BINNENLAND KREYMBORC Cnpefand Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 27 Juni 1939 i Wijziging woningwet blijft gehandhaafd De werkloosheid LEIDEN-HARWICH en terug Ontmoeting in het park FINANCIEN REGEERING ACHT DE IN DEZE WIJZIGING OPGENOMEN BEPALINGEN NOG ONMISBAAR. Ingediend is een ontwerp van wet tot wijziging van de Woningwet. In de memo rie van toelichting tot dit wetsontwerp wordt het volgende gezegd: Ingevolge de slotbepaling van de wet van 14 Juni 1934, tot wijziging van de Woning wet. moet, zoodra de heerschende buiten gewone omstandigheden hebben opgehou den te bestaan, doch in ieder geval vóór 1 Januari 1940, aan de Staten-Generaal een voorstel van wet worden gedaan, houdende intrekking van de artikelen VUIa, vmb en IX van die wet. alsmede een regeling no pens den overgang tot den normalen toe stand. Naar de meening van de regeering gei den de hierbedoelde buitengewone omstan digheden nog onverzwakt, Ook thans be staat er nog behoefte aan woningen van lagere huurwaarde, zoodat de bepalingen, vervat in de hiervoren genoemde artikelen, nog niet kunnen worden gemist. Op dien grond acht de regeering het noodzakelijk, het tijdstip, vóór hetwelk een voorstel tot intrekking van de bepalingen te dezer zake moet worden gedaan, nader vast te stellen op 1 Januari 1945. EEN JUBILEUM IN DEN ALG. BOND VAN POLITIEPERSONEEL. De secretaris-penningmeester 25 jaar als zoodanig werkzaam. In het Parkhotel te Amsterdam hield de Algemeene Bond van Politiepersoneel gis termiddag ter eere van het feit, dat zijn secretaris-penningmeester, de heer A. H. Koenot, gedurende vijf en twintig jaar als zoodanig werkzaam is, een zeer druk be zochte receptie. Uit alle deelen van ons land waren afgevaardigden van de plaatse lijke vereenigingen naar de hoofdstad over gekomen om den jubilaris geluk te wen- schen en velen van hen hebben het woord gevoerd en cadeaux aangeboden. Het was ongeveer half twee gistermiddag toen de voorzitter van den bond, de heer A. Leeuwis, het woord nam om als eersten spreker den jubilaris geluk te wenschen. Hij noemde deze feestelijke bijeenkomst een hernieuwde bevestiging van de uitzonder lijke positie, welke de heer Koenot zich door zijn bijzonderen staat van dienst in den loop der jaren heeft weten te verove ren. Zijn groote werklust en vast karakter aldus de voorzitter hebben ertoe ge leid, dat hij is uitgenoodigd zitting te ne men in de staatscommissie tot regeling van de kwesties op het gebied van de gemeen- tepensionneering, de z.g.n. commissie Raay- makers. Critiek is den jubilaris niet ge spaard gebleven zoo zeide de heer Leewis maar de tijd is een rechtvaardig rechter en daarom is het goed, dat hier op ondub belzinnige wijze uiting wordt gegeven aan de algemeene waardeering voor den heer Koenot, Talrijke telegrammen en bloemstukken werden in den loop van den middag voor den heer Koenot aan het Parkhotel afge geven en het is ongetwijfeld, zooals de voorzitter in zijn slotwoord zeide. voor den jubilaris een zeer geslaagde, zoo niét. on vergetelijke, middag gewest. HET BRIEFGEHEIM VOOR DUITSCHE VLUCHTELINGEN. J. F. L. DE BALBIAN VERSTER OVERLEDEN. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het Centraal Bu reau voor de Statistiek van de voorloopige Drie dagen voor zijn 78sten verpaardag gegevens over de week van 5 t/m. 10 Juni. is te Amsterdam overleden de heer J. F. L. Op 10 Juni waren bij de organen der de Balbian Verster, publicist, en bekend openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven oudheid- en geschiedkundige. 