Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 27 Juni 1939 VISSCHERIJ-BERICHTEN VRAGENRUBRIEK JCWn IN LETTERE* LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAD LAND- EN TUINBOUW ALPHEN. BOSKOOP. Gevonden voorwerpen. Lastdrager, sleutels, hoed, belastingmerk, Burgerlijke Stand. Geboren: Jacoba. d. van Hubertus v. d. IJssel e?11SDir&rl sTSrTVaartSn I"'veren armband rol graslinnen porte- Rudolf, z. van Maarten v. Donk en Woutrina nionnaie met en zondei inhoud, sjaal en Gerrigje Kersbergen; Ingeborg Jozina. d. van zilveren rozenkrans. Inlichtingen politie- Gerrit de Vries en Ingetje Steventje Quintina bureau. Aalberta Veenendaal. Raadsagenda. Loop der Bevoikm*. raad komt Vrijdag a.s., des nam. 7 u., Vertrokken: n. Woubrugge. B. 175, Baltus J 0i1€en van Spengen; n. Nieuwkoop. A 173. Arie van opening, trekking van nummer voor Dam; n. Zwolle, Veerallee 25. Seyerdina Bre njer; n. Voorburg. L. v. Leeuwensteijn 37. Maria Schellingerhout; n. Hazerswoude. A 246. Maria Budding; n. Maartensdijk. Dorpsweg 11. Margje Hoogendoorn. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Wilhelmina. d. van P. Rodenburg en Johanna W. Oliemans. Loop der Bevolking. Vertroken: n. Den Haag. D. Blesstraat 5511. Gerrlt P. de Bruijn en gez.; n. Waarder. Oost- einde 10. Jacob L. Kraan; n. Zaandijk, J. v. Vleutenstraat 17, Adrianus C. v. d. Louw en gez..; n. Monster. Dr. v. d. Brinkstraat 20. Jan Bouman; n. 's Gravenhage, Atjehstraat 19, Pietcr de Jager; n. 's Gravenhage. Drebbel- h.h.„ baande school voor uit straat 137. Jan Schijf en gez.; n. Utrecht. Laan onaer ffljn heneer staande scnooi voor uit van Nieuw Guynea 13. Johannes Cornelis van g-breid lager onderwijs. Muijen; n. Zuilen, Marnixlaan 171, Johannes 8. Voorstel tot vaststelling van een pen Petrus de Bruin n gez.; n. iJsselstein, Utr. weg sioensgrondslag. stemming en rondvraag. 2. Vaststelling van de notulen der verga dering van 19 Mei 1939. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Aanbieding van de rekening van ont vangsten en uitgaven van het Burg. Arm bestuur over het dienstjaar 1938. 6. Aanbieding van de rekening van het electriciteits-, gas- en waterleidingbedrijf over 1938. 7. Voorstel tot het verleenen van mede werking aan het R.K. Parochiaal Kerkbe stuur (Schoolbestuur) voor het aanschaf fen van leermiddelen ten behoeve van de ten voor een patiënte verpleegd wordende voor rekening van de pi. afd. T.B.C. veree- niging. 4. Verzoek om subsidie van de pl. afd. van het Wit Gele Kruis. 5. Herziening der verordening, regelende de verdeeling der werkzaamheden van de ambtenaren van den burgerlijken stand. 6. Vaststelling der vergoeding over het jaar 1936 aan de besturen der Bijz. Scholen alhier. 7. Onder zoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden. 8. Wijziging der ge- meentebegroot-ing en van de begrooting van het G. E. B 9. Rondvraag en sluiting. Alhier is een Speldjesdag gehouden van de Kit.O. voor het Wereld-Apostolaat. De opbrengst hiervan was f. 16.80. Onoe plaatsgenoot, de heer Joh. C. Bulk. is herbenoemd als Hoogheemraad van het Hoogheemraadschap „Amstelland". 119, Cornells van der Toorn. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard zal door het vendel Aphen van de Oranje Garde a.s. Donderdag een marsch door de gemeente worden gemaakt. Vermoedelijk uit angst voor het snel verkeer werd, bij het vervoer van een drie tal pinken, een der dieren, doordat het op den rijweg werd geduwd, aangereden door de vrachtauto, bestuurd door J. B. uit Bos koop. Ondanks krachtig remmen kon de bestuurder niet voorkomen, dat het dier over de aohterpooten werd gereden, waar door beide pooten braken en het beest af gemaakt moest worden. Voor den landbou wer St. aan den Steekterweg beteekende dit een belangrijke schadepost. Geslaagd te Beverwijk voor het examen L. O. (Bisschppelijke Kweekschool) onze plaatsgenoot A. A. M. van Leeuwen. ALKEMADE. Raadsagenda. De Raad komt Donderdagavond te 7 viur bijeen. 