BINNENLAND CEBUTO 80ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 19 Juni 1939 Derde Blad No. 24303 )e spoorwegen en de „wilde" busdiensten legen afzonderlijk landbouw-, departement Duitsche vluchtelingen naar ons land GEMENGD NIEUWS Auto tegen een boom gereden Jol omgeslagen bij Maassluis Centrale Bond van Ziekenfondsen Begrafenis ds. Lingbeek Branden D is het Diner Het vergaan van de „Phenix" Autobus in een afgrond gestort prof. goudriaan aan het woord. De Nederlandsche Spoorwegen hebben het nrvoer van de verboden „wilde busdien- den" kunnen opnemen zonder daarvoor één txtra man aan te stellen of één cent uit tl geven. Dat bewijst, dat de schade, die de Spoorwegen door de wilde bus-diensten heb ben geleden (zes millioen per jaar) voor de gemeenschap, verspild geld is. De Nederlandsche Spoorwegen zouden niets liever doen dan het werkloos gewor den personeel van de verboden busdiensten overnemen. Dat is op het oogemblik niet iegelijk', de bedrijfseconom ie belet dat. Maar in de toekomst zal de N S. wederom als werkgever op de markt verschijnen en jaarlijks van vijfhonderd tot achthonderd man kunnen opnemen." Aldus sprak de president-directeur van Nederlandsche Spoorwegen, prof. Ir. J. Goudriaan Jr., Zaterdagmiddag aan den Soffiemaaltijd van het departement Mid delburg van de Nederlandsche Maatschappij mor Handel en Nijverheid. En hij voegde daaraan toe, dat de Spoorwegen het voor ramen hebben een afzonderlijke instantie In het leven te roepen voor betere samen- eerking met de rijks-, provinciale en ge meentelijke organen, die zich bezig houden met wegenaanleg, streekplannen en uit breidingsplannen. Op die wijze hoopt de spoorwegdirectie te tereiken, dat er coördinatie van het wegen plan komt, die z.l. behoort vooraf te gaan aan een coördinatie van het verkeer. Dan zal ook kunnen worden bereikt, dat ,jn nieuwe wegen een rentabiliteitsreke- ang wordt opgesteld, iets dat tot heden ichterwege is gebleven. Stad en landschap van Zuid-Holland JAARVERGADERING TE ROTTERDAM. Onder voorzitterschap van mr. K. P. van te Mandele ts in Parkzicht te Rotterdam ie jaarvergadering gehouden van het In- itituut Stad en Landschap van Zuld-Hol- hnd. De voorzitter van het instituut richtte in ajn openingstoespraak een speciaal woord ;an welkom tot den commissaris der Ko ningin in de provincie Zu'd-Holland, Jhr. t. dr. van Kamebeek. die eere-voorzitter tan het instituut en tot den burgemeester In Rotterdam, mr. P. J. Oud. De heer Van de Mandele heeft in het kort bet werk der vereeniging in de afgeloopen ten jaar geschetst. ZM heeft in het totaal pim. 6000 plannen onderzocht en beoor- ieeld. hetgeen ca. 8000 woningen betrof. Êpr. memoreerde de stichting van het doch terinstituut „Het Zuid-Hollandsche Landschap". De heer Van de Mandele hoopte, dat het instituut in de tweede tien jaar van zijn bestaan weer veel zal kunnen s,draven tot de verfraaiing van het Zuid- Hollandsche landschap. Jhr. van Kamebeek heeft hierna gespro- i. Spr. was verheugd te constateeren. dat - de afgeloopen tien jaar het instituut Bowel op het gebied van stad als van ar.dschap fraaie resultaten heeft bereikt. Spr. roemde de goede samenwerking tus- eben instituut en provincie. Bij de uitreiking van het jaarverslag, dat ditmaal in feestgewaad verscheen, richtte voorzitter een woord van dank tot de zenstellers en de garde van vrijwillige rhitecten. In totaal zijn thans 