Nieuwe verkeersbrug bij Dordrecht geopend Onze prijsvraag Naar Buiten 80sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 24 Juni 1939 Vierde Biad No. 24308 Ideale verbinding tusschen Noord Zuid en Opening door Minister Van Buuren Het Zwijndrechtsche veer De nieuwe brug De ofiicieele opening De brug in gebruik LUCHTVAART Heden opening van Noord-Atlanlischen luchtdienst LAND- EN TUINBOUW Extra uitvoer van bloembollen naar Duitschland buiten de Clearing om! RECHTZAKEN Dagbladreclame is niet te vervangen 55 55 Een aantrekkelijke route samengesteld Honderd gulden aan prijzen En nu Naar Buiten Hel verlangen naar snelle verbindingen tusschen de verschillende deelen van ons land is in den loop der jaren sterker geworden naarmate het wegverkeer groeide. Vandaag is dat weer voor een gedeelte bevredigd nu de nieuwe verkeersbrug over de Oude Maas bij Dordrecht officieel in gebruik is genomen. De ingebruiknemingvan de brug over het Hollandsch Diep beteekende reeds een belangrijke verbetering, doch de weggebruikers zullen eerst thans kunnen juichen nu het leed van veerponten bij Dordrecht geleden is. Een prachtig viaduct leidt hen feitelijk over Dordrecht heen over een lengte van 12GO meter, zoodat zij op.de snelste wijze hun weg naar het Zuiden of naar het Noorden kunnen kiezen. Geen wonder dus, dat er vreugde heerscht in de kringen van deze weggebruikers. De bouw van de spoorbrug over het Hol landsch Diep in de jaren 1869/1872 en on geveer terzelfdertijd de bouw van de spoor brug over de Oude Maas bij Dordrecht, taardoor het Dordtsche eiland naar beide rijden aan het vaste land werd verbonden, verloste Dordrecht voor een deel uit haar isolement. De spoorwegen trokken het ver voer naar zich toe en een veer was niet meer noodig. In den loop der jaren ging bet verkeer over den weg evenwel sterk vooruit en hot gemeentebestuur van Dor drecht begreep zeer goed hoe belangrijk bet was, dat de toegangswegen tot de stad roo goed mogelijk waren. In 1917 werden leeds 4200 auto's over verschillende veren vervoerd. De capaciteit van de ponten moest evenwel steeds worden vergroot: het verkeer ontwikkelde zich met groote spron- gen Het daggemiddelde voor het Zwijn drechtsche veer bedroeg in 1917 11 auto's en in 1938 2030 auto's. Bij de openstelling van de nieuwe brug met het groote viaduct vallen alle weer standen weg. Het verkeer kan zich nu vrijelijk in belde richtingen bewegen en vonder twijfel zal de stad Dordrecht daar de groote voordeelen van ondervinden. is een groot werk tot stand gebracht, lat weer luister bijzet aan den naam van de Nederlandsche bruggenbouwers. Men Ion namelijk niet volstaan met het bouwen van een brug alleen, welke de oevers van de Oude Maas zou verbinden, doch, omdat de brug op Rijnvaarthoogte gebouwd moest worden, waren viaducten noodig om het verkeer op de verelschte hoogte te brengen. De bouwers zijn er niet alleen in geslaagd een uitermate practische brug te bouwen, doch zjj hebben hier een voorbeeld gegeven boe doelmatigheid aan de schoonheid var- nieuwe zakelijkheid gepaard kan worden. De brug met toebehooren bestaat in de richting van Zwijndrecht naar Dordrecht uit een gronddam, een betonviaduct. een stalen viaduct, een vakwerkbrug, een be weegbare brug, een betonviaduct en een 'ronddam. De gronddammen zijn op de Sebruikelijke wijze aangelegd en zij dragen de wegverharding. Het beton-viaduct aan de Zwijndrechtzijde bestaat uit op betonpa- len gefundeerde kolomrijen, welke door tusschenkomst van stalen rol- en schar- nieropleggingen een vlakplaatligger dra gen Behalve ter plaatse waar. in verband met het uitbreidingsplan van de gemeente Zwijndrecht, een overspanning van 40 me ter werd verlangd, wisselen de overspan ningen van 13 tot 22.50 meter. De over spanningen van 18 meter werden eveneens lis plaatligger uitgevoerd, waarin, ter ver mindering van het gewicht, holle ruimten zijn uitgespaard. De grootste