LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 22 Juni 1939 Uir DE BONTE WAERELD VISSCHERIJ-BERICHTEN WINKELHUIZEN TE HUUR I49 d. PETER LEENEN inAPRT AHRFPT AM RECHTZAKEN Siebreglje V. veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf BEURSOVERZICHT KOOLPLANTEN LAND- EN TUINBOUW Dagbladreclame is uiel te vervangen MAIKÏ V-, BERKIITU^PJ WONINGBUREAU D. A. DEELEN BESCHAAFD MEISJE NETTE MEISJES Ons Lunchpakket voor deze week GELDBELEGGING Het universeele reclame middel HAAR VRIEND VRIJGESPROKEN. De rechtbank te Amsterdam heeft van daag vonnis gewezen in de strafzaak tegen de 32-jarige vrouw Siebregtje V., wonende te Groningen, die terecht heeft gestaan wegens diefstal subs, verduistering van f.45 000 ten nadeele van den bejaarden landbouwer P. B. Het O. M. eischte tegen de vrouw drie jaar en tegen haar vriend M. twee jaar ge vangenisstraf wegens vervoeren van ge stolen geld met het oogmerk om daaruit voordeel te trekken. Op verzoek van den verdediger stelde de rechtbank den man echter in vrijheid. Vonnis wijzende veroordeelde de recht bank Siebregtje V. heden tot 1' i jaar ge vangenisstraf en gelastte teruggave van de bankbiljetten aan P. De vriend M. werd vrijgesproken van het ee -ste ten laste gelegde, het vervoeren van de gestolen bankbiljetten. Ten aanzien van het in bewaring geven of verbergen van de bankbiljetten, verklaarde de recht bank zich onbevoegd, omdat dit feit buiten het arrondissement Amsterdam, namelijk te Oude-Pekela, is gebeurd. HAAGSCHE RECHTBANK. Fiets gestolen. De handelaar Hollander uit Leidschen- dam had op 27 Februari zijn fiets even onbeheerd laten staan bij een tuintje aan den Veurscheweg. Van die gelegenheid had de betonwerker A. N. uit Leiden, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, ge bruik gemaakt de fiets te stelen, waarvoor hij nu terecht stond. Verdachte bekende, doch zei de fiets alleen te hebben wegge nomen om tijdig aan het stempellokaal te Leiden te zijn. De president wees erop dat N. reeds vier maal is veroordeeld. De officier vorderde acht maanden ge vangenisstraf. De verdediger pleitte om verdachte nog eens een kans te geven, en voorwaarde lijke straf op te leggen. Beleediging volksgroep. De redacteur van het Nat. Dagblad J. H. O. te Oegstgeest moest terecht staan we gens beleediging van een volksgroep In genoemd blad had hij een artikel geschre ven over ,,Naar de hel van Oss" waarin hij het Burg. Armbestuur te Nistelrode had be- leedigd. Verdachte liet verstek gaan, doch in een schrijven deelde hij o.m. mede. dat hij voor nemens is als redacteur van het blad te bedanken. De Officier vorderde thans tegen hem f. 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. Poging tot doodslag. De machine-bankwerker M. L. uit Leiden, thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring, stond terecht wegens poging tot dood slag. Verdachte had ontdekt dat zijn vrouw een verhouding had met een zekeren K. Met een zwaren hamer had hij zijn vrouw eenige slagen op het hoofd gegeven. Ver dachte gaf grif toe. dat hij opzettelijk den hamer had meegenomen, om daarmee zijn vrouw te slaan, want hij had haar tevoren gewaarschuwd. „Het is wonder dat ze nog leeft", merkte de president op en verdachte gaf toe, „ja. anderen zijn van lichter slagen dood; het is wel een wonder". De officier vorderde tegen verdachte twee Jaar