De verjaardag van dr. Colijn 3 juli SOsfe Jaargang DONDERDAG 22 JUNI 1939 No. 24306 Zonder lot geen kans trekt Lotisico Vroolijke vrouwelijke vrijwilligers HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt STADSNIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kantoor LOTISICO OUDE SINGEL no. 142 Zeer vele blijken van sympathie Verscheidene duizenden telegrammen kwamen binnen. Winst voor de Vrijz. Democraten Japansch ultimatum te Swatau Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 6 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque* en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zllnt per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco - per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per mndj Uw vertrouwd adres op Loterij ge bied. 2155 ilngez Med.) Een foto van de familie Colijn, gemaakt ter gelegenheid van den ze*ventigsten verjaardag van den minister-president - Op den voorgrond eenige manden, welke Zijne Excellentie van verschillende deputaties gestuurd kreeg. Onder overweldigende blijken van sym pathie en bewondering heeft dr. H. Colijn heden te Den Haag zijn 70en verjaardag gevierd. Reeds in den ochtend waren be halve tallooze brieven, kaartjes en bloem stukken verscheidene duizenden telegram men van gelukwenschen binnengekomen, niet alleen uit Nederland maar ook van de Nederlanders uit Hongkong, Argentinië, de Vereenigde Staten, de Kaapkolonie en an dere deelen van de wereld, alsmede van vele buitenlandsche staatslieden en leidende persoonlijkheden. De minister-president heeft hedenoch tend zijn gewone ambtsbezigheden op het departement van algemeene zaken ver richt. Van de ambtenaren en van de be ambten van dit departement ontving hij een boekwerk met hun handteekeningen van Donald Grove Barnes, getiteld: „George IH, and William Pitt". Onder de vele geschenken, die hij heden ochtend ontving, bevond zich ook zijn in hout gesneden portret afkomstig van een onbekenden vereerder uit Rotterdam. Om halfelf heeft hij te zijner departe menten een deputatie van katholieke vrienden ontvangen, bestaande uit oud minister mr. T. J. Verschuur, staatsraad mr. dr. D. A. P. M. Kooien en het oud-Ka merlid mr. A. baron van Wijnbergen, die den jarige, mede namens de heeren jhr. O. van Nispen tot Sevenaer en prof. mr. dr. P. J. M. Aalberse (die eveneens in het Co mité van aanbieding zitting hadden, doch door ziekte verhinderd waren). „De Eem- mausgangers", een origineele ets van Rem brandt, in antieke lijst aangeboden. Tevens werd aangeboden een album, verzorgd door prof. Huib Luns, met het vol gende opschrift: „Aan dr. H. Colijn, hebben zij, wier namen in dit album vereenigd zijn, bij gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag eere en dank willen brengen als den man, die ruim van blik en kloek van handelen zijn zeldzame talenten met op- reohten zin aan zijn land heeft gegeven, die zijn vaderland als officier en als staats man uitnemend met algeheele toewijding heeft gediend, die door christelijke over tuiging werd bezield en verdraagzaamheid betrachtte, wiens persoonlijkheid een ka rakteristiek Nederlandsoh merk draagt, dien zij waardeeren als nationale figuur." In het album staan de namen van een honderdtal personen uit het economische en sociale leven, uit kringen van weten schap. kunst en onderwijs, staatkunde en recht. Omstreeks 11 uur heeft de minister-pre sident zich naar zijn huis begeven, waar hij den verderen dag heeft doorgebracht. Onder meer werd hem daar zijn door den schilder Roeland Konirfg geschilderd por tret aangeboden. Dit geschiedde voor het centraal comité van A-R.-kiesvereenigingen, den raad van beheer der dr. A. Kuyper-stichting. en de A.R.