1. Onderzoek geloofsbrieven van de nieuw inkomende leden van den Gemeenteraad. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot aan koop van eenige strookjes grond voor weg- verbreeding te Kaag. 4. Verhuring van de woning B 447 5. Vaststelling vergoeding artikel 101 der L.O.-wet over 1938 ten be hoeve van de bijzondere lagere scholen in deze gemeente. 6. Wijziging gemeente-be grooting 1939. 7. Wijziging gemeente-be grooting 1938. 8. Reclame straatbelasting. Uitreiking van diploma's. In de St. Pancratiuszaal vergaderden de 9. Advies op een bezwaarschrift van den heer G. W. van Toombergen tegen aanslag in het vergunningsrecht 1939/1940 10. Voorstel tot verkoop aan de provincie Zuid-Holland van een joerceeltje grond, ge- iegen aan den Hoogen Rijndijk te Hazers woude. 11. Voorstel tot aanvulling der gemeente- begrooting. dienst 1939. 12. Rondvraag. Samensmelting van het Handelsonderwijs. De burgemeester deelt den raad mede. dat zijn pogingen om de beide inrichtingen van handelsonderwijs in deze gemeente tot één te doen samensmelten, zijn mislukt. Hoewel aanvankelijk de hierbij betrokken middenstandsorganisaties in beginsel be reid bleken de deswege door hem gedane voorstellen te aanvaarden, berichtte het bestuur van de handelsavondschool, uit gaande van de R.K. Middenstandsvereeni- ging „De Hanze", dat het de voorwaarden, in bedoelde voorstellen vervat, niet in dezen vorm zonder meer kon aanvaarden. De ir houd van dit schrijven biedt, naar het oordeel van den burgemeester, geen basis om verder eenige samenspreking te bevor deren. Burgerlijke Stand. Geboren; Dirk Adrianus. z. van C. J. D. de Bruijn en H. L. Bijland Ondertrouwd: J. Spaargaren en H. Oppelaar. Getrouwd: J. Blauw, 25 jaar en G. Hortensius, 22 jaar. Is het Excelsior-concours, wat opzet en doel betreffen, zeer geslaagd, dit kan eveneens gezegd worden ten aanzien van de financieele verplichtingen, welke Excel sior op zich had genomen. De financieele uitkomsten zijn van dien besturen der middenstandsorganisaties van aard. dat er nog een klein batig saldo ter Roelofarendsveen en omgeving, de cursisten der avondschool met de leeraren de heeren de Jong en Zwartelé, de ouders en verdere belangstellenden. De heer Th. Wesselman vermeldde het beschikking der vereeniging blijft. HAZERSWOUDE. Uit deze gemeente werden 28 perso- doel van dezen avond n.l. het resultaat van nen di5 werkioos waren, te werk gesteld te den cursus aan te toonen. het uitreiken der valkenburg (Z.-H.) aan de werkzaamheden diploma's en het maken van nieuwe plan nen voor de toekomst. Spr. heette speciaal den heer Stumpel. voorzitter van het hoofd bestuur der Haarlemsche Hanze, die de diploma's zou uitreiken welkom. De heer Stumpel sprak eerst tot de cur sisten over nut en noodzakelijkheid van den cursus en roemde de goede samenwer king der afdeelingen. Hierop volgde de uit reiking der diploma's aan G. v. d. Meer; M. Beerends; Joh. van Rijn; R. Pouw; A. v. Rijn: C. Uljee; H. Schouten; Wijsman; Jac. v. d. Meer; J. v. Rhoon; Th. v. Beek; J. v. d. Hoorn en H de Jeu. De heer de Jong, directeur van den cur sus roemde den ijver der cursisten. Spr. dankte het bestuur en zijn helper den heer Zwartelé. Namens de cursisten dankte G. v. d. Meer de leeraren en overhandigde hun cadeaux. De heer Uljee uit Oud-Ade dankte namens de ouders de leeraren voor hun werk. Hierna volgde