voor. Deze hoeveel heid vermindert als het vleesch vetter wordt. Het watergehalte neemt dan echter De vacantie nadert.reeds zijn we aan het plannen beramen, waar we dit jaar dien heerlijken ontspanningstijd zuSten doorbrengen. Als het strand en de zee onzen voorkeur hebben, dan behoeft onze garderobe ons niet zoo erg veel hoofdbrekens te kosten. Het voordeel van strandkleeding is im mers, dat letterlijk alles mode is, wat ons goed staat! En de stoffen behoeven ook heusch niet duur te zijn. Met een aardig lapje katoen, wasehrij badstof of flanel doen we wonderen! Vooral het laatste is thans favoriet. Misschien brengt onze strandteekenlng u op een goed idee voor uw eigen garderobe. De modellen zijn luchtig, doch steeds zeer decent, zoodat het niet noodig is, ook maar een snippertje van het ladylike cachet, waaraan we zélfs bij onze vacantie kleeding gehecht züjn, prijs te geven. Het figuurtje links op den v oorgrond draagt een tamelijk wijde strandpantalon in grijs met blauw gestreept flanel, terwijl de blouse van wollen crêpe een mauve tint vertoont. De breede sjerp van soepele zijde, die harmonieert met het lint om den strandhoed, geeft het geheel een roman tisch toetsje. Het figuurtje >1^5* op den voorgrond mantel van voile de laine, in het geliefde wit-zwart effect, terwijl het dametje op den achtergrond een elegant strandbroekje van écrukleurlg linnen draagt bij een ge streepte blouse van waschztjde. Deze Fransche modellen zijn echt het nieuwste. U ziet wel, dat ze wel charmant, doch allerminst opzichtig of „duur" zijn. lederen dag trippelen duizenden kleine energieke voetjes langs onze etalages. En de héél verstan dige vrouwtjes onder hen kijken altijd even in deze étalages. De belooning is groot: voor weinig geld is hun garderobe véél char manter, door de exclusieve klein- mode creaties van de Groot. DONKERSTEEG 1 - TF.I.F.F. 706. 2635 (Ingez. Med.) ook af, zoodat vet vleesch, als men alleen op het gewicht in verband met de voe dingswaarde Iet, eigenlijk voordeehger is om te koopen dan mager vleesch. Bovendien is vet vleesch ook meestal goedkooper. Men moet echter niet denken, dat de fijnere vleeschsoorten. zooals kalfsoesters, biefstuk e.d. beter zijn wat de voedingswaarde be treft, dan de minder fijne stukken De samenstelling komt ongeveer op hetzelfde neer en wordt het minder malsche vleesch op de goede manier klaargemaakt, goed gestoofd, dan zal het als voeding dezelfde waarde hebben. Taai vleesch en te hard gebakken vleesch zijn moeilijk verteerbaar. Daarom moeten we dit voorkomen door de bereiding. Een scheutje azijn en lang stoven maakt run derlappen malsch. Klein vleesch moet nooit te hard gebakken worden, zoodat het bijna geheel korst is. Dunne, kleine lapjes zijn wat dat betreft, moeilijk goed klaar te maken. Bouillon wordt van vleesch getrokken. In het water trekken de geurige stoffen, die het vleesch bevat. Deze hebben geen voe dingswaarde. De eigenlijke voedingsstoffen blijven In het vleesch achter, op een kleine hoeveelheid eiwit na, dat als bruinachtig schuim op den bouillon komt drijven. Bouillon is dus nooit voedzaam, wel geu rig en eetlustopwefckend. Kookt men van den bouillon soep met rijst of vermicelli, dan geven die de voedingswaarde aan de soep, behalve dan het vleesch, wat echter dikwijls uit den bouillon genomen wordt, en dan tot haohé of kerryschotel