gevangenisstraf. De verdediger wees erop dat tusschen beide echtgenooten een verzoening tot stand is gekomen en vroeg een voorwaardelijke straf. Zware mishandeling. De 64-jarige J. B. G., afkomstig uit Am sterdam, was op 23 Februari in Leidschen- dam waar hij zijn schoonzoon met een mes wilde steken. Deze had n.l. gehoord dat G. diens echt- genoote lastig viel. waarom de schoonzoon naar G. ging. Alvorens een gesprek kon beginnen, trok G. op straat een mes en wilde zijn schoonzoon te lijf. Deze greep echter G. bij den pols, waardoor de stees niet ernstig aan kwam. Terzake poging tot doodslag stond G„ die gedetineed is in het Huis van Bewaring, te recht. Hij betoogde niet voornemens te zijn ge weest zijn schoonzoon te steken, doch hij weerde hem af, omdat hij reeds eerder was mishandeld. De Officier wees er op dat het psychia tersrapport concludeerde tot verminderde toer eken vatbaarheid. Daarom vorderde hij vrijspraak voor verdachte, en plaatsing in een krankzinnigengesticht voor ten hoog ste een jaar, terzake poging tot zware mis handeling. Lastige bezoeker. Op 26 Mei van het vorig jaar kwam een los-werkman H. T. aan de woning van een Inspecteur der Posterijen te Wassenaar, waar hij de dienstbode, met wie hij omgang had. wenschte te spreken. Dit ging blijkbaar niet vlot genoeg, want T. sloeg een ruit in. Daarna ontstond een vechtpartij, waarmee zich ook een buurman bemoeide. Die werd door T. met een mes in den bovenarm gestoken. Bij verstek werd T. veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, van welk vonnis hy in hooger beroep kwam. De Officier zag geen reden in dat vonnis wijziging te brengen, en vorderde bevesti ging. Uitspraak a.s. Maandag. AMSTERDAM, 22 Juni. De markt staat weer geheel onder invloed van de buitenlandsche politiek. Het Verre Oosten baart algemeene bezorgdheid wegens het optreden der Japanners, die thans geëischt hebben, dat de buitenlandsche schepen, i.e. de Engelsche en de Amerikaansche, zich van het pas door de Japanneezen bezette Swatau. zullen terugtrekken. Aan dezen eisch is niet voldaan en het staat te bezien, wat er thans gebeuren gaat. De bezorgdheid kwam te Londen tot uiting in een ongeanimeerde markt en begrij pelijkerwijze onderging ook de Amsterdamsche beurs den invloed, waar eenige druk van Lon den te verwerken viel. Van eenig aanbod van beteekenis was echter geen sprake. Het publiek hield zich op den achtergrond, zoodat de affaire zeer beperkt was. Groote koersverliezen werden niet geleden. Over het algemeen was de ten dens prijshoudend tot een kleinigheid zwakker. In het verdere verloop van de markt werd de situatie iets minder pessimistisch bekeken en viel voor de leidende fondsen een licht herstel te bespeuren, zoodat per saldo de slotkoersen niet ver meer van die van den vorigen dag ver wijderd waren. Wat de afzonderlijke hoeken betreft waren Koninklijke Olie bu opening een kleinigheid lager, doch een verlies van beteekenis kon dit voor het hoofdfonds niet genoemd worden. De berichten, welke spreken over de mogelijkheid der bijlegging van het petroleumconflict in Mexico, oefenen geen merkbaren invloed uit. Later viel een herstel te bespeuren tot in de nabijheid van 306 r> zoodat Koninklijken hier mede het aanvankelijke verlies weer hadden in gehaald. De Rubbermarkt had een lusteloos aanzien en de affaire bleef beperkt tot