89 gemeenten als tl toegetreden. De heer H. F. P. Sandifort besprak den Ifpenwoordigen stand van zaken ten op- "hte van de plannen tot droogmaking der "crawijksche plassen. Spr. hoopte dat dit ichtige recreatie-oord niet verloren zal un. Het bestuur werd met de heeren ir. p. -ikker Schut uit Haarlem, het Tweede ïamerlid jhr. J. van der Goes van Naters den burgemeester van Wassenaar baron S F. A. F. M. van Wijnbegen uitgebreid. Des middags is een boottocht door de kiens gehouden, welke het Rotterdamsche "-eentebestuur had aangeboden. ADRES VERBOND VAN NED. WERKGEVERS. Baar aanleiding van het feit. dat er in laatsten tijd van landbouwzijde wordt Sedrongen op wederinstelling van een aderlijk departement van landbouw, Jhdat de taak van een minister van Econ. ';en tweeslachtig en onoverzichtelijk ;Kdt geacht, heeft het Verbond van Ned. (crkgevers zich daartegen in een request a» den Raad van Ministers uitgesproken. De belangen van Industrie, landbouw en ;-zdel worden thans behartigd door één wtement, onder leiding van den minis- van Ec. Zaken. Deze toestand lijkt het (tbond in alle opzichten de eenig juiste, tfat de belangen van industrie, landbouw handel in vele opzichten met elkaar "dochten zijn. Zoo bestaat er in het Wicmische leven een groot grensgebied, "'Welk noch geheel tot den landbouw, kh geheel tot de industrie kan worden kkend, maar bovendien hebben de crisis maatregelen ten behoeve van landbouw en "«Miie alsmede de handelspolitiek een •Jtand geschapen, waardoor er meer dan J» behoefte is aan de behartiging van de ^nomische bedrijfsbelangen door één •Mftement. Opgemerkt wordt, dat industrie, land- ,rt' en handel kunnen en moeten samen- ™ken. Dat er tusschen de samenwerkende ™en van ons bedrijfsleven tegenstellingen jhtaan kan niet worden ontkend, al *tnt het Verbond dat het hier veelal '■"leende tegenstellingen betreft, tco groot mogelijke samenwerking tus- n industrie, landbouw en handel blijft hbpge mate gewenscht. De instelling van een afzondelijk departement van land bouw zou echter met deze doelstelling in strijd komen, omdat daardoor een onjuiste scheiding zou worden aangebracht in het bestuursapparaat, dat de bevordering van het Ned bedrijfsleven in zijn geheel tot taak heeft. Met kiem wordt daarom bepleit handhaving van het thans bestaande de partement van Econ. Zaken. AANKOMST IN HET QUARANTAINE STATION BIJ ROTTERDAM. Gisteravond half acht is het voor Neder land bestemde contingent Duitsche Jood- sche vluchtelingen, na hun zwerftocht heen en weer over den Atlantischen oceaan, uit Antwerpen in het quarantainestation Hei plaat onder Pernis bij Rotterdam aange komen. Van de 940 hebben er 179 de reis naar Nederland mogen maken, terwijl de overi gen naar Frankrijk en Engeland zijn gedi rigeerd en een deel in België is gebleven. Het is de ,,Jan van Arkel", die deze 179 menschen uit de Antwerpsche havens langs de Nederlandsche binnenwateren naar het zeer afgelegen quarantainestation heeft gebracht. Contact met de buitenwereld is voor hen nog niet toegestaan. Op het terrein wordt buiten hen nie mand toegelaten. De rijksveldwachters, die het streng afgezette terrein bewaken bij de toegangspoort aan de zijde van de „Qua rantainestraat" een onooglijk en kron kelig landweggetje laten geen enkelen belangstellende toe en zij beschikken over eenige politiehonden om dengene. die zou trachten clandestien op het gebied te