Ons- Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde BEad Zaterdag 24 Juni 1939 Procureur-Generaal niet te handhaven u Scherpe critiek der Tweede Kamer De triomf van de leugen Zonnebrand WPUROL SPORT Kampioenschap van Nederland Dinsdag komt de minister aan het woord Voor Schakers 1 ii VOETBAL. CRICKET. Nederlandsche Cricketbond. (Van onzen parlementairen medewerker). De Minister van Justitie is gisteren nog niet aan het woord geweest; den ganschen middag spraken afgevaardigden tegen hem. En het langst namelijk eenige uren lang was de heer Rost van Tonningen, nationaal-socialist, aan het woord. Is het nog noodig te zeggen, dat heel zijn rede een fel requisitoir vormde tegen het beleid van den Minister en van den Procureur-Generaal? De alom bekende fei ten. en de even bekende nationaal-socialis- tische zienswijze daarop, heeft hij tot in alle finesses nog eens uiteengezet en be licht. Hy schakelde daarby ook de destyds reeds berechte zedenzaak tegen een Ós- schen industrieel in, welke zaak hy feite lijk als het uitgangspunt van alles be schouwt. Maar de hoofdzaak van heel het complex Ossche zaken vormt voor mr. Rost van Tonningen de zaak der beide geestelyken, die eveneens van zeden-misdrijven werden verdacht. De heer Rost riep uit ter plaatse een on derzoek te hebben ingesteld en verklaarde ,,dat de gansche bevolking van Oss van hun schuld overtuigd is." Hy deelde allerlei onverkwikkelyke bijzonderheden uit deze affaires mede en betoogde, dat in deze zaken de vervolging is stopgezet onder pressie van den Procureur-Generaal, die wachtmeester De Gier gedurende Vit uur „staande" verhoorde, alléén over de zaak der pastoors. Toen de heer Rost zei, dat een deputatie uit Oss onder leiding van den burgemeester in Den Haag by den minister is geweest, riep deze: ..Onwaar!", doch de heer Rost antwoordde zyn verklaring te handhaven. Het betoog van den heer Rost van Ton ningen (die voor zijn doen nog al gematigd was» liep uit op deze eischen: Aftreden van den Minister; ontslag van den Procureur-Generaal; eerherstel voor de marechaussee; een nieuw onderzoek door de marechaussee van verschillende zaken. De rede van den heer Rost van Tonnin gen had een rustig verloop; gelukkig kwam het ditmaal niet tot onverkwikkelyke inci denten, gelUk velen hadden gevreesd. Een afkeuring van het gevoerde beleid is achtereenvolgens ook uitgesproken door den vrijzinnig-democraat Joekes, den libe raal Bierema, den christen-democraat Van Houten, de christelijk-historische mevrouw MackayKatz. den staatkundig-gerefor meerde ds. Kersten en den socialist Albarda Het is niet onze bedoeling op hun rede voeringen uitvoerig in te gaan. Tenslotte kwamen ze op hetzelfde neer en arriveer den ze by dezelfde conclusie, al verschil den de toon en de argumenten nu en dan. Erkend werd in de redevoeringen van enkele dezer opposanten, dat er, tegenover enkele fouten der marechaussee, wel eenige aanleiding voor optreden was door den Minister, maar hij ging veel te ver, hy nam een veel te straffen maatregel en strekte dien tot de geheele brigade uit. Ernstig werd betreurd, dat de Minister zich had vereenigd met het beleid van den Pro cureur-Generaal. Deze laatste kwam er ook thans weer slecht af: van alle kanten werden het beleid en de houding van dien hoogen rechtelyken ambtenaar gecritiseerd Mr. Joekes, die het