LAATSTE BERICHTEN IfIDSCH DAGBLAD Eersle Blad Minister Goseling over Oss Dinsdag 27 Juni (939 Stadsnieuivs Binnenland Vil Ned. Oosl-Indië Diner ter eere van Dr. Colijn De Krakatau Buitenland Aardschokken gevoeld De blokkade van Tientsin De dijkbreuk bij het Albertkanaal Hij voelt zich door het rapport niet vernietigd MAIKÏ BERICHTEN De inhoud niet onweerlegbaar BEURSOVERZICHT TERUGKEER VAN HET"6e R.V.A. Hedenmiddag tegen 1 uur arriveerde aan Kt station Witte Poort alhier, de extra militaire trein van het 6e R.V.A. uit de egerplaats Oldebroek. Het uitladen der wagens trok veel be- luigstelllng. De leden van het kabinet en hun dames hebben zich, met oud-minister de Wilde, .literavond vereenigd aan een diner, dat san dr. Colijn ter gelegenheid van zijn :evenstigsten verjaardag door zijn ambtge- nooten werd aangeboden. Het diner werd seiiouden in het Palace hotel op Schevenin- >m en droeg een geheel intiem karakter. ■Dr. Colijn ontving ten geschenke een tegeltableau, uitgevoerd in Delftsch blauw door De Porseieyne Fles, voorstellende het Binnenhof en daar omheen de Ingangen ran de acht departementen, welke dr. Colijn Est of ad interim heeft beheerd. De rand- tersiering bestaat uit egelantieren, terwijl toen het Binnenhof het Nederlandsche rapen en inschrift met datum zijn aange bracht. DE NEDERLANDSCHE PADVINDERS. Ten paleize Soestdijk heeft gisteren de rergadering van den raad der vereeniglng ran ,,De Nederlandsche padvinders" plaats gehad, onder het presidium van Prins Bernhard. Herkozen werden de periodiek aftreden leden: gep. generaal majoor C. J. M. Collette, voorzitter van den raad. prof. mr. J. M. Aalberse en gep. vice-admiraal J. Osten. De vergadering werd bijgewoond door de heeren J. M. de Booy, G. J. M. Collette, C. J. Hasselman, Pangeran Adi- pati Ario Koesoemo Joedo, J. F. Osten, prof. dr. J. Schmutzer, leden van den raad, A. Oosterlec en A. H. van Leeuwen, resp. voor- atter en penningmeester van het bestuur der N.P.V. en H. J. Spijkerman, secretaris tan het nationaal hoofdkwartier der N.P.V. MOTOR TEGEN KAR GEREDEN. Doodelijke aanrijding te Haarlemmerliede. Vanmorgen te ongeveer halfbwaalf is op den Haarlemmerweg in de gemeente Haar lemmerliede een verkeersongeluk gebeurd, dat een motorrijder het leven heeft gekost. Onggeveer ter hoogte van de Israelieti- Ongeveer ter hoogte van de Israelieti- Haarlem moest de motorrijder, die uit Amsterdam kwam, een rechts van den weg staande handkar passeeren, doch vermoe delijk is hij daarbij niet ver genoeg uitge keken.- Hij reed de kar aan, verloor de macht over het stuur en sloeg over den kop. B:\vusteloos en hevig bloedend uit een hcofdwonde bleef hij op den weg liggen. Een lid van den ongevallendienst uit Haarlem constateerde een schedelbreuk en liet den gewonde naar de Maria-stichting overbrengen, waar hij korten tijd later is overleden. Daar het slachtoffer drie rijbewijzen met verschillende namen in zijn bezit had. ion zijn identiteit nog niet met zekerheid korden vastgesteld. (Vervolg van pagina 1). Ter illustratie van de hevigheid van de uitbarsting van de Krakatau in 1883 geven wij enkele bijzonderheden. De gouvernementsstoomer „Berauw" lag op 26 Augustus 1883 op de reede van Telok Betong (dus aan de kust van Sumatral. In den avond, toen de ontploffingen tot ver in het binnenland van Java en Sumatra wer den gehoord, sloegen