'~?9h Het tournooi te Wimbledon LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 29 Juni 1939 Olympische winterspelen 1940 Garmisch-Partenkirchen te PEEKfClOPPEtlfcURC H.C. AN DER/EN Voor het eerst zijn deze spelen tweemaal achtereen op dezelfde plaats Uuitscners ingenomen Tschamrner und Osten en volgens tradi tioneel gebruik heb ik een Duitsch lid van mat no7d (atlHfircrltriirlinfT het Internationale Olympische Comité, Dr IlltSI ueiC VliutJiat-lltSlUIIiy Ridder von HaU verzocht, de leiding van DOORGEWEVEN DO DUN SL DAAD MANCHETTEN 2.LOORDEN Mac Neill en Menzel uitgeschakeld Weer een zege van Louis De eerste trainingsdag te Assen Weer een zege van Van Swol. Y LEELIJKE JONGE EENDJE T* - .Comité aldus de Rijkssportleider von het organiseerende comité, dat officieel 1 Juli a.s. gevormd wordt, voor zijn rekening te nemen. Onbekend is hij niet, want reeds in 1936 heeft hij dezelfde functie bekleed. Tot secretaris-generaal benoemde ik Dr Carl Dlem. toen baron le Fort, die dezelfde functie in 1936 bekleedde, verklaarde, dat hij ditmaal verhinderd is. Heel het Duitsche volk, de Führer in de eerste plaats, beschouwt deze nieuwe op dracht als een bewijs van vertrouwen in het buitenland jegens de sportieve gezindheid in het natlonaal-socialistische Duitschland. Dinsdag 20 dezer waren we In de gelegen heid, om onze plannen ter eventueele goed keuring aan den Führer voor te leggen en hij heeft ze in vollen omvang geaccepteerd. De groote moeilijkheid ligt ln het korte tijd perk ter voorbereiding, maar met vereende krachten zullen ook daar alle bezwaren overwonnen worden en bedriegen we ons niet, dan zal reeds einde 1939 alles kant en klaar zijn voor de ontvangst van deelnemers en bezoekers!" Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons d.d. gisteren: „Geloof nu maar niet, dat we dadelijk ja! gezegd hebben, toen we op 9 Juni 1.1 van Londen uit door het Internationaal Olym pisch Comité aangezocht werden, om de Winterspelen 1940 in Garmisch-Partenkir chen te houden. We hebben zelfs rijpelijk overlegd, of we binnen een zoo kort tijdsbe stek alles behoorlijk in orde kunnen brengen en toen we na breedvoerige besprekingen te Berchtesgaden zoowel als te Berlijn van den Führer toestemming ontvingen, op dit voor stel ln te gaan, hebben we naar Londen ge schreven: „Wanneer jullie van meening bent. dat het anders niet gaat. wel, dan zijn we als sportief volk natuurlijk bereid, om op dit eervol voorstel in te gaan". Hooge onderscheiding voor Duitschland, Aldus lieten we ons in de Club der „Aus- landsdeutsche" aan den Leipziger Platz tijdens een persconferentie vertellen door dr Ridder von Halt, den jeugdigen President van het Organisatie-Comité en men kon hem van zijn gebruind gelaat aflezen, dat hij in zijn hart toch maar wat trotseh was op de hooge onderscheiding, welke met deze beslissing zijn land is ten deel gevallen. Want als we ons niet sterk vergissen, is het in de geschiedenis der moderne Olympische Spelen de eerste maal, dat één- en dezelfde plaats tweemaal ach tereen het schouwtooneel der Olym pische Winterspelen zal zijn en vooral in onzen verwarden tijd van politieke en economische problemen wil het iets zeg gen, dat juist aan het Derde Rijk deze onderscheiding ten deel valt. Staatssecretaris Esser, dien we met von Tschamrner und Osten van 1938 kennen scheen deze gedachten met ons mee te voe len, want hij nam dadelijk levendig deel aan het discours: „Men hoort in de buitenlandsche pers zooveel over Duitschland's bewapening en het thema „oorlog" schijnt minstens zoo actueel te zijn als in den zomer van 1914. Maar als men nu eens wat meer op onze plannen voor den winter van 