282 052 werkzoekenden 267.625 mannen en Als publicist verleende hij zijn medewer- heffing of vermindering dier moeilijkheden. Censuur zal worden verminderd. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Donker betreffende het inbreuk maken op het briefgeheim ten aanzien van Duitsche vluchtelingen, hebben de ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken o.m. als volgt geantwoord: Toezicht op de correspondentie van Duit sche vluchtelingen heeft uitsluitend plaats voor zoover dezen in kampen of tehuizen zijn opgenomen. Dit toezicht is noodzake lijk. Op het briefgeheim (art. 155 der Grondwet) wordt ten deze geen inbreuk ge maakt. In de kampen en tehuizen, welke op grond van het vreemdelingenreglement voor vluchtelingen zijn Ingericht, pleegt uitgaande post bij de kampleiding open te worden ingeleverd en zooveel mogelijk te worden gelezen. Ten aanzien van de bin nenkomende post heeft uitzonderingen daargelaten opening plaats, doch lezing pleegt hier slechts steekproefsgewijze te ge schieden. Van personen, te wier aanzien bijzondere waakzaamheid gewenscht 2440 Vraagt het maar eens aan Uw vrouwl Zij zal U zeggen dat WAARBORG-KI^EEDING iets aparts Is. Waarborg-Kleedlng alléén bij: (Insez. Med.) In de tweede plaats zijn in de commissie opgenomen eenige personen, op wier oor deel in deze materie, in verband met hun publiekrechtelijke functie, bijzonder prijs HET ERFPACHTSRAPPORT IN DEN AiHSTERDAMSCHEN RAAD. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe- minister zullen deze leden, die in de com missie het algemeen belang vertegenwoor digen, daarbij tevens voldoende de verbrui- kersbelangen kunnen vertegenwoordigen. De minister voegt daaraan toe, dat hij niet inziet, op welke wijze een afzonderlijke vertegenwoordiging van de verbruikersbe- langen, gesteld al, dat hii deze noodzake lijk zou hebben geacht, practlsch mogelijk zou zijn geweest. Over de instelling en samenstelling dezer is, I commissie rijn tl,' nijverheldsraad en m d- wordt uiteraard alle correspondentie door- denstandsraad niet geraadpleegd, gelezen. Een raadpleging van de genoemde advies- Nu het met betrekking tot de in de kam- instanties stuitte in verband met den ver pen opgenomen vluchtelingen noodige on- eischten spoed op bezwaren, doch kon bO' wordt gesteld Naar het oordeel van den hng van den Amsterdamschen gemeente- aerzoek grootendeels is voltooid en hun in sommige opzichten wat meer vrijheid van verkeer is toegestaan kunnen worden, zijn de ministers voornemens, met handhaving van de controle op correspondentie naar het buitenland, te bevorderen, dat zoowel de opening als de lezing van de overige correspondentie worde beperkt tot die ge vallen, waarin zulks om bijzondere redenen wenscheüjk wordt geacht. vendien in het onderhavige geval overbodig worden geacht, omdat ten gevolge van de vele voorafgaande bemoeiingen met het bakkerijbedrijf de organisaties, welke in aanmerking kwamen voor het indienen van een voordracht voor de benoeming van de leden dezer commissie, volledig bekend waren. De minister is intusschen gaarne bereid het rapport van de ingestelde commissie te zijner tijd aan de genoemde adviesinstan ties voor te leggen. Overlegging aan de organisaties van het bakkerijbedrijf is naar de meening van den minister overbodig, aangezien, zooals reeds werd uiteengezet deze organisaties in de commissie zijn ver tegenwoordigd. Het is den minister niet duidelijk, wat, voor wat betreft het bak kerijbedrijf kan worden bedoeld met de „organisaties van de georganiseerde ver bruikers". Hit meent te dezen aanzien bezwaarlijk zaken, bij beschikking van 22 Mei jl. een een toezegging te kunnen doen in zake DE MOEILIJKHEDEN IN