optreden van den P>-G. in een enkel geval .beneden de waardig heid van een Nederlandsch magistraat" noemde, vroeg of hy wel in zyn functie ge handhaafd kan worden; dr. Bierema ver klaarde zelfs, dat die rechterlyke ambte naar bewezen heeft „niet geschikt te zijn voor zijn hooge positie" en de heer Van Houten noemde hem „de kwade genius van den Minister." Prettig! En de Minister? Hy moet zei de heer Joekes zelf weten welke gevolgen hy aan de uitspraak der Kamer zal verbinden, maar die uitspraak is niet gericht tegen de katholieken en beteekent op-zich-zelf reeds een zeker eerherstel voor de mare chaussee. Mr Joekes scheen echter van oor deel. dat de Kamer alsnog het beleid van den Procureur-Generaal door een aanvul lende uitspraak moet veroordeelen. Dr. Bierema heeft in het bUzonder ooi* afgekeurd, dat de Minister weigerde het overleggen van stukken, waaruit hij zelf had geciteerd, en het hooren van bepaalde getuigen. In dit bijzondere geval had meende hij over bezwaren moeten wor den heengezien. Het was ook dr. Bierema, die er op wees, dat de conclusie der com missie beteekent, een afkeuring van 's Mi nisters beleid en dat de heer De Geer de beteekenis van deze uitspraak heeft onder schat. Ronduit verklaarde dr. Bierema, dat een Minister van Justitie, die door zulk een uitspraak wordt getroffen, moet af treden, en hij zeide een andere houding zich niet te kunnen voorstellen. De heer Van Houten stond op hetzelfde standpunt (anders zei hU moet de Kamer in het najaar zyn begrooting maar verwerpen!), achtte het Rapport voor den Minister „vernietigend", maar meende dat er alsnog „een diepgaand en onpartydig onderzoek" naar de zaken moet worden in gesteld. De Minister heeft aldus de heer van Houten voorbarig, overhaast en on billijk tegenover de marechaussee gehan deld; hier moet het onrecht worden her steld. en wel door den opvolger van dezen Minister, die ook maatregelen moet nemen tegen den Procureur-Generaal. venal!» door Oss geschokt, in ons volk hersteld? Neen! En dit noemde zU heel erg voor den Mi nister. Zy meende dat de marechaussee de rechtszekerheid niet had aangetast, en dat de Minister het gezag niet krachtig en evenwichtig heeft gehandhaafd. Tot de rechtszekerheid behoort ook de rechtvaar dige behandeling van hen, die het onrecht moeten opsporen, aldus mevr. Mackay, en daaraan heeft het in deze zaak ontbroken. ,.Ik ken" riep zy uit ..dezen Minister sinds lang; ik ben verscheidene jaren ge lijk met hem advocaat geweest, en ik kan den indruk niet van my afzetten, dat hU zich als Minister te veel heeft laten be- invloeden door zyn oude beroep." Daardoor legde hij het accent verkeerd, en waakte hy niet voldoende voor de rechtszekerheid der opsporende ambtenaren. In een zeer overtuigde, nu en dan met verheffing van stem uitgesproken rede heeft mevr. Mackay het beleid van Minister en Procureur-Generaal op tal van punten zeer scherp gecritiseerd; zy hebben de rechtszekerheid geschonden, terwyl daarte genover de brigade naar haar meening geen grove fouten heeft gemaakt. De zaak der beide geestelyken besprekend, riep zy uit, dat het hier niet alleen gaat om de eer van die twee pastoors, maar ook om de eer van de jonge menschen, die aan hun zorgen waren toevertrouwd; zy gaf haar groote bevreemding te kennen over het feit, dat de zaak tegen pastoor B. niet ver der is