1940 zou willen letten, dan moet men toch ook in den vreemde den indruk opdoen, dat we ons veel liever „bewapenen" voor een sportieven strijd! Wat ons aangaat: we concentreeren ons geheel en al op de dagen van 2 tot 11 Februari 1940, want dan moet alles in orde zijn, om eenige duizenden deelnemers uit alle deelen der wereld en laten we hopen: eenige tienduizenden gasten, op een be hoorlijke wijze te kunnen ontvangen. Laat ik daaraan mogen toevoegen: niemand behoeft uit zijn eigen land boter, koffie of andere levensmiddelen naar Duitschland mee te brengen, want op een in ieder opzicht goede verzorging zal gelet worden!" Zooals bekend, heeft Zwitserland begin Juni gemeend, de organisatie der Olympi sche Spelen 1940 volgens de regelen van het Internationale Olympische Comité van de hand te moeten wijzen en gezien den korten tijd, welke toen nog voor de vereischte voor bereidingen overschoot, kwam het IOC. toen voor groote moeilijkheden te staan. Heel even schijnt men nog aan Canada of een bepaald deel van de Vereenigde Staten gedacht te hebben, maar toen dat onuit voerbaar bleek, besloot men, Duitschland opnieuw hiertoe uit te noodlgen. Deze eervolle aanvrage bereikte mij als President van het Duitsche Olympische Uitbreidingen en vernieuwingen. Het op den Obefsalzberg door Hitier goed gekeurde ontwerp omvat allerlei uitbreidin gen en vernieuwingen Men is voornemens een nieuw kunstijsstadion te bouwen, dat ruimte biedt aan 8 tot 10,000 bezoekers. Verder komt er een nieuwe ruimte voor ijshockey direct naast het groote stadion. Voor hardrijders wordt een kunstijsbaan van 400 meter lengte aangelegd, die bij iedere weersgesteldheid gebruikt kan wor den en men beschouwt vooral dezen aanleg als iets nieuws in de internationale sport wereld. Ook het Olymplahuis bij het ski-stadion zal belangrijk vergroot worden en een twee de verrassing is de aanleg van een zwem bassin van 50 bij 20 meter omvang. Voor de buitenlandsche deelnemers wordt een spe ciaal Olympisch Dorp aangelegd, waarbij waarschijnlijk een paar moderne kazernes tijdelijk gebruikt zullen worden. De deel nemers kunnen dan al die dagen zooveel onder elkaar blijven als ze maar willen en hiermede gaat een vroeger geuite wensch dus in vervulling. „Wellicht is het van practische beteeke- nis aldus de heer Esser er op te wijzen, dat in hetzelfde jaar de Passiespelen te Oberammergau gehouden zullen worden Naar vorm en inhoud blijven ze net eender als vroeger. Voorts vindt er dan in de maand Mei te Keulen nog een groote ver- keerstentoonstelllng plaats, waaraan ook door Nederland actief wordt deelgenomen. We hopen, dat al deze feiten van kalmee renden Invloed zullen zijn op hen, die het gevaar van een nieuwen oorlog zoo ontzet tend dichtbij wanen. Onze leuze luidt: „We moeten alles doen wat binnen ons mensche- lijk vermogen ligt. om de internationale toe- i nadering en samenwerking te bevorderen!" Zooals bekend, heeft Duitschland dit be sluit ten opzichte van de Winterspelen 1940 te danken aan het feit, dat Zwitserland zich niet naar de strenge amateursbepalingen In de Skisport van het Internationale Olympi sche Comité wenschte te schikken Men be schouwde het in verband daarmede als on redelijk. dat b.v. ervaren ski-leeraren hier door principieel uitgeschakeld bleven. Zoo doende zal de skisport slechts als een spor tieve demonstratie deelnemen aan de Win terspelen. Van overwinnaars kan onder zulke omstandigheden geen sprake zijn en> prijzen zullen dienovereenkomstig niet wor den uitgedeeld! Nadruk verboden. verstaan, zoodat de stand ongewijzigd blijft, tot kort voor rust Rietbergen de partijen op ge lijken voet brengt, 1—1. De tweede helft be gint met een LX>.