BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 24 Juni 1939 Overneming van de Landbouw- crisismaalregeien door de bedrijfsgenoolen STOFZUIGERS Maatschappij voor Nijverheid en Handel WEERBERICHT. Centrale Bond van verbruikscoöperaties Bij het zwemmen verdronken AGENDA Weet U het antwoord? EEN BEOORDEELING VAN HET VERBOND VAN NEDERLANDSCHE WERKGEVERS. Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers heeft een brochure gepubliceerd over de plannen van de regeenng om bevoegd heden. welke aan de Landbouwcrislswet kunnen worden ontleend, aan de bedrijfs- genooten over te dragen. Voor dit stelsel werd indertijd een pleidooi gevoerd in het rapport van de Commissie van Loon. terwijl ook de publicatie van een ontwerp-Land- bouwordeningswet van minister Deckers nog verseh in het geheugen ligt Het meest recent echter is een rapport over dit onder werp. uitgebracht door een commissie, be staande uit twee hoofdambtenaren en zes vertegenwoordigers van den landbouw Het inmiddels ingediende wetsontwerp betref fende het algemeen verbindend en onver bindend verklaren van bedrijfsregelingen in den landbouw (ontwerp-Landbouwbe- drijfsregelingwet) heeft het Verbond geen aanleiding gegeven tot wijziging van zijn standpunt gelijk dit in deze brochure wordt uiteengezet Opgemerkt wordt dat bij alle landbouwcrisismaatregelen voor den land bouw het belangrijkste is de omvang van den landbouwsteun en de omvang van de gesteunde productie. Beide onderwerpen zijn echter naar de meening van het ver bond in verband met de handelspolitiek, de belastingpolitiek, de draagkracht van de bevolking, de kosten van levensonderhoud, enz., bij een overdracht van bevoegdheden .aan de belanghebbenden niet anders te regelen dan bij het thans geldende ambte lijke systeem. Voor den landbouw zal er dus practise h weinig veranderen. Hierbij komt. dat de minister van Econo mische zaken, zij het dan wellicht achter de schermen over alle voor den landbouw belangrijke punten de volstrekte zeggen schap houdt Daardoor is. naar de meerling van het verbond, van den nieuwen koers niet te verwachten een versterking van het verantwoordelijkheidsgevoel en evenmin een matiging in critiek op de regeering. Het verleenen van bevoegdheden aan land bouworganisaties wanneer het betreft het zoeken van nieuwe afzetgebieden, rationa liseering van het bedrijf, kortom het ver beteren van de techniek van productie en afzet, kan bii het verbond over het alge meen op geen bezwaar stuiten. Organisa ties, rooals de regeering deze thans door de bedrij fsgenooten wil laten vormen zijn voor dit doel echter overbodig te achten. Voor het meerendeel zijn echter de maatregelen, welke door organisat'es van de bedrij fsgenoo ten zullen moeten worden overgenomen, gegrond op de Landbouwcrislswet en be treffen dan prijzen van landbouwproduc ten. omvang van de productie, centralsatle van aan- en verkoop, enz. en dit nu is een terrein vol meeningsverschillen. Landbouw, industrie, handel en verkeer zullen ten aanzien van deze maatregelen totaal ver schalende inzichten hebben, hetgeen de practijk gedurende de achter ons liggende jaren van landbouwcrisispolitiek duidelijk heft aangetoond. Over de richting alsook over het tempo, kortom over aard en strek king van de te nemen maatregelen is men het in de kringen van bij de landbouw crisispolitiek betrokken groepen der bevol king ook vaak oneens. Voorts moet in aanmerking worden ge nomen, dat van de direct belanghebbenden niets is te verwachten, dat zij zich in hun daden zullen richten naar het algemeene belang. Belanghebbenden kunnen nimmer onpartijdig zijn. Dit is alleen van de regee ring te verwachten en daarom moet ook de regeering. evenals tqt dusverre is geschied, ten volle de verantwoordelijkheid voor de landbouwcrisispolitiek blijven dragen. Wie zal er bovend en in de nieuw gevormde, organen letten op de belangen van dén consument? Wanneer alle bij de landbouw crisispolitiek betrokken belangen in het be stuur van een nieuw te vormen orgaan zouden zijn vertegenwoordigd, krijgt men een zoo omvangrijk apparaat, dat daar mede niet meer zou kunnen worden ge werkt. Een overheersch'ng van de eene groep door de andere groep van onze be volking zal dan ook ongetwijfeld het ge volg moeten zijn van de door de regeering beoogde overneming van de landbouw- crisismaatregelen door de bedrij fsgenooten. Op deze gronden moet het verbond de be staande plannen afwijzen en voelt het zich geroepen een waarschuwend geluid te laten hooren 35 verschillende bekende merken. Ook in huurkoop. DE STOFZUIGER-CENTRALE HAGEMAN HOOIGRACHT 51 TELEFOON 2945. 