onderzocht. Haar rede, die in de Ka mer veel indruk maakte (verscheidene leden drukten haar de hand) culmineerde in deze eischen: Eerherstel voor de brigade; maatre gelen tegen den Procureur-Generaal; heropening van het onderzoek tegen pastoor B. Wy zullen over de rest kort zUn. De heer Kersten heeft ook zUnerzUds tal van grie ven aangevoerd en zich met de conclusie vereenigd. De heer Albarda deed dit even zeer; hij betoogde tegenover den heer De Geer, dat de conclusie van ernstiger betee kenis is. aan deze liet voorkomfen; hij gaf er eveneens zyn leedwezen over te kennen, dat tegen den Procureur-Generaal geen ernstige maatregel is genomen. Mocht de Minister aldus de heer Albarda in zyn antwoord nieuwe feiten naar voren brengen die om onderzoek vragen, dan zou het verdere debat geschorst moeten wor den. Aanstaanden Dinsdag komt Minister Goseling aan het woord. Zyn antwoord wordt met spanning tegemoet gezien. Hy staat voor een ontzaglUk zware taak. Alle fracties behalve de anti-revolu- tionnaire, wier voorzitter de leider der commissie was zyn aan het woord ge weest en alle hebben zich tegen den Mi nister gekeerd, uitgezonderd de roomsch- katholieke. De situatie lijkt volslagen hope loos voor hem, maarheeft hU mis schien nog verrassingen? MORGEN AJAX—EINDHOVEN. Voor de competitie om het kampioenschap van Nederland speelt Ajax morgen te Amster dam tegen Eindhoven. Dit is de laatste wedstrijd, die tevens de beslissing moet brengen. Ajax heeft aan een gelijk spel reeds voldoende om den titel te bemachtigen. Alleen bij een neder laag van Ajax volgt nog een extra wedstrijd tusschen Ajax en D.W.S. ZOMERAVONDCOMPETITIE L.V.B. 27 Juni: Afd. 2A: Noordwijk 2—A.S.C. 3, J. A. Nieu- wenhuis. Afd. 3: Rijnsb. Boys 2—P.V.C. 2, M. v. d. Lelie. 28 Juni: Afd. IA: Noordwyk 1-L.D.WS. 1. A. v. d. Hoogt; Sportman 1A.S.C. 1, A. Ladan. Afd. 2B: C.N.V.Quick Boys 3. W. Spaan derman. Afd. Adsp.: Quick Boys—L.D.W.S. 29 Juni: Afd. IA: Quick Boys 1—Katwijk 1, J. Wassen- burg. Afd. IB: Lcidsche B. 1—S.C.O. 1. J. Pardon. Afd. 2A: Roodenburg 2—L.F.C. 4, E. J. H. v. Tuvl. Afd. 3: Noordwijk 6L.D.W.S. 5, A. v. d. Velde. Afd. Adsp.: Roodenburg—Quick Boys. J. Teske. Fides Pacta I en Rijnsb. Boys I hebben zich teruggetrokken. R.B.F.—A.S.V.V. Bovengenoemde elftallen zullen Dinsdag te kwart voor acht een ontmoeting hebben op het NASB-terrein aan het Zwarte Pad. WEDSTRIJDEN AFGELAST. Naar aanleiding van het feit. dat Zondag j.l. het promoveerende elftal bekend is geworden voor de reserve tweede klasse K.N.V3., zal het resteereride gedeelte van het programma, voor elk elftal nog twee wedstrijden, niet meer ge speeld worden. „FOREHOLTE". De gisteravond gespeelde wedstrijd tusschen Foreholte I en een elftal van oud-Foreholte - spelers is door Foreholte I gewonnen met 5—3. Met de rust was de stand 3—1 in het voordeel van oud-Foreholte. DE VALK—K.S.V. Maandagavond te half acht speelt De Valk tegen K.S.V. op het terrein aan den Wassenaar- sche weg. WATERPOLO. H.Z.V. I Hillegom)V.Z.V. I {Dames). De V.Z.V.-dames vertoonden een sneller spel dan de Hillegomsche dames. Al spoedig was de stand dan ook 0—3. terwyl de rust met O4 Inging. Ook na de rust ging het niet beter en de eindstand kwam met O7, hetgeen dus geen succes voor de H.Z.V.