sluiting. BODEGRAVEN. Auto versplinterd. Gisteren kwam de heer J. G. B„ alhier, die met zijn vrouw en een tweetal kinderen een bezoek had gebracht aan zijn vader te Sassenheim. met zijn auto den uitrit naast diens huis uitrijden, toen hij in ernstige 'botsing kwam met een juist passeerende tram. De auto werd daarbij totaal versplin terd, terwijl de Inzittenden verwondingen opliepen. De heer B. kwam er het best af en kon spoedig huiswaarts keeren, maar zijn vrouw en de beide kinderen moesten ter verple ging in een ziekenhuis te Leiden worden opgenomen. Been gebroken. Gisteren is een zoontje van den heer J. V., dat op een autoped onverhoeds den Sta tionsweg overstak, aangereden door een vrachtauto. De 'kleine werd tegen den grond geslingerd en brak daarbij een been. Het Oranjecomité benoemde in zijn vergadering van gisteravond tot voorzitter de heer C. G. Karssen; tot secretaris werd aangewezen de heer H. Jenné. Het pro gramma, zoowel voor de viering van de eventueele geboorte van een Oranjetelg als van het feest op 31 Augustus werd thans definitief vastgesteld, terwijl commissies werden aangewezen, die de zaken verder hebben te regelen. Het spelgedeelte van het zangstuk „De Craoht van 't Landt bestaedt" belooft zeer interessant te worden. Er zullen ruim 60 personen aan deelnemen, allen ge kleed in historische of folkloristische cos- tuums, terwijl de ensceneering ervan wordt samengesteld in overleg met den schrijver Martien Beversluis. Ook voor het morgen- en middagpro gramma van 31 Augustus zijn vele nieuwe spelen e.d. op het programma geplaatst. voor het militaire vliegveld. Mej. H. M. Loomans Wdr. is te Ouden bosch geslaagd voor de acte L. O. WADDINXVEEN Onttrekking aan openbaar verkeer. Ged. Staten stellen voor aan het open baar verkeer te onttrekken het ter plaatse van de kruising met den nieuwen Rijksweg no. 12 ('s GravenhageUtrecht) gelegen gedeelte van het voetpad over den Winter dijk onder deze gemeente, in beheer en onderhoud bij den polder Bloemendaal. ter lengte van 163 M. en het voetpad, genaamd Uiterweg, loopende van den Winterdijk naar den Kleiweg in deze gemeente, in be heer en onderhoud bij den polder Bloemen daal over de geheele lengte. Aanrijding op onbewaakten overweg. Gisteravond is op den onbewaakten over weg aan den Kerkweg een vrachtauto met ee ntrein in botsing geweest. Het ongeval liep gelukkig slechts met materieele schade af. De auto. beladen met kolen, werd be stuurd door F. P. en behoorde aan den heer E. de Jong alhier. De trein greep de auto achter aan de laadbak en slingerde deze opzij. De spoorwegarbeider Hijzeldoorn die juist reparaties aan den weg verrichtte kreeg de lading over zich. Doch hij kwam gelukkig slechts met de schrik en een extra zwart pak onder de kolen weer te voor schijn. De auto werd vernield, doch de trein kon na een kleine vertraging weder verder rijden. Als bestuursleden van de buurtver. „Beatrix" hebben bedankt de heeren Tim- niermans en Van Kooien. Als bestuurslid werd gekozen de heer Baas en als voorzit ter de heer Van der Klauw. Door een ongelukkige manoeuvre met haar rijwiel kwam de 17-jarige mej. G. zoo danig te vallen, dat doktershulp noodzake lijk bleek. Dr. Hemminga coimateerde ta melijk ernstige verwondingen en een lichte hersenschudding. Per brancard werd zij naar haar woning vervoerd. In de Ned. Herv. Kerk bracht de col lecte voor den nieuwbouw f. 76,67 op. Onze oud-plaatsgenoot de heer P. Bin- nenkade slaagde voor het brevet der „Fé- dération Aéronautique Internationale". Voor het examen Middenstandsdiploma „Algemeene Handelskennis" slaagden de heeren R. de Gelder, L. Los. A. Noorlander en J. Noorlander alhier. LEIDERDORP. Bij K. B. is met vernietiging van de beschikking van de commissie reglement autovervoer personen aan J. Oorbeek, te Edam, alsnog vergunning verleend voor het uitoefenen van een autobusdienst tus- schen Edam en Leiderdorp, uitsluitend tot vervoer van arbeiders, werkzaam in de fa briek van de N. V. Ver. Touwfabrieken al hier, op Zaterdag, Zondag en Maandag. NIEUWKOOP. Raadsagenda. De Raad komt Vrijdagavond a.s, te 7 uur (n.t.) bijeen. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Aanvrage van het Bestuur van de Chr. School ingevolge art. 72 van de L.O.wet voor het aanschaffen van eenige schoolbanken. 3. Benoeming van een commissie voor het nazien van de rekening over 1938. 4. Res tauratie van de Kerkstraat. 5. Wijziging van de begrooting 1938 en 1939. NIEUWVEEN. Comité voor geestelijke en moreele herbewapening. Het bovengenoemde comité vergaderde ten Raadhuize ter bespreking van de moge lijkheid om tot een doeltreffende actie in deze gemeente te geraken. Verschillende denkbeelden werden ont wikkeld waardoor uiteindelij'k een basis ge vonden werd waarop in het bijzonder zal worden voortgewerkt. Het comité is uitge breid met den heer J. J. Roovgrs. gemeente secretaris, die als secretaris zal optreden. Uitstapje der Nic. Boys. De R.K. Sportver. „Nic. BOys" maakte met haar supporters een reisje naar Hille- gersberg, naar Pastoor Mol, voorheen gees telijk adviseur der vereeniging. De reis werd gemaakt per touringcar; een voetbalwed strijd is gespeeld tegen „De Pioniers. (Uit slag 22). Na den wedstrijd bradht men een bezoek aan de havens van Rotterdam. Het gezelschap heeft veel genoten. Pastoor Mol was buitengewoon ingenomen met het bezoek van zijn vroegere parochianen. Raadsagenda. De Raad vergadert Donderdagavond a.s. te half negen (N. T.). 1. Ingekomen stukken. 2. Gemeenschap pelijke regeling betreffende toelating van kinderen uit Ter Aar. op de O. L. School alhier. 3. Inzake betaling van verpleegkos- TER AAR. Studentenbezoek aan de veiling. Onder leiding van prof. Minderhoud be zocht een 60-tal studenten van de land- bouw-Hoogeschool te Wageningen de groen- tenveiling alhier waarbij de heer Kamme- raat optrad als explicateur. Na het veiling wezen in het algemeen te hebben toegelicht en het streekbelang van de Ter Aarsche veiling in het bijzonder werd gedemon streerd hoe het veilen plaats heeft. Prof. Minderhoud dankte voor de ontvangst. Morgen zal er ten huize van de beide doktoren, aanvangende des voormid dags te 9 uur, gelegenheid zijn tot koste- looze inenting en herinenting. TRAWLERVLOOT GAAT STEEDS ACHTERUIT. Afgekeurde schepen worden niet vervangen. (Van onzen correspondent te IJmuiden). Het gaat den laat sten tijd met onze trawlervloot steeds bergafwaarts en wan neer er geen verandering komt. is de vrees niet ongegrond, dat de capaciteit der trawlervloot spoedig onvoldoende zal blijken om den handel van voldoende visch voor al Noordzee-visch te voorzien. Voor de stille maanden komt er voldoende visch dertig a veertig booten kunnen dan de markt wel van het noodigc voorzien maar wanneer straks de vraag weer beter wordt en een tiental trawlers wordt gebezigd voor de haringvisschrij, is de kans groot, dat er een voortdurend tekort aan visch ontstaat. Er is dit jaar weer een drietal trawlers af gekeurd, een vierde staat op de nominatie. En tegenover deze vlootvermindering heeft geen enkele vermeerdering door nieuwkoop of nieuw bouw gestaan, terwijl het een zootvei als het ander ln de naaste toekomst onmogelijk moet worden geacht. Immers onze vaste leverancier van tweede handsch trawlers, Engeland, ver koopt met het oog op den gespannen interna tionalen toestand, geen schepen meer