7195 (Ingez. Med.) Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 761. Hedenmiddag 2 uur: 754. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. De depressie over Scandinavië is sinds gis termorgen iets in diepte toegenomen. Haar kern heeft zich naar Zuid-Zweden verplaatst. Langs de Noorse he kust veroorzaakte zij zwaren regen, terwijl op het Noordelijk gedeelte van de Noordzee krachtige tot stormachtige win den worden waargenomen. De koele polaire luchtmassa's zijn tengevolge hiervan heden morgen tot ons land doorgedrongen, daarbij plaatselijk eenigen motregen en regen veroor zakend. Het gebied van hoogen luchtdruk neemt over den oceaan in beteekenis af. De hoogste barometerstanden worden thans van de Westkust van Groenland gemeld. In Duitsch- land en Frankrijk bleef de luchtdruk dalen. Op vele plaatsen kwam hier onweer voor. waarbij groote hoeveelheden neerslag werden afgetapt. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 vooral.) Den Helder: zwaar bewolkt, matige N.N.O. w., temp. 14 gr. C., min. 13 gr. C., neersl. 0.3 mM. Missingenlichte motregen, matige N. wind, temp. 13 gr. C., min. 13 gr. C., neersl. 0,6 mM. De Bilt: betrokken, zwakke N.W. wind. temp. 14 gr C., min. 13 gr. C., neersl. 0,2 mM. Groningen: matige motregen, zwakke N.N.O. w„ temp. 13 gr. C. min. 13 gr. C.. neerslag 1 mM. Maastricht: zwaar bewolkt, zwakke W.Z.W. w., temp. 15 gr. C., min. 14 gr. C. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorin.: 11 gr. C. (52 gr. F.). 12 uur 'smldd.: 13 gr. C. (56 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Zondag. Voorm. te 9.57 uur; nam. te 10.30 uur. Voor Maandag. Voorm. te 11.08 uur; nam. te 11.42 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer" 's Middags 12 uur: 20 gr. C. Zweminrichting „De Zijl", 's Middags 12 uur: 20 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag van 9.56 uur n.m. tot 4.03 uur v.m. Zondag van 9.56 uur n.m. tot 4.03 uur v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG 24 Juni: op 13.36 uur. 25 Juni: op 14.54 uur; onder 0.57 uur. VERGADERING TE AMSTERDAM. Gistermiddag is de tweedaagsche alge meene vergadering van den centralen bond van Nederlandsche verbruikscoöperaties, welke gehouden wordt in het centraal AM. V.J. gebouw te Amsterdam, geopend door den voorzitter, den heer J. Th. Geurst, met een rede, waarin hij wees op het feit. dat de ledenteruggang van de laatste jaren tot staan Is gebracht en waarin hij de hoop uitsprak, dat in het vierde lustrum, dat het volgend jaar gevierd zal worden, het leden aantal weer belangrijk aangegroeid mag zijn. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Het verslag van den coöperatieraad, dat op het jaarverslag volgde, noemt het be treurenswaardig, dat de bond, welke nume riek tot de grootste organisaties van ons land behoort, nergens erkenning heeft ge vonden en tevergeefs wacht op een plaats lil de adviseerende colleges. Na eenige discussie werd ook dit verslag aanvaard. De algemeene rekening en verantwoor ding alsmede de balans werden goedge keurd. Het woord werd voorts gevoerd door de heeren Hageman, vertegenwoordiger van de handelskamer, de coöperatieve leveran cier van den bond, De Jong, namens den coöperatieraad en Frikkema, vertegenwoor diger van den nationalen coöperatieven raad. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Chr. A. van Doorn, B. J. Frlelink, J. Sanders, A. v. d. Swaan en mevr. Straal manKremer, werden allen herkozen. In de vacature, ontstaan door het be danken van den heer H. Martens, zal he den worden voorzien. Een voorstel van ae coöperatie .samen werking" te Amsterdam tot bevordering van de kennis omtrent coöperatie en coöpera tieve beweging bij het publiek door het uitgeven van literatuur en voorstel van de coöperatie „De Toekomst" te Groningen tot het vormen van een reserve om daaruit de kosten te bestrijden, welke verbonden zijn aan het opnemen van een coöperatieve ru briek. in verschillende jeugd- en andere bladen, werden ter beslissing aan het be stuur overgelaten. Over het eerste voorstel had het bestuur een gunstig, over het tweede een ongunstig przes,"vies uitge bracht. De vergadering werd hierna verdaagd. PRINS BERNHARD BIJ „DE MAAS". Raceboot van den prins aan de schroef beschadigd. Prins Bernhard heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan de jachthaven van de Koninklijke roei- en zeilvereenlglng „De Maas" te Rotté^darn. Hij kwam mek zijn raceboot van het te Nieuwersluis liggende jacht „Plet Hein" in de Veerhaven. Kort voor de jachthaven werd bereikt, kreeg de motorboot schade aan de schroef, vermoedelijk door stooten tegen ronddrij vend hout. Terwijl personeel van „De Maas" zich met de reparatie betastte, dronk de prins een kopje koffie in het restaurant van „De Maas". Om half elf is hij met een directieboot van de Rotterdamsche Lloyd weer vertrok ken. Later is de snelle motorboot van den prins naar de „Piet Hein" teruggebracht. PHILIPS KOMT MET DE NIEUWSTE „IJZEREN LONG". In de laboratoria der Philipsfabrieken heeft men een „ijzeren long" geconstrueerd waarbij verschillende n'euwe beginselen zijn toegepast. Begin Juli zullen in verscheidene plaatsen van ons land voor medici demon straties met dit toestel worden gegeven. VERGADERING TE MAASTRICHT. In de te Maastricht voortgezette verga dering der Maatschappij voor Nijverheid en Hanoel verzoeni dr. ïr. J. G. Schilngemann het hoofdbestuur een onderzoek te willen instellen, in hoeverre verhooging van de ■geschooldheid der aroeiders de werkloos heid kan doen verminderen. De voorzitter zegde toe deze zaak aan de orde te zullen stellen. Dr. W. K H. Feuilletau de Bruyn bepleitte een op militairen leest ge--choeiden alge- meenen arbeidsdienst, zoowel uit overwe gingen van defenslebelang. als ter bevor dering van de saamhoorigheid tusschen toekomstige werkgevers en werknemers, Ir. W. Maas Geesteranus, onder-directeur van .Werkspoorgaf een samenvatting van de discussie. Spr. geloofde, dat het be drijfsleven zelf de beste leerschool voor ge schoolden arbeid is. Het tekort aan ge schoolde arbeiders is veroorzaakt, doordat üi de afgeloopen jaren het bedrijfsleven er in tekort is geschoten, de noodige geschool de arbeiders te trainen. In de toekomst dient het bedrijfsleven ook in tijden van slapte hierin te voorzien. Wat den arbeidsdienst betreft kan spr persoonlijk, als Nederland, voor den dwang, die zal worden opgelegd, niets gevoelen Tenslotte constateerde hij met vreugde, dat de onderwerpen in deze vergadering los van de eigen belangen der ondernemers, in het licht van het algemeen belang waren be handeld. Bij acclamatie nam de vergadering de volgende motie aan: „De 162ste algemeene vergadering der Nederlandsche maatschappij voor nijver heid en handel, kennis genomen hebbende van de rapporten der departementen over werkloosheidsbestrijding en arbeidsdienst en gehoord hebbende de 'besprekingen ter ver gadering hierover gehouden, spreekt als haar overtuiging uit. dat de bestrijding der werkloosheid in de eerste plaats moet wor den gezocht in het bevorderen van de werkgelegenheid in het normale bedrijfs leven en ln het bevorderen van de geschikt heid van den werklooze om het daar ge boden werk te verrichten, zonder daarbij te ontkennen de noodzaak van andere bij zondere maatregelen: dat daartoe eener- zijds het bedrijfsleven zoo veel mogelijk moet gevrijwaard worden voor nieuwe maatregelen, die het bemoeilijken en zwaarder belasten en het element van on zekerheid vergrooten. dat anderzijds alle aandacht dient te worden besteed aan een betere registratie der werkloozen en aan scholing