HET BAKKERIJBEDRIJF. Op de vragen van het Tweede Kamerlid I. H. J. Vos inzake de samenstelling der „commissie moeilijkheden bakkerijbedrijf" heeft de minister van economische zaken als volgt geantwoord: Het is inderdaad juist, dat de minister, na overleg met zijn ambtgenoot van sociale ikking van 22 Mei j.l„ een. commissie heeft ingesteld, welke een on- [overlegging van het rapport, derzoek zal instellen naar de oorzaken van de in het bakkerijbedrijf bestaande econo mische moeilijkheden in den ruimsten zin, alsmede zal aangeven, of en, zoo ja. welke maatregelen van xegeeringswege zouden dienen te worden genomen tot op- OPTREDEN TEGEN ROEKELOOZE AUTOBESTUURDERS. 14 427 vrouwen) >"ng ran het 300-jarig bestaan van Bata Hiervan waren 205.071 (195.342 mannen waar hij onder het pseudoniem „Broer en 9729 vrouwen) werkloos en waren 60.843 Jansz" tal van artikelen uit de geschiede- personen door overheidshulp tewerkgesteld bij cultuur-technische en administratief daarmede gelijkgestelde werken; blijkbaar waren er dus 16 138 personen als werkzoe kenden ingeschreven, die in het vrije be drijf werkten, doch ander werk zochten. In de week 5 t/m, 10 Juni waren bij ge subsidieerde vereenigingen met werkloo- zenkas aangesloten 586.518 personen, waar onder 77.020 landarbeiders. Van de 509.498 verzekerden (buiten de landarbeiders) was het werkloosheidsper centage 18,3 (in de vorige verslagweek 22 t/m. 27 Mei 1939, was dit percentage 18,8). In de overeenkomstige verslagweek van Juni was het werkloosheidspercentage in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak Mei tot en met November worden bij de be rekening van de percentage de landarbei ders buiten beschouwing gelaten) 1932: 24,6; 1933: 24,6; 1934: 24,8; 1935: 29,4: 1936: 30,9; 1937: 24,3; 1938: 23,4; 1939: 18,3. Op 1 April 1939 heeft weder een telling plaats gehad van het aantal geheel werk- looeen en het aantal tewerkgestelden b' werkverruimingen onder de als werkzoe kende ingeschrevenen bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling. De volgende cijfers zijn hieraan ontleend: Leeftijdsgroepen 1424 jaar: geheel werkloos 38.689. mannen tewerkgesteld bij werkverruimingen 4686. te zamen 43.325. Vrouwen geheel werkloos 7462. Leeftijdsgroepen 2550 jaar; mannen ge heel werkloos 158.774, mannen tewerkge steld bij werkverruimingen 55.020. te zamen 213,794 Vrouwen geheel werkloos 4538. Leeftijdsgroepen 51 laar en ouder: man nen geheel werkloos 59 900. mannen te werkgesteld bij werkverruimingen 11.056. te zamen 70,956. Vrouwen geheel werkloos 1021. Totaal: mannen geheel werkloos 257.363, mannen tewerkgesteld bij werkverruimin gen 70 712, te zamen 328.075. Totaal vrou wen 13.021. Vergelijkt men het cijfer der geheel werk- loozen en tewerkgestelde mannen te zamen met het overeenkomstige cijfer van 1 April 1938. dan blijkt dat in den loop van een jaar het totaal aantal met 28.736 of 8 pCt ls teruggeloopen. Het aantal in de groep 1424 jaar is verminderd met 12.191 of 22 pCt., het aan tal in de groep 2550 jaar met 14.857 of 6' 'i pCt. en het aantal in de groep van 51 Jaar en ouder met 1688 of 2 pCt. nis van Amsterdam het licht deed zien Aan de tot standkoming van verschei dene tentoonstellingen o.a, die ter herden king van eht 300-jarig bestaan van Bata via werkte hij mede en aan het Neder- landsch historisch scheepvaartmuseum te Amsterdam en aan het Koninklijk Neder- landsch aardrijkskundig genootschap gaf hij zijn veelomvattende krachten. Ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag werd hij op hartelijke wijze ge- hudigd, waartoe zich een comité had ge vormd, dat burgemeester De Vlugt en prof. dr. H. Brugmans, voorzitter van „Amstelo- damum", tot eere-voorzitters had. laten leiden door de overweging, dat. zoo veel als zulks met het oog op de nood zakelijke beperking van het aantal leden der commissie mogelijk was. alle belang rijke groepeeringen van direct belangheb benden in de gelegenheid moesten zijn een voordracht voor de benoeming van een of meer leden in te dienen. Dientengevolge zijn dan ook in de commissie vertegen woordigers opgenomen van het georgani seerde en van het ongeorganiseerde bakke rijbedrijf, van de meelfabrikanten, van de arbeidersorganisaties en van de organisaties van wederverkoopers. De minister meent, dat aldus het georganiseerde bedrijfsleven voldoende is vertegenwoordigd. 1 1726 Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van Lidth de Jeude, verband met een Bij de samenstelling van deze commissie aanrijding op 18 Mei 1939 te Lonneker, ver heeft de minister zich in de eerste plaats oorzaakt door een onder invloed van sterken drank verkeerenden autobestuurder, luidt het antwoord van Minister Van Buuren als volgt: De Minister kan zich voorstellen, dat in dit excessieve geval het rechtsgevoel naar an dere middelen verlangt dan volgens de ge wone strafvorderingsregeling nu eenmaal ten dienste staan. Toch zou het minder juist zijn, alleen met het oog op dergelijke uiter ste gevallen, aanstonds een andere regeling in het leven te roepen. Dit standpunt is, zij het niet in uitdrukkelijke bewoordingen, ook ingenomen bij de totstandkoming van de Wegenverkeerswet. Ingevolge art. 36, derde lid, dier wet kan de bestuurder van een motorrijtuig, die on der den invloed van alcohol een doodelijk ongeval veroorzaakt, met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaar worden gestraft. Voorloopige hechtenis kan echter, enkele hier niet ter zake doende gevallen buiten beschouwing gelaten, slechts worden toege past in geval van een misdrijf, waarop ge vangenisstraf van vier jaren of meer is ge steld. Voor excessieve gevallen als het on derhavige heeft bij de regeling vstn de Wegenverkeerswet de opsporingsambtenaar de bevoegdheid het rijbewijs in te vorderen van den bestuurder, die onder den invloed van alcohol op den weg wordt aangetroffen. De Minister bevordert zooveel mogelijk, dat de Wegenverkeerswet spoedig in werking zal treden. De inwerkingtreding ls evenwel mede afhankelijk van het tot stand brengen van een organisatie voor de keuring van motorrijtuigen ingevolge genoemde wet, waarbij de verkeersbonden medewerking verieenen. Deze organisatie ls nog niet ge heel gereed. EEN ZEEREISJE NAAR PER MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" den eenen dag heen, den daaropvolgenden dag terug III kl. trein/llkl.boot, Incl-logies -f 4 1 AT en ontbijt aan boord slechts/ 1/iUj n Inlichtingen bij de Stations, Reisbureaux en Maatschappij „Zeeland"te Vlissingen KANT EN KLAAR TOER naar Conden PER MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" eiken Donderdag In Juli en Augustus STERK VERLAAGDE SP00RBILJETTEN Reiskosten Vlissingen - Londen v.v.; twee nachten logies in goed hotel te Londen, maaltijden, sightseeing, RA ALLES INBEGREPEN: J (Ingez. Med.) I VREEMDELINGEN HIELDEN ZICH JAREN SCHUIL. Nu de groote stroom van Duitsche vluch telingen naar ons land is geluwd, heeft men in verschillende steden een overzicht ge kregen van de vele buitenlanders die in ons land vertoeven en van wie er vermoe delijk nog velen pogingen in het werk stel len naar Amerika te emigreeren. Frappant is het echter dat den laatsten tijd in ver schillende steden tientallen Duitsche com munisten worden