DE „BLOCKADE Beurs blijft hangen tusschen hoop en vrees 80ste Jaargang LEiDSCH DAGBLAD, Zaterdag 24 Juni 1939 Derde Blad No. 24308 BELASTING-MOEILIJKHEDEN! Hartjes 1 BUITENL. WEEKOVERZICHT Felle politieke strijd Het sensatienummer HOOGSTRATEN's Boekhoudbureau VAN MIJNHARDT, Weinig handel FAILLISSEMENTEN Weinig verandering toont het beeld van het wereldgebeuren, doch direct gunstig durven wU dit toch niet te noemen. Er zijn nu eenmaal van die stilstanden, die eerder nadeelig dan gunstig werken en momen teel zijn wij geneigd den stilstand van het huidige moment daaronder te rekenen. Het kan geen twijfel lijden, dat Berlijn het uitblijven van een accoord tusschen Londen cn Moskou naar alle zijden tracht uit te bulten. In de eerste plaats maakt het Derde Rijk er danig gebruik van voor bin- nenlandsche aanzetting van trots alles toch wel ietwat geschokt vertrouwen onder bree- de lagen der bevolking en voorts tracht Berlijn, alle verzekeringen van strijd tot het uiterste tegen het communisme ten spijt, door handelscredieten, al zal het wel niet om zulke hooge sommen gaan als aan vankelijk werd gemeld, Moskou terug te houden. Het aarzelen tusschen Londen en Mos kou schijnt men In hoofdzaak te moeten wijten aan het ontbreken van vertrouwen der Russen ln het woord der Engelschen; het droeve geval van Tsjecho-Slowakije heeft niet weinig geholpen om het toch altijd levendige wantrouwen tusschen Rus land en Brittannië te vergrooten. Dienten gevolge wil Moskou de meest volledige ze kerheid, zwart op wit! En op dit punt schijnt het te haperen; de sovjets schijnen zulke krachtige garanties te eischen, dat Engeland er voor terugschrikt. Althans tot nu toe Maar dat wil niet zeggen, dat Londen tenslotte toch niet zal toegeven. Onder Franschen druk verwachten wij, dat Londen eindelijk toch zal wijken en dat na veel gewrijf het accoord toch tot stand zal komen, eenvoudig omdat beide partijen in wezen hetzelfde doel nastreven inzake de kwestie van het niet-dulden van een Duit- sche hegemonie in Europa. Edoch, kost bare tijd zal dan zijn verloopen en een deel van het succes zal reeds in den kiem zijn versmoord: een direct acooord zou de po sitie van de as weinig minder dan uiterst zwak hebben gemaakt, mede door de uit werking onder het volk, een accoord nu doet veel daarvan vervliegen en zal niet meer dien diepen Indruk maken, juist zoo gewenscht om de spil ln toom te houden, gelijk immers het doel is van het non- agressle-front. Moskou wil volledige inwil liging van zijn standpunt, slechts dan zal bet met Londen in zee gaan Van Duitsche zijde heeft men het trach ten voor te stellen alsof de sovjets ook een garantie van hun grenzen in het Verre Oosten wilden als tegenwicht voor garantie voor hulp in het Westen, doch dit mag men naar het rijk der fabelen verwijzen. Deze Duitsche bewering past ln het kader van Berlijn's streven om te trachten Japan te brengen binnen het militaire accoord tus schen Rome en Berlijn, dat Japan tot dus ver heeft afgewezen. Dit is voor Berlijn een geduchte tegenvaller evenzeer als het ver loop van zaken tijdens Strang's bezoek aan Moskou voor Engeland! Zou Berlijn's bewe ring juist zijn, dan zou dit voor Tokio on getwijfeld reden zijn om toch maar bedoel de overeenstemming te aanvaarden, omdat dan de sovjets en Engeland in één kamp terecht waren gekomen in het Verre Oos ten Doch zoowel Londen als Moskou hebben zich gehaast om een beslist de menti te geven. JuLst om een Duitsch- Japansch accoord niet te bevorderen. Londen bevindt zich daar in het Verre Oosten in een zeer moeilijke positie en dat is de reden voor het schier eindelooze ge duld, dat totdusver wordt getoond. Enge land begrijpt uitstekend, dat het beste middel om Japan in toom te houden is het duidelijk partij-kiezen van de Vereenigde Staten ten gunste van de Westersche de mocratieën, maar dat gaat nu eenmaal niet van een leien dakje. In Amerika moet de publieke opinie langzaam worden voor bereid tegen de nog altijd krachtige stroo ming der isolatlonisten en hoewel dat wat