selectie en herscholing, dat in het bijzonder ten opzichte van de reeds sterk afgenomen jeugdwerkloosheid voor alles gezorgd moet worden, dat de jeugd nor maal werk krijgt, waartoe drang om vak opleiding te volgen en een verplichting om deze in samenwerking met het bedrijfs leven voort te zetten het meest noodzake lijke en vruchtbare middel lijkt te zijn: dringt derhalve aan op daartoe strek kende maatregelen". In het bestuur werden gekozen de heeren prof. G. A. Ph. Weyer, W. Graadt van Roggen. Th. Niemeyer en prof, dr. Gelissen. De voorzitter ir. Plate, werd bij acclamatie herkozen. In de hedenmorgen voortgezette verga dering kwam. na afhandeling van eenige andere agendapunten, aan de orde een be spreking van de verhouding tusschen Ne derland en België. Dit onderwerp werd ingeleid door twee sprekers, n.l. door mr. T. J. Verschuur, oud minister van economische zaken en door jhr. ir. O. C. A van Lidth de Jeude, oud minister van waterstaat. SLACHTOFFERS TE l'RK EN OUDE PEKELA. Gistermiddag omstreeks half vijf is dok ter B. de Jong, geneesheer op het eiland Urk, bij het zwemmen ln zee aldaar ver dronken. Zijn lijk is later gevonden. Het ongeluk gebeurde, toen de heer de Jong bij het strand van de z.g. staart van Urk met eenige kennissen aan het zwem men was. Plotseling verdween hij in de diepte. Waarschijnlijk ls hij in een kolk ge raakt op de plaats waar ook twee jaar ge leden een kind verdronken ls. De andere zwemmers stelden dadelijk pogingen in het werk om den drenkeling te redden, doch zil slaagden daarin niet. Ds. Zijlstra. predikant op Urk. die tot het gezelschap behoorde, snelde onmiddellijk naar' het dorp om hulp te hglen, waarna enkele mannen er met een vlet op uit trokken. Dokter de Jong was pas sedert enkele maanden op het eiland als z'ekenfondsarts gevestigd. Daarvóór was hij in Groningen v.'erkzaajn. Hij was ruim dertig jaar oud en laat eeh vrouw en een kind achter. Gistermiddag ging de vijftigjarige heer A. Hulzebos opzichter van de steenfabriek van de firma Strating te Oude Pekela. zwerqmen in een kanaal te Groot-Stukken, gemeente Onstwedde. Toen hij om acht uur nog niet thuis was werd de familie ongerust en stelde zü een onderzoek in. Men vond toen zijn kleeren en fiets op den wal lig gen. De politie begon te dreggen en haalde korten tijd daarna het lijk op. Vermoed wordt, dat de heer H., die een goed zwem mer was, in het water onwel is geworden. Zondag. Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 10 uur vöorm. en 6't uur nam. Leger des Hells: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 8 uur nam. Vrildag. In den Vergulden Turk: Jaarverg. N.V. Letd- sche Bouwmi). 2 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam,: „Niets ls heilig". Eiken dag benalve Vrijdags ook om 2 u., Zon dag 2—7 en 8—11 uur. NIENEBOKOS. Op den tweeden dag van de hondsjaar- vergadering van den nieuwen Nederland- schen bond van koffiehuishouders en slij ters (Nienebokos)welke te Rotterdam Ls gehouden, werd de begrooting voor het jaar 19391940 goedgekeurd. Herkozen werden als bondsvoorzitter de heer M. A. Opmeer en als hoofdbestuursleden de heeren A. J. Verwey. L. Verhagen, C. Bruinse en J. F. Wol. Als plaats, waar het volgend congres zal gehouden worden, werd Den Haag aan gewezen. NIEUWE TECHNISCHE LEIDER MJ DE K. L. M. BENOEMD. In de vacature van algemeen technisch leider bij de K.L.M., ontstaan door den dood van den onder-directeur P. Guilonard, is benoemd de heer H. Veenendaal, tot nu toe vertegenwoordiger van de K.LM. in Amerika. De heer Veenendaal ls 26 Juli 1899 te Maam geboren en hij trad ln 1921 bij de K.L.M. in dienst, toen hij werd tewerk ge steld bij den technischen dienst. In 1935 vertrok hij naar Amerika om als technisch vertegenwoordiger der maatschappij op te treden. In den loop van de vorige week keerde hij in ons land terug. De heer Veenendaal, die dus een gedeelte van de werkzaamheden van den heer Gui lonard overneemt, zal onmiddellijk zijn nieuwe functie aanvaarden. De functie van vertegenwoordiger der K. L. M. in Amerika zal worden