enkele stukjes Am sterdam Rubber, die zich een kleinigheid bene den den vorigen slotkoers bewogen. De incou rante soorten waren gedrukt, doch met weinig affaire. Ook de Tabpk^mnrkt wp«s ponvankeldk al leen een noteering voor Oude Deli verkrijgbaar en wel op onveranderde koers. D° overiee Sumatrasoorten waren zwak doch zonder affaire Op de Industriemarkt waren Philips en HVA per slot van rekening practisch onveranderd na een aarzelende opening. Unilever vertoonde een vastere tendens en wist zelfs nog een frac- tioneele winst te boeken. Van de Suikerfondsen werd HVA ex-dividend van 17% verhandeld op 400. waarna een eelei- deliik aantrekken volgde tot 403. De specifieke soorten bleven op vorig peil. De Scheepvaartmarkt had een onbelangrijk verloop op meerendeels iets lagere koersen. De Amerikaansche shares waren eveneens ongeanimeerd en werden beneden New York- sche pariteit verhandeld. Op de beleggingsmarkt overheerschte voor Nederlandsche staatsfondsen een min of meer gedrukte stemming. Zoo verloren integralen e*n fractie od 72 en de gestaffelde leening on 96 1 8. De obligatiën Frankrijk en Duitschland waren weinig veranderd. WISSELKOERSEN. Londen 8.817/8 (8.82); Berlijn 75.58 (75 601; Parijs 4.99 1/8 (4.99 1/8); Brussel 32.14 32.06'/,)Zwitserland 42.47 (42.47'/,); Kopenhagen 39.37", (39.371/,); Stockholm 45.42", (45.45); Oslo 44.32'/, (44.32'/,'; New York 1.88 3/8 (1.88 3/8); Lire Bankpapier 6.30 16.35'. Prolongatie 3/4; Part. disc. 9/16; Dag geld Registermarken 27'/,: Handels-Sperrmar- ken 8; Reismarken 50'/,; Bankpapier 26'/,. Aangereden. In de Raadhuisstraat te Alphen was de groenlenhandelaar H. Loogman aangere den door een auto. welke bestuurd werd door een koopman uit Haarlemmermeer. De groentenhandelaar was ernstig ge wond. De Officier van Justitie eischte tegen den koopman f. 50 boete subs. 50 dagen hech tenis. De Rechtbank heeft hem 't-ans vc.oor deeld tot f. 25 boete subs. 25 dagen hech tenis. In de verboden straat. In de Bakkersteeg te Zoeterwoude had een chauffeur met zijn auto de 9-jarige Nico Overdevest aangereden, waardoor het knaapje vrij ernstig werd gewond. De Bak kersteeg was bovendien nog voor het ver keer afgesloten. Terzake veroorzaken van lichamelijk let sel door schuld heeft de autobestuurder terecht gestaan; de Officier vorderde tegen hem twee maanden gevangenisstraf. De Rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot f. 25 boete subs. 25 dagen hechte nis. en voorwaardelijk twee maanden ge vangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Gevolgen van autobotsing. Op 14 Januari van dit jaar had op den Rijksweg nabij Oegstgeest een botsing plaats tussohen twee auto's, tengevolge waarvan verschillende personen vrij ernstig werden gewond. Terzake veroorzaken van lichamelijk let sel door schuld heeft de chauffeur J. O. uit Rotterdam terecht gestaan, tegen wien de Officier een maand hechtenis had geëischt. De Rechtbank achtte hetgeen ten laste was gelegd, niet bewezen, en sprak ver dachte vrij. Stelende huisbediende. Ten nadeele van eenige leerlingen in een kostschool te Voorschoten, had een huis bediende uit die inrichting diverse voor werpen gestolen. De Officier had tegen verdachte, die de feiten bekende en zei uit armoede te heb ben gehandeld, zes maanden gevangenis straf geëischt. De Rechtbank heeft thans uitspraak ge daan en verdachte