ilDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Woensdag 28 Juni 1939 Elke maand brengt weer een stroom van nieuwe postzegels De kwestie Tientsin Het is tegenwoordig voor den verzamelaar lang niet gemakkelijk om bij te blijven RECHTZAKEN ;i)N/T IN LITTIftCÜ )e heer Schouten zet zijn rede voort Tweede Kamer Vergadering van heden Herdenkingen in tal van landen. BEURSOVERZICHT VLIEGTUIGEN VOOR HONDERD PASSAGIERS. 1 rjnctionnarlssen van de Boeing-vlieg- '.enfabrieken (Californë) hebben ver aard, dat er plannen bestaan voor het in Jast stellen van reusachtige vliegtuigen 3 de lijnen tusschen Amerika en Europa. He vliegtuigen zullen 100 passagiers kun- vervoeren en een kruissnelheid van 320 ometer per uur hebben. De spanwijdte I ongeveer 75 meter bedragen. DE JAPANNEEZEN MEESTER AAN DE CHINEESCHE KUST. IDe Japanneezen verklaren dat zij, wan- |vi Wentsjau en Foetsjau bezet zullen \n. alle belangrijke havens aan de Chi- Ksche kust, zooals Tsjefoe, Tsingtau, l.nionegtsjang. Sjanghai, Nlngpo, Went- jju, Foetsjau, Amoy, Swatau en Kanton, [ledig zullen beheerschen, zoodat de ferzeesehe aanvoer van oorlogsmateriaal oor Tsjang-kal-sjek afgesneden zal zijn. AARDSCHOKKEN IN GRIEKENLAND. De stad Thermon bij Agrinion (Grie kenland) is opgeschrikt door een reeks he vige aardschokken. De bevolking vluchtte in paniek en bivakkeert thans in de open lucht. Zij weigert naar de stad terug te keeren. Vele huizen werden door de aardschok ken vernield. De bewoners willen niet te- rugikeeren naar de nog overeind staande huizen, uit vrees voor instorting. De kerk is zoo zwaar beschadigd, dat het gebouw elk oogenblik kan instorten. De waterbron nen drogen op en reeds thans ls het water zoo modderig, dat het nauwelijks drink baar is. STRIJDING VAN ANTI-SEMIETISME. Te New York is een Roomrch-Katholiek mité gevormd, dat zich ten doel stelt het lil-semletisme ln de Vereenlgde Staten bestrijden. Het bestaat uit vljf-en-zestlg R.K. gees- iüjken, onderwijsmenschen en journa ls STRANG BIJ STALIN GEWEEST? iDe ..Koerjer Warszawski" te Warschau Jeldt uit Rtga, dat Strang een langdurig tderhoud met Stalin gehad zou hebben, pet zou na dit onderhoud geweest zijn, dat besloot te Moskou te blijven en Londen w verslag uit te brengen. E STERKTE VAN HET BRITSCHE LEGER I De Britsche legerraad publiceert een ptboek waaruit blijkt, dat het effectief van i leger op oorlogsvoet wordt gebracht op 13000 man, hetgeen 89.300 man meer is fen oorspronkelijk in de bedoeling lag. VIJFTIEN BOMBARDEMENTSVLIEG TUIGEN NAAR HONOLOELOE. I Vijftien Amerikaansche bomjbardements- pigtuigen met 105 officieren en man- iappen aan boord zijn te middernacht »r een oefenvlucht naar Honoloeloe ver- iken. Men hoopt de 4110 kilometer in II uur af te leggen. NEDERLANDSCHE EN VLAAMSCHE SCHILDERIJEN TE NEW-YORK. [Nu de tulpen zijn uitgebloeid, die mat har schoonheid en kleurschakeeringen er «veel toe hebben bijgedragen den naam Nederland op de lippen van millioenen oekers van de New-Yorksche wereldten- xmstelling te brengen, is het de schilder- st, die deze ,,taak" heeft overgenomen. I Het paviljoen van de ..meesterwerken Ier kunst", dat onlangs is geopend, bevat li. verbijsterende hoeveelheid schoonheid, I rtegenwoordlgd door ongeveer 450 be- Tvnide schilderijen (ln Amerika ts men [lijd gevoelig voor cijfers en dus heeft ten reeds uitgerekend, dat de waarde van Aw unieke tentoonstelling ongeveer ll.000.000 dollar bedraagt). De Vlaamsche Nederlandsche schilderkunst is er, tus- Jchen alle schilderstukken van de wereld. itterend vertegenwoordigd door Jan van teek, Roger van der Weyden. Gerard avid, Memling, Bosch. Lucas van Leyden. f.'eughel, Rubens. Van Dijck, Teniers de lagere, Jordaenis, Frans Hals, Rembrandt, Ismeer, Seghers, Ruysdael. Steen, Cuyp, ferborgh, Hobbema, Van Goyen en anderen. EISCHEN VAN DE JAPANNEEZEN. De Japansohe militaire autoriteiten te Tientsin hebben als voorwaarde voor een regeling van het conflict de volgende vier elschen gesteld: 1. Gemeenschappelijke Japansch-Britsche controle op en opsporing van terroristen in de concessie. 