-leden van de Eerste en de Tweede Kamer. De aanbieding had plaats ten huize van den jubilaris en in tegenwoordigheid van den schilder, door de heeren mr. J. A. de Wilde, dr. M. van Grieken en R. A den Outer, resp. waarnemend voorzitter, waar nemend 2den voorzitter en adjunct-secreta ris van het centraal-comité, dr. J. J. C. van Dijk, mr. J. Terpstra en dr. J. W. Noteboom. resp. penningmeester, secretaris en direc teur van de dr. A. Kuyperstichting. prof. mr. A. Anema. voorzitter van de A.R.-club van Eerste Kamerleden, L. F. Duymaer van Twist en mr. T. A. van Dijken, resp. 2den voorzitter en secretaris van de A.R.-club van Tweede Kamerleden. De heer J. Schouten was verhinderd de A R.-club van Tweede Kamerleden te verte genwoordigen wegens de behandeling in de Kamer van de zaak-Oss. De heer mr. J. A. de Wilde heeft het portret met een kort woord aan den jubila ris aangeboden. Ook de Sleutelstad heeft thans haar eer- Ite vrouwelijke vrijwillige brandweerlieden. Gehoor gevende aan de herhaalde oproe pen van de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming heeft een 37-tal da mes van zeer uiteenloopenden rang en stand, zich aangemeld om te worden inge wijd in de moeilijke taak van de brandweer, teneinde wanneer het onverhoopt ooit noo- dig mocht zijn, hetzij in blok-, hetzij in wijkbrandweer. haar medewerking te ver- leenen. Gistermiddag vond op het terrein van de politiebrandweer aan de Langebrug een instructie door een tweetal hoofdagenten plaats, waarbij de dames werden geoefend in het opstellen van een standpijp, het kop pelen van slangen, enz. terwijl tot besluit echte brandweerjekkers werden aangetrok ken en, zooals de geijkte term luidt. ,met vier stralen op de waterleiding water werd gegeven." Men ziet hierboven een tweetal vrouwe lijke spuitgasten in actie, waarbij de ove rigen geamuseerd toekijken en met ongc duld het oogenbük afwachten, waarop ook zij daadwerkelijk aan het blusschingswerk mogen deelnemen. De S.D.A.P. lijdt verliezen. RESULTATEN DER GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Evenals de verkiezingen voor de Prov. Staten en die van verleden week voor vele gemeenteraden, hebben ook de gisteren gehouden gemeenteraadsver kiezingen, waarbij die in de groote ste den, als meest kenmerkend verschijn sel een vrij belangrijk verlies voor de S.D.A.P. en een nog grootere winst voor de Vrijzinnig Democraten gede monstreerd. Vooral in Amsterdam was de teruggang der S.D.A.P. aanzienlijk (van 17 op 14), terwijl daarentegen de Vrijz. Dem. Bond ^bijvoorbeeld in Haar lem steeg van 2 op 5 zetels. In de hoofd stad, waar de N.S.B. ongeveer driedui zend stemmen meer verkreeg dan bij de Statenverkiezingen en zich drie zetels zag toegewezen, is de S.D.4.P. de meerderheid in den raad, welke zij met de communisten bezat, kwijt ge raakt. Eeinge winst is over het alge meen in den lande ook verkregen door de R.K. Staatspartij, de A.R. Partij, en de Liberalen, terwijl de Chr. Hist. Unie ongeveer gelijk schijnt te zijn ge bleven. (Gedetailleerde uitslagen van de verkie zingen in de groote steden vindt on pagina 2 van het Derde Blad). De Japansche marine-autoriteiten heb ben tot de commandanten der buiten landsche oorlogsschepen te Swatau een ultimatum gericht, waarin zij aankon digen, dat de buitenlandsche bodems de haven van Swatau te 15 uur plaat selijken tijd moeten hebben verlaten. Daarna zullen de Japanners de veilig heid der vreemdelingen aan land niet kunnen garandeeren. Op het oogenblik bevinden zich in de haven de Britsche torpedoboot jager „Thanet" en de Amerikaansche torpedo- bootjager „Pillsbury". De Britsche marine-autoriteiten dee len reeds mede, dat de „Thanet" te Swatau zal blijven ter bescherming van