de eerste vloedgolven met enorme kracht over de havenmuren van Telok Betong. De bevolking vluchtte uit deze plaats en de „Berauw" werd van haar an kers losgeslagen en op het strand gewor pen. Toen den dag daarop de weinige over levenden uit Telok Betong naar het schip zochten, was niets meer van het vaartuig te bekennen. Men ging echter voort met speu ren en eindelijk ontdekte men de overblijf selen van het schip achter een berg. op 2 mijlen afstand van de haven. Op dit mo ment is in de nabijheid van Telok Betcng, als een blijvend teeken van den omvang van deze ramp. de overgebleven stoomketel van de „Berauw" nog te zien. CHERIBON, 27 Juni. Aneta/A.N.P.). Van morgen om zeven uur zijn te Cheribon en Koenlngan lichte aardschokken waargeno men. De aardbeving werd te Langgardjati en Tjilimoes heviger gevoeld, waar van een tiental huizen de muren en daken zijn ge scheurd. Hier en daar zijn plafonds inge stort terwijl dakpannen van hun plaats schoven. De Ingezetenen zijn dan ook vrij ernstig geschrokken. Sommigen beweren dat ook in den afgeloo- pen nacht om drie uur een schok werd ge voeld. Dit laatste wordt echter niet be vestigd. Het meteorologisch observatorium te Batavia registreerde vanmorgen om zeven uur een aardbeving van matige sterkte, op een afstand van 200 K.M. De richting der beving was moeilijk vast te stellen. De Britsche ambassadeur te Tokio zou de aandacht van Arita hebben gevestigd op nieuwe gevallen van onwaardige be handeling van Engelschen te Tientsin na de protestnota van 20 Juni en het open bare protest van Chamberlain op 23 Juni. Craigie zou verder een formeel schriftelijk antwoord op de nota van 20 Juni verlangd hebben. Chineezen. werkzaam in de gemeente bedrijven der Britsche concessie, hebben opnieuw brieven ontvangen waarin ge dreigd wordt met maatregelen tegen hun op Chinecsch gebied wonende familie leden, wanneer zij geen ontslag nemen. In de concessie heerscht thans ook gebrek aan huisbrand. De controle op de rivier is sedert Zaterdag strenger geworden. Britsche schepen en onder danen verlaten Foetsjau en Wentsjau niet. De Britsche autoriteiten hebben gewei gerd te voldoen aan het Japansche verzoek tot terugtrekking der Britsche schepen en onderdanen uit Foetsjau en Wentsjau. In het Britsche antwoord werd gezegd: ..beide plaatsen zijn verdragshavens en de Brit sche onderdanen hebben het recht, daar van zonder eenige beperkingen gebruik te maken De Japanneezen worden verant woordelijk geacht voor de schade aan de persoon en den eigendom van Engelschen. voortvloeiende uit de Japansche militaire operaties. Vanochtend stond het vak van het Al- bert-kanaal tusschen de sluizen van Has selt en Diepenbeek, waar gisteren de dijk is bezweken, vrijwel droog Het water was slechts 20 tot 30 centimeter hoog. Het water, dat de welden overstroomd had, is door de Demer weggeloopen. De minister van openbare werken, Van- derpoorten. is op de plaats van de dijk breuk aangekomen. Ook de staf van de genietroepen is aanwezig. De schade aan het kanaal is tot het vak in kwestie beperkt gebleven. guldensobligatlën eerder iets aangeboden Duitsche waarden hadden een lusteloos voor» komen. De affaire was gering. De koersen wa ren door elkander genomen weinig gewijzigd. WISSELKOERSEN. Londen 8.8115/16 (8.817/8!. Berlijn 75.52'/, (75.551. Parijs 4.99 1/8 <4.991/8!Brussel 32.03 (33.04). Zwitserland 42.46 (42.46). Ko penhagen 39.37'/, (39.37'/,). Stockholm 45.42'/, 45.42'/,)Oslo 44.32'/, (44.32'/,). N - York 1 88 7/16 (1.88 3/8). Lire Bankpapier 6.30 (6.30). Prolongatie 3/4 pCt, Part. disc. Dag geld Registermarken 27 7/16. Handels- sperrmarken 8 1/8. Reismarken 50'/,. Bank papier 26 1/8. Tusschen haakjes zlin de koersen van gisteren. DE INTERNATIONALE KAMER VAN KOOPHANDEL. J. Sigfriö Edstroem. president van de Almaenna Svenska Elektriska Aktiebola- get. is tot president van de Internationale Kamer van Koophandel gekozen voor het tijdvak 1939—1941. Voorts is een boodschap voorgelezen van Roosevelt waarin deze om. zegt: in het tijdvak van onzekerheid, waarin wij leven, vormen het bestaan van de Int. Kamer van Koophandel en haar pogingen tot ont wikkeling van de internationale economi sche betrekkingen een krachtige aanmoe diging voor allen, die evenals ik gelooven, dat alleen een voortdurend groeiende we reldhandel en gezonde financiën den vrede kunnen verstevigen. DE LUCHTGEVECHTEN AAN DE MONGOOLSCHE GRENS. In een offlcieele mededeeling uit Tokio wordt gezegd, dat 200 Russische en Mon- goolsehe vliegtuigen boven het Boeir-meer versohenen zijn. Het kwam tot een lucht gevecht, waarbij de Japanneezen 98 vlieg tuigen neerschoten. Later deed de Japan sche luchtmacht een aanval op de buiten- Mongoolsche luchtbasis Tamsk, waar 30 toestellen op den grond werden vernield. HERTZOG VERDEDIGT DEN VOLKENBOND. In een rede in den Senaat van Zuid- Afrika heeft minister-president Hertzog verklaard, dat de Volkenbond ook nu nog een toevluohtshaven voor alle kleinere sta ten is. De bond is, zijn zwakheden ten spijt, voor die kleine staten nog een bron van kracht. Het is in het belang van Zuid- Afrika, aldus Hertzog, lid van den Volken bond te blijven. Een land, dat anders ge neigd zou zijn een kleineren staat te over vallen. zal daartoe waarschijnlijk niet overgaan, als het weet. dat een dergelijke actie gevaar medebrengt AFSCHAFFING VAN POENMALE SANCTIE. De internationale arbeldsconferentie heeft in de eindstemming de conventie tot progressieve en zoo spoedig mogelijke af schaffing der poenale sancties aangeno men. Hierbij werden 95 stemmen voor, en 22 tegen uitgebracht. Tien stemgerechtigden onthielden zich van het uitbrengen van hun stem. De meeste vertegenwoordigers van werkgevers en de Australische regee ring stemden tegen. Prof. P. J. M. Aalberse en mej. mr. G. J. Stemberg, vertegenwoordigers van de Ne derlandsche regeering, alsmede de heer E. Kupers, vertegenwoordiger der Neder landsche werkgevers, stemden tegen. KETEL MET KOKEND WATER OVER HET LICHAAM. Zaterdag is er bij de familie P. te Heer- '-erheide een tragisch ongeluk gebeurd, waarvan het jongste kindje het slachtoffer is geworden. Het kindje, zestien maanden oud, is in een onbewaakt oogenblik in de nabijheid van het fornuis gekomen, waarop eon ketel met water stond te koken. Het trok aan den ketel en kreeg den inhoud over het lichaam. Overdekt met brandwon den werd het kindje opgenomen. Gisteren het aan de gevolgen overleden. FR. LANGEVELD OVERLEDEN. Op 62-jarigen leeftijd is te Laren (N.H.) plotseling overleden de bekende kunst schilder Fr. Langeveld. De overledene werd 16 Februari 1877 te Amsterdam geboren. Hij bezocht de H.B.S. en daarna de rijksnormaalschool voor tee ken onderwijs, waar hij les kreeg van den leeraar Huybers. Voorts was hij leerling van den bekenden aquarium- en visschen- schilder Dijsselhoff. Na voltooiing zijner studie vestigde hij een atelier aan den Overtoom té Amsterdam en werkte ver volgens te Parijs en Muenchen. Den eersten keer, dat hij bij „Arti" ex poseerde, verwierf hij den Willmck van Collenprijs. In 1902 vestigde hij zich te Laren. De stadsgezichten van Frans Langeveld genieten groote vermaardheid. Verder schilderde hij landschap, figuur en Interieur. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen om 6 uur is de „Buizerd" van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord van dit vliegtuig bevond zich 355.915 kg. briefpost, 5.450 kg. pakketpost en [20.413 kg. vracht, terwijl twaalf passagiers ge wekt hebben. DE FRAUDE BIJ DE STEUNVERLEENING TE WEESP. Hoofdambtenaar tot voorwaardelijke straf en boete veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam heeft van daag uitsp.aak gedaan n de zaak tegen een ge chorsten hoofdambtenaar van de SCaieente Weesp die onlangs heeft moeten terechtstaan wegens fraude bij de steun- ve"" cen nz aldaar. De rechtbank heeft den man wegens f-auduleuze handelingen veroordeeld tot te.i voorwaarde'ijke gevangenis' traf van maanden met een proeftijd van drie on pen on zoete van f.250 subs. de"tig d> en hechtenis. De e^htbank overwooz bij het bepalen Van de stva' dat de gepleegde feiten zeer ernstig zyn aoch dat verdachte geen per soonlijk voordeel heeft gehad bij zijn on- techtmatlge handelingen. De Tweede Kamer kwam hedenmiddag bijeen onder voorzitterschap van mr. van Scha*k. Aan de orde is voortzetting van de be handeling van de zaak-Oss. De minister van justitie de heer Gose ling. is van oordeel, dat dit oogenblik niet erg gelukkig valt voor de behandeling van deze zaak. internationaal en misschien na tionaal ook niet. Men moet deze zaak naar waarde schatten zonder haar anderzijds te minimaliseeren. Groote waarden zijn er aan verbonden. Sprdie sedert 7 April 1938 met de Ka mer geen mondel'ng contact, hierover heeft gehad zal eerlijk zijn overtuiging zeggen. Hij spreekt niet voor degenen, die aan zijn eerlijke bedoelingen twijfelen. Dit zijn er weinigen, een gevolg van de nieuwe men taliteit, die tegenstanders slechts als vijan den z'et Hij zal niet spreken over aantij gingen, die hy met zijn gezin heeft onder gaan. Deze mentaliteit heeft niet die zorg vuldigheid betracht, die tegenover een minister betaamt. Over smaad en laster spreekt de minister niet. Alle instanties, die de zaak hebben onderzocht, zijn tot het oordeel geko men. dat inzake de beide pastoors den minister geen blaam treft. Reeds op 7 April 1938 heeft spr. ver klaard. dat indien van strafbare fei ten gebleken was. de pastoors eenzelfde recht hadden ondergaan als de ande ren. De aantijg'ngen op dit punt heb ben spr. het diepste gegriefd. Daar stak de angel. Spr. heeft er steeds voor geijverd de ka tholieken dienstbaar te maken aan de Nederlandsche gemeenschap. De dwaze stelling, dat critiek op den minister aan vallen op de katholieken inhoudt, heeft spr. steeds bestreden. Ook van andere dan ka tholieke zyde zijn den minister blijken van sympath:ek niet onthouden. Over het rapport is spr. in meer dan een opzicht onvoldaan. Hij voelt er zich echter niet door vernietigd. De inhoud van het rapport is niet vol komen onwederlegbaar; de commissie