2. Volledige controle op anti-Japansdhe elementen in de concessie. 3. Volledige samenwerking voor de eco nomische ontwikkeling in Noord-Qhina en tot bestrijding van de invloeden die deze ontwikkeling belemmeren. 4. Overdracht van 48 millioen joean zil ver aan de voorloopige regeering te Pei- ping, HET BILJARTSPEL VAN KEESJE DE RUYTER. Verdachte vrijgesproken. Hedenmorgen heeft de Kantonrechter te Alphen schriftelijk vonnis gewezen in de strafzaak tegen mevr. v. G.. exploitante van Hotel de Vergulde Wagen te Alphen, die, gelijk bekend, was verbaliseerd wegens het voor bezoekers laten optreden van den 14- jarigen biljartspeler Keesje de Ruyter. het welk volgens de tenlastelegging overtreding van de Arbeidswet 1919 was. De kantonrechter heeft verdachte vrij gesproken en motiveerde zijn uitspraak op het feit, dat niet is bewezen, dat de bij dagvaarding genoemde werkzaamheden waren aan te merken als arbeid in den zin der Arbeidswet. De ambtenaar van het O. M. had een geldboete van f. 1 subs. 1 dag gevorderd WAT DE ITALIANEN ZULLEN ZINGEN. Opera-avond op 5 Juli a.s. in de Stadsgehoorzaal. De ©pera-avond. die de Ifcaliaansche Opera, gelijk gemeld, op Woensdag 5 Juli a.s. in de Stadsgehoorzaal te Lelden zal geven, wordt geopend met de Proloog van Paljas, te zingen door den helden-bariton Enrico de Franceschi. Vervolgens een aantal aria's uit de opera's Rigoletto. Tosca, Gemaskerd Bal van Verdi, Turandot van Puccini. Cavalleria Rusticana. Madame Butterfly. Lucia dl Lammermoor, La Gioconda, enz Het eerste gedeelte wordt beslo ten met het Trio uit De Barbier van Siviglia, terwijl als het sluitnummer van den avond Ri- goletto's kwartet voor sopraan, alt. tenor en bariton zal worden ten gehoore gebracht. Ook zullen nog op verzoek worden gezongen frag menten uit Carmen, Faust. Boheme, De Parel- visschers. Alda, enz. De avond staat onder muzikale leiding van Maestro Gino Bianchi Rosa. (Vervolg yam pag. 1 van het 3e Blad). I De Tweede Kamer kwam hedenmiddag lieer bijeen onder voorzitterschap van mr. J(en Schaik. I In afwijking met het reglement van orde fewnt het wetsontwerp tot afwijking van in art. 1 der Tariefmachtlgingswet 1934 teenomen termijn dagelljk in openbare 'handeling, nadat blanco eindverslag was Fgebraoht. Het wordt zonder debat en z. !h. st. aan- fcomen. J Aan de orde is dan de voortzetting van l:- behandeling der zaak-Oss. 1 De minister-president, dr. Colijn, heeft, Nnals gisteren, aohter de regeeringstafel pats genomen. De heer Schouten (a.r.) zet zijn rede port. De zaak staat niet zoo. dat de com- pssie in de plaats van den minister amb- [ffiaren heeft willen hooren. Deze ambte- 'J(en zouden niet ln de gelegenheid worden fhteld een oordeel over het beleid van den sinister te geven of verificatie van zijn Inklaringen. Beoordeeling van het beleid TM ambtenaren is alleen dan geschied. Jhnneer dit noodzakelijk was voor de be- [■"deeling van het beleid van den minister. Spr behandelt vervolgens de crltische werkingen van de verschillende sprekers |Tr het verslag der