een maand gevangenis straf opgelegd. DE BOSCH JESM ANN EN STERVEN LIT. De Boschjesmannen. die, zooals alge meen bekend is, op een zeer lage trap van ontwikkeling en beschaving staan, sterven langzamerhand uit. Zij leven thans terug getrokken in de Kalahari-woestijn van Zuid-Afrika, maar steeds wordt hun aan tal minder, omdat hun voeding absoluut onvoldoende is en gevechten met de nabu rige stammen en het ontbreken van de primitiefste hygiënische ideeën de gelede ren dunnen. De ..San", zooals zij zich zelf noemen, leven van insecten en mieren- eieren, en ze zijn heel gelukkig, wanneer het land getroffen wordt door een sprink hanen-plaag. Deze dieren vormen voor hen een delicatesse. Af en toe eten zij ook vleesch van de in de nabijheid levende dieren, die zij met vergiftige pijlen schieten Zij hebben geen vaste woonplaats, hun instrumenten bestaan uit steen. lederen keer. wanneer de levensomstandigheden hen dwingen, verder te trekken, laten zij de grijsaards en kinderen, die niet mee kunnen komen, achter. Voor zij met de Europeanen in aanraking gekomen waren, konden zij slechts tot drie tellen, on ken den in het geheel geen ijzer. De Boschjes mannen, die zeer klein van gestalte zijn, hebben een uitgesproken aanleg voor kunst hetgeen blijkt uit hun teekeningen, mimiek en dansen. In historische tijden waren zij over groote gebieden van Afrika verspreid, maar hun voornaamste vijand, de ..Bantu" heeft hen teruggedrongen. Om nu het algeheele uitsterven van de Boschjesman nen te voorkomen, is men thans van plan. ze alle in een bepaald gebied te verzamelen, evenals dit met de Roodhuiden in Amerika, gebeurd is. DE KLEUR DOET HET HEM!! Onlangs noodigde de Amerikaansche in genieur S. H. Hibbens verschillende gasten uit voor een feestmaaltijd in een groot hotel te Chicago. De heerlijkste spijzen stonden op tafel; voorgerechten, malsche slaatjes, heerlijk vleesche en frisschejonge groenten lokten tot toetasten. En toch was nauwelijks een der gasten in staat om iets naar binnen te krijgen. Op hetzelfde oogenblik, dat zij gingen zitten, was hun eetlust reeds verdwenen. Het was alsof het heele gezelschap betooverd was. Maar Mr. Hibbens, die slechts een experiment uit haalde, is geen toovenaar. Hij is slechts belichtingsingenieur. En met een kleine technisch truc veranderde hij de kleu ren der spijzen. De selderij werd knalrood, het vleesch nam een afschuwelijke giIjs witte kleur aan, de sla werd blauw en de groene erwten zagen er uit als zwarte ca- viaar, die door een vergrootglas bekeken worden. De melk was bloedrood en de ap pelmoes leek op teer De bedoeling van mr. Hibbens was op die manier te bewij zen welke een enormen invloed de kleu ren op de menschen uitoefenen en niet alleen het gezicht, maar ook den smaak be ïnvloeden. Voortbouwend op deze theorie hebben de Amerikaansche luchtvaartmaatschappijen hun vliegtuigen van binnen door kleuren- deskundigen in laten richten. In de praktijk is gebleken, dat de kleuren ertoe bijdragen, om een passagier luchtziek te maken of niet. Is het vliegtuig van binnen groen geschil derd, dan reizen de passagiers veel aange namer dan wanneer de kleuren geel en bruin zijn, die spoedig een gevoel van ziekzijn te weeg brengen. Daarom ook gebruikt men in den laatsten tijd zelfs groene wollen dekens en tijken in de vliegtuigen en men vermijdt liefst alle