Uit de Omstreken IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Officieele (risispublicalie H.C. ANDER/EN •A M) x» HET LEELIJKE JONGE EENDJE BENTHUIZEN. Uit de Rijnstreek De gemeenteraadsverkiezing AALSMEER. JAARVERSLAG DER CENTRALE VEILING. Aan de Centrale Aalsmecrschc Vei ling is, volgens het jaarverslag van den secretaris, den heer K. Hansen Jbzn.. in 1938 voor f. 37.113,51 meer geveild dan in bet daaraan voorafgaande jaar. De totaalomzet bedroeg f. 2.721.591,60. Aan dit verhoogde omzetcijfer mag men niet de gevolgtrekking maken, dat de opbrengst der producten beter was dan in 1937, al is de doorsneeprijs wel iets hooger geworden. Ilct is de uitbreiding der culturen en het intensiever uitoefenen van het be drijf waardoor meer producten geveild konden worden en waardoor de ver hooging van omzet voornamelijk ont stond. Toen der' crisis intrad waren er maar enkele seringenkweekers, die tevens hor tensia's en cyclames teelden. Thans is het op iedere seringenkweekerij schering en inslag, dat men er deze laatst genoemde potplanten trekt. Dat door het kweeken van bijproducten het hoofdproduct wel eens in verdrukking komt ligt voor de hand. De aanvoer van snijbloemen, voorheen het hoofdproduct, gaat steeds terug loopen. De omzet verminderde met f. 41.674, 84. Daarentegen stegen de cijfers van aan voer en opbrengst der potplanten en van anjers. Het jaar 1938 was voor menig kweeker seer moeilijk. Het begon met een te warm voorjaar. Daarop volgden tweemaal ach tereen geweldige stormen, die voor duizen den guldens schade aan te veld staande producten en met name aan de seringen toebrachten en toen, tot overmaat van ramp moest het jaar worden afgesloten in een koudeperiode, zooals wij in jaren niet meer gekend hebben. Door de vorst is dit Iweekerscentrum een schade toegebracht die in de honderdduizenden zal loopen. Waar men over het geheele land gewel dige sohade hiervan in de tuinderij en bloe misterij ondervonden heeft, ls de hoop ge wettigd, dat van regeeringswege iets ge daan zal worden om tal van kweekers van den ondergang te redden, want velen heb ber zooveel schade ondervonden dat men werkelijk van een catastrophe kan spreken. Aan snijbloemen werd geveild f 1.920995,86, tan potplanten f. 792.289,97 en aan groen ten voor f. 8305,77. De groentenveilingen worden van geringe beteekenis. In hoofdzaak ligt dit aan het nagenoeg niet meer teelen van stamprin- sesseboontjes tusschen de seringen. De waterhoentjes hier „waterklppen" ge- beeten grazen de akkers a/f op zoek naar jonge boonenplantjes. Dit wordt een ware plaag voor de kweekerij. De aanvoer van Anjelieren bleef nog steeds toenemen. Het omzetten van rozen - ■•zemen in anjerbedrijven gaat nog steeds door. Er werden niet minder dan 1820.056 anjers geveild. Ze brachten I. 152.275,55 op. Aan seringen werd geveild v. f 567.996,50, tan rozen voor f. 498.060.70, aan gr.bl. chry santhen voor f. 110.602.96, aan dito kl bi. v. f.42.189.14. aan Lathyrus voor f35.499 51. Van de verschillende vormen van credlet- verleenlng werd weer een dankbaar ge bruik gemaakt, terwijl een bedrag van 1300.000 uit het Landbouwcrisisfonds ter beschikking van de Sierteeltcentrale werd nesteld om doorgedraaide producten op te loopen. Met alle waardeering voor dezen steun wil het den secretaris toch voorkomen, dat hierdoor het kweeken van vaak onverkoop bare producten in de hand wordt gewerkt. Een andere regeling zou hier zeker op zijn Plaats zijn. Het 'bruto batig saldo over 1938 was 164 444,50, waarvan f. 40.000 werd aange wend voor afschrijving op gebouwen en de lest. na reserveering van f1000 en f 2444,50 ep res. voor dubieuze debiteuren en gewone reserve voor andere afschrijvingen gebezigd lal worden. In liet jaarverslag trekken nog vooral de fljfers over den aanvoer van AWalea's de