-overwicht en Rietbergen geeft L.D. de leiding, doch de Haarlemmers geven goed partij en weten, na den gelijkmaker te hebben gescoord, met een fraalen kopbal uit een goed genomen corner, een voorsprong te nemen. 23 Van den aftrap echter neemt Neuteboom den bal mee en zonder dat een der Haarlemmers het leer heeft aangeraakt, brengt hij met een goed schot de partijen weer op gelijken voet. Weer neemt H.D. de leiding, doch nu is het Zlerikzee, die naar voren is gekomen, die voor een 44 stand zorgt. Onder groote spanning verstrijken de laatste minuten en de overwinning komt aan den Leidschen kant als Rietbergen een voorzet van rechts langs den Haarlemschen keeper schiet, zoodat Leidsrh Dagblad een mooien kans op den beker heeft. SPORTDAG C.G.W. Zaterdagmiddag om 3 uur organiseert C.G.W. voor haar leden haar jaarlijkschen Sportdag op het terrein Zwarte pad. Er zullen groepsgewijs, dus naar leeftijd, worden gehouden de nummers 100. 400 en 1500 Meter hardloopen, hindemis- loopen enz. enz. Om 5 uur heeft er een gecostumeerde wed strijd plaats. R.B.F.—A.S.V.V. (Alphen). De wedstrijd is door A.S.V.V. met 10- wonnen. Rust 22. WATERPOLO. DE GOUWE I—BOSKOOP I. Voor de competitie van den K.N.Z.B. had te Waddinxveen een wedstrijd plaats tusschen Boskoop I en De Gouwe I met als uitslag 21 voor De Gouwe. Hierna speelde voor de comp. van den Goud- schen Zwemkring De Gouwe II tgen Bos koop II welke wedstrijd eveneens door De Gouwe werd gewonnen en wel met 3—0. De Boskoopsche dames brachten het er beter af, daar zij van de Waddlnxveensche dames wisten te winnen met 10. BILJARTEN. „DE LUCHTKLIEVERS" LISSE. Wedvlucht vanaf Noyon. In concours 60 vo gels. welke met Noord-Oosten wind om 10 uur 35 min. ln vrijheid werden gesteld. De eerste vogel bereikte het hok om 4 uur 33 minuten 6 seconden met een snelheid van 888,82 meter per minuut. De laatste puntentellende vogel werd gecon stateerd om 6 uur 51 minuten 29 seconden. De uitslag was: H. v. Diest 1. 5; P. v. Diest 2, 3. 11, 16. 24; F. Assenberg 4, 21; N. J. Dol 6. 9, 13, 17; G. C. Degger 7, 10, 29; P. v. d. Hulst 8, 25; G. Paar- dekooper 12. 26. 30; J. v. Diest 14; P. v. d. Zwet 15. 27; A. de Wit 18. 19, 20, 28; H. A. v. Kesteren 22. WIELRENNEN. DE NEDERLANDSCHE PLOEG VOOR DE RONDE VAN FRANKRIJK. Syen gekozen. Naar het Fransche sportblad „l'Auto" mede deelt. is thans de Limburgsche renner Sijen gekozen voor de Nederlandsche ploeg voor de Ronde van Frankrijk, welke van 1030 Juli wordt verreden. Het door ons aan het „Rott. Nieuwsblad" ontleende bericht betreffende de verkiezing van Motké was dus onjuist! De Nederlandsche ploeg is thans volledig en bestaat uit de volgende acht renners: Albert van Schendel, Anton van Schendel, Dominicus, Lambrichts, Hellemons, Gommers, De Korver en Sijen. BOKSEN. GALENTO IN DE VIERDE RONDE KNOCK OUT. Gisteravond heeft Joe Louis in het Yankee stadion te New York gebokst tegen Tony Ga- lento om het wereldkampioenschap in het zwaargewicht. In de derde ronde ging Louis door een ge duchte linksche van Galento enkele tellen neer. doch hy herstelde zich onmiddellijk en sloeg zijn rivaal in de vierde ronde knock out. Louis behoudt hierdoor zijn titel van wereld kampioen. Als volgende tegenstander van Louis wordt ln New York de Jonge Californiër Lou Nova, die enkele weken gelden zegevierde over den x- wereldkampioen Max Baer, genoemd. MOTORSPORT. MEYER MAAKT EEN SNELHEID VAN 150 K.M. PER UUR. Het voorspel van de Asser T.T.