maakt zelf reserves. Van groot belang acht spr dat de com missie van oordeel is. dat de minister de genomen maatregelen noodzakeiyk achtte en dat aan zijn goede trouw n'et wordt ge- rwijfeld In vergoelijkenden zin w'l de com- m'ssie dezen term selukklg niet zien op gevat Ook de besprek'ng van de Zaak v. d H en de beide pactoors door de commissie wHsfc 'n deze richt'ng De debatten van de vorige week hebben spr. er toe geleid Juist dit punt ter sprake te brengen. De motieven om voor de con clusie te stemmen liepen nogal u teen Voortgaande betoogde de minister dat °r ook naar de meening van de commissie gten sprake was van mac.htsoverschrijding en in gevaar brengen van de rechtszeker- I heid. Wat de werkwijze van de commissie be- I treft, deze beperkt zich terecht tot de be- j leidskwestie. Dit beleid is het beleid van ambtenaren van politie en justitie in straf zaken. Daarin ligt de moeilijkheid in deze zaak. Welke rol kan de Kamer hebben met be trekking tot strafzaken? De bepaling van art. 1 van het wetboek van strafvordering heeft wezenlijke beteekenis. Niemand zal de Kamer willen bekleeden met de functie van een orgaan boven de aangewezen or ganen. De artikelen 160 en 161 bevatten de plicht voor iederen burger om aangifte te doen. Waar gaat het heen. als men aan gifte gaat doen bij de Kamer? De Kamer heeft op dit gebied een con- troleerende bevoegdheid. zy mag echter wèl aantoon en, dat de normale rechtsgang niet zou zijn gevolgd. De citaten in spr.'s nota dienden om te bewyzen, dat de rechtsgang niet geschon den was. Onomstootelijk staat vast, dat spr. geen enkele loopende rechtszaak heeft stopge zet. Wanneer hy de pastoors had willen sparen, had spr. beter den bewusten maat regel niet kunnen nemen. Die maatregel diende om te voorkomen, dat de tekort- uapnoz qojz aassnuqoajBui ap uba uaSuiuio^i herhalen. Dat spr. zou hebben ingegrepen ten behoeve van wien ook, is een fabel. De minister verklaarde dat hy juist uit een oogpunt van plichtsvervulling gewei gerd heeft inzage te geven van dossiers. „Geheime dossiers" zyn er niet; echter wei „geseponeerde dossiers". Inzage daar van kon hy niet verleenen, daar dit het ergste is in Nederland, dat iemand kan overkomen. Men wordt niet vervolgd, maar wordt later toch berecht door deze Kamer. Meent men, dat dergeiyke gevallen in Den Haag ook niet zijn? Men weet, wat het precedent beteekent in het staatsrecht en in de politiek. In 1907 heeft zich een dergelijk geval voor gedaan by een interpellatie-Schaper in zake beweerde mishandelingen door de marechaussee. Minister Van Raalte had bezwaar tegen overlegging van strafdos siers in berechte zaken. Dit pleit in 's mi nisters voordeel. In dit geval had men geen uitzondering mogen maken daar een precedent betee kent afschaffing van den regel. Het be- zwaar dat spr. uit de dossiers heeft geel- teerd. heeft hii in zijn schryven aan de commissie voorzien De publieke opin e be- oordeelt n 1 deze stukken geheel verkeerd. Indien men tot publicatie overgaat zit men I volon in het volksgericht. Geen verantwoor- deiyk bewindsman zou d;t doen Ru mere opvattingen van zyn olicht waren den minister wellicht voordeeliger geweest doch het gaat niet om den persoon, doch om het stelsel Ten aanzien van het verbod aan ambtenaren om de commissie in te l'chten merkt spr. op dat al zijn ambtsgenootcn met hem van meening waren, dat ook hier geen precedent mocht worden geschapen. .