STADSNIEUWS BUITENLAND LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 21 Juni 1939 Lette WUekg Algemeene Toestand Een reeks van dementis boven het pril va<u den knappen specialist en recht heeft op een bekroning, die hem erkent als een meester in de wetenschap der Nederlandsche taal. Dc C. W. van der Hooglprijs 1939. De Commissie voor Schoone Lettteren deelt mede, dat de zeer ernstige bespreking van een tweetal auteurs, die haars inziens boven anderen voor toekenning van den C. W. van der Hoogtprijs in aanmerking kwamen, niet zonder meer heeft mogen leiden tot het vinden van een meerderheid voor één van deze beiden. Bij voortduring bleven de uitgebrachte stemmen gelijkelijk tusschen hen verdeeld, zoodat een defini tieve beslissing tenslotte door loting verkre gen moest worden. Op grond hiervan advi seert de Commissie het bestuur, als canai- daat voor den C. W. van der Hoogt-prijs aan de Jaarvergadering voor te dragen den dichter Eduard Hoornlk, voor zijn episch gedicht „Mattheus". Eduard Hoornik De bij loting afgevallen candidaat was Clara Egglnk. voor haar verzenbundel ,,Het Schiereiland". De jonge dichter Eduard Hoornik heeft zich reeds doen kennen als een niet alleen zeer begaafd, maar ook zeer vruchtbaar auteur. Behalve het epische gedicht „Mat- theus", dat in het bijzonder de aandacht der Commissie getrokken heeft, verschenen van hem reeds de bundels ,,Het Keerpunt", ..Dichterlijke Diagnose" en ..Geboorte", terwijl door hem in samenwerking met een tweetal anderen nog de bundel ..Drie op één perron" in het licht werd gegeven. De verzen uit dezen bundel wettigen de verwachting, dat deze auteur zich zal ont wikkelen tot een dichter van beteekenis. Hoewel zijn grootendeels verhalende (of aan het verhaal verwante) poëzie zelden de hooge lyrische verheffing bereikt, waar door het werk van de beste vertegenwoor digers der Nederlandsche dichtkunst zich sedert '80 kenmerkt brengen zijn gevoe lige. meest objectiveerende dichttrant, zijn scherpe, soms verrassende waarneming en zijrt groot vermogen om het zielsleven van ónderen in de vormen der dichtkunst uit te drukken, een traditioneel element der Nederlandsche poëzie, dat geruimen tijd weinig belangstelling genoot, op frissche wijze weder naar voren. Door zijn voor keur voor het epische is hij eensdeels wel licht eerder verwant aan sommige meesters der negentiende eeuw dan aan onze groote dichters van den nieuweren tijd; anderzijds echter sluit hij ook bij deze laatsten aan, doordat hij zich bij de behandeling der ge kozen motieven met talent en élan in de stijlmiddelen der moderne lyriek weet te uiten. Deze gelukkige samenvoeging van het modern-lyrische met het (meer' tradl- tioneel-epische stelt hem in staat een vers te schrijven, dat bij een breeden kring van lezers aandacht verdient, zonder dat hel zich populariteit zoekt te verwerven door veronachtzaming van artistieke eischen. De Commissie meent, dat Hoornik met zijn gedicht ..Mattheus" voorloopig zijn beste werk heeft geleverd, ook al vallen daarin enkele niet geheel geslaagde passages aan te wijzen. Het geheel is echter zoowel in de weergave van het verwarde zielsleven van een ontvluchten geesteszieke als in de evocatie van het moderne Amsterdam, groot van opzet en zeer suggestief van toon en sfeer. De Dr. Wynaendts Francken-prijs. De taak der Commissie was aan te wij zen het. naar haar oordeel, beste werk op het gebied van biographie en cultuurge schiedenis in Nederlandsch proza geschre ven en in de jaren 1935/'38 in druk ver schenen. De Commissie bracht ruim twintig wer ken bijeen, waarvan tenslotte de volgende drie werken overbleven: M. D. Ozinga, Daniel Marot, de schepper van den Hollandschen Lode wijk XIV stijl (1938); Ferd. Sassen, Geschiedenis van de Wijs begeerte in vijf deelen met verschillende