dikte van de ren plaatligger bedraagt 2.25 meter. Een plaatligger met een dergelijke groote over spanning als 40 meter is tot nu toe nergens elders toegepast. Het viaduct is 536 meter lang. In de nabijheid van den ringdijk zijn ter weerszijden van het viaduct betontrappen gebouwd voor voetgangers. Een rijwielgoot vergemakkelijk het transport van fietsen. Het stalen viaduct overspant met twee openingen van ieder 33.60 meter den rivier oever en met een overspanning van 33.60 meter het gedeelte van de rivier in het verlengde van de kleine draaibrug van de spoorbrug. De hoofdliggers zijn doorgaande stalen plaatliggers. Ook de vloerconstruc tie bestaat uit stalen balken, afgedekt met een betonplaat. De vakwerkbrug overspant met openin gen van 88.80 en 77 meter de eigenlijke ri vier. De hoofdliggers zijn vakwerkliggers, de vloerconstructie komt ongeveer overeen met die van het stalen viaduct. Deze vak werkbrug heeft eerst dienst gedaan als montagebrug bij de opstelling van den grooten boog te Nijmegen. Deze brug is bij Nijmegen op de uiterwaard gemonteerd, toen vervoerd en opgelegd op hulppijlers van de te bouwen boogbrug en na afloop van de brugmontage te Nijmegen op vaar tuigen naar Dordrecht vervoerd. De beweegbare brug heeft een opening, gelijk aan de geheele opening van de naast liggende draaibrug van de spoorbrug, welke 18 meter bedraagt. De brug bestaat uit twee happen, welke ieder van dit draaipunt af een lengte hebben van 28 meter bij een breedte tusschen de leuningen van 22 mtr. De klappen worden ieder bewogen door middel van twee electromotoren, ieder van 40 p.k. Openen of sluiten van een klap kan bij normale weersomstandig heden in ongeveer één minuut geschie den. In afmetingen wordt deze bascule- brug in ons land alleen door de Konin- ginnebrug te Rotterdam overtroffen. Het betonviaduct aan de Dordrechtzijde vertoont veel overeenkomst met dat aan de Zwijndrechtzijde. Ook hier wisselen klei nere overspanningen af met groote, welke de spoorhaven en het aangrenzende empla cement overspannen en waarvan de con structie overeenkomt met de groote over spanning van het Zwijndrechtsche viaduct. De voetgangers verlaten de brug langs trappen, welke zijn aangebracht tegen het landhoofd tusschen de beweegbare brug en het betonviaduct. Dit viaduct heeft een lengte van 468 meter. De totale lengte van de viaducten en brug te Dordrecht, welke als een aanslui tende overbrugging kunnen worden be schouwd, bedraagt ongeveer 1260 meter, hetgeen dus langer is dan de verkeersbrug bij den Moerdijk. Orn 11 uur vanmorgen zou de officleele openstelling van de brug door den minister van waterstaat geschieden, doch reeds lang voor dat uur stroomden automobielen in de richting van de oude stad en voerden de treinen uit Noorden en Zuiden van ons land belangstellenden aan. Dordrecht was met vlaggen versierd en ook de nieuwe brug was eenvoudig en smaakvol gepavoi- seerd. Daar de brug van het Noorden naar het Zuiden werd opengesteld waren aan de Zwijndrechtsche zijde van de brug tribunes opgesteld voor de genoodigden, aan den eenen kant voor de gasten van het depar tement van waterstaat, aan de andere zijde voor genoodigden van de gemeente Dor drecht. Tegenover het machinehuisje, van waar uit de klappen van de bascule elec- trlsch in werking worden gesteld, was een klein podium opgericht waarop de sprekers bij de officleele opening, de minister van waterstaat, mr. dr. ir. Van Buuren, en de commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland, jhr. mr. dr. Van Karnebeek. zouden plaats nemen. Onder de zeer vele aanwezigen zagen wij: J. Baron Herry, Belgisch gezant, mr. dr. Schönfeld raadadviseur bij het departe ment van waterstaat, dr. ir. Wentholt, ir. Harmsen, ir. Van Heyst en ir. Schlinge- mann, allen hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat, luitenant-generaal ba ron Van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger, vice-admiraal