aandacht. Van 1933 tot het seizoen 1938'39 is het lantal aangevoerde Azalea's van 106 333 ge itegen tot 324 893 Een dergelijke toeneming in aanvoer van dit geïmporteerde product. aldus het jaarverslag is ongetwijfeld van Invloed 3> de prijzen van de inlandsche cultures. >an verschillende zijden werd reeds de aan dacht op dezen ongewenschten toestand ge test igd. Reeds werd op verzoek van den kring bloemisten-winkeliers in Nederland een be spreking gehouden met het bestuur van den Kring Bloemenveilingen en het bestuur fan den Bond van Westlandsche BloemCn- fdlingen, met het doel middelen te be amen. wdke aan dezen ongewemscht groo- '<m irmfcr padi en perk zullen kuïmen iWlen. Voor beroep bedankt. Bedankt voor de Ger. Qetri te Aagte- «rkeOoetkapeile ds. A. v. Stuyvenberg alhier. HAARLEMMERMEER. Wederom een ernstig auto-ongeluk. Gistermiddag had op den Benneforoeker- tegenover den Ooetelijken afrit van Je richting Den Haag van het viaduct in den Rijksweg een aanrijding tus- klien een personenauto van G. uit Am sterdam en de vradht-melkaoito van de Melkfabriek Holland, plaats. ,E>e melkauto, bestuurd door den heer D J't Amsterdam, reed over den Bennebroe- ferwes onder het viaduct door in de rioh- ',">g Aalsmeer. Nabij den oprit van bet via- "tet, ontdekte de bestuurder plotseling "P den afrit een personenauto, die met frootc snelheid naderde en waardoor een dsnrijding onmogelijk bleek te kunnen worden voorkomen. De auto, waaraan de vrachtauto voor at? had moeten geven, schoot Vlak voor ®e vrachtauto langs en kwam met het lin- «r-achterwiel in aanraking met het uit einde van de voorbumper van de vracht auto, waardoor de bulten- en binnenband van het wiel werden afgerukt terwijl -■ personenauto door den schok over den kop sloeg, eenige meters voortschoof en daarna weer op de wielen terecht kwam en tenslotte op den rand van een diepen tocht bleef hangen. De bestuurder kwam met den schrik vrij, doch de auto werd zwaar beschadigd. Door den schok sloeg de vrachtauto, waarop een hoeveelheid flesschen pap was geladen, om en kwam met de voorzijde weer in de richting te liggen vanwaar zij gekomen was. De flesschen pap werden grootendeels vernield, zoodat de pap over den weg vloeide. Ook de bestuurder van dezen wagen kwam met den schrik vrij. De motor van dit voertuig was op ver schillende plaatsen gescheurd en afge broken. Het gebeurde In de omgeving van Vijfhuizen herhaalde malen, dat meisjes komend uit de richting Haarlem bij het naar huis keeren van haar werk door per sonen met minder goede bedoelingen wei' den lastig gevallen en ook wel van de flets werden getrokken. Zij maakten de omgeving van dit rustige dorpje voor de meisjes onveilig. Het Ls de rijkspolitie thans gelukt een aanhouding in verband hiermede te doen De Zondagsdienst der doktoren wordt Zondag as. te Nieuw Vennep waargenomen door Dr A. van Haeringen, Prevlalreweg 2. HILLEGOM. Verlfeening der bioscoopvergunning. Door het college van B. en W. is ver gunning verleend voor het bouwen van een bioscoop op een perceel gelegen aan de Hoofdstraat tusschen Brokes en Lampe. Hierover werd verleden week een spoed- piroher.de raadsvergadering belegd om te beslissen of dit perceel aan de Hoofdstraat lag. De Zondagsdienst der doktoren wordt waargenomen door Dr. Versluys. KATWIJK. Kei bericht inzaike de Roversbrug, gisteren geplaatst onder Katwijk Zee, behoorde vanzelfsprekend onder Katwijk Rijn. KATWIJK AAN DEN RIJN. Op den hoek Voorstraat-van Egmond- straat had wederom een botsing plaats, thans tusschen de wielrijdster mej. N. en een uit de richting Voortraat Z. komende auto. De fiets werd totaal vernield. Mej. N. kwam eir vrij'goed af. KATWIJK AAN ZEE. Vergadering „Ko-PIu-Ko". Het bestuur van de Konijnen- en Pluim- veefokkersver. ,Ko-Plu- Ko" had een bui tengewone