titels, eindigend met Wijsbegeerte van On zen Tijd (1938); C. W. Lunsingh Scheurleer, Grieksche Ceramiek (1936'. De beide laatste vatten, elk op zijn bizon der gebied, een rijk feitenmateriaal samen, nieuw gegroepeerd naar eigen inzicht en met meesterschap beschreven. De Commissie heeft gemeend, dat een bekroning van een dezer beide werken ech ter niet ten volle zcu beantwoorden aan de b: Reeling van de prijsvraag. Het v rk van dr. Czlnga ls te beschou wen a); een dsr fcela:~£ Ijkste prestatiën uit de Ncdenandsche historische literatuur der laatste vier jaren. Het antwoordt aan het dubbele doel, waarmede de tweede reeks van den Wynaendts Francken-prijs is ingesteld: het is een biografie van een kunstenaar, die in de Nederlandsche architectuur in ruimen zin een belangrijke rol heeft ge speeld, en het is tevens een stuk cultuur geschiedenis van groote betsekenis. De schrijver is er niet alleen in geslaagd een omvangrijk materiaal over Marot bijeen te brengen, het is hem ook gelukt Marot's werkwijze en Marot's scheppingen te defi- nieeren. De invloed, dien deze Fransche kunstenaar op de Nederlandsche kunst van zijn tijd heeft uitgeoefend is op zeer oor spronkelijke en overtuigende wijze aange geven. Er is veel méér oorspronkelijks in dit werk. onder anderen de ontsluiering van de wijze, waarop het bouwplan van het Loo ls ontstaan. Zeer aangenaam doet het aan, dat dr. Ozinga nergens de grootheid van Marot heeft trachten te overdrijven. De Commissie heeft eenstemmig besloten voor te stellen den Dr. Wynaendts Francken-prijs 1939 toe te kennen aan M. D. Ozinga. De vergadering heeft overeenkomstig de voorstellen, de bekroningen toegekend. Tot Nieuwe leden der Maatschappij werden benoemd: S. Moulijn. mr. J. J. van Geuns, dr. F. C. Bursch, dr. J. A. Goris, dr. E. Rombout, dr. F. M. G. de Feyfer, dr. R. van Roos broek, J. Kikkert, dr. B C. de Savornin Lohman. G. Knop. dr. C. Loris Leipoldt, mr. R. van Royen. dr. D. Loenen, A. den Her tog, mevr. M. de GelderJansen, A. van Cauwelaert. mej. dr. E. J. M. Conradle. dr. Frans Daels, H. van der Bijll, mr. dr. J. J. Boasson, dr. F. C. L. Bosman, dr. C. F. A. van Dam, dr. L M. van Dis. mr. J. Huyts, Jochem van Bruggen, dr. Rud. Mengelberg, mr. W. van Iterson, mr. H. F. W. Jeltes, J. M. Meulenhof. W. Voorbeytel Cannenburg, H. G. van Grol. mr H. C. Hazewinkel. O. L Helfrich. dr. W. Pée. dr. G. van Wljde- I veld, dr. D. J. H. ter Horst. dr. W. van Eeghem. dr. Joh. W. Schotman, E. Hoornik en mevr. Clara Eggink. Na het gemeenschappelijk koffiedrinken heeft mr. j. Linthorst Homan een voor dacht gehouden, getiteld: „Ecnige beschouwingen over de ♦vaarde van het provinciaal be sef in de drie Noordelijke pro vinciën*. Men kan moeilijk geheel zuiver analysee ren. welke gevoelens de stroomingen in de maatschappij beinvloeden en zoo is het buitengewoon moeilijk zelfs bij provinciale organisaties na te gaan, welke motieven haar drijven, doch in het Noorden der lands zijn de bewijzen overvloedig, dat het provinciaal beéef nog steeds zeer veel be- teekent. Men moet onnut provincialisme bestrijden, doch men moet een provincia lisme bevorderen, dat in het eigen deel des vaderlands waarlijk opbouwend werkt en goede dingen tot stand brengt. Ook bij het huidige streven naar meer gemeenschaps zin kan de provincie als „subnatlonale ge meenschap" veel goeds doen gToeien. Zoo is er niet alleen een staatkundige, doch ook een maatschappelijke autonom e, zich ook uitende in „Heemkunde" en „Heem schut". In Friesland komt de taai-factor dit alles versterken, doch ook in Drente en vooral in Groningen is deze factor niet afwezig, al is zij daar dan anders. Door ziln eigen taal en letterkunde staat het provinciaal besef in Friesland wat dat betreft apart, doch overigens is er tusschen het provin ciaal besef in de drie