Furstner, chef van den marinestaf, kolonel Van Fry- tag Drabbe, commandant van het corps mariniers, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Schalk en verschillende leden van de Eerste en de Tweede Kamer, leden van Ged. Staten, vele burgemeesters, o.w. die van Rotterdam en van Dordrecht, vertegenwoordigers van verkeersbonden enz. Als genoodigden van het gemeentebe stuur van Dordrecht waren voorts nog aanwezig de raadsleden van de gemeenten Dordrecht en Zwijndrecht. Nadat allen hun plaatsen hadden inge nomen nam minister Van Buuren het woord. Spr. schetste het in 1927 verschenen rijks wegenplan en de werkzaamheid van een ambtelijke commissie ingesteld om van ad vies te dienen omtrent het tracé van de wegen van Rotterdam naar het Zuiden en Oosten van het land. Het resultaat van het onderzoek der commissie is neergelegd in een in Juni 1929 verschenen rapport, waar in de bouw van overbruggingen over de Nieuwe Maas ten Oosten van Rotterdam, over de Noord bij Hendrik-Ido-Ambacht en over de Oude Maas bij Dordrecht worden aanbevolen. Verder gaf deze commissie in overweging deze overbruggingen door nieuw aan te leggen wegen te verbinden. Na raad pleging van de rijkscommissie van overleg voor de wegenverbetering, is de aanbevo len oplossing aanvaard. Op het nieuwe rijkswegenplan komt dan ook een nieuwe verbinding voor, welke loopt van rijksweg No 3 van Rotterdam in de richting Gouda naar Breda en een verbinding, welke van een punt van den nieuwen weg van Rot terdam naar Dordrecht loopt naar Nijme gen. Beide verbindingen maken deel uit van het net van autosnelwegen. Wat de eerstgenoemde verbinding betreft de nieuwe weg van Breda naar Rotterdam is thans gedeeltelijk voltooid, gedeeltelijk in uitvoering. De plannen voor het wegvak van Breda naar een punt gelegen ten zui den van den Moerdijk zijn goedgekeurd en met de uitvoering van dit werk is een aan vang gemaakt. De brug over den Moerdijk met haar opritten en toegangswegen werd in het einde van 1937 in gebruik gesteld. Ook werd reeds voor het verkeer openge steld de nieuwe weg van Willemsdorp naar Dordrecht en die van Zwijndrecht naar Rotterdam. Deze Wegvakken zijn voorloo- pig met nog slechts één baan, bestemd voor verkeer in beide richtingen, uitgevoerd. Men is thans echter bezig om het wegvak Rotterdam—Dordrecht van een tweede rij baan te voorzien en dit wegvak krulsings- vrij te maken. Er wordt dus op het oogenblik aan ge werkt om de ontworpen verbinding tus schen het Zuid-Oosten van Rotterdam en Breda, voor zoover nog niet gereed, te vol tooien. Dit zelfde geldt echter niet voor het Noordelijkste gedeelte van de ontworpen verbinding. De reden hiervan is gelegen in de omstandigheid, dat de gemeente Rotter dam besloten is tot den bouw van een tun nel onder de Nieuwe Maas en tot het ma ken van een aan hooge eischen voldoenden doorgang door Rotterdam van den nieuwen rijksweg naar Dordrecht naar den rijksweg van Rotterdam naar Den Haag. Teneinde de financiering van deze uitermate kost bare werken mogelijk te maken, heeft de regeering destijds besloten om voorloopig af te zien van het maken van de aan den Stormpolder ontworpen brug over de Nieu we Maas met aansluitende wegvakken en het bedrag, dat deze werken gekost zouden hebben n.l. f. 8 000.000, beschikbaar te stel len als renteloos voorschot aan Rotterdam ten behoeve van den tunnelbouw tot een tijdstip, dat door de regeering de bouw van de brug over den Stormpolder noodzakelijk zal worden geacht. Er is op deze wijze naar gestreefd om tot een oplossing te geraken, waardoor het algemeen belang zooveel mo gelijk zou worden gediend. De minister noemde de brug in Dordrecht een zeer belangrijke schakel in het rijks wegenplan, omdat een groot gedeelte van de provinciën Noord-Holland en Zuid- Holland voor het verkeer naar en van N. Brabant, Zeeland en België op deze brug is aangewezen. Spr. ging