ledenvergadering In Casa Cara uitgeschreven ter aanmoediging van het fokken van goede rassen van konijnen. De tafelkeuring werd verricht door den keur meester A. Graaumans uit Zeist. Alleen jonge konijnen waren ter tafel gebracht. Het bestuur had 9 prijzen beschikbaar ge steld. De voorzitter de heer C. van Beelen deelde mede. dat 64 jonge konijnen voor deze keuring ingezonden waren. De heer Graaumans nam nu de dieren één voor één onder handen en beoordeelde ze naar kleur, ras, vorm enz. Voor de konij nenfokkers was het een leerzame avond, daar op verscheidene fouten bij de dieren gewezen werd. Goede eigenschappen in veischeidene konijnen toonde hij eveneens aan. De uitslag luidde: 1. De heer Sosef. zilveren medaille voor de mooiste collectie; 2. De heer J. van Elten, beker voor de mooiste der groote rassen: 3 De heer G van Delft, beker voor de mooiste der midden rassen; 4. De heer P. v d Meij, beker voor de mooiste der kleine rassen: 5. De heer D Ouwersloot, beker voor de mooiste der dwergrassen; 6. De heer W. v. d. Wouw, medaille voor de mooi ste der groote rassen op één na; 7. De heer A. Kuijt. medaille voor de mooiste der mid den rassen op één na; 8. De heer P. de Best medaille voor de mooiste der kleine rassen op één na; 9 De heer W. v. d. Wouw. medaille voor de mooiste der midden ras sen op twee na. De voorzitter dankte den heer Graau mans voor zijn werkzaamheden. Nog had een verloting plaats van 8 konijnen en een drietal duiven. De voorzitter wees op het nut van deze bijeenkomsten en dankte voor de goede opkomst, waarna sluiting volgde. Uitstapje van den ..Marthalcrane'*. Een 20-tal Katwijksche vrouwen, allen in Katwijk's eostuum en leden der naaiver- eer.igtng „de Marthakrans" maakten onder leiding van mej. C. M. EUermelJer een heerlijk uitstapje naar de hoofdstad der provincie Zeeland. Des morgens om 5 uur reed de autobus voor. Over Rotterdam ging het eerst naar Breda, waar geluncht werd Vandaar werd de tocht voortgezet, raar Middelburg. Hier werd oa. de Abdij bezichtigd en een kijkje genomen op de beroemde Donderdagsehe markt. Te mid den der Zeeuwsche schoonen in haar mooi Zeeuwsch cosbuum vlei dé kleederdracht der Katwijksche vrouwen bijzonder op. Terug ging het naar Breda, waar in de bosschen der omgeving vertoefd werd In Lage Zwaluwe werd een poos vertoefd in de pastorie van dr. C. J. Lambour, onzen vroegeren plaatsgenoot. Op de verdere terug reis werd even te Dordrecht uitgestapt om daar de nieuwe brug in oogenschouw te nemen. Het diner werd in Rotterdam ge bruikt. Des avonds om 11 uur was men hier weer terug. Aan mej. Ellermeljer werd door allen bijzondere dank gebracht, omdat zij dezen zoo interessanten dag op zulk een voortreffelijke wijze georganiseerd had. LEIDSCHENDAM. Adres inzake de O.L. School. De Oudcrcamimissie van de O. L. School aan den Prinses Julianaweig, heeft in op dracht van den Ouderavond gehouden op 21 April j.l. een uitvoerig adres aan B. en W. gericht om aan den haveloozen toe- STEUN VERGOEDING ERWTEN EN BOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentraie maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938. gedenatu reerd van 19 tot en met 24 Juni 1939 voor groene erwten door handelaren gedenatu reerd en voldoende aan de standaardmon sters van de kwaliteitsklassen A, B of C, respectievelijk f. 2.80. f. 2.30 en f. 1.80 per 100 kg zal bedragen, en voor voedererwten, gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld f. 1.30 per 100 kg. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938 in hetzelfde tijdvak door telers of handelaren gedenatureerd en voldoende aan de kwaliteitseischen, zal f. 1.50 per 100 kg. bedragen. 