ko men. onmiddellijk op te sporen en tot de orde te roepen. EEN DOODE. EEN ERNSTIG EN TWEE LICHT GEWONDEN. Vermoedelijk tengevolge van het sprin gen van een der banden is vanochtend omstreeks vier uur op den straatweg Sneek-Leeuwarden bij Deersum een personenauto tegen een boom gereden. In dezen wagen zaten vier personen: de heer K. Waterlander en zijn twee zoons, aannemers van waterbouwkun dige werken te Oudehaske en de heer Jager uit St. Johannesga. Men was op weg naar Broek op Langendijk, waar zij een werk uitvoeren. De bestuurder, de heer Waterlander, was onmiddellijk dood. Zijn zoon, A. Waterlander, werd zeer ernstig gewond, terwijl ook de andere zoon en de heer Jager vrij ernstig gewond werden. Nadat ter plaatse de eerste geneeskun dige hulp verleend was. werd de heer A. Waterlander naar het St. Antonius-zieken- huis te Sneek vervoerd, waarheen ook het stoffelijk overschot overgebracht werd. De derde heer Waterlander werd naar het ziekenhuis te Leeuwarden en de heer Jager naar dat te Heerenveen vervoerd. De twee inzittenden verdronken. De centrale bond van ziekenfondsen kwam Zaterdag in het jaarbeursrestaurant te Utrecht in algemeene vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer J. van Tienden. In zijn openingswoord deelde de voor zitter mede, dat de bond een moeilijken tijd tegemoet gaat, waarin de strijd met de Maatschappij ter bevordering van de ge neeskunst scherper zal worden toegespitst. Spr. hoopte, dat deze vergadering nuttige en practische conclusies zou brengen. Tenslotte werd het in het afgeloopen jaar overleden bondslid de heer Temmink, directeur van het ziekenfonds Enschede— Lonneker herdacht. Vervolgens hield de voorzitter een inlei ding over de huidige ziekenfondsverhou ding, daarbij in extenso de vele thans zich voordoende moeilijkheden werden belicht. Sprekende over de vakbeweging, was de heer van Lienden van oordeel, dat deze vakbeweging tot taak heeft de onderlinge ziekenfondsen te versterken evenals om de coöperaties te bevorderen. Dit heeft het gunstige resultaat, dat daardoor de fondsen van verschillende ge zindten op deze wijze eensgezind zich kun nen scharen tegenover de Mij. van genees kunst. Spreker betreurde het ten zeerste, dat alle pogingen om langs den weg van over leg tot. normale toestanden te geraken, tenslotte niets anders hebben opgeleverd dan vergaande eischen en onverantwoordelijke werkmethodes van de maatschappij van geneeskunst, waarvoor eindelooze onder handelingen gevoerd moesten worden, wel ke tenslotte een negatief resultaat brach ten. Aan het slot van het debat, naar aanlei ding van deze inleiding, kwam de inleider tot de conclusie, dat het uiterst moeilijk is geworden, de samenwerking met de maat schappij voor geneeskunde voort te zetten. De vergadering kon zich met dit stand punt algemeen vereenigen. Besloten werd, dat de voorbereidende maatregelen voor Groningen, definitief tot uitvoering zullen komen. In de middagzitting werd, behoudens het nemen van organisatorische maatregelen en beslissingen, besloten tot samenwerking met de federatie van vereenigingen voor ziekenhuisverpleging. Daarvoor zal een centrale raad worden gevormd, die door regelmatige samenwerking de belangen der verzekerden van ziekenfondsen en zieken- huis-verplegingsfondsen alsmede de volks gezondheid zal dienen, met inachtneming van de gerechtvaardigde belangen van derden. Op de landelijke