-dames beteekent. H.P.C. V—H.Z.V. I 1—1. Het Hillegomsche heerenzevental speelde gisteravond uit tegen HP.C. V en wist hier een geiyk spel te verkrygen. WEDSTRIJDEN TE BOSKOOP. Voor de competitie K.N.Z.B. speelt a.s. Don derdag in het Zuiderbad Boskoop I tegen A.Z.C. I (Alphen). Voor de competitie Goudschen Zwemkring speelt Boskoop II tegen De Gouwe II (Wad- dlnxveenl Programma voor morgen. lste klasse: V.R.A.Haarlem: V.O.C. R. en W.; Hermes D.VS—H.C.C I; P. W. —HBS.; H.C.C IIV.V.V. 2de klasse B: AjaxR. en W III; A.C.C II L.C.C., H B S. n—Haarlem II. 3de klasse: LeonldasV.U.C. II: AJ3.V. II —Quick II. Overzicht. Het wordt morgen voor de leiders ln de eerste klasse een moeilijke dag. V.V.V. moet n.l. op bezoek bij H.C.C. II, die nu haai eerste overwinning binnen heeft en wel eens een struikelblok voor Grootmeijer c.s. zou kunnen worden. Heel veel vertrouwen hebben wij tooh niet in deze hooge positie der Amsterdammers. Het is intusschen «en troost voor V.V.V., dat de „runners-up' in Schiedam van Hennes D.V.S. ook nog niet hebben gewonnen. Toch geven wij H.C.C. I wel een kans en de mogelijkheid is groot, dat de Haagsche de leiding ln de eerste klasse gaat overnemen. V.O.C.die een wed strijd minder heeft gespeeld en niet zoo ver op de leiders achter is, kan rustig zien wat V.V.V. en H.C.C. I morgen zullen doen. Zelf zullen de Rotterdammers van R. en W. winnen. P.W. is ook nog niet uitgescha keld. In ieder geval heeft zij betere resul taten bereikt dan de andere nieuwe eerste klasser HBS, die morgen bij P.W. op be zoek gaat. Bij VR.A— Haarlem zijn kansen voor de laatste plaats in het spel. Wij mee- nen, dat de Amsterdammers iets sterker zijn. Ajax krijgt morgen den derden achter eenvolgenden thuiswedstrijd. Aan de De Kempenaerstraat komt R. en W. rn op be zoek. die verleden week'door L.C.C werd verpletterd. Een aanwinsst voor de tweede klasse is dit Haarlemsche elftal niet en het zou van Ajax al heel teleurstellend zijn. wanneer niet werd gewonnen. L.C.C. is dit seizoen zoo goed op dreef, dat wij tegen A.C.C. II ook geneigd zouden zijn een over winning te voorspellen. Oppassen is echter de boodschap, want de Amsterdammers hebben een jong en enthousiast elftal met een kern van geroutineerde spelers, zooals Beuth e.a. H.B.S. II wint ln deze afdeeling vtn Haarlem n. SCHERMEN. KON. NEDERL. AMATEUR-SCHERMBOND. In de Technische Commissie van den Kon, Ned. Amateur Schermbond is een belangrijke wijziging gekomen. De voorzitter der Technische Commissie, de heer J. Schoon, heeft n.l. zyn ontslag als zoo danig aangeboden. Het bestuur van den K.N.A.S.B. heeft dit onder leedwezen aanvaard en den heer Schoon dank gebracht voor het zeer vele. dat door den scheidenden functionaris gedurende een lange reeks van jaren in het be lang van den K.N.A.S.B. en van de scherm- sport is verricht. De heer P. Eenhoorn, ondervoorzitter en pen ningmeester van den Bond is thans tot voor zitter der Technische Commissie benoemd. „Hbld." SCHAKEN. SCHAAK- EN DAMCLUB AALSMEER. De uitslagen der onderlinge competitie zijn: Ds. R. C. de Langedr. H. J. Scheltens 0-^-1 C. Noordhoekds. R. C. de Lange 01; "w. NeefjesJan Mantel 10; Jac. MantelG. Buis 1—0; dr. E. J. F. Bon—Jan Mantel 1—0; Jac. MantelP. v. d. Zwaard 01; W. de Waal J. Habermehl 10; Jan MantelP. Oortwijn 0—1; J. Habermehl—M. H. Meester 0—1. Mevr. Mackay wees er op. dat er 14 maanden verstreken zijn sinds Oss voor het eerst in de Kamer aan de