gewesten niet een prinicpieel verschil. Wel heeft het nieuwe blad voer volkskunde en samenleving „Saxo-Frisia" nog menig misverstand weg te ruimen. Een Zeeuw en een Limburger, een Gel dersman en een Brabander, een Fries, een Drent, een Groninger, het zijn allen goede vaderlanders met een eigen karakter, dat het nationale gezin bont en levendig maakt. In het Noorden ls dit goed te z'en, doch stellig ook in vele andere streken. Het was goed en gelukk g, dat het regee- rinzsjubileum van Hare Majesteit de Ko ningin in de nationale hoofdstad is gevierd en dat het provinciaal van oprzet was. Camera-Obscura-tentoonstelling. Na afloop der vergadering is in de uni versiteit-bibliotheek een tentoonstelling ge opend betrekking hebbend op Hildebrand en de Camera Obscura, welke honderd ja ren geleden verscheen. Deze zeer belang wekkende verzameling, bijeengebracht door ar A. van Rijnbach. bibliothecaris van de Maatschappij, is afkomstig van de familie Beets en van dr. J. Dyserinck en is ver maakt aan de Maatschappij. Allereerst is geëxposeerd de volledige uit gave van de Camera van de eerste druk uit 1839 tot en met de 28e druk uit 1935. die in September a.s. door de 39e en de 40e zal worden gevolgd. Onder deze uitga ven bevinden zich zeer merkwaardige exem plaren. Bijv. de derde Zuid-Nederlandsche uitgave. Het exemplaar van de zesde druk, dat Hildebrand voor de volgende uitgave klaar maakte toen de spelling De Vries en Te Winkel werd ingevoerd. Wij noemen verder de eerste geïllustreerde uitgave, waarvan maar enkele afleveringen zijn verschenen. Er zijn enkele jubileum-uitga ven, zooals de tiende met illustraties van F. Carl Sierlg en een bijzonder fraai gebon den en uitgevoerd exemplaar van de vijf tiende druk, zooals er slechts vier zijn ver schenen. Hier vinden wij ook „Noodige en overbodige opheldering van de Camera Ob scura", die Beets na vhftig jaren schreef en waarvan nog twee drukken tijdens zijn le ven zijn verschenen. Het manuscript daar van is mede tentoongesteld. Een andere afdeeling vormen allerlei za ken, welke in verband staan met de Ca mera. Zeldzaam zijn de teekeningen van K. F. Bombled voor de eerste geïllustreer de uitgave en een zeer klein stukje ma nuscript. het eenlge overgeblevene, met teekeningen van Beets. Aankondigingen etc. van tooneelvoorstelllngen o a. van een opvoe ring van de Familie Kegge in 1890 met Wil lem van Zuylen als Kegge. Voorts bladen en tijdschriften, waarin voor het verschij nen van de Camera gedeelten zijn versche nen, zooals in De Nederlanden (1841'42), studentenalmanakken enz. In een exem plaar van „The illustrated London News" zien wij teekeningen van proeven met een onderaardsche schletblaasbalg zooals Hil debrand die in Schipper Rietheuvel heeft beschreven en een brief van Hildebrand aan den schipper naar aanleiding daarvan. Wij noemen nog een Vermetel vervolg en slot op Gerrlt Witse van een onbekenden auteur. Op de tentoonstelling vinden wij verder tal van portretten van Beets en zijn vrien den, het oudste van 1838 uit den Neder- londschen Muzen-almanak. Verder de oor- srponkelijke teekening van Haverman. Onder de vele vertalingen in alle moge lijke talen noemen wij de Italiaansche van de Familie Kegge, .die op de voor-pagina heet: La famiglia Hegge, door Nicola I Beets; op de titelpagina is Hegge Kegge geworden, maar wordt de schrijver Nicola Beest genoemd. Tenslotte biographieën, oorspronkelijke brieven enz., waarbij wij niet mogen ver geten het werk van dr. A. Beets '1938 1), die een schat van aanteekeningen over de Camera op kaartsysteem verzamelde. De tentoonstelling is Donderdag-, Vrij dag- en Zaterdagmiddag van 25 uur voor belangstellenden toegankelijk. 