commissie. Hij be- T'Ödt de rede van den heer Van Maarse- Ip.n cp het punt van de daarbij aangegc- 1. feilen. Ten aanzien van den winkelier U bestond wel degelijk de mogelijkheid, dat j sprake was van een strafrechtelijke I" [Tie. Spr. erkent echter, dat oogenblik- l'Hijke arrestatie niet noodig was eeweest. commissie heeft deze arrestatie niet pagatellisecrd De aanmerking ln het ver- g. S richt zich dan ook niet alleen tegen de l+eade-Oss B De brigade heeft intlevr. fouten ge laakt, doch het gaat l.ier om het beleid I'M den minister. fjij* commissie heeft in 'M'slag afcsc- l)!Jl niet willen verklaren t.:.j pastoor B„ strafbare feiten heeft gepleegd. Dit mag de commissie niet beoordeelen en ook de Kamer niet. Ook in deze zaak handhaaft de commissie haar standpunt. De commissie stond verder steeds op het standpunt, dat de geheele zaak-Van den H. was afgeloo- pen. Het hooren van den officier van justitie door den gemachtigde van den minister was een speciaal geval. Dit hooren was aldus spreker niet beleidvol. De commissie heeft zooveel mogelijk haar best gedaan zich ln de positie van alle be trokkenen in te denken. Naar de meening van den heer Van Maarseveen was de hoofdzaak: de indivi- dueele vrijheid en de belangen van de bur gers en de rechtszekerheid. Hierover is ech ter geen verschil van meening. Het gaat om het beleid van den minister van justitie, toen hij zijn maatregel nam, tegen de brigade-Oss. De rede van den minister geeft de com missie geen aanleiding tot uitvoerige be schouwingen. Op menig punt heeft spr. er met instemming van kennis genomen, want het verslag der commissie is er goed afgekomen en is niet scherp bestreden. De beschouwingen van den minister op het punt van de taak van de Kamer gaan langs het verslag der tommissie heen. Wat de pleitnota van mr. James betreft, de commissie kan er niets aan doen. dat de minister die niet had. Dit stuk behoorde deel uit te maken van het dossier over deze zaak. Het vragen om de nota zou de be- teekenis van het stuk niet hebben ver groot. Spr. kan het oordeel van den minister, dat de commissie den samenhang der fei ten en omstandigheden uit het oog ver loren heeft niet onderschrijven. De commis sie heeft geen oogenblik de beschouwing van het complex van gedragingen uit het oog verloren. Gedurende langen tijd waren er geen op merkingen gemaakt over de werkwijze der brigade. Kort voor de zaak-Oss heeft de brigade een uitgebreid onderzoek ingesteld in een zedenzaak tegen een groot-Indu strieel en gedurende al dien tijd is er geen ruchtbaarheid geweest. Dit onderzoek is later zeer noodzakelijk gebleken, daar het wees op verderfelijke verhoudingen. Kort na de arrestatie ls het met de brlga- I de-Oss plotseling verkeerd gegaan. (De zitting duurt voort). Boven van links naar recht: De eerste drie zegels zijn resp. uitgegeven door IJsland. Rusland en Mexico voor de wereldtentoonstelling te New-York: het laatste is van Lithauen (basket-ball). Onder van links naar rechts: Zwit serland (tentoonstelling Zurich); Bulgarije (60 jaar posterijen)Yoego-Slavië (kinderzegel); Letland (regeeringsherdenking). Het is voor den schrijver van een praatje over postzegels tegenwoordig lang niet ge makkelijk meer om een juiste keuze te doen uit den grooten stroom van nieuwe zegels, welke iedere maand weer opnieuw ver schijnen en van een volledige weergeving Ls bijna heelemaal geen sprake meer. Maar niet minder moeilijk is het voor den serieu- zen verzamelaar, die zich voor de bijna hopelooze taak ziet gesteld al deze nieu wigheden aan te schaffen, nog