aangetroffen, die kans hebben gezien zich jaren schuil te hou den en die zonder geldige papieren op ver schillende adressen waren ondergebracht door partijgenooten. Voortdurend hebben deze lieden in angst geleefd te zijner tijd door de politie re worden ontdekt en veronderstellende dat zij dan groote moeilijkheden zouden krij gen veranderden zij steeds van adres. Een geheime organisatie zorgde er voor dat de aanwezigheid van deze politieke vluchtelingen slechts in een zeer beperkten zi°en "naar* oogen "zijnop"de"blXdzijdTvo^r door J. P. BAUÉ. Een herfstige, naargeestige middag in het park. Bruine bladeren dwarrelen naar be neden, ritselen langs de stille paden, nu en dan spant een fijn motregentje een wazig gordijn tusschen de boomen. Hendrik van Boven slentert doelloos tus schen de nog groene gazons, de handen in de zakken, hij schopt tegen een steentje, betrapt er zichzelf met ergenis op, dat hij alweer hetzelfde deuntje neuriet. In de verte doemt een rank figuurtje op. Hen- drik's oogen zien haar, zooals ze daar komt aanstappen. Ze ziet er Jong en frisch uit, ze is slank en ze heeft bruin, krullend haar. Hij verhaast zijn schreden een weinig en ze komen beiden tegelijk bij het bankje aan, waarop zij plaats wil hemen. Er is een lichte aarzeling en ze kijken elkaar aan. Haar oogen nemen hem koud op, haar mond is trotsch en ze maakt een beweging om door te loopen. „Pardon", zegt hij en licht zijn hoed. Dan slentert hij één. twee stappen verder. Haar lachje doet hem zich omwenden. opwipt. „Ik behoor niet tot de meisjes, die zich laten aanspreken", wijst ze hem terecht. Een tikje uit het veld geslagen zuigt hij aan zijn sigaret. Een meisje als dit heeft hij zelden ontmoet. Er is Iets aan haar, dat hij niet kan verklaren. Iets onduidelijks. Maar vandaag wil ik een uitzondering maken gaat ze verder. „Ik. ikben nieuwsgierig eens iets naders te hooren van iemand als Uiemand, die tot een andere wereld behoort dan ik Van verbazing laat hij zijn sigaret uit den mond vallen. „Een andere wereld?" herhaalt hij. „Wel ke wereld bedoelt U?" Ze klapt haar boek dicht. Haar mondje staat peinzend. „Ach", zucht ze, „lk ben één van die meis jes, die alleen maar dat kunnen doen. wat pa en ma goed voor haar vinden, die alleen maar kennis maken met diegenen, welke haar ouders voor haar uitzoeken. Mijn heele leven bestaat uit étikette. Nooit beleef ik chauffeur. Boekhouder.... eerste boekhou der". „Oh!" zegt ze alleen. Het is duidelijk, dat ook deze betrekking maar matig indruk op haar maakt. „Mijn vader heeft een personeel van vier honderd man", peinst ze. „daaronder zijn vele boekhouders. Hij heeft me verboden Even kijkt ze op. In de verte passeert een met hen om te gaan", eenzame wandelaar. Een vogel zendt een „Boekhouders kunnen heel fatsoenlijke paar trillers in de lucht. Hij ziet haar pro- menschen zijn f iel het uitdagende neusje dat een ietsje I kleurt een beetje en dat staat haar be hoorlijk. „Ik denk wel, dat U gelijk hebt", geeft ze toe, „maar lk weet er zoo weinig van. De mannen, die ik ken, zijn zoo heel anders". „Hoe graag zou lk ook tot hen behooren!" Zijn woorden schijnen haar te doen schrik- ken. Ze kijkt op haar polshorloge en schijnt plotseling gejaagd te zijn. „Ik moet weg. Ma zal op me wachten". „Mag ik.een eindje met U oploopen". „Nee-nee", En om haar weigering te ver zachten: „Ik zou graag willen, dat U hier bleef wachten, tot ik het park uit ben. Nie mand kan ik vertrouwen. Iedereen let op me. Ook mijn chauffeur. Die brengt zooiets over aan pa en ma. Zag U aan het begin van het park die groote auto staan?" „Die grijze wagen? Met een