-races nam Eisteren een aanvang. Gistermorgen tusschen 9.30 en 10.30 hebben namelijk eerst de rijders in de nationale klasse geoefend en daarna waren de grootere beroemd heden aan de beurt. Internationaal bleek de animo nog niet bij zonder groot te zijn. Meyer en Kraus waren er Dief hun B.M.W. compressormachines en Meyer bracht al direct eenige sensatie door een ronde te draaien in 6 min. 35 sec., hetgeen een gemid delde beteekende van ongeveer 150 K.M. per uur. De snelste ronde van het vorige jaar, even eens van Meyer met 6 min. 31 sec. werd dus bijna geëvenaard en geenszins gaf de B.M.W. track den indruk, dat hij het uiterste van de biachine vergde. Ook Kraus was in de baan, b}.aar deed het kalmer aan evenals de B.M.W. hjdo! Bock. In de 350 cc-klasse gaf de Engelschman White op N.S.U. een zeer snellen indruk met !33,i K.M. per uur waardoor ook ln deze klasse ^n geduchte aanval op het rondenrecord plaats vond. pe N.S.U. compressor machines maken een Widen en zeer snellen indruk en worden hier beschouwd als geduchte concurrenten voor de Velocette rijders. Van de Nederlanders waren De Ridder en Schot ln de baan. De Ridder deed het voor- loopig kalm aan maar Schot heeft zijn verplich te vijf ronden er reeds opzitten, zoodat hij ver der rust kan nemen. Stanley Woods evenals de beide Guzzi rijders Tenni en Lorenzettl lieten zich nog niet zien. Zy worden evenwel heden in in den loop van den dag verwacht. De Glleramachines zijn gisteravond gearri veerd evenals de F. N. van Charlier. DE TERREINKAMPIOENSCHAPPEN DER K.N.M.V. in ZUID-HOLLAND. Jaap Roest weer van de partij. De terreinkampioenschappen der K.N.M.V. in Zuid-Holland, welke Zondag 9 Juli a.s. op het. landgoed „Duinrell" te Wassenaar zullen plaats vinden, beloven dit Jaar buitengewoon interessant te worden. Niet alleen kwamen reeds inschrijvingen binnen van alle bekende rijders, als Renooy. Bovee, v. Rijn, Verkerke. Vink. Ravenhall, Den Haan, Van Breenen e.a., maar ook de terrein crack Jaap Roest, tot voor eenige Jaren onver slaanbaar op Duinrell, zal tevens weer van de partij zyn. Roest kreeg verleden najaar, by terugkomst van de internationale motorzesdaagsche in Engeland een ernstig motorongeluk, waarby hy zyn dybeen brak. Sinds dien heeft Roest aan geen enkele motorwedstrijd meer deelge nomen. Jaap Roest zal op Duinrell starten od een 350 c.c. Velocette. Het circuit voor de juniorryders heeft een lengte van 3.2 K.M., terwyi de Seniorryders een zwaarder circuit ter lengte van 4.8 K.M. hebben te ryden. Behalve de 125 cc-klasse. die 12 ron den moeten ryden, moeten de deelnemers ln de kampioensklassen 14 ronden of 60,2 K.M. af leggen. VOETBAL. C.G.W,—L.V.V. Gisteren verloor C.G.W. I tegen L.V.V. I met 31, rust 20. OM DEN DAGBLADEN-BEKER. LeidenHaarlem 54. In een doelpuntryken wedstrijd wist Leidsch Dagblad, hoewel met eenige invallers uitko- j mend, een kleine overwinning te behalen op I Haarlem's Dagblad. In de eerste helft hebben de i Haarlemmers wind mee en reeds kort na den aanvang lost de Haarlemsche rechtsbinnen een ver hard schot, dat den Leidschen reserve doelman te machtig biykt. 01. Onze stadge- nooten laten zich niet ontmoedigen, integen-1 deel, en in deze periode tot aan de rust wordt aan beide zyden goed en vlug gecombineerd, doch ook de verdedigingen biyken haar vak te J De derde dag van het internationaal tennistournooi te Wimbledon heeft een groote sensatie voortgebracht. Twee „ge plaatste" spelers leden een nederlaag. Ku- kuljevic, die vorige week tydens het tour nooi van de Queensclub Austin versloeg, won gistermiddag namelyk in drie sets van den Amerikaanschen favoriet Mac Neill winnaar van de internationale kampioen schappen van Frankrijk, terwijl Menzel de meerderheid moest erkennen van de in zeer goeden vorm zijnde Amerikaan Smith. De Duiteoher verloor in vier sets. Van Swol heeft zyn tweede overwinning ln het enkelspel geboekt. Hy sloeg den sterken Zwitserschen speler Ellmer in vier sets. Onze landgenoot won de eerste twee sets met 62, 63, en verloor de derde met 46. Nadat het spel door den regen eenlgen tyd onderbroken was geweest, won hy de laatste set met 64. Mej. M, Rollin Couquerque. die in de eerste ronde een bye had geloot, verloor gisteren van mej. Nancy Brown (Eng.) met 5—7. 