daargelaten de financieele offers, welke hij zich daar voor moet getroosten. Een gelukkige om standigheid is echter, dat het meestal en kele zegels betreft, welke aan een be paalde gebeurtenis worden gewijd, doch zijn het daarentegen groote series van b.v. vijftien en meer stuks, dan wordt dit vaak te 'bezwaarlijk. En nu willen wij heelemaal nog niet spreken over. bloes en dergelijke, waarop sommige landen gelukkig nog niet allemaal! ons onthalen. Wij zien daar heelemaal het nut niet van in en het heeft o.l. ook geen zin. Eeuwfeest in Luxemburg. Gaan wij thans over tot een bespreking van de nieuwe zegels in de afgeloopen maand, dan zien wij allereerst een serie van tien zegels uitgegeven ter gelegenheid van het eeuwfeest van de onafhankelijk heid van Luxemburg met de volgende waarden en afbeeldingen: 35 c. wapen van Luxemburg: 50 c. Koning Willem I: 70 c. Koning Willem II; 75 c. Koning Willem III; 1 fr. Prins Hendrik; 1 fr. 25 c. prins Adolf; 1 fr. 75 c. Groothertog Willem IV; 3 fr. regentes Marle-Anne; 5 fr. Marie Adelaide; 10 fr. Groothertogin Charlotte. Het is een aantrekkelijke serie, welke er wezen mag! Ter gelegenheid van de Willibrordusfeesten te Echternach op Pinksteren werd een her denkingsblad uitgegeven van de serie Wlllibrordus-zegels, die reeds het vorig jaar zijn versohenen, doch waarop thans het stempel staat „Echternach Pinksteren 1939". Tweehonderd jaren Zweedsche Academie van Wetenschappen. Zooals wij reeds mededeelden viert dit jaar de Zweedsche Academie van Weten schappen haar tweede eeuwfeest, welk feit door de posterijen wordt herdacht met vier zegels, waarvan twee de beeltenissen van Carolus Linnaeus 15 en 50 öre entwee die van J. J. Berzelius 10 en 30 öre dragen. Er is ook een speciaal stempel voor ge maakt. Dan verscheen hier nog in de Ko ningsserie (nieuwe teekeningi de 10 öre violet. De vrije stad Danzig. Niet alleen op politiek, maar ook cp phi- latelistisch gebied is er momenteel in Danzig lets te beleven. Men heeft daar n.l. met het doel de volksgezondheid te be vorderen drie zegels in groot formaat uit gegeven met de portretten van drie be kende medici, waaraan de menschheid zeer veel te danken heeft en uit dat oog punt beschouwd, daarop zeer zeker recht hebben. Het zijn de plantkundige Gregor Mendel (10 pi), Robert Koch, de ontdek ker van de tuberkel-bacil (15 pf.i en Wil helm Konrad Röntgen (25 pf.) de ontdek ker van de Röntgenstralen. Op de zegels staat respectievelijk vermeld: ..Gesunde Kinder. Frohe Zukunft" Gezonde kinderen, blijde toekomst: „Luft und Sonne, Der Schwindsueht Feind" Lucht en zon. de vijand van de tering en „Kampf dem Krebs, Krebs 1st heilbar" Strijd tegen den kanker, kanker is geneeslijk. Sportwedstrijden in Lithauen In de hoofdstad van Lithauen zijn van 21 tot 28 Mei voor de derde maal de wed strijden om het Europeesche kampioen schap basket-ball gehouden en naar aan leiding daarvan gaven de posterijen daar te lande drie zegels uit in de waarden 15 en 10 c. bruin-rood; 30 en 15 c. donkergroen en 60 en 40 c blauw-zwart. Op twee ervan ziet men de spelbeoefening en op het derde o m. het wapen van de stad Kaunas en de vlaggen van 17 aangesloten naties bij de basket-ball-organisatie. Regeeringsherdenking in Letland. Sinds 15 Mei 1934 is er in Letland een regeering aan het bewind, welke het zon der grondwet stelt en die onder het ge zag van president Ulmanis staat. Het schijnt, dat men er zeer mee ingenomen ls, want anders had men er toch zeker geen postzegels aan gewijd. Men vond het zelfs noodig er acht aan te spendeeren, n.l. de 3, 5, 10, 20. 