(De zitting duurt voort). SCHILDERIJ VAN RUBENS ONTDEKT. In het Poesjkin-museum te Moskou is onlangs een schilderij van Rubens ont dekt Het werd ging door voor een schil derij van een onbekend Vlaamsch kunste naar uit de 17de eeuw. Aan het einde van het vorige jaar werd by een onaanzienlyke restauratie vastgesteld, dat men met een jeugdwerk van Rubens „portret van een jongedame" te doen had. ZWITSER AAN DE ITALIAANSCHE GRENS GEARRESTEERD. De vroegere commissaris van politie te Lugano, Albisetti, is aan de Zwitsersch- Italiaansche grens door de Italiaansche politie gearresteerd. De redenen zijn nog niet bekend. De Zwltsersche autoriteiten volgen deze aangelegenheid met aandacht. AMSTERDAM. 27 Juni. In het voorkomen van de effectenbeurs was heden niet veel verandering gekomen. De han del was van geringe afmetingen en daarbij waren de koersen niet veel verandero. De stemming was weifelend. Aanvankelijk scheen het, alsof de noteeringen naar beneden wilden gaan en op enkele rubrieken konden by de opening kleine nadeellge verschillen worden opgeteekend, doch dit was geen aigemeen ver- schynsel, want diverse specialiteiten waren onveranderd of zelfs Iets hooger. Onder beurs- tijd vielen geen groote mutaties op te merken en waar aanvankelyk kleine verliezen beston den. konden die grootendeels of geheel worden achterhaald. De geheele markt maakte den indruk, dat men niet weet waaraan men zich te houden heeft en dat men wenscht af te wachten hoe de situatie zich zal ontwikkelen. De Amerikaansche fondsen werden in navol ging van New-York meerendeels Iets lager afgedaan, doch rekening houdende met de reactie in Wallstreet vielen de koersen hier toch mee en in dit opzicht kon de stemming voor deze fondsen prijshoudend worden ge noemd. Het Nederlandsche publiek betoonde overigens niet veel ondernemingslust en de affaire was gering. Nu en dan werd eenige affaire gedaan in de staalaandeelen en Ana conda's, maar op zichzelf beschouwd was de handel toch van zeer geringen omvang. Op.de locale markt was weinig te doen. Voor tabakken was onder beurstijd vrywel geen noteering te krygen en moest men zich tevre den stellen met advieskoersen. Naar het scheen was er eenig materiaal aan de markt, maar het was tevens niet gemakke- U)k om noteeringen tot stand te brengen. De rubberafdeeling was stil. Amsterdam Rubbers werden bij de opening lager afgedaan en hoe wel lager op den middag een kleine verbetering Intrad moest toch een klein verlies worden ge registreerd. Diverse minder courante soorten werden wat lager afgedaan, hetgeen verband hield met het aanbod van slechts zeer weinig materiaal. De rubriek der suikerfondsen ken merkte zich door afwezigheid van affaire. HV.A.'s waren goed prijshoudend en bewogen zich op een ltchteiyk verhoogd peil. Het aantal stukken, dat. verhandeld werd. was echter ge- makkeiyk te tellen. Aandeelen Vorstenlanden konden zich ruimschoots op peil houden. Van de overige soorten was niets te bemerken. De industrie-afdeeling lag verlaten. Unilevers en Aku's werden een kleinigheid beneden het vorige niveau genoteerd. Unilevers waren by de opening goed pryshoudend. zakten spoedig een kleinigheid in. waarna later een herstel intrad tot ongeveer de openingsprijzen. De scheei)- vaartafdeeline was stil. lusteloos met slechts I inge veranderingen. Scheepvaart-Unie's konden na een aanvan- keiyk klein koersverlies de prUzen van gisteren bereiken. Od de Potroleummarkt waren Ko- nlnklhken goed pryshoudend maar de kosrs- schonvtelingen onder beurstyd waren onbetee- j kenend. De belegglngsmarkt had een kalm verloop Dc Nederlandsche staatspapieren waren niet slecht gedisponeerd. De koersen waren weinig veranderd, hier en daar een fractie beter. Van de buitenlandsche fondsen waren de Fransche LEIDEN. 