25-JARIG JUBILEUM H. SEL1ER. Heden viert de heer H. Selier, meester knecht der N. V. van 't Hooft en Co., Oude Rijn 2933. den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst van deze vennootschap trad. In de versierde fabriek werd hij hartelijk toegesproken door den directeur, die hem namens de N.V. een passend geschenk aan bood. Daarna werd het woord gevoerd door den commissaris, een vertegenwoordiger van het kantoorpersoneel en een van het fabriekspersoneel, die leder op hun beurt een stoffelijk blijk van waardeering overhandigden. In den loop van den dag was er een gezellig samenzijn van het ge zamenlijk personeel ten huize van den ju bilaris. CONCERT IN „RHIJNGEEST". De patiënten van het sanatorium „Rhijn- geest" genoten gisteravond in het park van bovengenoemd sanatorium van een zeer goed concert, dat werd aangeboden door het muziekgezelschap Orpheus", dir. de heer W. Chr. de Vries. Een trompetsolo werd op keurige wijze door mej. Nell Boerree uit gevoerd, waarna zij een bouquet Campanu la's uit d handen van een patiënte in ont vangst mocht nemen. Het hartelijk applaus na elk nummer bewees hoe de vele patiën ten dit concert op prijs stelden. Aan het einde van dezen avond heeft dr. H. W. Bor- gerhoff Mulder. 1ste geneesheer van het sanatorium „Rhijngeest" en wnd. genees- heer-dir. der gestichten, het gezelschap uit naam der patiënten dank gezegd voor het gebodene. CHR. HIST. UNIE. In verband met den gunstigen uitslag der verkiezing voor de C. H. Unie, had het bestuur besloten een feestelijke samenkomst te organiseeren voor de propagandisten en verdere belangstellenden. Deze samen komst werd gisteravond in „Prediker" ge houden en was uitstekend bezocht. De leiding berustte bij den heer Tymstra, voorzitter der afdeeling. Na de opening hield de voorzitter een inleidende rede, waarin hij neg eens den uitslag releveerde en er enkele politieke beschouwingen aan vastknoopte. De heer Wilbrink was dankbaar voor den uitslag der stemming, waaruit waardeering i sprak voor het werk der Unie. De publieke zaak is alleen gediend door persoonlijken j arbeid en persoonlijke daadkracht; de lijst der Unie geeft hoop op het beste; de jon gere leden mogen er ln slagen, het werk der ouderen te verbeteren. Gerekend in percentages heeft de Unie de grootste winst gemaakt: de verschuiving I in het percentage van de partijen ter lin kerzijde is zeer gering geweest; de rechter zijde ging ongeveer 4V; pet. vooruit. Met een opwekkend woord om n$ de zomerrust de taak weéT op te vatten, die van gelijke waarde is als de art>eid voor Kerk. school en maatsdhapipij, om steeds sterk te staan in tijden van verkiezingen, besloot de heer Wilbrink zijn rede. Declamatie van den heer E. van Duuren en pianospel van den heer B'arendse Jr., wisselden de bijeenkomst af. Om 11 uur sloot de heer Joh. de Groot met dankgebed. I -!-U:l AUTOTOCHT „OUDEN VAN DAGEN". Een onvergetelijke middag. Men schrijft ons: Begunstigd door uit stekend. niet te warm weer. togen gisteren 491 personen oudere en jongere over den nieuwen rijksweg naar Groenendaal Heem stede. Nadat, dank zij de goede zorgen van de politie het lichtsignaal Breestraat en de overweg zonder eenlge vertraging waren gepasseerd, gleden we weldra over den nieuwen weg, met zijn moderne bruggen bouw. viaducten, wijde uitzichten, voor de oudjes die vla de couranten zooveel over dezen weg hadden gehoord, een ongekend genot. Te half drie werd Groenendaal be reikt, waar op de mooie parkeerplaats rus tig kon worden uitgestapt en weldra allen een plaatsje vonden en onmerkbaar voor zien werden Van een heerlijk kopje koffie, waarbij de dames krentenbroodjes presen teerden. als ieder jaar weer gratis verstrekt door de firma Van der Mey. De grootste verrassing voor de oudjes was de muziekwagen van de firma Hille. koek en beschuitfabriek te Zaandam, die dezen wagen gratis ter opluistering gezonden had en die den ganschen middag het eene