30, 35, 40 en 50 s. Op zes ervan staan gebouwen, op de belde andere een vogel en president Ulmanis met gestrekten airo. Bondsfeest- en tentoonstellings zegel ln Zwitserland. Tot 15 Augustus 19399 zal weer een Eonds- zegel ln omloop worden gebracht, de 10 10 rappen en aangezien het dit jaar juist zes eeuwen geleden is. dat de slag bij Laupen plaats vond, zal het een afbeelding van dat slot dragen, alsmede de jaartallen 1339 1939. De expositie te Zurich, genaamd ,,Het feest der duizend wonderen" heeft tot resul taat gehad, dat driemaal vier zegels het licht zagen met dezelfde voorstelling, maar in drie talen n.l. met Fransch Duitsch en Ilaliaansch inschrift. Zij zijn niet bijzonder fraai, om niet te zeggen sober en bevatten de waarden 5 c groen, 10 c. blauw, 20 c. rood en 30 c. blauw. Kinderzegels in Yoego-Slavië. In Yoego-Slavië is weer een viertal aar dige Kinderzegels in roulatie gekomen met grappige voorstellingen. Zij worden ver kocht met een toeslag van lOO'/nrDe waar den zijn 1 d. groen. 1 d. bruinrood, 2 d. lila-rood en 4 d. donkerblauw. Vijftig jaar spoorwegen in Bulgarije. Nu wij toch in dezen hoek van Europa zitten, willen wij nog even wijzen op een Spoorwegjuibileum in Bulgarije, het land, dat bekend ls om zijn „Koning-machinist", koning Boris, die, zooals men weet, er lief hebberij in heeft zelf den trein zoo nu en dan eens te besturen. De frankeerwaar- den luiden 1, 2, 4 en 7 1. Op het laatste zegel ziet men Koning Boris uit het raampje van een locomotief leunen. Het 60-jarig bestaan van de posterijen bracht twee zegels, de 1 1. groen-geel en de 2 1. rood. Ook in Roemenië spoorweg herdenking. Evenals in Bulgarije zal ook in Roemenië een dergelijke serie worden uitgegeven, daar het 70 jaar geleden is, dat de stich ting der spoorwegen plaats vond. Zij bestaat uit zes waarden: 1, 4, 5, 7. 12 en 15 1. Daarop komen voor verschillende types locomotieven en de administratie gebouwen van de spoorwegen. Dan her denkt dit land nog het feit, dat een halve eeuw geleden een van zijn meest ver maarde dichters, Michael Eminescu in een krankzinnigengesticht te Boekarest over leed. Op de belde zegels staat het portret van den dichter, een op jeugdigen leeftijd en een op meer gevorderden leeftijd, ter wijl de waarden zijn 5 1. en 7 1. Frankrijk. Ook ditmaal is Frankrijk weer present. De watertentoonstelling te Luik gaf ons een zegel van 2 fr. 25 c. en vertoont de „Machine van Marly", een hydraulisch kunstwerk, dat onder Lodewijk XIV in het dopp Marly gebouwd werd om er de fon teinen van Versailles mee te vullen. Uit koers zijn genomen het Clémenceau-zegel even nadat wij het de vorige maand aan kondigden, het zegel ten bate van de uit Spanje teruggekeerde Franschen en het zegel van het echtpaar Curie. Algerije gaf een serie toeslagzegels, gewijd aan de pio niers van de Sahara: 30 c. en 20 c. groen; 90 c. en 60 c rood; 2 frs. 25 en 75 c. blauw en 5 frs. en 5 frs. grijs-zwart. Fransch Oceanië 14 stuks. Dertig stuks van 1934 werden ingetrokken. De overige landen. Van dc overige landen melden wij dan nog: België 4 zegels: 20 e„ 50 c„ 2 frs.. 9 frs. en 10 frs. in verband met het interna tionaal spoorwegcongres; Duitschland een nieuwe Hitler-zegel 6 en 19 p.; IJsland 6 nieuwe zegels 1, 3. 