begraafplaats aan den Putterstraatweg. gemeente Voorthuizen, is Zaterdagmiddag omstreeks half een het stoffelijk overschot van den plotseling in zijn woning overleden emeritus-predikant en oud-lid van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal, ds. C. A. Lingbeek. onder groote belangstelling, speciaal van de zijde der Hervormd Gereformeerde Staatspartij, ten grave gedragen. Onder klokgelui van de Ned. Herv. Kerk vertrok de stoet omstreeks half twaalf van het sterfhuis, waar ds. K. H. E. Gravemeijer uit Den Haag gesproken had naar aan leiding van Jesaja 40. Op het kerkhof werd de kist door acht predikanten naar het graf gedragen. Ds. K. Gravemeijer uit Den Haag sprak naar aanleiding van Psalm 23, welke zoo veel had beteekend in het leven van ds. Lingbeek: „de Heere is mijn Herder, mij zal niets ontbreken". Vervolgens sprak ds. H. E. Gravemeijer uit Amsterdam, eere-voorzitter van de Herv. Gereformeerde Staatspartij. Daarna spraken nog ds. Den Hertog uit Rotterdam, vice-voorzitter der H. G. S„ ds. H. Bakker .uit Amsterdam namens de confessioneele vereeniging en Hervormd Weekblad der Gereformeerde Kerk en tenslotte bad ds. De Boer uit Scheveningen het Onze Vader. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage). ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN. Op den Rijswijkscheweg te Den Haag is gistermiddag om 5 uur ter hoogte van de fabriek van Laurens de 17-jarige voetgang ster M. B. uit Den Haag, vermoedelijk om dat zij onvoorzichtig overstak, aangereden door den 23-jarigen Zaandammer R. J. W. ter H.. die een motorfiets bestuurde, waarop het 17-jarige meisje G. v. L. uit Edam als duo-passagiere was gezeten. De geneeskun dige dienst vervoerde het drietal naar het R.K. Ziekenhuis in het Westeinde. De voet gangster was bewusteloos, de bestuurder had verschillende verwondingen in het gelaat en een gat in de rechterknie en de duo-passa giere had eenige schaafwonden. WAS HET ZEIL VASTGEZET? Gistermiddag omstreeks drie is op den Nieuwen Waterweg nabij Rood 11, even be neden de haven van Maassluis, een jol om geslagen en vrijwel onmiddellijk gezonken. Ooggetuigen zagen, dat een man, die een kind in de armen droeg, uit het scheepje sprong, doch zij vreesden, dat hij onmiddel lijk in de diepte verdwenen is. De sleepboot „Argonaut" van Dirkzwager's scheepsagen tuur te Maassluis, voer uit, doch kon op de plaats des onheils aangekomen, niets van de menschen of van het scheepje meer bespeu ren. De politie van Maassluis waarschuwde terstond de omliggende gemeenten langs den Waterweg. Gisteravond kon worden vastge steld. dat de 46-jarige schipper Sikkes, lig gende in de Heischhaven te Pernis, gister morgen omstreeks tien uur met den 11-jari- gen A. de Laat wiens ouders met hun schuit naast die van Sikkes lagen, een eindje met een bootje waren gaan varen en niet waren teruggekeerd. Ofschoon S. als een geoefend zwemmer bekend staat, moet gezien de be schrijving van het ongeluk door de oogge tuigen, aangenomen worden, dat zij het zijn, die met het vaartuigje in de diepte zijn ver dwenen en jammerlijk omgekomen. De oor zaak van het ongeluk valt moeilijk na te gaan. Volgens de ooggetuigen, die zich op den Achterdijk nabij Maassluis bevonden, stond het zeil vast en werd het vaartuig door een rukwind omgegooid. Wanneer het scheepje gevonden mocht worden, zal waar schijnlijk geconstateerd kunnen worden of het zeil