daarna over tot een nadere be schouwing van het bruggencomplex. Hij maakte er nog melding van. dat de onder kant van den ijzeren bovenbouw belangrijk hooger is gelegen dan de onderzijde van de spoorbrug, hetgeen voor het verkeer over de nieuwe brug het groote voordeel met zich brengt, dat de beweegbare brug be trekkelijk zelden zal behoeven te worden geopend. Spr. wilde toegeven, dat de voor voorziening in het rijwielverkeer aanleiding geeft tot bezwaren. De wielrijders moeten de spoorlijn RotterdamDordrecht ter plaatse van een bewaakten overweg krui sen en daarna over een afstand van onge veer 800 meter een bestaanden landweg volgen. Deze bezwaren worden echter thans onderzocht en spr. zegde toe dat het zon der onevenredig hooge kosten mogelijk zal zijn hieraan tegemoet te komen. Nu het groote werk thans voltooid is, wilde spr. bij de ingebruikstelling de hoop uitspreken, dat de verbetering van de ver- keersverhoudingen, welke het brengt, ze genrijke gevolgen moge hebben voor de ge meenschap zoowel in kleiner als in grooter kring. Hierna sprak de commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland zijn voldoening uit over de openstelling der brug. Vervolgens begaf minister van Buuren zich naar het machinehuisje. De groote klappen van de brug stonden nog naar boven en versperden den doorgang. De minister stelde de machines evenwel in werking en langzaam daalden de klappen. Daarmee was de opening van de nieuwe verkeersbrug over de Oude Maas bij Dor- drertit verricht. De genoodigden begaven zich vervolgens over de nieuwe oeververbinding naar het Zuidelijke viaduct, waar atitobussen gereed stonden om hen naar het stadhuis te bren gen, waar het gemeentebestuur recipieerde. De vele auto's, welke aan de zuidzijde van de brug op Zwijndreehtsch grondgebied geparkeerd stonden, maakten eveneens van de nieuwe brug gebruik om de stad Dordrecht te bereiken langs den nieuwen verbindingsweg, welke op het viaduct aan sluit. Op het raadhuis ontving het gemeente bestuur de gasten, die werden welkom ge- heeten door den burgemeester van Dor drecht, den heer J Bleeker. De Kamer van Koophandel bood den gasten in café Ame- ricain een lunch aan. Daarna zou men een korten boottocht maken om vervolgens een défilé van sche pen te aanschouwen. Heden vertrekt de „Yankee Clipper" van de Pan-American Airways op zijn eersten vlucht naar Engeland over het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan. Men verwacht, dat de tocht naar Southampton 24 uur zal duren. Aan boord bevinden zich 20 passagiers, waar onder Stephen Early, de secretaris van presi dent Roosevelt, verscheidene regeerings-amb tenaren en vertegenwoordigers van het Con gres. DE POSTVLUCHTEN. De „Uil" is van Tjililitan naar Nederland ver trokken met medeneming van 282 K.G. post. 8 K.G. pakketpost en 41 K.G. vracht. Eén pas sagier vliegt mede tot Amsterdam. Voor tus- schentrajecten werden 19 passagiers geboekt. Het bestuur van de Vereenlging tot Be houd van het Bloembollenvak in Nederland (Anti-,.Saneering"i deelt mede dat de mi nister van Economische Zaken, hoewel de betrefiende aangelegenheid zijn volle aan dacht heeft afwijzend beschikt heeft op het verzoek om een grooter, dan wel een even groot contingent bloembollen voor export naar Duitschland. Evenwel heeft dit bestuur zich opnieuw met een verzoekschrift tot den minister gewend om. evenals voor het artikel groen ten tabak i. een extra uitvoer van bloem bollen naar Duitschland, buiten de clearing om, mogelijk te maken. SIEBREGJE TEEKENT HOOGER BEROEP AAN. Naar wij vernemen heeft Siebregje V., die door de Amsterdamsche rechtbank tot an derhalf jaar gevangenisstraf is veroordeeld, omdat zij ten nadeele van haar vriend P. B. f. 45.000 uit diens safe in een bank te Am sterdam had gestolen, hooger beroep aan- geteekend van dit vonnis. HAAGSCH GERECHTSHOF. Portefeuille gestolen. De officier van justitie had tegen een ar