de belangen van Britsche onderdanen. Admiraal Yarnell, commandant der Amerikaansche vloot in de Chineesche wateren, heeft geweigerd het Japan sche ultimatum tot terugtrekking van de „Pillsbury" uit Swatau in te willigen. Hij heeft verklaard, dat de Vereenigde Staten Japan aansprakelijk zullen stellen voor schade aan de personen en den eigendom van Amerikaansche burgers, vootvloeiende uit militaire operaties te Swatau. Inmiddels zullen de Engelsche vrouwen en kinderen en ook onderdanen van an dere landen, die de stad wenschen te ver laten. worden geëvacueerd door een En- gelsch en een Noorsch schip, die in den middag zullen vertrekken, daar hevige ge vechten verwacht worden als gevolg van chineesche tegenaanvallen. Het Japansche ultimatum heeft betrek king op alle buitenlandsche schepen, ook oorlogsbodems. De Britsche torpedebootja ger ..Scout", die buiten de haven van Swa tau ligt, is gereed om zich zoo noodig bij de ..Thanet" te voegen. Volgens berichten uit betrouwbare bron vertrekt de Amerikaansche kanonneerboot „Asheville" morgen naar Swatau. BINNENLAND. De regeling; van den kinderbijslag: door de Tweede Kamer goedgekeurd. (3e Blad). Coördinatie van het vervoer. (Binnenland, 3e Blad). Een luchtafweer-waarborgfonds in Amster dam gevormd. (Binnenland, 3e Blad). H. M. de Koningin maakte heden een in spectietocht langs de grensversterkin- gen in het Noord-Oosten. (Laatste Be richten, le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Ongeanimeerde markt - Nauwelijks prijshoudende opening - Gedrukte stemming - Later aantrekkend - Geen groote koersverschillen - Amerikanen luier - Beleggingen lichtelijk gedrukt. BUITENLAND. .Nieuwe spanningen treden in. (Buitenland, le Blad). Redevoeringen van lord Halifax en Goeb- bels. (Buitenland, le Blad).- Onveranderde toestand te Tientsin. (3e BI.) De Fransch-Italiaansche verhoudingen. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Morgen toenemende bewolking. Regen en onweersbuien met aan merkelijke afkoeling. Zwakke tot matige, tijdelijk krachtige Ooste lijke tot Noordelijke wind. VRIJWILLIGE VROUWELIJKE HULP. Hulp bij verdrinkingsgevallen. Gisteravond had in het V.V.H.-Huis, Gra- vesteen, de eerste lezing plaats van den cursus „Hulp bij Verdrinkingsongevallen", georganiseerd door V.V.H. en geleid door mej. G. Verbrugge, arts. Deze cursus beoogt in vier avonden een overzicht te geven van de maatregelen, die genomen kunnen worden bij ongevallen door verdrinking, voordat dokter of E.H.B.O ter plaatse is. I Dr. Verbrugge had een aandachtig en belangstellend gehoor; er werden vele vragen gesteld en daar het bleek, dat er bij de deelneemsters animo was voor prac- tische oefeningen, zullen deze eveneens in den cursus worden opgenomen. VACANTlEREISJE R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Ook dit jaar werd door een aantal leer lingen van bovengenoemde school het va- cantiereisje gemaakt. En het was éénig! Met stralende zon werd de reis aanvaard na dagen van spanning of het zonnetje ons al of niet zou vergezellen in de richting Nijmegen, Berg en Dal Hier werd in alle opzichten genoten, niet het minst van de prachtnatuur. welke zoovelen van de leerlingen in de stad moeten ontberen. Door de Betuwe, waar ze zich niet onbe tuigd hebben gelaten aan het eten van kersen, ging de tocht naar de Leusderhéide. Na hier den inwendigen mensch te hebben versterkt en te hebben genoten ,ran een prac.htzomeravond op de heide zijn shen weèr even vrooüjk in°estapf voor den terugtocht. Zoowel heen als terug was er een gezellige, opgewekte stemming in de volle autobussen, getuige de vele liedjes, welke uit volle borst werden gezongen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1