vroolijke liedje na het andere de lucht in zond, zoodat al wiegelend en trappelend koffie werd gedronken en later zelfs een rondedans om den wagen werd gemaakt, aangevuurd door jeugdige chauffeurs en voorafgegaan door een der oudjes die als een echte tambour maitre zijn stok door de lucht cirkelde. De speeltuin met draaimolen, glijbaan en schommels deed velen zich jong voe len, er werden briefkaarten geschreven en een Ijsje gekocht, limonade gedronken en gesnoept uit de Midzazakjes, een attentie van deze combinatie, welke buitengewoon op prijs werd gesteld. Veel te vroeg naar ieders zin moest weer worden ingestapt, maar het pakje tabak en de thee blijven de eerste dagen een tastbaar aandenken aan dezen voor ieder een onvergetelljken middag. En al zullen velen in hun kleine woningen voorloopig geen wuivende hoornen zien en het gevoel van ruimte en vrijheid missen, onze ouden van dagen weten dat hen het volgend jaar weer zulk een dag wacht, een dag, die evenveel bestaansrecht heeft als den Moe derdag. Hoewel dr. Horst via den luidspreker van den Hillewagen, op 't terrein ledereen be dankte. willen we nog eens extra omen dank uitspreken aan de polltic van de ver schillende dorpen, die den stoet zoo keurig begeleidde onze eigen politie noemden we al aan de garagehouders, die bussen of auto's beschikbaar stelden en aan de firma Hille voor het genot wat ze den oudjes verschafte. En ten slotte aan alle ingezetenen van Leiden en enkele oud-stadgenooten, die het door hun giften op lijsten en in bioscopen mogelijk maakten, dat 425 oudjes volop ge noten zonder dat door gebedel voor gaven in natura de middenstand extra belast werd. Nu zou een woord van dank aan de auto bezitters moeten volgen, maar dezen ge noten minstens evenveel als de comité- leden en de oudjes. Dezen roepen we dus allen een „tot weerziens in 1940" toe. PLANTSOEN-CONCERT. Morgenavond te 8 uur zal de Leidscho Christelijke Harmonie-Vereeniging, direc teur de heer H. J, A. Bokhovem, het vierde concert van den Bond van Leidsche Harmo nie- en Fanfare-Vereenlgingen in het Plantsoen iMusis Sacrum) verzorgen. Het publiek wordt beleefd verzocht gedurende de uitvoering niet te loopen. Eventueel ..niet doorgaan" zal op de ge wone manier bekend gemaakt worden. Het programma luidt: 1. Jour de Fètc, niarsch: 2 Le Lac Mysterieux, ouverture, A. Pellegrini; 3. Voix Roumaines, wals, m! J. H. Kessels; 4. Dans L'Azur, fantasie. 0. Gognelet; 5, Feestmarsch, Van der Glas, - Pauze - 6. Prins Eitel-Friedrich, marsch. H. L. Blankenburg: 7. La Kermesse au Bois, fantasie; 8 Wiener Praterleben, S. Trans- la teur; 9. Une Soirée d'Automne aux Ar dennes, A. Govaert; 10. Marsch. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Boekdrukkerij voorheen L. van Nifterlk Hzoon, Kaiserstr. 9, Leiden. Procuratie verleend aan: A. C. Rave- steynPenning, Warmond. (Beperkende Be palingen.) J. van der Lijn, Zuideinde 6. Alphen a. d. Rijn. Timmerman. De zaak is met ingang van 1 Mei 1939 omgezet ln een vennootschap onder firma onder den naam: Jb. van der tyjn en Zn. Vennooten: J. van der Lijn en P. van der Lijn. Alphen a. d. Rijn. Soort van bedrijf: molenmakers, timmer- en aan nemersbedrijf. Men zie verder voor Stadsnieuws paf. 3 van het Tweede Blad. In officleele kringen te Londen wordt ver klaard. dat de berichten, volgens welke de onderhandelingen van Strang en Molotof óók op het VerTe Oosten betrekking heb worden geruimd en men het, althans ln principe, eens zal worden. Wordt een accoord bereikt, dan zal een aanvang kun nen worden gemaakt met de opstelling van ben absoluut in strijd met de waarheid zijn. den tekst der overeenkomst, een werk, dat Naar Reuter verneemt worden bedoelde vermoedelijk weinig tijd zal vergen, besprekingen uitsluitend op een strikt Ook de pers is zeer optimistisch. Europeeschen