chauffeur, die er uitziet als een filmheld?" Ze knikte. „Dat ls mijn auto". Haastig staat ze op. „Dus U blijf hier....?" Hij ziet haar wegtrippelen. Ze heeft een schattig figuurtje. Dat meisje, dat vijf mi nuten romantiek zocht. Zijn blik valt op het boek, dat ze op de bank heeft laten liggen raad. althans van de fracties, die in den raad de meerderheid vormen, het rapport der erfpachtscommissie no gvóór het zomer reces en wel op 26 Juli a.s. in behandeling te nemen. Verwacht wordt, dat wethouder De Mi randa in staat zal zijn deze vergadering bij te wonen om zijn beleid te verdedigen. Msb. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ TER BEVORDERING DER PHARMACIE. De Nederlandsche maatschappij ter be vordering der phamiaoie houdt in het Schuttershof te Middelburg haar algemeene vergadering. De vergadering werd gistermiddag ver welkomd door den voorzitter van het depar tement Zeeland, dr. J. Dekker. De voorzitter der maatschappij, de heer Nieuwenhuls opende daarop de vergade ring, in het bijzonder welkom heetende de twee eereleden, de toeeren Hofman en Van Balie, oud-voorzitter en oud-secretaris, dr. C. van den Berg, directeur-genraal van volksgezondheid, vertegenwoordiger van den minister van sociale zaken, A. H. van de Velde, hoofdinspecteur van de volksgezond heid, den burgemeester van Middelburg, mr. dr. J. van Walré, de Bordes, prof. van Arkel, den vertegenwoordiger van de Nederland sche pharmaceut4sche studentenvereeniglng en den heer van der Vijver uit Brussel. De Jaarverslagen werden goedgekeurd, evenals een voorstel tot wijziging van het huishoudelijk reglement. Hierbij wordt om. bepaald, dat aan assistenten, die op 1 Ja nuari 1939 den 50-jarigen leeftijd nog niet hadden bereikt, indien zij op 60-jarigen leeftijd invaliditeits- of op 65-Jarigen leef tijd ouderdomsrente ontvangen, uit het be trokken fonds een toeslag op die rente zal kunnen worden uitgekeerd door het hoofd bestuur, zulks tot een totaal bedrag van f. 225.per jaar indien de betrokkene na 1 Januari 1919, tenminste 780 weken in een apotheek werkzaam was. en voor iederen vollen termijn van 52 weken meer f. 15 tot een maximum van f600. Aan het einde der eerste vergadering werd een telegram gezonden aan HM. de Koningin. Hierna werden de deelnemer® officieel op het stadhuis ontvangen door den bur gemeester. AANHOUDING VAN AUTO'S VAN N.S.B.- LEDEN AAN DE GRENS. Het Eerste Kamerlid Van Vessem heeft aan den minister van defensie de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid mede te deelen, op welken grond en met welk recht nummers van auto's van leden der Nationaal Socia listische Beweging (N.S.B.), o.a. van het lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene raal, den heer Maarsingh, aan de militaire grensbewaking als „verdacht" zijn opge geven, met opdracht de deze nummers dra gende auto's bijzonder in het oog te hou den? Is het den minister bekend, dat op 25 April J.l. een tengevolge van deze order on der Emmen in beslag genomen auto door den militairen bestuurder tegen een boom is gereden, omgeslagen en vernield is, waar na de In Dwingeloo wonende eigenaar, die onder bedreiging met revolvers door de mi litairen gedwongen was achter in de auto plaats te nemen, na ondervraging in de marechausseekazerne des nachts om één uur in Emmen op straat is neergezet, ter wijl hem tot heden noch verontschuldiging noch schadevergoeding is aangeboden? Is de minister niet van meening. dat zoo danig optreden tegen een deel der Neder landsche staatsburgers ontoelaatbaar is en is de minister bereid onverwijld maatrege len te nemen dat de genoemde order ten