spijzen die een gele of bruine hebben. Interessant is ook het experiment, dat een groote New Yorksche firma onlangs onder nomen heeft. Het centraal-bureau. waar on geveer 50 employe's werkten, moest nieuw geschilderd worden en men koos donker blauw. in plaats van het vroegere geel. Tot groote verwondering van de directie klaag den 's winters alle employé's er over, dat het lokaal zoo slecht verwarmd was. Toch bedroeg de temperatuur 22 graden, dus zeer normaal. Zelfs toen men ertoe overging de temperatuur tot 24 graden te verhoogen, hielden de klachten niet op. Tot men weer op het idee kwam, de wanden wederom geel te schilderen. En toen vonden de employé's een temperatuur van 24 graden veel te hoog! Volgens deze resultaten heeft mr. Hibbens, een geheele kleurenleer opgebouwd. Volgens deze leer zijn rood en geel opwekkende kleu ren. die de energie en de arbeidsvreugde ver hoogen. Groen en blauw hebben daarente gen een kalmeerende uitwerking. Bruin is neerdrukkend, terwijl wit alleen wel het zonlicht aantrekt, maar koud aandoet en daarom beter in combinatie met rood, geel en oranje gebruikt kan worden. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 22 Juni 1939. Tarbot f.0.490.32; Tong f.0.930.62 per kg.; Zetschol f.23—21; Kleinschol f. 17.50—7; Bot f.13—3.70; Schar f. 4.70—2.20; Tongschar f.17; Groote roode poon f. 5.102.70; Middel schel- visch f.1514; Kleinmiddel schelvisch f. 9.50 7.50; Kleine schelvisch f7.804.20; Groote gul f. 7.50—5.60; Kleine gul f. 6.70—4; Wijting f. 4.50—1.70; Makreel f. 5—2.70 per 50 kg.; Ka beljauw f.5021 per 125 kg.; Vleet f. 1.801.30; Koolvisch f. 1.100.50 per stuk. Besomming trawlers: Viking Bank IJm. 183 530 manden f.2290; Flamingo IJm. 25 390 man den f.1780; Claesje RO. 46 260 manden f.1630. Besomming Logger: SCH. 225 f.1810. SCHEVENINGEN, 22 Juni. Volgens radiografische berichten uit zee was de vangst van de KW. 45 hedenochtend 3 kant jes haring. Alle soorten Koolplanten steeds leverbaar. Geteeld van onze elite koolzaden. W. SEGAAR Czn. - Zaadhandel DIEFSTEEG 8 - TELEF. 1195 2182 (Ingez. Med.) DE TEELT VAN KOOL. De kool in het algemeen genomen stelt aan den bouwgrond hooge eischen. Boven aan staat hierbij bloemkool, dan volgen roode en savoye kool. dan de spruitkool en dan de boerenkool. Waar laatstgenoemde geen redelijk gewas maakt, behoeven we dus een van de andere soorten niet te te len. Niet in de eerste plaats geldt het hiel de bemesting, hoewel direct kan worden gezegd, dat deze niet slecht mag zijn. Vooral vraagt de kool een goed waterop- gevenden en waterhoudenden bodem. Dit bij uitstek waterbevattend produkt mag, ook in tijden van langdurige droogte geen ge brek aan vocht in den grond hebben. Is dit wel het geval, dan staat de groei stil en komt het gewas „in zijn verdriet" zoo- als een praktijkterm luidt, met als gevolg, dat natuurlijke vijanden het gewas gaan teisteren. De klei-, veen- en waterhouden de zavelgronden zijn voor deze teelt dan ook het meest aan te bevelen en de ver buiten onze grenzen bekende koolstreken vinden we o a. in het Noorden van Fries land en Groningen en vooral in Noord- Holland (de Streek en Broek op Langen- dijk). Op genoemde grondsoorten kweeken we dus de zomer-, herfst- en wintersoor- ten van bovengenoemde kool. Op zand gronden behoeven we dit niet in het groot te probeeren: meestal loopen deze late