orde kwam en vroeg zij is sindsdien het gevoel van rechtszekerheid 'en hierom gaat het bo- Een verhaal uit den Balkan, vertaald door M. DE BOU TER. Mehmed Hassan Josefimowitch wordt in het dorp „de nar" genoemd. Daar kan hij erg kwaad om worden en telkens probeert hij dan ook op zijn manier wraak te nemen. Gisteren nog heeft hij weer een nieuwen inval gehad: Hij staat voor de voordeur, leunt tegen de deurpost en trekt aan z'n lange pijp. Daar ziet hij hoe de veldwachter Achmed Gregorow de steeg inslaat, op weg naar de markt. Die moet maar eens ondervinden hoe Mehmed Hassan iemand er tussohen kan nemen! ..Hé, Achmed Gregorow," roept Josefimo witch. ..Hebben jullie het ook al gehoord?" en daarbij snijdt hij den ander den weg af. „Wat dan?" vraagt de veldwachter. „Dat. schip in de haven is tooh vol visch geladen „Zoo?" zegt de veldwachter. „Ja, en niemand wil die visch koopen. Maar de kapitein moet vandaag nog weg. Over een halfuur beginnen ze daarom de visch in zee te gooien. Is dat niet iets voor den vastendag?" „Schiet maar gauw op en haal ze zelf," zegt de veldwachter lachend en gaat ver der. Die wil weer eens iemand voor den gek houden, denkt hij. Mehmed Hassan Josefimowitch leunt weer tegen de deurpost. Hij weet best wat de veldwachter denkt; maar hij zal er wel voor zorgen dat zijn leugen geloof vindt! En energiek trekt hij aan zijn pijp. Juist komt boer Ibn Alt voorbij. Ook die wordt tegengehouden. „Hé Ali, heb je het al gehoord?" „Wat moet ik dan gehoord hebben?" „Ach," zegt Mehmed teleurgesteld. „Weet je er echt niets van? Ja, dan kan ik het je natuurlijk ook niet zeggen. Gregorow heeft mc bevolen te zwijgen." Nu wordt Ibn Ali nieuwsgierig. Toen hij de steeg insloeg, had hij zelf gezien, dat Mehmed Hassan met den veldwachter stond te praten. Zou hij het werkelijk niet mogen weten?" „Och, zeg het me tooh, vriend Josefimo witch." drong hij aan. „Wat is er dan ge beurd?" „Als ik het tooh niet zeggen mag!" „Och, toe nou, ik zal heusch zwijgen!" „Ja maar „Nou, wat is het?" „Ja maar dan mag je Achmed Gregorow jok niet zeggen, dat je het van mij weet." „Nee. nee, maar vertel dan toch einde lijk Mehmed buigt zich dicht naar den boer over en fluistert hem in het oor: „Dat schip in de haven is vol visch geladen, die niemand wil koopen. Maar de kapitein moet vandaag nog weg. Hij kan die lading visch niet meenemen. Over een half uur gooit hij de visch in zee. Wie daar toevallig bij is, heeft niet meer voor den vastendag te zor gen, snap je?" „Of ik het snap, en ik zal me haasten, dat ik nog op tijd bij de visch toen Met groote stappen gaat Ihn Ali verder. Mehmed Hassan Josefimowitch, de man, die in het dorp „de nar" genoemd wordt, leunt weer tevreden tegen de deur, en ziet vol verwachting naar den volgenden man uit, die naar de markt gaat. Ondertussohen heeft boer Ali, die groote haast had om nog op tijd bij de visehuit- deeling te zijn, midden in het marktgewoel den veldwachter ingehaald. „Morgen, veldwachter!" „Morgen, landsman. Weer eens in het dorp? Een vermoeiende tocht van zoo ver af naar de markt!" „Ja, ja, hoewel, het ls niet zoo erg ver weg; maar hdt is mogelijk, dat een veld- waohter gauwer moe is." De boer kan het den veldwachter niet zoo gauw vergeven, dat hij hem niets van de visoh vertellen wilde. De veldwachter merkt den geprikkelden toon op. „Wat is er aan