inderdaad vast stond en daardoor deze ramp veroorzaakt heeft. BENZINETANK ONTPLOFT. Motorrijder bij Abcoude zwaar gewond. Gistermiddag om vijf uur had op den rijksstraatweg onder de gemeente Abcoude een ernstig ongeluk plaats. Toen de heer J. K. bezig was zijn motorrijwiel te repareeren vloog plotseling de tank uit elkaar, waardoor de heer K. ernstig werd gewond. Een juist passeerende agent van de gemeentepolitie vond den heer K. op den weg liggen en waarschuwde den burgemeester, die spoedig ter plaatse was. Per auto is de motorrijder naar het Ziekenhuis vervoerd. Zaterdag is waarschijnlijk ten oorzake van onvoorzichtigheid, in de nabijheid van Otterloo brand ontstaan in een perceel heide, grenzende aan het Nationaal Park „De Hooge Veluwe". toebehoorende aan den heer Jekel te Otterloo. Militairen uit de legerplaats Harskamp onder commando van een kapitein en de boschbrandweren uit Ede en Hoenderloo slaagden erin, mede door de aanwezigheid van brandsingèls. het vuur te blusschen voordat het de terreinen van het Nationaal Park had bereikt. Ongeveer één hectare heide ging verloren. dat U wacht in een 1e klas Hotel, waar Cebuto een kamer voor U ge reserveerd heeft. Reis per Cebuto Touringcar en U wordt overal met open armen ontvangen en op Uw wenken bediend, zonder dat het U fooien kost. Cebuto regelt alles. Uit de Cebuto Massakeus: 4 dg. Bad Neuenahr 29.50 4 dg Berglsch Land 24.— 6 dg Harzgebergte 47.— 7 dg. Zwarte Woud 55.— 15 dg. Fransche Rivlèra 112.— Inlichtingen en Reisgids bij: JAC. HEEMSKERK TOURINGCARS Agentschap: Sigarenmag. H. Heestermans, Leiden, Steenstr. 24 bij Beestenm. Tel. 1532. 1968 CIngez. MedJ VERDRONKEN. Zaterdag is in het water langs de Noord molenstraat te Schiedam de driejarige J. J. de Kievith verdronken. Omstreeks vijf uur werden omwonenden door een jongetje ge waarschuwd, dat er iets in het water dreef. Men kwam bij onderzoek tot de ontdekking, dat er een kind in het water lag. Spoedig slaagde men er in het ventje op het droge te brengen. Een passeerende agent van po litie en dr. Groenemeyer pasten een uur lang kunstmatige ademhaling toe, doch de levensgeesten keerden niet terug. Het lijkje is naar de nabijgelegen ouderlijke woning vervoerd. Verschillende personen hebben verklaard den knaap kort te voren op het langs het water staande hek te hebben zien zitten. Men neemt aan. dat het kind bij het spelen te water is geraakt. 4418 VERBETER UW SLA WET HAAS' AZUN Haa, *„nlabn«L«n - PRIJSVRAAG TOT IIUII Fl. 8000.- PRIJZEN Uneez. Med.i HET ZWEMMEN AAN DEN WASSENAARSCHE SLAG. In verband met berichten inzake het zwemmen aan den Wassenaarsche Slag. als zou alléén Zaterdags en Zondags kunnen worden gezwommen, vernemen wij, dat deze geruchten sterk overdreven zijn. Wanneer er een enkele maal niet zal kunnen worden gezwommen, wordt dit aan het bad tijdig bekend gemaakt. De Nijmeegsche brandweer werd gisteren driemaal gealarmeerd voor bosch- en gras branden. Om half een en omstreeks half vijf moest de brandweer uitrukken om gras- branden te blusschen langs de spoorlijn Nij megenKleef en Nijmegenden Bosch. Ge lukkig nam de brand hier geen ernstig ka rakter aan. Een zwaardere brand woedde in de Meer wijk tusschen den Groesbeekschen weg en Berg en Dal. Daar bleek het vuur uitgebro ken te zijn in een dennenbosch met tien jarig hoogstaand hout en veel hakhout. In een minimum van tijd stonden omstreeks vier H A. bosch met hooge dennen in lichte laaie. De burgemeester van Groesbeek requi reerde de Nijmeegsche brandweer, welke met behulp van militairen en burgers na ander half uur hard werken dqn brand meester kon worden. Vier H.A. bosch en heide zijn een prooi der vlammen geworden. Gisteravond te ongeveer half tien brak brand uit in de boerderij van den heer J. Willemsen. gelegen aan de Karstraat te Huissen (Geld.) Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. Door den hevigen vonkenregen vatte het met riet bedekte dak van de boerderij, toebehoorende aan den heer Roelofs. even eens vlam. Ook dit perceel brandde tot den grond toe af. Door het krachtdadig optreden van de brandweer konden de in de onmid dellijke nabijheid gelegen boerderijen, die eveneens met riet waren bedekt, gespaard blijven. De geheele inboedel ging verloren, alleen het vee kon worden gered. Verzeke ring dekt de schade. De oorzaak is onbe kend. Zaterdagmiddag tegen kwart over vier brak brand te Amsterdam uit op de zolder verdieping van perceel ten Katestraat 63, in gebruik bij de familie van Doesburg De brandweer, die met veel materiaal uitrukte, wist met twee stralen binnen een kwartier te blusschen. De voorzolder is geheel uitge brand evenals de dakkapel, die door de brandweer werd gesloopt. Tijdens denbrand ging de Zaterdagsche markt in de ten Kate straat vrijwel ongestoord door. Slechts en kele kraampjes moesten wijken voor de mo torspuiten. De derde verdieping kreeg eenige waterschade. MONUMENT MR. J. GERRITSZ. Korten tijd na het overlijden in Januari 1936 van mr. J. Gerritsz, wethouder van Haarlem, directeur van het bureau van den Werkloosheidsraad en secretaris van de Rijkscommissie van advies voor de werk verruiming. is het denkbeeld gevormd te Haarlem een monument te zijner nage dachtenis op te richten. Er werd een comité opgericht, dat onder voorzitterschap van den heer H. de Bordes, oud-burgemees ter van Bussum, de uitvoering voorbereidde. Zaterdagmiddag is het. door de beeld houwster mevrouw Nel Klaassen te Amster dam, ontworpen monument in het Noorder Sportpark onthuld. Het is geplaatst in een pergola tegenover de waterpartij in het mooiste gedeelte van dit nog jonge park. Met de familie van wijlen mr. Gerritsz waren veie genoodigden aanwezig en even eens de burgemeester, wethouder Reinalda en de gemeentesecretaris. VERSPREIDE BERICHTEN. Het 21ste regiment infanterie is Zater dagmorgen verrijkt met drie paradetrom- men met bijbeihooren, aangeboden door de reserve-officieren van het regiment, ter ge legenheid van het 125-jarig bestaan in Ja nuari j.l. De aanbieding geschiedde voor het front van den troep, die zioh om elf uur op het voorplein van de kazernes aan den Leusder- weg had opgesteld, onder commando van den majoor J. P. Briët. JEUGDIGE WIELRIJDER VERONGELUKT. Gistermiddag is de achttienjarige wiel rijder G. Wessels uit Vriezenveen. in dienst bij een landbouwer in de nabijheid van Almelo, bij de brug over het Twente-Rijn- kanaal tusschen Almelo en Bomebroek verongelukt. De jongen fietste in plaats van onder- langs de brug, den berm van den weg af. Hij kwam met een hevigen slag tegen een telefoonpaal terecht en liep ernstige in wendige kneuzingen op. tengevolge waar van hij na eenige oogenblikken overleed. BUITENLANDSCH GEMENGD. Ter hoogte van Cam Ranih heeft men op het water een olievlek waargenomen, zoo dat ühans bekend schijnt, waar de ..Phe nix" gezonken is. De boot moet meer dan 100 meter onder water liggen. Iedere po ging tot lichting van de duikboot is echter onmogelijk, doordat zij zoo diep ligt. De commissie van onderzoek heeft geen gemakkelijke taak. Men weet slechts, dat de „Phenax" bij het duiken naar den bo dem gezonken is. Er zijn verschillende oor zaken. die tot de ramp geleid kunnen heb ben. Een lanceerbuis kan niet goed gesloten geweest zijn, doch dan kan men de tus- sohensohotten laten zakken. Averij kan de manoeuvreering veiihinderd hebben, doch er zijn dubbele stuurinrichtingen, waar door men in het algemeen weer boven kan komen. In de baai zijn geen gevaarlijke rotsen of klippen waargenomen. In ieder geval schijnt wel vast te staan, dat de duikboot sledhts tot 100 meter kon dalen. Het water moet onmiddellijk zijn binnengedrongen, hetgeen den doodstrijd der bemanning verkort heeft. Aan de Fransche regeering is allerwege rouwbeklag bewezen, ook door den Fuehrer en den Duoe. De Fransche premier, Daladier. heeft hulde gebracht aan de bemanning, die voor Frankrijk is gestorven als wacht aan de grens van het koloniale rijk. TIEN DOODEN, ZESTIEN ZWAAR GEWONDEN. Op den Grossglooknerweg bij Heiligen- blut (Oostenrijk) is een autobus, waarin Duitsche boeren hadden plaats genomen, in een dertig meter diepen afgrond gestort. Tien inzittenden werden gedood, zestien zwaar gewond. ONGEVAL AAN BOORD VAN DE „EMPRESS OF BRITAIN". Matroos over boord geslagen en verdronken. Aan boord van de „Empress of Britain" is een matroos die bezig was dekzeilen over de reddingsbooten te spannen, over boord geslagen en verdronken. Het schip stopte terstond, maar de nasporingen bleven vruchteloos, waarna het vaartuig, dat het Britsche koningspaar naar huis terug brengt, zijn reis vervolgde. FRANSCH VLIEGTUIG DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Zaterdagochtend is een bombardements vliegtuig van de Fransche luchtmacht bij het dorp Amur verongelukt. De vijf inzit tenden poogden zich door middel van hun parachute te redden, doch slechts een is hierin ten volle geslaagd. Twee anderen zijn omgekomen en twee werden ernstig gekwetst. Men veronderstelt, dat het vlieg tuig door den bliksem is getroffen en in de lucht is ontploft. BOOTJE OP DE SEINE OMGESLAGEN. Vier dooden. Op de Seine bij de stuwdam van Suresnes is een bootje, waarin vier mannen en een kind zaten, omgeslagen. Het kind werd gered, doch de vier overigen zijn verdron ken. BEKENDE SYNAGOGE DOOR BRAND VERWOEST. Een brand, die waarschijnlijk aan kwaad willigheid te wijten is, heeft gisternacht de synagoge te Tiberias, in Palestina, een be kend bedevaartsoord, in de asoh gelegd. De schade wordt op duizenden ponden" ster ling geraamd. NOODWEER IN DE VEREENIGDE STATEN. Er heeft in de Ver. Staten een herig noodweer gewoed, waardoor vooral het stadje Anoka geteisterd Is. Er zijn min stens zes dooden en honderd gewonden, terwijl de schade aanzienlijk is. Nader wordt gemeld: Ten gevolge van het noodweer zijn 11 menschen om het leven gekomen en 60 ge wond. Een honderdtal gebouwen is ver nield. De gewonden moesten bij kaarslicht behandeld worden. OVERSTROOMINGEN IN BOHEMEN EN MnRAvh. Een zware regenvaj van de laatste dagen heeft in uitgestrekte deelen van Bohemen en Moras'ie ernstige overstroomingen ver oorzaakt. Bij Vsjetin zijn twee jongens verdronken.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9