beider uit Leiden een jaar gevangenisstraf geëischt terzake diefstal van een porte feuille met geld toen de arbeider in een perceel vertoefde. De rechtbank had ver dachte echter vrijgesproken. De officier kwam in hooger beroep waarbij de proc - generaal opnieuw tegen verdachte een jaar gevangenisstraf eischte. Het Gerechtshof heeft thans uitspraak gedaan en het vrij sprekend vonnis bevestigd. Belofte maakt schuld Toen wij het vorige jaar den uitslag pu bliceerden van onzen derden en laatsten speurtocht .Naar Buiten","beloofden wij het volgend jaar nogmaals een dergelijke prijsvraag te organiseeren. Honderden hebben het vorige jaar ons hun erkentelijkheid ervoor betuigd, dat wij hen op zulk een prettige manier in kennis hadden gebracht met de vele schoone plek jes in onze omgeving, plekjes, die zij nim mer tevoren hadden bezocht en waarvan zij het bestaan op zulk een korten afstand van Leiden nauwelijks veronderstelden! Het reis- en trekselzoen staat weer voor de deur en ergo zijn ook wij er op uitge trokken om onze belofte van het vorige jaar in te lossen en voor onze sportieve lezers en lezeressen wederom een moolen wandel- of fietstocht uit te zoeken. Want hierop willen wij meteen wijzen: de hier onder aangegeven route is uitsluitend be stemd voor wandelaars en wielrijders; automobilisten en motorrijders kunnen er onmogelijk aan deelnemen, omdat verschil lende gedeelten van het parcours voor hen verboden zijn. Voor hen zijn trouwens deze prijsvragen niet ontworpen: het zijn niet in de eerste plaats puzzle-tochten, maar het is er om begonnen onze lezers en lezeressen naar buiten te brengen en hun oogen te openen voor het vele natuurschoon, waaraan de omgeving van Leiden rijk is, doch waar aan maar al te velen zonder het te zien voorbijgaan. Een tocht te voet of per fiets leent zich daartoe beter dan een rit per motor of auto. Teneinde ook hen, die voor het eerst aan deze prijsvragen deelnemen, eenigszins „wegwijs" te maken, herhalen wij nog even, dat men niet anders hoeft te doen dan zpo volledig mogelijk de route tan te geven door vermelding van alle .'■tv of wegen, welke men passeert! we '-:e hieronder in schema is vermeld. Inzendingen moeten in gesloten en veloppe uiterlijk Maandag 10 Juli des middags te 12 uur in ons bezit zijn; tij moeten aan de voorzijde het op schrift „NAAR BUITEN" dragen en voorts duidelijk den naam en het adres van den afzender ver melden. Wij zijn ervan overtuigd, dat wij er in zijn geslaagd een route samen te stellen, welke de algemeene bewondering zal weg dragen en waaraan honderden wandelaars en wielrijders met veel genoegen zullen deelnemen. Niettemin hebben wij gemeend voor de goede oplossers een bedrag van beschikbaar te stellen, nJ. een hoofd prijs van f. 25.een tweeden prijs van f. 15.een derden van f. 10.en twintig prijzen van f. 2.50. Wij hebben met opzet onzen lezers ruimschoots den tijd gegeven om deze prijsvraag op te lossen, maar toch zou den wij hun den raad willen geven: stelt uw wandeling of fietstocht niet al te lang uit. Slaagt men er den eersten keer niet direct in den tocht tot een goed einde te brengen, dan kan men hem onder weg nog eens afbreken en later vervol gen; zij, voor wien deze wandeling wat al te stevig is (wij schatten den af stand op ongeveer 30 K.M.), doen wel licht verstandig het parcours in tweeën of desgewenscht zelfs in drieën af te leggen. Zooals men bemerken zal, bevat de route verschillende punten vanwaar men gemakkelijk het een of ander ver voermiddel kan nemen, dat de ver moeide wandelaars naar Leiden brengt en later weer terugvoert naar het punt waar men den tocht onderbrak. Voor wandelsportvereenigingen, pad- vindersgroepen enz., opent zich hier een prachtige gelegenheid om het nut tige met het aangename te vereenigen!! Ziehier de opgave: Wij beginnen onzen rondgang bij een bouwwerk, waarvan onze stad er helaas nog slechts zeer weinige bezit en