teelten daar op een fiasco uit En dan vooral de bloemkool kan in den zomer moeilijk op lichte gronden gekweekt. Wel kan dit veelelschend gewas op de lichte gronden worden vervroegd, geheel of tij delijk onder glas gekweekt. Bekende cen tra voor deze vroege teelt zijn bijv. Loos duinen (zandgrond) en de zavelgronden van het Westland. Laatstgenoemde vor men een natuurlijk mengsel van zand- en kleigrond. De van nature waterrijke gronden zijn dus voor den verbouw van kool het meest «■eschikt en we zorgen door van tijd tot tijd een diepere grondbewerking toe te passen, dat het grondwater steeds gemak kelijk tot in de bovenste lagen kan opstij gen. Tevens wordt de waterhoudendheid verhoogd door gebruik te maken van na- tuurmest, dus stalmest in alle soorten, goed doorvroren baggeraarde. kompost, afval van slagerijen en vischafval. om maar de voornaamste te noemen. Genoemde mest- oorten ziln volledig, d.w.z. bevatten al het benoodigde plantenvoedsel en behoe ven meestal niet door kunstmest te worden aangevuld. Soms is een stikstofgift van bijv. 2 kilo Chilisalpeter of l'/j kilo zwa velzure ammoniak oer 100 vierk. meter zeer aan te bevelen om den groei op gang te helpen. Waar men bij de koolteelt vooral op dient te letten dat is het toepassen van wisselbouw. Dus met het uitplanten zoo veel mogelijk elk jaar van grond wisselen Vooral op lichte gronden is dit van zeer groot belang. Hierin komen immers vaak de bovenbedoelde natuurlijke vijanden het meest voor en overwinteren op de een of andere manier ter plaatse. Dit geldt voor ziekten, zoowel als voor ongedierte. En vooral vraagt de kool een open groeiplaats. D.w.z. steeds in de zon. dus niet in de scha duw van opgaand hout of hooge huizen en dan liefst op den vollen wind. Kool is een van de weinige groente-gewassen, welke we het liefst op den vollen wind kweeken. Het gewas is dan steviger en heeft minder last van de bekende koolrups. Zooals be kend wordt kool steeds op een plantbed uitgegooid om later te worden uitgeplant. Van bovengenoemde soorten kan nu alleen de boerenkool nog gezaaid, want laatstge noemde soort kan nog begin Augustus wor den geplant. Het geeft op de meeste gron den dan nog een flinke kop Later uitzet ten is niet aan te raden. Dit gewas is een geschikte volg-groente na tuinboonen. aardbeien, doperwten en vroege aardappe len De andere kool zaaien we in hoofdzaak half April en planttijd is half Juni. Liefst moeten deze soorten met den langsten dag aan den groei zijn. We zaaien niet te dicht om mooie, stevige planten te krijgen. Let vooral met dit droge weer met Noorden wind op de aardvlooien. Dit gedierte heeft een hekel aan water en door een paar maal per dag te gieten kunnen we ze soms Ver drijven. Zijn de plantjes erg aangetast geef dan per 10 vierk. meter 2 ons Chilisalpe ter. In water oogelost. Dit zet tot groei aan. 25 gram Dermix in water gemengd, doodt de aardvlooien. Een vijand van de bloemkool is op vele gronden de koolvlieg. Andere soorten kool worden hierdoor veel minder of niet aangetast. Door den gTond rondom de planten wat op te hoogen en om elke plant een koolkraag te leggen, heeft men van deze vlieg geen last. De eieren worden n.l. gelegd daar waar de plant uit den grond komt. De latere vuil witte maden vreten de hoofdwortel kapot. Koolkragen zijn gemaakt van asphaltpa- pier en in den tuinbouwhandel