de hand, Ali?" „Ach, het is mij ook precies zoo over komen „Wat dan?" „Nou, met die visoh." „Welke visch?" De veldwachter was ai- rang weer vergeten, wat de dorpsnar hem verteld had. „De visch in de haven. „O Ja," herinnert Achmed Gregorow zich, en vraagt verbaasd: „Heft Mehmed je misschien wat wijs ge maakt?" „Nee, nee," zegt de boer verschikt Hij mag het Immers niet verraden en probeert het daarom te verbeteren. „Ik heb het van een matroos gehoord bij de haven Een matroos, denkt de veldwachter, dan zou het toch wel eens waar kunnen zijn. Had de dorpsnar het tooh bij het rechte eind gehad? Maar dan werd het tijd om zich te haasten! „Kom gauw," zegt hij zachtjes tegen den boer. „Waarom zoo'n haast, veldwachter vraaagt Ibn Ali. „Kom nou maar mee," fluistert Gregorow. „Niet iedereen hoeft te weten Maar de anderen weten het toch al. Meh med had lang genoeg tegen de deurpost geleund. Als ze hem niet wilden geloover.. had hij alleen maar te zeggen: „Geloof me dan niet, best. maar kijk dan eens goed naar den veldwachter en boer Ali, als jullie die hard zien loopen, zou ik jullie aanraden hetzelfde te gaan doen!" Terwijl dus Achmed Gregorow en de boer zachtjes fluisterend van de markt komen, gaan eerst enkelen, dan velen, en ten slotte allen op een behoorlijken afstand achter hen aan. De veldwachter, die ach terom kijkt, roept den boer snel toe: „We moeten ons haasten, ze volgen ons al!" De menschen, die van de markt komen, zien hoe die twee steeds vlugger naar de haven toe gaan. Is het een wonder dat ook zij een sneller tempo nemen? En, omdat de een bang is dat de ander hem voorkomt, hebben ze het op het laatst allemaal op een loopen gezet. Mehmed Hassan Josefimowitch staat tegen de deurpost geleund en trekt aan zijn pijpje. In de verte ziet hij hoe de menschen van de markt naar de haven komen loopen. Met een sluw lachje om den mond dénkt hij: Ja, ja, ze zullen mij niet meer voor dorpsnar uitschelden! De menschen komen nader, en als ze dicht 'bij het huis van Mehmed Hassan zijn. gaat er plotseling een scheepsfluit lang en schril „TU .U U.U.U.U.U.U. T". De menschen schreeuwen wild door el kaar: „De visch!" In waanzinnige haast rennen ze voorbij. Mehmed schrikt plotseling op. De visch? En die rennende menschen? En die scheeps fluit? „Allah! II Allah! misschien is er wer kelijk visoh te krijgen!" En achter alle mensohen aan, in ziir eentje, rent daar Mehmed Hassan Josefi mowitch, de nar uit het dorp. (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden) Slukloopen van Huid en Voelen l\^ en Doorzitten bij Wlelrijden verzacht en geneest Doos 30. Tube êOct. Bl| Apoth. G Drogisten 2J36 (ïngez. Med.V 1 TENNIS. VON CRAMM SLAAT RIGGS. Bij een tournooi op Queen Club te Londen won Von Cramm gisteren met 6—0, 6—1 van Riggs, nummer één van de Amerikaansche Hjst, Riggs gaf zich echter niet de minste moeite om iets te presteeren! PAARDENSPORT. RITMEESTER PAHUD DE MORTANGES ERNSTIG GEWOND. Naar het „Hbld." verneemt is ritmeester C. F. Pahud de Mortanges, bekend ruiter en com mandant van de S.R.O.C., b(j een in de pro vincie Noord-Brabant gehouden oefening van de School voor Reserve-Officieren der Cavalerie uit Amersfoort komen te vallen. Hij kwam terecht in prikkeldraad en vervol gens op een zeis, waardoor hij vrij ernstige verwondingen opliep. Hij is in een ziekenhuis op