26 Juni 1939. Coöperatieve Groen ten-, Fruit- en Bloemenveiling-Vereen. ..Lei den en Omstr". Groene Kool f.2 404.10 Peen f. 1.405.20; Aardappelen f. 1.704.70; Andijvie f.2; Sla f.2; Druiven f.52; Aardbeien f.2064; Snyboonen f.1731; Stamboonen f.2432; Tuinboonen f.35; Doperwten f.6 14; Peulen f.6—21; Postelein f. 1.50—4; Spina zie f. 1.50—8.50; Tomaten A f24—26. B f.28—30 C f.20—22. CC f.16—20 per 100 KG. Andijvie f. 0.50—1.70; Komkommers f.25J20; Bloem kool f.29.10; Salade f0.500.80; Perziken f. 1.1011.40 per 100 stuks. Kroten f.0.602.50; Pieterselie f. 0.30—0.60; Selderie f. 0.30—0.80; Uien f. 0.50—1.70; Peen f. 2.50—7.20; Rabarber f. 15.60 per 100 bos. LEIDEN. 27 Juni 1939. Vette varkensmarkt. Aangevoerd totaal 126. Prys per K.G. lev, gew. zwaar 49. 50, 51 ct., licht 45, 46, 47 ct. Handel zeer goed. BODEGRAVEN. 27 Juni. Aangevoerd 375 partyen Goudsche kaas. waaronder alle met ryksmerk. totaal 16875 stuks. Wegende 151.875 kg. Prys met R.M., le soort 2325H; 2e soort 2122.50; zware tot 27. Handel matig. LEIDSCHENDAM. 26 Juni. Eng. Kom kommers le srt. 34.20, 2e srt.t 22.80. 3e srt. 2; Gele komkommers le srt. 2.803.50, 2e srt. 22.40. 3e srt. 2; Kropsla le srt. 0 601.10. 2e srt. 50; Peen 35.20; Bloemkool 711.50. 2e srt. 47.20. uitschot 2—3.50; Tomaten: midd. 10 12.80. gr. ronde 10.50—12.50, 2e srt 9—11.90 3e srt. 56.90. bonken 79.50; Andyvie 0.50—1.60 (per 100). id. (p. 4 Kg.) 1014; Spinazie (4 Kg.) 18—36; Postelein 3—5.20; Rabarber 2.50—4.50; Spercieboonen 2834; Rad Us 11.50; Seldery 0.401.10: Peulen 1420; Tuinboonen 3.505; Doperwten 1017; Druiven 2634; Aardbeien 18—20. NAALDWIJK. 26 Juni. Bond Westland Roode bessen 2742; Aardbeien 3046; Alican- ten 45—56; Golden Champion 0.85—1.10; Mus- caat 1; Doperwten 1013; Dubb. boonen 2629; Snyboonen 2532; Peulen 1722; Pruimen 90; Groote boonen 3235 '8 Kg.»: Aardappelen 1051.15; Poters 11.10; Andyvie 2.20—2.40; Kroten 2; Peen 34; Rabarber 2.102.80; Sel dery 0 80—1: Bloemkool 610.50; Komkommers 2.202.30; Eieren 3.503.70; Sla 60; Kleine meloenen 18—25; Netmeloenen 3242; Perziken 7—10. 2e srt. 46: Tomaten; A 2.90—2.95, B 2.75—2.85. C 2.80—2.85, CC 2.30—2.40, bonken 2.15—2.30. NAALDWIJK. 26 Juni. Coöp. Centr. Westl. Snybloemenveiling Spectrum 1.202.70; Sal mon 1.302.10; Geel 2.10—2.60; Gemengd 1.90 4; Robert All wood 1.202.20; Amaryllis 56: Jap. Lelie 22.60; Gerbera 2.704 30: Zonalen 1.70; Plumosa 1333; Sprengerie 817; Gladio len 1544; Lathyrus 27; Violieren 817; Duizendschoon 36. NOORDWIJKERHOUT. 26 Juni. „De Een dracht" Aardbeien 7998; Peulen 1.65 1.90; Krombekken 1.301.55; Stamerwten 1.05 —1.14; Doperwten 1; Witte Capucyners 1.25; Tuinboonen 3853. PURMEREND, 27 Juni Verhandeld 21 partyen. wegende 100.000 kg. Handel matig. Hoogste prys f. 18.Kleine boeren 621 per 100 kilo; Boter aanvoer 2888. 1.301.38 per kilo; Runderen totaal 483 stuks. 