spoedigste worde ingetrokken? VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van sociale zaken zal morgen niet plaats hebben. NOORD-ZUID-HOLLANDSCHE TRAMWEG- MAATSCHAPPIJ. In de algemeene vergadering van aandeel houders in de Noord-Zuld-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar en werden de balans en verlies- en winstrekening per 31 December 1938 goedgekeurd. Het exploitatie-saldo bedraagt f. 511-89848 (vorig jaar f. 464.901,29^). Na de normale afschrijvingen sluit de verlles- en winstrekening met inbegrip van het nadeelig saldo over vorige Jaren (f. 2.155.607,10) met een nadeelig saldo van f. 2.584,932.72V4). Dividenduitkeering heeft niet plaats als v j.). De aan de beurt van aftreden zijnde com missaris. de heer H. M. van Bemmelen, werd herkozen, terwijl het college van commissarissen werd uitgebreid met de heeren ir. W. Hupkes kring van Ingewijden bekend was. Thans echter is de Amsterdamsche vreemdelingendienst er in reslcagd binnen enkele waken eenige lentallen van deze vluchtelingen op te'sporen. Er moeten men schen bij zijn. die reeds zóó lang in Neder land vertoeven, dat zij de Nederlandsche taal volkomen machtig zijn. (Tel.) iets romantisch, iets, dat je opwindt. In,TT.. r~ HaaTmond'Tmilder 'nu,haaV oogenliébben °™e wereld, de wereld der rijken, doe je Hjhjrtopen volg haar. Ze heeft en Ir. w. F. H. van RUckevorsel. een zachtere uitdrukking, haar 'glimlachje SoTm'Tu 'zouTn™'olln Ito Te'hêfpo^Ttls lSopt toovert twee lichte kuiltjes in haar wangen p h' zou nooit mogen yr rprht nn Ze gaat op de bank zitten. In haar rechter- kennismaken. En toch zou ik graag weten. waaen Ze aaat recht on hand heeft ze een boek. ^f^w leven, het leven van gewone men- „De bank is tenslotte voor iedereen", zegt ze. haar boek openslaand, „als u dus óók! Haar bruine oogen kijken hem aan. Ze zitten wiltheeft mooie oogen, dat jonge meisje. Hij Langzaam neemt hij plaats op den hoek voelt zich een beetje verward, van de bank. Ze vermijdt het. hem aan te „Wat is Uw beroep?" vraagt ze hem. Hendrik van Boven aarzelt. Dan wijst hij ze voorbij de grijze wagen Ze gaat recht op een bioscoop- U.'(V/ f theater af. Achter de auto blijft hij staan IS IICI UuIM/OOm' Een paar minuten later ziet hij haar in de kassa zitten haar gericht. op een gebouw, dat tusschen de al kalende Hij steekt een sigaret op om zich een hou- boomen juist zichtbaar is. Het is een groote ding te geven. Het meisje ziet er aardig uit "-rage en hij zou graag een gesprek met haar be- „Daar ben ik in betrekking", antwoordt hij. ginnen Maar ze lijkt hem trotsch en onge- Ze schrikt. „Toch niet.chauffeur?" Er Wereld" heet het naakbaar. En een begin is moeilijk. klinkt een beetje teleurstelling, misschien Hjj kucht tweemaal. En zeg dan: „Inte- zelfs een tikje verachting in haar stem. ressant boek?" „Nee", stelt hjj haar lachend gerust. „Niet Een melancholieke glimlach ligt om zijn mond als hij het portier van de auto opent. Hij laat zich in de zachte kussens vallen. „Naar huis, Willem", beveelt hij noncha lant. En terwijl de auto voortsnelt, bladert hij in het boek. dat het meisje vergat. Het boek dat hy ha?morgen terug Z3l sturen met oen honnuet herfstbloemen erbü. „De groote 1. (Nadruk verboden.) (Auteursrecht voorbehouden?. Van Galilei, nadat hy gedwongen was tot afzwering van zyn leer van de be- weg ng der aarde, welke de theologen van zijn tijd in stryd achtten met den Bybel. 2. Van ambtswege: ambtshalve. 3 D?ze u tdrukk'nc beteekent Wat s de derde stand?' en is ontleend aan een beroemd politiek pamflet van Sieyes (1789). 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10