BUITENLAND 80sfe Jaargang DINSDAG 20 JUNI 1939 No. 24304 OFFICIEELE KENNISGEVING HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Nog altijd geen wijziging bij Tientsin DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS Algemeene Toestand Geen wijzigingen Maatschappij der ned. letterkunde De Poolsche minderheid in Duitschland Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht Japanners blijven Engeland prikkelen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets by maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.1S Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.J NATIONALE BOND „HET MOBILISATIEKRUIS". Ontspanningsavond. Gisteravond hield de afdeeling Leiden van den Nationalen Bond „Het Mobllisa- tiekruis" een ontspanningsavond voor de alhier gelegerde afdeeling der Luchtdoel- mitrailleurs. De belangstelling voor dezen avond, zoowel van de zijde der militairen als van de oud-gemobiliseerden was bijzon der groot, zoodat de groote bovenzaal van de sociëteit „Amlcitia" bijna te klein was. De voorzitter der afdeeling, mr. F. H. van der Tas, sprak een hartelijk welkomst voord. Spr. wees er op, dat wanneer iemand weet wat het zeggen wil in bui tengewone omstandigheden onder de wa penen te zijn, dit dan toch zeker wel de eud-gemobiliseerden van 1914-1918 zijn. Vandaar dat zij behoefte gevoelden dezen avond te beleggen. Een woord van dank richtte spr. tot allen, die het bestuur in staat hadden gesteld den aanwezigen ver- Irisschingen en rookartikelen aan te bie den. Dank werd vooral ook gebracht aan de mondaccordeon-vereeniging „V.O.P.", die den stoot tot het houden van dezen avond had gegeven. Onder de bekwame leiding van den heer- van Wouw gaf „V.O.P." aanstonds blijk van haar kunnen. Zij gaf een aardig pro gramma, dat behalve uit pittige en goede muziek, ook nog uit eenige tooneelstukjes bestond. Tijdens de pauze werd aan een tiental oud-gemobillseerden het Mobllisatiekruis uitgereikt. De commandant der afdeeling Luchtdoel mitrailleurs sprak een woord van hartelij- ken dank voor dezen mooien avond. Mijn menschen hebben met gemengde gevoe lens, aldus spr., het oproepingstelegram ontvangen, maar ja, als Je tusschen men schen bent, die meer jaren zijn gemobili seerd dan wij nu maandenHet doet ons goed te bedenken, dat hun gedachten ook naar de jongeren uitgaan. De secretaris deed eenige mededeelingen over de Mobilisatie-herdenking ln Augus tus as. te Rotterdam. Elk lid zal een cir culaire met ftischrijvingsbiljet worden ge zonden. Er is groote belangstelling. Overste Van Mens sprak een slotwoord, waarin hij krachtig opwekte de afdeeling sterker te maken en persoonlijk propagan da te maken onder oude kennissen. De Vereeniging mag op een zeer geslaagden avond terugzien. AANBESTEDING. Door den directeur van Gemeentewerken is hedenmorgen namens B. en W. aanbe steed het uitvoeren van slootdempings-, rioleerings- en bestratingswerken op een terrein, gelegen aan den Hooge Rijndijk, hoek Kanaalweg. Er waren tien biljetten ingekomen, waarop als volgt was inge schreven: P. J. en H. Visser, Wassenaar f. 25.200; gebrs. A. en J. A. Schouls. Leiderdorp f.22.580; G. v. Eek en B. Hoogstraten. Zeg veld en Oegstgeest f. 22.300; H. C. Heems kerk en W. Oudshoorn, Leiden f. 21.725; fa. G. Sanders en Co., Gouda f. 20.700; C. God schalk, Leiden f. 19.960; L. P. v. d. Geer en A. T7i. Stuifzand, Leiden f. 19 700; Ph. Meyers en Zn., Oegstgeest f. 19.700; A. van Haiem en I. Doornik. Leiden f. 19.640; A. W. de Groot en Zn., Leiden f. 16.746. De gunning is aangehouden. wisseltruc. Een drietal filiaalhouders van de firma B. te dezer stede heeft bij de politie aangifte gedaan, dat een hun onbekende man Za terdagavond gepoogd heeft een wisseltruc toe te passen door eerst een bankbiljet in betaling te geven en vervolgens dit biljet met het wisselgeld weer op te strijken. De