waargenomen door den heer F. Besangon, die den heer Veenendaal reeds terzijde stond. KNOEIERIJEN VAN EEN VROEGEREN EXPLOITANT VAN ARENA. Dr. S.. die reeds eenige maanden gezocht werd, te Antwerpen aangehouden, Eenige maanden geleden is een onder zoek ingesteld naar de financeele gestes van dr. A. W. S. Jr.. exploitant van het Arena-theater te Rotterdam toen dit nog een variété-theater was. S. s de voorlaatste exploitant van Arena, voordat dit een bios coop werd Verscheidene klachten zijn indertijd aan leiding geweest tot het instellen van een onderzoek, waarvoor de boeken van S. in beslag werden genomen en vele getuigen werden gehoord. S. bleek uit Rotterdam verdwenen en hoewel het vermoeden be stond, dat hij naar België was gegaan en een paar Rotterdamsche inspecteurs daar een onderzoek instelden, kon men hem aanvankelijk niet vinden. Aan de Belgische politie werd zijn aan houding verzocht en deze is er vorige week in geslaagd S. te Antwerpen te arresteeren. Eenige maanden heeft hij zich dus schuil weten te houden. Het onderzoek door dé Rotterdamsche politie- ingesteld heeft de verdenking doen rijzen, dat S. zich aan oplichting tot een bedrag van ongeveer f. 50.000 heeft schul dig gemaakt. Toen hij eenigen tijd het theater exploiteerde, had hij gebrek aan fondsen, waarna hij enkele personen bereid vond om geld te fourneeren Er zou een N.V. worden gesticht, maar hoewel S. vijftig mille voor de N.V. ncas- seerde. s deze nimmer tot stand gekomen. Voorts ls er geknoeid met recettelijsten, waardoor S. te weinig aan auteursrecht heeft betaald. Het onderzoek heeft ook uit gewezen. dat hü van relaties geld los wist te krijgen om. zooals hij voorspiegelde, een importzaak van kolen op te richten, waar van ook nimmer iets is gekomen. De uitlevering van S. is aan de Belgische autoriteiten verzocht. Vad. BASCULE VAN EEN BRUG NAAR BENEDEN GESTORT. Meisje ernstig gewond. Gistermiddag is, tijdens werkzaamheden aan een oude basculebrug te Monnikendam tengevolge van het breken van een ijzeren oog. de bascule op het brugdek terecht ge komen. Op dat moment passeerde juist het elfjarig dochtertje van de familie Kramer uit Monnikendam. Een der voeten van het meisje geraakte tusschen het brug dek en de bascule bekneld, waardoor dit lichaamsdeel verbrijzeld werd. In ernstigen toestand is het meisje naar het ziekenhuis vervoerd. Trianon-Theater. Breestraat 31 8 uur nam. Woensdag en Zaterdag 2 uur n.m.: „Het hooge commando". Zondag van 2—7 doorl. voorstelling. Lldo-Theater, Steenstraat 39 8.15 uur nam.: „De terugkeer van Arsène Lupin". Dinsdag-, Woensdag- en Zaterd&gnam 2.30 u. Zondag doorl. voorstelling van 27 en 8.15 uur. Casino-Theater, Hoogewöerd 49: 8 uur nam.: ,De geluksvogel". Zondag van 17 en van 811 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater. Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: „De moordzaak Holm". Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-Theater (Katwilk aan Zee): „Vallei der verschrikking". De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apo theken te Lelden wordt van Zaterdag 25 t/m. Vrijdag 30 Juni as. waargenomen door de apo theken G. H. Blanken. Hoogewoerd 171, tel. 502 en G. F. Reyst, Steenstraat 35, tel. 136. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wllhclmlna- park 8, tel. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bruins Slot. De Bruyne, Kortmann, Niemer en Starck. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Varekamp, tel. 1916. 1. Wat beteekent „Saevls tranqulllus in undis" en wiens devies was het? 2. Wie heeft gezegd. „In ons isolement ligt onze kracht?" 