het Verre Oosten betreft, gemakkelijker is dan voor zoover het Europa zou aangaan, er ls tijd voor noodig! En dat dwingt En geland om, zij het waarschijnlijk in ver beten woede, zich in toom te houden en veel te slikken, wat niet direct in overeen stemming is te brengen met het Brltsche prestige. Te Tientsin is de situatie volslagen on gewijzigd, al toonen zich de eerste symp tomen, dat Japan zich een terugtocht wil verschaffen. Zelfs de militairen slaan niet meer zulk een feilen toon aan als eerst! De reden? Deze moet worden gezocht in het feit, dat Washington steeds meer van zijn sympathie doet blijken voor de Engel sche zaak, gelijk duidelijk tot uiting kwam in het gebeuren bij Swatau, een Chlnee- sche havenstad ten Zuiden van Amoy, waar langs wapenen voor Tsjang-kai-sjek hee- ten binnen te komen. Bericht werd, dat de Japansche marine daar een ultimatum had gesteld om alle buitenlandsche schepen terug te nemen, ook de oorlogsschepen, die in de haven lagen, n.I. een Engelsche en een Amerikaansche torpedobootjager. Zoowel Londen als Washington weigerden met de grootste beslistheid en wat een ultimatum was genoemd, veranderde toen opeens in een beleefd verzoek. Het is echt Japansch... Intusschen is in dit geval de Britsch-Ame- rikaansche overeenstemming in gedachten glashelder naar voren gekomen en dat kan te Tokio niet onopgemerkt blijven! Engeland is genoodzaakt om zeer voor zichtig te manoeuvreeren en al worden maatregelen getroffen om een ingrijpen het hoofd te bieden vandaar de Engelsch- Fransche besprekingen te Singapore men mag veilig aannemen, dat pas dan tot represailles zal worden overgegaan, zoo iedere andere weg om tot een vergelijk te komen is afgesneden. In ons eigen werelddeel blijven de span ningen voortsluimeren. Af en toe komen zij soms onverwachts naar voren ln geca- moufleerden vorm, doch de tijd van beslis singen schijnt nog niet aangebroken. Goeb- hels heeft te Danzig feitelijk een opstands redevoering gehouden voor de Duitsche be volking en hen ronduit aangespoord om T' v Ft r\ PLANTSOEN 29 - LEIDEN - TELEF. 1754. 3022 (Ingez. Med.) den eisch tot terugkeer tot het Duitsche rijk steeds krachtiger te stellen, zulks on der verzekering, dat Berlijn hen volkomen zal steunen. Polen heeft daarop rustig ge reageerd, maar ieder zal begrijpen, dat de verhoudingen op een dergelijke wijze slechts worden vertroebeld en een vergelijk, toch al zoo moeilijk, benadeeld. Over en weer blijft men elkaar prikkelen en tarten En wat te zeggen van een rede als Goeb- bck hield bij het Zonnewende-feest te Ber lijn? Zou men deze rede geheel au serieux nemen, dan zou men tegelijk moeten vast leggen, dat de nieuwe wereld-oorlog onaf wendbaar is Overigens slapen alle brandende kwes ties. maar dit wil geenszins zeggen, dat ze verdwenen zijn. Het is Frankrijk gelukt met Turkije tot een vergelijk te komen. Weliswaar kost het Marianne het Sandjak Alexandrette, doch men krijgt nu eenmaal niets voor niets. Turkije Is daarmede vast in het non-agres- sie-front opgenomen, dat daardoor de vrije beschikking krijgt over de toegangen tot de Zwarte Zee! Om Spanje wordt een stille strijd gestre den en trots veel misbaar van de zijde van de as, dat Franco zich zal aansluiten bij den spil, is dat nog zoo zeker niet. Veeleer mag men uit den gang van zaken afleiden, dat het Franco-Spanje, trots cultureele nei gingen voor de combinatie BerlijnRome, er naar streeft om tusschen beide kampen een neutraal standpunt in te nemen en zich militair niet te binden. Het politieke steekspel wordt onverdroten voortgezet en al schijnt er soms eenige rust in te treden, men bedenke wel, dat het slechts schijn isl Bij apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 ct. doosje 6 st 30 ct. 2283 (Ingez. Med.) De beurs blijft hangen tusschen hoop en vrees en daarbij is het vaak vreemd, te constateeren. dat op het eerste gezicht on gunstige politieke berichten, zooals deze b.v. door de houding van Duitschland tegenover Danzig en door de weifelende houding van Albion tegenover de