5, 7, 10 en 40 aur. dit laatste is van een serie uit 1938; Monaco 1 zegel 10 frs, voor een nieuw stadion; op komst zijn tien weldadigheidszegels; Irak 5 zegels in verband met. den bruiloft van zijn kroonprins: 5 10, 30, 90 d. en 1 d. 50 Voor de wereldtentoonstelling te New- York gaven dan nog blijk van'hun deelne ming Rusland 30 k en 50 k. Mexico 10 c. en drie luchtpostzegels 20 c.. 40 c. en 1 p IJsland 20, 30 en 45 aur en Roemenië 6 1 en 12 1. Willibrord-zegels De Willibrord-zegels ter herdenking van het feit. dat het in November a s. twaalf eeuwen geleden is, dat de groote apostel der Nederlanden ls overleden, zullen met ingang van Donderdag 15 Juni a.s. verkrijg baar zi'n. De ontwerper is Hub Levigne. POSTILJON. AMSTERDAM, 28 Juni. Op de Amsterdamsche effectenbeurs was heden wederom weinig te doen. Er was een algeheel gebrek aan orders en aanvankelijk verschilden de koersen niet veel bij die van gisteren. Later op den middag echter viel plot seling een reactie waar te nemen, die vooral goed tot uitdrukking kwam in de toonaange vende aandeelen. Omtrent de oorzaak voor de plotseling zwakker wordende tendenz tastte men in het duister. Nu is er op het oogenblik niet veel noodig om de koersen de een of an dere richting uit te stuwen. Wanneer voor het een of andere leidende fonds toevalligerwijze een verkooporder van matigen omvang ten uitvoer moet worden ge legd kan hierdoor onmiddellijk een flinke druk op de koers ontstaan en het algemeene senti ment is van dien aard, dat de geheele markt daarvan gemakkelijk den weeromslag kan ondervinden. Op de Suikerafdeeling werden H.V-A.'s een paar punten beneden het vorige slot ingezet en, daarna was van affaire weinig meer te bemer ken. In het tweede gedeelte van den beurstijd kwam echter plotseling eenlg materiaal aan de markt waardoor een zoodanige pressie werd uitgeoefend, dat eensklaps aanmerkelijk lager werd afgedaan en zelfs tegen 393-c werd gehandeld, waarna een kleine verbetering in trad. Het aanbod was geenszins groot, doch het opnemingsvermogen van de markt bleek niet zoo groot te zijn. Aandeelen Vorstenlanden gol den iets lager. Van affaire in de overige Sui- keraandeelen was niets te bespeuren. In de Petroleumhoeken waren Koninklijken aanvan kelijk prijshoudend, doch geleidelijk aan viel een verzwakking te constateeren en de koers tipte zelfs even beneden 300 waarna echter weer een kleine verbetering plaats vond. Van de Industrieelen waren ook de Phillpsaandee- len bij de opening goed van toon, doch de zwakke stemming, die midden beurs viel op te merken ging ook hier niet onopgemerkt voor bij. zoodat later eenige procenten beneden de oorspronkelijke prijzen werd afgedaan. Unilevers en Aku's waren in doorsnee niet veel veran derd. De scheepvaart-af deeling was stil. Het koerspeil onderging geen wijziging van beteekenis. Tabakken waren geheel veronacht zaamd en onder beurstijd was het wederom niet gemakkelijk om de koopers en de verkoopers tot elkander te brengen. De Rubbermarkt was stil. Amsterdam Rubbers konden zich niet onttrekken aan den invloed uitgaande van de kleine ver slechtering die zich openbaarde. Na tamelijk prijshoudende inzet liep de koers enkele procen ten achteruit. Voor de incourante soorten kwa men de noteeringen tot stand naar verhouding van de marktpositie. De handel in Amerikaansche shares was van geringen omvang. In weerwil van de kleine stij ging in New York kon hier geen verbetering worden opgeteekend. De bekende meestentijds op den voorgrond tredende aandeelen waren niet of niet noemenswaardig veranderd, terwijl enkele specialiteiten zelfs iets lager golden. Uit de berichten omtrent hetgeen zich in de Vereenigde Staten afspeelt, kan men zich niet gemakkelijk een heldere voorstelling vormen van den werkelijken gang van zaken en onder der gelijke omstandigheden houdt