aan het buitenland, terwijl opdrachten voor nieuwbouw, met het oog op de hooge kosten voorloopig wel uit zullen blijven. De hoop van den handel, die de toekomst met angst en vrees tegemoet ziet, is dan ook gevestigd op een uitbreiding der snurrevaad- visscherij en het is daarom te hopen, dat de regeering den bouw van nieuwe botters of kot ters niet belemmert, door voor deze schepen geen uitvaarvergunningen te verleenen. Het zou integendeel aanbeveling verdienen, nu een op peil houden der trawlervloot wel haast onmogelijk schijnt. Indien de regeering door het verleenen van bouwcredieten of bouw- premiën het bouwen van goede kustvisschers- vaartuigen ging stimuleeren. WOUBRUGGE. Het 8-jarige zoontje van den heer S. geraakte het stuur over zijn rijwiel kwijt en reed in de Woudwatering. Met de hulp van een voorbijvarenden schipper mocht het den vader van het kind gelukken den kleine spoedig te redden. Te beginnen met morgenavond zal in de oude school een cursus worden ge geven voor gasverkenners en gasonitsmet- ters als onderdeel van den luchtbescher mingsdienst. 15 personen nemen aan dezen cursus deel. ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: P. Veltman, 30 jaar en G. M. P. Westgeest, 29 jaar; P. v. d. Haak. 27 jaar en B. Radder, 26 jaar. A. C. K.-K. te L. Uw behandeling is totaal verkeerd en voor deze kwaal zijn meestal iwee oorzaken. Allereerst verkeerde voeding, waar door de dieren te vet worden en de spieren ver slappen of er is een abnormaal groot ei gelegd, waardoor de anusopening is verwijd. Wanneer de legdarm uitzakt, houdt gij de hen met den kop naar beneden, wascht den legdarm af met lauw water, waarin 1% carbol (één procent) en probeert gij met een, in slaolie bevochtigden vinger hem weder naar binnen te brengen. De patiënte wordt op een donkere plaats afge zonderd en schraal gevoederd, dus geen mais of verhittend voeder. Als na deze behandeling de kwaal zich herhaalt, haalt u, na den leg darm op bovengenoemde wijze weder naar bin nen te hebben gebracht een stevigen draad door middel van een naald, door het vel van de anusopening. zoodat deze draad een kruis vormt over de anusopening. Na een paar dagen wordt de draad doorgeknipt en meestal is de zaak in orde. Herhaalt zich het euvel dan nog, dan kunt gij de hen beter slachten. Indien te groote vetheid de oorzaak is, dus geen abnormaal groot el, dan voedert u schraal en geef gedurende een paar weken, om den anderen dag, een theelepeltje Eng. zout. Uw hennen zitten zeker in een ren met nachthok en er zal aan de voedering wel iets ontbreken. U voedert te veel en onthoudt uw hennen wat ze noodig hebben. Hang in de ren op, juist zoo hoog, dat de dieren moeten springen om iets te bemachtigen, frisch en droog groen. o.a. sla, verschaf in een bakje voldoende grit. dit is verschillende soorten gemalen schelpen met houtskool. De bodembedekking van de ren moet bestaan uit rivierzand, goed droog. Zoo vroeg mogelijk 's morgens wordt aan de dieren juist zooveel, rul aangemaakt, ochtendvoeder gegeven als terstond wordt opgegeten, rond den middag een klein beetje graan, zonder mais en 's avonds voor ze gaan rusten per dier een 1 handvol graan en zoo noodig dit graan onder- geharkt, zoodat er gewerkt moet worden om de maag te vullen. Schoon en frisch drinkwater moet steeds ter beschikking zijn. DE BALANS VAN DE VO OR JAARS- HARING VISSCHERIJ. Nu het overzicht van de maand Mei van de afdeeling Vlsscherijen van het departement van economische zaken verschenen is, kunnen wij de balans opmaken van de voorjaars-trawl-hanng- visscherij. die zooals men weet, zulke verras sende resultaten heeft opgeleverd, maar die 15 Mei, Ingevolge