Japanners aan de pers organen worden ingegeven nauwelijks of geen invloed meer blijken uit te oefenen. De beurzen schijnen voor het oogenblik grootendeels uitverkocht te zijn en wan neer eT al dalingen voorkomen, dan gaan zij niet gepaard met liquidaties van grooten omvang. In alle beurscentra is de handel tot een minimum ingeschrompeld en waar nog zaken worden gedaan, gaan zij vaak nog buiten de beurs om. Het getuigt ongetwij feld van de groote reservekracht van die genen. die in het beursbedrljf hun brood moeten verdienen, dat er bij den thans I reeds zoo geruimen tijd heerschenschen stilstand van zaken practisch geen klappen zijn gevallen. Voor Amsterdam klemt zulks te meer. nu onlangs enkele groote huizen, die tevoren geen beurslid waren en dus hun effectenzaken via derden moesten laten loopen, tot de Vereeniging voor den Effec tenhandel zijn toegelaten, hetgeen dus een belangrijke inkrimping van het bedrijf der commiss'onnairs meebrengt Al hebben deze commiss onnairs zich weten staande Ie houden, de toekomst laat z ch echter voor hen niet bijzonder hoopvol aanzien, hoewel het niet aan pogingen zal ontbreken, den beurshandel, zoodra het oogenblik daarvoor rijp wordt geacht, tot nieuw leven te wekken. Zoo wordt er op het oogenblik getracht, den handel in de Amerikaansche afdeelin- gen nog meer uit de breiden, door de zaken, die voorheen in Londen werden verricht, hierheen over te planten, zulks als gevolg van het verzoek der Britsche autoriteiten, den aankoop van Amerikaansche fondsen ten behoeve van de binnenlandsche markt en van het Engelsche ruilmiddel te stakgn. Somimge Amerikaansche beursfirma's zou den zeifs het plan koesteren, haar Londen- sche filialen naar Amsterdam over te plaatsen. Ik geloofe dat zulks weinig effect zou sorteeren. De Nederlandsche handel in Amerikaansche effecten is. naar mijn mee ning, (in normale tijden althans) reeds ruim genoeg en indien er zijn die mochten verwachten, dat Britsche beleggers thans vla Amsterdam hun aankoopen van Ameri kaansche fondsen zouden bewerkstelligen, dient er toch op te worden gewezen, dat daartegenover de kans zeer groot is, dat de Britsche autoriteiten ook hiervoor, indien noodig, een stokje zullen steken. In Nederland is thans, naast de interna tionale politiek, alle aandacht geconcen treerd op de binnenlandsche politiek en de gulden blijft hiervan, zoolang in de latente kabinetscrisis nog geen oplossing is bereikt, den druk ondervinden. Na de ietwat weife lende houd'ng die het Egalisatiefonds tot voor kort scheen te hebben aangenomen, spreekt het nu krachtig van zich af en het blijkt, dat het als verdcdgngspunten eeneizijdt een 20 deprec atie andeizijds ,een 22 V» depreciatie tegenover den dollar heeft verkozen. Tusschen deze punten (die naar mijn meening te ver uit elkaar liggen) laat het den gulden grootendeels aan zich zelf over; op deze punten zelf echter goo t het zijn gouden soldaten in het strijdperk. Tot dusver is het goudverlies der Neder landsche Bank als gevolg van de jongste aanvallen nog niet bijzonder groot geweest. Ook de geldrutmte heeft van de verdediging van den gulden nauwelijks invloed onder vonden. Niettemin zal toch eerlang indien de wzgtrekking van kapitaal aanhoudt, een stijging der geld- en rentekoersen niet kunnen uitblijven. De gedepri meerde houding der obligatiemarkt is reeds een aanwijzing in deze richting. Met spanning wacht Nederland af. of onze Premier in staat zal worden ge steld, zijn belofte van een conservatieve en orthodoxe financieele en begroo- tingspolitiek gestand te doen. Met zorg zijn de Nederlandsche belang hebbenden ook vervuld ten opzichte van den handel met Duitschland. Dr. Hirsch- feld's verklaringen omtrent de aanhouden de toeneming van den achterstand in de clearing-rekening, die thans reeds 45 mil- lioen beloopt, hadden al de vrees doen ont staan dat ter voorkoming van een verder oploopen van dien achterstand, de beta lingscontingenten voor het derde kwartaal zouden moeten worden ingekrompen. In dexdaad is zulks