verkrijg baar. Op vele gronden is de knolvoet de groo te ramp. Door een slijmziwain (schimmel) wordt de hoofdwortel aangetast en doet dit orgaan sterk opzwellen, terwijl de zij - wortels meestal dood gaan Deze ziekte is beter te voorkomen, door sterke bemesting en door het toepassen van wisselboow dan te genezen. Ze tast alle soorten aan' ook de boerenkool, hoewel deze het meest sterk is. Aan te raden is aangetaste gron den in het najaar (November' te mesten met 35 kilo gebluschte kalk per 100 vierk. meter en deze kalk onder te spitten Aan te bevelen is in de eerste drie Jaar geen kool of aanverwante gewassen te kweeken, dus ook geen rapen, radijs, mos terd. rammenas e.d. Voor zoover ons be kend is voor deze kwaal geen kruid ge wassen. Tegen de koolrups kan men spuiten of stuiven met Denis. Dit is een niet giftige stof en doodt de rupsen wel. Het scheuren of barsten van de roode en savoye kool kan worden voorkomen door de planten met de schop op te lichten, zoo, dat de meeste wortels breken. Vragen op tuinbouwgebied aan de Re dactie onder moto: „Tuinbouw". LEIDEN. 21 Juni. Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken" 1 Per 100 Kg.: Peen 1—7; Aardappelen 2.60— J 5.60; Andijvie 23; Sla 2; Aardbeien 20—42; j Snijboonen 1736; Stamboonen 3441; Tuin-B boonen 4—7; Doperwten 8—16; Peulen 6—19; I Postelein 1.504; Spinazie 1.508.50; Tomaten' J A 20—24, B 24—26. C 18—20, CC 12. Per 100 st.: Andijvie 0.50—2; Komkommers 2—5.10; Bloemi kool 2—13.10; Salade 5070; Perziken 3,60—8. Per 100 bos: Kroten 1.302.80; Pieterselie 0.30 —1.40; Radijs 1.20—1.90; Selderie 30—70; Uien 0.801.50; Peen 2.506.50; Rabarber 2—6.30. BOSKOOP, 21 Juni Rozen per bos: Else Poulsen 5864; Gloria Mundi 0.70—1.20; Wllh. Kordes 1520; Efiarcllf 2128; Vierlanden 36 47; Florex 29—37; Butterfly 18—22; Rosa- landia 1524; Columbia 1218; Edith Helen 35—50; Pechtold 31—47; MacKeller 15; Rosa Mundi 0.921.76; Aug. Noack 16—19; Claudius Pernet 2430; Ellen Poulsen 40; Mevr. v. Straa- ten van Nes 3060; Hadley 27—38; Wendland 24; Dorus Rijkers 72—98; Duisburg 24—35. Diversen: Clematis Durandi 2331; id. Mevr. Ie Coultre 11.20; id. Prins Hendrik 1.20; Pioenen in soorten 1417; Campanula 25; Acerblad 10. GOUDA. 22 Juni. Veemarkt Aanvoer 970 stuks. 35 Slachtvarkens. vette 24—25 (lev. 2% korting; 320 Mag. varkens 2535; 498 Biggen 1015; Geldersche biggen 1518; 1 rund; 47 Nucht. kalveren 510; 15 Lammeren 56.50; 5 Bokken en geiten 2—5; 1 paard. Handel matig. Alg. markt 399 part. kaas. Ie kwal. met R.M. 2425; 2e kwal. met R.M. 21—23; zware 28 Crisisaftrek 8.2. Handel goed. 298 ponden Boter. Goeboter 70—75; Welboter 65—70. Han del vlug. 107.500 Eieren. Kippeneieren 3.35— 3.50; Eendeneieren 2.602.80. Coöp Z.H. Eierveiling G.A. 175.000 Kippen eieren 56/58 Kg. 3.35—3.40. 58/60 Kg. 3.40— 3.45. 60—62 Kg. 3.45—3.60, 62/70 Kg. 3 60-3.901 bruine 5870 Kg. 3.504.10, kleine eieren 3.10— 3.30. 1000 Eendeneieren 2.40—2.70. KATWIJK a. d. RIJN. 21 Juni. Groenten-I veiling Vroege aardappelen: groote 5-6; 1 Drielingen 3 204.20; Sla 0.501; Bospeen 4.1011 4.80; Radfjs 0.70—1.75. NAALDWIJK. 21 Juni. Bond Westland - Roode bessen 3856; Aardbeien 24—32; Cham pignons 1.15; Alicante 6076; Frankenthalers 4860; Doperwten 813; Dubb. boonen 3337; r Groote boonen 3538; Snijboonen 28—31; Frambozen 65—80; Peulen 1617; Aardappelen 1.25—1.35; Poters 85—95; Kroten 1.702.60; As perges 2431; Sla 60; Peen 2.504; Meloenen 3052; Perziken 4—12; Komkommers 2; To maten; A 3.60—3.70, B 2.30—3.55, C 3.35—350, CC 2.75—2.95, bonken 2.55. NAALDWIJK. 