winkeliers hadden evenwel alle drie de truc door. Teneinde te voorkomen, dat de man elders slachtoffers maakt, volgt hieronder tjn signalement: plm. 40 jaar, lang 1.85 M., mager bruin gelaat, kromme neus, blauwgroen sportcostuum. De aandacht blijft in de eerste plaats ge richt op het gebeuren in het Verre -Oosten. Totdusver blijft de situatie daar echter onveranderd Amerika schijnt inderdaad bemiddelend te willen optreden. Niettegenstaande de officieele houding van de Japansche regeering. die elke be middeling van een derde mogendheid uit sluit, blijft de openbare meening de Ver. Staten als den natuurlijken bemiddelaar beschouwen. Hoe duidelijker Amerika doet uitkomen dat het in wezen achter Engeland staat, des te grooter zal de kans worden op een vergelijk! Het Engelsche geduld blijkt nog niet uit geput te zijn, gelet op de vaige uitlatingen van Chamberlain in het Britsche Lagerhuis Iets duidelijker was de Britsche premier over de besprekingen te Moskou, die nog niet vlotten. Tijdens de debatten vroeg de La'ooim- afgevaardigde Dalton, of de instructies aan den Britschen ambassadeur te Moskou niet uitgebreid genoeg waren, om onder handelen zonder ruggespraak mogelijk te maken. De minister-president antwoordde hier op. dat dit begrijpelijkerwijs zal afhangen vain het verloop van de besprekingen Het is mogelijk, dat punten ter sprake zullen komen, welke ruggespraak noodig maken, doch tot nu toe is dit niet het geval ge weest. Op de vraag van den conservatief Adams, of er dan nog andere moeilijk heden waren, behalve de positie van de Oostzee-staten, antwoordde Chamber lain: „Ja, er zijn nog verscheidene andere punten". Gisteren zijn te Moskou geen besprekin gen gehouden tusschen de vertegenwoordi gers van de drie mogendheden, teneinde de rederingen in staat te stellen de verschil lende voorstellen en tegenvoorstellen, welke zijn gedaan, nader te bestudeeren. De ambassadeurs van Frankrijk en Enge- and zijn gedurende het weekeind voort durend in contact geweest met Strang, doch met Molotof zijn geen besprekingen gevoerd. De Britsche onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Butler, heeft in het Lagerhuis medegedeld, dat de academische examens. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak geologie: mej. C. IJspeert 's-Gravenhage en de heeren S. v d Heide (Delft). G. Zijlstra (Groningen) en A. Maaskant (Leiden); voor het candi daatsexamen rechten: mej. L. C. van Delft (Oegstgeest), mej. T. Heyllgers (Utrecht) en de heeren R. Salm (Den Haag), B. C. de Groot (Rijswijk) en P. S. van der Lely (Lei den) voor het doctoraal examen rechten: de heeren P. R. M. de Kuyper (Rotterdam) en P. F. C. van Geer (Amsterdam); voor het taalkundig candidaatsexamen Indologie: de heer L. J. M. Coppes (Den Haag); voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, let ter F, de heer C. J. P. Spruit (Schevenin- gen), letter B. de heer A. van Iersel (Heem stede); voor het doctoraal examen Arische taal- en letterkunde, de heer J. G. de Cas- paris (Amsterdam); voor het candidaats examen Semietische taal- en letterkunde: de heeren D. S. Attema (Hilversum) en F. van Geuns (Den Haag). handelsregister kamer van koophandel. Nieuwes inschrijving: Bos en De Vroomen N.V., Hoofdstraat 11, Bassenheim. Bloembollenkweekerij en -handel. Dir.: F. Bos, Sassenheim en C. O. de Vroomen, Voorhout. Maatsch. kapitaal f. 25.000, waarvan geplaatst en gestort f 14.000. iNed. Staatscrt.: 7 Juni.1939, Bij voegsel No. 806). Wijziging: F Bos Jr., Hoofdstraat 11, Sassenheim. Blosmbollenhandel en -kweekerij. Boven genoemde zaak is opgenomen in de naam- looze vennootschap: Bos en De Vroomen NV. De Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde benoemde tot lid W. bhron Snou- taert van Schauburg te 's-Gravenhage voormalig bibliothecaris aan het internatio nale hof van arbitrage, redacteur van df lekende jaarlijksche uitgaaf „La Haye di plomatique et domaine". en den heer a. A. M. Stols, uitgever van tal van typografisch veer verzorgde bundels van voornamelijk moderne Nederlandsche schrijvers. Dinsdag a.s. herdenkt de heer A. de Vos, onder-ladingmeester bij de Nederland sche Spoorwegen aan het station alhier, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij de Ned. Spoor wegen in dienst trad. uitbreidingsplan. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat een plan van uit breiding voor de gemeente Leiden, ten aan zien van gronden, gelegen ten Noordoosten van Zoeterwoudscheweg en o.m. begrensd door de trambaan LeidenVoorschoten, den spoorweg LeidenWoerden en het Rijn- en Schiekanaal. welk plan strekt ter vervan ging van het plan van uitbreiding van de gemeente Leiden, vastgesteld bij raadsbe sluit van 6 November 1933, voorzoover be treft vorenbedoelde gronden en van het bij raadsbesluit van 5 September 1938 vastge stelde herzieningsplan met betrekking tot die gronden, met ingang van 21 Juni 1939 'ot en met 4 Juli d. a. v. voor een ieder ter nzngc zal liggen ter gemeentesecretarie afd. Algemeene Zaken), Rapenburg 12. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester, i LEIDEN,20 Juni 1939. 2055 Britsche ambassadeur te Berlijn exequa tur heeft aangevraagd voor een consul- generaal te Praag. De redenen, waarom de regeering hiertoe is overgegaan,-aldus Butler, heeft Sir John Simon in zijn rede van 21 Mei jl. uiteen gezet. Hij zeide toen, dat het van groot be lang is voor de regeering, een vertegen woordiger te Praag te hebben, die o.a. visa kan verleenen aan emigranten. Dc regeering ziet zeer goed in, dat dit besluit een de facto erkenning van den tegenwoordigen toestand van Bo- hemenMoravië beteekent. doch dat houdt geen wijziging in van het stand punt der Britsche regeering ten aanzien van de annexatie. Alvorens haar besluit te nemen, heeft de regeering zich in verbinding gesteld met de andere belanghebbende mogendheden, zoo- als Frankrijk, Amerika, de Sovjet-Unie en Polen. DUITSCHLAND. Maatregelen in Tsjechië De Duitsche autoriteiten hebben bevel gegeven dat alle Tsjechische opschriften op de grenspalen moeten verdwijnen. In den vervolge zullen de grenspalen van Bohe- men en Moravië uitsluitend Duitsohe op schriften dragen. Aar. de grens tusschen Moravië en Polen zijn de opschriften reeds verduitectit. De Tsjechische muziek- en tooneelstuk- ken worden getroffen door verbodsbepa lingen. De opera „Libuse" van Smetana is van het programma der Praagsche opera moeten verdwijnen. Wanneer in de laatste acte Libuse uitriep: „Gij zult nooit ten on der gaan, Tsjechisch volk", placht de ge- heele zaal op te staan en het volkslied aan te heffen. Aangezien de wet op het Tsjechi sche protectoraat de autonomie op cultu reel en artistiek terrein waarborgt, heb ben de Duitsche autoriteiten „Libuse" eigenlijk niet verboden, doch den schouw burgdirecteuren den raad gegeven, de opera niet op het programma te plaatsen, „aangezien zij van de spelers teveel in spanning vergt". De „Symphonie aus der neuen Welt" en de „Slavische dans" van Dvorak zijn eveneens afgeraden. Stukken, waarin sprake is van de Tsjeeho-Slowaak- sche legionnaires zijn absoluut verboden. Het gemeentebestuur van Pardubice heeft bevel gekregen aan Berlijn een be drag van 80 000 kronen te betalen en 2000 M3. eikenhout te leveren bij wijze van betaling voor de levensmiddelen, die door de Duitsche troepen verstrekt zijn aan de z.g.n. werkloozen. De Duitsche autoriteiten hebben onmiddellijk een begin gemaakt met he<t kappen van een oud, speciaal be schermd bosch. Het aanbod van het ge meentebestuur om ln geld te betalen, waar door het oude bosch voor vernieling zou zijn gespaard, is door de Duitsche autori teiten afgewezen. Amnestie. In de Staatscourant is een decreet van den Fuehrer