een regeling der Nederland- sche Visschery-Centrale gestaakt moest worden. De totale aanvoer bedroeg 2.844.775 Kg. met een opbrengst van f. 227.700, waarvan ln Febru ari 280.605 Kg. ter waarde van f. 24.855. in Maart 1.215.3.80 Kg. en f. 106 400, in April 1.132.220 Kg en f. 77.570 en ln Mei 216.580 Kg. en f. 18.865. VERWACHTE SCHEPEN. Voor de Woensdagmarkt wordt te IJmuiden verwacht: .Poolzee", IJM 77: vangst 30 m. zetschol en tarbot; 20 m. kleine schol; 40 m. schelvisch; 40 m. brandschelvisch; 40 m. gul en kabeljauw; 10 m. wolf en poon. Totaal 180 m. en 100 stuks stijve kabeljauw. „Dirkje" R.O. 13: vangst 100 in. schelvisch; 85 m. brandschelvisch; 50 m. wijting en radio; 15 m. platvlsch; 30 m. gul; 15 m. koolvisch; 5 m. makreel; 10 m. varia. Totaal 310 m. en 80 stuks styve kabeljauw. „ORANJE"-NUMMER VAN „DE ZEE". Van het zeevaartkundig tijdschrift „De Zee" is een extra-aflevering verschenen btf de N.V. Drukkerij en Uitgeverij v.h. C. de Boer Jr, té Den Helder. Het zeer ïynnige boekdeel (158 blad zijden tekst) is geheel gewijd aan het motor schip „Oranje" van de maatschappij Nederland. Vele scheepvaart-deskundigen vindt men in dit rijk geïllustreerde nummer aan het woord en alle gegevens betreffende het schip, welke dan ook, kan men er in vinden. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: Erven J. Bijleveld, Utrecht: „Uit de Praktijk van een Psychiater, een populaire inleiding tot de medische psychologie en de psychiatrie", door dr. med. Trygve Braaty. Vertaald uit het Noorsch door Greta Baars- Jelgersma. H. P. Leopold's Uitg.-Mij., Den Haag: ..Gevangen Majesteit", door Evan John, vep« taald door Allee Schrijver. Een historische roman uit de late middeleeuwen, spelend ln Schotland, Engeland en Frankrijk. A. W. Sijthoff's Uitgevers-Mij., Leiden: „Maria Stuart. Heeft Maria Stuart de „Let tres de Cassette" geschreven? Was Maria Stuart medeplichtig aan moord op haar gemaal?", door mr. Ph. B. Llbourel. Scheltens en Giltay, Amsterdam: „De oorlog der werelden", door H. G. Wells, vertaald door B. Canter. Een fantastische ro man, waarin Wells een inval van de Mars bewoners op de aarde beschrijft. Uitgevers-Mii. Elsevier. Amsterdam: „Hermingard van de Eikenterpen", een oud- vaderlandsch verhaal door Aarnout Drost. N.V. v.h. H. Bom, Assen: Het luchtwapen en zijn problemen", door M. W. J. M. Broekmeyer, eerste luit. der In fanterie-waarnemer. Hollandia-Drukkerlj. Baarn: „Land en Volk van Atjeh, vroeger en nu, door J. Jongejans, oud-resident van het ge west Atjeh en onderhoorighedenmet een voorwoord van Z.Exc. dr. H. Colijn. Geïllustr. met twee kaarten en zes en vijftig platen. Voor oudere meisjes: Verschenen bij Gebrs. Kluitman. Alkmaar: „Anne-Marie" door Margot Warnsinck. „Toen het October werd", door Mona Bos. Alles om Renée", door Minnie de Winter. Voor jongeren Bij denzelfden uitgeven: „Wiekje en haar vrienden", door Annie S. Bergsma. „Bennie op de Boerderij", door J. H. Uit den Bogaard. „Oudejaar bij Oma", door C. P. van Asperen v. d. Velde. NAAR DE HARINGVISSCHERIJ. Heden zijn van IJmuiden naar de haring- visscherU vertrokken: KW 127; KW 158; KW 210; KW 49; KW 123; KW 110: KW 38; KW 121; KW 102 en KW 114. De laatste drie voor Poolsche rekening. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 27 Juni. Tarbot 51—38 ct. per K.G.; Tong 1,02—0.63 ct. idem; Griet 2814 per 50 K.G.; Zetschol 25 15 idem; Kleinschol 188 idem; Bot 12.503,90; Schar 7,502,30; Poontjes 4,10—2.60 id.; Groote schelvisch 13 Idem; Middel schelvisch 10 idem; Kleinmiddel schelvisch 9—7,50 idem; Kleine schelvisch 7,605,20 idem; Groote gul 7,506,50 idem; Klein gul 6,50—3,30 idem; Wijting 2.90— 2,20 idem; Kabeljauw 4818 per 125 K.G.; Leng 0,40 per stuk. Besomming trawler: Libra, IJm. 98, 300 man den, f. 1800. Besomming Loggers: SCH. 46 met f. 990; KW. 39 met f. 1150; KW. 56 met f. 390; KW. 75 met f. 420. SCHEVENINGEN. 