het Nederland sche publiek zich liever op den achtergrond De beleggingsafdeeling was stil. De Neder landsche Staatspapieren werden over het alge meen tegen ongeveer de vorige prijzen verhan deld: voor de buitenlandsche fondsen werd weinig belangstelling aan den dag gelegd. WISSELKOERSEN. Londen 8.82 1/8 (8.8115/16); Berlijn 75.57V* <715.52»/*): Parijs 4.99 1/8 (4.99 1/8); Brussel 32.04»/* (32.03): Zwitserland 42.43 <42 46>; Kopenhagen 39.40 (39.371/*); Stockholm 45.45 (45.421/*)Oslo 44.35 <44.32»/!); New- York 1.88 7/16 (1.88 7/16). Lire Bankpapier 6.30 (6.30)'. Prolongatie '/i; Part. disc. »/r, Daggeld »/i Registermarken 27Handels Sperrmar ken 8'/«; Reismarken 50» 's; Bankpapier 26' Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM 28 Juni Veemarkt 268 Vette kalveren 6064 lenk. hooger>. 5258. 42 48 (ondermelkers lager): 102 Nuchc. kalve ren 6—10: 38 Schapen 811; 113 Varkens, vleeschvarkens 90110 Kg.) 5960. zw. var kens 5859. vette varkens 5758. Aangevoerd 2 wagons gpslachte runderen uit Denemarken. WOERDEN. 28 Juni. 483 part. kaas. Ie kw. met R.M. 23—25Vè; 2e kw mei R.M. 20— 22»i: zware tot 27. Handel matig NAALDWIJK. 27 Juni. Bond Westland Aardbeien 31; Alicanten 7276; Champion 1.05: Dubb. boonen 27; Aardappelen 1.20: Poters 0.95 1.05; Peen 2.504.50; Meloenen 2025; Net- meloenen 34—45; Tomaten :A 33.05. B 2.80, C 3. CC 2.35, bonken 2.10—2.15. KATWIJK a. d. RIJN. 27 Juni. Groenten- veiling Vroege aardappelen: bonken 44.20. groote 45.80. drielingen 2.804.20; Doppers 13—17; Sla 0.50—1.19; Bospeen 4—4.50. KOUDEKERK a. d. RIJN. 27 Juni. E.V.KR. Aanvoer 3968 eieren. Kippeneieren 3.40—3.80; Eendeneieren 2.803.20 96 pond boter 5761; Kaas 2230: Kippen 0.48—1; Konijnen 0.281. LEIDSCHENDAM, 27 Juni. Eng. Komkom mers le srt. 2.203.20, 2e srt. 2—2.10. wan kleurige 2—2.10. stek 1.10; Gele Komkommers le srt. 2.102.90, 2e srt. 22.10, 3e srt. 2. stek 1.10—1.30; Kropsla 50—90, Peen 2.80—4.60; Bloemkool le srt. 5.309.50, 2e srt. 2.605 10. uitschot 2—2.50; Tomaten: midd. 12.3012.90. gr. ronde 10—11.50, 2e srt. 12.10—12.80. 3e srt. 1010.60. bonken 78.60; Andijvie 0.501; Spi nazie «4 Kg.) 2024; Postelein 55.20; Rabar ber 3.905 40; Snijboonen 2829; Spercieboo- nen 31—33; Radijs 11.10: Seldery 7080; Peu len 12—14; Tuinboonen 3.604; Doperwten 13 16; Meloenen 2432; Druiven 2325; Aard beien 22—23 NAALDWIJK 27 Juni. Coöp. Centr. Westl. Snijbloemenveiling Gloxinia 2656: Gera nium 6—15; Primula 1114; Bolbegonia 5—9: Salvia 11; Begonia 60: Fuchsia 36; Gladiolen 24—37; Lathyrus 24; Plumosa 418; Anjers 1.10—1.90. NIEUW-VENNEP. 26 Juni. Aangevoerd 14.320 Kippeneieren 3.40—3.70; 130 Eendeneieren 2.80 3 00; Ganzeneieren 8. ROELOFARENDSVEEN. 27 Juni Aard beien 1520 st. per pond; Bloemkool 7 ct. per stuk; Peen 3 ct. per bos; Sla 50—70 st, per 100 krop; Snijboonen 2.552.85; Stek 1.35—1 45; Piinceboonen 3.10; Peulen 0.60—1.45; Doperwten 0.80; Capucijners 0.80; Tuinboonen 0.330.35 per 10 kg. TER AAR. 27 Juni. Centr. Veiling Peulen 0.60—1.85; Doperwten 80—92; Capucyners 80— 82; Tuinboonen 29—36: Snijboonen 2.102 95: Dubb. Stampr. 2.65. VEUR. 27 Juni. Eierenveiling Café ..Het Wapen van Veur Aangevoerd: 22856 kippen eieren f. 3.654.15; 130 Eendeneieren f. 2.90— 3.00; 44 Ganzeneieren f0.070.08; 311 Kippen f. 0.20—0.75; 22 Eenden f. 0.30—0.75; 144 ko nijnen f0.201.15: 10 duiven f. 0.100.20. ZOETER WOUDE. 26 Juni. Aanvoer 3350 eieren. Kippeneieren 330—3-70; Eendeneieren 2.80. Kaas 27; Leidsche Kaas 15: Kippen "25 50; Hanen 10-40; Konijnen 0.20-1.20; Duiven 12.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3