verwerkt wordt. Vleesch bederft snel en kan dan heel ge vaarlijk zijn. In de zomermaanden moet men oppassen voor de vleeschvlieg (vlie- genkapi. Zoodra men het vleesch in huis heeft, moet men het dus op een koele, frissohe plaats bewaren, afgesloten voor stx>f en vliegen. Bij warm weer is het geraden, het vleesch zoo vlug mogelijk te bereiden, daar gebraden vleesch, door de korst minder gauw bederft, dan het voohtige, rauwe vleesch. Een paar ongewone wenken voor de hulsvrouw. Iedereen praat tegenwoordig over bezui niging. Het is in de meeste kringen noodza kelijk geworden niéts meer over de balk te gooien Maar laten we onze bezuiniging zóó toe passen, dat ons huishoud'beleid niet schriel en schraal of zelfs armoedig wordt. Met een tilkje gezond verstand kuninen we zui nig zijin en toch den Indruk maken van wel stand en voorèl van goeden zorg voor ons gezin! Misschien kunnen de onderstaande wenken u helpen, dit doel te bereiken: Preibladeren. U komt van de markt met een volle bood- sohappentasch, waarin ook enkele bossen prei, waarvan u soep wilt maken. Maar wist u, dat de groene bladeren, die u altijd weggooit, bizonder rijk zijn aan vitami nen D (anti-rachitis). Pluk ze dus eens uit elkaar, wasch ze zorgvuldig, snijdt ze fijn en voeg ze bij de soep. Als ze te hard zijn, kunt U ze in wat water laten afkoken, ze zeven en het nat bij de soep doen. Ook kunt u de prelbladeren drogen, fijnstampen en in een fleschje bewaren. Dit kruid geeft meer smaak en geur aan uw gerechten. Bloemkoolbladeren zijn ook niet te versmaden! U wascht ze flink en zet ze, te zamcn met de stronken, die u niet op tafel brengt, een tijdlang te koken. Daarna neemt u ze uit het water. Nu nog een gebakken uitje en wat ln schijfjes gesneden aardappels in het kook water gedaan en u hebt een uitstekend bordje soep voor vooraf Nu nog een paar dobbelsteentjes goudbruin gebakken oud wittebrood erbij en u hebt een delicatesse Doppen van erwtjes worden gewoonlijk zonder nadenken weg geworpen. Ook dit is heel jammer. U kunt ze op twee manieren gebruiken Gedroogd en geroosterd geven ze een plt- tigen smaak aan uw sauzen en gekookt (en daarna gezeefd) geven ze een smakelijk mager soeipje. Meloenschillen tenslotte leveren maar dat wist u toch zeker al? een uitstekertd materiaal voor pickles. De bereiding is heel gemakkelijk: maak de schillen schoon en snijd ze in dob belsteentjes. Kook ze even op, gooi het water weg en leg ze in kokende kruidazijn, waarbij u zout, peper en witte uitjes hebt gevoegd. WEER ENKELE RECEPTEN MET KOSTENBEREKENING. Zondag: Woensdag: Varkenskarbonaden, Tulnboonon, Rabarber. Aardappelen, Donderdag: Besohult met aard- Gebakken spek, oeKn- Aardappelen. Maandag* Capucijners, Maandag. Hangop met be- Runderrollade, schuit en suiker. Gestoofde sla, Vrijdag* Aardappelen, Gebakken visch. Grutjes m karne- Kropsla, melk. Botersaus, Custardvla met Dinsdagaardbeien. Kerryschotel, Zaterdag: Komkammersla. Kaaspannekoeken, Gebakken grutjes. Banaan. RECEPTEN. Kaasstoofpot met tomaten. (4 personen) 1V« K.G. aardappelen 12 cent pond kaas 16 1/4 liter melk 2'/» 1 groote ui 2 l'/« pond tomaten15 zout, peper 2 paneermeel. 