grondslag gevoerd. Blijkens een Reuter-telegram uit Moskou Ook het Russische agentschap Tass geeft laat men zich in Sovjet-kringen over de 2072 HOOGE ft 'JND'JK 96 TEL 226IO GENERAL MOTORS SPECIALISTEN (lng«2. Med.) KONIJNENSPORTVER. L.E.O. Gisteravond hield bovengenoemde konij- nensportvereenlging een ledenvergadering in ..Royal" alhier. Na behandeling van verschillende agenda punten vond de verkiezing plaats van het nieuwe bestuurslid J. J. Macdaniel te Oegst- geest, wegens het bedanken als lid van den lsten secretaris H. Peter. Voorloopig wordt het secretariaat waar genomen door den 2den secretaris H. E. Christiaanse, Zoeterwoudsoheweg 88, Lei den. zoodat alle correspondentie aan hem moet worden gericht. Vervolgens besprak de heer J. Rol. keur meester van den raad van beheer, verschil lende konijnenrassen, aan de hand van door verschillende leden medegebrachte dieren, t.w. Vlaamsche Reus, haaskleur en geel, Havana, Blauwe Weener. klein licht zilver blauw en geel. Deze causerie werd met groote aandacht gevolgd, zoodat vele aanwezigen hun kennis op het gebied van de konijnensport weer hebben verrijkt. een formeel dementi van de in de Duitsche bladen gepubliceerde berichten over de moeilijkheden bij de onderhandelingen te Moskou Bedoelde bladen, aldus Tass. be weren, dat de sovjet-regeerlng de garantie eischt van haar Oost-grenzen en dat deze etsch het beletsel vormt van de sluiting van een drie mogendheden accoord. Wij zijn gemachtigd te verklaren, dat deze Duitsche mededeeling volkomen ongegrond en ver zonnen is. Hierop geeft het Duitsche Nieuwsbureau volgend commentaar: De Moskousche onderhandelingen zijn. vooruitzichten van de conferentie nog steeds niet uit. Ook de Russische pers zwijgt Alleen publiceerden alle Sovjet bladen dezer dagen een artikel van Lloyd George, dat een waarborging der Baltlsche Staten bepleit. De „Daily Telegraph" meldt, dat de En- gelsche onderhandelaars Molotof een nieuwe formule zullen voorleggen, die niet heel veel van de oorspronkelijke Engelsche opvatting verschilt,, maar aan de Russische behoeften zou voldoen. Deze formule zou in houden, dat „de drie mogendheden zullen samenwerken om weerstand te bieden aan zooals bekend ls, sedert de vor'ge week Vrij- agressie. Een algemeene garantie zal zich dag nog steeds niet hervat, omdat, gelijk reeds herhaaldelijk gemeld is. de kwestie der schriftelijke vastlegging der Britsche verplichtingen in het Verre Oosten in geval van een Sovj et-Russisch-Japansch con flict den Britschen onderhandelaars zoo onaangenaam is. dat zij tot dusverre er nog niet toe hebben kunnen besluiten om dezen Russische elsch te aanvaarden Als even on aangenaam echter gevoelt men het in Lon den. dat dit pijnlijke dilemma der Britsche buiten) andsche politiek door de Duitsche en Italiaansche pers meedoogenloos ont huld is. Daarom heeft men ook de uitwerking van het eigen, meer dan twijfelachtige .dementi" in het geheel niet eerst afge wacht en het Sovjet-Russische agentschap Tass thans eveneens tot een soortgelijk „dementi" gebracht, waarin echter volgens de van ouds bekende methode wederom iets gedementeerd wordt, wat nooit tevoren be weerd is. om daardoor de ware feiten te uitstrekken tot de randstaten en Nederland en Zwitserland". De andere punten bieden geen moeilijkheden, die niet gemakkelijk overwonnen zouden kunnen worden. Nog een dementi. Khalid Hud, de afgezant van koning Ibn Saud van Arabia Saudia. die een bezoek heeft gebracht aan Hitier te Berchtesgaden, heeft in een Interview, dat hij aan een \er- tegenwoordiger van Reuter toestond naar aanleiding van de Italiaansche berichten volgens welke de zoon van koning Ibn Saud een ultimatum zou hebben gericht aan de Britsche regeering, verklaard: „Wij zün goede vrienden van Engeland". Khalid Hud dementeerde ten stelligste, dat