geschied, alhoewel, volgens de voorloopige niet gedetailleerde aankon diging, op een matige schaal. Die „matig heid" neemt echter niet weg. dat onze export naar Duitschland zal moeten wor den beperkt en dat, willen wij spoedig van den achterstand afkomen, de invoer van Duitsche goederen zal moeten worden ver hoogd Wij hebben aan deze clearing weinig goeds beleefd. De Amerikaansche conjunctuur, althans de commentaren op deze conjunctuur, sloven zich uit, om een tegenwicht te stellen tegen de door politieke spanningen onstane ver starring van handel en verkeer. Men moet met deze van optimisme getuigende be richten uitermate voorzichtig zijn, niet slechts omdat hoogdravende voorsjJellingen dienaangaande reeds vaker falikant anders zijn uitgekomen en ook veel van de kunst van cijfergroepeeringen afhangt, doch ook aangezien er ln de opleving, die bijv. ln da staalindustrie, de spoorwegen en het waren- huisbedrijf te constateeren valt, reeds veel bedekte inflatie verscholen ligt. Niettemin moet het als een voor de samenwerking tusschen Administratie en zakenleven gun stig teeken worden beschouwd, dat de voor stellen tot herziening van het belasting wezen door het Congres met een groote meerderheid zijn aangenomen. Al blijft (volgens den wensch van Roosevelt) de totale opbrengst onveranderd, de geheele be lasting op onverdeelde winsten zal om. worden afgeschaft en haar plaats, te zamen met die van andere slecht functionneeren- de en den ondernemingslust en reservee- ringsdrang temperende lasten, zal worden ingenomen door een belasting van 18 °/o op de ondernemingsinkomsten boven de 25.000 dollar. Terwijl de Engelsche conjunctuur zich nog steeds op grond van de bewapenings hausse in opgaande lijn beweegt, staat zij desalniettemin op wankele basis Men kan zich immers niet aan de gedachte onttrek ken, dat de gebeurtenissen in Tientsin, ook al mocht een voor beide partijen en voor de gansche wereld noodlottige economische oorlog tusschen Engeland en Japan worden voorkomen, de Inleiding vormen voor tal van nieuwe moeilijkheden in het Verre Oosten en voor een steeds verder gaande afbrokkeling van Engeland's invloedssfeer in China. Men behoeft slechts een blik te slaan op de cijfers van de Britsche beleg gingen in China, op den omzet van de Britsche in China werkende banken, op het Britsche scheepvaartverkeer naar de Chineesche wateren en op den in- en uitvoer van Honkong en Sjanghai, om een denkbeeld te krijgen van de belangen, welke hier op het spel staan. Het laat nauwelijks twijfel, of een periode van ken tering ten aanzien van Engeland's machts- posit'e in het Westelijk deel van den Stil len Oceaan is ingetreden en Nederland, met zijn ontzaglijke levensbelangen in de Oost, kan zulks zeker niet onverschillig laten. Inmiddels heeft de Engelsche regeering maatregelen genomen, om te voorkomen, dat de door haar bewapeningsopdrachten opgeschroefde conjunctuur in hoofdzaak den opdrachtontvangers, d i. dus de bewa peningsindustrie zelve ten goede komt. Zij heeft een ..bewapenings-winstbelasting ingediend, welke een 60 "/o belasting legt op die industrieën die van bewapenings orders tot een bedrag van meer dan 200 000 pond sterling per jaar profiteeren. Hiermede wordt een enstige misstand uit den weg geruimd en het feit. dat de Lon- densche beurs het voorstel zonder schokken heeft kunnen verwerken bewijst wel. dat men het over het algemeen als gerecht vaardigd beschouwt. Men zou het in zeke ren zin kunnen opvatten als een beperkte oorlog-winstbelasting, die door haar me thode van heffing beter en rechtvaard ger werkt dan het product, waarmede wij in de oorlogs- en na-oorlogsjaren gelukkig zijn gemaakt. Wat de Nederlandsche conjunctuur aan gaat deze staat er. de omstandigheden in aanmerking genomen betrekkelijk gunst'g voor, getuige biiv de verdere afneming der werkloosheid in Mei. (Nadruk verboden). Gedeponeerde uildejlingsiijslen A. de Heer. Waddinxveen. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 0,254%.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9