1 ons margarine12 61'/« cent. 1 groote bos rabarber 12 IV» ons suiker6 79','j cent Bereiding: De ui fijnsnipperen en in de helft van de boter licht geel laten worden. De tomaten wasschen, naar verkiezing over gieten met heet water en schillen. Ze in plakken snijden, met peper en zout be strooien en mee smoren. Alles overdoen in een vuurvasten schotel en beleggen met laag om laag in plakken gesneden aardappelen en dobbelsteentjes kaas. Over de bovenste laag een kLein beetje melk schenken en bestrooien met paneer meel. beleggen met de rest van de boter en pl.m. 3/4 urn* ln den oven zetten. Heeft men geen oven, dan doet men alles in een geëmailleerden schotel en laat alles dichtgedekt op een kleine gaspit of op een petroleumstel 3/4 uur zachtjes stoven. Kaaspannekoeken. 1 pond bloem 10 cent 1 el 4 gist 2 4 ons jonge kaas 20 1 Liter melk 10 1 ons margarine 12 zout 58 cent 4 bananen 16 74 cent Bereiding: De gist aanmaken met wat lauwe melk. De bloem in een flinke kom doen, de gist en de kleinste helft van de lauwe melk toevoegen en roeren tot men een dik beslag heeft, zonder klontjes. De rest van de melk en het zout toevoegen en het beslag laten l ijzen op een niet te warme plaats. De kaas in 8 dikke plakken snijden Een stukje margarine in de koekepan goed heet laten worden. Zooveel beslag er in doen. dat de bodem van de pan goed be dekt is. Een plak kaas hierop leggen en deze bedekken met een lepel beslag. De koek voor ■vindt U bij ONS in buitenge woon uitgebreide keuze, en daarbij onze aiparte oollectie voor onze bekende extra lage prijzen, malken U het kooper. gemakkelijk. Haarl.str. 137, hoek Donkerstceg 2-4-6 2567 (Ingez. Med.) Schattig zomerjurkje voor kleine Zus. Er is natuurlijk geen moeder, die niet nog zoo'n overgeschoten effen lapje linnen of katoen in de kast heeft, hetzij van een oude jurk van haarzelf of van iets anders afkomstig. Maar effen (jurkjes vinden we tegenwoordig zoo saai, nietwaar? Dat zijn ze toch beslist niet, als we er wat frissche, vroolijke kleurtjes op borduren. Het jurkje wordt van onder tot boven met een ritssluiting gesloten. Het borduur werk loopt over boordje, schouders en mouwtjes en voorzijde. De kleurencombinatie moet zoo vroolijk mogelijk zijn, b.v. op een wit jurkje blokje 1, 3, 5. 7 enz. rood, blokje 2, 4, 6, 8, enz. groen. De slinger wordt geel of zwart. EEN VETTE,ONZUIVERE HUID kunt U gemakkelijk verbeteren door het gebruild van Radox. telkens wanneer ge Uw gezicht waschv Bij apothekers en erkende drogisten a fO.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. 255'! (Ingez. Med.) Uw zilveren luxe voorwerpen zooals bonbonbakjes, vaasjes, enz., worden prachtig glimmend als u ze gedurende tien minuten in aardappelkookwater laat staan. Daarna drogen door ze af te wrijven met een wollen lap. Is uw strijkijzer stroef. Doe er dan wat gewone witte was op. Daarna glijdt het weer veel gemakkelijker en het strijken gaat vlugger. Rieten zittingen van stoelen trekken soms krom en men meent dan, dat er geen andere raad voor is, dan de stoelen opnieuw te laten matten Een goed middeltje is echter het volgende: u keert den stoel om boven een waschkoni of gooit kokend water over de zitting. Als net riet opgedroogd is, is het meteen weer recht. op een zacht vuur bruin bakken. Met be hulp van een deksel keeren en aan den anderen kant bruin bakken. Zoo noodie nog wat margarine er onder laten glijden Onder het bakken de pannekoeken, die klaar zijn op een pan met heet water warm houden. 4—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 12