zijn bezoek aan Hitler in verband zou hebben gestaan, met dit ultimatum. „Mijn bezoek, aldus spr.. was zuiver een tegen bezoek op dat, wat Goebbels verleden jaar aan het hof van koning Ibn Saud heeft ge bracht". Khalid Hud verklaarde verder, dat hij om gezondheidsredenen te Berlijn vertoefde en herinnerde er aan. dat hij tevoren een be zoek had gebracht aam Londen en Parijs. In de Wilhelmstrasse worden de Italiaan- ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde op proefschrift getiteld: „Far- bensehen und Zapfenfunktion bei der Sing- drossel" de heer P. J. van Eek, geboren te doen vergeten. Philippine en wonende te Eindhoven. Want nog nooit heeft een Dultsch blad Geslaagd voor het doctoraal examen rech- gesproken over de garandeering van de ten: de heeren H. de Vries (Leiden), P. Ver- Russische grenzen in het Verre Oosten, wel loren (Nijmegen), F. B s' Jacob (Wasse- echter in overeenstemming met de feiten naar) en mej. J. A. A. Verkerk (Leiden): over de schriftelijke vastlegging van de voor het candidaatsexamen wis- en natuur- Britsche hulpverleening aan Sovjet Rusland w„r,.H,i llt- kunde, letter L mej. A. C. v. Dorssen (Noord- m geval van een conflict met Japan het- persbsrtchten eveneens gedementeerd wijk) en de heer K. Thieme (Rotterdam) geen niet het geringste uit te staan heeft Een welingelichte woordvoerder noemde met een garandeer.ng van g enzen. onzinnig, hoewel ze op opvallende wijze Deze even wanhopige als stumpsracht.ge v v pogingen tot dementeeren der Londensche persregie kunnen echter op geenerlel wijze misleiden ten aanzien van het doode punt ln de Moskousche onderhandelingen, dat natuurlijk met het ooe op de toenemende Britsch-Japansche spaennlng ln de Tlent- sinkwestle, een van dag tot dag onaange- namer uitwerking heeft. Men ziet, hoe van Duitsche zijde Scha deTfr?^H^,11J^„R°Le.1;h""CheK) De sultan van Marokko, die. zooals men Te Londen oordeelt mem echter de voor- weet than, Frankrllk bpzoekt noodigde uitzichten der Brltsch-Fransch-Russtsche v"1' ,f,,ra"„'u£ ,D-tnraat een- onderhandelingen over het sluiten van een de,1} .Premier uit, aan het protectora»! ',1011-agrcssle-pact thans gunstiger. Het jelfoe bezoek te brengen als dat heiw« jongste memorandum der Soviets is ln Dalaoier ln Januari aan Algerije en lu»'- studie genomen en men "elcoft dat c'c heeft gebracht Zonder deze ultnoodigms ctandpnntsn van l:r de r- af te slaan, heeft Dalaoler de vrees geui'. e Uaar in overeenstemming komen, iaat hij ln verband met de Internationale Men is van oordeel, dat er goede kansen gebeurtenissen, die zijn aanwezigheid in oe voor het doctoraal examen wis- en natuur kunde. hoofdvak plantkunde: de heer B. J. D. Meeusen IDen Haag); idem hoofdvak natuurkunde mej. E. Sieburgh (Leiden). le DE MEISJES H.B.S. Toelatin gsexamens. Voor het Toelatingsexamen tot de klasse zijn geslaagd: G. W. Algle. C. Baas, E. G. Belgraver, L. R. Berkenbosch. J. C. M. Bon, J. F, Boom, M. E. M. Boom, W. H. L. Dagniaux, J. J. van Dissel. S. C. van Dorsten, Th W. M. v. Dijk, J. F. van Eek. A. H. Erlee. M. H. Franke. D. C. Gobée, L. van der Graaf. A. C. de Haas, E. R. Hartevclc, J. P. Hulst, A. van Konijnenburg, M. J. Kruyt. M. S Kruyt, Lammens. E. C. S. Langhout, C. J. Las- schult, E. A. Ochtman Ull&irj WI Jg, IltJG'WCI 2C Up UpVüilCIlL*^ A door de Duitsche pers worden gepubliceerd. FRANKRIJK. Daladier naar Marokko genoodigd J. S. Peiger, A. A. van Schalk, N. van Schouwen, D F. A. de Smit, bestaan, dat bij de a.s. ontmoeting der am- S. Stokvis, C, Verhoog, M. E, de Vos van 1 bassadeurs met Molotof de nog bestaande Steenwijk, J, E. Zitman. Afgewezen 7. meeningsverschillen uit den weg zullen hoofdstad noodlg maken, voor zulk een rc niet den noodigen tijd zou kunnen vrunw ken. 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2