genomen. BILJARTEN. PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP TWEEDE KLASSE. In het clublokaal van T.O.P. werden de eerste partyen gespeeld voor het persoonlijk kampioen schap 2de klasse. De eerste partij A. Verstraa- tenC. Hendriks, welke door Vcrstraaten werd gewonnen, werd met een laag gemiddelde ge speeld, De tweede part(j E. Bakker—H. Tesko werd door Bakker gewonnen met een goed ge middelde. G. M. Teegelaar won zfjn partij van W. F. Karstens met een fraai gemiddelde, ter wijl Karstens eveneens met een hoog gemid delde speelde. Deze had in de 14de beurt nog de leiding met 116130. Teegelaar maakte echter in de 15de beurt een mooie serie (46), waardoor hij de leiding overnam en deze niet meer afstond. De vierde party moest wegens tijdgebrek wor den afgebroken. De uitslagen waren: A. Verstraaten 175 38 30 4.60 C. Hendriks 129 38 13 3.39 E. Bakker 175 28 32 6.25 H. Teske 109 28 28 3.89 G. M. Teegelaar 175 17 46 10.29 W. F. Karstens 149 17 36 8.76 Volgende week worden deze wedstrijden voort gezet op Woensdag 28 Juni in het clublokaal van T.O.P. Het programma voor dezen avond luidt: H. TeskeA. Verstraaten; G. M. Teegelaar— C. Hendriks, W. F. KarstensH. Teske, A. Ver straatenE. Bakker. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Te Luik begon het tournooi om het wereld kampioenschap tweestootscadre 71 c.M. Onze landgenoot De Leeuw verloor van Förster Dultschland) met 261—300 en van Ferraz (Por tugal) met 166—300. Oplossingen en mededeelingen deze rubrleB betreffende te richten aan den schaak- redacteur van het „Leidsch Dagblad". PROBLEEM. Hans Johner, „Neue Zürcher Zeitung" 1915. Zwart. abcdefgh Wit. Wit: Ke7, Td2, Le3. pi a4, c3, h3, g5, h6 (8). Zwart: Kh5, pi cl, gè. h7. Wit geeft ln vier zetten mat. Met dezen vierzet nemen wU afscheid van onze lezers tot den herfst. Niet echter in de verwachting dat zij er drie maanden de handen vol aan zullen hebben, want het nootje wordt hun gekraakt voorgezet! In den bekenden driezet van Kohtz en Kockel- korn: Wit: Kb8. Ta2. Ld5. Pd3. pi b4. Zwart: Kb6, opl. 1. Ta8!. Kb5, 2. Ka7!. Ka4. 3. Kb6 mat, ziet. men het z.g. Indische thema uitge heeld. Na den critischen zet 1. Ta8 dwingt wit met de zelf-interferentie (sperzet). 2. Ka7, den zwarten Koning zich in de batterJjliJn te be geven. Johner's fraaie vierzet is een dubbele Indiër. Oplossing: 1. Td5. c5. 2. Lel, c4, 3. Td2. Kg5:. 4. Td5, mat. Speelt de c-plon één op. dan voert de Toren de critische manoeuvre uit. n.L 1 c6. 2. Ta5. c5, 3. Lcö:. Kg5:. 4. Le3, mat. Een meesterstukje van den Zwitserschen com ponist. Oplossing tweezet S. Pituk. Wit: Ka6, Dc7, Tb2. Te8, Lal. La8, Pd6, Ph5, pi c5, e6. e2. f5, f2. Zwart: Ke5. Tc4, Tg4, Lil, Ph4. pi a5. 1. e4l!, Tcö.t, 2 Tb5 mat. 1Te4:t, 2. Te2, mat. 1Td4\ 2. Pc4 mat. 1T onv. t, 2. Pb5 mat. 1Te42 Dg7. mat. 1Pf52. Pfö:. mat. 1Kd4. 2. Td2 mat. Een bijzonder geslaagde cross-checker. Vooral de varianten waarin de zwarte toren gepend en tegelijk het schaak opgevangen wordt, zfjn zeer boeiend. Hier is liet antwoord 1. Rustij: temidden der woelige baren. Van Prins Willem I. 2. Groen van Pr'nsterer als lid der 2de Kamer en hoofd der A. Rev. Partij om te verklaren, dat hy van geen samen smelting met andere partijen wi1(ie weten. 3. De eerste en de laatste letter van het Grieksche alphabet 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10