27 Juni. Volgens radiografische berichten uit zee waren de vangsten van onderstaande schepen als volgt: KW 47, 4 kantjes; KW 29. 10 k.: KW 57. 6 k.; KW 55. 4 k.; KW 101, 12k.; KW 48. 4 k.; KW 2. 3 kantjes. ajn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL. Stationsweg no. 49. Fa. A. H. J. WIJTENBURG, Haarl.straat 2. W. G. J. VERBURG, Heerenstraat no. 2. Fa. A. SO MER WIL Azn.. Hoogewoerd 24. A. M. VAN ZWICHT, Breestraat no. 126. A. VAN EGMOND. Haven 2/4. W. VAN LEEUWEN, lanvossensteeg 19. VER VOO REN, Haarlemmerstraat no. 128. W. P. v. SAVOYEN. K. Rapenburg 12 A. BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat no. 59 Oegstgeest ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD t.o. liet Postkantoor Leiderdorp en aan de Kiosken. „Zee Jan, schei asjeblieft uit met dien onzin!" B. J. te L. Opleiding Landbouwhoogeschool te Wageningen of Hoogeschool te Utrecht. Jaar wedde f. 3000—f. 6300.— S. L. te L. Wendt U tot afdeeling militaire zaken, gemeentesecretarie. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Wat is de beste tijd om mijn klimroos (Paul Scarlet) te snoeien en hoe te handelen? P. H. te L. Antwoord: Na den snoei verwijdert u het hout. waaraan de bloemen zijn gegroeid. De plant maakt, bij een normale ontwikkeling, nieuwe lange takken, waarop een volgend jaar zich de bloem vormt. Hiervan kunt u den groei zeer bevorderen door rondom de struik flink te mesten met koemest. Deze ondiep in den grond te werken. De lange nieuwe takken tijdig aanbinden, opdat ze niet door wind en regen zullen breken. VraagHoeveel vierkanten meter tuingrond is een vierkante Rijnlandsche roe? C. K. te Z. Antwoord: Een Are of 100 vierk. meter grond is even groot als zeven vierk Rijnl. roeden. Eén vierk. R.R. is derhalve 14 2/7 vierk. meter. Vraag: Hoe kan ik de maden uit de kamer planten verwijderen? C. K. te Z. AntwoordU bedoelt waarschijnlijk de maden, welke nog al eens in den potgrond worden aangetroffen. Deze zijn in den regel niet schadelijk, omdat niet aan de wortels wordt geknaagd. Middelen ter verdrijving zouden meestal meer schade aanrichten. Bovendien leven deze dieren gewoonlijk maar kort. Vraag: Doen kikvorschen schade aan aard beien ln den tuin? C. W. v. d. E. to K. a. d. H- Antwoord: Neen, deze dieren zijn nuttig, om dat ze jacht maken op slakken en keldermotten, welke laatste de aardbeien beschadigen. Laatst genoemde nachtdieren zijn overdag niet te vin den, maar wel de kikker, welke dan voor den boosdoener wordt aangezien. Zooals opgemerKt dooden juist de kikkers en padden genoemde schadelijke insecten. Vraag: Hoe te handelen om twee Azaleas over te houden? Mevr. F. M. te Antwoord: Verwijder de bloemen geheel en zet de planten met den pot in den grond op een zonnig plekje in den tuin, uit den k°ud^ wind. Geef dagelijks water en sproei over ae bladeren Geef eens per maand in water °P8®" losce bloemenmest. Begin October moeten ae planten weer ln huis gebracht in een licnt. goed gelucht vertrek. Vraag: In den zomer heb ik vaak last van insecten, zooals hier een by gaat. Zun aezc dieren schadelijk? r B H B Antwoord: Als deze insecten in groot aantal voorkomen kunnen zy schadeiyk zijn en eten - waren aantasten, zyn deze goed nnt dan doen ze weinig schade. VermoedelyK K" u ze dooden door het neerleggen van wat s ker, vermengd met fyne borax. Vragen op Tuinbouwgebied aan dê Redactie onder motte „Tuinbou 42

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 8