220 Vette koelen 6470 per kilo. goed; 135 Gelde koeien 110180 per stuk. matig; 90 Melk koeien 180200. matig; 38 stieren 4455 per kilo. matig; 17 Paarden 70150 per stuk, stug; 49 vette kalveren 70 85 per kilo, stug; 405 Nuchtere kalveren voor de slacht 411 per stuk. matig; Nuchtere kal veren voor de fok 12—18. matig; 185 vette Var kens voor de slacht 4852 per kilo. vlug; 43 Magere varkens 25—33 per stuk, matig; 298 Biggen 14—18; matig; 838 schapen 10—25; stug: 48 bokken 3—10. matig; 702 Lammeren. 58 stug; Kipeieren 3.50—4 per 100 st.; Eendeieren 2.60 per 100 stuks. Coöp. Centrale eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer 85.000 Eendeieren. 2.702.85; 80.000 Kippeneieren. 70/80 KG. f. 3.253.80. RIJNSBURG. 26 Juni. Bloemenveiling Gladiolen Halley 1.40—2; Brillant 1.60—2.10; Poiyst 2—2.60; Picardië 2.80—4.20; Lelies wit 22.60; Immulatum 1.402.20; Regale 120 1.50: Tilifolium 1.40—2.30: Convllll Alba 40—75; Neuf 0.80—1.20; Margrieten 1040; Eng. Iris 3—6; Parelanjers 2030; Grenadine anjers 30 60; Talma 2040; Anemonen 1030; Cen- tauria blauw 2540; id. wit 2030, geel 1520; Cent ire 3040. RIJNSBURG. 26 Juni. Groent en veiling Aardappelen 11.20; Drielingen 0.801: Peen 4.50—5; Rabarber 2.50—3; Radys 1—1.20; Uien 4050; Kropsla 5070. ROELOFARENDSVEEN. 26 Juni. Aard beien 13—20; Frambozen 10; Peen 2—3; Bloem kool 3; Sla 0.50—1: Augurken; grof 4.30—4.50, bommen 2.50. stippel 2.10; Snyboonen 2.05 2 75 Stek 115—1.45; Princeboonen 3.30; Peu len 0 60—1.35; Doperwten 80—81; Capucyners 0.801; Tuinboonen 3235. ROTTERDAM. 27 Juni. Veemarkt. Totaal aan voer 2887. Paarden 174; Veulens 37: Magere run deren 637; Vette runderen 735; Vette kalveren 40. Graskalveren 178; Nuchtere kalveren 648: Scha pen en lammeren resp. 109 en 234; Varkens 2; Bokken'en gelten 93. Pryzen per K.G.: Vette koeien le kw. 76. 2e kw. 62. 3e kw. 3448 ct.; Vette ossen 68. 62. 36—48 ct: Stieren 58. 52. 46 ct; Vette kalveren 1.05. 85. 5370 ct: Schapen 47. 42, 30: Graskalveren 2e kw. 52. 3e kw. 42 ct; Nuch tere kalveren 45. 40. 35 cent; Slacht- paarden 49. 43. 31 cent; Pry zen per stuk; Schapen le kw. f. 19. 2e kw. f. 17, 3e kw. f. 14; Zuiglammeren f. 11. f 9. f. 7: Nuchtere fokkal- veren f. 30. f. 25. f. 20; Slachtpaarden f. 220, f. 180. f. 110: Werkoaarden f 330. f. 250. f. 120: Hitten f. 220. f. 185. f. 110; Veulens f. 70. f. 55. f. 35: Stieren f. 260. f. 205. f. 145; Kalfkoeien f. 275, f. 200. f 140; Melkkoeien f. 270. f. 200. f. 140; Varekoeien f. 190. f. 150. f. 130: Vaarzen f. 150. f. 130, f. 90; Pinken f. 110, f. 90. f. 70; Graskalveren f. 58. f. 42. f. 25; Bokken en geiten f. 9. f. 7. f. 4. ROTTERDAM. 26 Juni. Binnenl. Granen Haver 7.257 60; Chev. Gerst 8.258.60; KI. gr. erwten 911; Schokkererwten 11—13: Br. boo nen 1822; Voerlijnzaad 8—8 25 (betere kwal. hooger); Karwiizaad 29—31.50 (incl.); Blauw Maanzaad 2022.50 (incl.). TER AAR, 26 Juni. Centr Veiling Andyvie 9—16; Peulen 0.601.60; Doperwten 8089; Capucyners 8084; Tuinboonen 30—38; Sny boonen 2 302 95: Dubb. Stanror. 3—3.30; Pos telein 2.^03.(^0: Breekoeen 1.70: Rabarber 320 —3.80: Poen 2.50—4.10- Pre: 0 =9—2 50: B'wi- koo' 2—9: Komkommers 2-4°0- Aardh°ien 1 *5 i 25; Tomaten 8: Selderie 0.301; Peterselie 0.80—1; Sla 0 50—1.10. ZOETERMEER. 26 Juni. Eierenveiling Aanvoer 12.000 stuks. Kippeneieren 3.053.85; Eendeneieren 2.452.75; Kalkoeneieren 6—6;

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3