2332 stand waarin het inwendige van deze school verkeert, een einde te maken. Een vroegere inzending van dit adres was niet mogelijk, daar in verband met de gemeentehuisplannen, het voortbestaan dezer school niet zeker was. Arbeidsongeval. De 15-j. J. Kr. wonende in de Tedlnger- straat alhier, werkzaam bij de Eerste Ned. Kogellager- en Schroevenfabriek Enkes aan den Westvlietweg alhier, is met zijn rechterarm in aanraking gekomen met een fraismachine, waardoor dit lichaams deel ernstig werd verwond. Onze plaatsgenoot C. A. Heemskerk is geslaagd voor het examen vakbekwaam heid ingevolge de Vestigingswet voor het slagersbedrijf. LISSE. Beroepen. Beroepen hij de Ned. Herv. Kerk te Oterdum-Heveskes (Gr.) de heer J. A. Mulder, oandid-aat alhier VOORHOUT. De uitslag der gisteren hier gehouden Gemeenteraadsverkiezing luidt als volgt: C.H. en A.R.-lijst, district no. 1, (in 1935. 611. dstrict no. 2, 89. .in 1935. 1131. Totaal 175 st„ (in 1935, 1741. R.K.-lijst, district no. 1. 664 (5241, dis trict no. 2, 477 (417), totaal 1121, (941). S.D_A.P.-lijst, district no. 1. 65 77), dis trict no. 2. 36 (41), totaal 101. Het aantal geldig uitgebrachte stemmen bedroeg 1397 Van onwaarde 19. Totaal aantal stemmen 1416. De kiesdeeler was één-elfde van 1397 =127, Drievierde van den kiesdeeler was dus 95 1/4. De R.K. hadden acht zetels met een ALPHEN. DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS IN HET VORSTENHUIS. De feestelijkheden op 31 Augustus. De feestcommissie, zooals die onlangs door den burgemeester, den heer P. A. Colijn, is geïnstalleerd, kwam wederom in de Trouw zaal van het Raadhuis bijeen, ter bespreking van de feestelijkheden, welke in Aug. a.s. zullen worden gehouden. De vergadering stond onder leiding van den heer W. A. Lam. die den heer P. Belgraver, verzocht voor dit jaar het voorzitterschap weer op zich te willen nemen. Deze was daartoe door ver schillende omstandigheden niet in de ge legenheid, weshalve de heer Lam. op verzoek van de vergadering, zich met het voorzitter schap belastte. Ook overigens bleef de sa menstelling van het dagelijksch bestuur on gewijzigd, zoodat de heer Tuinman als se- crearls en de heer P. Baane als penning meester zal optreden. Daarop ontspon zich een geanimeerde gedachtenwisseling over de te houden feestelijkheden Unaniem was men van oordeel, dat het feest ditmaal op wat bescheidener voet moest worden geor ganiseerd dan het vorige jaar, daar van de ingezetenen bezwaarlijk opnieuw belangrijke financieele offers kunnen worden verlangd. Nochtans hoopt men, dank zij veler mede werking en niet in het minst door den pret- tigen eensgezinden geest, welke in de com missie heerscht. ook ditmaal een feest te organiseeren. waaraan elkeen zal kunnen deelnemen en dat volop gelegenheid zal bie den om van saamhoorigheid en medelever, met de heugelijke gebeurtenissen in het Oranje Huis blijk te geven. 31 Augustus leek het comité de meest geschikste dag. om dit volksfeest te vieren. Reeds werden verschil lende ideeën geopperd, welke dusdanig In de smaak vielen, dat met eenige zekerheid mag worden aangenomen dat hiervoor een plaats op het programma zal worden inge ruimd. Zoo zal alle aandacht worden ge schonken aan het kinderfeest, dat In Sep tember van het vorige jaar, in verband met de toen heorschende kinderverlamming, van het programma moest worden geschrapt Een groot deel van den ochtend, zal hiermee gevuld zijn, en vooral voor den optocht van alle schoolkinderen en de aubade aan h# hoofd der gemeente, een der mooiste num mers van elk goed volksfeest, verwacht men veel belangstelling. Klokgelui en koraalmu- ziek zullen als inzet der feestelijkheden na tuurlijk evenmin mogen ontbreken. Als be sluit van het ochtendprogramma verwacht men. dat het destijds tot dat doel gevormde comité uit de burgerij het gemeentebestuur net electrische carillon van het nieuwe raadhuis zal kunnen aanbieden, welke plechtigheid dan zal