36. Hughan en mej. Gem Hoahlng (China) kwa men tegen Oliff en mej. Nicholl <Eng.) uit in het gemengd dubbelspel. De Nederlandsch- Chineesche combinatie verloor in twee sets met 6—6. 4—6. De voornaamste uitslagen luiden: Heeren-enkelspel, tweede ronde: Van Swol (Ned.) sl. Ellmer (Zwiserl.) 62. 63 46. 6—4; Smith (V.S.) sl. Menzel <Dld.) 6—1. 3—6 6—3. 75; Kukuljevic (Z.-Slavië) sl. MacNeill (V.S.) 64, 75. 61; Riggs iV.S.) sl. Avory 'Eng.) 64. 64, 62; Austin (Eng.) sl. An derson (V.S.) 6—3. 64. 0—4; Shaffi 'Eng.) sl. 2340 (Ingez. Meel.) Pfaif (Zwitserl.) 6—3. 6—3. 6—4; Goepfert (Did.) sl. v. d. Eynde (België) 75, 64, 62; Siba (Bohemen-Moravië) sl. Abdesselam (Fr.) 75, 6—1. 64; Olliff (Eng.) sl. Maneff (Zwit serland) 62. 64. 64; Puncec (Z.-Slavië) sl. Sherwood 'Eng.) 6—3. 6—1. 6—3; Choy (China) sl. Jones (Eng.) 6—3. 2—6. 6—2. 64; Malfroy (N.-Zlnd) sl. Lee (Eng.) 6—2. 6-4. 7—5; Hen kei (Did.) sl. Comery (Eng.) 61. 62. 64; Tloczynski (Polen) sl. Slack (Eng.) 63, 61, 61; Brugnon (FY.) sl. Mulliken (Eng.) 64, 6—2 64; Gabory (Hongarye) sl. Gunn (N.- Zlnd.) 7—5. 9—7. 5—7. 6—2; Shayes (Eng) sl. Pallada (Z.-Slavië) 6-4, 3-6, 97, 26. 86; De Stefanl (Italië) sl. De Borman (België) 6—2. 108, 61; Cooke (V.S.) sl. Godsell (Eng.) 61. 75, 75; Drobny (Bohemen-Moravië) sl. Weatherall 62. 62, 64: Deloford (Eng sl. Etchart (Argentinië) 64, 63, 26, 62; Collins (Eng.) sl. Brown (N.-Zlnd.) 63. 1—6. 64, 61; Cejnar (Bohemen-Moravië) sl. Csi- kos (Hongarije) 64. 75. 63; Szigettl (Hon garye) sl. Ploughmann (Denemarken) 63, 63, 75. Dames-enkelspel, tweede ronde: mevr. Little- Round (Eng.) sl. mevr. Andrus 'V.S.) 63. 60; mej. Brown (Eng.) sl. mj. Rollin Couquer que (Ned.) 7—5, 63; mej. Somogyi (Hongarye) sl. mej. Yorke (Eng.) 62, 64; mevr. Hen- rotin (Fr.) sl. mevr. Dietz (Did.) 7—5, 63; mej. Wood (Eng.) sl. mej. Pannetier (Fr.) 74, 46, 61; mej. Noel (Eng.) sl. mej. Schumann (Did.) 63. 108; mevr. Fabyan (V.S.) sl. mevr. Hammersley (Eng.) 62, 63; mevr. Mathieu (Fr.) sl. mevr. King (Eng.) 61. 60; mej. G. Wheeler (V.S.) sl. mevr. Ellis Lizana (Eng.) 63, 75; mej. Hardwick (Eng.) sl. mej. Weivers (Luxemburg) 6—2. 64; mevr. Sperling (Denemarken) sl. mevr. Peters (Eng.) 6—3. 6—0 Copyright P", I. 80* 6 CoppnHogef» De herfst brak aan, de Waderen aan de boomen werden geel en bruin. Dc wind blies ze van de takken, zoodat zij een dwazen dans leken uit te voeren. Het werd al koud buitten. Ja, het hagelde sneeuwde zelfs al eenige malen. oI Op een heg zat een raaf en die schreeuwde: „Ach, ach!" Dat kwam omdat zij het ook zoo koud had. Neem, het leolijke, jonge eendje had tiet niet zoo tieel erg naar zyn zin. Eens op een avond, toen de zon onderging, lcwam een groote schaar prachtige, groot® vogels uit het bosch. Het eendje had zulke mooie nog nooit gezien* Ze waren sneeuwwit, met lange, slanke halzen: zwanen waren het. Ze stootten oen wonderlijk geluid uit, sloegen hun prachtige, lange vleugels uit en vlogen weg uit do koude, naar warmer streken en open watoren. Hoog in dé Idchfc Stegéil £y óp, éfi hét leelyke eendje voelde zich wonderlijk tc moedo. Hot draaide als een tol in het WAtor rond an ktödttd toon ook een kreet uit, zoodat het er zelf bang van word. 3—3-,

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11