dat dateert uit 1743. Het verricht nog steeds dezelfde functie als eeuwen geleden; alleen de drijf kracht is veranderd. Wij passeeren een eenige jaren geleden gebouwde brug. die in den volksmond den naam van dit bouwwerk draagt, gaan even naar rechts en bijna onmiddellijk daarna naar links. De weg wijst zich vanzelf, tot dat we circa 50 meter voor een houten hek links afslaan. Wanneer wij een paal tegenkomen, ver volgen wij onzen weg met den naam van de gemeente, waar deze paal staat, in den rug. Wij arriveeren op een driesprong, die in de toekomst een viersprong hoopt te worden, gaan naar rechts en laten ons dan den weg wijzen door No. 33. Bij een drie hoekig trottoir nemen wij evenwel No. 1 als richtsnoer en veranderen dan van richting uit vrees, dat een brug ons gewicht niet zou houden. Die vrees is overigens onge grond zoolang men minder dan 2400 K.G. weegt! Vervolgens gaan wij in zuidelijke rich ting, kiezen bij "een splitsing den gulden middenweg en kruisen vervolgens, zoodra wij dezen zien, een zeer belangrijken ver keersweg. Voor een rijtje van zes boomen houden wij links en gaan vervolgens in de richting van een toren, den meest recht- schen van de twee die wij zien. Bij „JUS" steken wij schuin rechts de straat over, gaan bij telefoon 6 linksaf en houden dan den margarinekant. Het is de moeite waard om hier even af te stappen en een gebouw van 1618 van dichtbij te bekijken. Wij koersen vervolgens tusschen twee vlaggestokken door, laten een bijzonderen boom rechts liggen, gaan over een zilve ren brug en daarna in de richting, welke wordt aangegeven door aan een huis be vestigde Isolatoren. Hier bevinden wij ons wederom in de directe omgeving van een opmerkelijke bezienswaardigheid, waaraan velen onbe wust voorbij zijn gegaan. Wij vinden haar in de eerste zijstraat aan onze rechterhand en het loont de moeite om ons even dezen ..Seitensprung" te getroosten. Daarna keeren wij terug tot de plaats van onze aftakking en zetten onzen weg voort. Een kabouter is onze volgende leidsman, daarna volgen wij een pijl (bis) en keeren evenwijdig aan onze oorspronkelijke rich ting. zoover terug tot wij de eerste pijl aan de achterzijde bezichtigen. Op dat moment gaan wij rechtsaf. Wij verlaten kort daarna de gemeente, waar wij vertoefden en mo gen dan onze opmerkzaamheid geruimen tijd# laten verslappen. Vier paaltjes met driehoeken erop zijn het eerstvolgende at- tentiesein; zij beduiden: naar links tot aan het einde der boomerij en dan naar rechts. Op een vijfsprong laten wij ons weer door een pijl den weg wijzen, maar als wij kort daarna twee pijltjes bij elkaar zien, wordt het ons te bar en gaan wij juist den anderen kant uit. Het is trouwens veel te mooi weer om naar binnen te gaan! Wij blijven aan deze zijde van een hoog roodsteenen gebouw, laten een trarisforma- torhuis links liggen en gaan een weg op, waarvan de rechterzijde begrensd wordt door een gazon. „Hek sluiten" beteekent wederom naar rechts; wij bekijken hetgeen zich achter dit hek bevindt ook van de andere zijde en als wij voor de derde maal een bordje met dit opschrift hebben gezien, gaan wij maar weer naar rechts. Wij passeeren een vaste brug, en slaan kort achtereen opnieuw rechtsaf, respec tively bij een brievenbus en bij paal No. 6. Het is hier buitengewoon mooi. kijk maar eens welk een indrukwekkend gebouw aan onze rechterhand! Bij een driehoekig verkeersbord gaan wij linksaf, steken op de daarvoor voor fiet sers aangegeven plaats den rijweg over en veranderen dan meteen van richting. Een wegwijzer stuurt ons daarna in de richting, waarvan de som der afstanden 99.1 K.M. bedraagt en dan gaat het huistoe, langs de kortste route. Een monument, waar wij even kunnen uitblazen en vanwaar wij een goed gezicht hebben op de automatische verkeersrege ling. vormt het eindpunt van onzen eersten tocht „Naar Buiten

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13