kunnen worden beslo ten met een concert van dit klokkenspel Ook de zwemwedstrijden in het Aarka- naai. welke in September geen doorgang konden vinden, zullen op het programma worden geplaatst. Ter afwisseling van de gewone volksspelen, welke op het feestter rein plegen te worden gehouden, zooals kuipjesteken e.d. zal ditmaal worden ge tracht 'n gecostumeerde hittenrace te orga niseeren. alsmede paardenrennen voor boe renzoons op het ongezadelde paard. Voorts wordt de mogelijkheid overwogen om ln den Ouden Rijn. ter hoogte van den Heerenweg wedstrijden te houden voor roeibooten. ka no's. vletten, enz. Men hoopt ook ditmaal het IJsclubbestuur bereid te vinden de voor J dit doel zoo bij uitstek geschikte baan als I feestterrein af te staan, zoodat er tevens j voldoende ruimte zal zijn voor vermakelijk heden. oliebollenkraam. schiettent e.d.. zoo- sis we die ook het vorige Jaar hadden. Op de pl. muziekvereenigingen zal een beroep worden gedaan, om ook ditmaal hun ge waardeerde medewerking te verleenen. Voor het avondfeest op het terrein zal men trachten wederom beslag te leggen op het gezelschap „Bartous" Het staat vast. dat ook ditmaal onze gemeente met haar volks feest behoorlijk voor den dag zal komen. Historisch spel der Chr. O ra (1 je vereen icing. De Chr. Oranjevereeniging zal ook dit jaar weer Oranje-avonden organiseeren. Het plan ls in November op te voeren „Heer of knecht", een buitengewoon mooi historlsch- spel in 4 tafereelen met 31 medespelenden, onder leiding van den heer Stafleu uit j Leiden. GTMNASIUMAFDEELING AAN DE CHR. H.B.S. overschot van 105. De C.H. en A.R.-lijst 1 zetel, mot een overschot, van 48. De S.D A.P. verwierf 5 stemmen méér dan 3/4 van den kiesdeeler. dus één zetel. De gekozen raadsleden zijn voor de CH, de heer G. K. Spierenburg (aftr.) Voor de R.K. de heeren P. A. v Re iron (aftr.) P. L. v. d. Hulst (aftr.) H. J. Vester aeftor.) P. v. d. Nouland (aftr.) J, L. Nijssen (aftr,) A. de Groot (aftr.), J. J. Koomen, C. L. Prins en L. G. v. Zanten. De laatste drie als nieuwe raadsleden. Voor de S.D. AP. de heer D. Kruithof. In den raad komen niet terug de heeren J. Colijn (AR L. v. d. Geer (RJC.) en F. M. Angevare (R.K.). Plannen in vergevorderd stadium. Naar wij vernemen, heeft het bestuur der Chr. HBS. het plan, om dese school om te zetten in een Lyceum. De bedoeling is, om uiterlijk in 1941 bij de derde klasse een gymnasium-klasse in te voeren. Dit plan Ls reeds in een vergevorderd stadium gekomen. Hoewel van het Rijk ten deze wel moreele doch geen onmiddellijk finan cieele medewerking is te verwachten, acht het bestuur deze aangelegenheid van zóó groote beteekenis, dat het meent, hiertoe toch te moeten overgaan. Dit plan is on getwijfeld voor de Rijnstreek van groote beteékenis. Promotie van ds. G. Ph. Sc heers. Ds. G. Ph. Scheers, predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, is te Utrecht aan de Rijksuniversiteit gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid op het proefschrift „Dr. Ph. J. Hoedemakier." Copyright P. I. B. Boi 6 Copenhagen Twee heele dagen bleef het leelijke, jonge eendje hier liggen. Toen kwamen er twee wilde ganzen, die pas uit bet gekfojOi" waren en daarom bijzonder vrijmoedig te werk gingen. „Hoor eens, kameraad", zeitien ze, ,>je bent zóó leeljjk, dat wy je erg graag mogen lijden. WH je met ons meevliegen en trekvogel hebben, omdat je juist zóó leelflk beet!" worden? In een moeras, hier ckehlby, paar wilde gansjes, allemaal juffertjes. Efcj hen zul je miascbèöi „P-'ef, paf, poef", klonk het meteen en de twee brutale, wilde ganzen vielen dood in het riet. „Pief, paf, poef", klonk het op nieuw en heele scharen wilde ganzen vlogen uit het »iet op, waarna er wederom tallooae schoten klonken. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7