21 Juni. Coöp. Centr. Westl. Snijbloemenveiling Spectrum 1.40—3; Sal mon 1.70—2.80; Licht rose 1.40—3; Geel 180— 2.30; Wit 1.10—2.20; Gemengd 2.40—3.70; Ro bert Allwood 1.602.40; Pelargonium 8; Regal 7.10; Topsy 2.202.40; Gerbera 3.50440; Zo- nalen 0 90—1.80; Jap. Lelie 2.30—4.40: Plumosa 1827; Sprengerle 1115; Lathyrus 26; Vio lieren 1127; Irissen 818; Alstroemeria 29— 50; Gladiolen 15—51. C. J. W. M. van Adrlchem, geb. Michels, n, NIEUWKOOP. 21 Juni. Eierenveiling Aan-;, voer 7500 stuks 3.10—3.50. RIJNSBURG. 21 Juni. Groentenveillng --9 Aardappelen 1.251.40; Drielingen 1—U5J| Peen 4—5.20; Kroten 1.90—2.10; Rabarber 250 —3; Radijs 1—1.40; Uien 50—70; Kropsla 50-w.B RIJNSBURG, 21 Juni. Bloemenveiling H Violieren 1.803.40; Centauria: wit 40—70, blauw 50—60. geel 30—50; Iris; blauw 10-12. lichtblauw 68. gemengd 58; Anjers 30—50; I Imperator 1114; Palma 3050. Gips 3—5J1 Margrieten 3060; Convilli Alba 7090; wit 2.80—3.40; Immulatum 1.403.10; Regal® I 1.40—1.80; Tilifolium 1.40—2.10; Gladiolen. Halley 1 40—2.60, Brillant 2.10—2.90. TER AAR. 21 Juni. Centr. Veiling Andijvie® 10-20: Feulen 0.60—1.70; Doperwten 0.73—H».- Capucijners 70—95; Tuinboonen 37—50; Snn-.-l boonen 2.60—3.15; Dubb. Stampr. 3 55-3-Wji Postelein 24.40; Breekpeen 24.10; Krotei^. 3.60; Rabarber 4—6; Peen 2.80-5; Prei 0.50-43 Sla 50—80: Bloemkool 2—10; Komkommers 25; Aardbeien 95. VEUR. 21 Juni. Het Wapen van Veur^-- 27.172 Kippeneieren 3.55—4.10; 441 Eenden w eieren 2.80—2.90; 10 Ganzeneieren 6; 447 HJP pen 25—75; 10 Eenden 65; 217 Konijnen 0.-1 1.70; 10 Duiven 10—20. VOORSCHOTEN. 20 Juni. Vrije Veiling -J Kippeneieren 3.404; Kippen 50—70: Konune 40—90. VOORSCHOTEN, 21 Juni. Veiling VP.V. - 1 Kippeneieren 3.30—3v50; Eendeneieren 3.10; Duiven 13; Kippen 75; Hanen 19-'"- I op eersten stand aan de Schoolstraat te Voorschoten. nieuw gebouwd en voor alle doeleinden geschikt. In het bijzonder is in VOORSCHOTEN plaats voor zaken in Dames- en Heerenmode, Baby- en Wolartikelen, Fotograaf (speciaal vakman) en Foto-artikelen, Ijzerwaren en land bouwgereedschappen, Kachels en Haarden, Viscbhandel annex Poelierderij en Automatiek. 2169 Te bevragen alle werkdagen op het werk of bij TELEF. 2»! - WILLEM DE ZWIJGERLAAN 86. Gevraagd voor Schevenin-gen (geen pension) 2125 uitstekend k. koken en flink werken. Loon f. 45.- p. m. Brie ven V. G. Zeekant 108, Schev. gevraagd, leeftijd 15 jaar, voor magazijnwerkzaamheden, b. d. N.V. Suikerwerkenfabriek v.h. NIC. DE TOMBE, Gerrit Doustraat 414. 1 ONS BESTE HAM 26 NU 1 ONS EIGEN GEBRAD. KALFSGEHAKT 20 1 ONS SNIJWORST ALLEEN ZATERDAG 2164 Onze overheerlijke Smeerworst en Lunchworst, p. Vt p. 25 ct. Geldersche Schouderham, per half pond 39 ct. lederen dag gekookte Geld. Varkenslever, per ons 15 ct. Te koop: Arbeiderswoningen, Da Costastraat, bij Haagweg, in aanbouw f.3750.— per perceel. Nog slechts 2 stuks bescniK - Inl. Makelaarskantoor E. A. FREIJSER, Stationsweg 45, T"- "f 2142 STEENSTRAAT ëiiiiiniiiiiiiiiiiiiii>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiii"ii,llllllllllllllll"l<lli TRAAT 33 TELEFOON 4038 I M V T I I I 7 I 1 I V. J J_j H-J" 4—:

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 8