3. Wat zijn de Alpha en de Omega. Antwoorden: pag. 2 van het Derde Blad. MEER STEMMEN UITGEBRACHT DAN ER KIEZERS WAREN. Te Maarlieeze (N. Br.) kwamen uit een tembus 5 biljetten meer. dan er waren uitgegeven. Wellicht zal er een nieuwe ver kiezing u'toeschreven moeten worden. Msb. MAGAZIJNBEDIENDE PLEEGDE CHANTAGE. Een geval van chantage heeft zich te Rotterdam voorgedaan. Het is een zaak, cue in 1930 begonnen ls en eerst thans ln I handen van de politie gekomen is. Een oud-Ingezetene van Rotterdam is hier de dupe van geworden. Met heeft hem van 1936 af een bedrag van rond f.5000 weten afhandig te maken. Deze Rotterdammer knoopte in 1930 een verhouding aan met een vrouw, die ge trouwd was met den 37-jarlgen magazijn bediende J. W. L. Toen deze man de han delingen van zijn echtgenoote ontdekte, ls hij aanstonds aan den gang gegaan om chantage te plegen. Hü wist, dat de man, met wien zijn vrouw relaties onderhield, bij een groote firma een goede betrekking had en daaruit heeft hij op velerlei schandelijke manieren geld geslagen In den loop der j Jaren heeft hii een bedrag van f.5000 ln handen gekregen. Tenslotte heeft de man. van wiens omstandigheden misbruik ge maakt was. aangifte gedaan. De politie heeft L. daarop aangehouden en Ingesloten. Hij zal ter beschikking worden gesteld van den officier van justitie. Nader is gebleken, dat L. nog meer op zijn kerfstok heeft. HU heeft zich n.l. v/ederrechtelUk gedurende eenigen tUd geld van maatschappelUk hulpbetoon toege- elgend HU trok steun waarop hU gee" recht had. GOUDEN TIENTJES VOOR EEN RIJKSDAALDER VERKOCHT. Gistermiddag wekte op het Damrak te Amsterdam een man, die met een reclame bord liep, groote sensatie. Op dat bord stond namelUk te lezen: „Ik verkoop gou den tientjes voor f. 2.50". De man werkte met dit fenomenale aan bod als een rattenvanger van Hameln. Velen liepen achter hem aan en van die velen waagden het eenigen zelfs op de transactie, die door een sprookjesprins of door een aartsbedrieger moest woTden gelanceerd, in te gaan. En zoo waarzij kregen voor hun rijksdaalder een gouden tientje. De meesten vertrouwden het zaakje niet en het minst de politie, die den man naar het bureau Warmoesstraat geleidde om dezen vreemden koopman eens even te ontmas keren. Op het bureau ontpopte hU zich als een medewerker van een weekblad, die in den komkommertijd, welke blijkens dit bericht zoo langzamerhand schijnt aan te breken op jacht was naar kopij voor een artikel in zijn blad waarin de reacties van het publiek bU een dergelUk aanbod moesten worden verwerkt. ZUn eerste ervaring was een proces ver baal wegens venten zonder vergunning. DE VEERTIENDE BRAND BIJ GROESBEEK. Opnieuw heeft gisteren brand gewoed in de bosschen van Groedbeek, nu op de Moo- kerheide onder de gemeente Mook. Het vuur greep snel om zich heen en verwoest te verscheidene hectaren bosch. Deze brand kwam zeer ongelegen in ver band met de viering van 't zilveren ambts- feest van den burgemeester van Mook. Toen er alarm werd geblazen werden de feeste lijkheden onderbroken en snelden soldaten en burgers naai" het terrein van den brand, om de uitspanning De Mookerschans te be schermen. Hierin slaagde men, doch 4 H.A. jong dennenbosch en heide gingen ver loren. BUITENLANDSCH GEMENGD. WANHOOPSDAAD VAN GEZAKTEN LEERLING. Een leerling eener school te Tsjifpan, in EulgarUe. die voor zijn examen gezakt was, heeft met een revolver drie zUner leeraren doodgeschoten en vervolgens zelfmoord ge pleegd. AARDBEVING AAN DE GOUDKUST. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Gistermiddag ls in de Groote straat, te NUverdal, het twaalfjarige meisje S„ dat op de fiets gezeten, tusschen twee stil staande auto's door, den rUweg wilde over steken, door een passeerende personenauto aangereden. Hel kind viel tegen den grond, waarbij het een zware hersenschudding op liep. In zorgwekkenden toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Almelo overgebracht. 66 dooden. Gisternacht en gistermorgen vroeg is de Goudkust geteisterd door aardbevingen, waarbij 66 personen om het leven zyn ge komen en velen werden gewond. Onder ae slachtoffers bevinden zich geen blanken. ERNSTIG MIJNONGELUK IN ZUID-AFRIKA. 24 mijnwerkers gedood. In de goudmUnen van Randfontein Afrika) is een liftkooi 150 meter diep neer gestort, waarna er 1200 meter stalen kam op terecht kwam. Tengevolge Iil-eryan wer den 24 mUnwerkers op slag gedood, TwinMï anderen werden gewond, waarvan 9 zwaa.. 2Z

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6