gepubliceerd, waarbij kwijt schelding van straf wordt verleend voor sommige politieke misdrijven in verband met den terugkeer van het Sudetengebied tot Duitschland en het aanvaarden van het protectoraat over Bohemen en Moravië. Geen gevolg zal worden gegeven aan ver oordeelingen wegens het lidmaatschap van de N.S.D.A.P.de Sudetenduitsche partij, het Sudetenduitsche Heimatfronf c.c even eens voor veroordeelingen wegens daden begaan in den strijd om het behoud var. het Duitsche element. Voor andere daden, begaan uit politieke overwegingen, wordt kwijtschelding van straf verleend, wanneer de straf niet meer dan twee jaar gevangenis bedraagt. Hier van uitgesloten is landverraad ten nadeele van het Duitsche rijk. Ook Tsjechen, die veroordeeld zijn we gens politieke misdrijven, wordt de straf kwijtgescholden, tenzij zij zijn veroordeeld wegens het plegen van aanslagen met' ont plofbare stoffen, waardoor menschen zijn omgekomen, roof en moord. Een zelfde regeling is getroffen voor het protectoraat Bohemen en Moravië. ENGELAND. Witboek over dc winst op wapen leveranties. Het witboek, handelend over de belasting op de winst op wapcnleveranties, is ver schenen. Hierin wordt gezegd, dat allen, die op groote schaal betrokken zijn bij het fabriceeren of leveren van oorlogsmaterieel. onder deze belasting vallen. Handelaars, die een bedrag van niet minder dan 200.000 pond sterling per jaar ontvangen voor de levering van oorlogsmaterieel zullen 60 pet. moeten betalen op de overwinst, met ingang van 31 Maart 1939. De korting op de belas ting met betrekking tot de wijziging van het gebruikte kapitaal zal bedragen 8 pet. in geval van vergrooting van het kapitaal van een maatschappij en 10 pet. in geval van vergrooting van het kapitaal van par ticulieren of compagnonschappen Deze belastig geldt voor den tijd van drie jaar. POLEN. De bond van Polen in Duitschland heeft den Duitsohen minister van binnenland- sche zake, Frick, een memorandum over den toestand der Poolsche minderheid overhandigd. „De toestand aldus zegt het memo randum onder meer wordt opnieuw slechter. Wij wenden ons tot de Duitsche regeering, om uiting te geven aan de groote bezorgdheid der Poolsche ouders over de steeds ernstiger wordende vervolging van de jonge generatie. De strijd tegen alles, wat Poolsch is, is thans uitgebreid tot de jongste kinderen. Wij verzoeken den leiders van het Duitsche rijk ten minste de Pool sche jeugd de steeds talrijker kwellingen te besparen". Een resolutie van de socialistische partij. Het bestuur van de Poolsohe socialistische partij heeft een resolutie aangenomen, waarin men zich gelukkig prijst met de Britsch-Fransch-Poolsche overeenkomst en waarin uitbreiding van de samenwerking van Polen met de democratische mogend heden wordt gevraagd. Verder wordt gewezen op de noodzake lijkheid de btnnenlandsche kracht en de militaire voorbereiding van Polen te ver sterken, aangezien deze door geen hulp uit het buitenland kan worden vervangen. ZUID-SLA VIE. Stojadinowitsj uit de fractie der regeeringspartij gesloten Het presidium van de Zuid-Slavische radicale gemeenschap, de regeeringspartij heeft in een vergadering, die drie uur ge duurd heeft, besloten den afgevaardigden der partij voor te stellen dr. Milan Stoja dinowitsj, den vroegeren premier, uit de fractie te sluiten, tezamen met nog 19 afge vaardigden, wegens voor de partij .schade lijk optreden. Klaarblijkelijk is dit besluit genomen op grond van een interpellatie, waarin ophel dering gevraagd werd over de onderhande lingen in de Kroatische kwestie. BINNENLAND. De tunnelbouw te Botterdam. (Binnenland, 3e Blad) 750 maal door de lucht naar Indië. (3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Vaste stemming - Zeer kalme handel - Vooral Philips, H.V.A. en Koninklijke hooger - Amerikanen kalm - Beleggin gen rustig. BUITENLAND. Ongewijzigde situatie te Tientsin. (Ie Blad) Nog vele verschilpunten tusschen Londen en Moskou. (Buitenland, le Blad) Maatregelen in Tsjechië (Buitenland, le BI.) ZIE voorts laatste berichten eerste blad. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Zwakke tot matige wind uit Zui delijke richtingen. Gedeeltelijk be wolkt. Geen regen van beteekenis. Iets warmer. Japansche soldaten in burger hebben gisteren te Tientsin pamfletten ver spreid onder de Chineesche politie mannen in Britschen dienst, waarin dezen werden aangespoord hun ontslag te nemen, aangezien anders tegen hen en hun familie zou worden opgetreden. De Britsche consul-generaal heeft hier tegen geprotesteerd. Niet alleem de beambten van de gemeente politie, doch ook Chineesche beambten, welke op de bureaux van den Britschen gemeenteraad werkzaam zijn. blijken door de Japanners met maatregelen bedreigd te worden, als zij den dienst niet verlaten. Velen denken er thans ernstig over, ont slag te nemen. In de bedreiging wordt het dooden van hun familie genosmd als een der mogelijke gevolgen van het in den wind slaan der waarschuwing. Vernomen wordt, dat de Japanners een telling hebben gehouden onder de familieleden van al het gemeentepersoneel, dat in het onder Japan sche controle staande gebied rond de Brit sche concessie woont. Volgens Domei hebben de Japansche mi litaire autoriteiten aangekondigd, dat van gisteravond 22 uur af de prikkeldraadver sperringen voor de Fransc-he en Britsche concessies onder een electrischen stroom van 220 volt zullen staan. De Chineesche groentenventers hebben besloten de Brit sche concessie te boycotten en slechts te verkoopen in de Japansche concessie en de Chineesche wijken De voorzitter van den gemeenteraad van de Britsche nederzetting. Tipper, heeft ontkend, dat. de Britsche autoriteiten een embargo hebben geplaatst op de vrorrr ^en meel en graan in de nederzetting. In de afgeloopen week zijn 150.000 balen meel en 10.000 balen rijst uit de Britsche neder zetting uitgevoerd. Tipper voegde hieraan toe, dat de Japan ners wel weigeren Chineesche jonken met groenten toe te laten tot de nederzetting. De Japansche militaire autoriteiten te Tientsin hebben gisteren 'n verklaring ge publiceerd. waarin wordt gezegd, dat de Japansche regeering herhaaldelijk heeft gezegd, dat de rechten van derde mogend heden in China geëerbiedigd zullen worden. Niettegenstaande de moeilijkheden welke dit meebracht voor de strategie, hebben de Japanners zich hieraan gehouden. Indien de Britsche regeering meent nu maatrege len te moeten toepassen als economischen druk, dan zullen de Japanners zich van de verplichting tot het eerbiedigen van de rechten ontslagen achten. De Japansche autoriteiten verklaren ver der de moeilijkheden voor Amerikanen, Duitschers en andere vreemdelingen, die geen concessie hebben te Tientsin, zoo klein mogelijk te houden. Twee Britsche onderdanen hebben op het Britsche consulaat hun beklag ingediend over de wijze, waarop zij door de Japanners aan de grens van de nederzetting zijn ge fouilleerd. Zij mossten zich geheel ontklee- den en werden onderworpen aan een ver nederend onderzoek. Vervolgens werden hun kleeren teruggegeven en moesten zij het lokaal verlaten, waarna zij zich moes ten aankleeden temidden'van de Chinee- zen. die rondom stonden. Is het wonder, dat de „Times" o.m. schrijft: De openbare meening vraagt evenwel of de toestand kan worden verbeterd door protesten alleen. Wat ook duister mag zijn in den toestand, dit eene is duidelijk dat 3en passieve one rrwerping aan de blokkade van de Bri<:sche nedciZittinv net Brbsche oubiiek niet kan bevredigen en alleen k^n dienen om verder mishandelen van ae Britsche burgers te Tientsin aan te moedi gen en aanleiding zal zijn tot een herhaling in andere deelen van China.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1